LEIDSCH DAGBLAD Ministers dreigen met aftreden T7XTRA NODIG! Weer Scud op Tel Aviv Geen topdrukte op wegen w Zes mensen omgekomen in caravan door kolendamp Oplossing voor grote bezuinigingsoperatie nog niet in zicht in Café PLANTAGE, I damsteeg ZATERDAG 9 FEBRUARI 1991 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39469 Prijs fl. 1,45 CNV dreigt met harde acties voor behoud koppeling SURHUISTERVEEN (ANP) - Als het kabinet de koppeling tussen lo nen en uitkeringen loslaat, zal het CNV op acties organiseren. Dat zei verbondsvoorzitter Hofstede gister avond in Surhuisterveen. Hij noem de discussie over afschaffing van de koppeling al onaanvaardbaar. Volgens hem zijn er mogelijkhe den voor het kabinet om de beoog de 17 miljard gulden op tafel te krij gen. Bijvoorbeeld de btw-verlaging niet door laten gaan en het tarief voor de inkomstenbelasting hand haven, brengen 7 miljard op, zo meent de CNV-man. Omdat de economische vooruit zichten niet rooskleurig zijn, waar schuwde Hofstede zijn achterban met niet al te hoge looneisen te ko men. "Wees voorzichtig met de loonontwikkeling in 1991. De ver leiding van een paar centen of pro centen is groot. Maar op iets langere termijn kunnen de effecten rampza lig zijn. MAURIK (GPD) - Op een cam ping in Maurik in de Betuwe zijn tussen woensdagavond en gister avond zes mensen, waaronder twee kinderen, omgekomen. De oorzaak was vermoedelijk kool- monoxyde-vergiftiging door een gaskachel in hun stacaravan. De slachtoffers zijn twee man nen in de leeftijd van 35 en 27 jaar, twee vrouwen van 22 en 25 jaar en twee kinderen van twee jaar en vijf weken. De caravanbewoners hadden geen vaste woon- of ver blijfplaats, maar bivakkeerden regelmatig in de regio Arnhem. Sinds dinsdag verbleven ze op de camping. Woensdag hadden ze voor het laatst contact met de campingbeheerder, m verband met een storing in de stroomvoor ziening van hun caravan. Een be zoeker ontdekte gisteravond rond zeven uur de zes lijken in de De technische recherche, die onmiddellijk na de vondst een on derzoek instelde, vermoedt dat door het transport van de stacara van de afvoerpijp van de kachel is losgeraakt. Daardoor kon de koolmonoxyde in de caravan ko men. Er zijn geen aanwijzingen die duiden op een mogelijk mis drijf. Een beeld van de ravage die de Iraakse Scud-raket vannacht aanrichtte in een woonwijk van Tel Aviv. (foto afp> VS schatten: 600 Iraakse tanks vernietigd TEL AVIV/RIYAt) (AP/GPD/ANP) - Een Iraakse Scud-raket met een conventionele lading is vanmorgen vroeg in een woonwijk in Tel Aviv neergekomen. Er werd grote scha de aangericht en 15 tot 20 mensen raakten licht gewond. "Deze aanval bewijst dat Irak nog steeds in staat is raketten op Israël af te vuren", al dus legerwoordvoerder Nahman Shai vannacht. Onduidelijk was of de Scud in de lucht is geraakt door Patriot-afweerraketten. Om tien over half drie plaatselijke tijd werd in Israël luchtalarm gege ven. De radio riep alle Israëliërs op verzegelde ruimten ap te zoeken en uit voorzorg de gasmaskers op te zetten. Om kwart over drie werd het sein 'veilig' gegeven. Het was de eerste Iraakse raketaanval sinds zondag 3 februari. Sinds de oorlog op 17 januari uitbrak heeft Israël 10 raketaanvallen te verduren gehad. De Verenigde Staten hebben gis teren voor het eerst een schatting gegeven over de mogelijke verlie zen aan Iraakse zijde. Volgens een Amerikaanse woordvoerder zijn sinds het begin van de oorlog meer dan 600 tanks vernietigd van de in totaal ongeveer 4500 die Irak in Ku- wayt en zuid-Irak heeft opgesteld. Verder zouden ruim 400 van de 3200 stuks artillerie zijn vernietigd. Een Britse legerwoordvoerder schat dat intussen de helft van alle belangrijke bruggen zijn verwoest. Irak probeert enkele bruggen wel te herstellen of ponton-verbindingen i te leggen, maar hier- Folks Session aanstaande zondag, van Engelse en Ierse muziek. Toegang gratis. Hogewoerd 168, tel. 126039. langs kan niet genoeg brandstof en andere voorraden worden vervoerd naar de meer dan een half miljoen soldaten in Kuwayt en zuid-Irak. De bevelhebbers van de geallieer de strijdmacht zijn het nog niet eens over de inzet van grondtroepen in de Golfoorlog. De Britten, onder lei ding van generaal De la Billière, vin den een grondoorlog absoluut noodzakelijk om Irak uit Kuwayt te verdrijven. De Amerikaanse minis ter van defensie Cheney sloot giste ren tijdens een bezoek aan VS-troe- pen in Saudi-Arabië grond- of amfi bische aanvallen ter ondersteuning van de luchtaanvallen niet uit, maar officieel is nog geen besluit over een grondoorlog genomen. Veiligheidsraad woensdag bijeen over Golfoorlog NEW YORK (RTR/AFP) - Na we ken debatteren heeft de Veilig heidsraad van de Verenigde Na ties besloten woensdag bijeen te komen om de Golfoorlog te be spreken. Dit is vannacht bekend gemaakt door ambassadeur Sim- barashe Mubengegwi van Zimba bwe, dat kort geleden voorzitter van de Raad werd. De raad komt bijeen op verzoek van haar leden Cuba en Yemen, de vijf Noordafrikaanse Maghreb- landen, en Jordanië en Sudan. Volgens Yemens ambassadeur Abdalla al-Ashtal zit de Veilig heidsraad te niksen, nu zij het conflict waarvoor het toestem ming gaf niet meer in de hand heeft. Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten willen dat de zit ting achter gesloten deuren plaatsvindt, een procedure die al 15 jaar niet is toegepast. Cheney en de voorzitter van de gezamenlijke chefs van staven Co lin Powell laten zich dit weekeinde door opperbevelhebber generaal Schwarzkopf op de hoogte stellen over de situatie aan het front. Aan de hand van hun bevindingen bren gen zij advies uit aan president Bush, die uiteindelijk beslist over het tijdstip van het landoffensief. Cheney gokt vooralsnog op de luchtaanvallen en vindt het nog te vroeg om te kunnen vaststellen of een grondoorlog onvermijdelijk is. De bevelhebber van de Saudi- sche en Arabische troepen, gene raal Khalid bin Sultan, heeft gezegd dat Irak volgens gevangengenomen Irakezen 'executiebataljons' heeft ingesteld voor deserteurs. Daar naast zouden er speciale agenten en informanten binnen de Iraakse ge lederen zijn om mogelijke deser teurs op te sporen. Amerikaanse en Britse leger- woordvoerders meldden dat in de afgelopen 24 uur nog eens dertien Iraakse oorlogsvliegtuigen naar Iran zijn gevlogen. Van de Iraakse vliegtuigen zouden er nu 147 in Iran staan. Samen met de 135 vernietig de toestellen is nu zo'n veertig pro cent van de Iraakse luchtmacht bui ten werking. De Amerikaanse woordvoerder majoor-generaal Ro bert Johnston zei dat zich in Iran 21 van Iraks beste straaljagers bevin den. Johnston zei voorts dat zich giste ren nog eens zeven Iraakse militai ren hebben overgegeven, wat het totaal volgens prins Khalid op 936 brengt. Khalid zei dat zich voor het uitbreken van de oorlog al 418 Iraakse manschappen overgaven. De Italiaanse vice-premier Mar- telli heeft gisteren benadrukt dat de Italiaanse troepen in de Golf hun taak zullen beperken tot de bevrij ding van Kuwayt en teruggetrok ken zullen worden zodra Irak uit het staatje is verdreven. (meer Golfnicuws op pagina 7) DEN HAAG (GPD/ANP) Het kabinet is gisteren niet dichter bij een oplossing gekomen voor de grote bezuini gingsoperatie die de overheidsfinanciën in de rest van deze regeerperiode weer op orde moet brengen. Het voltallige kabinet wijdde gisteren een eerste ronde aan een voorstel van minister Kok (financiën). Diverse ministers zouden openlijk hebben gedreigd met aftreden tij dens het gisteren gehouden kabi netsberaad. CDA-minister An- driessen van economische zaken voert op dit moment het verzet te gen de plannen van Kok aan, maar ook premier Lubbers heeft een ei gen stuk in de ministerraad ge bracht. Het kabinetsberaad wordt vandaag voortgezet. Kok heeft het kabinet voorge steld 13 miljard gulden op de uitga ven te bezuinigen en 8,5 miljard meer te vragen van burgers. De helft van dat laatste bedrag zou moeten worden gebruikt om de mensen met de laagste inkomens tegemoet te komen. In de ministerraad zijn 'zware' be denkingen tegen de voorstellen- Kok geuit. De minister van financi ën bestempelde zijn eigen stuk ove rigens als 'een eerste proeve'. Nadat de diverse bewindslieden voor het eerst hun commentaar hadden kun- geven op het voorstel-Kok leg de premier Lubbers zelf een, vol gens insiders, 'gedreven' stuk in de raad op tafel. Lubbers stelt in zijn stuk voor 14,7 miljard gulden te bezuinigen. Tegelijk dienen de lasten met 2 mil jard gulden omhoog te gaan door een verhoging van de belastingtoe slag voor eigenaar-bewoners van huizen (huurwaardeforfait), op brengst 600 miljoen gulden, en ho gere autokosten, opbrengst 1,4 mil jard. Lubbers bepleit de sociale uitke ringen slechts aan te passen aan de prijsstijgingen en niet meer aan de loonstijgingen in bedrijven. De eer ste minister wil met ingang van 1 maart 1991 de duur van de wao-uit- kering bekorten. Het gebruik van de strippenkaart voor bus, tram en metro wordt fors duurder in Lub bers' plannen. De pensioenleeftijd, nu 65 jaar, moet vervangen worden door een flexibele pensioengrens uiteenlopend van 64 tot 67 jaar. Ook de vut, nu beginnend tussen 60 en 62 jaar, moet ruimer worden. Het CDA wijst algemeen het voorstel-Kok van de hand om de lasten met dik 8 miljard gulden te verhogen om dan weer de helft te rug te geven aan burgers met inko mens onder 50.000 gulden bruto per jaar. Maar de PvdA heeft op haar beurt woedend gereageerd op de houding van de coalitiegenoot. De PvdA ziet tenminste vier CDA-ideeën als regelrechte pogin gen om de onderhandelingen over de tussenbalans stuk te laten lopen. De plannen van Lubbers met de wao, de koppeling van uitkeringen, en de strippenkaart zijn de PvdA helemaal in het verkeerde keelgat geschoten. Het mag nu dan even rustig zijn op SCHIPHOL, de bouw gaat er gewoon door. Ondanks de crisis werkt de nationale luchthaven gestaag aan de toekomst en krijgen de uitbreidingsplannen gestalte. Een momentopname. Het componeren en spelen van klassieke muziek is kinderspel voor MARIJNTJE SIMONS uit Geleen. Het achtjarige ventje ziet in de viool zijn beste vriend en wordt beschouwd als een wonderkind. SNOWBOARDEN niet alleen voor gladde jongens. DENKWIJZER: Bombardement op de psyche. SOUNDMIXERS: imiteren om ooit jezelf te worden Vakantiegangers vertrokken gespreid DE NIEUWE KIJK OP DE NIEUWE VOLKSWAGEN TRANSPORTER Nu en dan sneeuw In het algemeen veel bewolking en nu en dan sneeuw. Middagtem- peratuur ongeveer min 4 graden. Zuidoosten wind, toenemend tot matig, aan de kust tot vrij krach tig. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: In het alge meen veel bewolking. Nu en dan wat sneeuw. Overdag lichte, 's nachts eerst nog matige vorst. 40 PAGINA'S warm gevoerde SnOWbOOt div. kleuren en modellen 28-46 LEIDEN Haarlemmerweg 41 (bij Groenoortlhallen) Tel .071-215222 Gtv«ra»tr«tt 30. OagatgMst Talaloon 071-173414 Condoom moet bij carnaval in Rio de Janeiro RIO DE JANEIRO (GPD) - De Braziliaanse metropool Sao Paulo gaat het carnaval in met een nieu- wigheidje: het verplichte condoom. Alle bordelen, motels, sexsauna's en massagehuizen binnen de ge meentegrenzen moeten hun klan ten twee gratis condooms verstrek ken. Ook zonder dat de klant erom heeft gevraagd. Het condoomgebruik is in een speciale wet vastgelegd. Over alle details is door de gemeentelijke be stuurders nagedacht. De motels, waar de kamers per uur worden ver huurd aan stellen, zijn verplicht om iedere vier uur voor nieuwe con dooms te zorgen. In Sao Paulo circuleren dit jaar folders met feestende stelletjes en daaronder de tekst "Hemdje, kleed u in dit kostuum". Hemdje, ofte wel camisinha, is in Brazilië de bijnaam van een condoom. De gemeente Rio de Janeiro gooit het over een andere boeg: "Laat alleen het plezier be smettelijk z(jn". Op tv wordt humor achterwege gelaten. In een spofje dat sinds en kele weken iedere avond is te zien, verschijnen allerlei mensen die ver tellen dat ze kanker of tbc hebben, maar er opgewekt aan toevoegen dat ze genezende zijn. Aan het einde van de reeks verschijnt een aidspa- tient die somber meldt dat hij ten dode is opgeschreven. "Voor aids bestaat geen geneesmiddel". LEIDEN/LONDEN - Ondanks het begin van de krokusvakantie was er van topdrukte op de rijkswegen gis teravond geen sprake. Er ontston den hooguit wat meer files dan op andere vrijdagen, vooral vanaf Utrecht richting Duitse grens. Op rijksweg 12 van Utrecht via Arnhem naar de grens de absolute topper groeide de file soms tot boven de 20 kilometer aan. Volgens de politie zijn de vakan tiegangers redelijk gespreid op va kantie gegaan. Bovendien hadden ze hun rijgedrag aangepast aan de omstandigheden. Het was behalve in Friesland in het hele land glad. De commissaris van de koningin in Brabant verbood uit voorzorg het vervoer van gevaarlijke stoffen over de weg. Treinreizigers hadden het moei lijker om op hun eindbestemming te komen. In de avondspits ontston den grote problemen. Op allerlei knelpunten raakten treinen en wis sels defect. De problemen deden zich met name in het westen van het land voor. Daar liepen de vertragingen al vroeg in de avond op tot vaak meer dan een half uur. Een aantal treinen viel helemaal uit De spoorwegen zijn vooral gevoelig voor stuif sneeuw. Het verwerken van de va- kantietreinen naar wintersportge bieden ging de NS beter af. Deze treinen kregen zo veel mogelijk voorrang boven het binnenlandse verkeer. Gas- en waterleidingbedrijven zijn momenteel uiterst terughou dend om mensen die hun rekening niet kunnen of willen betalen af te sluiten. Wanbetalers hoeven in het algemeen niet bang te zijn dat ze in de kou komen te zitten. Gladheid zorgde gisteren in Lei den niet voor opvallend meer blik schade dan normaal. De politie meldde in totaal tien aanrijdingen, iets boven het gemiddelde. Daarbij vielen geen persoonlijke ongeluk ken. Veel materiele schade was er op de Kaasmarkt waar een auto een garagedeur vernielde. De meldkamer van de rijkspolitie in Leiderdorp telde in totaal 80 aan rijdingen over geheel Zuid-Holland. In andere regiogemeenten kwamen nauwelijks meer meldingen binnen dan anders. "De mensen houden re kening met de gladheid en passen hun snelheid aan", aldus een woordvoerder van de Katwykse po litie. Ook de rest van Europa beleeft het koudste weer in tijden. Voor het eerst sinds 1985 waren de kanalen van Venetie dichtgevroren en aan de Franse Riviera had de bevolking last van sneeuwbuien. In het oosten van Frankrijk vroren twee mannen dood bij een temperatuur van 17 graden onder nul. Zware sneeuwval en naar verhou ding zeer lage temperaturen leid den in het zuiden en midden van Engeland tot chaotische toestanden in het trein- en wegverkeer. De da gelijkse forensenstroom naar Lon den viel voor een deel uit, omdat en kele hoofdwegen in de aangrenzen de graafschappen Kent en Essex door de sneeuwmassa's nauwelijks begaanbaar waren en een groot deel van de pcndeltreincn uitviel. voor ISOLATIE tocht vochtwering f Machinefabriek West-End BV üsse. tel. 02521-19048 Machinebouw en -reparatie engineering motorrevisie TEL. 071-214040 Gorbatsjov richt bij decreet omroep op MOSKOU - Sovjet-leider Gor batsjov heeft gisteren per decreet de oprichting van een nieuwe radio- en tv-maatschappij bevolen in een poging zijn greep op de media te versterken. De nieuwe maatschap pij moet alle functies overnemen van Gostelradio, het staatscomite dat over de radio- en tv-uitzendin- gen gaat. Het hoofd van Gostelra dio. Leonid Kravtsjenko, vertrou weling van Gorbatsjov, gaat de nieuwe organisatie leiden. Sovjet- kranten en hervormers zeggen dat Kravtsjenko. die vorig jaar aantrad, teruggrijpt naar censuur en journa listiek in de oude Sovjet-stul. óók voor een blik over onze grenzen Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends Dat willen we met missen! Wi| nemen een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 2875 Wi| nemen een kwartaalabonnement 7675' Wi| nemen een jaarabonnement 298.60' Voor het abonnement ingaat ontvangen wi| de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050, 2300 V8 Leiden U kunt ook bellen 071-161400

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1