PvdA eensgezind over Golfoorlog =DIGR0S= 89 Medisch team naar Saudi- Arabië Kok wil tweeverdieners zwaarder gaan belasten Ambtenarencao: puzzel ingewikkelder dan ooit MAANDAG 4 FEBRUARI 1991 DEN HAAG (GPD) Het congres van de PvdA heeft zich zaterdag met grote eensgezind heid achter het standpunt van deze partij in de Golfoorlog geschaard. Hoewel veel con gresgangers grote moeite hadden met de Nederlandse deelname aan de oorlog, keurde meer dan 95 procent van hen de deelname van Nederland aan het conflict goed. Het PvdA- congres ziet één omstandigheid waaronder de Nederlandse militaire deelname moet wor den beëindigd. Als één van de geallieerde landen als eerste gebruik maakt van chemische, bacteriologische of nucleaire wapens, dient Nederland zich onmiddellijk terug te trekken. Daar ligt voor de PvdA duidelijk de grens. De PvdA-leiders Kok, Wöltgens en Sint hielden zaterdag aan het begin van de discussies krachtige beto gen, waarin zij duidelijk maakten waarom zij de Nederlandse inzet noodzakelijk vonden. Partijvoorzit ter Marjanne Sint noemde vooral de solidariteit in de Verenigde Naties AMSTERDAM/DUIVENDRECHT (ANP/GPD) Politieagenten moe ten sneller hun wapen kunnen trek ken dan nu is toegestaan, menen de politiebonden NPB en CPB. Ze kwamen tot die conclusie nadat twee agenten zaterdagnacht in Dui- vendrecht van hun Walther P5- pistool werden beroofd en met hun eigen handboeien aan een hek wer den geketend. De twee agenten, een man een vrouw, zagen in de bewuste nacht een man bezig met het verwisselen van de kentekenplaten van zijn auto. Eén van agenten stapte op de man af om hem aan te houden. Deze verzette zich heftig, waarop de agent zijn wapen trok en twee waar schuwingsschoten loste. Voordat de agente haar collega kon helpen, viel een tweede man haar aan en maakte haar haar wapen afhandig. Deze richtte vervolgens het wa pen op het hoofd van de agente, waarop de andere agent zijn verzet staakte en ook zijn wapen moest af geven. Beiden werden met hun handboeien aan een hek vastgezet. De overvallers maakten zich vervol- PvdA-congres waarschuwt Sovjetunie AMSTERDAM (ANP) - Als in de Sovjetunie de democratische hervormingen worden terugge draaid en het zelfstandigheids- streven van de Baltische staten met geweld wordt onderdrukt, is zinvolle samenwerking tus sen de EG en de Sovjetunie niet meer mogelijk. Dit standpunt heeft het PvdA-congres zater dag ingenomen ten aanzien van de geschillen tussen de Balti sche staten en de Sovjetunie. De EG moet de onderhande lingen over de technische en fi nanciële samenwerking met de Sovjetunie blijven opschorten als de Sovjetunie het beroep niet ter harte neemt, zo vond het PvdA-congres. Bovendien wil het congres een speciale zitting van de Con ferentie voor Veiligheid en Sa menwerking in Europa (CVSE) over de situatie in de Baltische staten. De contacten die de Par tij van de Arbeid met de Sov jetunie onderhoudt, zullen voortaan slechts democratische en sociaal-democratische bewe gingen gelden, zo besloot het congres. als reden waarom Nederland niet kon achterblijven. Volgens politiek leider en vice- premier Wim Kok zou het stand punt van het kabinet niet anders zijn uitgevallen 'als er veertien PvdA-ministers in het kabinet zou den hebben gezeten'. Hij gaf aan dat het geen eenvoudig besluit is ge weest om met militaire middelen deel te nemen aan de oorlog, maar dat Saddam Hussein het kabinet geen andere weg heeft opengelaten. Interne strijd Woltgens zette het congres nog maals de interne strijd uiteen waar mee 'ieder fractielid' worstelde bij het besluit om wel of niet aan de oorlog deel te nemen. Uiteindelijk besloot de fractie in overgrote meer derheid de medeverantwoordelijk heid te aanvaarden, aldus Woltgens. Hij wees erop dat als de Golfoor log door de coalitie is gewonnen, de vrede in de regio nog niet is her steld. Er zullen internationale af spraken moeten worden gemaakt om daar een militair evenwicht te creeren. De Westerse wereld moet daarnaast leren aan zelfbeperking te doen wat betreft wapenleveran ties. Woltgens wees erop dat het juist het Westen is geweest dat zo veel heeft bijgedragen aan de mili taire opbouw van Irak. Daarnaast moet er - als de stabili teit in die regio is bereikt - snel een dialoog tussen Israël en de Palestij- nen tot stand komen, vond Wolt gens. De PvdA sprak uit dat het in zetten van dienstplichtige militai ren op onvrijwillige basis te allen tij de wordt afgewezen. Na afloop van het het congres hield Wim Kok hier over nog een slag om de arm. Voor de VARA-televisie zei hij dat hij niet kan zien wat er in de toekomst nog gaat gebeuren. "Ik ben niet bereid nu al vast te leggen dat in bepaalde omstandigheden bepaalde beslui ten niet genomen kunnen worden", zei hij. Agenten moeten sneller pistool kunnen trekken gens uit de voeten. De vluchtauto van de twee is teruggevonden in Amsterdam-Oost. Juist dit gedeelte van de stad wordt de laatste tijd ge teisterd door gewapende overval lers. De Nederlandse Politiebond wil naar aanleiding van het incident van de ministers Dales (binnen landse zaken) en Hirsch Ballin (jus titie) weten of het geweld tegen poli tiemensen toeneemt. "We horen ge luiden daarover uit de korpsen en we willen van de ministers weten of dat inderdaad zo is", aldus voorzit ter L. van der Linden van de bond zondagavond. Hij stelt de kwestie op 13 februari aan de orde tijdens een overleg tussen de ministers en de politiebonden op 13 februari. Volgens de geldende regels - vast gelegd in de geweldsinstructie mo gen surveillerende agenten hun wa pens slechts trekken in bedreigen de situaties. Daarvan zou in dit ge val geen sprake zijn geweest, tot de man die werd aangehouden zich verzette. De NPB en de CPB menen dat dit voorval aantoont dat het in het belang van de agenten is dat ze sneller hun wapen mogen trekken, zeker omdat de Amsterdamse poli tie steeds vaker te maken krijgt met met gewapende overvallen. Voorzitter B Wolven van de Ne derlandse Politie Bond. afdeling Amsterdam, 'meent dat het nog maar weinig is voorgekomen dat politiemensen werden bedreigd met hun eigen dienstpistool. Toch noemt hij het vreemd dat een agent 'bijna in levensgevaar moet verke ren' om zijn pistool te mogen trek ken. "Ik vind dat je daarin realisti scher moet zijn. Als agenten op een stille plek zoiets zien als het verwis selen van kentekens, dan moeten ze binder meer hun pistool ter hand kunnen nemen. Dus. niet alleen in situaties van direct gevaar, maar ook bij mogelijk gevaar", aldus Wol- D66: kabinet lijdt aan uitstelcultuur DEN HAAG (ANP/GPD) - Het CD A/PvdA-kabinet begint steeds meer te lijden aan een 'uitstelcultuur', vindt Hans van Mierlo. De trage on derhandelingen over grote bezuini gingen - in de Tussenbalans - zullen volgens hem afgeslóten worden met maatregelen die al veel eerder genomen hadden kunnen worden, of die veel te laat komen. De D66-fractievoorzitter uitte deze kritiek zaterdag op een partij congres m Zwolle, waar de Demo craten hun campagne voor de Pro- vinciale-Statenverkiezingen begon nen Van Mierlo vindt dat onder wijs. milieu en gezondheidszorg bij de bezuinigingen ontzien moeten worden en is ook faliekant tegen een mogelijke bezuiniging van een miljard op de ontwikkelingshulp. Een verhoging van de belastin gen is voor D66 niet taboe. Volgens Van Mierlo had het kabinet eerder maatregelen kunnen nemen tegen het groeiend ziekteverzuim en is het inmiddels te laat om de sociale part ners nog te bewegen tot loonmati ging. "Maar steeds opnieuw worden beslissingen uitgesteld, nadat eerst een slordig regeerakkoord tot stand was gekomen. De financiële onder bouwing rammelde, het klopte niet, en dat bleek al meteen na sluiting." mopperde Van Mierlo. Inbreker beschoten Een politieman heeft gistermiddag in het Limburgse Eijsden gericht geschoten op een gewapende inbre ker. De inbreker, een 36-jarige man uit Roermond, werd niet geraakt en kon even later worden aangehou den. Hij werd op heterdaad betrapt door de eigenaar van een woning in Eijsden. ï)e man sloeg op de vlucht en wilde automobilisten dwingen hem een lift te geven naar Belgie. Ook bedreigde hij de inmiddels ge arriveerde politieman. Gedwongen De politie in Eindhoven heeft een 23-jarige man uit Arnhem aange houden. Hij wordt ervan verdacht een Arnhems meisje vanaf haar twaalfde jaar tot prostitutie te heb ben gedwongen. Het meisje, dat in middels 15 jaar is, heeft daarvan aangifte gedaan. Ze was onlangs te recht gekomen in een Eindhovense sexclub. Toen de eigenaar daarvan ontdekte hoe oud het kind was overreedde hij haar naar de politie te stappen. Twee verkeersdoden Op rijksweg N9 in Den Helder zijn gisterochtend vroeg bij een gecom pliceerde botsing twee doden en vier gewonden gevallen. Het onge val, waarbij drie auto's betrokken waren, gebeurde bij een spoorweg overgang. Op de inmiddels beruch te tweebaans rijksweg tussen Den Helder en Alkmaar vielen het afge lopen jaar zeven doden, van wie vijf bij twee ongelukken in november. Bij deze en andere botsingen op de N9 raakten bovendien tientallen mensen gewond. Gevangene ontsnapt Een 20-jarige man is in de nacht van vrijdag op zaterdag ontsnapt uit de gevangenis De Grittenborgh in Hoogeveen. De man, die daar sinds drie maanden in voorarrest verbleef op verdenking van' diefstal, zag kans de tralies van zijn cel te verbui gen en naar buiten te klimmen. Op het dak werd hij gesignaleerd door het personeel. Toen de politie arri veerde bleek de man al spoorloos. Het is de achtste ontsnapping sinds de Grittenborgh vorig voorjaar werd geopend. Gebruik CFK's Het gebruik van CFK's is tussen 1976 en 1989 beperkt met ruim 89 procent. Hiermee is de doelstelling van het zogenoemde CFK-conve- nant over de beperking van het ge bruik van deze chloorfluorkoolwa terstoffen in spuitbussen gehaald. In het convenant werd in 1988 vast gelegd dat de pröduktie van CFK's in Nederland over het jaar 1990 met tenminste 95 procent moest zijn verminderd ten opzichte van 1976. Het gebruik moest met minstens 80 procent zijn beperkt. Activisten willen terug DEN HAAG (ANP) - Twee van de vijf Nederlandse vredesactivisten, die tot voor kort bivakkeerden in een vredeskamp bij de grens tussen Saudi-Arabië en Irak willen zo snel mogelijk terug naar Baghdad. Twee anderen staan op het punt naar Ne derland terug te keren. De vijfde wil naar een nieuw vredeskamp. die op de grens tussen Israël en Jordanië wordt ingericht. SOESTERBERG (ANP) - Een me disch team van de Koninklijke Landmacht is gistermiddag van de vliegbasis Soesterberg vertrokken naar een Brits veldhospitaal in Saudi-Arabie, zo'n driehonderd ki lometer van de grens met Kuwayt. Het team bestaat uit 31 mannen en vrouwen, allen vrijwilligers. Het zijn- zowel beroepsmilitairen, dienstplichtigen als reservisten die zich 'desgevraagd' hebben opgege ven voor uitzending naar het Golf- gebied. De groep heeft de afgelopen week een speciale opleiding gevolgd in Epe. De 26 i blijven maximaal zes maanden in het veldhospitaal. De vrijwilligers vliegen met een toestel van de Brit se Royal Airforce via Cyprus naar het Golfgebied. Het team telt een chirurg, een anesthesist, vijf algemene artsen, elf verpleegkundigen en tien zie kenverzorgers. Ongeveer driehon derd familieleden en vrienden heb ben voor het vertrek afscheid van hun geliefden genomen in het Offi ciers Casino in Soesterberg. Lie 26-jarige Annette Vols gaat in het veldhospitaal werken als opera tiekamerassistente. Waarom? "Om dat er ook mensen moeten zijn die anderen moeten oplappen. Het wordt een levenservaring die ze me nooit meer afpakken, maar ik voel ook spanning". Vols heeft er lang over nagedacht voordat ze zich aan meldde. "Maar het gevaar is overal. Hier kun je ook onder een auto lo pen. Je moet er niet te lang over na denken". In het Officiers Casino, voor het vertrek, sprak kolonel H. de Smet - de enige reserve-officierarts van het team - de families geruststellend toe. Hij had al geconstateerd dat hij met zijn zestig jaar de vader zou kunnen zijn van de meeste vrijwilli gers. "Ik zal vaderlijk toezicht hou den en als het nodig is met vaderlijk gezag ingrijpen". De thuisblijvers kregen van De Smet nog een hart onder de riem "Als we daar niets te doen hebben, is er niks aan de hand. Als het er erg druk is, hebben we geen tijd om aan jullie te denken. Nee, maakt u zich om ons geen zorgen". In de bus op weg naar de vliegbasis informeert De Smet bij zijn teamgenoten of zijn uniform wel goed zat. Limburg viert toch carnaval MAASTRICHT (ANP) - In steeds meer plaatsen in Lim burg worden volgende week toch carnavalsoptochten en an dere openbare evenementen ge houden. Gisteren maakte een burgercomité in Maastricht - dat de taken van carnavalsvereni ging De Tempeleers heeft over genomen - bekend een besluit van burgemeester Houben om alle carnavalsfestiviteiten af te gelasten aan zijn laars te lappen. Het comité begint aanstaande zondag met een grote optocht. De dag erop wordt een kinder stoet georganiseerd. Ook de kol dermuziekkorpsen houden dinsdag hun traditionele festi val op het Vrijthof. In Midden- en Noord-Lim burg wordt steeds vaker het voorbeeld gevolgd van de Ven- lose carnavalssocieteit Jocus, die als eerste besloot wel festivi teiten te organiseren. Jocus zegt dat in het verleden bij oorlogen in andere delen van de wereld nooit signalen zijn vernomen dat het carnaval niet moest doorgaan Voorzitter drs. A. Jacobs van het gewest Midden-Limburg en burgemeester van Nederweert, is het niet eens met de burge meesters uit zuidelijk Limburg dat het carnaval niet uitbundig gevierd moet worden. In zijn ge meente gaat alles gewoon door, zo meldde hij gisteren. Buurge meenten van Nederweert zijn ook al teruggekomen op het be sluit om de openbare festivitei ten af te gelasten, aldus Jacobs. 'KAD ^««eerde KOP SCHOTELS wn porselein meerdere decors DEN HAAG - Vice-premier en mi nister van financien Wim Kok kon digde tijdens zijn slottoespraak voor het congres van zijn partij dit weekeinde aan. dat de hogere inko mens meer belasting zullen moeten gaan betalen dan nu. Hij denkt daar bij vooral aan het zwaarder belasten van tweeverdieners. Volgens hem wordt 'de eenvoudi ge, trouwe belastingbetaler' nu te zwaar aangeslagen. "De werkelijke belastingdruk moet meer in over eenstemming worden gebracht met de draagkracht", zei hij "Voor men sen die gewoon loonbelasting beta len, dus in het algemeen tot zo'n 50.000 gulden bruto, wil ik er alles aan doen om de belasting- en pre miedruk te beperken en te vermin deren. Dat zal ten koste moeten gaan van faciliteiten waarvan in het bijzonder hoge inkomens profite ren", aldus Kok. De tweeverdieners zijn er begin vorig jaar iets op vooruit gegaan toen de zogeheten 'tweeverdieners regeling' werd afgeschaft. De minis ter van financien meent dat er een te groot verschil driehgt te ontstaan tussen 'gewone werknemers die het niet breed hebben' en 'een generatie goed opgeleide tweeverdieners en zelfstandige ondernemers'. Kok vindt daarbij overigens CDA-fractievoorzitter Brinkman aan zijn zijde. Deze heeft de afgelo pen tijd ook al menigmaal gepleit voor het zwaarder belasten van tweeverdieners, ten gunste van mensen die van eén inkomen een gezin moeten onderhouden. Tussenbalans voorspelt onweer over arbeidsvoorwaarden Van onze ANP-correspondent DEN HAAG De tussenbalans hangt als een onweerswolk boven de cao-onderhandelingen voor de ambtenaren, die morgen informeel beginnen. De voorstellen uit deze miljardenbezuiniging zullen het overleg direct raken. Hoewel het ka binet nog geen officiële besluiten over de tussenbalans heeft geno men. kregen de ambtenarenbonden deze week van topambtenaar Pont al te horen dat de overheid niet voor 300 miljoen, maar voor tussen de 600 en 900 miljoen gulden moet be sparen. Dat betekent dat er een groot aan tal banen bij het rijk moet verdwij nen. Zo'n 10 000 schatte Pont vorige week. De lagere overheden zullen naar verwachting een bedrag van enkele honderden miljoenen min der krijgen. Hoeveel banen dat zal kosten, is is nog moeilijk te zeggen. Het probleem is ook dat eerdere be zuinigingen juist bij de gemeenten en de provincies hun beslag hebben gekregen. Maar ook de onderhande laars op dat niveau zullen genoeg te doen krijgen. In de stroom publiciteit rond de tussenbalans moesten de bonden in de krant lezen dat er plannen zijn om de welvaartsvaste ABP-pen- sioenen in lijn wil te brengen met de minder uitbundige regelingen in het bedrijfsleven. De laatste koppe len de hoogte van de pensioenen niet aan de loonontwikkeling maar aan de geldontwaarding. Ook zou den ABP-pensioenen moeten wor den afgeleid van het gemiddelde in komen tijdens de volledige ambte lijke loopbaan en niet van het inko men in de laatste drie werkzame ja- Pensioenen vormen een uiterst gevoelige materie. Te meer ook door de grepen uit de ABP-kas in de jaren 1980, waarmee het Rijk zijn fi nanciële gaten dichtte. Dat heeft ge leid tot een te lage pensioenpremie, die op den duur moet worden ver hoogd om de pensioenen in de toe komst te kunnen garanderen. De miljarden die daarvoor nodig zijn heeft de overheid niet. De ambtena ren op hun beurt vinden dat zij die rekening niet op hun bord mogen krijgen. Daarmee zouden ze dubbel worden 'gepakt'. Het idee waarmee minister Dales speelt, maakt de bonden ook niet bepaald gelukkig. Dales wil de vut en de invliditeitspensioenen - zeg maar de wao voor de ambtenaren - uit de ABP-pensioen-premie halen. Deze uitkeringen zouden vervol gens via een soort omslagstelsel jaarlijks door de ambtenaren moe ten worden opgebracht. Hierdoor valt een fors bedrag vrij. en is pre mieverhoging om de tekorten bij het ABP weg te werken, (voorlopig) niet nodig. Volgens de bonden, die inmid dels al met de rechter hebben ge dreigd, gaat het echter ook hier om werknemersgeld. Hoe de uiteinde lijke voorstellen ten behoeve van de tussenbalans er ook uit zullen zien, ze belasten het overleg over de ar beidsvoorwaarden voor 1991, zo is in vakbondskring steeds luider te horen. Zonder stukken Minister Dales en de bonden begin nen morgen 'op een geheime plaats' informeel te praten, vrijwel zeker zonder stukken op tafel (al is de in zet van de centrales wel bekend). "Niet meer dan aftasten dus", zo formuleert een ingewijde. Toch wordt niet uitgesloten dat er over twee weken, op de derde of vierde in de agenda's opgenomen ondcr- handelingsdag, voor het eerst offi cieel zal worden gesproken, op ba sis van 'harde voorstellen' van beide kanten. Binnenlandse Zaken zwijgt in al le talen over de inzet van de minis ter. maar het ligt in de rede dat er 3.25 procent loonkostenruimte aan wezig is - de maximale stijging die volgens het kabinet is toegestaan Bij een totale loonsom van 50 mil jard gulden gaat het dan om iets meer dan 1.6 miljard gulden. 'Vin dingrijkheid' leidde er de afgelopen jaren toe dat die ruimte doorgaans met een paar honderd mifjoen kon worden uitgebreid. De rekening, bij voorbeeld door een andere vut-fi nanciering, werd dan meestal bij het ABP neergelegd. Die 'truc' kan nog eens worden uitgevoerd. De eisen van de ambtenarenbon den doen het ergste vrezen. Gelijk oplopen met het bedrijfsleven, zo'n beetje de minimumeis van ieder een, lijkt een illusie. In de marktsec tor liggen de salarisverbeteringen al Minister Dal* boven de 3,25 procent. Samen met andere zaken die in het particuliere cao-overleg worden afgesproken, komen de loonkosten in de 'markt' daar zeer ruim boven. De ambtena ren moeten het allemaal bekostigen uit die 3,25 procent Hun cao-eisen liegen er deson danks niet om De grootste centrale, de bij de FNV aangesloten ACOP (onder meer AbvaKabo), eist een sa larisverhoging met 4 procent en 1.5 procent voor onder meer korter werken en hogere jeugdlonen Daar komt buiten de directe loonsfeer nog een aantal zaken (onder meer bestrijding van ziekteverzuim) bij De eisen van de ander bonden doen daar niet of nauwelijks voor onder. Compromissen zullen niet een voudig zijn te vinden, erkennen alle partijen Tussen bonden onderling zullen er bovendien waarschijnlijk ook wrijvingen komen De twei- grootste centrales voelen niets voor inkomensverbeteringen voor be perkte groepen ambtenaren Om het nog ingewikkelder te maken speelt ook nog de discussie over het in lijn brengen van het overheids- overleg met het overleg in de markt sector Daarbij gaat het om zowel de gelijkwaardgheid van cao-partners als een opdeling in sectoren De puzzel is nog nooit zo ingewikkeld geweest

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3