De verloedering van de 'moeder der natie' w H W3 'Dit kunnen we Winnie Mandela nooit vergeven' Proces is slotakte van drama wilms floet PAGINA 18 DINSDAG 5 FEBRUARI 1991 door Peter van Nuijsenburg Op 12 april 1986 hield Winnie Man dela een rede in het zwarte woon oord Munsieville, 50 km ten noord westen van Johannesburg. Het was op het hoogtepunt van de opstand tegen de apartheid, die de meeste townships had veranderd in slagvel den. De toespraak ademde de geest van die tijd: fel, opstandig, onver zoenlijk. Ze was ook tekenend voor het temperament van de spreek ster: trots, eigenzinnig, strijdlustig. Eén zin in het bijzonder kreeg lui de bijval: "Samen, hand in hand, met luciferdoosjes en brandende autobanden zullen we dit land be vrijden". Deze zin, die verwees naar de halsbandmethode, waarbij mensen worden vermoord door ze een bran dende autoband om te hangen, galmde door de hele wereld. Ze markeerde het begin van het einde van een mythe. Winnie Mandela, de vrouw van de legendarische ANC- leider Nelson, werd ook in het bui tenland niet langer gezien als een 'moeder van de natie'. In de zwarte gemeenschap had menigeen al eerder zijn of haar wenkbrauwen gefronst, wanneer 'de moeder van de natie' ter sprake kwam. Niemand weet wie deze ere titel heeft bedacht, aldus de zwarte schrijfster Nomavenda Mathiane, 'dat is een volmaakt mysterie', maar er zijn volgens haar weinig zwarten die in Winnie ooit de 'moeder van de natie' hebben gezien. Zeker niet de inwoners van Or- lando-west in Soweto. Sinds haar terugkeer uit binnenlandse balling schap, eind 1985, werden zij vrijwel dagelijks geconfronteerd met de terreur van haar lijfwacht, de 'voet balclub' Mandela United. Driestuiverroman De levensloop van Winnie Mandela lijkt misschien nog het meest op een tragedie geschreven door een schrijver van driestuiverromans. Zij werd door het apartheidsregiem opgejaagd, getreiterd en vernederd, maar ze is niet, zoals de heldin uit een klassieke tragedie, gelouterd uit haar beproevingen te voorschijn gekomen. Winnie Nomzamo Mandela werd in 1934 geboren in Bizana, het huidi ge 'onafhankelijke' thuisland Transkei. Haar familie behoort tot de aristocratie van de Pondostam. Winnies jeugd wordt alom beschre ven als ongelukkig. Haar moeder wilde een zoon, geen dochter, en stierf in het kraambed toen de lang verwachte stamhouder uiteindelijk toch werd geboren. Winnie werd voornamelijk opge voed door haar grootmoeder, een hardvochtige potentate. Ze was las tig, eigenwijs en opstandig en werd geregeld in het gareel geranseld. Ze kende kortom een jeugd die diepe sporen moet hebben achtergelaten in haar psyche. Winnies moeilijke, opvliegende karakter zou, zeggen mensen die haar van nabij kennen, grotendeels verklaard kunnen wor den uit haar bittere jeugdervarin gen. Na de lagere en middelbare school besloot zij sociaal werkster te worden. Op de sociale academie werd ze lid van de Non-Europese Eenheidsbeweging (NEUM), een zwarte organisatie, waarvan de ul tra-radicale ideologie (het ANC was in de ogen van NEUM-aanhangers een gezelschap collaborateursz) haar zeer aansprak. Pas na haar ont In Johannesburg is gisteren het proces begonnen tegen Winnie Mandela, de vrouw van ANC-leider Nelson. Ze staat terecht na een aanklacht wegens ontvoering en mishandeling van vier jonge mannen, van wie er een door de leider van haar lijfwacht werd vermoord. Het proces is de slotakte van een groot persoonlijk drama: de verloedering van de vrouw die eens de 'moeder van de natie' werd genoemd. - Winnie Mandela leidt de leden van de voetbalclubMandela United. moeting, in 1957, met haar toekom stige echtgenoot, Nelson Mandela kwam zij in contact met het ANC. Koninklijk Mandela was niet de eerste man die naar de hand dong van de beeld schone, trotse Winnie. Zij werd offi cieel ten huwelijk gevraagd door Kaizer Matanzima, een neef van Mandela en evenals Nelson van ko ninklijke bloede. Winnie was zeer vereerd door het aanzoek, maar liet haar hart spreken. Haar keus voor Mandela heeft haar in elk geval een beproeving bespaard: Matanzima zou later de eerste president van Transkei worden, en daarmee de verpersoonlijking van de zwarte Quisling (landverrader). Mandela, toen al een belangrijke ANC-leider, verschilde ook in een ander opzicht van zijn neef. Winnie zou later vertellen dat hij haar nooit ten huwelijk heeft gevraagd. 'Hij zei alleen maar, 'wanneer gaan we trou wen?". Het huwelijk werd in 1958 gesloten. Een normaal huwelijksleven heb ben de Mandeia's nooit gekend. De politiek en dat betekende in Zuid- Afrika in die jaren voor kopstukken van de grootste zwarte oppositiebe weging vrijwel automatisch de poli tie, gunden hen geen rust. In 1959 werd Winnie voor het eerst gearresteerd op beschuldiging van terrorisme. Ze werd in hoger beroep vrijgesproken, maar in 1962 voor het eerst 'geband': haar bewe gingsvrijheid werd drastisch inge perkt. Het proces en óe 'banningor- der' waren de openingszetten in het meedogenloze kat-en-muis-spel dat het regiem jarenlang, vooral na de 'Geband' De twee dochters, Zeni en Zinzi, die kort na elkaar werden geboren, hebben dus ook al geen normale, 'onbezorgde' jeugd gekend. Met na me Zinzi, die qua karakter als twee druppels water op haar moeder lijkt, ging zeer gebukt onder de voortdurende pesterijen van de po litie. "Het lijkt wel of ik door de poli tie ben grootgebracht", heeft ze la ter eens gezegd. Ze lijdt nog steeds aan hevige depressies. Tussen 1966 en 1969 werd Winnie driemaal aangeklaagd en in totaal 491 dagen zonder vorm van proces gevangen gehouden, een gang van zaken die zich in de volgende jaren regelmatig zou herhalen. Troosteloos In de vroege ochtend van 16 mei 1977 stopte een vrachtwagen van de politie voor haar huis in Soweto. Winnie en haar kinderen werden van hun bed gelicht, het meubilair werd ingeladen en Winnie werd ge sommeerd in te stappen. Na een rit van ruim vijf uur arriveerde ze in de plaats van bestemming. Brandfort, een troosteloze vlek 60 kilometer ten zuiden van Bloemfontein, de hoofdstad van de provincie Oranje Vrijstaat, in het hart van het zwarts te Afrikaner conservatisme. Ze zou er ruim acht jaar blijven. Het verblijf in Brandfort zou Win nie's mooiste tijd blijken. Ze zette een kliniek en een crèche op, en wist door haar onverzettelijke hou ding tegenover de autoriteiten het zelfvertrouwen van de gedemorali seerde zwarte bevolking op te vijze len. Er werd herhaaldelijk bij haar ingebroken, de inboedel werd gere geld tot puin geslagen, maar ze gaf geen krimp. Een keer werd ze tij dens een van de vele ondervragin gen door de politie gedwongen te luisteren naar het gehuil en ge schreeuw van een man die in een aangrenzend vertrek werd gemar teld. Het besluit om Winnie in Brand fort op te bergen bleek een grote blunder. Elke buitenlandse hoog waardigheidsbekleder bracht, ver gezeld door een horde verslagge vers, een bezoek aan die "dappere vrouw, wier man zijn strijd voor een rechtvaardig Zuid-Afrika met le venslang moet bekopen, die opge jaagd en vernederd wordt door de politie, maar wier geest ongebroken blijft". Legende "Ik ben dankbaar", zo vertolkte de Amerikaanse senator Edward Kennedy de gevoelens van de mees te prominenten, "dat ik een vrouw met zoveel liefde voor haar land en volk heb mogen ontmoeten". Wat de gevangenschap voor haar man deed, deden de jaren in Brandfort voor Winnie: ze werd een legende. In het najaar van 1985 lapte ze haar 'banningorder' aan haar laars en keerde terug naar Soweto. Ze werd ingehaald als een heldin, maar de roem, die verder opgeklopt zou worden door een dweepzieke pers, zou haar snel naar het hoofd stijgen. Winnie werd arrogant, 'de koningin van Orlando-west', en ging zich te buiten aan een extravagante levens stijl. De bouw van een gigantische vil la, waarin ze na de vrijlating van Nelson zouden gaan wonen, wekte nog de spotlust van haar buurtbe woners. Het paleis werd in de volks mond 'Winnies dwaasheid' ge noemd. Maar wat een definitief einde maakte aan haar populariteit was de terreur van haar lijfwacht, de 'voet balclub' Mandela United, een ben de gangsters die nog geen oefenpar tijtje hebben gespeeld. Al gauw de den onheilspellende geruchten de ronde over wat zich in huize Mande- la zou afspelen: orgiëen en martelin gen. Echo Aanvankelijk wilde niemand het geloven, maar de geruchten bleken een zwakke echo van wat er werke lijk gebeurde. En het zou nog erger worden. Leden van de voetbalclub raakten betrokken bij moord en doodslag. In juli 1988 was voor een aantal mensen de maat vol: het huis van Winnie Mandela werd in brand ge stoken en de buurtbewoners staken geen vinger uit om de brandweer bij het blussen te helpen. Sterker nog, menigeen sprak zijn intense voldoe ning uit over wat Winnie was over komen. "Ze kreeg", aldus een om stander, "eindelijk een koekje van eigen deeg". Zorgen De anti-apartheidsbeweging, die tot dat moment steevast al haar nukken, grillen en strapatsen had vergoeilijkt, begon zich zorgen te maken over het gedrag van de vrouw van de meest vereerde leider. Winnie dreigde de beweging in dis krediet te brengen. In overleg met Nelson Mandela werd zij onder cu ratele gesteld van een groepje geres pecteerde gemeenschapsleiders. Maar de excessen van de voetbal club gingen onverminderd door en Winnie had lak aan haar 'voogden'. Eind december 1988 werden vier jonge mannen, onder wie de 14-jari- ge 'activist' Stompie Moeketsie ont voerd uit de kerk waar ze uit angst voor de leden van de 'voetbalclub' hun toevlucht hadden gezocht. Ze werden in huize Mandela in het bij zijn van Winnie 'hardhandig' onder vraagd over de vermeende homo seksuele praktijken van de priester. Stompie werd extra stevig onder handen genomen, omdat hij een po litiespion zou zijn. Zijn lijk werd in januari 1989 in een greppel in So weto gevonden. De 'trainer' van de Mandela United werd vorig jaar we gens de moord op Stompie ter dood veroordeeld. Slechte smaak De ontdekking van Stompies lijk bezegelde de val van de 'moeder van de natie'. De anti-apartheidsbe weging distantieerde zich openlijk van haar. De voetbalclub werd op last van haar man ontbonden. Win nie verdween naar de achtergrond en het getuigde binnen de anti apartheidsbeweging sindsdien van slechte smaak zelfs maar melding te maken van haar aandeel in de 'strijd'. Winnies rol was, zo leek het, uitgespeeld. Na de vrijlating van Mandela, nu een jaar geleden, maakte ze aan de arm van haar man, haar rentree in de beweging. Aanvankelijk leek ze zich te schikken in een onderge schikte rol, maar dat strookte niet met haar karakter. Haar optreden werd gaandeweg driester, haar uit spraken werden steeds militanter. Binnen het ANC nam de weer stand tegen haar toe. Haar benoe ming tot hoofd 'Sociale Zaken' in spireerde sociaal werkers zelfs tot een formeel protest bij de ANC-top. Maar als vrouw van de grote leider, die haar door dik en dun steunt, is ze onaantastbaar. Alleen Mandeia's oude mentor Walter Sisulu durfde haar verleden jaar na de zoveelste 'uitglijer' (haar opmerking dat de opschorting van de 'gewapende strijd' door het ANC alleen maar een tactische zet was) publiekelijk tot de orde te roepen. De mindere goden laten onder de dekmantel van de anonimiteit wel eens weten wat ze van Kameraad Winnie den ken. Voor Winnies gedrag zijn en wor den vele verzachtende omstandig heden aangevoerd. Ze heeft jaren lang zonder noemenswaardige steun een een-vrouws-guerrilla moeten voeren tegen een almach tig, barbaars systeem. Haar man zat gevangen, ze is gepest en verne derd. Wie zou het er beter hebben afgebracht? Verontwaardigd Maar met dat verhaal hoeft nie mand aan te komen in Soweto. "En wat denk je dan van Ma Sisulu? Ze had niet alleen een man, maar ook een zoon in de gevangenis en een andere zoon in ballingschap", zegt Thandi, een vrouw die jarenlang in Orlando-west heeft gewoond, ver ontwaardigd. "Dacht je dat die zich ooit zo heeft laten gaan als Winnie? Ze had het misschien wel moeilijker dan Win nie, maar zij wist wat haar te doen stond". Thandi schudt haar hoofd: "Wat Winnie heeft gedaan, kunnen we haar nooit vergeven". Muziek Radio T.V. van der Oreft Audio-Video en Televisie-Services Reparatie en onderhoud van alle merken audio en video apparatuur Plaatsen van televisie antennes en schotelantennes voor satelliet ontvangst 0«rrll Doastraot 4a, TeUloon 071-120310 Wl) repareren volgens reparatie-' opgesteld door de cons Unelo Consumenien Elektronica Service Jansen KTV Video Service Geen voorrijkosten, 3 mnd. gar. op reparaties, inruil TV's video's Dealer van Philips en Erres apparat. Vraag naar onze TV video aanbieding, v.d. Blom-Vijlbriefhof 10. Tel. 071-311409. Videoworld voor de nieuwste films, de goedkoopste en grootste sorte ring van Leiden e.o Ook moviebox verhuur. Maresingel 63. Korevaarstr. 43, Leiden, CD-opruiming Onroerend goed gevraagd Te koop gevraagd woonhuis Achterstallig onderhoud geen bezwaar. Tel. 071- 124228 Of 218174. Woonruimte gevraagd Medewerker universiteit zkt met spoed ruime woongele genheid huur max. 800.- incl. Tel. 273954/760003. Met spoed gezocht zelfst. woonruimte 2 pers. en hond. 015-146284, pr. ƒ650,-. Woningruil den, betekent schade gernis vermijdenl Verhui- zingen/Brandt-Leiden. Te Opleidingen Cursussen Verkeersschool "Tempo" ,90 per les, div. aut 071-122046. 1e les ƒ3,95 Zonder omwegen UW RIJ BEWIJS! Bel, voor 'n spoed cursus rechtstreeks en gratis het centrale nr. 06-0229.229 Te koop aangeboden Even opletten!!! eenmalige aanbieding butaangas-kampeergaskomfoort met slang en drukregelaar nu 69,95 (ook ideaal voor ko ken en bakken in bijkeuken of schuur) 12 volt verwarmingsdekens nu of nooit ƒ49,50, verlengsnoer drieaderig met stekker en kontra m. ra. 10 mtr. voor ƒ13,95, 20 mtr. ƒ17,95. Gas- en Electrashop Holverda, Beatrixstraat 17-23, Leiden. Tel. 071-217866. Koud!!! ZAKKACHELS (handenwarmers), bijverwarming elec. v.a. 400 w. butaan-infraroodverw./katalisatorverw., schijnvuur- haarden met verwarming v.a. 495,-, gas-inzethaarden v.a. ƒ695,-, gevelkachels aardgas/ of butaan, gashaarden o.a. Faber. Dru, Pelgrim, Benraad en Helex Faber, Gas- en Electrashop Holverda, Beatrixstraat 17-23, Leiden. Tel. 071-217866. HEUGA TAPIJTTEGELS. Alle kwaliteiten uit voorraad leverbaar. Alleen 1e keus. Voor projekten speciale prij zen. Smit Interieurverzor ging. Mare 98. Leiden. Tel. 071-123913. Te koop Thule-IMPERIAAL (allesdrager) voor auto met dakgoot, 75,- z.g.a.n. Tel. 071-310685. Te koop aangeb. TUINHUIS op "Ons Buiten". Tel. 071- 220935. Te koop afgelakt lederen met eiken BANKSTEL en 2 fauteuils, pr.n.o.t.k. Tel. 01718-16858 na 18.00 uur bellen. Te koop KUNSTSCHAAT SEN mt 42, hockyschaatsen mt. 42. Tel. 071-613696. Kennismaking OPGELETII Zoek je 'n vriend of 'n leuke vriendin? Flirtbox. Bel 06-320.330.01 (50cpm). Zoek je 'n leuke vriend of VRIENDIN? Afspreekcom- puter. 06-3203304150 cpm. Woonruimte aangeboden Buro Hogeland heeft div. kamers en app. te huur o.a. per 1-2-'91, 2 ka mers van 't Hoffstr. ƒ450,- en 525,- incl. Inl. Middelste gracht 24, Leiden. 071- 134654. Fietsen, Bromfietsen Motoren Bromfiets onderdelen Mag het ietsjes beter zijn Donsjacks - Gore-tex jacks ook voor langlauf. Moonboots - de echte. Schaatsen - Viking de beste. Skibroeken - skischoenen - wanten - handschoenen - mutsen - oorwarmers - knicker-bockers - langlauf pakken en voor onder de schoenen anti glad, speciaal voor ijzel - skibrillen - sokken en als klap op oud en nieuw wandelbergschoen leer - Gore-tex. Wij noemen hier de prijs AAA -399rnu "M" op op W WINTERSPORT LEIDEN B.V. v.d Werfstraat 39 Telefoon 071 12 48 72 14 18 30 Bij vorst alle dagen open

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 18