'Israël gebruikt Golfoorlog om Palestijnse opstand te smoren Turkse NAVO-luchthaven bomvol luchtafweergeschut Golfoorlog houdt IKV-ers verdeeld OOST- JERUZALEM/RAMAL- LAH Nog een paar dagen en de Palestijnen op de Westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook hebben hun record thuiszitten verbeterd. Het vorige record, een uitgaansverbod van drie weken, dateert van vlak na de Zesdaagse Oorlog van 1967, toen Israël de gebieden bezette en niet wist hoe de bevolking zou reageren. Ditmaal geldt eigenlijk hetzelfde. De Israëlische autoriteiten zijn bang dat de Palestijnen geweld zullen gebruiken, in Israël of in bezet gebied, om hun steun te betuigen aan de immens populaire Saddam Hussein. Een opheffing van het uitgaansverbod valt voorlopig niet te verwachten. Steeds meer begint zich onder de Palestijnse bevolking het vermoe den te vestigen dat er meer aan de hand is dan alleen maar een veilig heidsmaatregel. "In de eerste week had ik er nog wel begrip voor dat de Israëliërs in een oorlogssituatie de kat uit de boom wilden kijken," zegt econoom Ghazan el-Khateb in zijn huis in Ramallah. "Je kon zien dat de soldaten erg nerveus waren, want ze schoten veel in de lucht. Ordeverstoringen van belang waren er niet. Maar nu zijn we in de derde week en alles wijst erop dat de Israëliërs het uit gaansverbod willen gebruiken om een eind te maken aan alles wat we tot nu toe met de opstand hebben bereikt". Winkels paar uur boodschappen doen. Al leen in de middaguren, hebben de Israëlische autoriteiten bepaald, want het Leiderschap van de Op stand wil dat winkels uitsluitend in de ochtend open zijn. Tot nu toe hebben de winkeliers de orders van het leger genegeerd. Ze zeggen lie ver niets te verkopen dan toe te ge ven. Als gevolg daarvan zijn de be woners van Ramallah aangewezen op straathandelaren, tenzij ze vol doende voedsel in huis hebben. Thuis zitten betekent voor de meeste Palestijnen geen werk en geen inkomsten. Nu de voedsel voorraden opraken, moet UNWRA. Uit het raam en vanaf het balkon, dat is de kant waar vanaf de meeste Palestijnen de laatste tijd de buitenwereld bekijken. Zij zitten vanwege een uitgaansverbod al bijna drie weken binnen. UotoAP) de VN-organisatie voor hulp aan Palestijnse vluchtelingen, bijsprin gen met olie, meel, suiker en rijst. Het is oogsttijd, maar de boeren mo gen maar een paar uur per dag op het land en in de citrusgaarden wer ken. Het gemeentebestuur vgn Ramal lah is niet gekozen, maar aangesteld door de militaire autoriteiten. Sinds het uitbreken van de opstand wordt het waar mogelijk geboycot. Maar ook dat wordt steeds moeilijker. Zo lang het uitgaansverbod van kracht is, heeft iedereen die om dringende redenen ergens heen moet een reis vergunning nodig en alleen de ge meente geeft zo n vergunning af. Gasmaskers Wie in de toekomst een gasmasker wil, is eveneens op de gemeente aangewezen. Tot nu toe waren er onvoldoende maskers beschikbaar voor de bevolking van de bezette gebieden, maar binnenkort, zegt het leger, zal iedereen worden voor zien. Nergens in de bezette gebie den, met uitzondering van de Israë lische nederzettingen, zijn luchta larm-sirenes. De bevolking is aan gewezen op radio en televisie en op de plaatselijke jeugd, die zodra er Scud-raketten worden aangekon digd op de deuren bonst. "In het begin gingen we in de af gesloten kamer zitten zodra er luchtalarm werd gegeven", zegt be woner El-Khateb. "Maar het werd steeds moeilijker de familie daar van te overtuigen omdat er steeds niets gebeurde. Nu blijven we in de kamer of de slaapkamer, maar als er echt wat mis gaat, kunnen we direct naar de afgesloten ruimte". De meer orthodoxe Palestijnse nationalisten willen van afgesloten kamers en gasmaskers niets weten omdat ze menen van Saddam Hus sein niets te duchten te hebben. Leerlingen van de El-Rashadiyeh middelbare school in Oost-Jeruza- lem hebben met hun pennen het voor de ramen gespannen plastic kapot geprikt. Bij het naar bed gaan, zetten de Palestijnen, net als de bevolking van Israël, een Israëlische radiozen der aan, die in de lucht komt zodra er luchtalarm wordt gegeven. Maar terwijl de Israëliërs massaal met het gasmasker op naar hun afgesloten kamer gaan, biddend dat de in aan tocht zijnde Scud-raketten geen slachtoffers zullen maken, hopen de Palestijnen, zonder gasmasker, op een gevoelige slag voor de Israë lische vijand. Kranten Vergeleken bij radio en televisie vormen de in Oost-Jeruzalem ver schijnende Palestijnse kranten een bijna te verwaarlozen nieuwsbron. Verspreiding van dagbladen op de Westelijke Jordaanoever is door het uitgaansverbod zo goed als onmo gelijk. De advertentiemarkt is vrij wel weggevallen en subsidies van Palestijnse organisaties zijn dras tisch gereduceerd, nu er geen geld meer komt uit de Golfstaten. Dat al les bij elkaar zal er zonder twijfel voor zorgen dat dagbladen het lood je leggen. De Israëlische censor slaat dezer dagen ook nog eens met ongekende kracht toe, meldt Hanna Siniora, hoofdredacteur van het dagblad 'Al Fajr'. "Net als voor de oorlog moe ten we alles voor publicatie laten keuren. Nieuw is dat we nu ook nog een keer met de lay-out van onze pa gina's naar de censor moeten. Die controleert dan of we niet stiekem iets hebben veranderd". Israël hoopt na de oorlog politiek munt te kunnen slaan uit de pro- Iraakse opstelling van plaatselijke Palestijnse leiders. Eén van hen, professor Sari Nusseibeh, werd vo rige week zonder vorm van proces gevangen gezet. Faisal al-Husseini, de bekendste Palestijnse voorman op de Westelijke Jordaanoever, doet zijn best de Israëlische autori teiten niet in de kaart te spelen. Gevraagd naar zijn mening over de Iraakse raketaanvallen op Tel Aviv en Haifa antwoordt hij stee vast dat hij die evenzeer veroordeelt als de geallieerde bombardementen op Bagdad. Niettemin schreef on langs het populaire Israëlische dag blad Yediot Achronot dat Husseini het Italiaanse linkse blad 'II Mani festo' had toevertrouwd dat hij de bombardementen op Tel Aviv een 'zegening' vindt. Een paar dagen la ter bleek dat Yediot een 'vertaal fout' had gemaakt. In werkelijkheid had Husseini de Italiaanse krant verteld wat de onvermijdelijke re actie van de gefrustreerde Palestijn- in-de-straat was geweest, de man "die zich verheugt over alles wat naar zijn idee zijn zaak kan helpen". De opstelling van Husseini kan model staan voor de houding van de Palestijnse elite op de Westelijke Jordaanoever in het algemeen. "Vergelijk onze houding tegenover Saddam Hussein met die van de joodse gemeenschap in Amerika ten opzichte van Shamir", zegt Han na Siniora. "De Amerikaanse joden zouden in meerderheid liever een vertegenwoordiger van de Arbei derspartij als premier zien, maar nu Shamir Israël vertegenwoordigt, steunen ze hem. Wij zijn het niet eens met de bezetting van Kuwayt, maar nu Amerika en zijn bondgeno ten in oorlog zijn met een Arabisch land kunnen we weinig anders doen dan achter Saddam staan". DIYAKHAKIR Of cr nog ccn vliegtuig kan landen of vertrekken op de Turkse militaire vliegbasis Diyarbakir is langzamerhand een groter probleem dan de beveiliging van bet vliegveld. Kond de startbaan van deze betrekkelijk kleine luchthaven staan zo veel raketten, luchtafweergeschut, militaire vrachtwagens en tenten, dat zelfs de coördinatie van de vuurleiding in de war dreigt te lopen. Hoewel op deze basis al twee Neder landse Patriot- en éen Hawk-squa- dron zijn gestationeerd, is toch het afgelopen weekeinde tussen al dat schiettuig het Nederlandse 328-ste Squadron Hawk-luchtdoelraketten uit Blomberg (Duitsland) in de blubber gewurmd. En daar komen deze week nog twee Duitse squa drons Hawks bij. "Dit is het beste beschermde vliegveld ter wereld", spotten de Nederlandse militairen van de Pa triot-eenheden in Diyarbakir. "Hawks zijn hier volstrekt overbo dig. Het is geen militaire aangele genheid meer, maar een politieke zaak die tot waanzinnige proporties is opgeschroefd", zo is de unanieme Geen van de Nederlandse militai ren in deze in Anatolie gelegen stad maakt er een geheim van dat er on nodig met geld wordt gesmeten, le gering van de militairen in hotels in Diyarbakir steeds nijpender wordt en dat de NAVO zich met deze zwaar overdreven bewapening van Turkije zich volstrekt belachelijk maakt. "We moeten elkaar zeker straks eerst op de bek rammen om uit te maken wie de eerste pijp de lucht in mag schieten als Saddam Hussein aanvalt", zegt een Neder landse vuurleidingofficier. "Maar ik verzeker je, je kunt je kont niet meer keren op dat vlieg veld. Moet je je voorstellen dat straks daar die Duitsers nog bij ko men. Waar moet dat spul staan? Dat wordt vermoedelijk tossen wie van ons tenten gaat opslaan in die lood zware modder". Elders plaatsen Als het aan de Nederlanders had ge legen waren de squadrons Hawk-ra- ketten van hen zelf en de Duitsers elders geplaatst. Waar het voor de luchtverdediging van Turkije wel zinvol zou zijn geweest. Bijvoor beeld dichter bij de grens met Irak of in de buurt van Batman, een an dere luchtmachtbasis niet ver van Diyarbakir. Maar de Turken willen onder geen beding dat deze installaties buiten de rollen prikkeldraad en hekken van een kazerne worden neergezet. Als de dood is Ankara voor terroristische aanslagen. Het Turkse leger beweert dat de lan ceerinrichtingen door hen zelf on voldoende zijn te beschermen tegen dergelijke acties. Vandaar dat op het vliegveld van Diyarbakir. op zo'n 200 kilometer van de grens met Irak uiteindelijk maar liefst drie verdedigingsringen zijn ingericht. De Turken beschik ken over M-55-mitrailleurs, een soort Stalinorgel met vier lopen waaruit .50-kogels kunnen sproei en. Verder zijn rondom zogenaam de 40 L70 Bofors-kanonnen gesta tioneerd met lopen van bijna drie meter, die laagvliegende gevechts jagers met gemak naar beneden ha len. Daarnaast staan Rapiers, zeer mo biele radargeleide raketjes, die niet missen als vijandelijke vliegtuigen het luchtruim boven de basis pene treren. En tussen dit alles staan 40 door Nederlanders bediende Pa triot-raketten (het enige projectiel dat een ballistische Scud-raket kan onderscheppen), 36 Hawk-lucht doelraketten en zijn van zonsop gang tot zonsondergang 36 Neder landse luchtmachtmilitairen paraat met 12 Stingers, van de schouder af te vuren raketten. Zo er nog een gaatje is, dan zullen in éen van die Wat is de oorzaak dat de NAVO- bijdrage aan de verdediging van het vliegveld en de stad Diyarbakir een dergelijke krankzinnige omvang heeft gekregen? Een hoge NAVO- officier wil in de lobby van het De- mir-hotel gistermiddag wel bevesti gen wat iedere ingewijde in de Turkse Golfpolitiek allang be vroedt. "Dit is en politieke show", zegt hij op voorwaarde van anoni miteit. "Turkije kan zich best zelf verdedigen, maar president Özal probeert uit de Golfcrisis politieke en militaire winst te boeken. En daarvoor gebruikt hij de NAVO". Wat deze officier bedoelt, is dat Ozal de militaire versterking van bondgenoten uitbuit om de politie ke en militaire kracht van Turkije als geheel te vergroten. De Turkse president speelt daarbij in op het sentiment van het volk dat sinds het teloorgaan van het Ottomaanse rijk snakt naar het herstel van de krach tige politieke, militaire en economi sche positie van weleer. Het grote probleem bij dit politie ke spel van Ozal is echter de parle mentaire en burgerlijke oppositie tegen zijn beleid Amerikanen van Turkse luchtmachtbases tegen Irak te laten opereren. Die weerstand komt zelfs uit zijn eigen Moeder landpartij. Weerzin Dat özal wel in de gaten heeft dat er met zijn beleid iets niet deugt, mag blijken uit de manier waarop hij het Directoraat voor Pers en Informatie (een overheidsinstelling die indi rect censureert) en het Turkse leger met de buitenlandse journalisten laat omgaan. Na vele malen aan dringen lukt het bijvoorbeeld niet de Nederlandse militairen op de vliegbasis te bezoeken. De luchtmachtstaf van de Patriot en Hawk-squadrons is daar zeer ontstemd over, maar zij moet zich onderwerpen aan de archaïsche, dictatoriale grillen van de Turkse generaals onder wiens beval zij valt als het gaat om toegang tot het pot dichte vliegveld. In het perscentrum van Diyar bakir verschuilen de Turkse kolo nels en generaals zich achter de smoes dat 'veiligheid' van de vlieg basis het niet toelaat. Wie hen wijst op de democratische beginselen van persvrijheid (ook in uitzonde ringstoestanden), waaraan geen NAVO-land, ook Turkije niet, zich kan onttrekken, krijgt te maken met hun arrogantie. "Wij maken de dienst hier uit", blaffen ze. Zoals ze dat dagelijks doen tegen hun ondergeschikte dienstplichtige soldaten die als honden naar hun bazen kruipen op fluitsignalen, lijfstraffen krijgen als ze niet snel genoeg gehoorzamen. GEESTELIJK LEVEN Toch oproep voor wapenstilstand UTRECHT (ANP) - De lei ding van het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) is ver deeld over een oproep aan de geallieerden om een wapen stilstand in de Golfoorlog af te kondigen. Dat bleek zaterdag tijdens de kernendag in Utrecht, waar het bestuur en vertegenwoordigers van de bijna tweehonderd plaatselij ke afdelingen (kernen) zich bezonnen op het beleid en ac ties in verband met de oorlog. Secretaris M.J. Faber, die overi gens vantevoren niet met het be stuur had overlegd, pleitte voor een onmiddellijke wapenstil stand in het Golfgebied. "Een ver nietigingsoorlog heeft een ver loop waarbij de drempel om zwaardere wapens in te zetten, steeds lager wordt. We moeten uit de spiraal van geweld komen en daarom een onmiddellijke wa penstilstand eisen", zei Faber on der applaus van vele aanwezigen. Oud-voorzitter B. ter Veer, die het optreden van de geallieerden heeft verdedigd, verzette zich hier krachtig tegen. Hij vond dat Faber de geallieerden in feite op riep zich aan Saddam Hussein over te geven. Als de Amerikanen en hun bondgenoten nu een wa penstilstand zouden afkondigen, zou er volgens Ter Veer, namens de RK Kerk lid van het beraad, niet alleen "volstrekte chaos" in het Golfgebied ontstaan, maar zou de Iraakse leider een "fla grante overwinning" hebben be haald. Ter Veer hekelde het ge brek aan discussie over een wa penstilstand binnen het IKV. Beide IKV-voormannen kre gen steun. Een pacifistisch kern lid zei voor een onmiddellijke wa penstilstand te zijn, "omdat ik niet in de oorlog geloof'. Ook de hervormde beraadsleden L. Ho- gebrink en B. van der Sijde pleit ten voor een onmiddellijke wa penstilstand. Daarentegen kreeg Ter Veer steun van de IKV-kern in Delft. Uiteindelijk aanvaardde de ver gadering een compromisvoorstel van het gereformeerde beraadslid J. Verdonk. Het IKV vindt dat er zo snel mogelijk een wapenstil stand moet komen. Het bestuur zal de voorwaarden uitwerken waaraan zo'n wapenstilstand, moet voldoen. De IKV-ers waren het evenmin eens over de vraag, of Saddam Hussein na beëindiging van de oorlog mag deelnemen aan een conferentie over de problemen in het Midden-Oosten. Ter Veer en Faber meenden beiden, dat er voor deze "weerzinwekkende dictator" (Faber) geen plaats is aan de onderhandelingstafel. "Als we vinden dat het onrecht ongedaan moet worden gemaakt en d$t Saddam Hussein door alle landen moet worden geïsoleerd, totdat hij ten val is gebracht, vloeit daar logisch uit voort, dat hij niet mee mag onderhande len", meende Faber. Verdonk verzette zich echter hiertegen. Zolang het Iraakse volk geen andere leider aanwijst, kun je Saddam Hussein niet af wijzen, zei hij. Hij beriep zich niet alleen op het volkerenrecht, maar ook op het feit dat de Syrische president Al-Assad, een even meedogenloze dictator, wel aan de onderhandelingen mag deel- Demonstratie Verscheidene sprekers pleitten voor helderheid in de IKV-visie op de Golfoorlog, maar dat ver hinderde niet dat er eveneens on enigheid heerste over de deelna me aan demonstraties. Het IKV was 26 januari geen mede-organi sator van de demonstratie tegen de Golfoorlog in Amsterdam, om dat het niet bij de voorbereiding ervan betrokken was. Volgens Ter Veer zou het IKV zich afzijdig van demonstraties moeten blijven houden. Faber en een vertegenwoordiger van de IKV-kern in Amsterdam pleitten ervoor wel de straat op te gaan. De Amsterdammer verweet de IKV-leiding arrogantie door haar eigen standpunt voorop te stel len. Het IKV voert binnenkort over leg met Groen Links over de de monstratie van 2 maart, waar net als op 26 januari zal worden ge pleit voor het stopzetten van de oorlog in de Golf en het terugha len van de Nederlandse oorlogs schepen uit de Golf. Bestuurslid Hogebrink, die de demonstratie vna vorige week als "voortreffe lijk" omschreef, voorspelde dat het IKV in maart van de partij zal zijn. Apostel Paulus was verborgen homoseksueel' WASHINGTON (Rtr) - De episcopaalse bisschop van de Amerikaanse stad Newark, John Spong, heeft zich de kritiek van velen binnen en buiten de kerk op de hals gehaald door te bewe ren dat de apostel Paulus waar schijnlijk een "van zichzelf wal gende en onderdrukte" homo seksueel is geweest. Anders is naar zijn mening niet te verklaren, waarom Paulus, die zich in zijn brieven zeer negatief over homoseksualiteit uitlaat, zo negatief over zijn eigen lichaam schreef en het gevoel had dat hij werd beheerst door iets waaraan hij niets kon veranderen. Spong geeft zijn visie weer in zijn nieuwste boek 'De bijbel red den van het fundamentalisme'. Hij heeft naar eigen zeggen willen aantonen, dat iedere mens zijn duistere kanten heeft, maar dat niemand zo duister is dat hij niet meer op Gods genade kan reke- De kritiek kwam van onder de anderen de episcopaalse bis schop van New Yrok, Richard Grein. "Als je zoiets beweert, wie zal je dan nog geloven, als je iets zegt dat wel waar is". De rooms- katholieke bisschop van Newark. Theodore McCamck, omschreef Spongs visie als "een van de raar ste dingen die ik tot nu toe heb ge hoord". Zendingsveld. "Saudi-Arabië is een vruchtbaar zendingsveld", vinden de Amerikaanse baptis ten. Sinds begin augustus hebben ongeveer duizend militairen zich bekeerd tot het christelijk geloof, meldt de informatiedienst van de baptisten. De 550 Amerikaanse geestelijken moeten met het oog op de islamitische gewoonten wat omzichtiger te werk gaan. Chris telijke symbolen mogen ze niet openlijk tonen en kerkdiensten mogen alleen op kleine schaal worden gehouden. Aalmoezenier Timothy Koester heeft sinds het uitbreken van de oorlog een aan merkelijke stijging van het aantal biechtelingen gesignaleerd. "De angst is groot hier", zegt hij. Gereformeerd en evangelisch. De Evangelische Alliantie (EA) wil met de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk praten over de nota 'Gereformeerd en evangelisch'. Deze nota is in de cember vorig jaar door het hoofd bestuur van de bond uitgebracht. In een eerste reactie op de brochure zegt EA-directeur Ar nold van Heusden dat "er ruim schoots voldoende raakvlakken zijn voor een constructieve be spreking". Als mogelijke onder werpen voor een gesprek noemt hij de visie op het wezen van de kerk, op haar taak zowel naar Christus en God als naar de ker kleden en de wereld, en de visie op de rol van de bijbel. Arrestaties. In China zijn eind vorig jaar verscheidene leiders van de ondergrondse Rooms-Ka- tholieke Kerk gearresteerd, be richt het Franse blad 'Eglises d'A- sie'. Volgens het blad zijn in de provincie Hopei ten zuidwesten van Peking vier bisschoppen en een onbekend aantal priesters en leken van de RK Kerk in hechte nis genomen. Talrijke priester studenten en religieuzen zouden onder huisarrest zijn geplaatst of naar een heropvoedingskamp zijn overgebracht. De Chinese re gering verbiedt sinds 1957 katho lieken contacten met het Vati- caan te onderhouden. Ter Veer: flagrante overwin ning. ('oto GPD)

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2