CDA twijfelt of koppeling moet blijven FNV wil bezuinigingen op werkgevers verhalen Greenpeace laat afval terugsturen Tonnen schade door varkens virus Vrouwenop vaiigcentnmi moet vluchtadres geven Ga nooit op vakantie zonder de ANWB! Ex-gijzelaars hoeven wellicht niet te betalen DINSDAG 5 FEBRUARI 1991 EE )ntwi kkel ingshuljniet ontzien' WESTERBORK (GPD/ANP) - CDA-fractievoorzitter Brinkman vreest dat de koppeling van uitkeringen aan lo nen te duur wordt. Tijdens een CDA-spreekbeurt in het Drentse Westerbork vroeg hij zich gisteravond af waar het kabinet het geld vandaan moet halen om die koppeling te betalen. Hij bekritiseerde ook de PvdA omdat die tijdens de discussies over de tussenbalans een aantal departementen, waaronder Ontwikkelingssamenwerking, buiten beschou wing wil wil laten. "We moeten geen loketten sluiten", zei Brinkman. Volgens CDA-fractievoorzitter zal iedereen, inclusief alle instellingen en departementen, wat moeten inle veren. "We willen meer mensen aan het werk, minder consumeren en meer investeren. De discussie mag niet worden verengd tot koop kracht en inkomensverhoudingen", aldus Brinkman. Verhoging van de tarieven voor het openbaar vervoer en de auto kosten. huurverhoging inclusief verhoging van het huurwaarde- forfait. aanpak van de subsidiever slaving en vermindering van het aantal ambtenaren, zijn allemaal za ken waar het kabinet volgens Brinkman niet omheen kan. "Het zal koud worden in de heilige huis jes". zo waarschuwde Brinkman de aanwezige achterban. Van onze correspondent Patricia van der Zalm UTRECHT (GPD) - "Een slag in het gezicht van alle vrouwenop vangcentra'. Zo noemt medewerk ster N. Matulessy van de Stichting Vrouwen Opvang Ri jnmond (VOR) de uitspraak die de Rotterdamse rechter mr. C. Boot gistermorgen deed in kort geding. De rechter wil dat de VOR het geheime adres be kendmaakt waar het opvangcen trum twee meisjes van 5 en 7 jaar heeft ondergebracht. Het kort ge ding was aangespannen door de va der - en voogd - van de beide kinde- De Stichting heeft inmiddels be sloten in hoger beroep te gaan. In tussen zal ze zich niet aan de uit spraak houden. Liever betaalt zij de dwangsom van duizend gulden per dag. tot een maximum van 50.000 gulden en wacht zij de uitspraak in hoger beroep af. "Onze doelstelling, geen informatie over adressen ver strekken aan derden, houden wij in stand. Doen wij dat niet. dan kun nen wij als opvangcentrum niet lan ger waarmaken dat we vertrouwen en veiligheid bieden. Zo'n uit spraak kan verstrekkende gevolgen hebben voor alle opvangcentra. Zo zit straks niemand meer veilig". Net als de Blijf-van-mijn-Lijfhui- zen, weigert de VOR bekend te ma ken waar ze vrouwen heeft onderge bracht die toevlucht bij haar heb ben gezocht. Op grond daarvan wordt de stichting door de gemeen te Rotterdam gesubsidieerd. Matu lessy "We hebben een vertrou wensrelatie met een uit huis ge vluchte vrouw én haar kinderen. De rechter heeft de belangen van de vrouw en de kinderen, die volgens ons dezelfde zijn. nu losgekoppeld. Zo werken wij niet. Wij vangen de vrouw èn haar eventuele kinderen op". Bedreigend Deze uitspraak zet volgens Matules sy het licht op groen voor vaders die, ook al zijn ze slechts toeziend voogd, langs dezelfde weg hun kin deren willen terugeisen. "Een advo caat houdt als het goed is de juris prudentie bij en zal bij een eventue le rechtszaak verwijzen naar deze uitspraak. De hoop is dus gericht op een andere uitspraak in hoger be roep". eVooruitlopend daarop is de Rot terdamse Stichting nu al van plan Kamervragen te laten stellen. Ook zal zij zich wenden tot het ministe rie van wvc - dat onder meer gaat over het opvangbeleid voor (mis handelde) vrouwen - met de vraag hoe de vrouwenopvangcentra voortaan dienen te functioneren. "Er is in dit geval in twijfel getrok ken of een geheim adres voor een weggelopen vrouw en haar kinde ren wel zo nodig is. De doelstelling van zo'n opvangcentrum, hulp en een veilige plek bieden, wordt daar door niet serieus genomen". Coordinator Andrea Lehr van het Utrechtse Blijf-van-mijn-Lijfhuis vermoedt dat de rechterlijke uit spraak bedreigend kan zijn voor vrouwen die naar een Blijf-huis gaan. "Het is heel vervelend voor hen wanneer op de achtergrond de mogelijkheid schuilt dat de (ex- )partner, van wie ze met voor niets zijn weggelopen, hun adres kan achterhalen". Toch plaatst Lehr een kantteke ning. "In de praktijk komt het niet zo vaak voor dat de vader de voogd is. Het is dus een vrij uitzonderlijk geval en ik neem aan dat de rechter elk geval op zich zal beoordelen. Ik snap wel dat zo'n vader zijn kinde ren wil zien, maar de veiligheid en rust van de moeder en haar kinde ren moet je ook kunnen waarbor gen. Daar wringt het en een accepta- Zwijgrecht Advocate Marian Deij van de VOR meent dat mr. Boot maar op een aspect is ingegaan de hulpver- leningsovereenkomst. De geheim houdingsverplichting ten opzichte van de vrouw geldt niet tegenover de kinderen, zo luidde zijn oordeel. Aangezien vrouw en kinderen zich op hetzelfde adres bevinden, is het geheime adres een algemeen be lang, zo meent zij. Zij betreurt het dat de rechtbank president met is ingegaan op het strafrechtelijke aspect. De vader be schuldigde de VOR ervan zijn min derjarige kinderen te onttrekken aan - zijn - ouderlijk gezag. De VOR is in dat verband door de jeugd- en zedenpolitie gehoord als mede plichtige daaraan. "Het zwijgrecht van een verdachte is een eeuwen oud recht. Boot loopt daar overheen en zegt beken maar". Beij vindt verder dat een kort geding veel te simpel was om dit ingewikkelde probleem goed uit te diepen. Zij twijfelt ook aan het spoedeisende karakter van dit geval. De Rotterdamse rechter heeft zich bij de VOR trouwens niet ge liefd gemaakt met zijn opmerking tijdens de behandeling van het kort geding dat een vrouw haar buur man wel kan vermoorden en vervol gens kan onderduiken in de vrou- wenopvang. Vredesactivist wil nu vredeskamp in Den Haag opzetten EINDHOVEN (ANPl - De Eindho- vense vredesactivist Kees Koning is gisterochtend vanuit Irak terugge keerd in Nederland en wil nu op zo kort mogelijk termijn liefst deze week nog een vredeskamp in richten in Den Haag. Hij denkt daar bij aan het Binnenhof of de Waals- dorper Vlakte. Koning heeft Irak verlaten op last van de autoriteiten, die zeiden dat ze zijn veiligheid niet langer konden garanderen Van de oorlog zelfheeft de vredesactivist met echt veel ge- In Jordanië zijn enkele tientallen activisten uit verscheidene landen achtergebleven. Zij willen een nieuw internationaal vredeskamp inrichten bij de grens met Irak. Het vredeskamp dat Koning m Den Haag wil beginnen moet volgens hem worden beschouwd als een ..opstapje" voor het kamp in Jonfti Koning vindt dat zijn reis naar Irak de oorlog ten spijt zinvol is ge weest "Als je net als ik de klem toon legt op het beleven van de soli dariteit met het Iraakse volk. dan is deze actie absoluut geslaagd", aldus de vredesactivist. Uit zijn huisje Brinkman verweet vice-premier en minister van financiën Kok dat hij te lang wacht met concrete voorstel len. "Het kabinet mag de onzeker heid in het financiële leven niet lan ger laten voortduren. Laat de echte minister van financiën opstaan. Laat hem uit zijn huisje komen, maar laat hem niet met papieren op lossingen komen". De .CDA-fractievoorzitter verzet te zich tegen de suggestie van de Partij van de Arbeid om de inflatie correctie op de belastingtarieven niet door te laten gaan. "Dat is een belastingverzwaring, daar voelen wij in het algemeen niets voor", al dus Brinkman. Hij pleitte ervoor de btw-verla- ging van 18,5 procent naar 17 pro cent te handhaven. Hij wil wel mee denken over de suggestie om daar voor in de plaats de laagste belas tingtarieven te verlagen. Hij wees er echter op dat daar ook nadelen aan kleven. "De tweeverdieners worden daar beter van en dat is toch ook niet de bedoeling", aldus de CDA'er. Schilderijenzwendel Voor de Bredase rechtbank heeft officier van justitie mr. W. Tielke- meijer gistermiddag een jaar gevan genisstraf geeist tegen een Bredase strafpleiter. Daarnaast wil de offi cier dat de advocaat voor een perio de van vijf jaar uit zijn ambt wordt gezet. Hem wordt zwendel verwe ten met een vermeend schilderij van Paulus Potter. Lager verbruik De industrie kan negentien procent besparen op het verbruik van elek triciteit. Dat kan door het treffen van technische maatregelen zoals vernieuwingen in het produktiepro- ces, automatisering, het toepassen van motoren met een hoger renden- ment, zuiniger apparaten, toepas sen van schakelingen en elektroni sche toerenregeling. Dit blijkt uit een onderzoek van E3T in opdracht van Novem, de Nederlandse Maat schappij voor Energie en Milieu. Meer tankstations Langs autosnelwegen en andere hoofdwegen moet om de 20 kilome ter een parkeerplaats met benzine station komen en om de 40 kilome ter een wegrestaurant. Die zouden minimaal van 7.00 tot 23.00 uur ge opend moeten zijn. Dat staat in een plan dat de ministers Maij (verkeer) en Andriessen (economische zaken) gisteren naar de Tweede Kamer hebben gestuurd. Volgens het plan moet er om de circa 40 kilometer ook 's nachts benzine te krijgen zijn, terwijl om de 80 kilometer een res taurant met 24-uursservice moet komen. Meer Haviken De havikenstand in het Nationaal Park De Hoge Veluwe is de afgelo pen tien jaar spectaculair verbeterd. Dat komt vermoedelijk doordat er sinds die tijd veel minder land bouwgiften en insecticiden.worden gebruikt. Tien jaar geleden waren er volgens de biologen van het park nog maar twee haviken-broedparen op de Hoge Veluwe te vinden. On langs zijn twaalf tot vijftien broed- paren geteld. Postzegels De PTT brengt 11 maart twee nieu we postzegels uit ter gelegenheid van het 25-jarig huwelijk van konin gin Beatrix en prins Claus. Het gaat om twee verschillende zegels, beide met een waarde van 75 cent. Dit heeft de PTT vandaag bekendge maakt. De zegels zijn ontworpen door Ton van Bragt uit Someren. Politie Rotterdam neemt 700 kilo cocaïne in beslag ROTTERDAM (GPD) - De Rotter damse politie heeft 700 kilo cocaine onderschept met een straatwaarde van zo'n zeventig miljoen gulden. Het is de grootste vangst tot nu toe in Rotterdam, zo werd gisteren be kend gemaakt. Vorig jaar bracht de politie in IJmuiden het landelijk re cord op 2.100 kilo. Al enkele maanden geleden kreeg de douanerecherche in Rotterdam argwaan toen een partij vaten met asfalt per schip uit Trinidad arri veerde in de Merwehaven. Er werd een vat opengebroken maar de op sporingsambtenaren vonden toen niets verdachts. Deze partij betrof, naar later bleek, een proefzending van cocainebazen in Zuid-Amerika. Half januari kwam de echte partij cocaïne binnen, ook in asfaltvaten. In het asfalt zaten houten kisten, met daarin het witte poeder. De container met vaten werd weer dichtgemaakt, in afwachting van de die het spul verder zouden Dit gebeurde op 1 februari. Hand langers van de cocainebazen reden de container naar een loods in Ou denhoorn (gemeente Bernisse). De politie deed vervolgens zaterdag een inval, terwijl zes mannen van 25 tot 36 jaar bezig waren de vaten met een slijptol open te breken en het asfalt weg te hakken. Twee ver dachten komen uit Rotterdam en de andere vier uit Amsterdam. Later werden nog eens drie mannen aan gehouden: een Rotterdammer en twee mannen uit Nieuwerkerk aan De grootste partij e Maasstad gevondenwerd in vaten t Groningen zoekt naar homo's voor straatnamen GRONINGEN (ANP) - De ge meente Groningen gaat straten vernoemen naar bekende voor vechters van de emancipatie van homoseksuelen. De Neder landse Vereniging tot Integratie van Homoseksualiteit COC ver zamelt nu namen van bekende, overleden personen die hier voor in aanmerking komen. "Het liefst hebben we namen van mensen die in Groningen een rol hebben gespeeld", aldus Joke ten Thije van het COC. ARNHEM (ANP) - Als de plannen van het kabinet op het gebied van de Ziektewet doorgaan, zullen de FNV-bonden de rekening aan de werkgevers presenteren. "Dit plan leidt tot grote problemen met de vakbeweging. De FNV denkt er nu niet anders over dan negen jaar ge leden: handen af van het zieken geld". aldus FNV-voorzitter J. Ste kelenburg gisteravond op een spreekbeurt in Arnhem. In het kader van de tussenbalans overweegt het kabinet om werkge vers de eerste zes weken ziektever zuim zelf te laten betalen. Werkne mers zouden vrije dagen moeten in leveren om verzuimde dagen te compenseren. "Pikken van zieken is onrecht. Mochten de wachtda- zieke gen-voornemens toch werkelijk heid worden, dan zullen de FNV- bonden de rekening daarvoor leg gen bij de werkgevers", aldus Ste kelenburg. ter de wagen spannen'. Éérst moet het effect worden afgewacht van preventieve maatregelen, verbete ring van arbeidsomstandigheden intensievere begeleiding van ?n arbeidsongeschikte werk- Lekker op vakantie.Maar ga dan ook écht met een veilig gevoel van huis. Met de Internationale Reis- en Kredietbrief, zo 'n goede ANWB-Reisverzekering en uw ANWB tidmaatschap. U heeft dan alle hulp in één vertrouwde hand. En als er iets misgaat, staat de ANWB-Alarmcentrale voor u klaar. Regel die zekerheid en ga eerst naar uw ANWB-kantoor of bel gratis 06-0503. Zeker op vakantie met de ANWB Het kabinet moet zijn ongeduld bedwingen trouwen hebben in de maatregelen die in het Najaarsoverleg met de so ciale partners zijn overeengekomen om ziekteverzuim en arbeidsonge schiktheid terug te dringen. In dat licht bezien is ook het aantasten van duur en hoogte van de WAO-uitke- ringen 'niet alleen sociaal onaan vaardbaar, maar ook het paard ach- DEN HAAG (GPD) Nederlandse ex-gijzelaars uit Kuwayt en Irajc hoeven het ministerie van buiten landse zaken mogelijk niet te beta len voor de kosten van hun gedwon gen verblijf. Als ze erom vragen, zal het ministerie een soepele regeling treffen waarbii kwijtschelding van Schuld mogelijk is. Minister Van den Broek (buiten landse zaken) deelde dit gisteren mee na vragen van het WD-kamer- lid Weisglas. Zijn departement heeft in totaal 72.500 gulden betaald voor de evacuatie van Nederlandse vrouwen en kinderen uit Kuwayt enlater van gijzelaars uit Baghdad. Uit de verklaring van Van der Broek blijkt dat de meeste Neder landse ex-gijzelaars door werkge vers en familie financieel zijn on dersteund tijdens hun gijzeling. Slechts enkelen hebben een tijdelij ke tegemoetkoming in de kosten van levensonderhoud gehad van buitenlandse zaken. Ze hadden bij de ambassade een overeenkomst van geldlening ondertekend. Weisglas stelde zijn vragen eind december toen vanuit het ministe rie werd bericht dat de ex-gijzelaars financieel zouden worden aangesla gen voor de kosten die het ministe rie voor hen had gemaakt. Dit leid de toen tot grote beroering onder de betrokkenen Ook voor 'andere bezuinigingsi- deetjes' toonde Stekelenburg giste ren weinig waardering. Aantasting van de koppeling tussen lonen en olgens hem uitkeringen, verhoging van de tarie ven voor het openbaar vervoer, af schaffen van de vut of aantasting van pensioenrechten, het kan alle maal geen genade vinden. Het slui penderwijs inkrimpen van de be groting voor ontwikkelingssamen werking zou volgens Stekelenburg 'niet minder dan een grove schande zijn voor een land dat nog altijd bij de vijf rijkste ter wereld behoort'. ROTTERDAM (ANP) - Zeventien honderd ton chemisch afval dat nu nog ligt opgeslagen in de Rotter damse Botlek moet terug naar de Duitse afzender. Het ministerie van VROM heeft dit met de Duitse auto riteiten afgesproken. De milieuor ganisatie Greenpeace had het mi nisterie eerder over het afval inge licht en hem gevraagd het terug te sturen. Het chemisch afval was als zoge naamd zink-concentraat ruim tv.ee weken geleden in Rotterdam aange voerd. Vandaar zou het moeten worden verscheept naar Polen voor hergebruik. Uit monsters die het ministerie heeft genomen blijkt dat er geen sprake is van zink-concen- traat maar van chemisch afval. De partij bevat slechts 20 procent zink en is verontreinigd met koper, nik kel, kwik, chroom, cadmium, ars een en lood. De gemeten percenta ges cadmium en arseen liggen acht tot tien maal boven de wettelijk vastgelegde grenswaarden. Voor chroom is sprake van een over schrijding met een factor 22. De Duitse exporteur van het afval is de in Duisburg gevestigde Han dels-. Transport und Abfallverwer- tung GmbH HTA. Het Duitse minis terie van milieu hoeft HTA eind vo rig jaar een exportverbod opgelegd, nadat hét bedrijf tiOOO ton soortge lijk afval naar Polen had uitge voerd. Naar aanleiding van deze zaak heeft Greenpeace er zowel bij de Nederlandse overheid als de Eu ropese Gemeenschap opnieuw op aangedrongen onmiddellijk een eind te maken aan het illegaal dum pen van chemisch afval in Oost- blok- en ontwikkelingslanden. De EG moet het beleidsprincipe dat af val moet worden verwerkt in het land waar het ontstaat, direct om zetten in daden, meent Greenpeace. Het Nederland M Eurnp.irk mentslid H. Muntingh (PvdA) heeft de Europese Commissie schriftelijk om opheldering gevraagd over de gang van zaken rond het afval. Hij wil dat in de op stapel staande EG- verordening over grensoverschrij dend afvalvervoer een verbod komt op export van verontreidigd afval naar alle landen buiten de EG WD: Pronk moet aftreden LELYSTAD (GPD) - WD-fractie- voorzitter Bolkestein heeft gister avond het aftreden van PvdA mi nister Jan Pronk (Ontwikk- menwerking) geeist. Pronk heeft met zijn openlijk geuite twijfels over de aanloop naar de Golfoorlog 'afbreuk gedaan aan de geloofwaar digheid van het kabinet', zei Bol kestein tijdens een spreekbeurt in Lelystad. Pronk heeft de afgelopen weken grote twijfels geuit over het optre den van de Verenigde Staten, de ge allieerden en de rol van de Veilig heidsraad. Hij heeft ovengens geen enkele keer afstand genomen van het Nederlandse kabinet b. hui Bolkestein vindt de PvdA-miniater nu 'dubbelhartig'. Het is nog ondui delijk of de WD haar eis in het par lement zal herhalen. WEHL (GPD) - De mysterieuze varkensziekte, die in Oost-Gelder land woedt, betekent voor veel boe ren een financiële ramp. Schade posten van een ton vormen geen uit zondering. Over de oorzaak van de ziekte is nog steeds niets bekend maar aangenomen wordt dat het om een virusinfectie gaat. De zeugen die eraan lijden, stoten hun biggel) veel te vroeg af. Vaak zijn die al en kele weken voor hun geboorte doodgegaan en verkeren ze in staat van ontbinding wanneer ze ter we reld komen. Duizenden biggen zijn in Oost-Gelderland op deze manier reeds voortijdig aan hun einde ge komen. In het Duitse grensgebied woedt de ziekte al enkele maanden en is inmiddels op enkele honderden boerenbedrijven gesignaleerd. Van gevaar voor de mens is volgens des kundigen vrijwel zeker geen spra ke. De Gezondheidsdienst voor Dieren heeft voortdurend contact met de Duitse autoriteiten, omdat het onderzoek naar de aard van de ziekte daar al geruime tijd loopt. "Tot op dit moment wordt onder meer gedacht aan het zogenoemde EMC-virus. Bij de verspreiding daarvan spelen knaagdieren een rol. Ook een agressief griepvirus is niet uitgesloten zegt een dieren arts van de gezondheidsdienst. Belangrijkste aanwijzing voor het uitbreken van het virus is dat zeu gen na 108 tot 110 dagen afbiggen. terwijl 115 normaal is. Ze hebben nauwelijks eetlust en op diverse plekken blauw-rode verkleuringen. Ongeveer de helft van de biggen komt dood ter wereld, anderen ster ven vaak binnen enkele dagen. De zeugen hebben koorts of juist on- dertemperatuur. Een van de naar schatting vijftig gedupeerde varkensfokkers is N. van Veldhuizen uit Wehl. Hij kent in zijn woonplaats zeker zes andere bedrijven waar de ziekte woedt. "Ik denk zelfs dat het er nog wel meer zijn. Er is geen meldingsplicht en ik vermoed dat verschillende boeren nog niet kenbaar hebben gemaakt dat de ziekte op hun bedrni IM 1 Ook in andere delen van Oost-Gel derland is de ziekte gesignaleerd. Er zgn onder meer meldingen binnen gekomen vanuit Zeddam. 's Hee- renberg, Groenlo en Eibergen. Bij Van Veldhuizen werden de eerste dode biggen reeds twee we ken geleden geboren. "Ik ben toen met een aantal zeugen en dode big gen naar de Gezondheidsdienst voor Dieren in Rozendaal geweest. Daar konden ze echter geen oorzaak aanwijzen". Dat kan de gezond heidsdienst nog steeds niet. De eni ge mededeling die tot nu toe is ge daan. is dat het naar alle waarschijn lijkheid gaat om een virusinfectie. De symptomen zijn reeds in de vakliteratuur beschreven maar over de oorzaken tasten de diergenees kundigen nog geheel in het duister. Merkwaardige bijkomstigheid is dat de zeugen na het jongen weer vrij snel opknappen. "Ze zijn wel even ziek en dan eten ze ook niets. Hierdoor geven ze geen melk en dat betekent dat de overlevingskansen voor de schaarse biggen, die wel ge zond geboren worden, ook dras tisch afnemen", aldus Van Veldhui- De schade in het bedrijf van de varkensfokker is enorm. Hu zag achthonderd biggen dood ter we reld komen. Van Veldhuizen spreekt over een schadepost van ze ker een ton. "En ik ben er niet voor verzekerd. Levende have kan nu eenmaal niet tegen ziekten worden verzekerd, alleen tegen brand. We kunnen niets anders doen dan de kadavers zo snel mogelijk oprui men en wachten tot de deskundi gen een oplossing gevonden heb ben Dat ging bij andere nieuwe ziekten als de Afrikaanse varkens pest net zo". Ondanks de enorme schadepost denkt Van Veldhuizen niet dat de toekomst van zijn bedrgf op het spel staat. "Wg hebben een solide bedrijf, we kunnen de klap aan. Voor jonge bedrijven wordt het ech ter heel moeilijk het hoofd boven water te houden wanneer zy ook ge- t rotten Volte" Intussen doen varkensfokkers bij wie de ziekte nog niet is uitgebro- kan .iDlom dat zo te houdtei Vreemden mogen de stallen niet be treden en er wordt driftig i..< hfl maakt op ratten en muizen Volgens <-)• t t.iat kan dat zij de gevreesde ziekte overbren gen. Het ministerie van landbouw en visserij heeft nog geen maatrege len getroffen. Er is geen vervoers- verbod afgekondigd en ook worden de getroffen bedrijven niet geïso leerd.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3