O R T Het geheim van Mirjam Hooman SPOoRPTTV Stompwijkse lia van Schie als prima donna Scylla-speelster wint ongeslagen de Top 12 Stigter (AAV) winnaar van Midwinter-marathon Toernooi doorslaand succes Beenhakker blijft aan MAANDAG 4 FEBRUAR11991 PAGINA 13 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD HAMAR (GPD) Lia van Schie was zaterdagavond alvast aan het rekenen geslagen. Weliswaar stond ze in het klassement pas op een zesde plaats, maar haar uitstekende prestatie op de drie kilo meter, waar ze brons mee verdiende, deed de twintigjarige Stomp wijkse vermoeden dat de tweede dag van het WK-schaatsen nog veel mooier zou kunnen worden. Ze bleek geen enkel rekenfoutje te hebben gemaakt. Van Schie maakte op de vijf kilometer acht se conden goed op haar naaste belager Seiko Hashimoto, waardoor ze in de eindrangschikking als derde eindigde. Ze kreeg vooral een kick van het feit dat ze de hegemonie van Yvonne van Gennip had doorbroken. "Yvonne is toch altijd nog de olym pische kampioene en ook altijd de beste Nederlandse". De gevolgen die de positie van eerste Nederland se met zich meebrengen, liet ze eveneens tevreden over zich heen komen. Van Schie hoefde eindelijk een keer niet stilletjes bij een pers conferentie te zitten en alleen maar te luisteren. "Meestal worden alle vragen aan Yvonne gesteld. Geinig, dat de pers nu een keer op mij moet wachten". Van Schie geldt al geruime tijd als een talent, waarbij die kwalificatie zich vooral toespitst op de drie en vijf kilometer. In het voorjaar van 1989 stapte ze op uitnodiging van bondscoach Jan Wiebe Last ineens over van de Zuidhollandse selectie naar de kernploeg. Een dergelijke snelle entree in de kernploeg had daarvoor alleen Van Gennip nog maar gepresteerd. In Calgary maakte ze vorig sei zoen reeds een sterk WK-debuut door als achtste te eindigen. Die prestatie schreef ze voor een be langrijk deel toe aan haar afwezig heid bij de Europese kampioen schappen. Dit jaar miste ze de Eu ropese titelstrijd opnieuw. De sug gestie dat de afwezigheid in Saraje vo een positieve invloed zou heb ben gehad op haar prestaties in Ha- mar, wees ze evenwel van de hand. "Ik was niet extra uitgerust of zo. Ik heb juist extra inspanningen moe ten leveren, omdat ik mij tijdens se lectiewedstrijden in Amsterdam en Den Haag nog moest plaatsen voor het WK". Met de gewestelijke selectie van Zuid-Holland trainde ze jaren onder leiding van voormalig sprintkern- ploeglid André Kraayeveld. Het succes van Hamar schreef Van Schie evenwel geheel toe aan Last. "Hij is de man die mij in deze vorm heeft gebracht". Dat die vorm al toe reikend was voor een plaats bij de top drie, was voor zowel rijdster als coach echter een verrassing. Beiden mikten vooraf op een klassering bij de beste acht. Het succes voor Van Schie was des te opmerkelijker, ge let op de ernstige longinfectie die ze tijdens de zomermaanden opliep. Het leverde haar in de beginmaan den van het seizoen een flinke trai ningsachterstand op. Kamergenote Om tot succes te komen had Last niets aan het toeval overgelaten. Tij dens de afreis naar het trainings kamp in het Noorse Fagerness be sloot hij de vaste kamergenotes Van Schie voldoet aan Olympische eis HAMAR (ANP) - Lia .van Schie en Carla Zijlstra hebben zich gevoegd bij de kandidaten voor de Olympi sche Spelen van Albertville. In het laatste jaar voor het Olympisch toernooi moeten zij vormbehoud to- Van Schie en Zijlstra verzeker den zich van 'voorlopige' startbe wijzen op de drie en vijf kilometer. Bovendien plaatste Van Schie zich op de 1500 meter. Yvonne van Gennip voldeed tij dens de Europese titelstrijd in Sara jevo op de 1500, 3000 en 5000 meter al aan de Olympische eisen. Voetelink en Van Schie uit elkaar te halen. Tijdens het WK in Calgary had Last gemerkt dat Sandra Voete link na haar val op de 500 meter zo aangeslagen was, dat ze een demoti verende invloed had op haar kamer genote. Last kan onmogelijk ver moed hebben dat zijn beslissing van doorslaggevend belang zou worden. Nadat de 500 meter voor Voete link ongelukkig was verlopen, doordat tegenstandster Hunyady na een val voor haar langs gleed, hielp de Heerhugowaardse op de drie kilometer zelf haar kansen op een goed toernooi om zeep. Na 40 meter ging ze onderuit. Gedesillu sioneerd legde ze de resterende 2660 meter af. Van Schie kon 's avonds niettemin rustig slapen. "Ik denk dat het gunstig is geweest dat ik niet bij Sandra op de kamer lag". Last stond gistermiddag na de ce remonie protocolaire met een glim lach op hét gezicht de pers te woord. Het Nederlandse verslaggevers korps achtervolgt hem al geruime tijd met opmerkingen dat de Oran je-rijdsters geen vooruitgang boe ken en beneden de maat presteren. Gisteren wees Last fijntjes op de progressie die zijn equipe in verge lijking met het WK van Calgary ge boekt heeft. Tegenover de vierde -, achtste -, twaalfde - en zestiende eindnoteringen toen, stonden nu de plaatsen drie, vijf en negen. Sandra Voetelink deed enige afbreuk aan Concentratie bij Lia van Schie voor de start van de 5000 meter. De Stompwijkse greep brons op het WK. het Hamar-succes. Zij bereikte de laatste zestien niet. En een serieuze aanval op de hui dige generatie Duitse schaatssters blijft vooralsnog ook onwaarschijn lijk. Al had Last aan de 1500 meter van Kleemann gezien "dat het alle maal toch wat minder wordt bij de Duitsers". De wens leek daarbij an dermaal de vader van de gedachte. Kleemann reed de 1500 minder overtuigend dan anders, maar dat had enkel haar grote voorzichtig heid als reden. Na twee mislukte po gingen om de wereldtitel te verove ren in 1989 en 1990, wenste de Duit se kopvrouwe niet met de eindzege in zicht een val te riskeren. Haar overwinningen op de drie en vijf ki lometer maakten bovendien duide lijk dat er van verval geen sprake is bij de 24-jarige Erfurtse. Kleemann lijkt klaar voor een goldrush vol gend jaar tijdens de Olympische Spelen in Albertville. Yvonne van Gennip zat gister middag in een voor haar ongebrui kelijke positie. "Ik probeer toch al tijd minimaal de beste Nederlandse te zijn". Van enige teleurstelling bleek nauwelijks sprake. 'Tweede Nederlandse. Apart, maar goed voor het Nederlandse schaatsen. Eindelijk is er nog iemand die de kar kan trekken. En voor mijn moti vatie is het zeker niet nadelig". DEN BOSCH Topsporters begeven zich vaak langs uiter sten. Een minieme tegenslag kan verstrekkende gevolgen hebben, maar wijze raad van een vertrouweling geeft ze soms vleugels. Frits Kantebeen liet Miijam Hooman-Klop- penburg de afgelopen drie dagen vliegen. Met een suprema tie, die Bettine Vriesekoop in haar glorietijd nimmer heeft gedemonstreerd, greep de Leiderdorpse aan de hand van de coach voor het eerst in haar carrière de zege in het Top-12 tafeltennistoernooi. Het applaus van de bijna 4000 toe schouwers in de Bossche Maaspoort was dan ook terecht, maar in feite stond de gewonnen eindstrijd tegen de Hon gaarse Wirth volledig in de schaduw van de confrontatie te gen Vriesekoop. De halve finale tussen de beste speelsters van Nederland had een wel zeer bijzondere betekenis. Het was niet de eerste ontmoeting op dit prestigeuze platform, want twee keer eerder (in 1987 en 1988) ston den Vriesekoop en Hooman achter de toen nog groene tafel. In die pe riode was Vriesekoop in Europa toonaangevend en kreeg zij, bij wij ze van vriendendienst, twee keer de zege in de schoot geworpen. Giste ren evenwel kwam het mes op tafel. Vooral door toedoen van Vriese koop, die daarmee Hooman in op perste verwarring bracht. Voor het eerst tijdens het toernooi kreeg ze oppositie van enige betekenis en daarmee wist ze zich geen raad. Terugvallen op haar steun en toe verlaat kon ze niet, want Hooman APELDOORN (ANP) Voor de prachtige vergezichten over de Velu- we in de winterzon had Aart Stigter zaterdag nauwelijks belangstel ling. In de achttiende editie van de Midwinter-marathon, die zijn naam bij een temperatuur onder de nul graden eer aandeed, gold voor de 34- jange atleet van het Alphense AAV'36 alleen overleven. "In de tweede ronde was het verschrikkelijk. Mijn hoofd was erg koud en ik had een heel rillerig gevoel", herinnerde de 34-jarige sport- instructeur bij de rijkspolitie zich later, nadat een warme douche de kou en de pijn goeddeels had weggespoeld. "De heuveltjes leken steeds hoger te worden. Op een gegeven moment was de gang er hele maal uit". Het idee dat hij vrijwel stilstond overviel Stigter na zo'n 32 kilometer op de Kamsteeg. Op dat moment had de AAV'er al bijna twintig kilo meter alleen op kop gelopen. Stigter had tevoren gerekend zeker in de Assel-ronde, het eerste gedeelte van het parcours van ruim 27 kilome ter lengte, steun te krijgen van Marti ten Kate en Leidenaar Huub Pragt. Het duo liep de Asselronde, die als nieuw wedstrijdelement aan de 'Midwinter' was toegevoegd. Initiatief van Pragt dwong Ten Kate te volgen en daardoor moest Stigter na twaalf kilometer kiezen voor h£t lopen van zijn eigen wedstrijd. Dat ging uitstekend tot ruim dertig kilometer. Stigter, die voortdu rend een voorsprong van ruim een minuut op de concurrentie had. ver loor tussen 30 en 35 kilometer meer dan een halve minuut op Martin Bachmann. De Zwitser, 'zomers' gekleed, kreeg echter een klap toen hij zijn concurrent in de rug keek. Stigter, inmiddels de inzinking te bo ven, vergrootte de voorsprong weer snel en arriveerde na 2 uur 20 mi nuten en 46 seconden als eerste aan de verlossende finish. Bij de vrouwen eindigde Marja Hoogeboom van De Bataven uit Lei den als tweede achter de Westduitse Blotcher. Haar tijd was 3.05.18. In de Asselronde bleef Marti ten Kate Huub Pragt (1.28.40) nog voor. moest het net als Vriesekoop zon der coach stellen. Leuk vond ze dat niet, maar zo luiden nu eenmaal de (ongeschreven) Top 12-regels. Kan tebeen verkoos daarop een wande ling buiten de sporthal, omdat hij niet passief op de tribune kon toe kijken. Het werd voor Kantebeen een langdurig verblijf in een onaan gename temperatuur. Op het mo ment dat de naar buiten gerende Hooman hem meedeelde dat ook Vriesekoop aan de zegekar was ge bonden, brak het ijs onmiddellijk. Beiden beseften, in de wetenschap dat titelhoudster Gabriella Wirth op zaterdag al moeiteloos opzij was ge zet, dat de met 7000 gulden gevulde kampioensbeker voor het grijpen lag. En dat geschiedde ook, binnen 23 minuten zelfs. Hooman stelt een blindelings ver trouwen in Kantebeen, de verant woordelijke man bij het Leidse Scylla. "Voor een ander zal het alle maal wel onzin zijn wat hij zegt, maar voor mij betekent het heel veel", sprak zij opnieuw vertrou wen uit in de coach. "Frits zorgt er voor dat ik op een ontspannen ma nier kan tafeltennissen". Zelfverzekerd Waartoe dat kan leiden, was afgelo pen weekeinde in een goed gevulde Maaspoort te aanschouwen. Hooman (25) trad zeer zelfverzekerd naar buiten. Slechts één keer kende zij een moment van twijfel. In de vierde game van de spannende en op hoog niveau staande confronta tie met Vriesekoop, dacht ze dat het misschien wel mis zou kunnen gaan. Eerder was ze al van de wijs gebracht door een aantal scheids rechterlijke dwalingen, die Vriese koop na drie gespeelde punten aan vankelijk deden besluiten om op te stappen. Maar deze Hooman was niet van haar stuk te brengen. Vries ekoop oordeelde na afloop dat de gelukkigste had gewonnen. "Tus sen Mirjam en mij zit nauwelijks verschil. Maar ik was gewoon op. Ik kon niet meer. Het systeem van drie gewonnen games heeft mij duide lijk gesloopt". Beter kon het verschil tussen de kemphanen niet worden getypeerd. Hooman en Vriesekoop waren de Mirjam Hooman smaakmakers van het toernooi, maar de speelster van Scylla was de absolute alleenheerser en was ook in topconditie. Hooman sloeg al haar tegenstanders binnen een om mezien van de tafel, terwijl Vriese koop zich veel moeite moest ge troosten om haar opponenten van zich af te schudden. Niettemin een pluim voor de 29-jarige routinier, die haar rentree bij de twaalf besten van Europa vierde met een alleszins bevredigende derde plaats. Voldoening Vooraf koesterde ze nog grote twij fels over haar optreden. Tenslotte had zij de koers ten opzichte van vroeger gewijzigd. Daarbij raakte ze door het optreden voor eigen pu bliek extra gespannen. De derde plaats schonk haar uiteindelijk veel voldoening. "Ik ben er ruim een jaar uitgeweest en in dit toernooi is ge bleken dat ik het niveau nog steeds aankan. Ik vind mezelf zelfs beter spelen. De partij tegen Mirjam was van aparte klasse. Dat stond qua ni veau bijna gelijk aan een mannen partij. Achteraf gezien is het goed dat ik een jaar gestopt ben. Nu is al les weer fris en ben ik weer gemoti veerd om iets neer te zetten". DEN BOSCH (ANP) Het Top 12-toernooi in Den Bosch is zowel in sportief als commercieel opzicht succesvol verlopen. Ruim 3 000 toe schouwers zagen gisteren in De Maaspoort Mirjam Hooman-Kioppen- burg en de Zweed Erik Lmdh zegevieren De drie wedstrijddagen werden in totaal door 8.000 toeschouwers be zocht. De recette bedroeg ruim een ton. Mede door de uitstekende pu blieke belangstelling kon bureau Trefpunt, dat de financiële risico's van het evenement op zich had genomen, het toernooi met een positief saldo afsluiten. De begroting bedroeg ruim 3,5 ton. Geïnspireerd door het welslagen van de Top 12 wil de Nederlandse tafeltennisbond (NTTB) in samenwerking met Trefpunt jaarlijks een internationaal toernooi in eigen land gaan organiseren. De Europese Unie (ETTU) heeft een verzoek daartoe in overweging genomen. In 1984 werd in Sportpaleis Ahoy' voor de laatste keer een open kam pioenschap gehouden. door haar uitgestippelde route de juiste is. Vorig seizoen hinkte ze nog op twee gedachten. "Ik kon maar moeilijk de juiste balans vinden. Bij het EK in Gothenburg was ik me zelf nog niet. Als ik iets deed, zei een stem in me dat ik dat weer anders moest doen. Zoals ik vroeger deed. Nu weet ik precies wat ik wel en wat ik niet moet doen. Mijn emoties heb ik nu ook beter in de hand Daar laat ik me niet meer door leiden". Lekker Voor een coach met harde hand is bij Vriesekoop geen plaats meer, Hooman daarentegen laat zich nog graag de les lezen. De Leiderdorpse zou graag zien dat Kantebeen haar in het buitenland blijft begeleiden. De NTTB staat niet te trappelen de aanvraag te honoreren, maar beseft dat Hooman recht van spreken heeft. "We moeten oppassen dat straks niet iedereen bij de tafelten nisbond met zo'n verzoek komt", vindt topsport-voorzitter Piet Rom- gens. "Maar in Den Bosch is geble ken dat Mirjam zich lekker voelt in aanwezigheid van een pnvé-coach. Dat argument weegt voor ons De kans is dus groot dat Kante been aan Hooman wordt gekop peld. De coach "Mijn geheimEer lijk. ik heb afgelopen dagen niets te gen haar hoeven zeggen Het enige wat ik haar heb verteld, is dat ze zo goed speelde". ROB ONDERWATER i AMSTERDAM (ANP) - Leo Beenhakker heeft opnieuw niet voor het grote geld. of een heel grote club gekozen. De tech nisch directeur van Ajax besloot zaterdag zijn contract met die club met twee jaar te verlengen. Zijn tweede periode in Amster- dam zal daardoor ten minste 1 vier seizoenen duren. Het bestuur van Ajax nam eind vorige week de laatste 'hobbels', zoals Beenhakker dat omschreef, weg. „Dat bete kent", zei voorzitter Van Praag, „dat het geld dat vrijkomt door middel van verkoop van spelers, kan worden aangewend voor nieuwe voetballers. Althans, tot op zekere hoogte". Het blijft mo gelijk, aldus de voorzitter, dat een deel van de transfersom voor de explotatie wordt aange wend. Bijvoorbeeld als de nieu we speler meer gaat verdienen dat de oude. In het spelerspotje van Been hakker zit voorlopig vijf ton. Dat is het geld dat de Belgische kop loper AA Gent voor verdediger Verkuyl over had. Waarschijn lijk zal daar niet al te veel bijko men. De contracten van veel spelers lopen door. Met de ge broeders De Boer. Larsson. Winter en Van 't Schip zal over verlenging van hun verbintenis moeten worden onderhandeld. De laatste twee. van wie Winter heeft gesuggereerd wel voor een vertrek te voelen, mogen overi gens weg voor een gelimiteerd I transferbedrag en zullen geza- melijk niet meer dan 2.4 miljoen gulden opbrengen. Zaterdagavond, bij het (uitge stelde) feestje ter gelegenheid van het negentig-jarig bestaan van de club, werden de twee ex tra jaren van Beenhakker gepre senteerd. Alleen de NOS was van dit feit vooraf op de hoogste gesteld. Een soort goedmaker- tje, zei Van Praag. ..We hebben een contract met de NOS voor onze Europese wedstrijden. Aangezien we dit seizoen niet Europees speelden, heeft de NOS ons dit seizoen gespon sord. Het leek ons niet dat we ie mand zouden schaden, door op deze manier iets terug te doen". Laatste'shuffle' van Roger Milla LONDEN (Reuter) - Roger Mil- la, spits van Cameroun. speelt woensdag tegen Engeland zijn laatste interlandwedstrijd Dat heeft de 38-jarige voetballer gis teren in Londen gezegd. Milla heeft sinds de wereldti telstrijd in Italië, waar hij dank zij vier doelpunten en de be faamd geworden 'shuffle bij de hoekvlag, uitgroeide tot volks held, geen serieuze duels meer gespeeld. Milla. die op het WK en on danks zijn goals halve wed strijdjes speelde, werd door de nieuwe bondscoach Redon op geroepen voor het treffen op Wembley. Cameroun werd tij dens het WK in de kwartfinales uitgeschakeld door Engeland. MAANDAG 17 30-1000 EURO Freestyle Skién 18 00-19 30 EURO Big Wheels 18 00-19 00 Sportnet Worstelen 18 30-19 00 EURO Eurosport News. 18 55-19.20 Ned 2 Sportpanorama 19 00-20 00 EURO NHL IJshockey 19.00-20.15 Sportnet Bowlen 20 00-21 00 EURO US College Basket ball 20 15-20 30 Sportnet Sport uit Spanje 20 30-21 00 Sportnet Voetbal hoogte punten uit de Spaanse competitie 20 50-21 25 BRT 2 Totsport vnjatijds- sporten 21 00-22 30 Sportnet Boksen 21 00-23 00 EURO Supertx>uts Boks Special Ai.-Frazier 22 15-22 20 Super Sports News 22 15-22 30 Ned 3 Stud*) Sport Journaal 22 30-00 00 Sportnet Rugby Franse League 23 00-00 00 EURO WK handbal voor vrouwen m Seoul 23 10-00 30 BBC 1 Snooker BAH-Mas ter» toernooi m Wemb*ey 00 00-00 30 EURO Eurosport News 00 00-00 30 Sportnet Sport uit Franknjk 00 30-01 00 EURO Hoogtepunten WK schaatsen voor vrouwen Noorwegen. 00 30-01 30 Sportnet Usspeedway 01 00-02 00 EURO intematOTMl Indoor Voetbaltoernooi m Bercy (Parijs) 01 30-02 00 Sportnet WerekJ van kam pioenen DINSDAG 06 00-10 00 Sportnet Boksen kcMge- wcht 08 30-09 00 EURO Eurobca 09 00-10 00 EURO WK handbal voor vrouwen m Seou' 10 00-11 00 Sportnet Usspeedway 10 00-10 30 EURO Hoogtepunten WK Rodelen 10 30-1130 EURO International Motor Sport» 11 00-12 00 Sportnet Worsteten 11 30-12 00 EURO EurotKS 12 00-13 30 EURO Au»tral'«che Tenn.s- kampoenschappen voor mannen 12 00-14 00 Sportnet NBA Basketbal San Antorso-Houston

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13