Imiteren om ooit jezelf te worden 'Ook na de Soundmixshow maak je veel meer kans als je niemand nadoet' ZATERDAG 9 FEBRUARI 1991 De Soundmixshow van Henny Huisman is al jaren een top per in het televisie-amusement. Sommige deelnemers wor den 'Bekende Nederlander' zoals bijvoorbeeld Gerard Jo ling of het nieuwste idool Marco Borsato, maar de meesten breken niet echt door. Ze halen het niet, verdwijnen in de grijze massa, stoppen of blijven een bekende artiest imite ren om ervaring op te doen en contacten te leggen. Iemand nadoen in de hoop ooit succes te kunnen boeken met een eigen repertoire. Werkt dat? Reacties uit de zaal: "Je hebt veel meer nodig dan alleen een mooie stem", en "Je maakt veel mee.r kans als je niet imiteert", door Brenda Filippo De 25-jarige Stan Peeters uit Beeg- den (Limburg) houdt zich met zijn band 'Split-Image' voorlopig nog bezig met imitatie. Wie 'Split-Image boekt kan kiezen uit een Prince-, Queen- en Rolling Stones-show. Op één avond geeft 'Split-Image' in to taal vier optredens. De bandleden doen twee van de drie bovenge noemde shows en nog eens twee se ries van top-40 liedjes. Het slaat aan: voor dit jaar staan alweer honderd optredens in discotheken en scho len door het hele land op het pro gramma. Desalniettemin wil Peeters dol graag doorbreken als Stan Peeters. De afgelopen jaren heeft hij veel ei gen liedjes geschreven. Dit jaar wil hij die actief promoten. "Ik ga opna mes sturen naar iedereen die mis schien geïnteresseerd zou kunnen zijn", zegt hij enthousiast. Derde Vijfjaar geleden deed Peeters mee aan de Soundmixshow. Zijn vrien din en z'n moeder hadden hem op gegeven als Prince, omdat hij een beetje op hem lijkt. Hij werd derde. Hoewel Peeters niet tot de finalis ten behoorde, raakte hij toch ver zeild in de artiestenwereld. Tijdens de voorrondes werd hij ontdekt door het echtpaar Van der Kolk, dat een theaterbureau in Hilversum be heert. Daarna volgden optredens in Nederland, Zwitserland, Oosten rijk, Duitsland, Mallorca en België. Voorlopig werkt Peeters overdag nog in een champignonkwekerij en zingt hij alleen in de avonduren. Hij werkt hard om van zijn passie zijn beroep te maken, maar blijft erg nuchter: "Mocht het niet lukken, dan heb ik pech gehad". Stan Peeters staat al vanaf zijn vijftiende op het podium. Vooral in het begin componeerde hij veel, maar tot een doorbraak kwam het niet. "Omdat ik nog niet voldoende ervaring had. Nu ben ik een stuk verder. Ik heb veel meer podiumer varing, weet een beetje hoe de mu ziekwereld in elkaar zit en ik heb de broodnodige contacten opgedaan". Dat je bekend zou kunnen wor den zonder hard te werken, gelooft Peeters niet. "Vergeet het maar", zegt hij verontwaardigd. "Er zullen best wel mensen zijn die dat is ge lukt. maar over het algemeen moet je presteren, creatief zijn en boven de middelmaat uitsteken. "Je moet kunnen inspelen op het publiek en contact zoeken met de mensen". Dat lukt hem zijn band tot nu toe aardig, daarom is hij ook optimis tisch over zijn kansen. "Vijfjaar ge leden "stuurde ik geregeld demo's met eigen muziek op naar platen maatschappijen. Daarna heb ik het veel te druk gehad met optredens en liedjes schrijven. En daar heb ik volgens mij goed aan gedaan. Ik denk dat ik met mijn huidige mu ziek en ervaring een veel betere kans maak. Je hoeft niet per defini tie achttien te zijn om popmuziek te maken". Piet van der Kolk is manager van Theaterbureau 'Hilversum'. Nadat de Soundmixshow een succes was gebleken, werd het bureau opge richt om de talenten te begeleiden. Van der Kolk is ervan overtuigd dat het een 'cultuurshock' voor de deel nemers betekent om in hun gewone 'kloffie' door Henny's schuifdeuren te stappen en terug te komen als grote sterren die voor een miljoe nenpubliek moeten optreden. Om niet te verdwijnen in de grijze massa van artiesten die het nooit hebben gemaakt, moet je volgens hem meer in huis hebben dan durf en uitstraling alleen. "Het publiek verwacht van de artiest dat deze zich als zodanig profileert. Na een televisie-optreden kun je niet met krulspelden in de HEMA winke len", zegt hij. "Veel talenten denken dat het succes ze wel zal komen aanwaaien omdat ze zo'n mooie stem hebben. Zangtalent bepaalt het echter maar voor 25 procent. Er zijn heel wat mensen met een prachtige stem yan wie ik zeker weet dat ze het niet zui len redden, omdat ze niet de bagage in hun tas hebben om te kunnen overleven. Om bekend te worden, moet je bereid zijn hard te werken en voor een paar centen het hele land door te reizen. Dat kunnen er niet veel". "Negen van de tien talenten zeg gen dat ze door Hilversum zijn ka potgemaakt. Dat is niet waar: we zit ten te springen om nieuw talent. Maar ja, als het liedje niet goed is, wordt het ook niet gedraaidHij geeft toe dat de artiest daar niet al tijd iets aan kan doen. "Die krijgt de nummers aangeboden door een maatschappij. Uitzoeken is er meestal niet bij; de meesten zijn al lang blij dat ze een plaat kunnen maken". Niet iedereen heeft de Soundmix show nodig om succes te hebben in de amusementswereld. Zonder dat ze ooit aan de wedstrijd heeft mee gedaan, is de 24-jarige Jane Kelly uit Zwolle al drie jaar een veel ge vraagd artieste in binnen- en bui tenland met haar Madonna-act. Ze cassettebandjes op naar platen maatschappijen. "De meeste produ cers kennen mijn muziek en weten wat voor een type ik ben. Verder weten ze waar ze me kunnen berei ken als ze een optreden willen boe-* ken". Het succes van de Soundmix show bracht de Leidenaars Henny Leeflang en Ruud Haamke op het idee jaarlijks een zangfestival in Leiden, Roelofarendsveen, Hille- gom en Scheveningen te organise ren. Het is daarbij niet de bedoeling dat bekende artiesten worden geï miteerd, al zingen de meeste deel nemers wel liedjes van anderen. Maar wie de beste stem heeft, wint. De echt gedrevenen gaan ook daarna nog door met zingen en op treden. of proberen het alsnog met een imitatie in de Soundmixshow. Zo is de 20-jarige Louiy de Bruin uit Voorhout uitgenodigd om deze maand auditie te doen voor de Soundmixshow. "Mijn broer heeft me opgegeven. Maar eigenlijk heb ik een hekel aan imitatie", vertelt De Bruin, die in 199Ö meedeed aan de zangfestivals in Leiden, Roelo farendsveen en Scheveningen. "Niemand kent Peter Douglas maar als je het over de Nèderlandse Frank Sinatra hebt. weet iedereen wie je bedoelt". Toch wil hij wel meedoen, 'omdat ik denk dat ik daarna wel van dat etiket afkan ko men en ik in Hilversum misschien contacten op kan doen'. Ook Ruud de Noten (32) uit Al phen aan den Rijn wil graag aan de Soundmixshow meedoen. Hij zong eerder bij een operakoor en een ope rettevereniging en trad op in allerlei talentenjachten die 'm al enige be kendheid en een aantal uitnodigin gen bezorgden. Onlangs werd hem ook gevraagd een tweede bandje op te sturen naar Hilversum en nu wacht hij op de felbegeerde uitnodi ging voor een auditie Duo Dat het ook anders kan bewijzen de Leidae Ingrid Mank <221 en DmièDe Mulder (21), die vorig jaar mee de den aan het zangfestival in Leiden en Roelofarendsveen. Zij vormen al twee jaar een duo onder de naam 'Id's Way' en zijn momenteel bezig met een theaterprogramma waarin ze gedichten van onder andere Ju les Deelder en Bart Chabot zingen "Maar we zien voor ons geen toe komst in het theater Wel in ons duo". Tot nu toe hebben ze éen eigen nummer gemaakt "W«- willen OM op eigen werk toeleggen, maar zoe ken nog naar een eigen stijl", zeg gen ze. En die vind je niet in de Soundmixshow. Ze peinzen er dan ook niet over zich daarvoor op te ge ven. ."Natuurlijk hebben we het er wel eens over gehad, maar we wil len niemand nadoen. We willen er zelf komen". vindt het bijzonder vervelend dat mensen denken dat ze 'alleen maar' Madonna nadoet. "Ik zing de liedjes van Madonna en kleed me als Ma donna, maar verder ben ik mezelf. Ik heb mijn eigen stem, mijn eigen look", zegt ze verontwaardigd. In het begin van haar Madonna carrière was ze zó met de popster bezig dat ze zich soms Madonna voelde. "Onbewust kleedde ik me zelfs in mijn privéleven zoals zij". Ze heeft echter nooit alle uiterlijke veranderingen van haar voorbeeld gevolgd. "Ik ben altijd meer het Ma rilyn Monroe-type geweest. Verder zing ik uit Madonna's repetoire al leen de liedjes die ik leuk vind". Eigen manier De danspassen van Madonna stu deert ze nooit in. "Ik heb mijn eigen manier van dansen en die hangt af van de ruimte en het publiek. Als ik voor een zaal met tienduizend men sen optreed en een podium tot mijn beschikking heb, kan ik een hele dansshow opvoeren. Als ik op een feestje voor twintig mensen sta, treed ik de aanwezigen persoonlijk tegemoet". Kelly heeft een volledige baan aan haar werk als Madonna. Ze zingt in Duitsland, Frankrijk, Zwit serland en Belgie en probeert in het buitenland zoveel mogelijk optre dens achter elkaar te plannen. Dat lukt niet altijd. "Soms heb ik er twintig in vijf dagen en dan weer heb ik paar weken weer veel minder werk". Ze wilde aanvankelijk danseres worden en begon met dansen toen ze zes was. Na de middelbare school volgde ze een jaar lessen aan een high school in Chicago. Daar kon den leerlingen auditie doen voor een toneel- en zangclub, waar haar belangstelling voor zang werd ge wekt. Kelly won dat jaar de Music Award in de club, waarin hard werd gewerkt. De groep gaf ook geregeld voorstellingen in Chicago. "In Ame rika is zo'n clubje een bloedserieuze zaak", aldus Kelly. Terug in Nederland ging ze in haar woonplaats Zwolle bij een band zingen. Daarnaast had ze aller lei baantjes als receptioniste, telefo niste, administratief medewerker en secetaresse. "Ik hield het nooit langer uit dan drie maanden. Ik moet mijn eigen baas zijn", lacht Kelly, die zichzelf een vrijbuiter vindt. "Na een jaar of twee kwam ik via via in contact met Theaterbu reau Hilversum". Bij het theaterbureau begon ze haar Madonnacarrière. "Met het idee een echte ster te worden. Dat wil ik nog steeds. Alles wat ik tot nu toe heb gedaan, stond in het teken daarvan. Ik zal nooit zeggen dat ik het heb gemaakt, want dan sta je stil. Je kan pas zeggen dat je wat hebt bereikt als je ermee ophoudt", vindt Kelly. De nep-Madonna heeft altijd haar eigen weg uitgestippeld en gelooft dat ze daar goed aan heeft gedaan. "Want ik doe allerlei ervaringen op die ik later kan gebruiken". Ze vindt vooral belangrijk dat ze heeft geleerd zakelijk te zijn. "Je moet ei sen durven stellen. Het is belangrijk datje leert jezelf niet te kort te doen; dat je weet wie je wel en niet kunt vertrouwen; dat je leert niet in te gaan op allerlei aanbiedingen. Er zijn altijd mensen die van alles belo ven en je eeuwenlang aan het lijntje houden voor platencontracten". Kelly vindt datje moet proberen de zaken in eigen hand te houden. "Want de meeste aanbiedingen zijn wel goed voor je, maar zijn nog be ter voor de tegenpartij Auditie Vorig jaar deed ze auditie voor de dansacademie. Ze werd aangeno men. maar zag toch af van de oplei ding. "Ik ben te ver in mijn huidige werk om dat zo maar weg te gooien, want ik geloof niet dat je twee din gen tegelijk goed kunt doen. Ik wil de gewoon zien of ik een kans maakte op de academie", legt ze uit. Als de kans zich zou voordoen, zou Kelly dolgraag een band achter zich willen hebben. Het lijkt haar ideaal met mensen samen te wer ken met wie ze eigen nummers kan maken. "Ik wil mijn eigen teksten schrijven. Ik zou iets willen maken wat echt nieuw is. De muziek zou bizar moeten zijn maar ook com mercieel. Het liedje moet in de top- 40 kunnen komen", zo droomt ze over de toekomst. Om zich van anderen te kunnen onderscheiden, wil ze best wat risi co's nemen. Ze denkt bijvoorbeeld dat ze zonder al te veel moeite van het Madonna-etiket af kan komen "Ik heb de kwaliteiten. Ik heb een eigen stem, een aardige uitstraling en ik kom goed over op het podium. Zelf vindt Kellv dat ze steeds min der op Madonna lijkt. "Hoewel ik me nog steeds kleed als Madonna en haar liedjes zing, word ik steeds meer mezelf. Voor het publiek en mezelf is dat heel positief. Mensen zeggen heel vaak: Ik hou helemaal niet van Madonna, maar jou vind ik fantastisch". De Rotterdamse Denise Wijn gaarden (28) maakte een heel ande re keuze. Ze deed in december 1985 mee aan de Soundmixshow, werd tweede als Diana Ross, maar wilde na haar tv-debuut niet meer optre den als de zoveelste imitator van de een of andere beroemdheid. In 1986 trad ze onder haar eigen naam Deni se zo'n honderd keer op. Daarbij was ze wel bereid haar 'soundmix- medley' van Diana Ross te zingen, maar verder bracht ze alleen eigen repetoire. Ze is zielsgelukkig met de keuze die ze vijf jaar geleden maakte. "De mensen boeken nu Denise en niet Diana". Toen ze met een stel sound mixers naar het buitenland ging, maakte ze naar eigen zeggen iets 'prachtigs' mee. "Tijdens het optre den werden de soundmixers aange kondigd als de 'Dutch' Madonna en 'Dutch' Barbra Streisand, maar mij noemde de presentator 'Denise' en niet de 'Dutch' Diana Ross" Raad Hoewel ze Diana Ross een fantas tische artieste vindt, wil Denise Wijngaarden liever niet meer aan haar soundmix-optreden worden herinnerd. Na haar bezoek aan Hen ny Huisman heeft ze Ross nooit meer geïmiteerd. "De jury zei ook 'Je bent niet Diana Ross, je bent je zelf en dat moetje gaan uitbuiten", vertelt ze. Die raad heeft ze opge volgd. Verder vindt Denise dat je veel meer kans maakt door te breken als je niet imiteert. "Want als een jonge re Diana Ross-imitator in het voet licht zou treden, zou ik opzij worden gezet". Met haar eigen repetoire en stijl hoeft de Rotterdamse zich daar over geen zorgen te maken. Vorig jaar is Wijngaarden begonnen met een studie aan het Rotterdamse conservatorium. Als hoofdvak heeft ze jazz/lichte muziek gekozen. "Ver der leer ik arrangeren, noten lezen en schrijven en piano spelen". Ze heeft voor het conservatorium ge kozen omdat ze "langer mee wil in het beroepscircuit". Als kind zong ze en wilde ze be roemd worden. "Vroeger dacht ik dat ik het wel even zou maken". Nu denkt ze wat genuanceerder over haar toekomst. Ze hoopt nog steeds bekend te worden, maar ze is heel tevreden dat het gaat zoals het gaat, met een gemiddelde van een optre den per week in discotheken en tij dens personeelsfeesten. "Ik heb een fantastisch leven zonder dat ik ooit een hit heb gemaakt Hoewel ze nog steeds in haar gro te doorbraak gelooft, stuurt ze geen Jane Kelly: "Ik zing de liedjes van Madonna en kleed me als Madonna, maar verder ben ik mezelf'.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 31