'Een bijna griezelig en bloedserieus spel' 'We gaven allemaal zo veel om dat paard' Leiden is vergeven van de parkeerverboden actief in viije tijd DINSDAG 5 FEBRUARI 1991 maila .Ia,".;!»»:.—» Ariba verongelukt op Katwijkse Boulevard Hatha-yoga Cursussen Hatha-yoga beginnen woensdagavond 6 februari bij K&O, Oude Vest 45. Hatha-yoga oefeningen ontspannen zowel het lichaam als de geest. De lessen worden gegeven door yoga-docent Tom de Kruif en zijn iedere woensdagavond van 19 00 tot 20.30 uur Of van 20.30 tot 22.00 uur Studiekring In het Volkshuis gaat woensdagochtend 6 februari een studiekring voor 55-plus- sers van start. Dit is een min of meer per manent groep van ongeveer 15 perso nen die elke week bij elkaar komt om zich actief met zelf gekozen onderwerpen be zig te houden. Het Volkshuis is gevestigd aan de Apothekersdijk 33a. Huisvrouwen De Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen, afdeling Leiden/Oegstgeest start woensdag 6 februari met een cur sus aquarelleren en een cursus belfetro, sieraden maken met glas. De cursus aquarelleren is 's morgens van 10.00 tot 12.00 uur en de cursus belfetro is 's mid dags van 14.00 tot 16.00. Beiden worden gegeven in het gebouwtje vande NVvH, Caeciliastraat 18. Van onze redacteur Paul de Vlieger NOORDWIJK - Noordwijker Cor Schalkers is er, zoals hij dat zelf zegt. nog helemaal ziek van. Zon dagmorgen verongelukte op de Boulevard in Katwijk zijn paard Ariba. Het dagelijkse trainingsuur tje op het strand tussen Noordwijk en Katwijk veranderde daarmee in een drama voor de 52-jarige hoef smid. die als hobby er samen met zijn zoon enkele harddravers op na houdt. Schalkers heeft moeite het ver haal te vertellen. Deels omdat het verlies hem erg heeft aangegrepen, maar ook omdat hij verwacht dat zijn liefhebberij, de drafsport, hier door weer eens in een negatief dag licht komt te staan. En dat wil Schalkers niet. "We moeten toch al zo vaak horen van mensen die er geen verstand van hebben dat in on ze sport paarden afgebeuld worden en dergelijke. Zo'n verhaal doet aan dat negatieve beeld natuurlijk geen goed. Ik heb eigenlijk liever dat ik ik eens in de krant kom als ik een mooie koers op Duindigt win". Volgens Schalkers was de achtja rige ruin Ariba een paard waar hij bijzonder aan hechtte. "Arie en ik hebben er een stuk of zes. Dan is er altijd wel eentje bij waar je extra om geeft. Ariba was zo'n paardje. Een erg lief dier. Ook sportief gezien was het een goed paard. Geen topper, maar hij verdiende goed de kost. Hij heeft vijftigduizend gulden gewon nen en had een record van 1.16. Dat zegt de leek wellicht niet zoveel, maar ik kan je verzekeren dat dat een goeie tijd is". Paniek Dat de achtjarige ruin regelmatig een koers kon winnen, was volgens Schalkers vooral te danken aan het feit dat Ariba op het strand kon wor den getraind. "Hij had niet zulke beste benen en dan is training in het zeewater erg goed. We deden dat al jaren met hem en hij deed het graag. Daarom is het zo onverwacht dat het nu mis is gegaan. Rij je met een jong paard, dan ben je extra voor zichtig, maar van een achtjarige ver wacht je zoiets niet". Wat Schalkers niet verwachtte, was de hevige schrikreactie van zijn harddraver waardoor het ongeluk werd veroorzaakt. "Het gebeurde in enkele seconden. Ik reed lekker met hem over het strand en die klei ne jongen van Arie reed met me mee op zijn pony. Op een gegeven moment maakte die pony een bewe ging en daar schrok Ariba ver schrikkelijk van. Hij nam een paar sprongen en draaide van de pony van mijn kleinzoon weg. Dat hoeft op zich nog niets ergs te betekenen, maar door die vreemde beweging raakte Ariba met zijn kont onder een van de bomen van de sulky, waardoor ik er af werd gekieperd en hij nog meer in paniek raakte. Hij spong steeds verder de zee in en kwam op een geven moment tot aan zijn hals onder water. Toen was er geen houden meer aan". Lijden Schalkers, die een eind de zee werd ingesleurd moest uiteindelijk de leidsels loslaten en zag zijn harddra ver het strand weer op klauteren en er vandoor gaan. De lege sulky ach ter zich aan trekkend. "Hij rende richting Boulevard en daar heb je van die betonnen palen waar we normaal gesproken net aan tussen door kunnen. Ik had verwacht dat Ariba tussen die palen de kar wel zou kwijt raken maar dat gebeurde niet. Even later was dat wel het ge val. Op de Boulevard bleef de sulky achter een geparkeerde auto han gen, brak de boel en ging Ariba al leen verder". Hoe het verder precies is gegaan, weet Schalkers niet. "Ik heb ge hoord dat hij, vlak nadat hij zijn kar was kwijtgeraakt, over de kop is ge slagen doordat het loshangende tuig tussen zijn benen sloeg. Daarna is hij nog de hele Boulevard afge rend en aan het einde vonden we hem. Zittend om zijn knieen, alles was kapot". De 52-jarige hoefsmid zag direct dat er geen redden meer aan was. "Twee benen gebroken en daar is bij een paard niets aan te doen. De dierenarts heeft hem uit zijn lijden verlost". Cor Schalkers, zijn zoon en com pagnon Arie en de rest van de fami lie zijn er nog kapot van. "We zijn echt niet kinderachtig, want door ons vak maken we natuurlijk een hoop mee. Maar zoiets is echt vrese lijk. Ik heb een paar rotdagen gehad en dat zal nog wel even duren. Dat gevoel zit in mijn lijf en wil er niet uit". Het op 24 januari j.l. geplaatste arti kel over het kunst en cultuurdebat in het LVC, geschreven door Jan Rijsdam, heeft in onze ogen en bij veel van onze bezoekers, alsmede bij de gemeente Leiden, een nega tief beeld geschetst over de Droom- fabriek. In de derde alinea staat: "Milberg's kritiek bleek vooral te rug te voeren naar zijn eigen toko, de Droomfabriek, die door de ge meentelijke subsidiegevers niet is uitverkoren. Subsidies aan geves tigde instellingen als musea, de streekmuziekschóol of het LVC zouden nimmer ter discussie staan zodat er voor de Droomfabriek geen geld meer is". Dit citaat is niet gebaseerd op juiste gegevens omdat de Droomfa briek nog nooit een subsidie bij de gemeente of andere instellingen heeft aangevraagd. Juist dit gege ven is essentieel voor de Droomfa briek omdat wij ook in de toekomst zonder elke vorm van subsidie wil len blijven draaien. Het feit dat wij zijn uitgenodigd voor de discussie avond in het LVC over het gemeen telijk cultuurbeleid heeft alles te maken met het gegeven dat wij zon der subsidie kunnen en willen voortbestaan. Alex Milberg De Droomfabriek Oude Singel 56 Leiden Leerlingen van Bembrandt bij Jeugd-VN Van onze medewerkster Eva Prins LEIDEN Gekleed als 'echte' diplomaten in nette pakken en korte rokjes, compleet met attachékoffertjes, deden tweeduizend kinderen uit hondervijftig landen vorige week mee aan de Jeugd Verenigde Naties 'The Model United Nations' in Den Haag. De Rembrandt scholengemeenschap in Leiden was aanwezig met een delegatie van veertien leerlingen uit de 4e- en 5e-VWO klassen. Geschiedenisdocent Hans Prins begeleidde de groep. "Het is een nauwgezette, bijna griezelige nabootsing van de werkelijkheid". Het is weer de eerste gewone schooldag na een week van discus siëren en vergaderen in het Engels. De meest gehoorde reacties ach teraf zijn 'leuk', 'moeilijk' en 'ver moeiend'. Vooral het voeren van discussies in de Engelse taal lever de voor de meeste leerlingen pro blemen op. "Eerst moet je naden ken wat er wordt gezegd en dan moet je nog bedenken hoe je je ant woord moet formuleren. Inmiddels ben je dan vijf spreekbeurten ver der", aldus een van de leerlingen. Iedere school vertegenwoordigde bij de Jeugd Verenigde Naties één land. De leerlingen van het Rem brandt hadden het dit jaar betrek kelijk gemakkelijk, omdat zij hun eigen land toegewezen hadden ge kregen. Iedere leerling legde zich toe op een bepaald onderwerp waarover hij of zij het standpunt van de Nederlandse regering moest verdedigen. Onderwerpen als: de Palestijnse kwestie, ontwapening, apartheid, en het milieu. Ook de Golfoorlog was op de agenda ingelast. Volgens Prins ging die discussie er heel fel aan toe. "De kinderen leefden zich echt heel goed in. Zo werd eerst Allah aange roepen, voordat de vertegenwoordi ger van Irak zijn betoog begon. Dan merk je dat het door de kinderen echt heel serieus wordt genomen. Het was een bloedserieus spel". De leerlingen knikken instem mend hoewel ze achteraf vooral de contacten met leeftijdgenoten van andere nationaliteiten als leukste van de internationale happening, noemen. De meesten hebben heel wat adressen in hun boekje kunnen bijschrijven. Afgekraakt Ruim drie maanden lang hadden de leerlingen zich op hun taak voorbe reid. Elke vrijdagmiddag werd er twee uur uitgetrokken voor discus sies, in het Engels, over de betref fende onderwerpen. Uiteindelijk werd individueel van elk onder werp een resolutie opgesteld, net zo als bij de 'echte' Verenigde Naties. Daarvoor hadden de leerlingen on der andere universiteitsbibliothe ken, het instituut Clingendael en het ministerie voor Buitenlandse Zaken bezocht Tijdens de 'Model United Na tions' moesten de leerlingen hun resolutie verdedigen. Een verschil met de werkelijk heid was volgens de leerlingen dat 'in het echt' wel samengewerkt moet worden, terwijl bij hun die noodzaak ontbrak. "Je merkte vaak dat andere resoluties afgekraakt werden omdat de eigen resolutie er niet door kwam". Natalie weet te vertellen dat een andere groep op het laatst maar voor de resolutie ge stemd had omdat ze het discussië ren wel zat was". Prins reageert niet verbaasd: "Bij marathonvergade ringen zal het in de realiteit vaak ook zo gaan". Hoog "Het nivo ligt erg hoog", meent de begeleidend docent. "Iedere dag zo'n acht uur vergaderen in het En gels is ontzettend vermoeiend". Maar hij heeft wel het idee dat de leerlingen zich redelijk goed wisten te redden. De kinderen menen in derdaad dat hun engels er flink op vooruit is gegaan. Het verbeteren van het engels wordt door de mees te van hen ook als eerste reden ge noemd om aan de 'Model United Nations' mee te doen. "Ik stel wel als eis voor deelname dat de leerlingen een redelijke poli tieke basis hebben om goed over een onderwerp mee te kunnen disussieren" zegt Prins. Toch komt een politieke interesse bij de meeste leerlingen pas op de laatste plaats. "Het leek me wel leuk om mee te doen en het was ook wel leuk, maar al die heftige politiek discussies i de Rembrandt Scholengemeenschap die vorige week deelnamen aan de Jeugd Verenigde Naties. Rechts Zij vormt volgens Hans Prins, een uitzondering. "Over het algemeen heb ik het idee dat ze er heel serieus bezig zijn geweest". Vragende instemmend geknik op. Pas- als toekomstige baan willen heb- cal Koolmoes is volgens Prins van die leerlingen met een grote po litieke belangstelling. Pascal beaamt dit. "Ik koos be wust voor het onderwerp Libanon, omdat dat mijn belangstelling had". blikken richting zijn leerlingen le- Misschien zou hij de diplomatie wel Volgens hem was de sfeer het algemeen heel serieus. "Zelfs tijdens de film werd nog over reso luties gepraat". Cultuurdebat -i Sfï LEIDEN De rechterlijke macht in Leiden wisselde giste ren bijna vaker van toga dan van verdachte. De opkomst was zo wel 's ochtends als 's middags zeer laag. Daardoor moest de rechterlijke vierschaar vaak lang pauzeren en ging de toga weer uit. 's Middags was er in principe tijd ingeruimd voor 350 zwartrijders en als ze allemaal waren komen opdagen, zou er in het onwaar schijnlijke tempo van 35 zaken per kwartier recht gesproken zijn. Dat gebeurde dan ook niet. Er verschenen slechts twee of drie zwartrijders per uur. Daarna was het weer uit de toga en wachten. Een gebed zonder einde blijft de koopavondproblematiek: mensen betaalden niet voor hun parkeerplaats in de binnenstad, want ze wisten niet van een koop avond op dat moment. En nu kwamen ze daarover discussië ren. Zoals de man van middelbare leeftijd uit Ter Aar, die op zo'n koopavond eind november 1989 pardoes op de Kaasmarkt was gaan staan en later dat bekende gele bonnetje onder zijn ruiten wissers aantrof. "Ontstemd was ik en mijn hele avond was bedorven", sprak de man meerdere malen. U, lezer, moet maar bedenken dat het alle maal nog ruim voor de Golfoorlog was. En neen, hij was helemaal niet te beroerd geweest om de au tomaat te vullen en ja, hij had op die automaat gelezen dat er ook op extra koopavonden betaald moest worden. Daarmee waren we al weer een stap verder. Sin terklaas was niet in zijn gedach ten geweest. Toen niet en nooit, want hij hield niet van het feest van de Goedheiligman. En hoe had hij - 'ik lees de Volkskrant' moeten weten dat er een extra koopavond was? Niet uit de plaatselijke kranten in ie der geval zoals een parkeerwach ter hem voorhield want die las hij niet. Wel had hij een paar dagen later toen wel in diezelfde plaatselijke kranten gelezen, dat er zeer veel kwade foutparkeer- ders waren geweest. En die hoef den volgens de politie, aldus die krant, allen niet te betalen vanwe ge alle onduidelijkheid rond die parkeerautomaat. En nogmaals, wat was die avond toch bedorven. Onlangs kwam een ander ver dachte trouwens met een soortge lijke argumentatie heel goed weg. Maar dat was in die plaatselijke krant te lezen. En die werd door verdachte nog steeds niet regel matig ingekeken. De nieuwe kantonrechter, mr. M.A. Kamp merkte op dat de man niet terecht stond vanwege die boosheid. De officier van justitie mr. E. Smits zei dat het er niet om ging of er kwade opzet in het spel was. "Het is het risico van de par keerder als je niet ziet dat er een koopavond is. En dat moet je uit de krant lezen, want anders kan de politie wel ophouden met het instellen van extra avonden be taald parkeren", zo sprak ze en ze eiste een boete van 50 gulden. De rechter kreeg van verdachte ten slotte het antwoord dat hij al bij na dertig jaar zijn rijbewijs had. De rechter gaf de man uit Ter Aar in zijn vonnis toch het voordeel van de twijfel. "U bent niet in Lei den woonachtig. Ik verklaar u wel schuldig, het feit is bewezen, maar u krijgt geen straf'. Een 20-jarige Leidenaar beken de direct het hem ten laste geleg de. Inderdaad, hij had terecht op een maandagmiddag aan de Oude Singel een bekeuring gehad toen zijn wagen daar onbetaald gepar keerd stond. Maar die auto had daar om een heel goede reden ge staan. "Ik had de zondagavond daarvoor in een café flink gedron ken en daardoor had ik, om het op zijn Leids te zeggen, nogal een ka ter, dus heb ik de auto laten staan aan die Oude Singel toen ik naar huis ging", sprak de jongen goud eerlijk. "Nou, een kater is een heel goed Nederlands woord", stelde rechter Kamp hem gerust. "En die auto heb ik dus de volgende dag pas opgehaald", vervolgde de jongen. "En de wagen is om drie uur 's middags die volgende dag bekeurd? Ja, dan kun je inder daad van een kater spreken, als je de wagen pas tegen de avond hebt opgehaald", lachte de rech ter. "Liever dat ik hier sta, dan dat ik iemand doodrijd", klonk het nog eens 'op zijn Leids'. De jon gen had ook nog het plan gehad om het op die zondagavond bij cola en chocolademelk te hou den, maar dat was er dus niet van gekomen. De officier van justitie vond toch dat hij gewoon voor de parkeerovertreding moest beta len. al zou de boete niet worden verhoogd. De rechter deelde haar mening en zo kwam hy er met 60 gulden vanaf. Met een welge meend 'Dag!' verliet hij de rechts zaal. Een 49-jarige dame uit Voor schoten had haar dochter naar de muziekschool aan het Pieters kerkplein gebracht en daarbij haar auto per ongeluk op een plaats voor vergunninghouders aan de Kloksteeg neergezet. Toch was ze het met de boete niet eens. De parkeerwachter had gezegd, dat ze het maar moest laten voor komen. "Ik heb hier een tekening van de situatie. Als je 's avonds met die slechte verlichting in je lage auto richting Kloksteeg rijdt, zie je niet het bord waarop die me dedeling voor vergunninghou ders staat", sprak de Voorscho- tense. De officier wond er geen doek jes om: "Ik heb het al vaak ge zegd: Leiden is vergeven van de parkeerverboden. Bij alle grote toegangswegen staan gigantische borden. Je moet altijd heel goed kijken of er niet net even toevallig een bord staat, dus hier ook. Maar ik zal het by de oorspronkelijke schikking van de politie van 35 gulden houden". De rechter had nog een argument tegen het ge drag van de Voorschotense: "Een vergunninghouder kan er niet staan, omdat u er staat. Ik ben het met de boete eens, maar die wil ik voor u wel verhogen, als u er om vraagt. Want als het een principië le zaak voor u is, dan kunt u met deze 35 gulden niet in hoger be roep. Dat kan alleen bij een hoger bedrag". "Nee", wierp de Voor schotense tegen, "de boodschap is zo wel overgekomen". Rest de vraag: bij wie? Duitsland 's Middags deed rechter R.Th. van Leeuwen dienst om de rechtsza ken tegen een luttel aantal ver schenen zwartrijders in goede ba nen te leiden. "Als ik u de reden vertel, moet ik diep in mijn privé leven graven", sprak een 20-jarig man. "U kunt hier vertellen wat u kwijt wilt", sprak de rechter. Het kwam er op neer dat de in het buitenland geboren man na twaalf jaar met zijn moeder hier in Nederland verenigd was. Dat had tot de nodige problemen ge leid, waardoor de man zonder eni ge cent op zak in de trein had ge zeten. Hij had later de sanctie ook niet kunnen betalen vanwege allerlei verhuizingen. Inmiddels ging het goed met de man; hij had een goe de baan. De officier van justitie mr. E. Smits eiste niettemin een hogere sanctie: 75 gulden. Hierop vroeg de man om een betalingsre geling. Rechter Van Leeuwen wilde wel "een beetje rekening houden" met 's mans openhartig heid. Daarom kwam die er met 50 gulden vanaf. Een 28-jarige Leidenaar wilde bijna twee jaar geleden vanaf het station Leiden een weekeindre- tour naar Duitsland nemen. Hij had slechts één cheque op zak en trof om zes uur 's ochtends het in ternationale loket gesloten. Ver volgens werd hij beboet op het traject Leiden-Amsterdam. In Amsterdam kon hij dan zijn weekeindretour verkrijgen. Maar omdat hij zo slim was in Amster dam een ticket vanaf Leiden te kopen en dit gisteren bij de recht bank kon overhandigen, ver klaarde de officier hem wel schul dig-hij had een stukje zwartgere- den -, maar hij kreeg geen straf. De rechter reageerde met een anekdote: hij had eens met een verstrooide collega in de trein ge zeten die per ongeluk geen kaart je had gekocht. Schuldbewust was deze man bij aankomst als nog het toen onnodige kaartje gaan kopen om het direct daarop weg te gooien. De juristen geven toch altijd het goede voorbeeld, zo moeten we blijkbaar denken. Een andere zwartrijder zaaide voor de rechtbank verwarring. Hij beweerde dat hy al een keer betaald had en dat er twee zaken door elkaar liepen. "Ik ben een keer op vrijdag en een keer op za terdag in de trein gepakt". Ver volgens kon hij bewijzen dat hij een keer een boete van 90 gulden betaald had. Er was volgens rech ter en officier echter een pro bleempje: 90 gulden was geen standaardboete bij zwartrijden. "Ik heb een keer een valse naam opgegeven", sprak de verdachte. En inderdaad, daarvoor staat 90 gulden. Hierna was er geen be lemmering meer voor de officier om alsnog een boete van 75 gul den voor het zwartrijden op te leggen. De rechter was het met haar eens. "U hebt misschien in de krant gelezen, dat ze de boetes tot 200 gulden willen verhogen", sprak Van Leeuwen. Dus de man bofte nog. LEIDEN - Een opslagruimte aan de Marktsteeg is gisteren rond 23.30uur Volledig afgebrand. De ruimte werd gebruikt door een marktkoopman die er zijn bloemen gekoeld bewaarde. Óm bevriezing te voorkomen, waren ■gasflessen in het hok geplaatst. Waarschijnlijk is de brand ontstaan door een mankement aan een van die flessen. Toen de brandweer arriveerde sloegen de vlammen uit de ramen op de eerste verdieping en het dak. Er is tot 3.30 uur vannacht geblust. De opslag ruimte was niet meer te redden en is geheel weggevaagd. De schade wordt geschat op 60.000 gulden. De brandweer slaagde er wel in een naastgelegen studentenpand en een opslagruimte te behouden. (toto Hieiro Kuipen

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 12