'Er is geen veilige plek te vinden Veiligheidsdienst Irak scli rikt voor niets terug Onkerkelijkheid nergens zo groot Runcie weg als hoofd van Anglicaanse kerk DINSDAG 5 FEBRUARI 1991 OORLOG IN DE GOLF Vluchtelingen uit Baghdad keren weer terug naar hun huizen HILLA (Rtr) "Er is geen veilige plek in Irak, je kunt nergens heen". Hadi Sultan, een 56-jarige inwoner van Baghdad verwoordt de gevoelens van veel Irakezen die de hoofdstad in het begin van de oorlog ontvluchtten, in de richting van wat hun veiliger oorden leken. "Ik ging naar Hilla na de eerste aanval op Baghdad, in de veronderstelling dat het er veilig was omdat daar geen installaties van militaire waarde zijn", zegt hij. "De volgende dag, bang!!" De ruime villa waar Sultan, zijn zoon, zijn twee dochters en ver scheidene buren uit Baghdad dach ten veilig te zijn, werd getroffen; het huis ernaast met de grond gelijk ge maakt. Tijdens een bezoek aan Hilla - dat grenst aan de oude stad Baby- Ion op honderd kilometer ten zui den van Baghdad en een dorp in de buurt hoorden verslaggevers meer van dit soort verhalen. Ze vor men een onderstreping van de grote chaos die de luchtoorlog, nu in zijn negentiende dag, in Irak veroor zaakt heeft. Irak dat 29 raketten heeft afge vuurd op Israel en 28 op Saudi-Ara- bië geeft tot nu toe weinig bijzon derheden over de tol die de gealli eerde bombardementen hebben ge- eist. Baghdad maakte alleen mel ding van 90 soldaten en 320 burgers, die gedood zijn. In Hilla werden de verslaggevers naar een woonwijk gereden die zwaar te lijden heeft gehad van geal lieerde bommen, ook bezochten ze een middelbare school en een kin derziekenhuis in het centrum van de stad. Het Iraakse ministerie van voorlichting organiseerde zaterdag en zondag de excursie om aan te to nen dat de bombardementen niet alleen militaire doelen hebben ge troffen hoewel Amerikaanse woordvoerders anders voorschote- Krater Schoolborden en vellen met medi sche verslagen in het ziekenhuis van Hilla laten er geen twijfel over dat het gebouw ooit was wat de Irakezen zeggen dat het was. In het dorp Al-Haswa markeert een reus- Juist om puinhopen zoals deze tingen echter net zo erg. achtige krater van ongeveer 50 ter doorsnee de plek w delijk bommen van 500 kilo zijn neergekomen in een buurt van een- verdiepinghuizen omgeven door la ge muurtjes zoals men die veel aan treft op het Iraakse platteland. zend. "Buren hebben gezegd dat mijn dierbaren doorgetrokken zijn naar een veiliger plek meer naar het zuiden. Ik weet niet of ze nog le- Volgens officiële Iraakse opgaven zijn de geallieerde luchtaanvallen de afgelopen dagen sterk in aantal Al-Haswa verminderd, vermoedelijk omdat de meeste doelen met economische 40 doden. Nabil Wadi, een 23-jarige gen die de oorlog wil- student aan de kunstacademie in len ontvluchten, gaan nog door. Baghdad, Al-Haswa op zoek Sommigen schatten dat i zijn familieleden ouders, drie zussen en twee broers die de hoofdstad ontvlucht zijn op de eer ste dag van de oorlog. "Het huis waarin ze woonden, stond hier", zegt hij op een van de kraters wij- dan miljoen van de vier miljoen in- van Baghdad bij het uitbre ken van de oorlog op de vlucht zijn geslagen. Velen gingen naar Sulei- maniya, ten noordoosten van Bagh dad. Anderen zochten hun heil in Najaf en Karbala, waar zich voor shi'iten heilige graven bevinden. In de afgelopen paar dagen zijn dui zenden naar Baghdad terugge keerd. "Toen ik op 17 januari weg ging, was het traject van 60 km tus sen de hoofdstad en Khalis één lan ge file", zegt een inwoner van Bagh dad. Khalis ligt op het kruispunt van wegen tussen Kirkuk en Sulei- maniya. Deze twee steden golden als veiliger dan Baghdad. "Wat ik na een paar dagen in Suleimaniya er voer was luchtactie en nog eens luchtactie. Net als in Baghdad was de waterleiding afgesloten en de stroom afgesneden, en het leven was even mistroostig als in de hoofdstad. Dus keerde ik terug". In de platgebombardeerde woon wijken keerde één thema steeds te- epa) rug in de gesprekken: de Ameri kaanse president Bush zegt dat hij geen ruzie heeft met het Iraakse volk, maar tegelijk treffen Ameri kaanse vliegtuigen burgerdoelen. In Al-Haswa beschuldigt een bo ze burger zowel de westerse pers als de westerse regeringen van schijn heiligheid en van een dubbele mo raal als het gaat om slachtoffers on der onschuldige mensen. "Ik weet het van luisteren naar buitenlandse radiozenders", schreeuwt Ibrahim Mesir. "Als één Israëliër getroffen wordt bij een aanval, leidt dat tot een geweldig protest. Maar hoe zit dat met ons?" Met een breed armge baar geeft hij de verwoestingen aan. "Maakt iemand zich druk om ons? Zijn wij waardeloos?" NICOSIA (AP) De Iraakse president Saddam Hussein beschikt niet alleen over een formidabel leger, dat het op dit moment opneemt tegen een geallieerde troepenmacht. Hij heeft ook een uitgebreide veiligheidsdienst, die de eigen bevolking in de gaten moet houden. De Iraakse veiligheidsdienst behoort tot de meest meedogenloze ter wereld. In feite gaat het om een heel net- werk, met zeker acht takken, waar mee de 17 miljoen inwoners van Irak meedogenloos worden onder drukt. De veiligheidsdienst heeft een klimaat geschapen van angst en wantrouwen, door bijvoorbeeld kinderen aan te moedigen hun ou ders te bespioneren en vermeende verraders te martelen. Vanuit am bassades over de hele wereld wordt ook jacht gemaakt op tegenstan ders van Saddam. Deze machtige en gevreesde organisaties worden ge leid door Saddam en zijn familie. De mogelijkheden van Saddam om zijn vijanden te terroriseren zijn ingeperkt nu de meeste geallieerde landen de afgelopen weken Iraakse diplomaten hebben uitgewezen. Maar door zijn bondgenootschap met Palestijnse guerrillagroepen heeft hij nog andere middelen om toe te slaan. Het veiligheidsappa raat van Saddam heeft drie hoofd takken: de Mukhabarat, de inlichtingen dienst van de Baathpartij, de enig toegestane partij in Irak. de Estikhbarat. de militaire inlich tingendienst. die voornamelijk ope reert in het buitenland, via de Iraak se ambassades. de Amnal-Am, de binnenlandse veiligheidsdienst, die in 1973 door Saddam in het leven werd geroepen en nauwe banden had met de inlich tingendienst van de Sovjetunie, de KGB, de militaire inlichtingen dienst van de Sovjetunie, de GRU, en het Oostduitse veiligheidsappa raat. Tot de andere takken behoren de politie en het ministerie van bin nenlandse zaken, met in totaal meer dan 200.000 medewerkers. De in lichtingendienst van het ministerie presidentiële zaken staat onder directe leiding van Saddam Hus- Halfbroer De meest gevreesde tak is de Muk habarat. die wordt geleid door Sad dams halfbroer, met agenten op alle ministeries, in het leger en in ge meenschappen van Iraakse vluch telingen over de hele wereld. Yacoub Yousef, een van de lei ders van de Assyrische Democrati sche Beweging, een oppositiegroep, zegt dat de laatste paar jaar zeker 35 vooraanstaande shi'itische geeste lijken, afvalligen uit de Baathpartij en Kurdische en Assyrische dissi denten door de Mukhabarat zijn vermoord. "Overgelopen militairen dragen piepkleine briefjes bij zich met hun naam erop, zodat hun fami lie ze kan identificeren als ze wor den vermoord", aldus Yousef. "Agenten van het regime maken hun slachtoffers vaak onherken baar." Mubdir al-Weis, de leider van de dissidente Progressieve Partij, die in 1970 het land uitvluchtte, vertelt hoe hij op 26 februari 1972 in Cairo ontsnapte aan een massale moord- De Iraakse president Saddam Hussein houdt zijn landgenoten met hulp van een uitgebreide veiligheidsdienst scherp in de gaten. urchieffoto anp) poging. Achttien Iraakse agenten zijn vergiftigd met rattegif. Yousef werden toen naar de Egyptische vertelt dat in juni 1989 en in februari hoofdstad gestuurd om zes dissi- 1990 Iraakse agenten aan Kurdische denten, onder wie hijzelf, te doden, en Assyrische vluchtelingen in Tur- iildus al-Weis. kije vergiftigd brood stuurden, ver- Al-Weis werd in de nek geschoten pakt als cadeautjes van hun familie, terwijl hij lag te slapen, maar wist te Een groot aantal vluchtelingen ontkomen. De anderen, onder wie stierf of werd ziek, aldus Yousef. de voormalige premier Aref Abdul- "Andere dissidenten in het buiten- Razzak en de voormalige minister land kregen vergiftigde sigaretten van defensie Rashid Mohsen, ble- en whisky toegestuurd", zegt ven gespaard doordat de agenten Yousef. hun huizen niet konden vinden. De De Britse autoriteiten zeggen dat Mukhabarat gaat echter niet altijd de Estikhbarat de Fatah-Revolutio- zo klungelig te werk. In de Sudane- naire Raad van Abu Nidal wapens se hoofdstad Khartum werd op 17 heeft geleverd en heeft geholpen januari 1988 de vooraanstaande shi- terreuraanslagen voor te bereiden, 'ïtische geestelijke Mahdi al-Hakim waaronder de mislukte moordaan- doodgeschoten. De Sudanese auto- slag op de Israëlische ambassadeur riteiten zeiden dat een van de da- in Londen, Shlomo Argov, in juni ders een Iraakse diplomaat was. 1982, die door Israël werd aangegre- Voor Al-Hakim werden sinds pen om Libanon binnen te vallen. 1974 al 29 andere leden van zijn fa- Op 9 juli 1978 schoot de Estikhba- milie vermoord door het Iraakse re- rat in Londen de voormalige Iraak- gime. Zijn broer Abdul Haziz staat se premier Abdul-Razzak al-Nayef aan het hoofd van de in de Iraanse dood. Ook zat de Estikhbarat achter hoofdstad Teheran gevestigde Op- de bestorming in 1980 van de Iraan- perste Vergadering van de Islami- se ambassade in de Britse hoofd- tische Revolutie in Irak. stad door pro-Iraakse Iraniërs. Enkele dagen na de moord op al- Agenten van de dienst worden ook Hakim stierf in Londen de Iraakse verantwoordelijk gehouden voor de zakenman Abdullah Rahman Sha- moorden die de afgelopen jaren rif Ali na in een restaurant een maal- werden gepleegd op vier Iraakse tyd te hebben gegeten, die bleek te ballingen in de Verenigde Staten. Ons land spant in Westen de kroon TILBURG (ANP) - In geen enkel westers land is de on kerkelijkheid zo groot als in Nederland. Maar als een Ne derlander kerkelijk is, is hij ook actiever in zijn kerk dan de kerkleden in andere wes terse landen. Deze conclusie trekt drs. L. Hal man in zijn proefschrift 'Waarden in de Westerse Wereld', waarop hij promoveerde aan de Katholie ke Universiteit Brabant. Halmans studie is gebaseerd op een onder zoek naar godsdienstige en soci aal-politieke waarden in de lan den van de Europese Gemeen schap, de Verenigde Staten, Ca nada en Noorwegen. In sociologische theorieën over de modernisering van de wester se landen wordt vaak veronder steld dat de waarden in de wester se landen in dezelfde mate zijn veranderd en dus in hoge mate overeen zullen komen. Daarvan is echter geen sprake, zo blijkt uit Halmans proefschrift. Landen verschillen niet alleen in de vorm en ontwikkeling van hun politie ke systeem en hun sociale ver- houdingen.ook de waarden ver schillen. De secularisatie bij voorbeeld lijkt zich te beperken tot West-Eu ropa, schrijft Halman. In de Ver enigde Staten zijn religieuze waarden nog altijd belangrijk in het dagelijks leven. Binnen Euro pa is sprake van een tweedeling: in Ierland en Zuid-Europa is het secularisatieproces duidelijk minder ver gevorderd dan in de andere Westeuropese landen. Vooral Amerikanen, maar ook Britten en Spanjaarden lijken veel heil te verwachten van de wetenschap en techniek. Neder landers, Denen en Noren zijn wat dit betreft heel wat pessimisti scher. Vooral vrouwen staan sceptisch tegenover wetenschap en techniek. Op het gebied van het huwelijk zijn de traditionele opvattingen en waarden nog altijd dominant. Verreweg het grootste deel van de ondervraagden ziet het huwelijk nog niet als een verouderd insti tuut. Van een losse huwelijksmo raal is nog geen sprake. Hoewel velen het niet meer vanzelfspre kend vinden dat een vrouw kin deren behoort te krijgen, geven zij vaak wel de voorkeur aan het standaardgezin met twee of drie kinderen. Op het gebied van de seksuali teit heerst in de westerse wereld nog altijd een strikte moraal, con cludeert Halman. Op seksueel ge bied dienen regels in acht te wor den genomen. Dit wordt ook on derschreven door de meeste De nen, die een grotere tolerantie hebben tegenover allerlei seksue le gedragingen dan andere wes terlingen. Tussen de landen van de wes terse wereld zijn enkele opmerke lijke overeenkomsten in waar denpatronen te constateren. Con servatieve politieke opvattingen gaan gepaard met traditionele op vattingen over godsdienst en seksualiteit. Een progressievere politieke houding gaat samen met minder traditionele opvattin gen op die gebieden. In de Ver enigde Staten gaat die regel ech ter niet op. Daar verschillen pro gressieven en conservatieven wat hun godsdienstige opvattingen betreft nauwelijks van elkaar. Groeiende verdeeldheid in Engelse kerk DEN HAAG (ANP) - Robert Runcie is dezer dagen afgetreden als aartsbisschop van Canterbury en daarmee als primaat van de wereldwijde Anglicaanse kerk. Runcie's opvolger, bisschop Bath en Wells George Carey, wordt in april geïnstalleerd. Runcie, de 'aartsbisschop van de eenheid' genoemd, had binnen de Anglicaanse Kerk te kampen met groëiende verdeeldheid. De felle discussies over onderwer pen als de priesterwijding van vrouwen, homoseksualiteit en de dogma's van de maagdelijke ge boorte en verrijzenis van Christus brachten de Anglicaanse Kerk dicht bij een scheuring. Conser vatieven hebben hun dreigement een eigen kerk te stichten echter nog niet uitgevoerd. Runcie, in 1921 in Liverpool ge boren, studeerde in Oxford en Cambridge en nam in de Tweede Wereldoorlog als tankcomman dant deel aan de stormloop op de Rijn, waarbij hij een onderschei ding verwierf voor zijn moedig optreden. Runcie was de eerste aartsbisschop Van Canterbury sinds de in 1170 vermoorde Tho mas Becket die voor zijn priester wijding de wapenrok heeft gedra gen. In 1970 werd Runcie bisschop van St. Albans in het zuiden van Engeland. Zijn benoeming tot aartsbisschop van Canterbury in 1980 als opvolger van dr. Donald Coggan was een verrassing. Alge meen werd gedacht dat de toen malige aartsbisschop van York, dr. Stuart Blanch, de Anglicaanse Kerk zou gaan leiden. Runcie werd bij zijn aantreden gezien als een intellectueel die van opschieten hield. De afgelo pen tien jaar heeft hij zich even wel laten kennen als een bedacht zaam man die intussen wel soms duidelijk afstand nam van het re geringsbeleid. Onder zijn leiding kwam in 1985 een rapport over de armoede in de Britse steden uit, waarin scherpe kritiek op het be leid van de regering werd geuit. Een lid van het Britse kabinet schold Runcie uit voor marxist. Runcie was bij zijn aantreden nog tegenstander van de priester wijding van vrouwen, maar heeft de afgelopen jaren zijn houding gewyzigd. Het lijkt er nu op dat de Engelse kerk nog voor het ein de van deze eeuw vrouwelijke priesters zal hebben. In andere landen, zoals de Verenigde Staten en Nieuw-Zeeland, heeft de An glicaanse Kerk al vrouwelijke priesters. Onder Runcie's leiding stemde de Lambeth-conferentie, de tien jaarlijkse bijeenkomst van de An glicaanse bisschoppen uit de hele wereld, er in 1988 mee in dat elke kerkprovincie de vrijheid zou hebben vrouwen priester en bis schop te wijden. De Amerikaanse Anglicaanse Kerk had twee jaar geleden de primeur van een vrou welijke bisschop: Barbara Harris werd toen hulpbisschop van Mas sachusetts. In het officiële handboek van de Anglicaanse Kerk werd hij be schuldigd van besluiteloosheid. Voorts zou hij "elitair progres sief' zijn en "uiterst gevoelig voor de pressie van actiegroepen". Hoewel vele anglicaanse geeste lijken zeiden deze kritiek tot op zekere hoogte te delen, liet drie kwart ook blijken tevreden te zijn met Runcie's leiderschap. Runcie antwoordde op de kritiek met de woprden: "Het zou gemakkelijk zijn om een meer autoritaire lei der te zijn. Veel moeilijker is het om leiding te geven, zoals Jezus deed". Runcie's ambtstijd droeg het stempel van toenadering tot de Rooms-Katholieke Kerk. In 1982 ontv'ing hij paus Johannes Paulus II in Canterbury. Zeven jaar later bezocht hij de paus in Rome. Runcie zei daarbij dat hij niet af wijzend tegenover een symboli sche vorm van pausschap stond. Dat werd hem bepaald niet in dank afgenomen. Samaritanen. De joodse Sama ritanen, een van de kleinste en oudste religieuze gemeenschap pen in de wereld, willen niet weg uit Israël. Een Amerikaanse mil jonair had aangeboden de vijf honderd Samaritanen naar Texas te brengen, daar hun twee reli gieuze centra, Holon bij Tel Aviv en de berg Gerizim, tot de gevaar lijkste plaatsen van Israël horen. Het is de Samaritanen op straffe des doods verboden zich buiten het land te vestigen, zo heeft een woordvoerder meegedeeld. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen door de synode als geestelijk verzorger bij de Koninklijke Landmacht mw. A. van der Meij Noordwijkcrhout. te Geer- truidenberg. Made en Oud-Drimme- len: J. de Haan Zevenhoven. Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Monnickendam W. Dekker kand. Leiden. Christelijke Gercf. Kerken: beroe pen te Rijnsburg P.D.J. Buys Zwaag- westeinde. Gereformeerde Gemeenten: beroe pen te Capelle aan den IJssel (wijk west) G J. van Aalst Benthuizen; be dankt voor Ridderkerk A. Bac Bode graven.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2