TAD LEIDEN Opnieuw ruzie over drempels Groenoord 'De sluitingstijd moet je aan de kastelein overlaten' Gemeente komt toezeggingen niet na' Conflict over boete vertraagt vervolging zwartrijders s LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 5 FEBRUARI 1991 rein zouden rijden. En als de ge meente verkeersdrempels zou aan leggen in de Floris Versterlaan. In een gesprek met wethouder Walenkamp in november zou deze afspraak nog eens zijn bevestigd. Gisteravond zouden de plannen voor drempels aan de bewoners worden voorgelegd. "We vonden het al aan de late kant, maar we wil den de gemeente toch even de tijd geven", aldus Van Aelst. Tijdens de vergadering van de werkgroep bleek echter dat de ver keersdrempels er niet op korte ter mijn komen. Een ambtenaar sprak van een termijn van minstens een jaar. De bewoners verlieten daarop boos de vergadering. Wethouder Walenkamp is ver baasd over die reactie. Hij kan zich niet herinneren dat toezeggingen zijn gedaan over het tijdstip waarop de drempels in de Floris Verster laan worden aangelegd. "Er liggen niet direct woningen aan de weg en het verkeersaanbod is gering. In andere straten is het dringender nodig om maatregelen te nemen om het verkeer te rem men. Er is niet zo veel geld beschik- Usbaan singels nog niet veilig LEIDEN - De gemeentelijke ijs baan tussen de Jan van Hout- brug en de Hoge Rijndijk is nog niet opengesteld. Het ijs heeft momenteel een dikte van zo'n vijf tot acht centimeter. Dit moet minimaal twaalf tot acht tien centimeter worden. Woens dag om 10.00 uur-gaat de ge meentelijke ijsmeester A. Hof man opnieuw de ïjsdikte meten. Graffiti Per abuis werd gisteren in deze krant aangekondigd dat gister avond in de Stadsgehoorzaal een bijeenkomst zou plaatsvinden over het anti-graffiti beleid van de ge meente. Deze bijeenkomst heeft echter pas op maandag 18 februari plaats, vanaf 20.00 uur in de koffie kamer van de Stadsgehoorzaal. On ze verontschuldigingen. PTT bezorgt brief over referendum dag te vroeg LEIDEN - Bij de afdeling voor lichting van de gemeente zijn van ochtend enkele tientallen-telefoon tjes binnengekomen van mensen die dachten dat ze per abuis geen oproepkaart voor de verkiezingen hadden gekregen. Die gedachte kwam bij hen op door een brief van de gemeente over het referendum, die gelijk met de Statenverkiezin gen op 6 maart wordt gehouden. "De PTT zou de brieven bij de op roepkaarten doen, maar in grote de len van de stad is de brief vandaag al bezorgd. In de brief staat dat de kaart erbij is gevoegd. De oproep kaarten komen echter pas vanaf morgen bij mensen in de bus", al dus voorlichtingsambtenaar E. Hulsker van voorlichting. Met de PTT wordt volgens hem nog contact opgenomen over deze fout. LEIDEN Bewoners van de wijk Groenoord-Noord zijn weer woedend op de ge meente. Zij verlieten gister avond uit protest de verga dering van de werkgroep Groenoord omdat toezeg gingen over verkeersdrem pels niet worden nageko men. Vandaag is een boze brief naar verkeerswethou der J. Walenkamp de deur uitgegaan. Daarin eisen de bewoners een gesprek. "Naar aanleiding daarvan zullen we kijken wat we ver der doen", aldus wijkbewo ner Emile van Aelst. De bewoners van het gebied tussen de Willem de Zwijgerlaan en de voormalige vuilverbranding zeggen vorig jaar een 'deal' gesloten te heb ben met de gemeente. Zij zouden zich niet verzetten tegen de oprich ting van een vuiloverslag-station als de vrachtwagens die vuil aan- en af voeren over het Groenoordhalter- baar, dus we moeten een afweging maken". De gemeente wil wel maat regelen nemen op de Floris Verster laan, alleen is nog niet bekend wan neer, vat Walenkamp samen. De bewoners zeggen dat is toege zegd dat de drempels er in het voor jaar zouden komen. "Dat kan ik he lemaal niet toegezegd hebben", rea geert Walenkamp. "Maar wellicht vergissen ze zich. In het voorjaar komt namelijk wel een nota over het invoeren van 30-kilometerzo- nes. Op basis daarvan wordt een planning gemaakt, ook voor de Flo ris Versterlaan". Conflict Opmerkelijk is dat de kwestie rond vrachtverkeer en drempels in Groenoord eerder leidde tot een hoog oplopend conflict tussen de wethouders Walenkamp en De la Mar. Toen legde verkeerswethou der Walenkamp toezeggingen van milieuwethouder De la Mar aan de buurt naast zich neer. Uiteindelijk werd het conflict over het vracht verkeer opgelost maar het pro bleem van de drempels bleef be- "Ik dacht dat de bewoners heel te vreden waren met de verlichting van de verkeersdruk, doordat de vrachtwagens over het Groenoord- halterrein rijden. Dat was toch het hoofdpunt van het probleem. Ik hoop dat ze er begrip voor hebben dat ze nu niet een soort voorrang krijgen. Er zijn straten waar de pro blemen veel ernstiger zijn", aldus Walenkamp. De kans bestaat nu dat de bewo ners alsnog in actie komen tegen de vuiloverslag. Zij ondervinden veel overlast van de overslag. "De wijk vervuilt door het vele zwerfvuil. Daar komt nog bij dat er stro en zand van het terrein van de Groen- oordhallen bij ons de wijk inwaait", aldus een bewoner. Onlangs is al een schoonmaakac tie in de wijk gehouden door de ge meente. "Volgens de bewoners zijn sommige containerwagens niet he lemaal goed afgesloten zodat er wei eens dingen tussenuit vallen. Het is natuurlijk beter om ervoor te zor gen dat dat niet meer gebeurt, dan om steeds weer zo'n actie te hou den", aldus H. van Wirdum, beleids medewerker van De la Mar. SP wil aandacht van gemeente voor Transvaal LEIDEN - De Transvaalbuurt en di recte omgeving moet meer aan dacht krijgen van de gemeente wa neer het gaat om sociale vernieu wing. Dit schrijft de Socialistiese Partij in een open brief aan de ge meenteraad. De buurt valt nu nog buiten het aandachtsveld van de ge meente. stelt de SP De partij heeft geconstateerd dat het voorzieningenniveau in Trans vaal langzaam wordt afgebouwd omdat er onvoldoende mensen wo nen om ze in stand te houden Zo is enkele jaren geleden de ba sisschool Rijnoever gesloten en ver dwenen en nu wordt de peuter speelzaal in het Mierenest met slui ting bedreigd. De ouders verzetten zich tegen de sluiting en vinden dat de gemeente een alternatieve loka- tie moet zoeken. Transvaal, zo schrijft de SP, ligt te ver van de andere wijken om van die voorzieningen daar gebruik te kunnen maken. De Socialistiese Partij voelt zich gesteund door de bewoners van de Transvaalbuurt, die al tot tweemaal toe handtekingenacties hebben ge houden. De bewoners maken zich, aldus de brief, zorgen over het voortbestaan van de wijk en de kwaliteit van hun leefomgeving. De SP daagt het college van B en W uit om op korte termijn een visie te ge ven over de toekomst van Trans vaal. LEIDEN - De Horecabond van het FNV zette gisteravond een aantal jubilarissen in de bloemetjes. Op de foto van links naar rechts penningmeester C. Bocxe, afdelingsvoorzitter N. Vooys, timmerman P. van Egmond allen 25 jaar lid van de bond), kelner J. Bodt (60 jaar lid) en oud-voorzitter L. Joosten (25 jaar lid). Zij kregen van hoofdbe stuurder Ben Francooy en districtsbestuurder Frits-Jan Gastkemper in het Witte Huis in Oegstgeest de nodige ca deau 's overhandigd. Jubilaris C. Boom moest verstek laten gaan evenals een van de oudste leden van de bond de heer N. van der Reij- den die ondank§ zijn hoge leeftijd (96 jaar) nog steeds actief is in de bond. Kelner Van der Reijden werd m 1939 voorzitter van het bestuur van de afdeling Leiden. Moto Eiieo Marteno LEIDEN Het Leidse kantonge recht kreeg gistermiddag in een ex tra zitting het ongewoon grote aan tal van 350 processen-verbaal te be handelen. Het ging in al die gevallen om zwartrijden in de trein. Een groot deel van die rechtszaken dreigde binnenkort, twee jaar na de gepleegde overtreding, te verjaren. "Maar dat betekent niet dat er een extreem hoge achterstand is bij het verwerken van processen-verbaal zegt mr. H M. Vos, persofficier van het Haagse parket, waaronder het Leidse kantongerecht valt. "We kunnen als openbaar ministerie ex tra zittingen bij het kantongerecht aanvragen. Het kantongerecht stelt dan de voorwaarde dat het in die ex tra uren om zogenaamde 'buikza ken' gaat, lichte zaken zoals par- keerovertredingen en zwartrijden". Dat juist de zwartrijders voor Lei den werden 'opgespaard', heeft vol gens de persofficier een bijzondere reden. "We hebben over net alg- meen de rechtszaken tegen zwart rijders een tijdje op de plank laten liggen. Dat kwam door de contro verse tussen het ministerie van jus titie en het ministerie van verkeer en waterstaat. Verkeer en water staat wil de boete voor zwartrijden verhogen verzwaren". Vroeger stond er voor een gelijk betaalde boete 25 gulden, na trans actie bedroeg het 65 gulden en de boete na uitspraak van de rechter was 75 gulden. Verkeer en water staat wil 100 gulden boete, een transactiebedrag van 165 gulden en na schuldigverklaring bij de rechter zou de zwartrijder 190 gulden moe ten gaan betalen. Inmiddels hebben het openbaar ministerie en het mi nisterie van verkeer en waterstaat overeenstemming over de verhoog de sanctiebedragen bereikt. De kantonrechters, die onafhanke lijk zijn, hebben zich gezamenlijk tegen deze hogere bedragen ge keerd. Zij kunnen op eigen houtje de hoogte van de sanctie per zaak telkens weer verlagen. Daarom zijn het openbaar ministerie en het mi nisterie van verkeer en waterstaat nieuwsgierig naar wat de kanton rechters gaan doen. "Ik ben be nieuwd hoe de kantonrechters nu in de praktijk gaan oordelen. Volgen de week worden voor het Haagse kantongerecht de eerste dagvaar dingen behandeld van zwartrijders die de laatste tijd zonder geldig plaatsbewijs in de trein hebben ge zeten", zegt Vos. Zolang er geen overeenkomst was tussen het openbaar ministerie en het ministerie van verkeer en wa terstaat zijn de rechtszaken tegen zwartrijders blijven liggen. Maar in Leiden gaat het vooral om overtre dingen, die niet van de laatste tijd zijn. Daarvoor wordt by de sanctie oplegging nog van de oude tarieven uitgegaan. Justitie heeft ook in de Leidse re gio voor een aantal plaatsen een maximum aan processen-verbaal opgelegd. Als de politie meer be keurd en meer boetes uitschrijft, worden die zaken niet meer door justitie in behandeling genomen. "De stad Leiden houdt zich hier overigrn go.-.| ...in", oorde. lt Vo Er is volgende de persofficier daar om ook geen sprake van seponering van grote aantallen rechtszaken "We moeten met die limiet aan het aantal processen-verbaal voorko men dat grote aantallen zaken ter zijde worden gelegd, omdat ze ver jaren". Piet Krekelaar opent aan de Turfmarkt zijn vijfde café Van onze medewerker Bart Kool LEIDEN - "Ik heb het vaker ge zegd, maar dit moet echt mijn laatste café worden. Ik ben nu 48 en als ik het nog een jaar of 10 vol houd dan is het wel mooi geweest". Piet Krekelaar zit anno 1991 25 jaar in het horecavak en op 14 februari wordt dat jubileum bekroond met de opening van zijn vijfde café in die kwart eeuw. De nieuwe zaak aan de Turfmarkt gaat 'De Kreek' heten. "Als je al zolang in het vak zit dan zeggen de mensen op een gegeven moment niet meer we gaan naar dat en dat café. maar we gaan naar de Kreek. Nu dit toch een soort gezeg de is geworden, kan ik mijn kroeg ook net zo goed zo noemen". Gelou.- terd met 25 jaar horeca-ervaring geeft Krekelaar vanachter een cola - "Als ik werk drink ik wel een bier tje" - zijn visie op het Leidse uit gaansleven. Op 23-jarige leeftijd maakte Kre kelaar de overstap van de verhuur van kunstbloemen naar het horeca- leven. "Ik kwam voor de bloemen- verhuur in het toenmalige café De Grot en ik dacht meteen: Dit wil ik ook. In 1966 opende ik op 23 jarige leeftijd Vicolo in de Pieterskerk- choorsteeg. Toen kon dat nog. Later werd ingevoerd dat je voor het ope nen van een café minimaal 25 jaar moest zijn en in het bezit van hore- capapieren. Vicolo was op de jeugd gericht. Er waren destijds in Leiden nog maar een paar zaken en die wa ren zeker niet op jongeren inge speeld". "Een jeugdig publiek verloopt sneller. Als ze wat ouder worden krijgen ze verkering en dan komen ze niet meer in het café. In een bruin café komen bepaalde klanten 30 tot 40 jaar lang. Het was wel opvallend dat in mijn latere zaken kinderen van vroegere klanten van Vicolo over de vloer kwamen. Vicolo deed ik in 1973 na 10 jaar weer van de hand. De jeugd zag toen meer in dis co's en daar wou ik niet in mee gaan". Legendarisch "Intussen had ik in 1973 de Gouden Leeuw aan het Noordeinde ge kocht. Die zaak heeft vijf jaar goed gelopen en toen heb ik hem ver kocht. Drie jaar heb ik daarna in Bristol aan de Beestenmarkt geze ten, waarna ik vertrok naar Ameri ka. Ik probeerde daar een handeltje op te zetten maar dat liep niet hele- Volgens de kroegbaas zijn de pro blemen rond het uitgaansleven te wijten aan een achtergebleven re gelgeving. "In de loop der jaren heeft het uitgaansleven zich naar een steeds later tijdstip op de avond verplaatst. Vroeger liepen de café's tussen 19.00 en 21.00 uur al vol. Te genwoordig gaan de mensen pas na 21.00 uur op stap. De Leidse horeca heeft daar nooit goed op kunnen in springen omdat de regelgeving niet is aangepast. Hopelijk komt daar na het referendum eindelyk verande ring in. Zo gauw de regels veran derd zijn, ga ik ook s nachts open. Ik ben toch een nachtmens". Klantenkring Een groot deel van de Leidse hore caondernemers denkt er volgens Krekelaar net zo over. "Met name de oude garde ziet de vrije sluitings tijden wel zitten. Voor de onderne mers die pas wat korter in de Leidse horeca actief zijn, geldt dat niet ie dereen voor is. Ik merk dat er nogal wat problemen zijn met het perso neel. Die moeten natuurlijk ook lan ger werken. Als je zelf in je eigen kroeg staat heb je die problemen Piet Krekelaar in zijn nieuwe café: "Geef de Leidse horeca een kans"! maal zoals ik had verwacht en bin nen een halfjaar was ik weer terug". "Ik heb toen weer een jaar in de Gouden leeuw gezeten, maar dat liep niet meer zo goed als in de eer ste vijfjaar. Ik heb het daar nog een jaar uitgehouden voordat ik samen met drie anderen de Bierbengel kocht. Het was natuurlijk een legan- darische tent. Iedereen wist dat je er tot laat in de nacht terecht kon. De zaak was in oktober '82 gesloten en in februari van het volgend jaar had den we hem weer open. Boven de Bierbengel waren een paar wonin gen". "De eerste drie jaar dat wij de zaak hadden stonden die ruimtes leeg. In die tijd hadden we ook nooit problemen met de omwonenden. Daarna hebben er vier jaar lang een aantal studenten gezeten. Ik had ze tevoren gewaarschuwd dat ze bo ven een café kwamen te wonen. Het ging een tijd goed, totdat ze buiten mij om gingen klagen bij de politie. Die moet wel optreden als er klach ten komen en dat resulteerde er uit eindelijk in dat de zaak voortaan om 24.00 uur moest sluiten. Dat was na tuurlijk niet haalbaar en toen zijn we maar helemaal gestopt". Bedrog Piet Krekelaar heeft duidelijke ideeën over de sluitingstijden. Voor hem hoeft er ook helemaal geen re ferendum gehouden te worden. "Feitelijk is dat hele referendum kiezersbedrog. De meerderheid van de partijen heeft al lang laten weten dat ze voor verruiming van de slui tingstijden zijn en dan gaan ze er nu ook nog eens en volksraadpleging over houden". "Het klopt ook niet dat de gehele Leidse bevolking hierover wordt geraadpleegd. De hele stad beslist nu over iets dat maar een klein ge deelte aangaat. Eigenlijk zou alleen het uitgaanspubliek moeten stem men. Wat hebben mensen die nooit uitgaan nu voor belang bij het al dan niet verruimen van de sluitings tijden. De sluitingstijden moeten aan de kastelijn worden overgela ten. Die heeft ook de verantwoorde lijkheid voor het beperken van de overlast. In al die jaren dat ik nu in de horeca zit, heb ik nog nooit de politie nodig gehad". Krekelaar wil zelfs een oproep doen aan de Leidse bevolking. "Geef de horeca een jaar de kans om te bewijzen dat vrije sluitingstijden werken! Als na die proefperiode blijkt dat er toch problemen ont staan dan leg ik me neer bij de hui dige sluitingstijden, maar geef ons een jaar de mogelijkheid om te be wijzen dat het kan". Volgens Kreke laar lossen vrije sluitingstijden juist een hoop van de overlast op. De mensen gaan gespreider weg en zijn zo beter in de hand te houden, dan wanneer je om 24.00 uur in één keer een hele groep op straat moet zet- Het uitgaansniveau ligt volgens Krekelaar in Leiden te laag. "Voor mensen tussen de 25 en 40 jaar die gezellig met hun vrouw ergens wat willen drinken en dansen is er in deze stad weinig te vinden. Mensen die daar naar op zoek zijn moeten uitwiiken n.i.tr tni\u >rt r!d W.i naar". De horecaondernemer wijst tijdens het gesprek ook enkele ma len op het maatschappelijk belang van de bedrijfstak. "Mensen zoeken elkaar op in café's. Als ik naar een kroeg ga dan hoop ik daar beken- dn It dn. Ook voor het stkoalo* ven is de horeca van belang. Heel wat overeenkomsten worden in een restaurant of een café gesloten en ook wij hebben voor dit gesprek toch in een café afgesproken" 'De Kreek' wordt op het ogenblik verbouwd. Maar als hij op 14 februa ri open gaat dan zal het een echt bruin café zijn. "De zaak ligt in het hartje van de stad en daarom wil ik ook OVOfdag open zijn. De mensen kunnen vanaf 12.00 uur 's middags terecht en als het even kan dan wil ik ook een terrasje voor myn zaak Ik heb begrepen dat mijn oude klantenkring nog steeds zoekende is en ik hoop ze dus ook weer terug STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11