Marokko betoogt massaal pro-Irak Pers klaagt over tegenwerking leger Ambassadeur Iran: Irak nog niet toe aan wede 'Saudi-Arabië fout bij aanpak olievlek' MAANDAG 4 FEBRUARI 1991 OORLOG IN DE GOLF PAGINA 5 Op veel plaatsen in wereld acties tegen oorlog RABAT/LONDEN/MADRID/TOKYO (GPD/AP/AFP/Rtr) - Een massale demonstratie voor Irak en president Saddam Hussein heeft gisteren het leven in de Marokkaanse hoofd stad Rabat enkele uren lamgelegd. Aan de betoging deden minstens 300.000 personen mee. ISLAMABAD/BAGHDAD (AP) - Irak is er nog niet aan toe zijn troepen terug te trekken uit Ku wayt. Dat heeft de Iraanse ambas sadeur in Pakistan, Mansouri, gis teren gezegd op een persconfe rentie. Hij waarschuwde ook dat "De Irakezen hebben uitdruk king gegeven aan hun eigen voor waarden om in de toekomst vrede tot stand te brengen, maar op het ogenblik zijn ze nog niet klaar om te stoppen", aldus Mansouri. Hij weigerde te zeggen wat die voor waarden zijn of wanneer Hussein bereid is te onderhandelen. De ambassadeur deed zijn uit spraken nadat de Iraanse presi dent Rafsanjani het afgelopen weekeinde een ontmoeting had gehad met de Iraakse vice-pre mier Hamadi. Het Iraanse persbureau IRNA meldde dat Rafsanjani een brief van Hussein heeft overhandigd en dat de Iraanse president de Iraakse afgezant een brief mee te rug heeft gegeven. Over de in houd van de brieven werden geen mededelingen gedaan. Mansouri. die meer dan eens wees op de neutrale positie die zijn land inneemt in de Golfoor log. zei dat niet te licht moet wor den gedacht over de kracht van het Iraakse leger. "De militaire capaciteit van Irak is divers en Irak is erg goed in het verborgen houden van die capaciteit", aldus de ambassadeur. Hij zei ook dat het Iraakse leger in staat moet worden geacht aan vallen met biologische en nucle aire wapens te beantwoorden en dat wat dergelijke wapens betreft Irak en Israel op gelijk niveau "We hebben Israel gewaar schuwd de oorlog niet aan te grij pen als mogelijkheid om islami tische landen aan te vallen", aldus Mansouri. Hij weigerde echter te zeggen of een Israëlische aanval op Irak voor Iran aanleiding zou zijn zich in de strijd te mengen. Mansouri ontkende dat negen tig Iraakse vliegtuigen zijn uitge weken naar Iran. zoals de gealli eerden zeggen. Dat getal werd door hem "overdreven" ge noemd. Hij wilde niet zeggen hoe veel Iraakse vliegtuigen in Iran zijn geland. De Iraakse legerkrant Al-Qad- disiya heeft zaterdag gemeld dat Irak tegen de door de Verenigde Staten geleide multi-nationale troepenmacht blijft vechten, ais het moet met keukenmessen en massavernietigingswapens, tot dat de overwinning is bereikt. De krant schreef in het hoofdar tikel op de voorpagina dat de Iraakse leiders en het volk hun land niet zullen opgeven en welke kracht en wapens dan ook zullen gebruiken om dat doel te berei ken. "Niets minder dan de over winning is acceptabel voor ons", aldus de krant. Ook in andere Marokkaanse steden werd met toestemming van koning Hassan II gedemonstreerd tegen de westerse militaire aanwezigheid op Arabisch grondgebied. Op veel andere plaatsen in de we reld is het afgelopen weekeinde eveneens geprotesteerd tegen de oorlog in de Golf. Tijdens een anti- oorlogsdemonstratie bij de Ameri kaanse luchtmachtbasis Torrejon de Ardoz in Spanje zijn demon stranten die het terrein wilden be treden slaags geraakt met de politie. Volgens de organisatoren liepen 20.000 mensen mee met de protest mars naar de basis, die vlakbij Ma drid ligt en dienst doet als steun punt in de Golfoorlog. Aan een tweede demonstratie in Spanje bij de Amerikaanse marinebasis in Ro ta aan de zuidelijke Atlantische kust zouden volgens de organisato ren 5000 mensen hebben meege daan. Beide groepen demonstranten eisten de sluiting van de vijf Ameri kaanse legerbases in Spanje, de be ëindiging van de Golfoorlog en de terugtrekking van de drie Spaanse marineschepen die in de Golf toe zien op de naleving van het VN-han- delsembargo tegen Irak. Ook in Japan demonstreerden duizenden mensen tegen de Golf oorlog. De demonstranten veroor deelden de toezegging van 9 miljard dollar (15 miljard gulden) steun aan de oorlogsinspanningen van de ge allieerden die de Japanse regering onlangs heeft gedaan. Ongeveer 1000 mensen vormden volgens de politie een menselijke ketting bij de Amerikaanse marinebasis in het Zuidjapanse Sasebo. In Tokyo wer den twee demonstranten gearres teerd bij een betoging van 1500 In Peru hebben rebellen een bomaanslag op een Amerikaans fast-foodrestaurant gepleegd als protest tegen de Amerikaanse rol in het Golfconflict. Ook in Londen en Glasgow zijn protestdemonstraties gehouden te gen de oorlog in de Golf. In Londen trokken volgens schattingen van de politie 18.000 tot 20.000 demon stranten door het centrum naar Hy de Park, in Glasgow namen onge veer 2000 mensen deel aan het pro test. Tegen veler verwachting in ver liep de meest omvangrijke demon stratie in Marokko sinds de door de koning georganiseerde 'Groene Mars' in de Westelijke Sahara in Victoria dreigt groot veldheer te verpletteren BERLIJN (GPD) - De Duitse overwinningsgodin Victoria dreigt van haar zestig meter ho ge sokkel nabij de Brandenbur ger Poort in Berlijn te vallen. Een deels mislukte bomaanslag als protest tegen de Golfoorlog heeft haar benen zo beschadigd dat Berlijn vol zorg de goud kleurige, acht meter hoge Victo ria in de gaten houdt. Ze dreigt het beeld van de gro te veldheer Von Moltke, die be neden op wacht staat, te vermor zelen. Wanneer Victoria valt heeft deze meest succesvolle Pruisische veldheer geen schijn van kans om te overleven. Wankelend domineert het in de volksmond als 'Goud-Elsje' bekende beeld nu nog de be langrijke kruising vlak bij de Brandenburger Poort. Om tril lingen te voorkomen, is het ver keer omgeleid. Deskundigen hebben uitgerekend dat de 350 kilo wegende Victoria bij wind kracht zes een gevallen godin zal zijn. Op 16 januari plaatsten anti- oorlogsdemonstranten twee ki lo dynamiet onder haar rok, om dat 'zij een symbool van de oor log is en het geweld van mannen verheerlijkt'. Omdat de lading maar ten dele ontplofte, bleef Victoria staan. Pogingen om haar ontwrichte basis recht te buigen, zorgden voor een flinke scheur in het beeld. Deskundigen zijn al dagen be zig Goud-Elsje van een soort korset te voorzien om haar te houden waar ze is. En haar plaats is bovenop de 60-meter hoge overwinningszuil, die in 1873 werd ingewijd door keizer Wilhelm de Eerste als herinne ring aan de Pruisische zeges over Denemarken. Frankrijk en Oostenrijk. Oorspronkelijk stond Goud-Elsje voor de Rijks dag. De nazi's verplaatsten haar echter naar de nabijgelegen overwinningszuil. omdat ze op die plaats beter tot haar recht zou komen boven de paradere- rende troepen van Hitier. 1975, zonder incidenten. Wel wer den Franse, Britse, Israëlische en Amerikaanse vlaggen in brand ge stoken of verscheurd. Vrijdagavond was koning Hassan onverwachts op de Marokkaanse te levisie verschenen. Hij verklaarde zich solidair met het Iraakse volk, maar liet weten er niet over te den ken de 1300 Marokkaanse militai ren uit Saudi-Arabie terug te halen. De koning noemde de aanwezig heid van die troepen in de Golf 'symbolisch' en een uitvloeisel van de relaties tussen de twee landen. Hassan deed opnieuw een krach tig beroep op Saddam Hussein zich uit Kuwayt terug te trekken en al dus de oorlog in de Golf te beëindi gen: "Ik hoop, dierbare broeder, dat mijn woorden tot u doordringen. De twee grootmachten de Verenigde Staten en de USSR*— hebben aan gekondigd dat als het Iraakse leger zich uit Kuwayt terugtrekt, niet al leen de oorlog wordt stopgezet, maar dat er een oplossing voor de Palestijnse kwestie komt. U hebt dus bereikt wat u wilde". Samenwerking na oorlog naar Europees model' DAVOS (AP) - De Duitse minister van buitenlandse zaken Hans-Diet- rich Genscher heeft gisteren voor gesteld om samenwerkingsverban den als de Conferentie over Vrede en Samenwerking in Europa (CV- SE) na de Golfoorlog op het Mid den-Oosten toe te passen. De minister zei dat een CVSE- model in het Midden-Oosten zou kunnen leiden tot een nieuwe orde, gebouwd op ontwapening en sa menwerking, maar ook op de erken ning van Israël en het zelfbeschik kingsrecht van de Palestijnen. Genscher probeerde in Zwitser land af te rekenen met de critici die beweren dat Duitsland niet genoeg inspanningen verricht in de Golf oorlog. "Duitsland staat niet aan de zijlijn maar in een geest van solida riteit naast de VeTenigde Staten en de 27 andere landen die het tegen Irak hebben opgenomen. Volgens Genscher zal Bonn actie ondernemen om de grondwet te wijzigen, zodat Duitse troepen in de toekomst ook deel kunnen nemen aan acties van de Verenigde Naties. Genscher zei dat zijn land een meer dan evenredige bijdrage heeft gele verd door meer dan 15 miljard mark aan de coalitie over te maken. "De critici van vandaag zijn vaak degenen die zes maanden geleden waarschuwden voor Duitse supe rioriteit op het militaire vlak", aldus Genscher. LAHORE - Meer dan 100.000 vrijwilligers hebben zich in Pakistan ge- ten met als wapen de traditionele 'Belsha'. De fundamentalistische partij meld om aan de kant van Irak te strijden tegen de geallieerde mogenheden. Khaksar Tehrik roept nog steeds mensen op om mee te vechten in de Golf- In een kamp bij Lahore oefent een aantal van hen man-tegen-man-gevech- oorlog. (foto epai DHAHRAN (AP) - De regels die de Amerikaanse strijdkrachten heb ben gesteld aan verslaggeving over de Golf verhinderen dat journalis ten zelf nieuws kunnen vergaren, geven een verdraaid beeld van de realiteit en leiden tot conflicterende verslagen, zeggen journalisten in de Golf. Bij het eerste grondtreffen in Khafji bijvoorbeeld kregen verslag gevers en fotografen die op eigen houtje naar het strijdperk waren ge togen een heel ander beeld van de kracht van de Iraakse aanval dan hun vanuit het Amerikaanse hoofd kwartier werd voorgeschoteld. Toen Amerikaanse pr-officieren in Khafji arriveerden, stuurden zij de verslaggevers die niet in een door de militairen gesanctineerde 'pool' waren opgenomen weg. Pas toen de Irakezen door marine-artillerie en Saudische troepen uit de stad wa ren verdreven, kregen de pool-re porters de kans de strijd van dich terbij te volgen. "Het pool-systeem is een ver schrikking". zei Malcolm Browne van de New York Times, die in 1961 vanuit Vietnam berichtte voordat daar de eerste Amerikaan was ge sneuveld. Tony Clifton van Newsweek, die vanuit Biafra in de jaren zestig alle grote oorlogen heeft verslagen, zei dat hij weken bezig was geweest in contact te komen met een kapelaan van de luchtmacht die hij kende en die nog geen twee kilometer van het perscentrum was gelegerd. "In twintig jaar ben ik maar één land te gengekomen dat meer - en niet eens veel meer - beperkingen stelde, en dat was Irak", zei hij. AP-fotograaf Greg English zei dat de vorige keer dat hij zo'n moeite had moeten doen om foto's te kun nen maken in Zuid-Afrika was ge weest. Hoewel sommige verslaggevers zeiden het pool-systeem te be schouwen als een noodzakelijk kwaad, vonden de meesten dat het een beperkend systeem is dat kan leiden tot selectieve verslaggeving. Zo werd een marine-officier die zei dat Irakezen wier boot tot zinken was gebracht waren "gevangenge nomen" door een pr-officier verbe terd. Hij moest zeggen "gered". UPI-correspondent Leon Daniel, die zijn carriëre in de oorlogsver slaggeving in 1966 begon in Viet nam, vond dat de journalisten het systeem niet moesten accepteren. Volgens hem kregen sommige pool- reporters last van het "Stockholm- syndroom" - de neiging van gijze- Incirlik TURKIJE ,v SYRIË Diyarbakir Zondag Israël zegt de aanval op Irak misschien te openen zonder overleg met de VS. Afgevuurde Scud treft geen doel Zondag Volgens Algerijnse minister van Buitenlandse zaken heeft de Golfoorlog tot dusver aan 'duizenden' Iraakse burgers het leven gekost Kaspische zee SOVJETUNIE IRAK Baghdad Zondagmiddag Geallieerden voeren zwaar bombardement uit op het oosten van Irak. Britse luchtmacht stelt oliepomp-installatie buiten werking laars om degenen die hen gevangen houden dankbaar te zijn voor kleine attenties en hen daardoor allengs als bondgenoten te gaan zien. Televisieverslaggevers waren al net zo ontevreden. "We missen zelfs de meest elementaire toegang", zei Christiane Amanpour van CNN. "Als we toevallig over het nieuws zouden struikelen, kunnen we het nog niet gebruiken omdat het eerst moet worden gecontroleerd". Toen de piloten na de eerste luchtaanval len op Irak op de moederschepen terugkeerden, werden zij veertien uur van de pers weggehouden en daarna nog geïnstrueerd voordat zij voor de camera mochten verschij nen", zei zij. De vermissing van een vier man tellende televisieploeg van CBS wordt door de militairen aange voerd als een voorbeeld van wat er gebeurt als de regels niet in acht worden genomen. Veel verslagge vers zien dat incident juist als een gevolg van de beperkingen en zeg gen dat zij daardoor extra risico's moeten nemen om aan nieuws te komen. Duitse soldaten weigeren naar Turkije te gaan BONN (Rtr) - Dertig militairen van een Duitse luchtmacht-eenheid die naar Turkije wordt gestuurd, weige ren te gaan omdat ze niet in de Golf oorlog willen vechten Dit heeft een advocaat zaterdag verklaard. De militairen weigeren op basis van de Duitse grondwet, waarin staat dat niemand tegen zijn gewe ten in kan worden uitgezonden om te vechten in een oorlog. De Duitse minister van buitenlandse zaken. Genscher. verklaarde intussen dat Bonn de grondwet zodanig wil wij zigen dat Duitse soldaten kunnen deelnemen in vredeshandhavende operaties van de Verenigde Naties. Onder de dienstweigeraars bevin den zich zowel beroepsmilitairen als dienstplichtigen. Het gaat om een eenheid van Hawk-luchtaf- weerraketten die in Bremervorde is gestationeerd en door de regering in Bonn ter beschikking van Turkije is gesteld. VS: Amerikanen snel uit Jordanië in Washington heeft Amerikanen gisteren aangeraden Jordanië zo snel mogelijk te verlaten. Alleen in uiterste nood zal de ambassade in Amman in staat zijn landgenoten te helpen, staat in het advies van het ministerie. Als reden geeft het.State Depart ment de toegenomen spanning als gevolg van de Golfoorlog, die op een uitbarsting tegen Amerikaanse burgers kan uitlopen. De Ameri kaanse diplomatieke staf in Jorda nië is tot een minimum terugge bracht. Familieleden en een aantal stafleden zijn in december al ver trokken. "De activiteiten van de ambassa de zijn beperkt en de consulaire diensten zijn opgeschort. De Ameri kaanse ambassade zal haar landge noten alleen in noodsituaties kun nen bijstaan", aldus de verklaring. 'Scud geen naam* ALGIERS (AP) - Honderden fana tieke moslims m Algerije noemen hun zoon Saddam, maar een poging van een echtpaar hun zoon Scud te noemen, naar de raketten van de Iraakse leider, ging de blUfi I stand in Algiers te ver De vader gaat nu via de rechter proberen zijn zoon alsnog zo te mogen r MANAMA (AP) - Een Saudische functionaris heeft gisteren toegege ven dat zijn regering de gevolgen van de olievervuiling in de Perzi sche Golf aanvankelijk verkeerd heeft ingeschat en nu alles in het werk zal stellen om de vlek te lijf te gaan. Iran heeft aangedrongen op overleg tussen alle gezondheidsmi nisters van de Golfstaten, inclusief Irak, om de gevolgen van de vervui ling te bespreken. Nasir Tawfig van het Saudische bureau voor meteorologie en milieubeheer zei dat het koninkrijk een fout heeft gemaakt door passief de eigen industrieën en ontziltings- installaties tegen de olie te bescher men, maar de vlek niet daadwerke lijk aan te pakken. "Blijft Saudi- Arabie afwachten dan zal vrijwel ze ker de ontziltingsinstallatie aan de Golfkust dicht moeten, terwijl die fabriek dagelijks drinkwater maakt voor tweederde van de 18 miljoen Saudiers". De olievlek bleef gisteren door spelingen van de wind en het tij vrij wel op dezelfde plaats liggen, op 27 kilometer van Jubail. waar de grote ontziltingsinstallaties staan. Tussen Khafji en de havenstad Safamya be vindt zich een tweede vlek. De oor sprong van die vervuiling is niet be kend, maar mogelijk is de uitstroom het gevolg van een Iraakse aanval op een Saudische olie-installatie of veroorzaakt door artillerievuur van de geallieerden. Een derde olievlek bevindt zich voor de olieterminal van Mina al-Bakr bij de Iraakse kust. Turkije stuurt diplomaten Irak naar huis ANKARA (Rtr) - Turkije, van wa.ir uit de Amerikaanse luchtmacht bombardementsvluchten uitvoert op Irak, vind! dot Baghdad het aan tal diplomaten met eenderde moet verlagen. Een regeringsbron gaf geen verklaring voor dit besluit Irak heeft Ankara gewaarschuwd voor de gevolgen van "onrechtvaar dige agressie" Turkije heeft de Iraakse waarschuwing verworpen. H<t «Mi Mop 'i.it kot U-lwit OH zijn bases open te stellen voor Ame rikaanse vliegtuigen in overeen stemming was met de VN-resolu- ties.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5