Crisis of niet, Schiphol bouwt door ZATERDAG 9 FEBRUAR11991 PAGINA 21 F.XTRA ^^^^^^BULAG^MHl^^EIDSCH/ALPHEN^JAGB^D Schiphol wil in de toekomst blijven behoren tot de belangrijkste luchthavens van Europa. Om die reden zijn forse uitbreidingsplannen gemaakt. De luchtha ven wil in 2003 voldoende capaciteit hebben om 30 miljoen reizigers per jaar te verwerken, bijna twee keer meer dan nu. En in 2015 zullen het er mogelijk zelfs 50 miljoen zijn. Omwonenden zien de bui hangen. Zij vrezen dat geluids overlast en luchtverontreiniging alleen maar erger zullen worden. "Het is tijd dat er eens naar de milieu-aspecten wordt gekeken". door Ron Kragten Een vliegtuig van de Zwitserse lucht vaartmaatschappij Swissair verstoort bruut het gesprek met Kitty Hogeveen bij haar woning aan de Aalsmeerder- weg in Rozenburg. De Kaagbaan, een van de vier start- en landingsbanen van de luchthaven Schiphol, ligt in haar achtertuin. Om de paar minuten gaan vliegtuigen de lucht in. Dag in, dag uit, en ook 's nachts klinkt het gebrul van motoren. Kitty Hogeveen maakt zich er niet echt druk om. "Je raakt eraan gewend", zegt ze als de stilte even is terugge keerd. "In huis merken we niets van de herrie, omdat onze woning vijf jaar ge leden op kosten van het rijk goed is geï soleerd. Alleen 's zomers, als we in de tuin zitten, is het wel eens hinderlijk. Gesprekken worden dan voordurend gestoord. Een enkele keer ook draaien de vlieguigen precies over ons huis heen. Dat is vreselijk". Drukker Veertien jaar woont Kitty Hogeveen al aan de rand van de startbaan. Het lucht verkeer is in die jaren flink toegenomen en de verwachting is dat het nog druk ker wordt in haar achtertuin. Schiphol wil drastisch uitbreiden. Verwerkt de luchthaven nu nog 16,5 miljoen passa giers per jaar, in 2003 moeten dat er der tig miljoen zijn en in 2015 zelfs vijftig miljoen. Het vrachtvervoer moet van 0,6 miljoen ton toenemen tot 2 miljoen in 2003 en 4,5 miljoen in 2015. De ministeries van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer, verkeer en waterstaat, economische za ken en binnenlandse zaken, de provin cie Noord-Holland, de gemeenten Am sterdam en Haarlemmermeer, de NV Luchthaven Schiphol en de KLM heb ben deze streefcijfers opgenomen in hun gezamenlijke 'Plan van aanpak'. Doel van dit 22 miljard gulden kosten de plan is Schiphol te ontwikkelen tot een van de belangrijkste luchthavens van Europa. Het moet de status krijgen van mainport, een voorname schakel in het intercontinentale en het Europese luchtverkeer. Slaagt die opzet, dan heeft dat vol gens het Nederlands Economisch Insti tuut tot gevolg dat het aantal arbeids plaatsen met 70.000 kan toenemen. Glijdt Schiphol echter na de Europese eenwording af tot een vliegveld met een regionale functie, dan zou dat op den duur banen kunnen gaan kosten. Wie de luchthaven dezer dagen be zoekt krijgt allerminst de indruk dat ze hard aan uitbreiding toe is. Toch wordt volgens de prognoses het huidige sta tionsgebouw in de nabije toekomst te klein. Berekend is dat het aantal passa giers dit jaar tot 16,5 miljoen zal groeien en dat in de komende jaren de 18 mil joen, de huidige capaciteit, zal worden overschreden. Daarom is inmiddels- een begin gemaakt met de bouw van een tweede stationshal. Opvallend Maar de Golfoorlog en de oproep van Saddam Hussein terreuracties te ple gen in landen die in het geweer zijn ge komen tegen Irak hebben de mensen vooralsnog uit het vliegtuig gejaagd. In de vertrekhal is het de laatste weken Zwaar be wapende agenten tus sen het pu bliek bij een van de in- checkbalies. fotoGPD) erg rustig. Des te opvallender zijn de extra veiligheidsmaatregelen die in verband met de terreurdreiging zijn ge troffen. Agenten in kogelvrije vesten en gewapend met karabijnen en machine geweren staan op de balkons boven de incheckbalies en bij de meeste ingan gen. Hun ogen bespieden onophoude lijk het publiek. De rijkspolitie heeft op de oprit voor de vertrekhal een wegver sperring aangebracht. De agenten be kijken de inzittenden van elk voertuig. Marionna van der Goot van de NV Luchthaven Schiphol gaat er voorlopig van uit dat de rust van tijdelijke aard is. Er is volgens haar geen sprake van dat de groeiplannen worden bijgesteld, ook niet nu tal van grote luchtvaart maatschappijen waaronder de KLM door de crisis in de problemen zijn gekomen. Niet zonder trots verwijst ze naar de eerste resultaten van de groeiplannen die inmiddels op het luchthaventerrein zijn te bewonderen. Een splinternieu we, strak ontworpen verkeerstoren steekt hoog boven de overige bebou wing uit. Verder is B-pier gedeeltelijk verlengd, zodat meer vliegtuigen kun nen worden geparkeerd. Crisis Crisis of geen crisis, de bouw gaat op Schiphol gewoon door. Er wordt hard gewerkt aan de eerste fase van de nieu we stationshal, die in 1993 klaar moet zijn. Ook wordt nu een nieuwe pier (de E-pier) aangelegd, om het parkeren van nog meer vliegtuigen mogelijk te ma ken. In opdracht van de Nederlandse Spoorwegen worden de spoortunnel en het ondergrondse spoorwegstation uit gebreid tot respectievelijk vier en zes sporen. Het bovengrondse gedeelte van het station wordt gesloopt. Het nieuwe spoorwegstation wordt bij de aan komsthallen van de luchthaven getrok ken via overkapping van het voorplein. Voor de toekomst zijn nog de bouw van nieuwe parkeergarages, een hotel, veel kantoren en verdere uitbreiding van het nieuwe stationsgebouw en nieuwe pieren gepland. Omdat de af standen groot worden, komt er voor passagiers mogelijk een geavanceerde monorail. Schiphol is nu al berekend op het verwerken van massa's mensen. Alles is zo efficient mogelijk ingericht. Het inchecken, passeren van de douane en instappen in de vliegtuigen moet zo soepel mogelijk verlopen. Het wachten wordt veraangenaamd door de aanwe zigheid van een van de meest complete belastingvrije winkelcentra ter wereld. Ook het uitstappen en ophalen van de bagage moet gesmeerd gaan. Meestal lopen de eerste koffers reeds op de band op het moment dat de passagiers arriveren in de aankomsthal. En wie overstapt (30 procent van de reizigers) hoeft zich op Schiphol geen zorgen te maken over de bagage. De koffers wor den keurig van het ene naar het andere vliegtuig gebracht. Faam Op het gebied van efficiency heeft Schiphol inmiddels grote faam opge bouwd. De luchthaven mag dan wat be treft het aantal passagiers op de vijfde en wat betreft de hoeveelheid vracht op de vierde plaats van Europa staan, voor veel zakenlieden is zij de nummer één van de wereld. De afgelopen jaren werd de ene na de andere onderscheiding uit gereikt, onder andere door de lezers van het Amerikaanse tijdschrift Busi ness Traveler International. Een niet onbelangrijk wapenfeit voor Schiphol in de concurrentie met andere Europe se luchthavens. Efficiency en gezelligheid gaan vaak niet samen, zeker niet als een groot pu bliek moet worden bediend. Boven in restaurant 'De wijde wereld' is dat goed te merken. De stoeltjes zitten er via een merkwaardig draaisysteem vast aan de tafeltjes. Wanneer deze hindernis is ge nomen, blijkt dat het zojuist gekochte saucijzenbroodje koud is en de koffie te slap. Bij het raam tuurt vliegtuigspotter Edwin Kal uit Rotterdam door zijn ver rekijker naar het platform. Zijn interes se gaat uit naar een splinternieuwe Fok ker 100 die over de uitgestrekte asfalt- vlakte taxiet. Snel noteert hij het num mer, dat nog niet op zijn lijsten voor komt. Edwin is een geregelde bezoeker van Schiphol. Vaak is hij er in de weekein den te vinden. Ditmaal heeft hij echter een vrije dag van militaire dienst benut om een doordeweekse visite te bren gen. 'Daar ligt de fabriek van Fokker", zegt hij, terwijl hg naar het platform wijst. "Daar komen geregeld nieuwe toestellen naar buiten om proef te draaien of te vliegen. In het weekeinde is de fabriek dicht en zie je zelden iets van dat nieuwe spul". De vliegtuigspotter zit in 'De wijde wereld' lekker hoog en droog, maar ge zellig vindt hij het er niet. De sfeer van Schiphol spreekt hem in het geheel niet aan. "Het is me te massaal, te druk. Ik vertoef liever op zo'n klein vliegveldje waar iedereen op hetzelfde vliegtuig zit te wachten. Dat is gezellig. Hier op Schiphol gaat iedereen zo'n beetje zijn eigen gang. Alles gaat langs elkaar heen". Natte neuzenwand Massaal of niet, de vertrekhal en de aan komsthal van Schiphol hebben wel hun eigen emoties. Boven worden de wat zenuwachtige reizigers uitbundig uitgezwaaid door familieleden, vrien den of zakenrelaties en beneden staan altijd drommen mensen te wachten om hun vrienden of familieleden die terug keren in de armen te sluiten. De aankomsthal is er als gevolg van de veiligheidsmaatregelen tegen terro risme niet gezelliger op geworden. De glazen 'natte neuzenwand' die de wach tenden scheidt van de net aangekomen reizigers is afgeplakt met melkwit plas tic. Tot voor kort stonden hier de afha lers nog met hun neuzen tegen het glas gedrukt om al vast een glimp op te van gen van hun dierbaren. Hen rest nu slechts de mogelijkheid snel een blik naar binnen te werpen op het moment dat een passagier door een van de schuifdeuren naar buiten komt. Wanneer een jongetje van ongeveer vijf jaar door die deuren zijn vader te voorschijn ziet komen, rent hij snel weg achter een betonnen pilaar. Pa ziet het tafereel teleurgesteld aan. Hij had zich duidelijk een enthousiaster onthaal voorgesteld. Voorzichtig benadert hij zijn zoon, die eerst verder wegkruipt, maar na een goede minuut alsnog in zijn armen vliegt. Supersnel Het kost enige moeite je in de aan komsthal voor te stellen hoe de situatie in de toekomst zal zijn, wanneer je zo doorloopt naar het dan vernieuwde spoorwegstation. Twee supersnelle treinen richting Keulen en Frankfurt en richting Parijs moeten er volgens het 'Plan van aanpak' stoppen. Ze bie den de doorgaande reiziger op Schip hol alternatief en milieuvriendelijk ver- Het 'Plan van aanpak' gaat er vanuit dat de supersnelle treinen het op de middellange Europese trajecten steeds meer gaan winnen van de vliegtuigen. Naar Parijs gaat straks per spoor (zon der inchequen en andere formaliteiten) net zo snel als per vliegtuig, met als voordeel dat je direct in het centrum aankomt. De twee supersnelle treinen zijn niet de enige milieuwensen die in het 'Plan van aanpak' zgn opgenomen. De sa menstellers van het plan vinden ook dat zo snel mogelijk een vijfde start- en landingsbaan moet worden aangelegd, hoewel die eigenlijk niet nodig is voor de uitbreiding van Schiphol. De 'milieubaan' moet er voor zorgen dat de geluidsoverlast van Schiphol meer wordt gespreid. Verder is het onder meer de bedoe ling dat nachtvluchten zo veel mogelijk via de Kaagbaan en straks via de nieu we vijfde baan zullen opstijgen en lan den. Er hoeft dan niet over grote woon kernen te worden gevlogen. De Kaag baan wordt 150 meter verlengd, zodat ook de zwaardere toestellen er kunnen landen en opstijgen. Verontreiniging Omwonenden en milieu-organisaties hebben zo hun bedenkingen bij de milieu-maatregelen in het plan van aan pak. Zij vinden dat te veel is uitgegaan van de wensen van de luchthaven Schiphol en dat hun belangen op de tweede plaats komen. De uitbreiding van de luchthaven zal volgens hen ge paard gaan met meer geluidsoverlast en meer luchtverontreiniging. De lucht is nu al fors verontreinigd, al worden volgens TNO geen normen overschreden. Opvallend is dat de ver vuiling op en rondom Schiphol nu voornamelijk door auto's wordt veroor zaakt. Ze stoten vier keer zoveel kool- monoxyde uit als vliegtuigen. Gaat de groei van de luchthaven volgens plan door, dan zal in 2015 de luchtverontrei niging ongeveer gelijk zijn aan die van nu: het aandeel van de auto's zal zijn af genomen als gevolg van het gebruik van katalysatoren en dat van de vlieg tuigen zal zijn toegenomen. Zodat bei de vervoermiddelen dan een even groot aandeel hebben in de vervuiling. Adviesbureau Twgnstra en Gudde verwacht dat de geluidshinder de ko mende jaren minder wordt, doordat er meer geluidarme vliegtuigen komen. Maar dat effect zal door de groei van de luchtvaart deels weer te niet worden ge daan. Kitty Hogeveen ligt er in haar woning langs de Kaagbaan niet wakker van. Wel vindt zij het een goede zaak dat er sprake is van verzet tegen de plannen. "Het gevolg zal zijn dat eindelijk ook eens naar de milieu aspecten wordt ge keken Dat is hard nodig Want van éen ding ben ik wel overtuigd; wy wonen hier niet gezond".

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 21