In provincie aanplant van grote bossen 'Let ook op het vertrek van vrouwen' Kweker stookt zich arm vanwege vorst Prijs oud papier keldert door Amerikaanse dump 'Leiden zit aan de top met vrouwelijke promovendi' (Duö ilirtitos ZATERDAG 9 FEBRUARI 1991 REGIO PAGINA 11 LEIDEN/LEIDERDORP Het vorming en het operationeel worden van het nieuwe regio politiekorps in dit gebied laten nog wel even op zich wachten. De politiemensen gaan al wel op sportief gebied nauw samen werken. Op 12 februari wordt het eerste indoor-tennistoer- nooi georganiseerd voor alle korpsen, die straks onder één commando vallen. Uit de verschillende groepen van de rijkspolitie in het dis trict Den Haag en de gemeente politie van Katwijk, Noordwijk, Leiden. Alphen aan den Rijn en Gouda hebben zich tachtig man aangemeld voor de krachtme ting. Goekoop opent tennistoernooi regiopolitie Hollands Midden Het toernooi had geopend moeten worden door de twee topmensen van de nieuwe poli tieregio, burgemeester C. Goe koop uit Leiden als korpsbe heerder en S. van Hulst als de nieuwe korpschef. Aangezien Van Hulst echter als erkend tennistalent zijn baas alle hoe ken van het veld zal laten zien, heeft de toernooileiding uit tac tisch oogpunt de plaatsvervan gend districtscommandant Van Gangelen ingezet. Die zal de ballen óók langs Goekoop jagen, maar die kan dan altijd zeggen dat het een dienstopdracht was. Het oog wil ook wat en daar om wordt de openingshandeling een mixed-gebeuren. Goekoop laat zich ter zijde staan door zijn secretaresse Marianne van der Vlugt en Van Gangelen krijgt zijn beleidsmedewerk ster Lilian Teuben naast zich. Welke talenten de dames in huis hebben, zal 12 februari blijken. Het politietoernooi wordt ge speeld in sporthal Tingenijssel in Krimpen aan den IJssel en begint om 1 Prijs van bloemen merkwaardigerwijs niet gekelderd RIJNSBURG De kweker stookt zich arm. De vrieskoude, gepaard met ijzige wind, heeft het gasver bruik de afgelopen weken met 25 tot 30 procent doen stijgen. Op de prijs van de bloemen heeft de win terkoude nog geen al te grote in vloed gehad. En daarover is de Rijnsburgse le liekweker Van Klaveren enigszins verbaasd. Want 's winters keldert die pnjs met de helft en soms nog meer. Er is nu sprake van een lichte daling, maar bepaald niet met de helft. Van Klaveren denkt dat die prijs zich handhaaft, omdat Valen tijnsdag bijna voor de deur staat. Veiling Flora meldt overigens wel dat er minder bloemen worden aan gevoerd. sen op temperatuur te houden. De Rijnsburgse kweker heeft een op pervlakte te verwarmen van 12.500 vierkante meter. De kachel loeit zonder op te houden de hele dag. Volgens Van Klaveren floept hij on der normale weersomstandigheden slechts om de tien minuten aan en slaat dan weer af. De Rijnsburger krijgt maande lijks een gasrekening van vijftien- In dertig jaar uitbreiding met 3200 ha DEN HAAG/BOLLENSTREEK De provincie wil binnen vijfjaar beginnen met de aanleg van een bos in de binnen- duinrand bij Katwijk en Noordwijk. Het bos is onderdeel van een groot plan van de provincie om de komende jaren de oppervlakte bos flink uit te breiden. Tot het jaar 2000 was al een uitbreiding met 1700 hectare voorzien en daar komt nu nog eens minimaal 1500 hectare, aan te leggen tussen 2000 en 2020, bij. Het bos in de bollenstreek moet de Het grootste deel van de uitbrei- natuur een nieuwe stimulans ge- ding van het bosareaal komt ten ven. Waar de bossen precies komen oosten van Zoetermeer met een ver en van welke omvang, is nog niet in binding naar het gebied tussen detail uitgewerkt. Eerst moet een Gouda en de Rotte. Verdere verste- onderzoek worden afgerond naar delijking wordt in dit gebied tegen- de verstedelijking van de zuidelijke gehouden zodat er een 'groen hart' bollenstreek. Onderzocht wordt of blijft. Een bos van deze afmetingen in dit gebied woningen voor de (uiteindelijk 1000 tot 2000 hectare) Leidse regio kunnen komen. biedt prima mogelijkheden voor De provincie wil, zo blijkt uit de grote bosdieren zoals bij voorbeeld bosnota, in de binnenduinrand niet de ree. Hiermee hoopt de provincie alleen nieuwe bossen aanleggen, de natuur 'bij de mensen thuis te brengen'. r ook de bestaande verbeteren. Er is al overleg geweest met de land goedeigenaren over de manier waarop de provincie hierin onder steuning kan geven. Tot het jaar 2000 wordt er 1000 hectare recreatieterrein en 1700 Aan de noordrand van de Hoek- sche Waard is een bos gepland als buffer tegen verdere bebouwing en oprukking van de glastuinbouw. riecuire levieaiieLeiiciii en nuu hectare bos aangelegd. Voor de ja- V e6l g6l& ren na 2000 kiest de provincie voor De aanleg van bossen kost veel de aanleg van hele grote groenge- geld. Een c bieden. Grote bossen bieden het betaald. Bovendien gaat de provin- voordeel dat de natuur wordt gesti- cje bij elk bos dat wordt aangelegd, muleerd en tegelijkertijd de moge- bekijken wie daaraan kan meebeta- lijkheden voor recreatie worden jen. Zo zou bij de aanleg van be- - En toen ging het ook nog eens sneeuwen. Witte mensjes op fietsen geld. Een deel wordt door het rijk bromfietsen. Auto's die behoedzaam hun weg over de wegen zoeken. vergroot. Woningmarkt moet meer samenwerken DEN HAAG (ANP) Staatssecre taris Heerma (volkshuisvesting) heeft gemeenten en corporaties op geroepen meer samen te werken met de marktpartijen op de woning markt, zoals bouwers en makelaars. Alleen door bundeling van informa tie kan een goed inzicht ontstaan over vraag en aanbod op die markt. Verder zal meer regionale samen werking tot stand moeten komen. Heerma deed zijn oproep in Den Haag tijdens een congres van de Landelijke Vereniging van Huis- vesters. drijfsterreinen een deel brengst van de grond voor bosaan leg worden gebruikt, of kan een deel van de rijkssubsidie voor wo ningbouw hieraan worden besteed. Ook een combinatie met afvalber- ging en bosaanleg is denkbaarvmits er strenge milieuhygiënische regels in acht worden genomen. In de interim-bosnota die vorig jaar is uitgebracht, werd het idee ge opperd om bij de aanleg van bossen sponsors in te schakelen. Het idee bleek bij gemeenten, het bosschap en de provinciale raad voor recrea tie en toerisme niet echt aan te slaan. Aan sponsoring zitten te veel haken en ogen. Sponsors vinden èn houden kost veel tijd. Andere mo gelijkheden voor medefinanciering verdienen de voorkeur. De provin cie heeft de bossponsoring maar uit het hoofd gezet. Leerlingen houden beurs en congres over Oost-Europa HAARLEM/HII.LEGOM De eindexamen-studenten van de afdeling Small-Business van de Haarlemse Business School or ganiseren op 28 februari een congres/beurs over ondernemen in Oost-Europa. Veel onderne mers zien op tegen zaken doen met het oosten omdat wordt verondersteld dat de bureau cratie en het tekort aan kennis in die landen, behoorlijk zaken doen onmogelijk maakt. De stu denten denken hier anders over en willen ondernemers hiervan overtuigen. De Haarlemse Business School organiseert het congres, 'East Euro Expo '91', in samen werking met het bedrijfsleven en de Kamer van Koophandel. Gastsprekers geven informatie over financiën, cultuur, overhe den, ambassades en interme diairs. Een Poolse handelsdele gatie en een vertegenwoordiger van de Economie Foundation van Solidarnose zijn ook aan wezig om vragen te beantwoor den. Gelijktijdig met het congres wordt een beurs gehouden waaraan een groot aantal (over- heids-)instellingen en bedrij ven deelnemen. De bijeenkomst wordt gehou den in Treslong in Hillegom. oud papier die de groothandelaar ophaalt. Tot voor kort kostte het op halen van 100 kilo twee gulden. Volgens secretaris J.P. Aalders van de vereniging is er door de Amerikanen op grote schaal papier OEGSTGEEST - De val van de prijs van oud papier is veroorzaakt door een Amerikaanse wet die het Amerikanen verbiedt oud papier met de vuilnisman mee te geven. Sinds vorig jaar is die wet van kracht. Duitsland voerde de wet gedumpt op de Nederlandse markt, eveneens in, maar omdat onze oos- Dat klinkt ongeloofwaardig maar is terburen al papierverzamelaars wa- goed verklaarbaar. In Amerika ren, is de wereldmarkt voor oud pa- moet al heel lang worden betaald pier hierdoor niet erg verstoord. voor het kwijtraken van oud papier. De Nederlandse Vereniging van In een schip storten en mee laten Groothandelaren in Papierafvallen nemen naar de andere kant van de (NVGP) maakte gisteren bekend oceaan was blijkbaar niet duurder dat er vanaf maandag vier gulden dan het in eigen land verwerken, wordt berekend voor elke 100 kilo Zoals altijd op een vrije markt zorgt het overschot aan goedkoop buiten duizend gulden gepresenteerd. Een rekening, die, voor wat hem betreft, over januari en februari toch wel 25 tot 30 procent hoger uitvalt. In geld omgerekend praat Van Klaveren over een schadepost van tiendui zend gulden in twee maanden. Dat bedrag moet hij in een andere perio de terug zien te verdienen. Bloot Een warme zomer en een koude winter: beide zijn voor de bloemerv kweker geen lucratieve tijd. Van Klaveren "Voor de zomer, als het warm is, hebben wij een spreek woord: 'Vrouwen bloot, bloemen in de goot'. In de winter, als het hard vTiest, kun je het met de prijzen ook wel vergeten. De meeste bloemen worden op het hoekje van de straat verkocht. Als het koud is en er blaast een gure wind, dan gaat nie mand naar buiten. De handel neemt geen bloemen af dus gaat dat ten koste van de prijs". Van Klaveren heeft het van de zo mer niet gemakkelijk gehad. Het ging bedroevend slecht met de han del. De kweker: "We hebben er dik geld op toe moeten leggen. Ik had bloembollen gekocht die een prijs vertegenwoordigden tussen de vijf tien cent en een kwartje. Per bol vingen we gemiddeld 12.5 cent te rug. Op die hele handel hebben we 100.000 gulden ingeleverd. De pe riode die er tussen zat was te kort om dat verlies nog goed te maken". Van Klaveren vertelt dat hij best z'n boterham verdient, maar dat er jaren zijn waarin dik verlies wordt geleden. "We kennen jaren dat er goed geld wordt verdiend. Zo boek je 2.5 ton winst en even later moet je op een handeltje een ton toeleggen. Soms, zoals ik met die bollen van de zomer, kun je op je gezicht gaan. Zo n klap moet je kunnen hebben. Net als de extra kosten voor het ho ge gasverbruik. Van één zo'n winter mag je als kweker niet arm zijn". Alleenstaanden behoeven meer aandacht politici REGIO - De provincies moeten de groeiende groep alleenstaanden en 'eenouders' niet vergeten in het be leid. De woonsituatie en het welzijn van kleine huishoudens moeten meer aandacht krijgen bij de pro vinciale statenverkiezingen en ook in het dagelijkse politieke werk. De grootte van een huishouden moet bepalend zyn bij milieuheffingen. Dat schrijft het Platform van Or- ganisties voor Alleenstaanden (PLOA) in een brief aan alle provin ciale politici. Volgens het PLOA telt Nederland ruim 2,5 miljoen alleen staanden en eenouders. Achter ie dere derde huisdeur zou een alleen staande wonen. Dat zou in 2050 zijn gestegen tot een op de twee huis houdens. In de provincie Zuid-Hol- land bestaat volgens de cijfers van het PLOA 33 procent van de bevol king uit alleenstaanden en 6 pro cent uit eenouders. Met name op het gebied van wo ningbouw, welzijnsbeleid en mili- uebeleid moeten politici volgens het PLOA meer rekening houden met alleenstaanden. Verhoudingsgewijs veel vrouwen in Leidse wetenschappelijke functies Caroline i LEIDEN De Leidse universi teit hoort bij de drie universitei ten in Nederland waar het eman cipatiebeleid voor vrouwen 'het minst slecht' is. In Leiden is 24 procent van het wetenschappe lijk personeel vrouw, gerekend in fulltime banen. Landelijk ligt dat PositFeveVctie cijfer op 16,4 procent. Ook de Rijksuniversiteit Utrecht en de ander traject afleggen dan met hogere horden. Zijn proef schrift heet dan ook toepasselijk: 'De hordenloop'. Het emancipatiebeleid lijkt cent, maar dit is volgens de Utrecht- van hun tijdelijke contract, of een Beekes doet aanbevelingen voor se socioloog geen reden voor opti- omzetting in een vast dienstver- ander beleid. "Houd nu eindelijk misme. "Nog steeds worden veel band. Vrouwen promoveren boven- eens de zo gewenste exit-interviews vrouwen aangenomen in tijdelijke dien minder en dat is cruciaal voor zodat je werkelijk weet of het ver- dienst. De uitstroom is dan ook een hun loopbaan. Beekes: "Een vaste trekvan vrouwen met de organisa- probleem v Universiteit van Amsterdam Beekes heeft bekeken, blijkt de e beleid zich op moet aanstelling, promotie universiteiten goed van de grond te richten". Mannen krijgen veel va- bleven zijn noodzakelijk komen. In advertenties voor ar- ker dan vrouwen een verlenging succesvolle hordenloop", beidsplaatsen wordt vaak gesteld dat bij gelijke geschiktheid de voor keur aan een vrouw wordt gegeven. inmiddels een be kend begrip. Uit de emancipatieno- van de universiteiten clusieve aandacht voor het 'binnen halen' van vrouwen. Niet gelet Maar wordt echter op het vertrek daarna diezelfde (UVA) scoren relatief hoog wat betreft het aantal vrouwen in we tenschappelijke functies, vergeleken met de verdeling man-vrouw bij het niet-weten- schappelijk personeel dat in Lei- UI1UCI Ilcl wclcliOV.„a C1 den 50-50 is, is de score nog veel te neej st,jgt Maar dat gegeven doet laaS- geen recht aan redenen waarom ve le vrouwen er nog steeds niet zijn", indt Beekes. "Door streefcijfers te De achterstand is nog steeds groot. bevestigt de Utrechtse socioloog veel centraal te stellen, is emancipa tiebeleid slechts symptoombestrij ding. De oorzaken van achterstand worden niet aangepakt. Ik vind dat je werkomstandigheden op univer siteiten voor vrouwen moet verbe teren. Bovendien vragen verschil len tussen vrouwen juist i Albert Beekes. Hij promoveert op 22 februari op de ontwikkelingen in de achterstand van vrouwelijke op mannelijke academici. Beekes on derzocht die ontwikkelingen aan de dertien Nederlandse universtiteiten in de periode van 1960 tot 1985. "Het aantal vrouwen met weten- dividuele aanpak. Vanuit de schappelijke functies dat instroomt Crete werksituatie van vrouwelijk kan wel stijgen, maar als er geen zicht is op hoeveel en waarom zo veel vrouwen ook weer verdwijnen, blijft de achterstand bestaan", con- rr»:; stateert hij. "Het beleid om vrou- i-lJtlGllJK wen ook te behouden, moet beter". Het gemiddelde aandeel Vrouwen moeten volgens de onder- op de universiteiten is de afgelopen zoeker binnen de universiteit een 25 jaar gestegen van 9.1 tot 16,4 pro- LEIDEN "Ook wat het aantal gepromoveerde vrouwen be treft, zitten we hier aan de top", reageert Anne van de Zande van de afdeling pcrsoneelsmanag- ment aan de Leidse universiteit. In de jaren 1980-1989 was van de Leidse promovendi 14,9 procent vrouw. Vorig jaar was dat aantal gestegen tot maar liefst 22 pro cent. Volgens Van de Zande is er de afgelopen jaren veel gedaan aan emancipatiebeleid in Leiden. "Het zwangerschapsverlof, is verlengd en de kinderopvang uitgebreid. Wel ben ik het eens met Beekes wat betreft de tij delijke aanstellingen die vrou wen nog vaak krijgen. Dat is een probleem". Desondanks gaat het steeds beter in Leiden vindt Van de Zande. "Een hoop is nog niet in orde maar velen zijn er nu wel concreet mee bezig. Zelfs facul teiten en sommige vakgroepen maken hun eigen emancipatie plannen". Ook Van de Zande denkt dat een gelijkwaardige verhouding tussen mannen en vrouwen een zaak van een lange adem is. "Het gaat heel langzaam. 24 procent vrouwen op weten schappelijke posities is toch niet veel, vergeleken met het aantal vrouwen bij ons dat niet- wetenschappclijk werk doet. Zelf denk ik dat een sleutel ligt in deeltijdarbeid. Als er deel tijdbanen beschikbaar zijn, re ageren veel meer vrouwen op vacatures, hebben we gemerkt. We moeten doen wat In onze macht ligt. We kunnen niet de wereld ineens veranderen". dienst tie heeft te maken. Als dat or een neem dan maatregelen om dit tegen te gaan. Breid voorzieningen uit zoals kinderopvang, flexibele werk tijden, vervanging en dergelijke. Ook functioneringsgesprekken zijn van belang en dan alsjeblieft duide lijk gericht op loopbanen van vrou wen. Ook deeltijd-carrières zijn zin vol". De verklaring voor de slechte per spectieven voor vrouwen aan de universiteit zoekt Beekes in regels en verwachtingen over de verschil len tussen mannen en vrouwen. "Die worden al van jongs af aan in geprent. Je kan die vooroordelen over het functioneren van vrouwen bijvoorbeeld niet zomaar verande ren al ze in de samenleving veran kerd zitten. Kijk eens naar de ge middelde sollicitatiecommissie op een universiteit. Het zijn meestal i prijsval i Aalders zet uiteen dat de vereni ging niet anders kon dan tot een prijsverlaging besluiten. "Het gaat om lijfsbehoud van onze eigen branche". Meer berekenen voor het inleveren van oud papier zou ertoe kunnen leiden dat de animo om pa pier in te zamelen afneemt. "Het milieubewustzijn van de Nederlan ders is zo groot, dat de hoeveelheid ingezameld papier alleen maar stijgt. De prijsdaling is al enkele maanden gaande en er wordt nog steeds meer ingeleverd. Als we onze eigen branche failliet laten gaan be tekent dat dat er 1.8 miljoen ton oud papier/karton niet meer wordt her gebruikt en dat is echt slecht voor het milieu". Nederland heeft jaren achtereen de unieke situatie gekend dat er werd betaald voor oud papier. In al le andere landen kostte het afleve ren van oud papier geld, net als huisvuil kwijtraken geld kost. Dat Nederland zo lang heeft kunnen be talen voor haar oud papier, iets waar onder anderen verenigingen en ker ken wel bij voeren, is volgens Aal ders te danken aan het dichtbevolkt zijn van ons land. Er hoeft niet ver met het oud papier te worden gere den. Ook de ondernemersgeest van de groothandelaren speelt hierbij een rol. De secretaris zegt niet te kunnen voorspellen hoe de papiermarkt die zo hun eigen idee heb- zich verder ontwikkelt. In Amerika ben over vrouwen, kinderen en de geldt r i wettelijke verplichting combinatie met een baan. Meestal om bij de fabricage van karton 6 tot 7 procent oud papier te gebruiken. Dit percentage loopt de komende jaren geleidelijk op. Welke gevol gen dit heeft voor de Nederlandse prijs, hangt volgens Aalders onder meer af van de rust op de Neder landse oud-papier-markt. De ene gemeente betaalt nu wel. de andere niet voor oud papier. Er komt een landelijke regeling die voor alle ge meenten gaat gelden "Dan weten we waar we aan toe zijn". wordt geredeneerd dat mannen lan ger meegaan dan vrouwen". "Ik ben dan ook pessimistisch over een snelle gelijktrekking van de positie tussen mannen en vrou wen. Maar je moet wel de proble men nagaan. Volgens mij ligt de sleutel in een meer individueel ge richt beleid voor vrouwen. De di rect betrokkenen op de universiteit hebben wat dat betreft een verant woordelijkheid". - 't Volgende, uit een te Strijp N.-Brgevonden brief geknipt, is wel als curiositcitje een plaatsje waard: „hoe slim de boere tn liesel zijn daar zij den doekter hadden gehaalt bij een zieken toen de doekter zeide dat hij zaago pap moet hebben toen zijde zei tegen een jongen alia potde zaag en toen aan het houtzagen en van het zaage meel pap gekookt toen hij het begot} te eten had hij dadelijk genoeg want toen duurde het met lang of hij gaf den geest zoo gij wel kunt begrijpen mij dunkt dat het wel is. Twee knapen te Harlmgen kregen op den weg bij de be graafplaats oneenigheid over een paar misbakken muurtegel tjes. De een, een kwaaraardig kereltje van elf jaar, haalde zijn mes uit en stak daarmede den ander, die een paar jaar ouder is. m den rug, waardoor eene vrij diepe wond werd veroor zaakt, welke hevig bloedde, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Tegen den kleinen deugniet is proces verbaal opgemaakt. Vijfentwintig jaar geleden: - Een zwarte kater - een pers. die naar de weinig oorspronkelijke naam Black ie luistert - heeft meer dan 1600 km gelopen om in het vroeg re huis van zijn baas te rug te keren. De kater verdween m november uit het hu li van Clarence Dodds in New Port Ri- chy, in de Amerikaanse staat Florida, en arriveerde dezer da gen in Forked River in New Jer sey, waar Dods woonde, voordat hij naar Florida Verhuisde. Het dier gaf dus blijkbaar de voor keur aan zijn vroegere omge ving en had er een enorme reis (te vergelijken met de afstand tussen Amsterdam en even voor Madrid of Romevoor over om daar terug te komen. De kater is twee jaar oud en was geboren m het huis in Forked River.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11