'Doctor' Nunn gaat op herhaling Jan Timman pakt het zakelijker aan Delsasso ligt eruit Paul Halclan: niets extra's OPVALLEND AANWEZIG MAANDAG 4 FEBRUARI 1991 WIJK AAN ZEE (ANP) - John Nunn ging in Wijk aan Zee op her haling. De 'doctor', zoals de afgestudeerde wiskundige door zijn collega's wordt aangeduid, won net als in 1982 en vorig jaar de A- groep van het Hoogovenstoernooi. Deelde hij negen jaar geleden, als 26-jarige, de eerste prijs nog met de inmiddels uit de voorste rijen ver dwenen Sbvjetrus Balasjov, de laatste twee edities duldde Nunn niemand naast zich. Vorig jaar had Stich maakt het af tegen Italië DEN HAAG AN P/S ID/DPA/RTR) - Michael Stich was de degene, die gisteravond in Dortmund Duits land in de race hield voor de Davis- cup. Nadat Boris Becker met een moeizame zege in vijf sets tegen Omar Camporese de achterstand van 1-2 tegen Italië had wegge werkt, zorgde de 22-jarige Stich voor de beslissing ten gunste van Duitsland door in vier fel bevochten sets: 7-6 (7-4) 6-7 (1-7) 7-5, 6-1 te win nen van Paolo Cane. Duitsland had zich een dag eerder in een lastige positie gemanoeu vreerd door verlies van het dubbel. Becker en Jelen verloren daarin na een voorsprong van 6-4 en 4-2 als nog van Camporese en Nargiso. De andere beslissingen in de eer ste ronde van de wereldgroep vielen dit jaar wel heel snel. Australië, Ar gentinië, Tsjechoslowakije. Spanje en Joegoslavië waren zaterdag met een 3-0 voorsprong al zeker van een plaats in de kwartfinales. Nederland start trouwens de po ging opnieuw door te dringen tot de wereldgroep met een uit-wedstrijd begin mei tegen Portugal. Dat won in het afgelopen weekeinde zonder enig probleem van Ierland. LEIDEN - Tennister Carmen Dels asso van het district Leiden is«in de tweede ronde van het NK tot en met 12 jaar uitgeschakeld. In Weert ver loor zij van de als vijfde geplaatste Kim Gijsbertsen: 6-0, 6-1. Delsasso had eerder Tamara de Mol versla gen met 6-4, 6-2. Remco van Oosten, Sjouke Liem, Anneleos Jonker en Reggy van Rui ten sneuvelden al eerder in de kwa lificatie. hij aan acht punten voldoende bo ven Portisch en Andersson te eindi gen. Dit keer had Nunn temidden van dejeugd (hij was met zijn 35 jaar de veteraan van het gezelschap) een half punt meer nodig. De enige an dere Engelse winnaar in de historie van het Hoogovens toernooi is Ni- gel Short, die in 1986 en 1987 (toen met Kortsjnoi) eerste werd. Simpel De opgave voor Nunn in de slotron- de was simpel. Met zijn landgenoot Michael Adams, die als gedeeld tweede met zwart geen risico meer wilde lopen, was al na elf zetten re mise beklonken. De Deen Curt Hansen kon nog naast de Brit ko men, maar hij kreeg tegen Leider dorper Jeroen Piket geen voet aan de grond en moest in remise berus ten. Zo was Nunn zeker van de hoofdprijs van 14.000 gulden, 1500 gulden meer dan in 1990. Piket vond zichzelf terug op de gedeelde zesde plaats, John van der Wiel smaakte in de laatste seance zowaar voor het eerst het zoet van de overwinning waardoor hij nog negende werd met 'min twee'. Dat was tegen de IJslander Helgi Olafs- son eigenlijk geen kunst. "Ik had met hem te doen", zei Van der Wiel. "Hij zat er helemaal doorheen". Olafsson begon het toernooi zeer voortvarend met twee punten uit drie partijen. Daarna knapte er iets in hem, waardoor er in de volgende tien duels slechts twee remises bij kwamen en de laatste plaats zijn deel werd. Nunn bestempelde het niveau van het toernooi als: "Wisselvallig, niet altijd even goed, maar in elk ge val strijdlustig". Volgens hem kwam dat door de relatief geringe ervaring van de meeste deelnemers, die met uitzondering van een enke ling - met name de oersaaie Tsjernin - als jonge honden te keer gingen. "Sommige partijen waren echt te gek". De afronding in de dertiende ron de verliep teleurstellend voor Piket. De Leiderdorper, die na de tiende ronde alleende leiding had maar zijn kansen verspeelde door neder lagen tegen Kozul en Fedorowicz (twee spelers uit de achterhoede), kwam uiteindelijk op de met Salov en Seirawan gedeelde zesde plaats terecht, nauwelijks goed voor 2.500 gulden. De Sovjets Khalifman en Tsjern in wonnen respectievelijk van Fe dorowicz en Sokolov en werden met Adams en Hansen gedeeld tweede. Salov besloot met winst op Kozul en Seirawan volgde dat voor beeld tegen de 17-jarige Fransman Lautier die een winnende stelling in tijdnood verprutste. Vrijaf Piket, die na Groningen (gedeeld eerste in december) en Wijk aan Zee, in februari vrijaf neemt, keek met gemengde gevoelens terug op het evenement. "Van tevoren zou ik voor een totaal van 7 1/2 punten hebben getekend", zei hij. "Maar nu ben ik er niet meer zo tevreden over. Ik heb tegen Kozul de slag gemist in een gewonnen stelling. Hoe dat kwam? Ik weet het niet". "Het had zeker niets te maken met een grotere druk of zo. Ik speel de net als anders. Alleen dacht ik wat te lang na. Soms speelt de tijd- indeling me nog wat parten. Ik be schouw dit toernooi hoe dan ook als een soort doorbraak. Ik weet nu dat ik tegen de meeste spelers een kans heb. Ik voel me ook sterker, heb meer zelfvertrouwen gekregen Dat kan me in mijn verdere ontwikke ling van pas komen". Uit de B-groep kwam de Spanjaar Alfonso Romero Holmes als promo vendus naar de hoofdgroep naar vo ren. Met zijn totaal van acht punten verdiende hij een tweede groot meesternorm. Friso Nijboer, die in de laatste ronde won van de Chi leense mede-koploper Cifuentes, kwam als tweede een half punt op die limiet te kort. Dit weekeinde is in Wijk aan Zee bekend geworden dat er een nieuwe organisatie is opgericht, die de Nederlandse schakers steunt en hen helpt bij deelneming aan toer- Dit 'bureau' heeft de naam gekre gen Chess Communication and Or ganization en wordt kortweg als CC O aangeduid. De organisatie wordt gesteund door de Koninklij ke Nederlandse Schaak Bond (KNSB) en probeert sponsors aan te trekken om waar nodig de Neder landse schakers die daarvoor in aanmerking komen, bij te staan. SARAJEVO (ANP) - Jan Timman gaat de WK-kandidatenmatches anders aanpakken. Zonder kromme tenen van faalangst, steviger, systematischer, maar vooral zakelijker. De primeur van de Nieu we Zakelijkheid was in Sarajevo een groot succes. Hij versloeg Hubner in de achtste finales fluitend met 4 1/2-2 1/2, de ruimste overwinning in zijn loopbaan. De zevende partij eindigde zaterdag in een slaapverwekkende remise. Na 47 zetten anti-schaak, waarin Timman met wit niets ondernam en Hubner met zwart niets ambieerde, was de tweekamp ten einde en Tim man na 286 zetten en dertig uur en een kwartier zeker van 26.250 gul den aan prijzengeld en een plaats bij de laatste acht. Wijn De Joegoslavische televisie, zes da gen prominent aanwezig, miste het moment. Commentator Ljubojevic was naar Belgrado vertrokken voor de finale van het vrouwen-kandida tentoernooi tussen de Joegoslavi sche Maric en de Chinese Ksi Jun. Zijn vervanger, grootmeester Kura- jica, arriveerde pas met de camera- heden toen Timman al lang en breed de zege besprenkelde met witte wijn. Het kon de lol niet bederven. De 39-jarige Amsterdammer was bui tengewoon ingenomen met het ver loop van de match tegen Hubner. Hij was bevrijd van het spookbeeld, dat WK-matches per definitie stroef en grillig verlopen. In de vorige cy clus besliste hij de tweekampen te gen Salov, Portisch en Speelman pas in de laatste partij en werd hij in de finale tegen Karpov in Kuala Lumpur door faalangst in z'n nek vel gegrepen. "Over de vorige cy clus was ik niet tevreden", gaf Tim man aan. "Wel over de resultaten en mijn omgang met de nervositeit in de zenuwslopende slotfases, maar DEN BOSCH (GPD) - Een mens is geen machine. Paul Haldan wil de zich afgelopen weekeinde voor eigen publiek gaarne bewijzen, maar de 25-jarige tafeltennisser kon niet datgene bieden waarop hijzelf had gehoopt. Op het Top- 12-toernooi in Den Bosch noteer de Haldan slechts één overwin ning op de Joegoslaaf Lupulescu en eindigde zodoende op een ge deelde elfde plaats. Winnaar gis teren werd verrassend de Zweed Erik Lindh, die in de finale we reldkampioen en landgenoot Waldner versloeg. De voorbereiding was in de ogen van de speler en coach aan- vankelijk 'ideaal' geweest, maar zaterdagavond in Den Bosch vroeg Haldan zich hardop af "of het allemaal wel zo goed is ge weest om de aandacht alleen op het tafeltennis te richten". "Toen ik vorig jaar de Open Roemeense won, had ik allerlei andere be slommeringen aan mijn hoofd. Dat werkt voor mij kennelijk het beste. Nu heb ik laatste twee we ken alleen maar gespeeld en had daardoor niets extra's te bieden". Wellicht had Haldan - hij is als enige in de top-25 geen prof - er beter aan gedaan om een circuit van vier toernooien in Japan te mijden. Niemand van de aanwezi gen in Den Bosch waagde zich twee weken geleden aan een trip naar het Verre Oosten. Haldan wel (er was een aantal dollars te verdienen) en moest die inspan ningen bij de Top-12 met een be scheiden elfde plek bekopen. "Paul was niet in topvorm", wist coach Vlieg. "Vergelijk hem eens met Mirjam Hooman. Die bracht hier bij wijze van spreken een kilo suiker naar toe. Paul hooguit een klontje en dat viel telkens van ta fel". Cruciaal vond Haldan zijn ne derlaag tegen de Belg Saive op de eerste dag. In normale doen heeft Haldan weinig problemen met die tegenstander, maar het toer nooi voor eigen publiek trok een te zware wissel op de ex-Roe- meen. "Bij elk ander toernooi heb je de mogelijkheid om naar de topvorm te groeien. Bij een Top- 12 word je direct voor de leeuwen gegooid en daar heb ik proble- ik had geen greep op de matches In dit toernooi wil Timman de spelbepaler zijn in al zijn matches. Om die reden wijzigde hij zijn aan pak. "Ik wil het met meer laten aan komen op de laatste partij Ik wil steviger winnen", sprak hij met overtuiging in de lobby van het Holiday Inn. "Ik ga me nog zorgvul diger en systematischer voorberei den. Voor de tweekamp tegen Hub ner heb ik 25 openingsanalyses op papier gezet. Dat heb ik nooit eerder gedaan. Door het opschrijven word je kritischer. Het geeft bovendien een vertrouwensbasis om op terug te vallen tijdens de match". Gestalte Op het bord moet de Nieuwe Zake lijkheid gestalte krijgen. "Ik ga za kelijk spelen. Behoedzaam, even wichtig. attent, geconcentreerd. Ik kies voor de solide zet. De ruige tweekamp tegen Seirawan (2-4) was in dat opzicht de ideale waarschu wing. Ik ga me nog meer verdiepen in het profiel van mijn tegenstan der. Wil tegenstanders vaker treffen in hun zwakke punten". Tegen Hubner slaagde Timman in die opzet. "Hubners kracht ligt in technische partijen. Die kans heb ik hem niet gegeven. Ik heb strate gisch ingewikkelde partijen op het bord gebracht. Daarnaast mist hij het exacte gevoel voor gevaar. Hij is een nauwkeurig verdediger, maar die speciale antenne heeft hij niet. In de vijfde partij voelde hij bijvoor beeld niet aan dat zijn zet c5 bijzon der gevaarlijk was". De tegenstander van Timman in de kwartfinales, in augustus in (ver moedelijk) Brussel, zal met uit het Sovjet-toptno Karpov. Ivantsjoek en Gelfand komen Met het drietal is Timman geplaatst op grond van het gemiddelde uit de laatste dne ELO-lijsten. De vier worden door het lot gekoppeld aan de overige vier kwartfinalisten. De loting wordt eind februari tij dens het supertoernooi in het Spaanse Linares gehouden. Van het achttal ziet Timman in Ivantsjoek de voornaamste kandidaat het uit dagerschap te verwerven. "Hij is misschien geestelijk niet helemaal normaal, maar dat zeiden ze van Fi scher ook. Qua talent, in spelkracht is hij de sterkste". Timman heeft lichte voorkeur voor de Indiër Anand als tegenstander. WIE IZEI Kortebaanwedstrijden hebben voor de schaatsers éen nadeel: je bent maar korte tijd in actie. Vandaar dat deze deelnemers aan de wedstrijden in Hoogmade gistermiddag kleumend hun beurt afwachtten. Dan was de blaas kapel op de achtergrond beter af. Hoewel, toen de muzikanten hun adem even inhielden, bleken hun instrumenten bevroren. Geen geluid meer uit te krijgen. Vandaar dat ze maar de aftocht bliezen. (foto Lork Zuydrrduini Frits Don, trainer van Mark Koevermans en Jan Siemerink, in Het Parool: "Jan Siemerink. daar druipt de honing van af. Maar dat kan ook tegen hem werken. Hij is een ar tiest. Als Jan geïnspireerd is. maakt hij een schilderij. Die moet je nooit zijn stopvolley of zijn bal letje tussen de benen door afpak- De Amerikaanse bokser Mike Tyson in Nieuwe Re vu: Toen de blanken voor het eerst in Afrika kwamen, hadden zij al het land en wij de bijbel. Als er daarboven dus ergens een God is. dan heeft-ie het zeker niet voor op nikkers". De Belgische journalist Hugo Camps in 'Bal op het Dak': "Michels is de parasiet van de voetballerij Wielrenner Phil Anderson in De Krant op Zondag: "Toen de huidige generatie ploegleiders nog als wielrenner actief was, werd er geslikt, gehapt en gespoten bij het leven". Ex-wielerprof Peter Harings in De Krant op Zondag: "Ik kwam er snel achter dat het prof peloton een slecht milieu vol intriges is". Franz Beckenbauer in Sport International: Het is allemaal quatsch, die vooroordelen van jullie over Duit sers. Bij ons heb je evenveel onder scheid als in Holland, god zijdank. Genieën, domoren en verder alles wat er tussen zit". De in Amerika wonende Jan van Beveren. ex-Emmenaar en oud-keeper van PSV. in Nieuwe Re vu: "Als ze me in het midden van Holland zouden neerzetten, zou ik niet weten waar ik heen moest gaan. Ja. Schiphol, om naar Dal las te gaan". Jan Vlieg in Het Parool: "Ik behoud mij het recht voor ze genadeloos te slachten". Tafeltennister Mirjam Hooman-Kloppenburg over bondscoach Jan Vlieg in Dc Te legraaf: "Jan slaat zichzelf op de borst als het goed gaat en wijst naar ons bij verlies" De bokser Mike Tyson in Nieuwe Re vu: "Een bankier zei me ooit: Geld is het schoolrapport van het le- Telstar-trainer Niels Over weg in Voetbal International: "Ik ben absoluut niet bang dat Glas bezig is om aan m'n stoel punten te zagen. Dat haalt-ie niet Yvonne van Gennip in De Volkskrant: "Ik ben nu wel zover dat ik din gen durf te doen waar ik eigenlijk bang voor ben. Dat geeft me zelfs een kick. Ook dat zie ik als een uit daging. daar wordt je geestelijk alleen maar sterker van. Zoals ik vroeger niet tegen kritiek kon en nu wel". Barry Hughes in Algemeen Dagblad: "Ik heb het druk zat. Ik hoef niet plotseling te stofzuigen of mijn hond twaalf keer per dag uit te la ten. De beesten van die werkloze collega's hebben op het laatst niet meer de kracht om te pissen". Mike Tyson in Nieuwe Revu: "Boksen is de enige sport waar je als een volslagen drop-out, om met te zeggen analfabeet, aan de slag kan. waar je de poen met mil joenen tegelijk kan binnenhalen en zo direct bovenaan staat. En kan neerkijken op lui die al hun hele leven met poen strooien. Je weet wel. van die halfzachte bour geois-types die naar Harvard. Cambridge of Yale gaan. en dan zeggen: Hemel, waar halen ze het lef..." Guus Brox. voormalig direc teur van Feyenoord. in NRC Handelsblad: "De echte Feyenoorders zitten vandaag de dag aan de bverkant van de weg. Op Varkenoord bij de amateurs. Van tijd tot tijd laten ze zich nog wel eens in het stadion zien. Maar na zo'n 0-0 tegen NEC loop je met tranen in je ogen weer naar de overkant". Mario Been, in Panorama: 'Zo n Golf-crisis... Ja kijk, ik vind het verschrikkelijk, hoor, en ik vind het erg dat daar soldaten heen moeten die toch hun leven riskeren, maar ik ga pas voor de buis zitten als er echt iets aan de hand is. in de zin dat er echt oor log is". Onderzoek (1) De sportredactie van het LD heeft recentelijk een paar vergelijkende (waren)onderzoekjes gedaan naar wat randverschijnselen rond het voetbal. Allerhande zaken werden daarbij onder de loep genomen, zoals de bereikbaarheid van de di verse sportcomplexen in de regio, de uitstraling (of het gebrek daar aan) van de verschillende clubte- nue's, het gezelligheidsaspect van de kantines en de vrijgevigheid van de respectievelijke voorzitters, om eens een paar zaken te noemen. Ook zullen in de komende tijd lijstjes worden gepubliceerd van de minst objectieve trainers uit de streek en de meest kleurloze voet ballers. Het spreekt dan al haast vanzelf dat ook suppoosten - al dan niet aanwezig - en arbiters worden beoordeeld. De ene groep op flexi biliteit. de andere categorie op streng voorkomen. Kortom, het be treft hier een representatieve toets van wat zich week in week uit voor doet op en rond de velden van de Afdeling Leiden. De eerste bijdrage is gewijd aan de parkeerterreinen van de diverse clubs. Of het ontbreken daarvan, zoals in het geval van de complete Boshuizerkade. Niet dat het daar veel uitmaakt. Want opvallend ge noeg is bij een zich almaar uitbrei dend wagenpark meteen ook het publiek aan de Leidse kade wegge bleven. Het was in vroeger dagen geen uitzondering dat een club als LFC 5000 mensen trok bij zijn Zilve ren Molentoernooi. Die kwamen toentertijd lopend of met de fiets. Zouden al die mensen vandaag de dag nog komen - en dan passend in het tijdsbeeld uiteraard met de auto - dan stond half Leiden op dergelij ke avonden in de file. In dit specifie ke geval hebben de gemeentelijke planologen een vooruitziende blik gehad. Ondanks al die mensen acht ten zij een parkeerterrein toen niet nodig. Want anno 1990, zo wisten ze. zou er nog maar een handjevol men sen komen kijken. En Flip Massaar heeft geen auto, dus dat scheelt. Wie scoren bijvoorbeeld goed met hun parkeerplaatsen? Noordwijk. Quick Boys, FC Lis- se. Randstad Sport. Voorschoten. Oegstgeest. UDO. TAW. de Al- phense clubs en UVS. Maar vooral toch VNL. Zo'n beetje de kleinste club van de Afdeling beschikt bij De Vliet over zo'n beetje het groot ste parkeerterrein. Vooral nu het zwembad nog nauwelijks wordt ge bruikt, kun je daar op zonddg rustig aankomen met je truck met opleg ger. Wie scoren ondermeer een vol doende? Katwijk. Lugdunum. Hazers- woudse Boys. SJZ, Kagia, FC Rijn land (niet op zaterdag als buur Lei den speelt) en KRV. Wie scoren met name niet? Docos en Rijnsburgse Boys, bij welke clubs vooral de openbare weg aan beide kanten moet worden aangesproken. Verder ook Wou- brugge en ASC (vol bij drie auto's en een Lada), Meerburg. SVLV (ruimte genoeg, maar waarom vra gen ze daar als enige club in de regio geld?). Warmunda en SJC. Veiligheid Israel wil uit veiligheidsoverwegin gen dat de uitgestelde Davis Cup wedstrijd tegen Frankrijk niet in Marseille plaatsvindt. De wedstrijd voor de eerste ronde van de wereld groep had oorspronkelijk dit week einde in de Zuidfranse havenstad moeten worden gespeeld, maar werd uitgesteld tot 29-31 maart van wege de Golf-oorlog. In Marseille en omgeving won nen nogal wat Arabieren. De Israëli sche tennisbond verwacht als ge volg daarvan veiligheidsproble men Het ontvangende land mag de plaats bepalen waar wordt ge speeld. maar in dit speciale geval menen de Israëliërs dat het in bei der belang is de organisatie aan een andere Franse stad toe te wijzen. Theunisse De lobby van TVM in Paterswolde heeft geen succes gehad. Zaterdag besloot het congres van de interna tionale wielerorganisatie, de UCI, Gert Jan Theunisse geen gratie te verlenen. Zijn schorsing blijft dus gehandhaafd tot 13 juni. Vorige week hebben TVM diree teur Ad Bos en ploegleider Cees Priem in de wandelgangen van het Familiehotel geprobeerd dc afge vaardigden te overtuigen van de rechtvaardigheid Gert Jan Theunis se al in april van start te laten gaan Maar zaterdag verklaarde de UCI het gratieverzoek van de renner niet ontvankelijk. Vlag Aangezien het 'Hamar Isstadion' voor de laatste maal in de geschie denis het décor vormde voor een groot internationaal schaatstoer nooi. deden de org.ini atoren .m het WK voor dames de nodige moei te publiek te trekken. Overal in Ha- mar hingen aanplakbiljetten. Ani mo was er desondanks nauwelijks. De organisatie besloot daarom geen entreegelden te heffen, mits de bezoeker een Noorse vlag zou mee brengen. Zaterdag kwamen er ruim zeshonderd toeschouwers, vrijwel allen met vlag. Gisteren bevolkten ruim vierhonderd Noren het sta dion. Overigens wordt in Hamar in ver band met de Olympische Spt-lm van '94 een schaatshal gebouwd Naam: Edwin Kooien Leeftijd: 21 jaar Club: KNS Beroep: Ziekenverzorger KNS vergooide het afgelopen weekeinde alle kansen op een kampioenschap in de wedstrijd tegen KCN uit Amsterdam. Een 15-12 nederlaag tegen de degrada tiekandidaat vergrote de kloof met de top. Edwin Kooien voelde zich een beetje schuldig. Hij scoorde zeven keer, niets op aan te merken. Kooien miste echter vier strafworpen. Enige zuiver heid van zijn kant zou de Oegst- geester korfbalclub de overwin ning hebben opgeleverd. Hor kan jc nou lier strain or- pem BÉMsf "Ik stond te trillen op mijn be nen. Na mijn eerste missers werd ik onzeker. De moed zakte in mijn schoenen toen de bal steeds uit de korf stuiterde. Normaal mis ik een of twee strafworpen in een seizoen. Maar vier in een wed strijd is een ramp. De afstands choten liepen ook niet lekker, veel ballen kwamen op de korf, ik had geen geluk". Herd deze wedstrijd gedomi neerd door strafworpen? "Ja, het was gewoon een straf- worpenwedstrijd. In totaal waren er geloof ik veertien strafworpen. Dat krijg je al gauw als een scheidsrechter heel consequent fluit". Hoe ziet het seizoen er voor jullie na deze nederlaag uil "In de zaal zijn we praktisch veilig, kampioenskansen hebben we niet meer. Dat kunnen we wel vergeten. Als we hadden gewon nen dan zouden we nog een klei ne kans op het kampioenschap hebben gehad. Met nog een thuis wedstrijd tegen de koploper en een lopend protest vanwege het zwarte-zolen-incident' in de wed strijd tegen OKV was er nog van alles mogelijk. Nu moeten we de zaalcompetitie rustig uitspelen, en ons concentreren op de veld- compctitie. We staan op een een na laatste plaats, dus is het be langrijk om op het veld nog wat punten te halen". Hoe lang korfbal je al bij KXS? "Vanaf mijn zevende. Ik denk er niet aan om weg te gaan. het is toch wel mijn club". En je hele familie speelt er. "Inderdaad. In het eerste spe len normaal gesproken nog vier familieleden van mij Wel gezel lig".

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19