Tuinder moet nog heel wat leren 'Nieuw bestuur en milieu het belangrijkst Stormloop op steunpunt studiefinancieiing Leiden VERKIEZINGEN 'Gebruik bestrijdingsmiddelen te ruim en te slordig' Maij-Weggen praat toch met vissers over premie voor opgeviste bommen Voor elk gewricht is er kunst Leidse tien maanden in ziektewet met schouder DINSDAG 5 FEBRUARI 1991 REGIO PAGINA 13 LEIDEN - "Het was waanzinnig druk de afgelopen twee weken", al dus L.J. Buis van het steunpunt stu diefinanciering in Leiden. Contro les en het later binnenkomen van de studiebeurs riepen de nodige vra gen op. Toch wil Buis niet spreken van fouten op grote schaal van de Informatiseringsbank in Gronin gen. zoals in de landelijke pers viel "Normaal kunnen wij met man en macht 250 telefoontjes per dag aan. Ik denk dat de afgelopen tijd zo'n 1000 mensen per dag hebben gepro beerd om het steunpunt in Leiden te bereiken. Daarnaast kwamen er dagelijks nog eens 70 tot 80 studen ten naar ons bureau toe. Normaal ligt dat aantal op 30". Volgens Buis waren er drie rede nen voor de extra drukte' inko menscontrole over 1988. Studenten die in dat jaar naast de basisbeurs een inkomen genoten maar dit niet hebben opgegeven, moeten het te veel ontvangen geld terugbetalen. Er had een uitwonendencontrole plaats en waren ook de beurzen wat later dan normaal". Buis: "De beurzen waren wel laat maar niet te laat. Het geld moet voor het einde van de maand op de reke ning van de student gestort zi jn. De datum waarop de beurs wordt over gemaakt kan varieren en ligt onge veer twee keer per jaar iets later dan normaal. Men moet pas gaan bellen als zij op de dertigste nog niet bin- Politie blijft zitten met buit inbraken BERGEN/REGIO De rijkspolitie van Bergen (NH) houdt morgen en overmorgen kijkdagen voor gesto len goederen. Er is een grote hoe veelheid goederen te zien die af komstig zijn van inbraken in heel Noord- en Zuid-Holland, Friesland en de Veluwe. De goederen zijn bo ven water gekomen bij invallen in Zaanstad. Sint Pancras en Alkmaar, vorige week. Bij de goederen zijn waarschijn lijk ook spullen die gestolen zijn uit woningen in de duin- en bollen streek. De Bergense politie leidt dit af uit het feit dat bij de buit ook een aantal portofoons, afkomstig van een inbraak in de Keukenhof, wa- De kijkdagen worden gehouden van 14.00 tot 17.00 uur en vah 19.00 uur tot 21.00 uur. Het bureau is aan de Joost Ivanghlaan in Bergen Noord-Hollland. Voor nadere infor matie kan worden gebeld met 02208-95441. Bij de controles zijn door Gronin gen wel fouten gemaakt. "Maar", zegt Buis, "als één procent van 600.000 studenten ten onrechte wordt gekort op zijn beurs, dan be tekent dat voor ons al meteen een enorme toename van de werk druk". Het is voor het eerst dat er op gro te schaal controles worden uitge voerd. Dan worden er natuurlijk schoonheidsfoutjes gemaakt. Ze zullen ook bij een volgende ronde voorkomen. Dat alle controles ge lijk plaatshadden, is voor ons na tuurlijk onplezierig. Volgens Gro ningen kon dat niet anders, maar vraag me niet waarom. De OV-Jaarkaart levert volgens Buis minder problemen op dan ver wacht. "We krijgen daarover enkele telefoontjes per dag". Toch consta teerde de OV Studentenkaart BV vorige week nog dat 1700 studenten ten onrechte de jaarkaart hadden ontvangen. De studenten ontvingen een brief thuis waarin hen werd ge sommeerd om de kaart in te leveren en 300 gulden te betalen voor het ge bruik in de maand januari. Na een onderzoek bleek echter dat 90 pro cent van die 1700 de kaart wel te recht heeft gekregen. D66 denkt al aan deelname provinciebestuur na verkiezingen Van onze redacteur Meindert van der Kaaij DEN HAAG - D66 is bereid om de verkiezingen een man vrouw te leveren voor het collt Maar dan wel het liefst met PvdA en WD. "Met die partijen is de kans het grootst dat de voor D66 belangrijke zaken kunnen wor den verwezenlijkt", zegt Eddy Schuyer (50). lijsttrekker en hui dige fractievoorzitter van de grootste oppositieparij in de pro vinciale staten. En de kans dat D66 op het be- stuurspluche komt is volgens Schuyer niet ondenkbeeldig. De partij die nu zes zetels heeft, zou vertaald naar de vorig jaar gehou den gemeenteraadsverkiezingen kunnen rekenen op elf zetels, bij na een verdubbeling dus. En daar komt bij dat D66 nu in de peilin gen er nog beter voor staat dan een jaar geleden. "We hebben al tijd gezegd dat je ten minste tien zetels moet hebben om een gede puteerde te kunnen leveren", zegt Schuyer, in het dagelijks leven di recteur van het Deltaziekenhuis in Rotterdam. De grootste programmatische verschillen ziet Schuyer nog met CDA. Zo vinden de christen-de mocraten dat de tijd voor vor ming van een Randstadprovincie, een fusie tussen Utrecht. Noord en Zuid-Holland, nog lang niet rijp is. "Wat mij betreft ^*aan we nu voor het laatste keer naar de stembus voor Zuid-Holland", stelt Schuyer scherp. De huidige provincie is volgens D66 een achterhaald fenomeen, sluit niet meer aan bij het 'Europa van morgen'. Vandaar dat er zoge naamde 'Euregio's' moeten ko men. Daarnaast doen gemeenten steeds meer samen met door nau welijks te controleren gemeen- ker Schuyer: "De huidige provincie haald fenomeen aan bij het Luro- pa-van-morgen". schappelijke regelingen, een hoogst ondemocratische situatie. De provincie moet volgens het verkiezingsprogramma 'Een schone provincie, een helder be stuur' zich bezinnen op haar posi tie. Niet dat Schuyer echt optimis tisch is over de snelheid van de bestuurlijke vernieuwing. Veel zal volgens hem afhangen van het debat dat de Tweede Kamer over een paar maanden heeft bij de herziening van de provinciewet. Een ander geschilpunt met CDA, maar zeker ook met PvdA en WD, is er op het gebied van fi nanciële ómbuigingen. "Daar zijn we bij het rapport dat gedeputeer de staten vorig jaar uitbracht - Zuid-Holland evenwicht - ook zo vreselijk boos om geworden. Daarin worden geen echte keuzes gemaakt, maar die ellendige kaasschaafmethode toegepast", zegt Schuyer licht op gewonden. D66 wil een duidelijke priori teit leggen bij milieu en natuurbe heer en wil dat daarv oor zo veel mogelijk geld wordt vrijgemaakt. Dat kan niet anders dan ten koste gaan van andere dingen. "Wij vin den dan dat de provincie taken zoals welzijn en cultuur voor een groot deel moet afstoten naar ge meente en/of Rijk", betoogt de in Wassenaar woonachtige Schuyer. "Afgezien van het monumenten beleid en de zorg voor bibliothe ken in kleine plaatsen heeft de provincie eigenlijk niets te zoe ken op het cultuurterrein". Schuyer ziet daarentegen voor de provincie wel een duidelijke taak op gebied van natuurbeheer. "Neem de duinen waar elke keer weer wat vanaf wordt geknab beld. Dat gebied is voor ons hei lig", zegt Schuyer. Maar de mate waarin natuurge bieden behouden kunnen blijven hangt sterk af van de hoeveelheid woningen die in de komende 25 jaar in Zuid-Holland gebouwd moeten worden. Op dat terrein komt D66, een partij die zegt zich hard te maken voor de individue le vrijheid, toch in gewetensnood. Zo wijst D66 ondubbelzinnig de bebouwing af van de Boterhuis- polder ten oosten van Leiden. Dat kan betekenen dat mensen langer op een huis moeten wach ten omdat er te weinig nieuw bouw gepleegd kan worden. "Dat wordt een moeilijke afweging", erkent Schuyer. "Maar ik denk dat we in dat geval toch kiezen voor het milieu. Ik weet dat op wonen een taboe rust, maar waar om kunnen we met stimuleren dat jongeren op latere leeftijd het huis uitgaan0 Ja. daar schrikken mensen van terug, maar milieu is bij ons toch heel dominerend". Volgens Schuyer zou het bezui nigen ten gunste van het milieu ook wel eens een breekpunt kun nen vormen met de PvdA. De so ciaal-democraten willen wel geld besteden aan dit onderwerp, maar hebben daarnaast nog zo veel andere dingen op hun ver langlijstje. "Ze kunnen dus niet kiezen", stelt Schuyer vast. "En dat is jammer", vindt de D66-voorman. "want verder zie ik een samenwerking met de PvdA zeker zitten". Dat gaat bij Schuyer persoonlijk zo ver dat hij wel eens droomt van een progres sieve volkspartij waarbij zich ook een deel van de VVD zich zou kunnen aansluiten "Dat lijkt me heel mooi: een Randstadprovin cie met een totaal nieuwe party". DEN HAAG/REGIO Het lozen van meststoffen in het milieu kan met meer dan 90 procent worden teruggedron gen. Jaarlijks komt er in Zuid-Holland alleen al aan voe- dingszout zo'n 20 miljoen kilo in het milieu terecht. Bij in voering van een zogeheten gesloten bedrijfssysteem wordt onder meer het water dat aan de planten wordt gegeven, weer opgevangen en hergebruikt. Verder kan het gebruik van gewasbeschermingsmiddelen gigantisch worden te ruggedrongen, als de tuinder wat milieubewuster kan wor den gemaakt. Voorwaarde voor een gesloten verbruik ervan flink terugdringen, systeem is dat de tuinbouw de be- De bedrijven die met weinig ehemi- schikking heeft over kwalitatief sche middelen toch prima ziektevrij goed water. Regenwater is het draaien, moeten volgens het LEI best. Om hiervan voldoende op te worden onderzocht: "Van hen valt vangen, moet voor elke hectare heel wat te leren". Bovendien kan - - i betere techniek van spuiten het meter worden aangelegd. Dat is evenwel nauwelijks te reali de ontwikkeling van spuitro- bots die het middel direct op de plant aanbrengen. gezien het ruimtegebrek. Aanvul ling met leidingwater is noodza kelijk en verbetering van de kwa liteit hiervan daarom ook. Bij hergebruik van drainwater aal komt uiteindelijk op de afvalbelt moet men wel uitkijken dat plan- terecht. Ook gebruikt folie veroor- teziektes niet worden verspreid, zaakt een flinke afvalstroom. Elk De methoden voor ontsmetting jaar 780 ton. terwijl 85 procent her van het water moeten worden gebruikt had kunnen worden, verbeterd. Restjes gewasbeschermingsmid delen worden voor driekwart als- Een en ander is te lezen in de nota no« °P het gewas gespoten. In som- Vermindering van de milieubelas- mlf gevallen wordt verdwijnen de ting door de #lastuinbouw in Zuid- restanten zomaar in de grond of Holland'. De nota is geschreven het schrobputje, zo merken de op- door het Landbouw Economisch stellers van het rapport op. Insitituut (LEI) in opdracht van de provincie. Verschil Van de totale glastuinbouw vindt zestig procent onderdak in Zuid- Holland. Als de glastuinbouw het milieu minder Orthopedisch-chirurg Ebb ink: 'Wachttijden DEN HAAG Minister Maij-Weg- gen van Verkeer en Waterstaat gaat met de vissersorganisaties praten over de herinvoering van een pre mie voor het opvissen van explosie ven. Dat zegde de minister gisteren toe nadat vrijwel de hele Tweede Kamer haar daarom in een motie had gevraagd. Tijdens het overleg in de Tweede Kamer hield de minister de boot af. Zij is eigenlijk fel gekant tegen her invoering van de premie Geld uit keren voor bommen leidt tot het ja gen op de explosieven. Dat is ge vaarlijk voor de vissers en de men sen die de bommemn later moeten ophalen. Bovendien gaat dat het rijk erg veel geld kosten. De belang rijkste vaarroutes zijn geveegd dus veilig. Aan het eind van de avond zegde Maij-Weggen overleg toch toe. Voor veel vissers is de regeling in het verleden winstgevend geble ken. Maij-Weggen wilde zich niet op voorhand vastleggen op het bedrag waarop vissers mogelijk weer kun nen rekenen. "Het zal om een be scheiden bijdrage gaan. als belo ning voor de melding en het wach ten op een marineschip of de heli kopter die het projectiel komt opha len", aldus de minister Zij is er be ducht voor dat de regeling opnieuw tot bommen jagen zal leiden Een explosief leverde de vissers in het verleden 1000 gulden netto op. Nadat de regeling werd afge- LEIDERDORP De wachttijden voor een knie-operatie of het ver- 'uflt.'"betekent ya"Sen yan een versleten heup zijn i het 'provinciaal milieu'. 'ipnliikp vprhptprins lul liefst zes maanden opgelo- nciJ milieu'. PenH "Onaanvaardbaar lang", oor- deelt ortnopedisch-chirurg A. Eb- bink van het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp. Het probleem: de or- die bij voorbeeld bij de teelt Wachttijden orthopedische ingrepen al zes maanden paprika, gerbera, chrysant en kom kommer wordt gebruikt, op het bedrijf vijf keer zo hoog is als op ander bedrijf. De direct de spuit bij bepaalde ziektes, terwijl de ander het nog ziet. Meer kennis over de chemische patiënten niet verwerken. Anders gezegd: er zijn te weinig van deze operateurs. Om een einde te maken aan die tulnder'pakt wa^ti^en moeien de ko; middelen kan volgens het LEI het Aalsmeer weert lawaai-vliegtuigen AALSMEER De gemeente Aals meer heeft de provincie Noord-Hol land laten weten vast te houden aan een gemeentelijke regeling om la waaiige vliegtuigen te weren. Het provinciebestuur heeft Aalsmeer gevraagd die regeling in te trekken. De gemeenteraad van Aalsmeer nam vorig jaar een verordening aan die de geluidoverlast van het vlieg verkeer moet beperken door een verbod op vliegtuigen die een be paald geluidniveau te boven gaan. Noord-Holland fikte Aalsmeer op de vingers Het besluit van de ge meenteraad zou in strijd zijn met de luchtvaartwet. De provincie kon digde aan de regeling als die niet wordt ingetrokken ter vernietiging voor te leggen aan de Kroon. mende vier jaar veertig orthope disch chirurgen extra worden aan gesteld. Nederland heeft er nu 315 zijn er vijftig in opleiding. De in een chirurg per 67.000 inwoners moet omlaag naar één op 45.000 inwoners. En op lan gere termijn zelfs naar een op de 40.000. De situatie in het EZL: er zijn drie orthopedisch chirurgen op een bevolkingsgroep van 240.000. Per man de zorg voor een groep van maar liefst 80.000 zielen. De lange wachtlijsten zijn in de loop der jaren ontstaan door allerlei ontwikkelingen op het gebied van kunstgewrichten. Als gevolg hier van zijn de behandelingsmogelijk heden sterk uitgebreid. Praktisch elk gewricht, groot of klein, dat niet goed functioneert kan door een pro- tese worden vervangen. Alleen met die veertig extra ope rateurs is echter het probleem niet opgelost. waarschuwt Ebbink. Meer chirurgen betekent meer in grepen. maar dan moeten er ook bedden beschikbaar komen. Het College van Ziekenhuisvoor zieningen kan wel aandringen op die uitbreiding, maar het laatste woord is aan het kabinet. De wens van Lubbers en cs is echter dat er wordt ingeleverd. Ebbink: "Voor de patiënt zou dat nog langer wachten inhouden. Kijk in ons ziekenhuis, dan moeten patiënten vijf tot zes maanden geduld kunnen opbren gen alvorens ze aan de beurt zijn. Ja, ook voor een kleine ingreep als een kijkoperatie in een knie. Ik heb ver halen van patiënten gehoord, dat de wachttijden in het academisch zie kenhuis varieren van een tot twee jaar". Lange wachttijden kunnen con sequenties hebben. Financiële, met name. Ebbink: "Een schilder heeft wat aan zijn knie waardoor hij niet op een trap kan staan en dus niet kan werken. Reken maar eens uit wat het kost als hij een half jaar met een uitkering in de ziektewet zit. Ik krijg herhaaldelijk brieven van be drijfsverenigingen met klemmende verzoeken een patient te opereren. Vroeger was ik daar gevoelig voor. nu niet meer. Ik heb twee handen en alles zit vol". In één adem noemt Ebbink ook de bejaarden. Als zij alleen wonen en behoefte aan verzorging hebben, moeten ze naar een verpleeghuis. Aldus moet er een beroep worden gedaan op de awbz (algemene wet bijzoncjere ziektekosten). Geld is in dit geval opnieuw het sleutelwoord. Zij moeten eveneens wachten tenzij het om een gebroken heup zou gaan. Ebbink vertelt dat er ooit eens een bereking is gemaakt wat de kos ten en de opbrengst zijn van een kunstoperatie. De chirurg: "Wat je ervoor uitgeeft, krijg je er gewoon weer voor terug. Een patient klopt nu nog op z'n tachtigste om hulp aan, omdat hij weet dat er wat aan kan worden gedaan. Je hebt er de mogelijkheden toe". Nauwelijks vijf jaar geleden was de wachttijd voor een kleine in greep vier tot zes weken, voor grote re acht tot twaalf weken. De wacht tijden zijn nu verdubbeld Ebbink: "Per week loop ik met m'n afspra ken een week achter. Je praat over wachttijden van zes maanden, dan heb je het over zo'n driehonderd pa- tienten die voor een operatie in de ry staan". LEIDEN Fysiotherapie en et telijke injecties. Ze hielpen niet. De schouderklacht die zo'n twee jaar geleden de kop opstak kende vier maanden geleden haar 'hoogtepunt'. De Leidse Willy Wansink kon er niet meer mee werken. Geheel tegen haar zin zit ze thuis. In de ziektewet. Te wachten op een eenvoudige operatie waarvoor ze slethts éen dag in het ziekenhuis hoeft te worden opgenomen. Maar ze moet wel tot 31 mei geduld be trachten. Na de ingreep moet zij nog eens twee maanden revali deren. Kortom, als alles goed gaat kan de Leidse in augustus, na een werkonderbreking van tien maanden, weer aan het ar beidsproces deelnemen. Gaat er wat fout gaat, dan staat de wao voor de deur. Willy Wansink over haar han dicap: "M'n schouder is inge kapseld en zit soms op slot. Dan kan ik m'n arm niet optillen, de kracht valt dan zo maar weg. Hij ziet wat blauwig, omdat het bloed er niet goed doorheen stroomt, de vaten worden afge klemd. Ja. ik heb er constant pijn aan. Soms moet ik die met medicijnen onderdrukken. Hoewel ik lang moet wachten zijn de vooruitzichten na de operatie goed". Leidse eerlijk toe. "Ik wil wer ken en sporten en niet in de wao terechtkomen. Indien ik langer dan één dag in het ziekenhuis zou moeten worden opgenomen, dan was de wachttijd een half jaar geweest en had ik de wao- grens van één jaar overschre den". Willy Wansink heeft wel een poging gedaan om die wachttijd te verkorten. Haar huisarts nam daartoe het initiatief. Het mocht niet baten: het operatie schema bood geen ruimte. Willy's werkgever schafte een speciale stoel voor haar aan in de hoop dat die enige verlich ting voor de arm zou kunnen be tekenen "Ik kan die arm ge woon niet gebruiken, het lukt niet. Hij gaat bij gebruik hoe langer hoe meer pijn doen. Weet je, er zitten nu ook kleine, witte, gevoelloze plekjes op. Allemaal een gevolg van die slechte cir culatie. Af en toe tintelt m'n hand gewoon. In het begin als ik last had bracht ik hem in aller lei standen om de pijn te ver lichten. Ik ging er zelfs mee in het trappegat hangen. Hel werd van kwaad tot erger. Nu lukt er niets meer. Huishoudelijk werk als stofzuigen of ramen lappen is er niet bij. Gelukkig is dat over een maand of zes voorbij. Maar het warhten duurt wel schaft is het aantal binnengebrach te explosieven gedaald van 250 tot 25 per jaar. Het vermoeden bestaat dat er in het verleden kennelijk ge richt op bommen werd gevist en dat de explosieven die tegenwoordig per ongeluk worden opgevist vaak weer overboord worden gezet. Bui ten de vaargeul liggen er op de bo dem van de Noordzee nog ongeveer 200.000 explosieven. Debat met Voorhoeve SASSENHEIM - De WD in de duin- en bollenstreek organiseert vrijdag 15 februari een avond spe ciaal voor jongeren. Prof. J.J.C. Voorhoeve, directeur van Instituut Clingedael en voormalig fraactie- voorzitter van de WD in de Tweede Kamer, houdt op deze avond een le zing over de recente ontwikkelin gen in het Midden Oosten en de Sovjet-Unie. De avond is in 'De Oude Tol' aan de Hoofdstraat in Sassenheim en begint om acht uur. Honderd jaar geleden stond er in de krant - Dat het ijs. ondanks den aan houdenden dooi, nog zeer sterk is in de grachten onzer gemeente, bleek gisteren bijvoorbeeld uit de groote moeite, welke eene sleepboot in een gedeelte onzer stad. o.a. in de Haven. had. om vooruit te komen. Wel is waar ge lukte het haar. maar van varen in den eigenlijken zin was geen sprake. Ongetwijfeld wordt ech ter der scheepvaart door baan brekende sleepboten een goede dienst bewezen. Van daar dan ook zeker de buitengewoon groote belangstelling, welke het vaartuig en zijne equipage mocht ondervinden. Het was als had men nog nooit zoo'n ding ge zien. Zelfs werd er in lantaarn palen geklommen, om de pogin gen gade te slaan Sedert langen tijd is de draai brug aan den Ouden Singel, bij de Beestenmarkt, hedenmorgen weer itxjr het eerst openge draaid geworden voor eene schuit, welke, in den Apothekers- dijk t uwe hen het ijs vastgezeten hebbende, van ochtend den tocht naar de gasfabriek voortzette om cokes te laden. Ook hier ter stede belooft dus de levendigheid in de vaart weer spoedig toe te Vijfentwintig jaar geleden - Terwijl de russen zich nog in stilgwijgen hullen over de gege vens die het maanlaboratonum Loena-IX geregeld uitzendt, heeft men in Engelsche radio-as- trvnnmische centrum Jordell Bank de „code" ontrafelt van de seinen, waarmee foto's werden overgebracht, zodat een deel van de m Engeland ontvangen sig nalen zonder hulp van de Rus sen in foto's kom worden omge zet .Foto's nan verbazingwek kend goede kuxiliteit, de meest sensationele, die ooit in Jodrel Bank zijn opgevangen." aldus de directeur Sir Bernard Lovell

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13