Eigen galerie voor Alphense kunstenaars Slaapverwekkende kamelenswing Interessant jazz-contrast Twee winnaars Davina van Wely Vioolconcours Hardnekkige zang tijdens koffie MAANDAG 4 FEBRUARI 1991 KUNST PAGINA 21 Actrice Gerda Havertong opent onder het oog van bewonderende toeschouwers de Alphense STAA-gcüerie. (foto noem het een post-BKR-syndroom. Na de opheffing van de Beeldende Kunstenaarsregeling heeft de ge meente Alphen besloten om zelf een kunstbeleid op poten te zetten. Maar in de praktijk komt er maar weinig op tafel". Rien Scholten wil geen woorden maar daden. "Staa heeft genoeg van zich laten horen. Het is nu de beurt aan de gemeen te". Wethouder van Cultuur, me vrouw G. Brussen-Leerdam, heeft haar verklaring voor de trage ont wikkeling van het Alphense Kunst beleid gereed. "Er bestaat in Al phen aan den Rijn geen traditie voor een beleid op het gebied van de beeldende kunst", aldus me vrouw G. Bussen-Leerdam. "Tot 1989 was dat een zaak van de over heid. Bovendien groeit het inwo nersaantal van Alphen aan den Rijn bijzonder snel. De doelgroep was niet gelokaliseerd". De wethouder onderschrijft het belang van Staa. De Alphense kunstenaars hebben een gezicht gekregen. En met de opening van de nieuwe galerie in Alphen aan den Rijn kan nu ook het publiek de aktiviteiten van de Alphense kunstenaars op de voet volgen. Expositie: goauches van Marian Meester en keramiek van Titia Hoeksema. Staa-galerie, Prinses Irenelaan 88 in Alphen aan den Rijn. Geopend op woensdag tot en met zaterdag van 14.00 tot 17.00 uur en op vrijdag van 18.00 tot 21.00 uur. luc Houtkamp met het solo-programma "The Songlines en het Johan Huizing Kwartet Ge hoord op 2 februan bi| Hot House in de Waag. LEIDEN Een groter contrast op het gebied van de nieuwere jazz en geïmproviseerde muziek is nauwe lijks denkbaar de Haagse saxofo nist Luc Houtkamp, die op het grensgebied tussen de jazz en de 'se rieuze' muziek een geheel eigen vorm ontwikkelt, en de vooral op Ornette Coleman geïnspireerde mu ziek van het Groningse Johan Hui- zinga Kwartet. Houtkamp, gebruik makend van de tenor- en de altsaxo foon. maakt een kleine toernee ter gelegenheid van het verschijnen van zijn cd 'The Songlines' twee we ken geleden. Het compacte pro gramma van ongeveer vijftig minu-» ten dat hij zaterdagavond liet horen is dan ook voor een groot deel op die cd te beluisteren. Al langere tijd is Houtkamp een individualist die bewust zijn eigen weg gaat op de rietinstrumenten. Enige jaren terug bestond zijn werk voornamelijk uit een soort tech nisch veldwerk dat gedomineerd werd door een van zijn specialitei ten, de pizzicato. Vergeleken met het nogal strenge en abstract klin kende materiaal van onder meer de lp 'The Art of Erasure', treedt zijn techniek nu minder op de voor grond. Dubbel- en drietoons-tech- nieken, overblazen en circular bre athing hebben nu een dusdanige graad van natuurlijke functionali teit bereikt dat ze meer zijn gewor den dan ongewone klanken. Het lijkt of Houtkamp milder is gewor den en het publiek meer aankno pingspunten biedt om te genieten van zijn muziek. Zijn korte optre den kende haast geen momenten waarbij de aandacht afdwaalde. Nu eens heel zacht, met traditio- Van onze medewerker Lisette Oomen ALPHEN AAN DEN RIJN - Alphen aan den Rijn is een galerie rijker. De Stichting Alphense Ateliers heeft nu een eigen expositieruimte ingericht aan de Prinses Ire nelaan. De galerie is zater dag onder grote belangstel ling officieel geopend door actrice Gerda Havertong. De Stichting Alphense Ateliers (STAA) bestaat al sinds 1988. Staa is een belangenorganisatie voor beel dende kunstenaars uit Alphen aan den Rijn en omgeving. De stichting ontstond toen Alphense kunste naars zich gezamenlijk en in georga niseerd verband wilden inzetten voor geschikte atelierruimte voor kunstenaars. "Elk gebouw waarvan wij ons af vroegen of het niks voor ons was, werd afgebroken", zegt Rien Schol ten van Staa. Tot nu toe heeft de stichting slechts één atelier weten te bemachtigen. Maar de leden van Staa willen ook exposeren. Dankzij de welwillende medewerking van een boekhandel heeft Staa nu een eigen galerie. Het ligt in de bedoe ling om hier maandelijks wisselen de exposities te organiseren. Behal ve het werk van leden zullen ook kunstwerken van niet-leden wor den geéxposeerd. Marianne Meester en Titia Hoek sema bijten het spits af. Marianne Meester schildert gouaches, waarin soms gedichten of foto's verwerkt zijn. Kenmerkend voor haar werk zijn de kleurcontrasten en de grove penseelstreek. Titia Hoeksema is keramiste. Ze maakt handgedraai- de en handgevormde functionele en niet-functionele keramiek. Op de (meestal) witte ondergrond brengt ze een decoratie aan in heldere kleu ren, met een sterke voorkeur voor donkergroen, geel en lila. Typerend is de afgewogen verdeling van vlak ken, het evenwicht tussen de vor men en de achtergrond. Maar kunstenaar hebben méér nodig dan een atelier en een exposi tieruimte. Staa wil kontakten leg gen tussen kunstenaar en het be- dijfsleven en tussen kunstenaars onderling. Bovendien is Staa de ge sprekspartner van de gemeente. Zo dra het woord 'gemeente' valt klin ken er ontevreden geluiden in de nieuwe galerie. Rien Scholten: "Ik Extra voorstellingen Nationale Toneel DEN HAAG (ANP) Het Nationale Toneel in Den Haag trekt zoveel be langstelling met 'De Revisor' van Gogol, dat het op 6,7, en 10 februari extra voorstellingen geeft in de Ko ninklijke Schouwburg in Den Haag. 'De Revisor' werd voor het Natio nale Toneel vertaald door Karei van het Reve. De regie is van Fran.- M.i rijnen. Acteurs in helfstuk zijn on der meer Teter Tuinman, André van den Heuvel en Gijs Scholten van Aschat. Introdans met 'Asabiyya' van Graham Lustig LEIDEN Zes Turkse volksge dichten op muziek gezet door Theo Loevendie vormden het uitgangs punt van de Britse choreograaf Graham Lustig. In opdracht van het Arnhemse Introdans moest hij een ballet van 35 minuten maken voor de kerstpremière. Lustig (what's in a name) wilde het niet te zwaar ma ken, maar Turkse folklore stond hem ook niet voor ogen. Meer een vermenging van westerse en Turks- Oriëntaalse elementen in de dans. Een prachtig uitgangspunt dat in het verleden bij Jiri Kylian, die naar de Australische Aboriginals reisde, enerverend dansmateriaal voor 'Stamping Ground' opleverde. En ook Krisztina de Chatel bijvoor beeld reisde af naar Afrika en maak te het ballet 'Staunch' dat insloeg als een bom. Turkije heeft aan dans vormen heel wat te bieden; neem al leen al de hypnotiserende Derwish- dansen. Graham Lustig heeft zich in 'Asabiyya', Arabisch voor 'saam horigheid', echter beperkt tot de fol klore uit de reisfolder: kamelens wing en buikdansen. Vijf haremdames en sultanheren lijken de Aya Sophia in Istanboel te bevolken. Heupwiegend en met slangenbezwerende armen drente len ze in wisselende groepsforma ties door de sacrale ruimte. De sfe ren die de Turkse gedichten oproe pen liggen uiteen: van verdriet tot levensvreugde. Lustig en Loeven die vertalen dat uiteraard in langza mer en dynamischer gedeelten, maar interessant wordt de dans ner gens. De bewegingen zijn archety pisch en rommelig en de ruimte lijkt bij Lustig bedoeld om zoveel mogelijk dansers door elkaar te la ten drentelen. Wat dat betreft is het net een Turkse vakantiedisco vol met tieners die nog niet kunnen hip hoppen. Een enkele mooie dansfra- se gaat dan ook direct ten onder in de overvloed aan fladders die Lus tig heeft kunnen bedenken. Van een heel ander kaliber is 'So nate of Passion' van Nederlands Dans Theater-danser en choreo graaf Philip Taylor. Vijf jaar gele den, aan het begin van zijn steeds rijker wordende choreografische carrière, maakte Taylor deze lief dessonate. Voor Introdans werd nu een deels nieuwe versie gemaakt. Drie stellen geven bewegend vorm aan hun relatie. Stel één is te verle gen voor echt contact, stel twee legt elkaar beurtelings aan de hondeket ting en stel drie heeft een probleem loze en innige verstandhouding. De miniverhaaltjes laten niets aan dui delijkheid te wensen over en er werd in de zaal dan ook veel om de herkenbaarheid gelachen. Choreo grafisch heeft het niet zoveel om het lijf, amusant en theatraal is het wel. Dat het niet helemaal uit de verf komt heeft bovendien te maken met de dansers van Introdans, die, jong als ze zijn, nog geen persoon lijkheid aan hun rol kunnen meege- Hoogtepunt van de avond bleef toch een ouwetje van choreograaf Ed Wubbe: 'White Streams II' op de sfeervolle muziek van Arvo Part. Na het kleffe 'Abraham and Isaac' van artistiek leider Ton Wiggers, een schrale troost. Maar hij was er. INGRID VAN FRANKENHUYZEN e dansfrase gaat direct ten onder in de overvloed aan fladders die Lustig heeft kunnen beden- nele sub-tones, dan weer knalhard piepend op een gestopte altsax wist de flegmatieke Hagenaar het mees te te maken van dynamische con trasten die tot zijn beschikking staan De belangrijkste delen van de 'Songlines' bestaan uit vaste the ma's die als in de jazz aan het eind weer terugkeren. In die zin zijn het 'songs' zoals we die in de jazz en de populaire muziek kennen. Hout kamp kiest echter voor een uitwer king waarin bepaalde klankelemen ten van een thema in plaats van me lodisch materiaal als basis genomen worden voor zijn korte improvisa ties. Een boeiend optreden dat niet alleen de luisteraar uitdaagde om over muziekvormen na te denken, maar ook nog onderhoudend was. Hierna was het even wennen aan de muziek van de band van Johan Huizinga. Dat gold kennelijk ook voor de musici, die pas in het laatste stuk voor de pauze aardig op gang kwamen. Vooral bassist Fons Sluv- ter had zijn avond niet. want hij speelde bijna het hele concert lang ongeveer een kwart toon te laag. Slagwerker Bert Kleijn wist echter van het begin af te overtuigen door een spelopvatting die deed denken aan Paul Motian. maar dan met meer agressie. Hij slaagde er in de ritmische spanning vast te houden door meer naar het ritme te verwij zen dan dat voordurend aan te ge- De beide blazers. Freek Bakker op een ontspannen klinkende trom pet en de leider op de tenorsax, voelden zich in de tweede set een stuk beter op hun gemak. Het reper toire van het kwartet bestaat uit ei gen stukken, maar met een sterke verwijzing naar de Amerikaans- jazz van de tweede helft zestig en beginjaren zeventig, toen vooral in Chicago werd voortgeborduurd op de verworvenheden van Ornette Coleman. Het is muziek die met een sterke betrokkenheid gespeeld moet worden, omdat er al gauw een vormeloze brij kan ontstaan. Op zijn sterkst waren Huizinga en Bakker in de meer bluesachtige stukken, waarin ze direct te werk konden gaan zonder te veel te letten op harmonische problemen. Er zijn in Nederland niet veel groepen die zich zo duidelijk op dit soort jazz richten. Hopelijk slagen Huizinga c.s. erin om de zwakke punten weg te werken en over de gehele linie even spannend te klinken als aan het eind van het optreden, toen de soli rustig konden worden opge bouwd en duidelijker naar een cli max toewerkten. KEN VOS Onderonsje tussen Prins Claus en de eerste prijswinnaars van het Davina van Wely Vioolconcours: de zeven tienjarige Sonja van Beek (geheel links) en de even oude Wouter Vossen (midden). (foto anp> Extra prijs voor Sonja van Beek (17) DEN HAAG - Het was de jury van het Davina van Wely Viool concours zaterdag in het Ko ninklijk Conservatorium in Den Haag onmogelijk te beslis sen wie van beide finalisten als 'beste' moest worden aangewe zen. Na een lange discussie wer den Sonja van Beek en Wouter Vossen allebei tot winnaar ver klaard; aan deze eerste prijs is een bedrag van 3.000 gulden verbonden dat besteed moet worden aan vioolonderricht. Van Beek kreeg bovendien een extra (geld)prijs van de sponsor van het concours (PTT Neder land) waarmee een door een vooraanstaande (buitenlandse) vioolpedagoog geleide zomer cursus kan worden bekostigd. Het was voor de eerste keer dat het Davina van Welyconcours werd ge houden. Het staat open voor geta lenteerde violisten van 14 tot en met 17 jaar en wil een brug slaan tussen de Iordense Viooldagen voor jonge re violisten en het Oskar Backco- nours voor oudere musici. De be doeling van het tweejaarlijkse con cours, genoemd naar toonaange vend vioolpedagoge Davina van Wely, is dat de deelnemers zoveel mogelijk ervaring opdoen die hen van pas komt in hun latere carrière. Mevrouw Van Wely is van oordeel dat concoursen een stimulerende invloed hebben op de prestaties van aankomende musici: zij moeten een veelomvattend programma instu deren en kunnen veel leren van de opvatting en speelwijze van andere kandidaten. Sonja van Beek en Wouter Vos sen krijgen allebei les van Davina van Wely. die destijds ook tot top- musici uitgegroeide violisten ais Jaap van Zweden en Isabelle van Keulen onder haar hoede had. Wou ter Vossen is 17 jaar, komt uit het Brabantse Berkel-Enschot en kreeg zijn vooropleiding aan het Swee- linck Conservatorium in Amster dam. Sonja van Beek is eveneens 17 jaar, komt ook uit Brabant (Boxtel) en zit in de zesde klas van het gym- Beide finalisten moesten zater dagmiddag in de volle Schonberg- zaal van het conservatorium het 2de Vioolconcert van Mozart (KV 211 in D groot) spelen. Het Atheneum Ka merorkest onder leiding van Qui van Woerdekom begeleidde de so listen. De jury stond onder leiding van Jarmg Walta, concertmeester van het Residentie Orkest. Volgens Sonja van Beek heeft zy de extra prijs van de sponsor van het concours te danken aan het feit dat het ook tijdens de halve finale (twee weken geleden; 6 kandidaten) 'erg goed ging'. Ze weet nog niet in welk land en by welke leraar zy de zomercursus gaat volgen; het be drag van de sponsor-prys ligt tus sen 5.000 en 7 000 gulden. Over het onderhoud met prins Claus na af loop van de prijsuitreiking "Wl hebben zeker een half uur met hem gesproken; hij is zeer geïnteres seerd in muziek". Schetsen Modigliani na 65 jaar terecht ROME (AP) Na jaren van kunst historisch onderzoek zijn 79 schet sen van de Italiaanse schilder- beeldhouwer Amadeo Modigliani die in 1926 verloren waren gegaan opgespoord en op hun echtheid ge toetst. De schetsen dateren uit de periode 1896-1905, de 'jonge jaren' van Modigliani, en raakten verloren toen fascisten in 1926 het huis van Modigliani's broer Giusëppe Erna- nuale overvielen en de boel kort en klein sloegen. De meeste schetsen bleken in Ita lië te zijn gebleven; tien werden er in Lausanne in Zwitserland gevon den. De werken waren in het bezit van particuliere verzamelaars die niet wisten dat het Modigliani's wa- Een ontdekking van "buitenge wone historische en documentaire betekenis", zei Giancarlo Servolini van Argo 2001, een internationale organisatie die is gespecialiseerd in het opsporen van zoekgeraakte kunstwerken. Amadeo Modigliani leefde van 1884 tot 1919. Hij was een van de be kendste vertegenwoordigers van de Parijse School die begin deze eeuw opgeld deed. Hij is vooral bekend door zijn portretten en naakten. ALPHEN AAN DEN RIJN - Het projekt 'Nieuwe Muziek te Al phen' is een initiatief van de Streekmuziekschool Alphen aan den Rijn, in nauwe samenwer king met STAM (Stichting Al phen Muziek) met onder andere de steun van de Culturele Raad Zuid-Holland. Kees Wieringa, do cent/pianist, heeft in overleg met de directeur van de Streekmu ziekschool Leo Peys een aantal activiteiten uitgewerktom een brug te slaan tussen de muziek van vóór de eeuwwisseling en de eigentijdse muziek". Een citaat uit het voorwoord van het pro grammaboekje uitgegeven door de Streekmuziekschool. Dit projekt werd gistermiddag geopend door burgemeester Paats met een zeer gedegen inlei ding over de grafische partituren, moderne vormgeving van het tra ditionele notenschrift en de rela tie tussen 20e-eeuwse beeldende kunst en literatuur enerzijds en muziek van deze eeuw ander zijds. De manifestatie "Nieuwe Muziek in Alphen" staat namelijk óók in het teken van de beelden de kunst en niet te vergeten, van het nieuwe onderkomen van de Streekmuziekschool. In de hal en de wandelgangen hangen prach tige werken van Elisabeth Ho- man. alle geïnspireerd op muziek of beweging. Zoals het drieluik 'de vuurvogel' en 'de levensadem van Prometheus', die mensen 'in beweging zet'. Ook te bezichtigen is de maquette van Marike Koel man, die zij maakte als eindexa menopdracht van de Utrechtse Kunstacademie. Zij ontwierp in het oude Raadhuis (nu de Streek muziekschool) de trouwzaal let terlijk en figuurlijk in het cen trum van het gebouw, uitgaande van de voormalige raadzaal. Ook haar originele meubelontwerp heeft hierin een plaats de 'trouw- zitter' oftewel een bank voor het bruidspaar. Na de opening, na koffie, drankje en de kunst bewonderen, zetten Francien Hommes en Kees Wieringa zich ieder achter een 'Canto Ostinato' (letterlyk hardnekkige zang) uit 1979 van Simeon ten Holt is oorspronke lijk voor vier piano's geschreven, maar speciaal voor deze uitvoe ring verantwoord 'ingedikt' voor twee instrumenten. Een steeds vleugel in de centrale hal. Publiek mocht rondlopen, naar de tap of weglopen 'mits er geen herrie zou worden gemaakt' in de anderhalf uur, die Hommes en Wieringa on afgebroken speelden, weer en zonder onderbreking herhaald motief of thema, dat heel langzaam een weinig veran dert van inhoud, kleine accent verleggingen, ritmische verschui vingen. Elk motief mag naar ei gen goedvinden herhaald wor den, waardoor het stuk één uur maar ook twee uren kan duren. Bij Ten Holt zijn de thema's to naal en meestal zeer harmonieus geschreven, met eindeloos ver stilde meditatieve patronen, na verloop van tijd opbloeiend tot romantische dynamische blok ken, die even plotseling weer kunnen overgaan naar de 'eeu wig' durende rust. Ook het deel dat steeds eindigde met een let terlijk rustteken gaf een verras send effect en hield de spanning gericht op de volgende serie mu- ziekblokjes. Voor de uitvoerenden zelf is de grootste uitdaging het vasthou den van de concentratie, het blij ven betrokken zijn bij elk nieuw onderdeel. Je zou bijna willen zeggen 'tot het bittere eind toe' al was de bitterheid honingzoet voor de toehoorder, die volkomen relaxed deze muziek tot zich nam. LI DY VAN DER SPEK PARIJS De Amerikaanse violist Isaac Stern (links) wordt op de piano begeleid door zijn zoon David tijdens de 'Music Victory Award' dat vorige week zaterdag voor de 6e maal werd gehouden in Parijs. Stem kreeg een Au>ard voor zijn gehele oeuvre (i«t« Ar-,

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 21