Voedseltransporten naar Irak bestookt Iraks terroristen slaan toe als de aandacht verslapt 'Basra vrijwel geheel in puin' EG stuurt voedsel en geld naar Palestijnen DINSDAG 5 FEBRUARI 1991 BAGHDAD (AP) De geallieerden hebben het afgelopen etmaal op de snelweg van Jor danië naar Irak vrachtwagens met voedsel gebombardeerd. Ook op Baghdad werden weer zware luchtaanvallen uitgevoerd. Ooggetuigen in Jordanië verklaarden dat geallieerde jachtvliegtuigen zeker tien voedseltransporten op de 1000 kilometer lange snelweg van Amman naar Baghdad onder vuur hadden genomen en uitgeschakeld. OORLOG IN DE GOLF Naar hun zeggen had minstens één van de chauffeurs de dood gevon den en waren vijf anderen gewond geraakt. Een cameraploeg van de Britse nieuwszender ITN maakte opnamen van een verwoeste en uit gebrande vrachtwagen, waarbij een omgekomen chauffeur zichtbaar was. Een aantal vrachtwagens ver voerde zakken met tarwemeel. - Radio Baghdad meldde gisteren dat er zondagnacht en maandag 150 luchtaanvallen op Irak hadden plaatsgevonden en dat de Irakezen 13 vijandelijke toestellen hadden neergehaald. Eerder had de radio gemeld dat een van de neergescho ten toestellen in Syrië was neerge komen en een ander in de Golf. Er dreigt in Baghdad snel een te kort aan voedsel te ontstaan, zeker nu konvooien met nieuwe voedsel voorraden worden platgebombar deerd. Er is ook een gebrek aan brandstof. Benzine is gerantsoe neerd en automobilisten kunnen Ontoelaatbaar maar één keer per 15 dagen 30 liter tanken. Vier gevechtsbommenwerpers van Secretaris-generaal Perez de Cuel- de Amerikaanse marine hebben gis- lar van de Verenigde Naties heeft teren ten minste 25 Iraakse tanks gisteren het bombarderen van bur- uitgeschakeld bij de tweede aanval gers op Iraakse snelwegen door de op een Iraaks militair konvooi in geallieerden ontoelaatbaar ge- twee dagen, zo heeft generaal-ma- noemd. "Jordanië is een onschuldig joor Robert Johnston van de Ameri- slachtoffer van wat er gebeurt", zo kaanse marine meegedeeld. zei Perez de Cuellar tegen verslag- Johnston zei tegen verslaggevers gevers, dat de luchtcampagne van de gealli- Radio Baghdad meldde dat de eerden, waarbij nu meer dan 44.000 Iraakse minister van buitenlandse missies zijn uitgevoerd, doorgaat zaken Tariq Aziz de VN-chef er per met aanvallen op commandoposten brief van heeft beschuldigd de het Iraakse leger, op bestuurs- "misdaden begaan door de alliantie instellingen en op de Republikeinse Garde, de elitetroepen van de Iraak se leider Saddam Hussein. Eerste berichten zouden er vol gens Johnston op wijzen dat vier AV-8-Harriers van de Iraakse mari ne 25 tot 30 Iraakse tanks hebben gieuze aangevallen met Rockeye-bommen waardoor ten minste 25 Iraakse tanks werden vernietigd of in iedei geval in brand werden gezet. de Verenigde Staten, de NAVO en de zionisten te negeren". Aziz wees op de "verschrikkelijke en op zettelijke misdaden tegen de Iraak se burgers en hun economische, we tenschappelijke, culturele en reli- stellingen". Een Jordaanse truck ligt op zijn kant op de weg tussen Trebil en Baghdad, vlak bij de Iraakse grens. Volgens e heeft vrijgegeven, zou de vrachtwagen zijn geraakt door geallieerde bom men. i krant in Amman, die deze foto PARIJS (GPD) De blootshows van de 'Moulin Rouge' en de 'Fo lies Bergères' maken moeilijke tijden door omdat de clientèle het laat afweten. Een enkele eenzame autobus stopt nog wel voor de deuren van deze wereldberoem de sekspaleizen om er een hand vol waarschijnlijk verdwaalde Ja panners uit te laden. Andere bui tenlanders zie je er nauwelijks De Golf-oorlog heeft niet alleen het toerisme in Frankrijk een ge voelige klap toegebracht. Boven dien hebben de paar vreemdelin gen die nog onverstoorbaar door Parijs bloot trekt niet meer de stiller geworden straten Parijs flanerën, even geen zi Offenbach en zijn blote De Moulin Rouge en de Folie Bergères hebben beide zo'n drie honderd mannen en vooral vrou wen in dienst. Die hebben te ho ren gekregen d^t ze meteen maar hun opgespaarde vakantiedagen moeten gaan opmaken, en dan al lemaal tegelijk. Vooral bij de 'Moulin Rouge' was de stemming somber. Die heeft voorlopig be sloten een dag per week te slui- De woordvoerder van de 'Fo lies' die helemaal gesloten is was over de verdere toekomst veel op timistischer toen hij verklaarde: ..We peinzen er niet over ons te la ten kisten. Tenslotte bestaat de 'Folies Bergères' al 120 jaar en in die tijd heeft het etablissement zeker al zes tot zeven oorlogen over zich heen zien gaan. Boven dien is deze oorlog nog ver weg ook". BRUSSEL :AP/GPD) - De Eu ropese Commissi* heelt gisteren goedkeuring gegeven aan extra voedselhulp voor de Palestijnen in de bezette gebieden en de vluchte lingenkampen. De steun wordt noodzakelijk geacht m verband met de gevolgen van de Golfoorlog en het door Israel ingestelde uitgaans- NICOSIA (AP) De afgelopen twee weken zijn meer dan 70 aansla gen gepleegd op westerse doelen, maar terrorisme-deskundigen gelo ven dat de professionele moorde naars van Saddam Hussein pas zul len toeslaan als de oplettendheid van de Verenigde Staten en hun bondgenoten begint te verslappen. "Wat we tot nu toe hebben gezien was nogal amateuristisch. Er zijn eerder plaatselijke enthousiastelin gen aan het werk geweest dan ge trainde terroristen", zegt directeur Frank Brenchley van het Londense Instituut voor Studie naar Conflic ten en Terrorisme. "Het verbaast ons dat er nog geen aanslagen zijn gepleegd door in Baghdad gevestig de Palestijnse organisaties. Het duurt vier maanden om een profes sionele terroristische aanslag voor te bereiden, dus ze hebben tijd ge noeg gehad", aldus Brenchley. De extra Veiligheidsmaatregelen die veel landen hebben genomen naar aanleiding van het dreigement van Saddam om terroristische aan slagen te laten uitvoeren op wester se doelen hebben mogelijk bijge dragen tot de betrekkelijke rust. Toch geloven Brenchley en andere deskundigen niet dat Saddams dreigement als loos beschouwd moet worden. Bij westerse inlichtingendiensten wordt geloofd dat verschillende ra dicale Palestijnse facties netwerken hebben in Europa, hoewel ze het nu door de beëindiging van de Koude Oorlog moeten stellen zonder de steun van Oosteuropse geheime diensten. "Ze hebben waarschijn lijk de beschikking over 100 tot 200 getrainde terroristen'", zegt Bren chley. "Er zijn bewijzen dat de gevaarlij ke groepen, die daadwerkelijke steun krijgen van Saddam, in de vorm van geld, training en informa tie, klaar zijn om aanslagen uit te voeren zodra Saddam ze daartoe het sein geeft", zegt professor Paul Wilkinson, die als terrorismedes kundige is verbonden aan de Schot se St. Andrews-universiteit. Op een recente conferentie in Londen zei hij: "Ik voorzie dat als de ergste vijandelijkheden voorbij zijn er over een zeer lange periode nog terreurdaden zullen worden ge pleegd door verbitterde, radeloze groepen die de radicaal Arabisch- Palestijnse zaak steunden". Saddams agenten hebben blijk baar geprobeerd ondergrondse groeperingen in verschillende lan den voor hun karretje te spannen. In welke mate ze daarin zijn ge slaagd is niet duidelijk, maar gezien het aantal sinds 17 januari in een reeks landen gepleegde bomaansla gen hebben ze wel enig succes ge boekt. In zeker drie landen, de Fili- pijnen, Tanzania en Thailand, heb ben westerse inlichtingendiensten ontdekt dat Iraakse agenten bij de aanslagen waren betrokken. Abu Nidal De opeenhoping van ervaren Pale stijnse terroristen in Irak baart de westerse autoriteiten het meest zor gen. Onder hen bevinden zich de meest gezochte terroristenleiders ter wereld, die een groot deel van de aanslagen die de afgelopen 20 jaar zijn gepleegd op hun geweten heb ben. De beruchte Abu Nidal is naar verluidt terug in Baghdad na zeven jaar met Saddam in onmin te heb-" ben geleefd. Abu Nidal is de leider van de Fatah-Revolutionaire Raad. die zich echter ook bedient van tal van andere namen, zoals de Zwarte Juni. Volgens Brenchley is Abu Nidal in augustus naar Baghdad terugge keerd. Westerse autoriteiten zeggen dat gezien is dat leden van de Fatah- Revolutionaire Raad de Ameri kaanse ambassades in de Marok kaanse hoofdstad Rabat en de Pakistaanse hoofdstad Islamabad in de gaten hielden. Met name de factie van Abu Nidal wordt veron dersteld in Europa, Azie en het Mid den-Oosten een netwerk te hebben van schuilplaatsen, wapenopslag plaatsen en brievenbusmaatschap pijen met bankrekeningen. Ook in Baghdad bevindt zich de lei der van het Palestijns Bevrijding front, Abul Abbas, die in werkelijk heid Mohammed Abbas heet. Deze groep, die onderdeel uitmaakt van de PLO, zat achter de kaping in ok tober 1985 van het Italiaanse cruise schip Achille Lauro op de Middel landse Zee. In mei vorig jaar voerde het front vanuit zee een mislukte aanval uit op een Israëlisch strand. Westerse autoriteiten maken zich ook grote zorgen over de aanwezig heid in Irak van de zogenoemde Hawari-groep. die in het verleden operaties heeft uitgevoerd tegen Syrië, de grootste Arabische tegen stander van Irak. Deze eenheid, die^ binnen de PLO de groep voor Spe-" ciale Operaties wordt genoemd, herbergt enkele van de beste terro ristische bommenmakers in haar gelederen. Onder hen is Hussein Mohammed Umari, die zich bedient van de codenaam Abu Ibrahim. Hij is de ontwerper van de koffer- en van de cassettebom, die in de jaren 80 werden gebruikt om vliegtuigen in de lucht op te blazen. Slagschip VS op herhaling na oorlog in Korea KUWAYT (GPD) - Het Ameri kaanse oorlogsschip Missouri heeft zich dichter onder de kust gewaagd en beschiet van daar Iraakse bun kers in Kuwayt. Het was voor het eerst sinds de Koreaanse oorlog dat de Missouri die in de Tweede We reldoorlog geschiedenis schreef bij de overgave van Japan in oor logsactie kwam. De Amerikaanse mariniers heb ben doelen in Kuwayt met hun artil lerie beschoten. Ze werden onder steund door de geallieerde lucht macht. Een radarinstallatie en in- fanterietroepen werden aangeval len. Er vielen geen slachtoffers aan geallieerde zijde. De grote marineschepen worden meer bij de oorlog betrokken, nu de Iraakse marine uitgeschakeld is. Het risico dat de slagschepen door Iraakse raketten worden aangeval len, is daardoor aanzienlijk ver kleind. DESERTIE Het persbureau Ana tolia heeft gisteren gemeld dat vier Iraakse soldaten over de Turks- Iraakse grens naar de Turkse pro vincie Hakkari zijn gedeserteerd. Voor het eerst sinds de Koreaanse oorlog mag de Missouri weer schieten. Het Amerikaanse slagschip heeft zijn 16-inch- granaten op doelen in Kuwayt afgevuurd. (foto AFP) BAGHDAD/RUWEISHED (AP) - Een van de zwaarst getroffen steden na bijna drie wekén geallieerde luchtaanvallen is de zuidoostelijke stad Basra. Een Indiase vrouw, die gisteren met ruim 100 landgenoten uit Basra in Jordanië arriveerde, verklaarde dat er in grote delen van de stad vrijwel geen gebouw meer recht overeind staat. "Basra is een buitengewoon mistroostige plek. Er is een groot drinkwatergebrek en ik heb men sen water zien drinken uit poelen," aldus Nawal Issa na haar moeilijke tocht naar de Jordaanse grensplaats Ruweished. De BBC en het Iraanse persbureau lieten ook ooggetuigen aan het woord, die zeiden dat in hele wijken van Basra geen steen meer op de andere staat. De stad Al Kut. aan de Tigris hal- Middellandse Zee Maandag Voedseltransporten uit Jordanië door Coalitie gebombardeerd. Kaspische zee SOVJETUNIE ISRAËLILj Amman ,Jeruzatoni;JORDANIË. Maandag Voor hel eerst gedurende de Golfoorlog voeren B-52 bommenwerpers vluchten uit boven Baghdad Irak claimt dat in woonwijk zeker 20 doden zijn gevallen Maandag Het slagschip Missouri beschiet Iraakse stellingen in Kuwayt Riyad Jeddah Mekka Maandag Volgens het Amerikaanse tv-station ABC heeft Irak vliegtuigen en Scuds overgebracht naar Sudan ~~T~ maandag 4 februari dinsdag 5 februari 1 Khamis Mushayt SAUDI-ARABIE verwege de snelweg van Basra naar Baghdad, heeft naar de waarne ming van Issa zo mogelijk nog gro tere verwoestingen opgelopen dan Basra. Volgens haar ligt Al Kut ge heel in puin. Volgens veel vluchtelingen duur de het soms vele dagen voor zij toe stemming kregen om Irak via de grensposten Trebil en Ruweished te verlaten. Vooral de burgers van Egypte, dat van de Arabische lan den het voortouw neemt in de oor log. moeten het ontgelden. Zo'n 1000 Egyptenaren zijn in Trebil in hongerstaking gegaan om te protes teren tegen de opstelling van de Iraakse douane, die van hen eist dat zij temidden van de bommen en granaten terug gaan naar Baghdad om een speciale uitreisvergunning te halen. De commandant van de Ameri kaanse troepen in de Perzische Golf. generaal Norman Schwarz kopf, heeft gisteren gezegd dat de Irakezen met hun luchtdoelraket ten veel schade in eigen land heb ben veroorzaakt, die vervolgens aan Westerse verslaggevers in Irak wordt getoond. De generaal zei ver der dat hooggeplaatste Iraakse offi cieren hun commandoposten naar scholen verplaatsen om te voorko men dat deze posten worden aange vallen door de geallieerden. "Ze weten dat we geen burger doelen zullen aanvallen", zo zei Schwarzkopf over het verplaatsen van Iraakse commandoposten naar scholen. Schwarzkopf beklemtoon de dat de geallieerden niet met op zet burgerslachtoffers maken en dat de piloten meer dan ooit in de ge schiedenis van de luchtoorlog de burgerbevolking ontzien. Schwarzkopf kon niet bewijzen dat neerkomende Iraakse lucht doelraketten een deel van de schade in Irak hebben aangericht, maar volgens de generaal vuren de Irak ezen hun luchtdoelraketten op goed geluk af en is het "hoogstwaar schijnlijk dat wat de lucht ingaat ook neer moet komen" Schwarz kopf zei dat sommige raketten die hun doel missen ontploffen als ze een bepaalde hoogte bereikt heb ben. maar andere ontploffen pas als ze op de grond zijn teruggevallen. DOODSTRAF De Saudische mi nister van binnenlandse zaken prins Nayef heeft gewaarschuwd dat iedereen die de veiligheid van de staat ondermijnt zal worden ge- executeerd of een hand of been zal worden afgehakt. De minister kwam met zijn waarschuwing dat zondag een scherpschutter bus had beschoten kaanse militairen zaten i Amen- verbod in de bezette gebieden. De steun bestaat uit ongeveer 55 miljoen gulden) aan voedselhulp De komende dagen zal bovendien nog eens 14 tot 18 miljoen gulden ter beschikking woYden gesteld van de bevolking in de bezette gebie den. Ongeveer 46 miljoen gulden gaat naar voedselhulp in de vorm van suiker, melk. granen en groenten, ten behoeve van Palestijnen in vluchtelingenkampen in Jordanië. Syrië. Libanon en de door Israel be zette Westoever en Ga/.i Voor de kampen in de bezette ge bieden wordt 8.5 miljoen gulden ex tra uitgetrokken om de gevolgen van bet uitgaansverbod te verach ten. Het Israëlische militaire gezag over de bezette gebieden houdt de 1.7 miljoen Palestijnen die daar woonachtig zijn. al sinds het uitbre ken van de Golfoorlog op 17 januari binnenshuis. De maatregel wordt in de meeste gebieden enkele malen per week opgeheven opdat de bevolking in staat wordt gesteld inkopen te doen. Velen beschikken echter niet langer over de nodige middelen voor het kopen van voedsel, aange zien zij niet de deur uit mogen om te werken. Veel Palestijnen zijn voor hun inkomsten afhankelijk van werk in Israel. De Israëlische minister van de fensie Arens heeft gisteren na ge sprekken met vooraanstaande Pale stijnen gezegd dat hij bereid is het uitgaansverbod in de bezette gebie den te verzachten, maar heeft geen enkele toezegging willen doen over volledige opheffing van de maatre gel. Voor het eerst sinds het uit gaansverbod voor de ruim 1.5 mil- joen PateftUiM n van kracht ww I negentien dagen geleden, sprak Arens achter gesloten deuren met Palestijnse leiders, voornamelijk burgemeesters uit de bezette gebie den en zakenlieden De EG denkt ook aan hulp voor Israel Dat vindt zij nodig omdat het door de Golfoorlog in problemen dreigt te raken Bovendien wil men Israel belonen voor zijn terughou dende opstelling na de raketaanval- len door Irak. "We willen zo laten zien dat die politiek wordt erkend", zei minister Van den Broek (buiten landse zaken) in Brussel. Een hulpbureau van de Verenig de Naties is gisteren begonnen met het uitdelen van gasmaskers onder Palestijnen in de bezette gebieden. De gasmaskers, waarvan het precie ze aantal onbekend is, zijn beschik baar gesteld door de Canadese rege ring en arriveerden afgelopen weekeinde per vliegtuig in Israel Ze worden in eerste instantie ver deeld onder de 7200 medewerkers van het VN-organisatie voor hulp aan Palestijnse vluchtelingen (UN- RWA). Zenuwgas in lucht boven Irak LONDEN fAP) - Franse militaire woordvoerders hebben gezegd dat kleine hoeveelheden zenuwgas in het luchtruim boven Irak zijn waar genomen. De Britse krant Financial Times meldde dat de waarden hiervan echter ver beneden het peil liggen dat schadelijk zou zijn voor de mens of de natuur. De berichten bevesti gen de angst dat giftige gassen vrij komen tijdens de bombardementen van de geallieerden op chemische wapen-fabrieken en -opslagplaat sen in Ir.ik "Medici en milieudeskundigen in Groot-Bnttannie waarschuwen voor plaatselijke vervuilingen door de bombardementen, maar vrezen niet voor een veelomvattende ver giftiging van de lucht", aldus de Fi nancial Times. Volgens deskundi gen breken zelfs de meest hardnek kige chemische vervuilingen bin nen een paar dagen in de lucht af. De gevolgen van een aanval op de biologische wapenfabrieken wanneer deze bestaan zijn echter veel minder voorspelbaar In h« t slechtste geval kunnen besmettelij ke micro-organismen vrijkomen die een epidemie kunnen veroorzaken, zegt de krant

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7