Spanningen bij VPRO Directeur negeert wens redactie Ook RTL 4 verlaagt prijs reclamespotjes Verschil RTL 4 en Nederland 1 groter Nederland is hitlijst rijker Bartlehiem V iyin„.iui.n,iM MAANDAG 4 FEBRUARI 1991 HILVERSUM - De radio-uit zendingen over de Golfoorlog op Radio 1 hebben geleid tot spanningen tussen de radiodi recteur van de VI'RO en de re daetie van de actualiteitenru briek. Vorige week besloten de directeuren van de omroepen binnen hun college, het Copra, door te gaan met het gezamen lijke programma, en dit zelfs uit te breiden. Een meerderheid van de eind redacteuren van de actualiteiten rubrieken had echter allang een punt achter het project willen zetten. Zelfs de redactie van Het Gebouw wordt door haar eigen VPRO-radiodirecteur Jan Haas broek gedwongen om opnieuw deel te nemen aan het project. Begin deze week besloot die re dactie er juist uit te stappen. De uitzendingen beginnen op vaste tijden, maar krijgen een va riabele lengte. Voortaan worden uitzendingen over de Golfoorlog aangevuld met ander nieuws. De uitzendingen beginnen om 7. 8. 12. 13. 17 en 18 uur. Ook wordt een 'nachtdienst' ingesteld om bij belangrijke ontwikkelingen ook tijdens de nachtelijke uren het gezamenlijk programma snel te starten. Ronald van den Boogaard, eindredacteur van VPRO's Het Gebouw, had begin deze week de medewerking van Het Ge bouw aan het project ingetrok ken omdat hij het onzinnig vindt nieuwsblokken van een half uur te vullen "met alleen Golf- nieuws, zelfs als dat er niet is. ter wijl ook in Zuid-Afrika en Rus- PARIJS - Acteur/zanger Yves Montand (rechts), die zaterdag de zesde zogenaamde ceremonie van 'Muzikale Overwinningen' in Parijs open- de. feliciteert de Franse zanger Johnny Halliday, die als beste uit de bus kwam na een spectaculair concert. foto ap» land het een en ander gebeurt". Nu er ook ruimte is voor ander nieuws kan hij zich wel weervin den in het concept. Hij vermoedt dat omroeppolitieke redenen ten grondslag liggen aan het besluit van het Copra. "McKinsey speelt op de achtergrond mee", weet hij, verwijzend naar het onder zoek over de toekomst van de Nederlandse televisie. De radio directeuren willen laten zien dat. wat bij televisie niet mogelijk is. bij radio wel kan. Zo platvloers is het allemaal wel". Nieuw programma over mens en tecliniek HILVERSUM - Veronica be gint morgenmiddag met een nieuw educatief jongerenpro gramma 'Megabel en Bugs'. Megabel (Carmen Schilstra) en haar vriendje Bugs (Jeroen Kra mer) gaan aan de hand van her kenbare situaties op zoek naar structurele veranderingen in on ze omgeving die het gevolg zijn van technische ontwikkelingen. Thema's zijn bijvoorbeeld: kunstvezels, rietwerken, open baar vervoer en tele- en sateliet- communicatie. De eerste van de 5 afleveringen gaat over het openbaar verv oer. Met name de streekbussen staan centraal in het programma. In deze aflevering wordt nader in gegaan op de voor- en nadelen van het openbaar vervoer en de daarmee samenhangende conse quenties voor de omgeving. Eer ste uitzending: TV 2. dinsdag middag om 16.40 uur. 'Belangstelling omroepen voor filmfestival veel te mager ROTTERDAM (ANP) - Voorzit ter Felix Rottenberg van de Stichting Film Festival Rotter dam is 'ernstig teleurgesteld' over de geringe aandacht die de Nederlandse omroepen aan het festival hebben besteed. Dertig minuten in de afgelo pen tien dagen vindt hij erg ma ger. In andere landen zou aan een dergelijk festival volgens hem el ke dag uitvoerig aandacht zijn besteed. Hij meent dat er sprake is van onderschatting van het te levisie-kijkende publiek. Dat wil films die op het festival zijn ge draaid ook zien, vindt hij. Rottenberg zei dit gisteren tij dens de afsluiting van het festi val. In tegenstelling tot de ver wachting van de organisatie dat ongeveer 175.000 mensen het fes tival zouden bezoeken, is het to tale aantal blijven steken op 150.000. Li navolging van STER PARIJS - Dc Franse mode-ontwerper Claude Montana van het modehuis Lanvin toont, met één van de Lanvin modellen, de Gou den Vingerhoed die hij afgelopen weck ontving voor zijn lente- en zomercollectie voor 1991. Montana viel vorig jaar al in de prijzen met zijn herfst- en wintercollectie. (foto ap) HILVERSUM RTL 4 is in de maand januari wederom de best beke ken televisiezender in Nederland geweest. Het station haalde een marktaandeel van 26,9%. Nederland 1 kwam tot 21,4%. Het verschil tussen RTL 4 en en de best bekeken Nederlandse zender is nog nooit zo groot geweest (4,5%). Met name de Supriseshow en de dagelijkse dramaserie 'Goede tij den. slechte tijden', alsmede de horizontale programmering in de voor avond zijn verantwoordelijk voor het succes van RTL 4. Alle tussen 16.00 en 20.30 uur geprogrammeerde RTL 4-programma's ('Telekids', '5 Uur Show', 'Prijzenslag'. Scrabble', 'Goede tijden, slechte tijden') haalden de afgelopen maand recordkijkdichtheden. Door de sandwichformule ('Goede tijden, slechte tijden'. 'RTL 4 Nieuws' en Rad van Fortuin') en door de golfoorlog is ook de kijkdicht heid van het RTL 4 Nieuws sterk gestegen. In januari heeft het RTL 4 Nieuws zelfs de kijkdichtheid van het acht uur journaal op Nederland 2 enkele keren overtroffen. Opmerkelijk is ook dat er sinds oktober 1987, toen de nieuwe kijkcij fermeting werd ingevoerd, nog nooit zoveel televisie gekeken is als de afgelopen maand. De totale kijktijd (hoeveel minuten de Nederlander per avond televisie kijkt) was 123 minuten. Naast de golfoorlog is de soap 'Goede tijden, slechte tijden' daarvoor verantwoordelijk. De dra maserie haalt dagelijks hoge kijkdichtheden. HILVERSUM (GPD) - IPN Ne derland, het bureau dat voor RTL 4 de reclamezendtijd ver koopt, heeft in navolging van de STER de tarieven fors verlaagd. De verlaging is opmerkelijk om dat het een tussentijdse aanpas sing betreft. Het tarief lag oor spronkelijk tot maart vast. maar gaat vanaf deze week gemiddeld met zo'n vijftien procent omlaag. IPN reageert daarmee op een for se verlaging van het tarief van de STER. STER-directeur C. Smeekes kondigde twee weken geleden aan het tarief voor STER-spotjes fors te verlagen. Adverteerders betalen vanaf 1 maart zo'n vijf tien procent minder dan de eer ste twee maanden van dit jaar. In vergelijking met dezelfde perio de vorig jaar betekenen de nieu we STER-tarieven zelfs een ver laging van rond de veertig pro cent. Bovendien is adverteerders een korting in het vooruitzicht gesteld van twintig procent als zij hun hele tv-budget bij de STER uitgeven. Smeekes wil met deze forse prijsverlaging ad verteerders wegtrekken bii RTL 4. Directeur F. Eijken van IPN sloot in een eerste reactie op het nieuwe STER-tarief al niet uit dat zijn organisatie voortijdig de prijzen zou laten zakken om de concurrentie met de STER niet te verliezen. IPN heeft besloten vanaf deze week de tarieven voor tv-commercials meer aan te pas sen aan de kijkdichtheden. Dat betekent dat spots rond een pro gramma als Goede tijden, slechte tijden, dat veel meer kijkers HILVERSUM Nederland is een nieuwe hitlijst rijker. De Stichting Nederlandse Top 40 is met ingang van deze week begonnen met de 'Country Top 10'. een maan delijkse albumlijst met een overzicht van de best ver kochte Country Western- albums in Nederland. On derzoek heeft uitgewezen dat er behoefte is aan zo'n lijst. De Country Top 10 wordt iedere laatste week van de maand gepubliceerd in bet gedrukte exemplaar van dc Top 40 en verspreid via de platenhandelaren. Ook zendt de KRO elke laatste zaterdag van de maand de Country Top 10 uit via radio 2 van zes tot zeven 's avonds. haalt dan voorspeld werd, duur der worden. Spots rond andere programma's worden weer goed koper. Gemiddeld daalt het IPN- tarief echter met zo'n vijftien procent. Adverteerders die veel rond Goede Tijden zaten, zouden nu dus duurder uit zijn, maar IPN wil zelf het verschil bijpassen. Als adverteerders door de verla ging geld overhouden, zo belooft IPN, kunnen ze nog forsere kor tingen krijgen als ze dat geld be steden aan reclame op RTL 4. Op die manier probeert IPN de re clamegelden binnen de deur te houden en te voorkomen dat geld naar de STER vloeit. Mediabureau's verwachten dat IPN door de gemiddelde prijsverlaging niet minder in komsten zal krijgen doordat veel adverteerders juist bij de iets duurdere programma's willen zitten. Ook IPN-directeur F. Eij ken verwacht door de bijstelling van de tarieven geen negatieve financiële gevolgen voor RTL 4. Nederland Muziek staakt strijd voor betere programma's AMSTERDAM (ANP) - De stich- ting Nederland Muziek is ont bonden. De inspanningen voor een betere programmering op de klassieke zender Radio 4 worden gestaakt. De stichting werd in het begin van de jaren zeventig door onder meer violist Theo Olof, essayist Rudy Kousbroek en wijlen jour nalist Bert Poll opgericht om een klassieke muziekzender te reali seren. Midden jaren zeventig kwam Radio 4 daadwerkelijk van de grond. Volgens een woordvoerster is de stichting nooit tevreden ge weest over de kwaliteit van deze zender. Omroepen stemmen de programma's onderling te wei nig op elkaar af. Ook wordt vol gens Nederland Muziek teveel tijd besteed aan gepraat. Pogin gen van de stichting de program mering te beïnvloeden zijn ech ter op niets uitgelopen. Het be stuur ziet ook geen mogelijkhe den meer in de toekomst bij de omroepen een verandering te re aliseren. De stichting beschikt over een kapitaal van 50.000 gulden. Dat geld gaat naar de Concertzender, die in Amsterdam en omgeving via de kabel een klassiek pro gramma verzorgt. De steun moet bijdragen aan het streven van de Concertzender in een groter deel van Nederland op de kabel te ko- De wereld van het carnaval mag dayi verdeeld zijn over de vraag of je feest mag vieren in tijden van oorlog, zulks is niet het geval in de wereld van de Friese hardrijderij. Hebben de ijsmeesters eenmaal vastgesteld dat het hele traject betrouw baar is. dan gaat de Elfsteden tocht gewoon doorhoe de vlag er in het Midden-Oosten ook bij mag hangen. Het Bestuur heeft ruggespraak gehouden met de Commissaris van de Koningin Hans Wiegel, zelf een fanatiek sportman, die nog onlangs aan een voetbalknie werd geope reerd. en die bleek absoluut niet beducht te zijn voor Iraakse ter reuracties. Ook de leiding van de zeven stedelijke politiekorpsen was van oordeel dat er nauwelijks extra-maatregelen nodig wa ren om de veiligheid van rijders en publiek te waarborgen. De korpschef in Sneek zegde toe dat hij een brief aan zijn collega's van Schiphol zou schrijven, met het verzoek of hij een van hun hasjhonden mocht lenen. "Ara bieren roken nu eenmaal altijd hasj", legde de notulist vast, "en dan pikje zo'n terrorist er mak kelijk uit". Stavoren was van plan om aan ereburger G. Ab- ma, oud-lid van het "Woest ij ji- rattencomrnando" van gene raal ("Monty") Montgomery, te vragen of hij bij de haven wilde 'letten op plezierjachten met Arabische kentekens. Een wachtmeester van de Franeker gemeentepolitie was bereid om zich in de nacht voor het start schot met een infrarood-kijker en een veldtelefoon op de plaat 7- O 98f r>] V j e Oerrit jan Zwier selijke watertoren te installe ren. Wiegel vond al deze maat regelen overbodig. Waarom zouden we paniek gaan zaai en?, vroeg hij zich af. Dat ze bij het carnaval bang zijn voor ge maskerde terroristen, kan ik me nog voorstellen, zei hij, maar wie heeft er ooit gehoord van schaatsende Irakezen? Met dat grapje kreeg hij natuurlijk de lachers op zijn hand. Daardoor werd er nauwelijks aandacht geschonken aan deze opmer king van een bestuurslid uit Bokwerd: "Schaatsen kunnen ze misschien niet, maar klunen des te beter". Zowel carnaval als de Elfste dentocht zijn ware volksfeesten, waarbij tienduizenden mensen op de been zijn. De uitzending van de laatste twee Elfsteden tochten kende niet alleen een enorm hoge kijkdichtheid, maar ook het evenement zelj trok een miljoen toeschouwers. Carnaval is een jaarlijks terug kerend katholiek feest, en dat kan van de Friese schaatsriiara- thoii niet gezegd worden. Maar heeft ook dit 'sportfestijn niet een religieus tintje? Ik herinner me een artikel dat na de laatste Elfstedentocht van 1986 in een dagblad verscheen, waarin op het semi-godsdienstige karak ter van deze tocht gewezen werd. De twee schrijvers vayi het stuk, godsdieyistsociologeyi van beroep, zagen het schaatsevene- ment als een nationaal ritueel. Op die ene winterse dag koestert het Nederlandse volk de romantische illusie van vrij heid, gelijkheid en broeder schap, de illusie van het "her wonnen paradijs". Het kan geen toeval zijn dat winnaar Evert van Benthem door jour nalisten een "ijsheilige" werd genoemd. Ook nu, in het kran tenberichtje over het schaatsfes- tijn en Saddam Hussein, neemt het Bestuur van de Tocht der Tochten meteen weer bovenna tuurlijke termen in de mond - het al of niet doorgaan van de marathon wordt niet bepaald door de Golf, maar uitsluitend en alleen door de weergoden. Slechts de ijsgod Thialf heeft het lot van de Elfstedentocht in haii- den. Volgens het artikel zou Fries land op die ene dag een heilige provincie met heilige plaatsen zijn. Het kan haast geen toeval zijn, aldus de auteurs, dat het befaamde Bartlehiem, waar de rijders twee keer langskomen, en waar voor velen de kruisweg begint, slechts een paar letters verschilt van Bethlehem. Het is een amusant verhaal, dat waarschijnlijk ook geschre ven is om de lezers te amuseren. Het zou yiog verder onderbouwd kunnen worden met alle recente perikelen rond de heilige bron van Bonifatius in de Elfsteden- stad Dokkum, die vele bede vaartgangers naar zich toe trok. Overigens, het is maar goed dat de slager van Baghdad niet weet dat Bethlehem ook in Friesland ligt. De kans dat hij daar een elitegroep kluners heen stuurt, lijkt me nu inder daad niet erg groot.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 22