Mandela eist opheldering Politici ex-DDR staan aan de zijlijn Patiënten niet als proefkonijnen gebruikt in DDR' EG verdeeld over veiligheidsbeleid Tsjechen denken aan deling Ex-communisten wijzen secretaris Occhetto af DINSDAG 5 FEBRUARI 1991 BERLIJN (GPD/AFP) - Medici uit de voormalige DDR hebben hun pa- tienten niet als proefkonijnen voor Westduitse en andere farmaceuti sche produkten gebruikt. Indien klinische studies in ziekenhuizen werden uitgevoerd, dan stelden de artsen de patient op de hoogte over risico s en behandelingswijze. Met deze verklaring reageerde de decaan van het beroemde Oostber- lijnse Chante-ziekenhuis. Mau, op een verhaal in het weekblad Der Spiegel. Der Spiegel schreef giste ren dat de toestemming van patiën ten meestal alleen mondeling werd gekregen 'of helemaal niet'. Volgens het weekblad was geld het motief van de Oostduitse autori teiten om patiënten als proefkonij nen ter beschikking te stellen van farmaceutische producenten. Al leen in 1989 zouden 17 miljoen har de marken in de kas van de ex-stasi kolonel en geldverschaffer Schalck- Golodkowski zijn gevloeid, die daarmee de luxe wensen van de Po- kleine 'communistische' minder heid deel uit, die altijd tegen de oprichting van de nieuwe partij is geweest. Zondagavond stemden zelfs leden van deze groep tegen de nieuwe naam en het symbool, terwijl ze wel toetraden tot de par tij. Deze groep was door het cen trum van Occhetto binnen de par tij gehouden door diens pacifisti sche opstelling ten aanzien van de Golfoorlog en vooral door aan te dringen op het terugtrekken van de Italiaanse militairen. Deze concessie ging echter lijn recht in tegen de 'rechtervleugel', die altijd heeft behoord tot Oc- chetto's meerderheid. Zij defini eerden het vragen om terugtrek king als 'zinloos en propagandis tisch'. Het heeft er alle schijn van dat zondagnacht, tijdens het stemmen over moties aangaande de Golfoorlog, deze rechtervleu gel zich heeft gedistantieert van Occhetto's standpunt en gisteren uit wraak tegen zijn kandidatuur heeft gestemd. litbureau-leden vervulde. Voor de producenten was het ook een aan trekkelijke handel, omdat m tegen stelling tot in het Westen de patiën ten en artsen niet hoefden te wor den betaald voor de proeven. De Oostberlijnse ziekenhuizen stelden dat het normaal is dat nieu we medicamenten in ziekenhuizen worden uitgeprobeerd. Het verloop van zo n test inclusief de resultaten worden schriftelijk vastgehouden. Het ziekenhuis werd er door Der Spiegel van beschuldigd het om streden medicijn Arteparon op pa- tienten te hebben getest. Professor Mau verklaarde dat in de orthopedi sche kliniek in tien jaar goede erva ringen met dit preparaat zijn opge daan. In 1988 verbood het Westduit se ministerie van gezondheid Arte paron. maar twee jaar later werd dit verbod opgeheven, waarna het in de Oost- en Westduitse ziekenhuizen weer werd gebruikt De ziekenhuisdirecteur verklaar de verder dat sinds 1983 51 studies met westerse medicamenten in zijn kliniek zijn uitgevoerd. Daarbij heeft geen enkel westers bedrijf nieuwe middelen voor het eerst op mensen uitgeprobeerd. Mau onder streepte dat alle ethische en juridi sche criteria zijn gehandhaafd. An dere ziekenhuisdirecteuren ontken den dat argeloze patiënten met agressieve preparaten waren be handeld. Wel bevestigden verschil lende medici dat zij nooit de vergoe dingen hebben gekregen die nor maal door de farmaceutische indus trie worden betaald. In een vijf pagina's tellende re portage zegt Der Spiegel dat de me dicijnfabrikanten op die manier hun prijzen in het westen met 10 tot 30 procent konden verlagen een proef van zes maanden met 10 pa- tienten kostte maar 25.000 mark. Verder kregen de bedrijven de ver zekering dat de zaak volstrekt ge heim zou blijven en dat ze niet aan gesproken zouden worden als er iets fout ging. BRUSSEL (GPD) - De EG-landen zijn duidelijk verdeeld over de mate waarin de Europese Gemeenschap zich moet gaan bezighouden met het opstellen van een eigen buiten lands en veiligheidsbeleid. Vooral Nederland en Groot-Brittannie vin den dat de EG niet de rol van de NAVO als het belangrijkste orgaan van het westers veiligheidsbeleid mag uithollen. Het neutrale Ierland is vierkant tegen. De Duitse en Franse minister van buitenlandse zaken. Genscher en Dumas, kwamen gisteren in Brus sel met een voorstel om de West- europese Unie (WEU), het samen werkingsverband van negen Eu ropese landen op veiligheidsgebied, onder de paraplu van de EG te bren gen. De WEU zou uitvoerder moe ten worden van het militair-politie ke beleid, dat door de EG wordt uit gestippeld. Nederland en Groot-Biittannie vrezen dat deze rol voor de EG- /WEU tot een ondermijning van de transatlantische band met de VS zal gaan leiden. Zij hechten juist aan het in stand houden van de Ameri- kaans-Europese veiligheidsrelatie via de NAVO. vooral waar het gaat om de ontwapeningsproblematiek. Wel zou de Europese pijler binnen de NAVO moeten worden ver sterkt. Minister Van den Broek (buiten landse zaken) vindt dat de twaalf le ring moeten trekken uit de gebrek kige Europese samenwerking in de Golfcrisis. Daarmee is aangetoond dat zij nog een lange weg te gaan hebben voordat sprake kan zijn van een geïntegreerd Europees buiten lands en veiligheidsbeleid in een tot een echte politieke unie omgevorm de EG. De EG-landen opereerden in de Golfcrisis allerminst eensgezind. De bewindsman vindt dan ook dat de twaalf het eerst eens moeten zien te worden over de inhoud en doel stellingen van hun gemeenschappe lijke buitenlands beleid, voordat zij zich druk gaan maken over de vorm van die samenwerking. Het Frans- Duitse voorstel moet dan ook pas daarna aan de orde komen. Op voorstel van Van den Broek besloten de EG-ministers om over enkele weken juist daarover te gaan praten. Het gaat daarbij volgens Van den Broek onder meer om de versterking van de rol van Europa in de NAVO en daarbij kan over de Frans-Duitse voorstellen gespro ken worden. Het voorstel van Gen scher en Dumas om de Europese Raad van de regeringsleiders de richtlijnen voor dat buitenlands en veiligheidsbeleid te laten uitzetten, noemde Van den Broek echter nu al "onaanvaardbaar Zeelui muiten om slecht eten MADRID DPA- Onder in vloed van drank en met een ram melende maag zijn twee Zweed se bemanningsleden van de Deense vrachtvaarder Wargard zondagnacht voor de Spaanse kust aan het muiten geslagen. Het tweetal wilde de kokkin om het leven brengen omdat gM het eten aan boord niet langer kon den verdragen. De kapitein van de boot moest de hulp inroepen van de Spaanse politie. De hongerige opstandelingen verklaarden dat de vrouw hen drie dagen had laten hongeren en voor die tijd had zij de be manning slechts miserabel voed sel voorgezet. De kapitein sloot de kokkin op in een hut om haar voor de muiters te beschermen De rederij in Qu ickborn heeft de twee Zweden opdracht gege ven met het vliegtuig naar huis terug te keren. De overige be manningsleden omschreven het eten aan boord als "weliswaar met luxeus, maar ook weer niet zo slecht". PRAAG (AFP) - De politieke leiders van Tsjechoslowakije praten voor het eerst openlijk over de mogelijkheid dat het land wordt opgedeeld in drie delen, waarbij Moravie op geluk niveau zou komen met Bohemcn en Slowakije. Het land bestaat nu uit twee landsdelen: Slowakije en Tsjechie dat Bohemen en Moravie omvat President Havel zei zondag dat "de vorming van een uit drie delen be staande staat die in het verleden als een utopie beschouwd werd, nu seri eus in overweging genomen kan worden". Hu pleitte er voor dit vraagstuk niet te negeren maar snel te regelen en vervolgens de grondwet in die zin aan te passen. De vorming van een uit drie onderdelen bestaand Tsjechoslowakije kan op forse oppositie rekenen van de kant van Slowakije Dit landsdeel heeft altud voorkeur gehad voor een uit twee delen bestaande staat Tsjechoslo wakije. waarbij het op voet van gelijkheid behandeld wordt met het lands deel Tsjechie dat twee keer zoveel inwoners heeft In Slowakije wonen 5.3 miljoen mensen, in Tsjechie 10.3 mihoen (waarvan 4 miljoen in Moravie en 6,3 miljoen in Bohemen, binnen welk gebied de hoofdstad Praag valt). Gisteren was de eerste dag van het proces tegen de vrouw van ANC-lei- der Nelson Mandela, die zich in het gerechtshof van Johannesburg moet verantwoorden voor de ont voering en mishandeling van vier jonge mannen in december 1988. De verdediging wil dat ae aan klachten worden ingetrokken, om dat ze voor alle verdachten hetzelf de zijn en geen onderscheid maken in wat de verdachten individueel hebben gedaan. "Mevrouw Mande- la heeft het recht te weten waarvoor ze wordt aangeklaagd. Wat heeft zij persoonlijk gedaan? Wat hebben de anderen gedaan en wat heeft zij ge daan om medeplichtig te worden aan de daden van de anderen?", al dus haar advocaat, George Bizos. Buitenland kort Kritiek Palestijnse woordvoerders hebben gisteren felle kritiek uitgeoefend op de benoeming van de ultra-rechtse Rahavam Ze'evi tot minister in het Israëlische kabinet. Volgens de Palestijnen betekent dit een verhar ding van het Israëlische standpunt en geeft de regering daarmee aan niet geïnteresseerd te zijn in vredes besprekingen. (IPS) Waardigheid De Duitse regering heeft Chili giste ren gevraagd een diepgaand onder zoek in te stellen naar 'Colonia Dignidad', een kolonie van Duitse neo-nazi's in Chili. De kolonie werd afgelopen vrijdag door de Chileense regering opgeheven. Bonn heeft daarmee haar instemming betuigd. In het decreet tot opheffing van Co lonia Dignidad (letterlijk: Kolonie Waardigheid) wordt de groep be schuldigd van belastingontduiking en winstbejag. (IPS) Zimbabwe Het vliegtuig van president Mugabe van Zimbabwe is verleden maand per ongeluk beschoten door een be waker. De man had het gat dat hij in het dak van de presidentiële Boeing 707 veroorzaakte bedekt met plak band om het gevolg van zijn daad aan het oog te onttrekken. Dit meld de het dagblaf The Herald gisteren. (AP) Gevechten Zowel de Rwandese regering als de rebellen die het bewind van presi dent Haryarimana omver willen werpen hebben gezegd dat ze een overwinning hebben behaald bij ge vechten die afgelopen weekeinde in het noordwesten van Rwanda plaatsvonden. De Rwandese radio meldde zondag dat de regerings troepen op drie verschillende plaat sen in totaal meer dan 100 rebellen hadden gedood. Een krant in het na burige Uganda haalde rebellen aan die zeiden dat ze 18 soldaten hadden gedood. (AP) Warschaupact De Tsjechoslowaakse president Ha- vel heeft gisteren gezegd dat Tsjechoslowakije en Bulgarije zich waarschijnlijk voor het eind van deze maand zullen terugtrekken uit de militaire structuur van het War schaupact. tenzij een datum wordt vastgesteld voor een topconferentie over de toekomst van het bondge nootschap. zo heeft het persbureau CTK meegedeeld. Havel sprak gis teren met zijn Bulgaarse college Zhelev. (AP) SAMUT PRAKRANTHAILAND - Heel voorzichtig kust deze oppasser beesten. In de kwekerij worden 30.000 krokodillen t van een Thaise krokodillenkwekerij één van de aan hem toevertrouwde groot gebracht. BERLIJN De 139 afgevaardigden uit de vroe gere DDR hebben weinig tot niets in te brengen in het grote parlement in Bonn. Van de 'tolk- functie' waar iedereen na de eerste vrije verkie zingen in heel Duitsland de mond vol had, is niets terecht gekomen, klagen ze. "Bij de slag om de belangrijke posten hebben we, dwars door alle fracties heen, smadelijk ver loren", stelde een uit het oosten van Berlijn af komstige liberale afgevaardigde mismoedig vast. "Eerst waren we iets exotisch. Toen wer den we als vrienden welkom geheten en nu zi jn we de ongeliefde concurrentie, die in een hoek wordt gezet", verklaarde een ander. Een chris ten-democraat: "Men wantrouwt ons niet, maar vertrouwt ons ook niets toe". De Oostduitse partijvrienden van kanselier Kohl zijn diep verontwaardigd over het feit dat hun eerste man zelfs strikt heeft geweigerd in de ministeries oost-experts te benoemen voor za ken die uitsluitend te maken hebben met de be langen van de vijf nieuwe deelstaten. Een te leurgestelde CDU-man: "Wie zal er op eigen ini tiatief een beroep doen op een adviseur uit het oosten? Ze weten het zelf toch allemaal veel be ter". De 'ossies' vinden dat zij er met drie van de 19 ministersposten en drie staatssecretariaten op een totaal van 36 wel erg karig zijn afgekomen. Maar de 'wessies' stellen daar tegenover: "Had den jullie dan gekwalificeerde kandidaten?" De machthebbers in Bonn reageren op de verlan gens van de 'nieuwen' net als de bevolking in de 'oude' Bondsrepubliek: ietwat aangebrand en toenemend ongeduldig. Gunter Krause, de eni ge Oostduitse vertegenwoordiger die een be hoorlijk zwaar ministerie heeft veroverd, weet er een droevig lied over te zingen. Hij is het ho nende gelach nog niet vergeten, toen Kohl in ok tober na de fusie van beide staten voorlopig vijf Oostduitse vertegenwoordigers als minister zonder portefeuille in dienst nam. De parlementarische vertegenwoordigers van de 16 miljoen Oostduitse kiezers voelen zich afgevaardigden-tweede-klasse. "De stemming bij ons is slecht", zei een van hen. "Bonn is let terlijk en figuurlijk ver verwijderd van de vroe gere DDR". De kloof is diep. De Westduitse parlementari ërs drijven de spot met de dialecten die de Oost duitsers sprekert en natuurlijk met hun kleding ("zo uit de postordercatalogus"). De afgevaar digden uit het oosten ergeren zich over de elle- bogenmentaliteit van hun collega's. Steeds heb ben ze geloofd dat de eerste man, Helmut Kohl, hun grote pleitbezorger zou zijn. Had de kanse lier dat immers niet steeds beloofd in zijn ver kiezingstoespraken'' Beloofd misschien, maar ze moeten er zelf ook wat voor doen. klinkt het uit de omgeving van Kohl. En dat kunnen de Oostduitse parle mentariërs (nog) niet. Per slot van rekening doen zij nu pas hun eerste ervaringen op in de parlementarische democratie. Gunter Krause (verkeersminister en protege van Kohl): "Ik weet waar ik hoor en daarom zal ik niet naar Bonn verhuizen Ik ben het mijn kie zers verschuldigd dat ik blijf en volg hoe het thuis gaat. Het zou heel erg zijn als we deden als of we ons nu al hadden aangepast". Zijn liberale collega Ortleb vindt het bijna vanzelfsprekend dat Oostduitse politici afgescheept zijn met der derangs ministersposten "Wij hebben geen er varing en zijn dus niet zulke uitstekende politie ke managers". Niet alleen onder de volksvertegenwoordi gers is de frustratie groot. Uit het maandag ge publiceerde opinie-onderzoek van het week blad Der Spiegel blijkt dat 86 procent van de Oostduitsers zich burgers-tweede-klas voelt en vreest dat nog wel enige tijd te zullen blijven Driekwart is ervan overtuigd de rijke Westduit sers niet bereid zijn financiële offers voor de op bouw van de nieuwe deelstaten te brengen Daarin hebben ze gelijk. Hoewel bijna de helft van de Westduitsers er rekening mee houdt te moeten betalen, is slechts vijf procent daartoe bereid. Van de on dervraagden Oostduitsers heeft 69 procent geen hoge dunk van hun landgenoten in het westen "Ze willen dat wel allemaal naar hun pijpen dansen" Bijna niemand in de ex-DDR gelooft nog in Kohls profetie dat "we in drie tot vier jaar van de vroegere DDR een bloeiend land ma ken". Processen China Amnesty International heeft China gekritiseerd voor de onrechtvaardi ge behandeling van de politieke dis sidenten tijdens de recente proces sen in Peking. De processen tegen Wang Dan en de andere activisten, die betrokken waren bij het massale democratische protest op het Tiananmenplein. verlopen niet vol gens internationaal aanvaarde nor men. aldus de Londense organisa tie. Volgens Amnesty waren de von nissen al te voren vastgesteld. (GPD) Victorie in Berlijn Victorie voor Victoria. Na een meer dan tien uur durende ijskoude ope ratie op 60 meter hoogte, is de Duit se overwinnigsgodin Victoria gered van een diepe val. Goud-Elsje, zoals de Berlijners de 37.000 kilo zware kolos op de overwinningszuil noe men, wankelde op haar sokkel na een poging het beeld op te blazen. Experts slaagden er in het beeld zo te repareren, dat het ook bij storm zal blijven staan. (GPD) JOHANNESBURG De advocaten van Winnie Mandela en drie ex-leden van haar lijfwacht hebben gisteren de aan klachten aangevochten waarvoor hun cliënten terecht staan. Luchtaanval Israëlische gevechtsvliegtuigen hebben vanochtend luchtaanvallen uitgevoerd op stellingen van Pale stijnse guerrillastrijders ten zuid oosten van de Libanese stad Sidon. Over eventuele slachtoffers is nog niets bekend, aldus de Libanese po litie. (AP) Hij zou volgen juristen willen voor komen dat Winnie wordt vervolgd wegens ontvoering, waarvoor zelfs de doodstraf kan worden geëist. De officier van justitie. Swanne- poel. zal vandaag op dit verzoek van de verdediging reageren. Het pro ces begon met vier uur vertraging, omdat de processtukken moesten worden aangepast. Vier mede-ver dachten, eveneens voormalige le den van Winnie Mandela's lijf- Nelson en Win wacht, de zogenaamde Mandela Johannesburg. United, zijn voortvluchtig en kun nen niet nu terecht staan. e Mandela stonden gisteren verslaggevers te woord bij een aankomst bij het gerechtsgebouw i Winnie Mandela kan rekenen op de steun van haar man Nelson en het ANC, dat verleden week in een verklaring heeft laten weten als een man achter haar te staan. Gesprek Leiders van de rivaliserende anti apartheidsbewegingen Afrikaans Nationaal Congres (ANC) en Pan Afrikaans congres (PAC) hebben gisteren voor het eerst in dertig jaar een ontmoeting gehad. Het onder werp van gesprek was het bereiken van nauwere samenwerking tussen de twee organisaties. De Europese Gemeenschap is be reid de economische sancties tegen Zuid-Afrika te versoepelen als dat land werkelijk overgaat tot het af schaffen van de apartheidswetten. Dat hebben de ministers van bui tenlandse zaken van de twaalf giste ren in Brussel duidelijk gemaakt. De twaalf spraken hun blijdschap uit over de aankondiging door de Zuidafrikaanse president De Klerk dat de apartheidswetten zullen wor den afgeschaft. Van onze correspondent Eelco van der Linden ROME/RIMINI Zondagavond werd met grote vreugde de oude Italiaanse communistische partij (PCI) officieel omgedoopt in Par- tito Democratico della Sinistra (PDS). Maar liefst 86,6 procent van de stemgerechtigden had ge stemd voor het geesteskind van secretaris Achille Occhetto. Maar wat gisteren de kroon op Occhet to's werk moest worden, zijn ver kiezing tot secretaris van die PDS, bleef tot ontsteltenis van ie dereen uit. De enige kandidaat voor het se cretarisschap kreeg niet de abso lute meerderheid van het kersver se, 547 man sterke, 'parlement' van de PDS. Niet minder dan 102 leden stemden tegen. In de al deels opgebroken congresruimte in Rimini keken de voormalige kameraden elkaar radeloos aan. 'Hoe heeft dit kunnen gebeuren', vroeg iedereen zich af. Occhetto, die 12 stemmen te kort kwam, kon ternauwernood zijn tranen verbergen. Hij deelde de mening van de organisatie dat er een technische verklaring was, maar hij zag ook een politieke oorzaak. Gisteravond liet hij ver bitterd weten te overwegen zich niet meer beschikbaar te stellen voor het secretarisschap. Later op de avond werd overigens beslo ten de stemming vrijdagmorgen in het hoofdkantoor van de PDS in Rome te herhalen. Veel kaderleden gaven de schuld aan het voor het eerst ge hanteerde meerderheidssysteem. Pas zondagnacht had het congres hiertoe, tijdens de stemming over de partij statuten, besloten. Piero Fassino, de architect van die nieu we statuten, sprak van een onge lukkig incident: 132 van de stem gerechtigden ontbraken. "Velen wisten nog niet eens dat ze deel uitmaakten van de nieuwe Natio nale Vergadering en daarom moet er overnieuw worden ge stemd", aldus Fassino. Maar dat Occhetto niet alle stemmen heeft gekregen van zijn eigen meerderheid binnen de nieuwe PDS, geeft zeer te den ken. En Occhetto was de eerste die dat toegaf. Het is mogelijk dat leden van de zo moeizaam gecon strueerde coalitie van links en centrum-rechts op het laatste mo ment de secretaris een hak heb ben gezet. Van de nieuwe PDS maakt een

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9