'Zilveren lustrum' Van der Poel Groenendaal huilt tranen met tuiten Ouderwetse wedstrijden op natuurijs in Hoogmade Wendy van der Poel bij juniorensprinters onbedreigd naar titel Berlijnse sprinters op scherp Simunek kaapt wereldtitel veldrijden weg voor eeuwige tweede Rechter verbiedt Danny de Bie deel te nemen aan WK MAANDAG 4 FEBRUARI 1991 HOOGMADE Aan een dicht gevroren sloot had IJsclub Hoogmade genoeg om korte- baanwedstrijden te organise ren. Voor het eerst in de regio werd gistermiddag in het kerk dorp de net zo eenvoudige als aantrekkelijke formule uit de kast gehaald. Schaatsers rijden paarsgewijs 160 meter rechtuit tegen elkaar. Via het knock-out- systeem blijft uiteindelijk de snelste over. In Hoogmade was dat Francisco Cortes uit War mond. Van de 28 deelnemers die op de pri meur voor Zuid-Holland waren af gekomen. had de 19-jarige Warmon- der de langste adem. Geen wonder voor een langebaanschaatser. die in de finale de twee jaar jongere Rijns burger Peter Grimbergen, onge traind vanwege een stage in de Ver enigde Staten, tweemaal de baas bleef. Beiden hadden het achter de Van Klaverweideweg uitgezette ijs baantje in kort tijdsbestek in totaal tienmaal afgelegd. Kortebaanwed- stri jden duren nu eenmaal niet lang. Afgelopen donderdag hadden de bestuursleden van IJsclub Hoog made de koppen bij elkaar gesto ken. "Als het zou blijven vriezen", aldus secretaris Koos van Wierin- gen. "wilden wij als eersten korte- baanwedstrijden organiseren. Op de manier van vroeger, dat hebben ze hier het liefst. Dus zonder tijdme ting. gewoon met vlaggen aangeven wie de rit heeft gewonnen. Winnen beide rijders een keer. dan volgt nog een herkamp". Herkansing Dat overkwam de plaatselijk favo riet Ruud Borst ("Ik doe alleen maar mee. omdat onze ijsclub dit or ganiseert") al bij de eerste schifting. De 18-jarige marathonrijder, die daags tevoren op krakend ijs al Nierüch profiteert van Tomba's val SAALBACH (SID) - Het leed van de één is de vreugde van de ander. Rudi Nierlich heroverde gisteren op de laatste dag van de wereldkam pioenschappen ski in Saal- bach/Hinterglemm zijn titel op de reuzenslalom van de mannen, mede doordat de leidende Italiaan Alber to Tomba in de tweede manche ten val was gekomen. De 24-jarige Oostenrijker verloor drie poortjes voor het einde even eens de controle over de ski's, maar de zoon van een lijkbezorger uit St. Wolfgang redde zich met een koene manoeuvre en bezorgde daarmee Oostenrijk het vijfde goud. Bij de vrouwen zorgde de Zweedse Pernil- la Wiberg voor een primeur. Als eer ste skister uit haar land won zij een gouden medaille bij het alpine-ski- en. De 20-jarige.»slechts 1.60 meter lange en 59 kilogram zware Wiberg. zorgde daarmee voor een enorme verrassing. Pas een maand won zij haar eerste wedstrijd voor de we reldbeker. in Kleinkirchheim. Wi- berg hield in Saalbach de Oosten rijkse Maier. winnares van de super reuzenslalom. net van een tweede gouden medaille af. Bij de mannen leek tweevoudig Olympisch kampioen Alberto Tom- ba op weg naar goud. Hij had de eer ste manche op zijn naam gebracht met een voorsprong van 0.27 secon den op Nierlich. Maar bij de tweede start kwam het einde al na enkele poortjes toen de Italiaan met de arm tussen twee vlagggestokken bleef haken. LEIDEN Met overmacht heeft Wendv van der Poel het afgelo pen weekeinde in Assen het Nederlands Kampioenschap sprint voor junioren op haar naam geschreven. De Roelofarendsveense won alle vier de afstanden. Bij de jongens junioren was een eervol le vierde plaats weggelegd voor Marco Groeneveld. van de Nieuw- koopse IJsvereniging Nino. Arnold van der Poel belandde bij de mannen op de zevende plaats. e deelnemers) vlagt valse starters af clubkampioen van Hoogmade was geworden, drong via de herkansing door tot de laatste veertien. Verder bracht hij het niet. Dat was maar goed ook. want de jonge stayer had slechts vijftig mi nuten over om zich naar Amster dam te spoeden, waar hem een kwa lificatiewedstrijd voor de afstands kampioenschappen op de 1500 me ter te wachten stond. Zaterdag avond eindigde Borst, in het kielzog van Henk Angenent uit Woubrugge (derde), maar vóór Jan Dirk Corts (tiende) en Piet van der Geest (twaalfde) bovendien als vijfde op de marathon voor B-rijders in Am sterdam. De overgebleven kortebaanspe- cialisten leverden voor het oog van tientallen toeschouwers een strijd op het scherpst van de snede Ter wijl de instrumenten van de plaat selijke blaaskapel De Boergondiers het begaven vanwege bevriezings verschijnselen en de gevulde koe ken bij de koek-en-zopie tent uitver kocht waren, maakten de vier hal- ve-finalisten zich na een korte pau ze op voor de verdeling van de buit. Vraag niet hoe het kan. maar de IJsclub Hoogmade had voor deze eerste wedstrijd op natuurijs enige honderden guldens in de prijzenpot gestopt. "Dat hoort nou eenmaal zo bij dit soort wedstrijden", vindt Van Wieringen, al 43 jaar secretaris van de IJsclub. "Op die manier krijgen we net als vroeger goede schaatsers naar Hoogmade. Jammer dat de aankondiging zo laat op Teletekst verscheen. En zonde dat net dit weekeinde de Nederlandse sprint kampioenschappen werden verre den. Anders hadden we hier geheid ook jongens als Boelsma en Hamers aan de start gehad". TIM BROUWER DE KONING Wendy van der Poel legde zaterdag de basis voor haar nationale titel. Op de 500 meter zegevierde ze in 43.97. terwijl op de 1000 meter een tijd van 1.27,71 haar eveneens een eerste plaats opleverde. Gisteren ging de 19-jarige Van der Poel op herhaling: een zege op de sprint in 43.13 en een overwinning op de kilo meter in 1.28,45. Gezien het feit dat Van der Poel dit seizoen bedankte voor een plaats in de sprintkern ploeg voor junioren is de triomf van Van der Poel des te opvallender. Voor de sprintkampioene was deze titelstrijd in feite bijzaak. Van der Poel bereidt zich namelijk i'gezet voor op de Nederlandse kampioenschappen allround voor junioren. Als zij daarop over twee weken haar visitekaartje afgeeft, plaatst zij zich voor de wereldkam pioenschappen voor junioren. "Eigenlijk hink ik op twee ge dachten". aldus Van der Poel. "Op de sprint kom ik hé\ best uit de voe ten. Maar als ik mij op de korte af- BERLIJN (SID) De beste Duitse sprinters komen ook dit schaatssei zoen uit Berlijn. Bij de mannen was dat in de persoon van de oppermachti ge Uwe-Jens Mev niet verwonderlijk. Hij bewees klaar te zijn voor de we reldtitelstrijd. die 23 en 24 februari in Inzeil wordt gehouden. Bij de vrou wen lag het iets anders, omdat werd gerekend op Angela Hauck. De favo riete werd echter verslagen door de 22-jarige Monique Garbrecht. haar stadgenote. Mey bevestigde zijn uitzonderingspositie in de Duitse elite op de korte afstanden. De 27-jarige Berlijner. die vorig jaar bij het WK in Tromso kans loos werd door een val. won de vier afstanden. Zijn twee 500 meters (37.42 en 37.34) en twee kilometers (1.15.49 en 1.16.05) leverden een puntentotaal op van 150.530. GIETEN (GPD) Het zal toch niet zo zijn dat Adrie van der Poel zijn wielercarrière afsluit zonder wereldtitel? Gisteren haalde hij in Gieten zijn vijfde zilveren cross-medaille af. Ook op de weg werd Van der Poel al een keer tweede op een wereldkampioenschap, dat van Althenrein in 1983. Van der Poel kondigde gisteren na afloop aan nog één keer een serieu ze poging op een mondiale cross-ti tel te willen wagen. Niet in 1992 of 1993. maar over driejaar pas, in Fiet Franse St. Herblain, ten westen van Nantes. Van der Poel: "Eigenlijk zou ik hier in Gieten mijn laatste cross hebben gereden, maar omdat ik be grepen heb dat over drie jaar Frank rijk aan de beurt is. wil ik het daar dan nog een keer proberen. Twee jaar ga ik het nu rustig aan doen en wil ik in de winterperiode wat meer tijd voor mezelf houden om dan in 1994 nog een keer alles op alles te zetten. Dat parcours daar ligt me normaal gesproken. Ik heb er al twee keer op gereden". Tegen die tijd. Van der Poel is dan 34. is het ook de bedoeling dat hij met zijn vrouw, Connne Poulidor. GIETEN (GPD) - Vader Groe nendaal en moeder Frischknecht huilden om hun zonen. De één van ellende, de ander van geluk. Grote contrasten dus aan de fi nish van de amateurrace in Giet en. waar de Zwitser Thomas Frischknecht wereldkampioen werd en waar de Nederlandse kampioen Richard Groenendaal als vijftigste eindigde, met alleen nog een Brit. een Amerikaan, een Japanner en een Fin achter zich. Toen Groenendaal drie weken eerder Nederlands kampioen veldrijden werd. toonde hij zich uiterst monter en was hij voor ie dereen aanspreekbaar. Toen het zelfde negentienjarige talent za terdagavond evenwel de teleur stelling van zijn leven te venver ken kreeg, ontweek hij het eerste uur iedereen door met betraand gezicht over een meters hoog hek te klimmen en de afzondering van de kleedkamer te zoeken. Wanf Groenendaal had veel tijd nodig om de redenen van zijn fa len voor de buitenwereld op een rijtje te zetten. Zo hard was de klap aangekomen. Hij had gere kend op een medailleplaats, had zes weken van school verzuimd en vroeg zich nu ineens af waar voor hij dat in godsnaam allemaal gedaan had. Diep bedroefd, nog steeds: "Dat is nog het ergste. Dat ik nu op school van alles moet inhalen om nog op tijd af te studeren (Groenendaal zit in zijn laatste MTS-jaar. red.). Dat diploma wil ik nu per se halen. Deze wedstrijd heeft aangetoond hoe betrekke lijk de sport is. Ik ben nu ook van plan meer op de weg te gaan rij den. nog meer. en volgend jaar het veld als bijzaak te beschou- Opvallend genoeg zijn er twee verklaringen voor het falen van Richard Groenendaal, die vorig jaar op het WK overigens even min uit de verf kwam. De eerste komt van de aangeslagen renner zelf. "De start was zeer onregle mentair. Het ene moment roepen ze 'nog twee minuten', het andere moment was er al gestart omdat ze aan de rechterkant aan het du wen waren. Die start had zo nooit mogen doorgaan. Ik was er nog niet klaar voor. kwam dus te laat op toeren, kon mijn toeclip daar na niet vinden en kwam vervol gens in een valpartij terecht Een tweede valpartij had Groe nendaal definitief gebroken, zei hij zelf. "omdat daarna een oude enkelblessure ging opspelen. Toen kon ik het wel vergeten Lijnrecht tegenover die veront schuldigingen van de Nederland se kampioen, staat echter het re laas van Edward Kuvper. die. in de derde rij gestart, het debacle Groenendaal voor zijn ogen zag voltrekken. Kuvper. die evenals vorig jaar als vijfde finishte: "Vol gens mij schakelde Richard hele maal mis. daardoor kwam hij niet op gang en werden wij. die achter hem zaten, min of meer geblok keerd". in Frankrijk is neergestreken. De van oorsprong Westbrabantse ren ner gaf gisteren ook toe. dat privé- omstandigheden voor hem de be langrijkste reden vormen om het de komende winters wat rustiger aan te doen. "Ik moet ook naar mijn we derhelft kijken. Zoals ik het de afge lopen jaren heb gedaan, blijft er weinig tijd over om thuis te zijn. Ook nu hebben we er alles voor la ten staan om wereldkampioen te worden". Het klinkt laconiek, maar de reali teit was ongetwijfeld harder voor de Nederlands kampioen, die minu tenlang na afloop tobde met 'bevro ren zandkorrels' in zijn ogen. Niet voor niets sloeg Van der Poel giste ren om vier uur. toen hij zich voor de streep geklopt wist door Rado- mir Simunek, vertwijfeld op het stuur. Weer een gemiste kans. weer een wereldtitel vergooid. Naderhand: "Ik zou die vijf zilve ren medailles natuurlijk direct in ruilen voor éen gouden, dat spreekt vanzelf. Maar hiermee kan ik toch vrede hebben. Je kunt beter zo ver slagen worden dan door bijvoor beeld pech. Tevoren wist ik dat ik twee concurrenten had: Simunek en mezelf. Dat kwam uit". Zuinig Nadat De Bie was uitgesloten door de UCI waren Simunek en Van der Poel ook op papier de laatste, over gebleven favorieten voor de wereld titel. Vorig jaar al. toen Van der Poel tweede werd achter Henk Baars in het Spaanse Getxo beschuldigde hij zijn Tsjechische rivaal van 'bandjesplakkerij'. gisteren deed hij dat opnieuw. "Simunek heeft na tuurlijk weer erg zuinig gereden, zoals van hem verwacht mocht wor den". De praktijk was toch iets anders. Gedurende het uur van de wereldti telstrijd ontplooide de Tsjechoslo- waak wel degelijk intiatieven. "Maar dat deed hij omdat hij niet wilde dat Baars of Hendriks bij de kopgroep kwamen", aldus Van der Poel, die zei zichzelf bewust te heb ben ingehouden om meer steun te krijgen. Maar uiteindelijk moest Van der Poel het zelf doen en ging het plan van de Nederlandse equipe niet door. Dat plan bestond uit een snel le vluchtpoging waarna de concur rentie het werk moest doen. Frank van Bakel. die zesde werd: "We had den zaterdag op die manier Frisch knecht kampioen bij de amateurs zien worden. Ik heb twee ronden mijn best gedaan om op dezelfde manier weg te komen, maar het luk te niet. Toen mijn ketting.eraf viel was ik geklopt". Dat de Nederlandse equipe het lan- denklassement veroverde, was niet meer dan een schrale troost. Bege leider-coach Hennie Stamsnijder: "Toch heb je kunnen zien dat we meer hebben dan Van der Poel al leen. Baars wordt toch weer vierde, Van Bakel zesde, Hendriks achtste. Echt. als Van der Poel straks weg valt. wat ik niet hoop. gaat het Ne derlandse veldrijden gewoon door. Dat was toch ook het geval toen ik stopte". Radomir Simunek kon niet zitten met het ongenoegen in de Neder landse ploeg en met de frustratie van Van der Poel. In 1989 prof ge worden na jaren als staatsamateur door het leven te zijn gegaan, slaag de hij er als eerste in de historie van het veldrijden in alle drie te verge ven wereltitels te hebben behaald. Eerst bij de junioren (1980). vervol gens bij de amateurs (1984) en nu dus ook bij de professionals. Vol gende week wacht bovendien waar schijnlijk de eerste plaats in het eindklassement van de Super Pres tige. waarin Simunek zes punten voorsprong heeft op Danny de Bie. Dit weekeinde tekende Simunek een nieuw tweejarig contract bij de Romeinse club Spalanzani. Daar fietste hij het afgelopen jaar voor slechts 13.000 gulden aan vast sala ris. Met de handtekening onder het nieuwe contract hielp Simunek di rect ook het gerucht uit de wereld dat hij naar PDM zou gaan. al toon de de Gisberg-formatie wel degelijk belangstelling voor de crossende Tsjechoslowaak. De Nederlandse profploeg onderhandelt nu met Martin Hendriks. Simunek zelf uitte zich na afloop in allerlei lovende woorden in de richting van de Nederlandse organi satie. Verder kwam er weinig zin nigs uit de mond van de 28-jange Tsjechoslowaak. "Deze wereldtitel was vorig jaar in Spanje al gepland. Toen lukte het niet. nu wel. En voor Van der Poel was ik in de finale niet bang. Ik wist dat ik sneller was". GIETEN (ANP) De rechter verhinderde uiteindelijk het optreden van veldrijder Danny de Bie tijdens de wereldtitelstrijd voor profs. Dat gebeur de via een kort geding, dat was aangespannen door de advocaten van De Bie en zich afspeelde in het Familiehotel in Paterswolde. De UCI (internationale wielerunie) zag het zaterdagmorgen genomen besluit De Bie deelneming te weigeren, bevestigd, maar wacht wellicht een juridisch gevecht met de raadslieden van de 31-jarige Belg Zaterdagmiddag omstreeks 17.00 uur besliste mr. Meijenngh van het ar rondissement Assen, dat Danny de Bie niet mocht starten in het wereld kampioenschap veldrijden in Gieten. De vertoning was nog niet ten einde, zo bleek later. De BWB (Belgische Wielerbond) besloot zaterdagavond rond 20.00 uur op advies van de juris ten van de UCI De Bie's vervanger Roland Liboton uit de selectie te verwij deren. De reden, volgens de UCI: "De belangen van de BWB in het geding met De Bie zouden bij deelneming van Liboton geschaad kunnen wor den". De angst voor een miljoenenclaim zit kennelijk diep geworteld bij de UCI en de Belgische bond. die door de rechter in Brussel afgelopen maan dag was gelast De Bie toe te laten tot het toernooi om de wereldtitels en alle standen vastleg, kan ik het als all- rounder verder wel vergeten. Op de NK allround maak ik kans op een hoge klassering als de 1500 meter net zo goed gaat als de 500 en 1000 meter. Op de 3000 meter kan ik dan de schade beperken". Marco Groeneveld behaalde za terdag twee vijfde plaatsen. Op de sprint liet hij een tijd van 40.21 note ren, terwijl hij voor de 1000 meter 1.19.97 nodig had. De tweede dag verliep voor de uit Woerdense Ver laat afkomstige Groeneveld uitste kend. Tijden van 39.99 op de 500 meter en 1.19.72 op de dubbele sprint deden de pas 17-jarige scho lier op een vierde plaats in het alge meen klassement belandden. "Vooraf had ik gerekend op een plaats bij de eerste zes. Dit is dus meer dan ik had verwacht", aldus Groeneveld. Marcel Bliek uit Lisse eindigde bij de junioren op een ver dienstelijke zesde plaats in het eind klassement. Arnold van der Poel belandde bij dankzij twee goede kilo meters op de zevende plaats Zater dag drukte de oudere broer van Wendy zijn schaats na 1.19.82 over de meet. gisteren duurde de kilome ter voor hem een seconde langer De 500 meter ging Van der Poel heel wat minder goed af: 40.21 en 40.07, ofwel tweemaal een tiende plaats. Sterk eindschot Van Kempen AMSTERDAM (ANP) - De super- sprinter van het nationale mara- thonschaatsen Richard van Kem pen deed zijn reputatie en zijn natio nale trui zaterdag op de Amster damse Jaap Edenbaan alle eer aan Hij werd winnaar in de Amstel- bocht Marathon, de eerste wed strijd uit de derde serie om de KNSB-cup. Van Kempen versloeg in de massasprint de man die zich in de morgenuren in Veenoord de sterkste had getoond bij de eerste marathon op natuurijs. Huitema. Alderts ging als derde over de streep. Het hoge tempo zorgde voor een slachting in het peloton, veel rijders hadden de eerste marathon op na tuurijs over één uur in Veenoord nog in de benen. De snelheid zorgde er ook voor dat iedere uitlooppo- gmg tot mislukken was gedoemd. De smaakmaker was zaterdag avond Robert Vundennk. die met zijn krachten smeet, maar geen suc ces boekte. Reeds na twintig ron den ondernam hij een vluchtpo ging. samen met Frits Schalij, maar vier kilometer verder slokte het pe loton hen op. Het vuur was echter aangestoken en vooral de Rus Korotkov - in 1990 twee ki er win naar in Amsterdam - was zeer actief, evenals Ruitenberg De pogingen liepen op niets uit Tien ronden voor het einde tastte Vundennk nog een maal diep in zijn krachtenarsenaal Hij liep weg en zijn voorsprong groeide tot honderd meter, maar toen Yep Kramer op kop van het pe loton begon te sleuren, gaf Vunde nnk ook deze laatste poging op. Een gesloten peloton stormde op de eindstreep af om te constateren dat Van Kempen nog steeds de snelste sprinter is. Bij de vrouwen triomfeerde Boukje Keulen na een zeer attrac tief verloop voor Tilly Bakker en Petra Moolhuijzen. Marja Schipper uit Warmond werd .uT.i i. Alida Pasveer moest verstek laten gaan. Zij startte in Assen bij de Neder landse kampioenschappen sprint. Natuurijs Lammert Huitema benutte zijn sterke sprint uitstekend tijdens de eerste marathon op natuurijs De schaatser uit Roden won in Veen oord de spurt van dertien rijders. Rene Ruitenberg •.«.errl twe.-de, Oleg Bozjev uit de Sovjetunie der de. Halverwege reden dertien deelne mers weg van de groep. Kasper trok de sprint aan voor ploeggenoot Hui tema. die gemakkelijk profiteerde. Zijn concurrenten in het marathon- op kunstijs, Van Kempen Kramer, ontbraken in Drenthe. sancties in te trekken, op straffe van een dwangsom van 1.4 miljoen gul den. De UCI liet zich aanvankelijk niet af-rhrikken en hr te ,t. r morgen na ampele overwegingen de van dopingfraude verdachte ex-we reldkampioen van de startlijst. "Op morele gronden, omdat de UCI een sterk vermoeden heeft dat de verdenkingen terecht zijn", verklaarde vice-voorzitter Hein Verbruggen van de UCI. "Het risico dat we namen met De Bie als hij op het podium te recht was gekomen, wilden we niet nemen' De Bie reageerde meteen en kondigde een kort geding aan. Zijn advoca ten hadden al de nodige voorbereidingen getroffen voor het geval de UCI de uitspraak van de Belgische rechtbank niet zou respecteren. Met zeven advocaten in zijn gevolg arriveerde De Bie in Paterswolde. waarde UCI in allerijl een raadsman uit Emmen had laten opdraven Ruim twee uur duurde het voordat de rechter tot een uitspraak kwam Mr. Meijeringh benadrukte dat hij zich niet wilde mengen in het vonnis van de Belgische collega. Hij was het roerend met hem eens dat de BWB verzuimd heeft hoor en wederhoor toe te passen en achtte, net als de Brus selse rechter, niet bewezen dat De Bie gesjoemeld' heeft. Wel vond hy dat de ernstige vermoedens doorslaggevend moesten zyn. Stam en Zandstra langs sjïecialisten ASSEN (GPD) - Het sprinten in Nederland isal sinds mensen heugenis het ondergeschoven kindje van de schaatssport Pas op het laatst komen de specialis ten op de korte afstanden nog eens aan de beurt. Met een minimale inspanning al een heel eind kunt komen Kijk naar Marieke Stam. die op haar 'oude dag' voor het eerst in haar loopbaan eerste werd op een nationaal titeltoernooi. Kijk ook naar Falko Zandstra. De Friese spillepoot. die bij de ju nioren meedeed, had na twee dagen een beter puntentotaal dan de tegenvallende kampioen Arie Loef.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15