STAD LEIDEN lik-op-stuk aanpak graffiti-plaag centrum Wel geld, geen plek voor kinderopvang Hollandse traktatie voor P~ allochtone kraamhulpen Tasjesroof aan Vijf Meilaan Gevels en muren binnen 48 uur gereinigd Ouders vrezen opheffing peuterspeelzaal Morsweg LEIDSCH m DAGBLAD MAANDAG 4 FEBRUARI 1991 LEIDEN Dertien werkloze al lochtone vrouwen zijn vanochtend begonnen aan de opleiding voor kraamverzorgster. Ze werden tij dens de eerste les welkom geheten door wethouder H. van Dongen (on derwijs) die zei dat dit een van de eerste projecten is voor allochtone vrouwen waaraan een baan is ver bonden. De cursisten treden name lijk allemaal in dienst bij Kraam- centrum Rijn en Vliet. "Het is pret tig als je weet datje het allemaal niet voor niets doet", aldus Van Dongen. Vechtpartij in café LEIDEN Een 42-jarige Brit die in Leiden woont, heeft gisteravond een flinke wond opgelopen in café Malle Babbe aan de Beestenmarkt. De man had per ongeluk het bier glas van een andere klant van de bar gepakt. Toen hij de zaak wilde verlaten, kreeg hij een kapot bierglas in het gelaat gedrukt. Er ontstond een kor te vechtpartij die cfoor omstanders werd gesust. Het slachtoffer moest naar het ziekenhuis om de wond te laten hechten. De dader is nog niet door de politie aangehouden. LEIDEN De gemeente Leiden gaat samen met win keliers en bewoners de graf- fïti-plaag in de binnenstad aanpakken. Spuitbus-schil deringen en -opschriften worden vanaf begin maart vrijwel meteen verwijderd van gevels en muren. Voor de schoonmaakactie, die voorlopig een jaar duurt, is ongeveer 100.000 gulden uit getrokken. Voor wat wordt genoemd het 'kern- winkelgebied' (tussen de Haarle- LEIDEN Een 75-jarige vrouw is zaterdag aan de Vijf Meilaan be roofd van haar tas. Daarin zaten een bejaardenpas en een bedrag van ruim honderd gulden. De vrouw stond bij een bushalte te wachten toen zij werd aangespro ken door een ongeveer 18-jarige jonJ gen op een bromfiets die vroeg hoe laat het was. Toen de vrouw wilde kijken, probeerde de jongen de tas uit haar handen te rukken. De vrouw hield echter stevig vast, zo dat zij omver werd getrokken. Bij haar val moest zij echter loslaten, zodat de jongen er alsnog met de tas vandoor kon gaan. De vrouw liep bij haar val schaaf wonden en kneuzingen op over haar hele lichaam en moest zich on der doktersbehandeling laten stel- Zij deelde vervolgens beschuit met muisjes uit, een typisch Hol landse traktatie. "Je zou inderdaad kunnen zeggen dat dit de bevalling is na een zwangerschap met compli caties", zei een woordvoerster van het CBB, de school die met het Kraamcentrum en de volwassenen educatie de cursus heeft georgani seerd. "Vooral het geld was een pro bleem en het was natuurlijk span nend of voldoende vrouwen zich zouden aanmelden". Het geld is er gekomen. Zo gaf de gemeente een bijdrage in het kader van sociale vernieuwing. En de leer lingen kwamen ook: vijf Marok kaanse, vier Surinaamse, een Turk se, twee vrouwen uit Curasao en een Ambonese vrouw meldden zich aan. Er zijn nog twee plaatsen be schikbaar voor vrouwen tussen de 18 en 45 jaar. Verschil De deelneemsters volgen vijf maan den lessen bij het CBB. Vervolgens stromen ze door naar Rhijnwijck. Na nog eens drie maanden theorie gaan ze de praktijk in. Dan treden ze in dienst bij Rijn en Vliet. Een pe riode van werken en leren wordt na merstraat en de Breestraat) komt er een speciale grafitti-meldlijn, waar mee een winkelier of bewoner de gemeente kan waarschuwen, zodra een pand is besmeurd. De verf wordt dan op kosten van de ge meente binnen 48 uur verwijderd om de spuitbusliefhebbers te ont moedigen. Bij het schoonmaakproject, dat deel uitmaakt van de 'Aktie Schoon Leiden, samen vervuiling bestrij den', biedt de gemeentereiniging el ke eigenaar van een woning of win kel een onderhoudscontract aan. Leiden is op dit moment in onder handeling met De Zijlbedrijven, die het schoonmaakwerk waarschijn lijk in opdracht van de gemeente gaan uitvoeren. De winkeliers en huiseigenaren die zo'n schoonmaakcontract wil len, moeten wel eerst zorgen dat hun pand schoon is. "Zij kunnen zelf gaan boenen, maar zij kunnen het ook ons laten doen op hun kos ten", zegt gemeentevoorlichter M. Bekker. "Het is voor bijvoorbeeld De Zijlbedrijven makkelijk om meteen een hele straat mêe te pak ken". Volgens de gemeente hebben de winkeliers, die onder meer via de winkeliersvereniging Leiden Leeft betrokken zijn bij het project, afge lopen vrijdag positief gereageerd op de plannen. Buro Halt, dat alternafieve straf fen biedt aan jongeren die van het rechte pad zijn afgedwaald, geeft adviezen over de aanpak van graffi ti, waarmee het Buro in onder meer Zoetermeer ervaring heeft opge daan. Zo bestaat dat de kans som mige panden in de stad worden voorzien van een speciale coating- laag, die het verwijderen van verf vergemakkelijkt. Dat zou dan ge beuren op op plaatsen waar jonge ren want die hanteren de spuit bus het meest zich vaak ophou dertien maanden afgesloten. Het is de bedoeling dat de vrouwen in ja nuari 1993 een diploma in ontvangst Chyrell Pronk (Surinaamse) en Aziza Samuels uit Marokko zijn twee van de vrouwen die meedoen. den, zoals op het Vrouwenkerk plein. Hap-snap Tot nu toe voerde de gemeente bij de bestrijding van grafitti een 'hap- snap-beleid'. Alleen wanneer een brug was besmeurd of waneer een muur werd ontsierd door racisti sche leuzen kwam de gemeente in actie. Een bewoner die zijn pand liet schoonmaken, moest altijd zelf voor de kosten opdraaien, waardoor veel particulieren het er maar bij lie ten zitten. Het project duurt voorlopig een jaar. Volgend jaar wordt bekeken of het nieuwe beleid succes heeft en wordt voortgezet. De winkels en woningen moeten in elk geval voor het komende voorjaar vrij zijn van de spuitbus-schilderingen en -op schriften. Vanavond om 20.00 uur is er in het Stadhuis voor de bewoners een informatie-avond. Auto's beschoten met verfzakjes LEIDEN Twee 19-jarige jongens uit Roelofarendsveen zijn door de Leidse politie aangehouden omdat zij in Leiden en Roelofarendsveen auto's hadden beschoten met verf. De politie kreeg hierover klachten vanuit de Merenwijk en de Willem de Zwijgerlaan. Omdat het kente ken van de auto van de daders be kend was, konden zij een dag later worden aangehouden. Nadat zij de schade hadden ver goed, zijn zij weer op vrije voeten gesteld. Er is geen proces-verbaal opgemaakt. Hoe de auto's werden beschoten is niet bekend. Vermoe delijk hebben zijn verfzakjes en een katapult gebruikt. Ze vinden het allebei leuk om met kleine kinderen te werken, vertel len ze. "Ik weet niet of het hier heel anders gaat als in Suriname", zegt Chyrell. Volgens Aziza gaat alles in Marokko en in Nederland bijna het zelfde. "Het verschil is dat je in Om spuitbus- liefhebbers te ontmoedigen gaat de gemeen tebespoten ge vels en muren kordaat te lijf. Binnen 48 uur moet de verf zijn verwijderd. LEIDEN De peuterspeelzaal in buurthuis Het Mierennest aan de Morsweg moet blijven bestaan. Dat vindt een aantal verontruste ou ders. Zij hebben een boze brief ge schreven aan de gemeente omdat ze vinden dat met hen moet worden overlegd. Bij de brief is een lijst ge voegd met handtekeningen van ou ders, vrijwillige medewerkers en buurtbewoners. Volgens Hester van Kruijssen van buurthuis Het Mierennest is de opheffing van de peuterspeelzaal het gevolg van de verordening kin deropvang die door de gemeente raad is vastgesteld. Daarin staat een aantal voorwaarden, waaraan peu terspeelzalen moeten voldoen. De peuterspeelzaal aan de Morsweg heeft geeen buitenspeelzaal en be schikt ook niet over voldoende aan tal vierkante meters. "Het is niet geheel duidelijk wan neer de peuterspeelzaal zal verdwij nen omdat er voor de rest van het buurthuis ook wat veranderingen op stapel staan", aldus Van Kruijs sen, die doelt op de toekomstige fu sie met het buurthuis Morschwijck Marokko geen kraamvrouwen hebt. Als je er een wilt, moet je die zelf be talen en dat is voor de meesten te duur. Ik denk wel dat Marokkaanse kraamvrouwen het prettig vinden als er een Marokkaanse kraamhulp in huis is". aan de Topaaslaan. "Maar in sep tember moet het nodige duidelijk zijn". L. Ploeg van de gemeentelijke di rectie welzijn bevestigt dit. "Het probleem is dat Het Mierennest geen buitenspeelruimte heeft. Er zal dus geen vergunning voor de peuterspeelzaal worden afgegeven. We hebben heel de omgeving afge zocht, maar er is geen andere moge lijkheid. We denken er nu aan om de peuterspeelzaal onder te brengen in buurthuis Morschwijck. Voor ou ders die in Transbaai wonen is dat inderdaad een behoorlijk stuk ver der. Dus ik kan me voorstellen dat ze dat geen verbetering vinden". Bezorgd Namens de verontruste ouders zegt LEIDEN Het geldprobleem is minder geworden, maar nu is het vinden van geschikte accommoda ties weer een obstakel bij de uitbrei ding van kinderdagverblijven in Leiden. Dat blijkt uit de notitie Sti muleringsmaatregel Kinderopvang die door het college van B en W is vastgesteld. Omdat er zo weinig ruimte is en zo veel nodig is, wordt 'vrijwel elke kans aangegrepen die zich voordoet als een gebouw beschikbaar komt', staat in de notitie. Daarbij wordt nauwelijks gelet op spreiding van de voorzieningen of de staat van on derhoud van het gebouw dat be schikbaar komt. Desondanks worden dit jaar vier nieuwe kinderdagverblijven ge opend in Leiden. Verder breidt een aantal centra uit. Totaal komen er 120 opvangplaatsen bij in 1991. Vo rig jaar nam het aantal plaatsen al toe met 103. Voor 1992 wordt gere kend op een toename met 117 op vangplaatsen en in 1993 komen er nog 132 bij. Een groot deel van de uitbreiding is mogelijk door een flinke subsidie van de rijksoverheid. Leiden krijgt tot en met 1993 in totaal 2,5 miljoen Rita Gewald dat de crèche al tien jaar goed draait. "En' waar moeten wij dan heen met onze kindertjes0". In de brief wordt erop gewezen dat het belangrijk is dat een peuter speelzaal niet te ver weg is. "We ma ken ons in de wijk toch al bezorgd omdat er steeds meer verdwijnt. Rijnsoever, die oude school, is weg en de hele Mors IV is plat gegaan. We zijn bang dat er niets meer over blijft", aldus Gewald. Als instellin gen als peuterspeelzalen verdwij nen, zullen nog meer mensen uit de wijk trekken. "In de binnenstad zijn de woonmogelijkhtden voor gezin nen toch al problematisch genoeg", stellen de ouders. Zij zijn het niet eens met de bewe ring dat de peuterspeelzaal te klein gulden. Ruim twee ton wordt ge bruikt voor het internationaal kin derdagverblijf Sindbad. L. Ploeg van de directie welzijn verwacht niet dat de wachtlijsten een stuk korter worden. "We heb ben de indruk dat het bestand niet afneemt. Een groter aanbod roept waarschijnlijk ook weer een grotere vraag op". Vooral voor baby's is de situatie hopeloos. "De wachttijd be draagt gemiddeld twee jaar. Maar je kunt je pas inschrijven als je drie maanden zwanger bent. Dat blijft dus een lot uit de loterij". Opvang Het is de bedoeling dat dit jaar nieu we kinderdagverblijven in de voor malige kleuterschool aan de Meer hof, op het Schuttersveld, in de Ste venshof en op de begange grond van de school aan de Johan Wa- genaarlaan worden geopend. De kindercentra die kunnen uitbreiden zijn Het Konijn, dat een aantal groe pen vestigt in het gebouw aan de Duivenbodestraat. en de Driftkik ker aan de Driftstraat. Verder wordt geld beschikbaar gesteld voor uitbreiding van de bui tenschoolse opvang. Bij kinderdag verblijf Lotte in de Stcvenshof en het Peuterpalct aan de Zoeter- woudsesingel kunnen daardoor meer oudere kinderen worden op gevangen. Aanvragen voor buitenschoolse opvang bij het kindercentrum Me renwijk en De Kever aan de Pietcrs- kerkchoorsteeg zijn afgewezen. In de Merenwijk is geen geschikte ruimte. Bij het maken van plannen voor het terrein van het oude buurt huis Op Eigen Wieken wordt daar mee rekening gehouden, aldus de notitie. Ook het verzoek van Sindbad om uit te breiden is afgewezen. Voor 1992 bestaan plannen voor nieuwe centra in het derde bedrijfs verzamelgebouw. in de Stevenshof en in de school aan de Asserstruat Dat jaar verhuist Krullevaar van de Sumatrastraat naar de Woutertje Pieterseschool aan de Anthonie Duycklaan. Voor kinderdagverblijf Nooitgedacht moet een nieuwe plek worden gevonden. 'Ik beken pas als de' kou over is' LEIDEN - Een 32-jarige Leide- naar die 30 wetboeken had ge stolen, heeft z'n bekentenis en kele dagen uitgesteld, omdat hij in het politiebureau wilde blij ven. De man ging vrijdag naar het politiebureau om te vragen of hij daar 's nachts mocht blij- Daar bleek dat hij werd ge zocht wegens diefstal van wet boeken uit een van de kraakpan den aan de Witte Singel. Ook wilde de politie hem horen over de brandstichting in dat huis van vorig weekeinde. De Leide- naar was echter niet van plan om de politie daar maar iets over te vertellen. "Ik weet precies hoe dat gaat, als je bekend hebt. word je meteen weer op straat gezet. Ik beken pas als de kou Uiteindelijk heeft de man zon dagmiddag inderdaad toegege ven de boeken te hebben gesto len. Hij had die inmiddels bij een boekenzaak verkocht. Hij zei verder met de brandstich ting niets te maken te hebben. Zijn late bekentenis heeft hem in elk geval twee gratis over nachtingen aan het bureau in de Langegracht opgeleverd. Fietsster gewond LEIDEN Een 34-jarige fietsster heeft zaterdag rugletsel opgelopen. De vrouw wilde op de Breestra.it de stoep oprijden, maar gleed onder is. Zij vinden dat juist prettig, om dat daardoor de groep niet meer dan tien kinderen kan tellen. Op die ma nier krijgen de pueters meer aan dacht. Ook zijn de ouders niet onder de indruk van het argument dat de peuterspeelzaal moet verdwijnen omdat er geen ruimte is waar de kinderen kunnen buitenspelen. Er is een brede stoep die kan worden afgezet en binnenkort wordt aan het eind van de Wetstraat een speeltuin- tje geopend, aldus de ouders. Zij willen dat er met hen wordt overlegd. Daarbij moet het uit gangspunt niet zijn dat de peuter speelzaal tóch moet verdwijnen, Als dat onvermijdelijk is moet worden gezocht naar andere vestigingsmo- gelijkheden in de buurt, aldus de ouders. Zij vinden ook dat er in de wijk een onderzoek moet worden gedaan naar 'de toekomstige be hoefte van een peuterspeelzaal bin nen deze wijk'. Als er een andere mogelijkheid wordt gevonden, moet ook rekening worden gehou den met de financiële consequen ties van die oplossing. LEIDEN Aan de Korte Mare hebben onbekenden in de liacht van zaterdag op zondag een auto in hqt water geduwd. Omwonenden hoorden hoe er fietsen in het water werden gegooid, toen zij uit het raam kiijken zagen zij hoe de auto over de walkant was geduwd. De brandweer rukte uit met een duikersploeg omdat werd gevreesd dat er zich nog iemand in de auto bevond. Dat bleek niet het geval. De auto, die eigendom is van een vrouw uit Voor schoten, is weer op de kant getakeld. (foto iiieico Kuipers) STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LE.IDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9