'Kiezen tussen kogel en strop' 'Voorschoten geen tweede Lekkerkerk Succesvolle actie tegen bomen op smalle kade Toch voorlichtingsavond over inrichting Warmond PRINS CLAUS IN OEGSTGEEST Ambtenaren makkelijker te vinden in Zoeterwoude PAGINA 14 REGIO LEIDEN DINSDAG 5 FEBRUARI 1991 Deel bouwgrond Starrenburg vei-vuild VOORSCHOTEN - De grond onder de 225 woningen die bin nenkort nabij het klooster in de Voorschotense nieuwbouw wijk Starrenburg worden ge bouwd, is niet verontreinigd. De grond onder de kassen aan de noord- en zuidzijde van de Rouwkoopvaart, waar in een la ter stadium woningen worden néergezet, is dat wèl. De ge meente kan niet zeggen hoe ernstig de vervuiling is, maar de wethouder openbare werken verwacht geen 'tweede Lekker kerk'. De vondst van verontreinigde grond onder de kassen verbaast deze J.W.E. van de Poel niet. Omdat bij de teelt van planten chemicaliën worden gebruikt, wordt onder kas sen vaker vervuilde grond aange troffen. De verontreiniging zou geen gevolgen hebben voor de 225 binnenkort te bouwen woningen of het directe gebied er omheen. Volgens de wethouder is de eige naar van de grond verantwoordelijk voor het opruimen van de vervuilde grond. De gemeente heeft de grond nog niet gekocht. "Geen enkele ge meente koopt tegenwoordig nog grond zonder de voorwaarde dat de grond schoon wordt opgeleverd. Het bedrijf moet de grond schoon maken. Dat is in het belang van de eigenaar zelf, anders kan hij zijn grond niet kwijt". Overigens zullen niet alle vervuil de kassen verdwijnen. Zo blijft de tuinder aan het einde van de Rouw kooplaan zitten waar hij zit. Of de bouwplannen vertraging oplopen door de aangetroffen vervuiling, kan de wethouder niet zeggen. "We hebben nog even de tijd, maar zulke zaken gaan soms toch langer duren dan wenselijk", zegt hij. In de wijk Starrenburg staan eind deze eeuw ongeveer 900 woningen. De wijk zal zich dan uitstrekken tussen de wijk Bijdorp, de Vliet en de bebouwing langs de doorgaande Veurseweg. Lasschool moet overlast beperken DEN HAAG/ZOETERWOUDE - voerd door een leiding of schoor- Metal Treatment Education uit Zoe- steen die tot minstens twee meter terwoude moet voor het opleidings- boven het dak reikt. Deze schoor- instituut voor lassers en pijpwer- steen moet meer dan 25 meter van kers aan de Keerweer 7 verschillen- de dichtstbijzijnde woning worden de voorzieningen treffen. Dat heeft geplaatst. de Raad van State besloten in een zaak die omwonenden hadden aan- INBRAKEN - Bij inbraken in zeven gespannen tegen de gemeente Zoe- woonarken aan de Zijp in Warmond terwoude, die de hinderwetvergun- zijn de afgelopen week veel luxe ar- ning heeft afgegeven. tikelen gestolen. De dieven namen Zo moet Metal Treatment Educa- onder andere televisie's, radio-cas tion maatregelen treffen voor het setterecorders, koffiezetapparaten geval er door een bedrijfsstoornis en antiek mee. De inbraken werden giftige of andere stoffen buiten het in de meeste gevallen pas na enkele pand terecht komen. Daarnaast dagen ontdekt, omdat de boten niet mag dé afgezogen lucht niet meer permanent worden bewoond. De dan een bepaalde hoeveelheid stof pleziervaartuigen liggen afgemeerd bevatten en moet dit worden afge- in de buurt van de Kaagsociéteit. VOORSCHOTEN - Na protes ten van bewoners ziet de ge meente Voorschoten af van het plan om bomen te plaatsen langs het stukje Molenlaan tus sen de Koninklijke Marinelaan en de Professor Asserlaan. In plaats daarvan onderzoekt ze of er antieke lantaarns kunnen ko men langs dit gedeelte van de Kerksloot. Het verzet tegen de bomen kwam naar voren tijdens een inspraak avond over het vernieuwen van de kademuren en bijbehorende werk zaamheden. De veelal oudere bewo ners lieten daar luidkeels blijken niets te voelen voor bomen die dag en zonlicht weren en het uitzicht verpesten. Bovendien vreesden ze dat de bomen vol luizen zullen zit- Ambtenaren wierpen nog tegen dat leilinden zó geknipt kunnen worden dat het groen drie meter bo ven de straat begint. Maar ook dat bracht de bewoners niet op andere gedachten. In plaats van voorzie ningen die de dagen donkerder ma ken (bomen), willen zij voorzienin gen die de nachten verlichten (lan taarns). Langs het stukje Molenlaan bij de Voorstraat staan al langer lantaarns, terwijl het stukje tussen Oranje boomstraat en Professor Asserlaan behoorlijk donker is. Tussen voor gevels en sloot zit hier, op het smal ste stukje, slechts 4,5 meter ruimte. Auto's mogen er niet komen. Gemeentesecretaris H. Over- bosch denkt niet dat het plaatsen Bewoners van dit stukie Molenlaan in Voorschoten hebben met succes ningen. Op de achtergrond de dorpskerk. e protesteerd tegen gemeentelijke plannen om bomen te planten voor hun wo- van elektrische lantaarns duurder het mogelijk maakt dat de zes meter zal zijn dan het planten van bomen, uit elkaar geplaatste leilinden 'ver- De bomen hadden een extra inves- groeien', tering in drainage en beluchting noodzakelijk gemaakt, vlak bij de sloot en de nieuwe damwand van staal en beton. Bovendien had i constructie moeten komen die trokken gulden meer dan in 1988 nog werd ders begrip voor. 1 Oktober lijkt nu gedacht. Was het aanvankelijk de een mooi moment om met de recon- bedoeling 1 mei met de reconstruc- structie te beginnen, tie te beginnen, bewoners hebben Gedachte achter het planten van de gemeente duidelijk gemaakt dat bomen langs het smalle stukje Mo- ze dan in het vaarseizóen hun boten lenlaan was dat dit een 'leuk ge niet kunnen gebruiken. En ook daar zicht' is in het oude stukje Voor- het project, 258.500 hebben burgemeester en wethou- schoten, vlakbij het centrum. Varen In totaal hebben burgemeester wethouders 758.500 gulden uitge- Door reorganisatie OEGSTGEEST - Prins Claus heeft vanmorgen een werkbe zoek gebracht aan het Marine Elektronisch en Optisch Bedrijf (MEOB) in Oegstgeest. De echt genoot van de koningin arri veerde om tien uur aan de poort van het complex aan de Haar lemmerstraatweg voor een kort werkbezoek van twee uur. Na een aantal werkplaatsen te heb ben bezocht, verliet de prins het complex om twaalf uur. In de vergadering van de ge meenteraad van afgelopen don derdag klaagde fractievoorzit ter G. van Eisen van Groen Links nog dat een voorgenomen werkbezoek van de raad aan het MEOB vorige week werd afge last. In verband met de Golfoorlog zou het marinebedrijf de veilig heidsmaatregelen zodanig heb ben verscherpt dat bezoekers tij delijk niet welkom zijn. "U ver keert in goed gezelschap", troost te burgemeester S. Scheenstra het teleurgestelde raadslid. "Zelfs de echtgenoot van de ko ningin mag er niet in". Dat laatste blijkt dus niet te kloppen. (toto Henk Bouwman) ZOETERWOUDE - Door een andere werkwijze van het amb tenarenkorps moeten Zoeter- woudenaren binnen enkele maanden gemakkelijker hun weg kunnen vinden in het ge meentehuis. De leden van de raadscommissie algemene za ken waren het gisteren een stemmig eens over de aanbeve lingen die een onderzoeksbu reau eerder in een rapport deed. Het plan leidt niet tot gedwon gen ontslagen. De gemeentelijke organisatie wordt ondergebracht in een paar overkoe pelende sectoren. Zo moet een bur ger die een bouwvergunning wil aanvragen over enkele maanden aan één loket geholpen kunnen worden voor al zijn vragen. Nu moet hij nog verschillende afdelingen langslopen om te kijken of zijn bouwplannen wel binnen het be stemmingsplan passen, of de tech nische specificaties wel in orde zijn enzovoorts. Waarschijnlijk begint de reorga nisatie over een of twee maanden. Over enkele jaren moet deze volle dig zijn voltooid, afhankelijk van het vertrek van ambtenaren die moeilijk in het nieuwe organisatie schema zijn in te passen. Zoeter woude heeft ongeveer zestig ambte naren in dienst, waarvan zestien in de buitendienst. De komende jaren zullen ongeveer vijf ambtenaren met pensioen gaan of vertrekken via een VUT- of andere regeling. Een definitieve versie van het rapport komt pas over enige weken beschikbaar. Friese staartklok gestolen in Oegstgeest OEGSTGEEST - Bij een inbraak in een woning aan de Hofbrouckerlaan in Oegstgeest is gisteravond tussen half acht en elf uur een Friese staart klok gestolen. De dieven hadden de achterdeur geforceerd. Hij was bang dat de Warmondse stem in SDB-verband te weinig tot zijn recht zou komen, omdat alle ge meenten eigen belangen hebben. Volgens de wethouder kan War mond 'wanneer het binnen de SDB een te hoge prijs moet betalen' nog altijd met een afwijkend standpunt naar de provincie gaan. WARMOND - Warmondse bur gers kunnen voor 15 februari wellicht een voorlichtings avond bijwonen waar de ver schillende plannen voor de in richting van het dorp worden toegelicht. De huis-aan-huis be zorgde folder 'Warmond op weg naar 2015' staat dan centraal. Veel raadsleden waren gister avond tijdens de commissie ruimtelijke ordening voorstan der van zo'n extra avond. Alle Warmonders hebben anderhal ve week geleden een folder in de bus gekregen waarin plannen van Ri jk en provincie worden toegelicht voor woningbouw binnen de ge meentegrenzen. Het ene scenario gaat ervan uit dat woningbouw in het zuiden en westen de Kagerplas- sen nadert, terwijl ook het gebied rond de nieuw geplande stations in de Merenwijk, Voorhout en Sassen- heim verstedelijkt. Het andere sce nario voorziet in een landelijker Warmond, al is bij Oosteinde en Klinkenbergerpias extra woning bouw te zien. Een grote groep belangstellenden woonde de vergadering bij. Warm- onder F.H. Bonjer pleitte gister avond voor een voorlichtingsavond waarbij planologen de bouwplan nen in de regio moeten toelichten. Hij begreep namelijk niet waarom zij plotseling 300.000 woningen in de Randstad willen neerzetten J. Schrage, voorzitter van het his torisch genootschap Warmelda. zei dat de folder niet meldde dat bur gers bezwaar konden maken tegen de bouwplannen. Ook vindt hij dat er te weinig duidelijkheid bestaat over de inspraakmogelijkheden. "Uw folder roept meer vragen op dan er worden beantwoord. Kenne lijk is al besloten dat ergens ge bouwd gaat worden", aldus Schra ge. Hij keerde zich tegen bouwplan nen, omdat die de historische en na tuurwetenschappelijke waarden van de recreatiegemeente zouden vernietigen. Extraatje CDA-wethouder C.J.M. Wassenaar noemde de folder 'een extraatje voor de burgers' en zei dat de ge meente via de folder een signaal aan de burgers wilde afgeven dat er iets aan de hand is. "We wilden niet on zorgvuldig zijn. Daarom hebben B en W nog geen standpunt ingeno men". Inspraakmogelijkheden zou den nog volgen; de gemeente kan nog 'nee' zeggen tegen woning bouwplannen. Vooral G.A.M. Schavemaker (Progressief Warmond) en burger lid C.J van Kuijen (eveneens PW) hadden veel kritiek op de folder. Schavemaker ond dat het college had moeten benadrukken dat wo ningbouw niet zonder meer ten goe de komt aan de Warmondse wo ningzoekenden, maar ook voor de regio bestemd is. Bovendien miste hij de informatie dat de woningen niet per sé goedkoop zullen zijn. Hij wees hierbij op het huidige over heidsbeleid om te kiezen voor duur dere huizen. Kuijen was 'zich rot geschrok ken'. "Als de folder moet wijzen op grootschalige wijzigingen die het karakter van Warmond moeten be ïnvloeden, is dat aardig gelukt", zei hij. Hij wees de plannen zonder meer af en vond het moeilijk te ver dedigen dat het college geen stand punt heeft ingenomen. "De twee va rianten kun je samenvatten met 'wilt u de kogel of de strop? Beide varianten tasten het dorpskarakter van Warmond aan, we worden het randje van een stadswijk. Het colle ge had het zwaard moeten trekken en pal moeten staan voor War mond". Wethouder Wassenaar verdedig de zich door te zeggen dat het colle ge de reacties van de bevolking af wacht en dan een standpunt be paalt. Of zijn gemeente meer mag bouwen voor de eigen bevolking als ze instemt met bebouwing van een of meer gebieden, kon hij niet zeg gen. Uit overleg met de provincie was duidelijk geworden dat de pro vincie bij haar woningbouwplan nen in Warmond meer aandacht wil voor sociale woningbouw. Schavemaker en Kuijen pleitten voor een voorlichtingsavond waar in provinciale bestuurders en het college de folder kunnen toelichten. WD-fractievoorzitter C.A.M. Saris wierp tegen dat de aanwezigheid van rijks- en provinciale bestuur ders de zaak alleen maar ingewik kelder maakt. Toch steunde ze het idee om het college de folder te la ten toelichten. Hierop beloofde wet houder Wassenaar dat hij zich bin nen B en W sterk maakt voor zo'n voorlichtingsavond. Allen CDA-raadslid A.J. Lemmers vond dat de gemeente in het Samenwer kingsverband Duin- en Bollen streek (SDB) moet kijken naar een plan waarin allen zich kunnen vin den: "Je kan niet zeggen dat we wèl alles willen, maar niet in War mond". Hij was evenals Saris bang dat de provincie bij een resoluut 'nee' van Warmond een zogenaamde 'aanwij zing' zal geven en bepaalt waar zal worden gebouwd. "Door zich posi tief op te stellen kan Warmend beter bepalen wat de beste woningbouw locaties zijn", aldus Lemmers. Kuij en zag dat anders: "Voor zover ik weet, is zoiets nooit voorgekomen". De tot projectgroep omgevormde commissie ruimtelijke ordening zal de reacties op de folder inventarise ren. Na het sluiten van de inspraak termijn op 15 februari heeft de pro jectgroep twee weken de tijd om B en W van advies te voorzien. Op 12 maart stuurt het college een con ceptvoorstel en negen dagen later is de beslissende gemeenteraadsver gadering. Warmonder F.H. Bonjer wil dat planologen tijdetis een voorlichtingsavond aan de Warmonders uitleggen waarom er zoveel extra woningen in de Randstad moeten bijkomen, betoogde hij gisteravond tijdens een commis- j sievergadering. ('o*o Hieico Kuipen) fli/r;,. Ym DINSDAG 5 FEBRUARI Alphen 1 Klaverjassen bij speeltumvt Loidon voorstelling: 'Verl', c Komedie/Toneelgroqp aanvang 20.15 uur ir Schouwburg. Noordwijk vergadering commissie rum Ke ordening aanvang 20.00 u het gerpeentehuis. contacavond 'De Oude Dorps kern in hotel-restaurant Royal, Voorstraat 76, aanvang 21.30 uur. Rijnsburg laarvergadering CMTB in de Voorhof spreker J. van Doesburg, aanvang 20.00 uur. WOENSDAG 6 FEBRUARI Alphon spreekuur 55-plussers. van 10.00 tot 12.00 uur in het OSO-kan- spreekuur verkeersveiligheid, van 10.30 tot 12.00 uur in het Stadsbouwhuis, Langegracht 72. concert in de 'Divertementsse- rie' met Nikola Vasiljev (viool) en Savka Konjikusic (piano), aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal K&O. Ha- voorstelling 'Gebroeders Ka- ramazov', van Dostojevski, aan vang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling: 'Gebeurd in Turijn', door Marlies Heuer/Nationaal Fonds, aanvang 20.30 uur in het LAK-Thealer, Cleveringaplaats. Leiderdorp bridgen in Bridge Centrum Lei derdorp, Bernhardstraat, aanvang 13.30 uur. Noordwijk bijeenkomst Chr. Bejaardenver eniging De Binnenhaven, met dia klankbeeld Waterwinning tot Tap toe', aanvang 15.00 uur in De Vin- kenhol. Achterzeeweg 14.00 tol 15.00 uur in het JOIN-cen- trum. vergadering commissie welzijn, aanvang 20.00 uur in het gemeen- Oegstgeest bridgen bij DDS, aanvang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. Rijnsburg contactmiddag PCOB mmv wet houder mevr A. de Haas-Kromhout over 'Ouderen in de gemeente'. Warmond open avond: kennismaken met de kursus 'kunstzinnig-spirituele ontplooiing', van 20.00 tot 22.00 uur in het Meerpunt. DONDERDAG 7 FEBRUARI AJphen klaverjassen bi) speeltuinvereni ging Kindervreugd, Hugo de Groot straat. aanvang 14.00 uur. filmvoorstelling: Who's talking', aanvang 18.30 u De Ridder, Concertweg. bijeenkomst ir ging Women's Aglow met spreek- K afwijk bruidsbeurs in Tripodia 19.00 tot 23.00 uur. karlanop piano, van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapelzaal van K&O, Ha- zewindsteeg voorstelling: 'De gang van za ken', van Mark Kindsford, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouw burg. voorstelling: 'Gebeurd in Turijn', door Marlies Heuer/Nationaal Fonds, aanvang 20.30 uur in het LAK-Theater, Cleveringaplaats. Noordwijk vergadering commissie algeme ne bestuurszaken, aanvang 16.00 uur in het gemeentehuis.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 14