LEIDSCH DAGBLAD Vredesplan Iran afgewezen Peable t Grote braadpan gezocht. 8.99 NODIG! Stormloop op schaatsen Brilmi^ heeft nu een wereldnaam: Opschudding in VS over poging tot bomaanslag op marinebasis Norfolk Bevolking Irak krijgt geen stookolie meer FEESTAANBIEDING Twee brillen halen, één betalen. Slachting onder biggen door mysterieus virus General Motors schrapt 15.000 banen in 2 jaar Rundergehakt, ABC: Iraakse raketten en vliegtuigen in Sudan DINSDAG 5 FEBRUARI 1991 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39465 Prijs fl. 1,45 WASHINGTON (Rtr/AFP/AP) - De poging om een zware bomaanslag te plegen op de Amerikaanse marine basis Norfolk in de staat Virginia heeft in de VS tot grote opschud ding geleid. Gisteren maakte de be veiligingsdienst van de basis zes pijpbommen onschadelijk die paarsgewijs waren gehecht aan twee brandstoftanks, gevuld met 4 miljoen liter zeer ontvlambaar me thanol en 12 miljoen liter natrium- zwavelzuur. De tanks staan onge veer 8 kilometer van de zwaarbe waakte vlootbasis. De FBI onderzoekt of de terroris tische aanslag te maken heeft met de Golfoorlog. Nog niemand heeft de verantwoording voor de ge plaatste bommen opgeeist. Hoewel een ramp is uitgebleven kreeg de poging in de Amerikaanse pers van daag veel aandacht. De publieke opinie en de rege ringsleiders in Washington zijn zeer bevreesd voor het Iraakse dreige ment dat de VS door terroristische aanslagen zal worden gestraft voor de bombardementen op Irak. De explosievendie binnen enke le uren door experts onschadelijk zijn gemaakt, zagen er volgens de politie verfijnd uit. Ze waren vast gemaakt aan de deksels van de tanks. Vanuit Norfolk zijn in de af gelopen maanden zeker 35.000 Amerikaanse mariniers naar de Golf vertrokken voor deelname aan Operatie Desert Storm. De grote opslagtanks van Allied Terminals Inc. in Norfolk waaraan de pijpbommen waren bevestigd. (toto afp> LEIDEN/REGIO - Het loopt storm in de sportzaken. Nieuwe schaatsen worden massaal verkocht. Bij de Leidse sportzaak Wout Bergers gin gen gisteren zo'n 300 paar over de toonbank. "Maandag was onze eer ste topdag. We zijn nu met twee au to's en een vrachtwagen een nieuwe lading schaatsen gaan halen. De verkoop is gigantisch". Sportzaak Sloos in Leiden was zelfs zondag open om aan de vraag naar schaatsen te voldoen. "Zater dag waren we geheel uitverkocht. We hebben op het laatste moment lading kunnen bestel- OORLOG IN DE GOLF pagina 2 'Geen veilige plek te vinden in Baghdad' Iraakse veiligheidsdienst meest meedogenloze ter wereld pagina 3 Buitenlandse Zaken over weegt ex-gijzelaars Irak kosten evacutie kwijt te schelden Kees Koning wil vredeskamp nu in Den Haag opzetten pagina 7 Geallieerden bombarderen voedseltransporten Slagschip Missouri voor 't eerst sinds de Koreaanse oorlog in actie 'Iraakse terroristen wachten tot de aandacht verslapt'. len. Mensen die we zaterdag moes- moeten vriezen (meer dan tien gra ten teleurstellen konden zondag den) willen de ijsmeesters bijeenko- langskomen om hun bestelling op men. te halen. Vannacht hebben we weer een nieuwe voorraad gehaald". Vooral Noren vliegen de deur uit, maar in de meeste sportwinkels zijn alle modellen nog gewoon lever baar. Omdat de vraag de laatste vier 'ijsvrije' jaren zeer beperkt was zit ten de leveranciers met grote voor raden. De 'discount-zaken', die over het algemeen goedkope modellen aan bieden, zitten daarentegen wel met lege handen. "Ik krijg de komende dagen helemaal niets meer binnen", zegt een woordvoerster van Bristol Leiden. De lage Noren van 35 gul den per paar zijn sinds gisteren uit verkocht. Hoe hoog de schaatskoorts al is opgelopen blijkt onder meer uit de schaatskalender die ook in deze krant (zie pag. 15) is opgenomen. Voorzichtig dromen sommige men sen al van een Elfstedentocht, maar zover is het nog lang niet, aldus voorzitter Sipkema van de Vereni ging De Friesche Elfsteden. Het zal nog minstens twee weken hard AMSTERDAM - Feestartikelenza ken laten zich door de discussie: car naval of niet in oorlogstijd, niet af schrikken. Vooral de maskers van Hussein en Bush zijn in trek voor het komende carnavalsweekeinde, (foto Zeer koud Af en toe zon, ook wolkenvelden en mogelijk wat sneeuw. Mini mumtemperatuur van min 7 gra den in het noordwesten tot min 12 graden in het zuidoosten van het land. Middagtemperatuur onge veer min 6 graden. Oosten wind, matig, aan de kust en op het IJs- selmeer krachtig. De vooruitzichten voor donder dag tot en met zondag: Half tot zwaar bewolkt en af en toe sneeuw. Matige tot strenge vorst, in de middag lichte vorst. 22 PAGINA'S OPTICIENS Tegen inlevering van deze bon! (Geldig t/m 9 februari 1991) eerste (betaalde» bril gaat dragen als in de e dan f 100,- toeslag Het montuur van de gratis bril Geen andere kortingen te zelfder komt uit de kollektie monturen ti|d met het rode dnehoekie Op beide brillen 1 |aar garantie Leiden, Haarlemmerstraat 107 (to C& A) Alphen a/d Rijn, van Manderslootstr 9 (t o C8. A) WASHINGTON/DEN HAAG (GPD/AP/Rtr/ANP) - Woordvoerders van de Amerikaanse regering hebben het Iraanse aanbod om in de Golf-oorlog te bemiddelen afgewe zen. De Iraanse president Rafsanjani had gisteren voorge steld met Irak en de Verenigde Staten te praten over een einde aan het geweld. Voor het Witte Huis is Iran geen oproep tot terrorisme tegen leden partij in het Golf-conflict, reageerde van de anti-Iraakse coalitie zond ra- woordvoerder Fitzwater. "Amerika dio Baghdad vanochtend een serie wil niets anders dan het vertrek van waarschijnlijk gecodeerde berich- Irak uit Kuwayt". Een woordvoer- ten uit. Vermoed wordt dat dit ster van het ministerie van buiten- boodschappen aan de strijdkrach landse zaken voegde daaraan toe ten zijn of voor Iraakse agenten ir dat "het enige dat de mensen die het buitenland, kontakt hebben met Hussein moe- Een Nederlandse delegatie is van ten doen, is hem ervan overtuigen daag naar Riyad in Saudi-Arabie maakte tevens bekend dat jaarlijkse dat hij zich aan de resoluties van de vertrokken om iets te doen aan de investeringen met 500 miljoen dol- Veiligheidsraad moet houden". olievlekken in de Perzische Golf, zo lar worden verminderd tot 7 miljard Op een persconferentie in de heeft het ministerie van verkeer Iraanse hoofdstad Teheran zei Rafs- waterstaat bekendgemaakt. De m Ziekte nog niet in westen gesignaleerd ENSCHEDE/LEIDEN De zegt te hopen dat preventieve mvstcrieuze virusziekte in var- maatregelen als zo min moge- kensfokbedrijven, afkomstig uit Duitsland, grijpt zeer snel om zich heen. Op meer dan 50 bedrijven in de Achterhoek en in Twente, nabij de Duitse grens, zijn al enkele duizenden biggen gestorven. In de Duitse deelstaat Noordrijn-Westfalen ziin al 386 bedrijven besmet. Drie keer zoveel als twee weken lijk mensen in de stallen toela ten en geen varkens (afkomstig uit Duitsland) aanvoeren, kun nen helpen. Maar hij vreest dat de besmetting heel snel zal gaan. Daarom adviseert hij om bedrijven voor bezoekers "op slot' te houden zodat besmet tingsgevaar tot een minimum wordt beperkt. Staatssecretaris Gabor (land De Gezondheidsdienst voor Dieren in Gouda verklaarde vanmorgen dat er in het westen en midden van Nederland nog niets aan de hand is. Maar dat kan snel veranderen. De dieren artsen in het gebied zijn allen op de hoogte gebracht van dc dreigende ziekte. Met hen heeft de gezondheidsdienst de af spraak gemaakt dat biggen die op 'verdachte' wijze zijn gestor ven direct worden gemeld en onderzocht. Directeur Logtenberg van de Overijsselse gezondheidsdienst bouw) wil nog geen maatrege len nemen, zoals het isoleren van bedrijven en het instellen van een vervoersverbod. In te genstelling tot Duitsland, waar 250 mark per besmette zeug wordt uitbetaald, beeft de staatssecretaris nog geen seha- devcrgoedingsregeling inge steld. "Dat kan pas bij een cala miteit. zoals een varkens- pestuitbraak. Daar is nu nog geen sprake van", aldus een woordvoerder. (pagina Tonnen schade door NEW YORK (Rtr) - General Motors (GM), de grootste autofabrikant van de VS, schrapt de komende twee jaar 15 000 banen. Het autoconcern ï-pre- stel heeft meegegeven voor Hussein de olievlekken, over te volgen procedures voor vre desbesprekingen. "Als Saddam ons idee accepteert, zouden we op basis daarvan een plan kunnen opstel len", aldus Rafsanjani, die nog eens onderstreepte dat Iran zich neutraal blijft opstellen in het Golfconflict, ook als Turkije zich met de oorlog gaat bemoeien. Geen reactie gaven de VS op het vredesplan dat de Pakistaanse pre mier Sharif heeft voorgesteld, dat voorziet in een onmiddellijk staakt- het-vuren zodra Irak Kuwayt heeft ontruimd. De buitenlandse troepen in de regio moeten worden vervan gen door legereenheden van de isla mitische landen. Tegelijkertijd dient een islamitische top plaats te vinden om de veiligheid in het ge bied te waarborgen. De heilige plaatsen in Saudi-Arabie en in Irak zouden 'vredeszones' worden. De Luxemburgse minister van buitenlandse zaken - Luxemburg is op het moment voorzitter van de Europese Gemeenschap - is ervan overtuigd dat Irak aan het eind van deze maand capituleert. Poos ba seert zijn verwachting op het ver loop van de oorlog. "Baghdad is door de vernietiging van zijn econo mie en militaire kracht gedwongen te capituleren. De Iraakse troepen in Kuwayt zitten als ratten in de val. De geallieerde luchtmacht is opper machtig en kan, als ze dat wil, de Iraakse grondtroepen volledig bombarderen", aldus Poos in een vraaggesprek met het Franse radio station Europe 1. De inwoners van Irak krijgen sinds vandaag midden in de win ter geen stookolie meer. Het mi nisterie van olie deelde volgens ra dio Baghdad mee dat de maatregel geldt 'tot nader order'. Bijzonderhe den werden niet gegeven, maar aan genomen wordt dat de maatregel voornamelijk geldt voor huisbrand olie. In het land is benzine al twee weken op rantsoen. Er zijn voorts nieuwe aanwijzin gen dat de communicatiecentra in Irak door de bombardementen zijn verwoest. Behalve een herhaalde de dollar. Deze maatregel geldt jaren tot en met 1994. Robert Stempel, voorzitter raad van bestuur liet weten dat het resultaat over 1990 aanzienlijk lager is dan over 1989. Alle Amerikaanse autofabri- nieur-directeur van de directie kanten hebben te kampen met een Noordzee van Rijkswaterstaat. Ver- slecht lopende verkoop. Vorig jaar der gaat een medewerker van deze werden er in de VS 6,88 miljoen per directie mee en twee vertegenwoor- sonenwagens verkocht, 3.1 procent digers van het bedrijfsleven. minder dan in 1989. GM deed het slechter dan gemiddeld met een achteruitgang van de autoverkoop van 4.5 procent. De banen die moeten verdwijnen liggen in de administratieve sector van de Noordamenkaanse vestigin gen. GM maakte de grote afslanking gisteravond bekend na het sluiten van de beurs van New York. Dc GM-aandelen zakten na beurs met 87,5 dollarcent tot 35.25 dollar. Ontsnapt varken richt ravage aan NIEUWKOOP - Een uit een wei land ontsnapt varken heeft gister avond voor flinke schade gezorgd op de provinciale weg in Nieuw koop. Het beest was over een be vroren sloot ontsnapt en liep op de autoweg. Een uit de richting Nieuwveen komende 21-jarige automobilist probeerde het var ken te ontwijken. Dat lukte maar gedeeltelijk. De auto raakte in een slip en kwam zwaarbeschadigd in een sloot terecht. Een 45-jarige Nieuwkoper reed vervolgens, ondanks hard rem men. met zijn auto op het varken in. Een achter hem rijdende 34-ja- rige Waddinxvener had dat te laat in de gaten en botste tegen de auto van de Nieuwkoper. Nie mand liep letsel op. Het varken werd overgebracht naar de noodslachting in De Hoef. De eigenaar van het dier kan vol gens de politie rekenen op enkele schadeclaims. 500 gram7r254.99 kilo 4-3:49®®®® Is Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Deze aanbieding Is geldig t/m zaterdag 9 februari a s Q53-319 3Q9 Kood voor sporter die discrimineert ARNHEM (GPD) Sportbonden moeten snel de reglementen zo her zien dat scheidsrechters een rode kaart kunnen trekken ,il - een pel. r zich tijdens een wedstrijd di Cftai nerend uitlaat Verder neemt het Rijk het initiatief tot een breed lan delijk onderzoek naar discriminatie in de sport. Nederland kaart de Bik ook aan bij de Raad van Europa. Minister d'Aneona (wvci Ml .n ochtend op studiedag onder de titel 'Kleur bekennen van de NSF dat er een einde moet komen aan discn- miniatie binnen de sport Over ra cistisch gedrag door supporters is er inmiddels overleg tussen de mi nisteries van WVC en f)nderv. i| n het openbaar ministerie Man (43) doodgestoken DEN HAAG (ANP) - Een 43-jarige man uit Den Haag is de afgelopen nacht doodgestoken in zijn woning. De politie heeft een 45-jange ver dachte aangehouden. Volgens de politie woonden beide mannen, met een vriendin van de verdachte, in één huis. Zij kregen een woorden wisseling, die uitmondde in de fata le steekpartij WASHINGTON (AFP/DPA/Rtr) - Irak heeft op diverse plaatsen in Sudan raketten en gevechtsvlieg tuigen geïnstalleerd. Dit meldt het Amerikaanse tv-station ABC op ge zag van hoge diplomatieke en mili taire bronnen in Europa en Sudan. Een functionaris van een interna tionale humanitaire organisatie zag 20 Iraakse vliegtuigen ten noorden van de hoofdstad Khartum. Andere bronnen maken melding van Iraak se toestellen ten zuiden van Khar tum. In Arous en Erkowit zijn Iraakse raketten gesignaleerd. Die zouden eind vorig jaar door Iraakse sche pen zijn afgeleverd in de haven Port Sudan. Van daaruit zijn ze naar plaatsen langs de Rode Zee overge bracht, aldus een anonieme Sudanese generaal. Sudanese ambtenaren ontken nen de berichten en het Pentagopn weigert commentaar te leveren op de berichten. Generaal Fathi Ah med All, de vroegere commandant van het Sudanese leger die naar het buitenland vluchtte, meent dat de Iraakse toestellen later in de Golf oorlog ingezet kunnen worden. Volgens ABC zouden ze gericht kunnen zijn op de olie-instailaties in het westen van Saudi-Arabie en de Assouan-dam in Egypte. Irak en Sudan werken al geruime tijd sa men op militair gebied. Omstreden popsong ROERMOND (GPD) - Het NOS tv-programma Lopend Vuur laat vanavond het omstreden liedje Watching the War van de Roer- mondse popmusicus Gé Reinders horen. Berichtgeving van het tv-sta- tion CNN inspireerde hem tot het oorlogsliedje. Omroep Limburg zond de popsong gisteren tweemaal uit en kreeg meteen boze reacties. Luisteraars belden kwaad op dat zij liedjes over oorlogsellende onge past vinden. óók om te weten waar ik m'n voor deeltjes kan halen Zes dagen per week kompleet nieuws, tips e.» trends Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 25.75 Ik neem een kwartaalabonnement f 76.75" Ik neem een (aarabonnement 298 60" Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode Woonplaats .Tel Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden U kunt ook bellen 071-161400

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1