Ondoorzichtige rol van Iran in oorlog Generaals Israël steunen beleid van zelfbeheersing Nederlandse schade Golfoorlog verhalen op Irak W lA /fPAi n/Rn Sint: deelname aan Golfoorlog onvermijdelijk Israëliërs protesteren bij aankomst eerste zending Duitse hulpmiddelen ZATERDAG 2 FEBRUARI 1991 OORLOG IN DE GOLF PAGINA 9 Fransen ontkennen deelname aan vredesinitiatief AMMAN/PARIJS (IPS/AP) De rol die Iran in de Golfoorlog speelt blijft ondoorzichtig. In Teheran en andere steden werden gisteren na afloop van het vrijdaggebed omvangrijke demonstraties gehouden. Daarbij werden spandoeken met tegen de Verenigde Staten ge richte leuzen en steunbetuigingen aan Irak meegevoerd. Tegelijkertijd was de Iraanse hoofdstad gisteren het trefpunt voor bewindslieden uit Frankrijk, Algerije, Yemen en Irak, die achter de schermen zouden werken aan een vredesinitiatief. Tot de buitenlandse bewindslieden die Teheran aandeden behoorden Francois Scheer, de tweede man op het Franse ministerie van buiten landse zaken. Van Franse zijde is gisteren in alle toonaarden ontkend dat dit land betrokken is bij een vre desvoorstel. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken in Parijs beweerde dat het 'puur toeval' was dat Scheer tegelijk met de andere bewindslieden in Tehe ran was. Het Iraanse persbureau Ir- na meldde gisteren echter dat de be windslieden wel degelijk in Tehe ran waren om te zoeken naar een re geling voor een snel en vreedzaam einde aan de vijandelijkheden in de Golf. Een ander teken dat er wordt ge werkt aan een vredesinitiatief is het 'Kuwayt leverde wapens aan Irak' BONN (IPS) Duitsland is bij lan ge na niet de grootste wapenleve rancier geweest van Saddam Hus sein. Landen als de Sovjet-Unie, Frankrijk, maar ook het nu onder de voet gelopen Kuwayt staan veel ho ger op de lijst van Iraks grootste wa penleveranciers, aldus een gisteren in Duitsland gepubliceerd boek werk. Onder de titel 'De exporteurs van de dood' hebben twee journalisten van het Duitse weekblad Der Spie gel een boekje opengedaan over cfe Duitse wapenhandel met Irak. Het boek bevat een complete lijst van Duitse bedrijven die betrokken zijn geweest bij onder meer de produk- tie van gifgas en biologische wa pens voor het Iraakse regime. feit dat er in Teheran contact is ge weest tussen de delegaties uit Irak, Yemen en Algerije enerzijds, en Frankrijk, Yemen en Algerije an- derszijds. Hoewel Iran officieel een afzijdige houding aanneemt, is men er in diplomatieke kringen in Jorda nië van overtuigd dat dit land pro beert een bemiddelende rol te spe len. Volgens deze zegslieden zouden de Fransen de Iraakse leiders pol sen over hun bereidheid een be stand te aanvaarden dat is gebon den aan de terugtrekking uit Ku wayt. Dat zou moeten gebeuren on der de toezegging dat er een vredes conferentie over het Midden-Oos ten wordt gehouden waarop alle problemen aan de orde komen. Iran heeft veel te winnen bij een succesvolle bemiddelingspoging. Niet alleen zou het land hierdoor de finitief het diplomatiek isolement doorbreken waarin het tijdens de oorlog met Irak verzeild is geraakt, maar tevens zou Irans positie als be langrijke mogendheid in de Golfre gio zijn gevestigd. Voedselhulp TEL AVIV (AP) - Twee Israëlische generaals hebben zich gisteren in interviews uitgesproken voor het huidige regeringsbeleid van zelfbe heersing ten aanzien van Irak. Bei den bagatelliseerden het gevaar dat Irak voor Israël zou kunnen vormen waar het de capaciteit voor het afvu ren van chemische raketten betreft. Legerstafchef Dan Shomron en luchtmachtcommandant Avihu Bin-Nun stelden dat een Israëlische interventie in de Golfoorlog de cam pagne van de geallieerden zou kun nen schaden, de anti-Iraakse coali tie uiteen zou kunnen drijven en Iran actief aan Iraakse zijde bij de strijd zou kunnen betrekken. "lede- Bush genomineerd voor Nobelprijs OSLO (AP) De Noorse parlemen tariër Vidar Kleppe heeft de Ameri kaanse president George Bush ge nomineerd voor de Nobelprijs voor de Vrede van het jaar 1991. Het be langrijkste motief hiervoor is dat Bush in het geweer is gekomen te gen 'de bedreiging die van Saddam Hussein uitgaat tegenover de gehe le wereldgemeenschap'. Als gekozen parlementslid heeft Kleppe, lid van de rechtse Partij van Vooruitgang, het recht om iemand voor de Nobel-vredesprijs te nomi neren. Donderdag was de laatste dag waarop nominaties voor het jaar 1991 konden worden ingediend bij het Nobelcomité. Volgens berichten in de Noorse pers zijn naast Bush ook de Litouw se president Vytautas Landsbergis, Nelson Mandela en de Tsjechoslo- waakse president Vaclav Havel ge nomineerd. land. De geallieerden zeggen echter dat zeker rond de 100 Iraakse vlieg tuigen naar Iran zijn gevlogen. Er is geen officiële verklaring gegeven voor het uitwijken van de vliegtui gen, maar sommige militaire waar nemers zeggen dat Saddam Hus sein ze voor de veiligheid naar Iran heeft gestuurd. Minister van buitenlandse zaken Ali Akbar Velayati heeft de Iraakse vice-premier Saadoun Hamadi ge zegd dat de piloten en hun vliegtui gen zolang de oorlog duurt in Iran zullen worden vastgehouden, aldus het Iraanse persbureau IRNA. Het officiële Iraanse beleid contras teert scherp met de woede die de aanvallen van de multinationale strijdmacht op Irak onder de Iraan se islamieten oproepen. De Iraanse autoriteiten hadden 1 februari uit geroepen tot 'Dag van medeleven met het onschuldige volk van Irak'. De Iraanse autoriteiten hebben echter ook hun ongenoegen uitge sproken over het feit dat Iraakse vliegtuigen, zonder daarvoor toe stemming te vragen, noodlandin gen hebben gemaakt in Iran. Vol gens Teheran zijn de afgelopen da gen 16 Iraakse vliegtuigen aangeko- elf veilig zijn ge- AMSTERDAM (ANP) - De over heid moet inventarisen welke schade Nederlandse bedrijven en staatsburgers hebben geleden door de inval van Irak in Kuwayt. Zodra de situatie in het Golfge- bied is genormaliseerd dient Irak vervolgens aansprakelijk te wor den gesteld voor de geleden mate riële en immateriële schade. Dat hebben dr. R. Siekmann en mr. W.A. Sinninghe Damstë giste ren in het Mozeshuis in Amster dam betoogd tijdens de officiële presentatie van het verslag 'Drie keer startklaar, nooit vertrok ken...' dat het familie-comité 'Gij zelaars Vrij' heeft uitgegeven. Beide juristen twijfelen er niet aan dat Irak daadwerkelijk aan sprakelijk kan worden j "De Ir.\ e nva! u zei; van K in .1 bundc-0"rl«. >handeiin ;tn een fl. orante schending i de internationale rechtsorde. Dt ju ridische basis voor het indienen van schadeclaims zijn terug te vinden in verschillende resolu ties van de Veiligheidsraad die over de Golfkwestie zijn aangeno- Siekmann en Sinninghe Dam stë realiseren zich overigens ter dege dat de kans niet zo groot is dat Irak na het beeindigen van de Golfoorlog bereid zal zijn de scha de te vergoeden. "Om principiële redenen mag Nederland echter de mogelijkheid niet voorbij laten gaan om Irak aansprakelijk te stellen". De voorschotten die de Neder landse ambassade in Irak heeft uitgekeerd aan de ex-gijzelaars dienen een onderdeel te vormen 80.000 gulden bedragen, terug moeten betalen. "Die mensen hebben er recht op dat wordt af gezien van invordering. De over heid moet nu snel haar standpunt bepalen en dat ook schriftelijk aan de ex-gijzelaars kenbaar ma ken. Er moet een einde komen aan de financiële onzekerheid". Hoeveel ex-gijzelaars finan cieel in de problemen raken in dien de voorschotten worden te ruggevorderd, is nog onduidelijk. Het familie-comité hoopt daar za terdag meer inzicht in te hebben. Ex-gijzelaars en hun familieleden komen dan in het Mozeshuis voor de laatste keer bijeen om nog eens na te praten over het ge dwongen verblijf in Baghdad Bij die gelegenheid zal ook worden OpV >t nu to toereike.id is. Volgens een woordvoerder van buitenlandse zaken heeft minis ter Van den Broek inmiddels het verslag van het familiecomité ge lezen. Ondanks de kritiek die daarin wordt geuit op zijn optre den. sterkt het verslag de minister in zijn opvatting dat het Neder landse beleid inzake de gijzelaars juist was. "Indien dit zich nog een keer zou voordoen, zouden wij dezelfde weg bewandelen. De be langrijkste reden om grote terug houdendheid te betrachten bij het zenden van een missie was dat prioriteit werd gegeven aan de groep baggeraars. Het zenden van een missie was een te groot ri sico voor die groep. Aan dit facet wordt in het rapport van het fami liecomité nauwelijks aandacht besteed", aldus Van den Broek. Volgens Buitenlandse zaken overweegt Nederland inderdaad de schade door de Golfoorlog op Irak te verhalen. In VN- en EG- verband is daar al eens over van gedachten gewisseld. Middellandse re stap van onze kant is van invloed op de eenheid van de coalitie", zei Shomron in een interview met het dagblad Maariv. Irak heeft tot dusverre sinds het begin van de Golfoorlog acht keer raketten op Israel afgevuurd. In to taal zijn daarbij vier doden en ruim 200 gewonden gevallen en zijn dui zenden huizen beschadigd geraakt. Stafchef Shomron erkende dat de Israëlische regering en legerleiding hadden verwacht dat de Scud-ra- ketten in het westen van Irak bin nen een paar dagen na de start van operatie Desert Storm zouden zijn vernietigd. De ervaring heeft inmid dels geleerd dat het de geallieerde luchtmacht bepaald niet eenvoudig is gevallen om de Scud-lanceerin- richtingen, en met name de mobie le. definitief uit te schakelen. Volgens beide generaals is de dreiging dat Irak raketten met che mische koppen op Israel zou kun nen afvuren, niet zo groot. Beiden meenden dat Saddam Hussein niet over de technologie beschikt om dergelijke chemische raketten met enige doeltreffendheid te lanceren. Shomron en Bin Nun gaven te kennen dat zij hun vraagtekens zet ten bij de houding van Iran. De ge neraals zeiden er terdege rekening mee te houden dat Iran op een gege ven moment aan de zijde van Irak actief bij de oorlog betrokken raakt. "Het zou me niet verbazen als de Iraniérs op een bepaald moment een excuus zullen weten te vinden om de Irakezen hun vliegtuigen, met piloten, terug te geven teneinde de strijd te kunnen voortzetten", al dus Bin Nun. Een excuus zou kun nen zijn dat de Amerikanen heilige islamitische plaatsen in Irak onder vuur hebben genomen of dat Israël actief bij de oorlog betrokken is, zo meende de generaal. Diyarbakir Kaspische zee SOVJETUNIE ISRAËLr;Éy' Amman jJearariélTV JORDANIË Port Said V De geallieerden hebben inmiddels 35.000 vluchter uitgevoerd op Irak Geallieerden schieten kruisraketten af op Baghdad, waarvan enkele in woonwijken terecht komen. Saddam zegt krijgsgevangen als oorlogsmisdadigers te behandelen omdat zij burgerdoelen troffen. Basra V, KUWAY-y Vrijdag Drie Iraakse tanks vernietigd bij aanval Irak op Saudi-Arabie. Door de voortdurende grens- aanvallen van Irak, zijn de geallieerden gedwon gen hun bombardementen te verplaatsen van strategische doelen naar de Saudische grens, waar 50.000 Irakezen zijn samengetrokken Khafji Vrijdag Bij de herovering van Khafji door de geallieerden zijn niet 300 maar slechts 33 Irakezen gesneuveld. 400 Irakezen zijn gevangen genomen. Aan Saudische zijde vielen 15 doden en 31 gewonden. Riyad SAUDI-ARABIE De Amerikaanse vice-president Quale sluit gebruik kernwapens niet uit, als Irak chemische wapens inzet. De Nederlandse premier Lubbers is daaover verontwaardigd. vrijdag 1 februari zaterdag 2 februari ISTANBUL Niet alleen m Iran gingen moslims gisteren na het vrijdaggebed massaal de straat op om te pro testeren tegen de rol van de Verenigde Staten in de Golfoorlog. In het Turkse Istanbul kwam het tot ongeregeldhe den tussen fundamentalistische demonstranten en de oproerpolitie. «otoepai AMSTERDAM (GPD/ANP) - PvdA-voorzitter Sint meent dat Ne derlandse deelname aan de Golf oorlog onvermijdelijk was gewor den. Volgens haar was het vrijwel uitgesloten dat een voortgezet em bargo Saddam Hussein zou hebben overtuigd. "Zelfs de veel zwaardere dreiging van oorlog deed hem niet wijken". Sint sprak vanmorgen tijdens het PvdA-congres in Amsterdam aan het begin van de discussie over het partijstandpunt ten aanzien van de Golfoorlog De PvdA-voorzitter kwam ook nog met een formeel ar gument waarom Nederland zich niet aan de oorlog kon onttrekken. "Nederland maakt deel uit van de internationale gemeenschap. Een zichzelf respecterende partij kan moeilijk aan de ene kant in haar ver kiezingsprogramma's het stand punt betrekken dat de VN dit soort besluiten moeten nemen, om er ver volgens vrijblijvend mee om te gaan zodra het op uitvoering aankomt", aldus Sint vanmorgen. Zy zei overigens het standpunt van haar partijgenoten die tegen Nederlandse deelname aan de oor log zijn. te respecteren Sint be streed echter dat de PvdA zich te snel in de onvermijdelijkheid van geweld heeft geschikt. Ze legde er de nadruk op dat de partij zich nu niet lijdzaam bij de situatie neer legt. Om tot een stabiele situatie te komen in de Golf-regio. meent ze dat er een rechtvaardiger verdeling moet komen van rijkdom en armoe de. Bovendien moeten er afspraken komen over wapenleveranties, evenals een oplossing van het Pale stijnse probleem. Groen Links zou onder voorwaarden oorlog goedkeuren DEN HAAG (GPD) - Groen Links zou in de toekomst toch hebben in gestemd met militair ingrijpen te gen Irak. "Groen Links heeft deze oorlog als middel uitgesloten. Had den we ooit later in het gehele pro ces een eventueel gebruik van ge weld goed gevonden? Ja. maar dat is dan een militair ingrijpen waartoe besloten wordt door de Verenigde Naties, dat onder commando staat van de VN en uitgevoerd wordt door de VN". Het Groen Links-kamerlid Sip- kes heeft dit te kennen gegeven in het maandblad van haar partij. In stemming met het gebruik van ge weld was volgens Sipkes pas ge volgd 'na een goede evaluatie van de resultaten van het handelsem bargo, na een echt goede afweging van doel en middelen en van andere wegen om tot een oplossing te ko- Sipkes zegt verder dat Groen Links binnen het militaire scenario dat nu in de oorlog wordt gehan teerd, kan instemmen met het stu ren van Patriot-luchtafweerraket- ten naar Israël. "We hebben er bin nen dat scenario begrip voor dat Is raël buiten het conflict moet blij ven. vanwege de behoefte aan vei ligheid en de politieke gevolgen". Onderzoek naar dood mariniers SAUDI-ARABIE (AP) - De Ameri kaanse marine onderzoekt of een aantal van de bij Khafji gesneuvel de mariniers mogelijk het slachtof fer is geworden van verkeerd ge richt geallieerd vuur. Luitenant-ko lonel Jerry Humble zei dat een vier man tellend team. waaronder een munitiedeskundige. het wrak van een licht pantservoertuig zou on derzoeken waarin een onbekend aantal mariniers is omgekomen. In totaal zijn elf mariniers gesneu veld bij de gevechten Onbekend is hoeveel van hen inzittenden waren van het voertuig, dat mogelijk is ge troffen door een raket die vanuit een Amerikaanse straaljager is afge vuurd. Een zegsman van het ministerie van defensie in Washington zei gis teren dat onder meer tot het onder zoek was besloten omdat in eén van de voertuigen een gat is aangetrof fen dat moet zijn veroorzaakt door 30mm-geschut. De A-10 'Warthog' van de Amerikaanse luchtmacht is met dergelijk geschut uitgerust. Nieuwe actiedag tegen Golfoorlog ROTTERDAM (ANP) - De Initia tiefgroep 'Geen Oorlog in de Golf houdt op 2 maart in Utrecht op nieuw een landelijke actiedag en demonstratie. Gedurende de hele maand februari worden lokale en regionale anti-oorlogsactiviteiten georganiseerd. De deelnemende or ganisaties in de initiatiefgroep heb ben dit besloten, zo is gisteren be kendgemaakt. Tot de initiatiefgroep behoren het Humanistisch Vredesberaad, Kerk en Vrede, Stop de Wapenwedloop. Vrouwen voor Vrede. Komitee Anti Golfoorlog (waaraan enkele tiental len organisaties deelnemen). Groen Links en de SP. De initiatiefgroep hield eerder op 15 december en 26 januari landelij ke demonstraties tegen de Golfoor log. De laatste betoging in Amster dam trok naar schatting 10.000 deel nemers. NICOSIA (AP) - De Iraakse ra dio heeft gisteren de piloten van de geallieerde luchtmacht ervan beschuldigd een groot aantal bur gers met mitrailleurs te hebben doorzeefd. De gevangen piloten zouden dan ook als oorlogsmisda digers moeten worden behan deld. Ook bedreigde de radiocom mentator de Amerikaanse presi dent Bush, de Britse premier Ma jor. de Franse president Mitter rand en koning Fahd van Saudi- Arabie. De staatshoofden werden misdadigers genoemd omdat ze verantwoordelijk zijn voor de ac ties van de piloten. "Sommige pi loten zijn niet tevreden met het afvuren van raketten en gebrui ken uit pure wrok en haat hun machinegeweren op de vliegtui gen om voetgangers in de straten en stegen te vermoorden", aldus de Iraakse radio. De piloten zouden met opzet woonwijken en burgerdoelen hebbem gebombardeerd die niets met de oorlog te maken hebben. "Ze hebben met extreme koel bloedigheid grote aantallen vrou- 'Berecht piloot geallieerden als moordenaar' wen, kinderen en oude mensen vermoord en moeten dan ook als moordenaars worden behandeld. Hun handelwijze lijkt in de verste verte niet op de eer en moraliteit van de militaire code", zo liet de commentator weten. De Iraakse bezettingsmacht in Kuwayt heeft tientallen te vroeg geboren baby's vermoord. Ze zouden door de Iraakse militairen uit hun couveuses zijn gegooid. Dit schrijft het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken in zijn jaarverslag over schendin gen van mensenrechten dat giste ren openbaar is gemaakt. Berich ten over dergelijke moordpartij en circuleren sinds de Iraakse in vasie van 2 augustus. Ze worden onderschreven door Amnesty In ternational, maar weersproken door andere mensenrechtenorga nisaties, waaronder Middle East Watch. Het rapport van het State De partment, dat naar het Ameri kaanse Congres is gestuurd, meldt een incident van septem ber vorig jaar. Er wordt ook ge sproken over 'massamoorden en standrechtelijke executies' van Kuwaytse burgers, grootschalige lynchpartijen van studenten en het stelselmatig vermoorden van gehandicapten en mensen die verpleegd moesten worden. Het Bibi Saleh Centrum in Kuwayt zou zijn ingericht als ondervra- gings- en martelcentrum van waaruit lichamen van slachtof fers later werden gedumpt bij zie kenhuizen. Getuigen werkzaam in het Amiri ziekenhuis verklaar den begin oktober dat zij circa 230 verminkte lijken in ontvangst hebben genomen die afkomstig waren uit het Bibi Centrum. De li chamen misten vingers en tenen en hadden ingescheurde oren en uitgebrande ogen, aldus het ver slag. TEL AVIV (AP) - Op de internatio nale luchthaven van Tel Aviv is gis teren de eerste zending Duitse hulp middelen aangekomen die de be volking van Israel moeten bescher men tegen een aanval door Irak met chemische wapens. Op het moment dat de eerste gasmaskers en medi sche uitrustingen arriveerden, de monstreerde voor de Duitse ambas sade in Tel Aviv een handjevol Is raëliërs tegen de hulp. Israel ver welkomt de Duitse hulpgoederen, maar tegelijkertijd worden de anti- Duitse gevoelens en herinneringen aan de hok caust weer gevoed met de bedreiging van een gifgasaanval. In Bonn maakte de persdienst van de Duitse regering bekend dat in totaal zeven transportvliegtuigen met aan boord 440 ton hulpmidde len zullen worden gestuurd. De goe deren omvat!» 890 ton aan uitrus tingen tegen chemische wapens, zoals gasmaskers en beschermings- pakken. en 110 ton aan medicamen ten Later zullen nog enkele Fuchs- pantservoertuigen volgen die zijn uitgerust met apparatuur om gifgas op te sporen. Woensdag bood Duitsland de Is raëlische regering een hulppakket ter waarde van 1 miljard mark aan. waaronder Patriot anti-raket-raket- ten. Al eerder beloofden de Duitsers voor 225 miljoen mark humanitaire hulp. De Duitse ambassadeur in Israel, Otto von der Gablentz. had een ont moeting met de 40 demonstranten in Tel Aviv. Hij zei dat zijn land vier kant achter Israel staat en beloofde dat Duitsland de onderdanen zal be straffen die mee hebben gewerkt aan de opbouw van het chemische wapenarsenaal van Irak Onder de demonstranten waren ook overlevenden van de concen tratiekampen. De 65-jarige Fanny Englard hield een protestbord in de hand waarop foto's uit de concen tratiekampen waren geplakt tegen over recente foto's waarop moeders en hun baby's gasmaskers dragen. "Zijn we hiervoor in leven gebleven en hebben we hiervoor een land op gebouwd?". vroeg zij zich af. Shabtai Taiber. de organisator van de demonstratie, zei dat Duits land troepen naar de Golf moet stu ren. "Na de oorlog hebben de Duit sers hun vredesgeneratie grootge bracht. maar sommigen daarvan verkopen wapens aan Irak".

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9