Rede De Klerk met instemming begroet Moskou stuurt delegaties naar Baltische staten Voor ANC moeilijk De Klerk bij te houden Betogingen tegen blank parlement Zagreb moet minister aan leger overleveren ZATERDAG 2 FEBRUARI 1991 BUITENLAND PAGINA 7 EG praat over afschaffen sancties Zuid-Afrika BRUSSEL/DEN HAAG/JOHANNESBURG (GPD/ANP/AP) - De EG-ministers van bui tenlandse zaken beraden zich maandag in Brussel over de vraag of de economische sanc ties tegen Zuid-Afrika kunnen worden verlicht na de aankondiging van president De Klerk dat apartheidswetten worden ingetrokken. De Klerk kondigde gisteren bij de opening van het parlementaire jaar aan dat de Wet op de Bevolkingsre gistratie, de Groepsgebiedenwet (waarin de rassenscheiding in de woonwijken is vastgelegd) en de Landwetten (waarin tachtig pro cent van de landbouwgrond voor behouden wordt aan de blanken) verdwijnen. De Klerk die tijdens zijn toe spraak werd onderbroken door bo ze leden van de Konservatieve Par tij, die uiteindelijk de zaal verlieten beloofde dat zijn regering een be gin zal maken met het openstellen van scholen voor kinderen van alle rassen en dat er onderhandelingen gevoerd zullen worden om de ras senscheiding in het onderwijs op te heffen. "Het Zuidafrikaanse wet boek zal binnen enkele maanden ontdaan zijn van de discrimineren de rassenwetten, die bekend zijn ge worden als de hoekstenen van de apartheid", aldus De Klerk. Namens de Nederlandse regering verklaarde minister Van den Broek (buitenlandse zaken) "met grote in stemming" kennis te hebben geno men van de plannen van De Klerk. Volgens de bewindsman trekt de president hiermee de positieve lijn die hij begin vorig jaar inzette door. Voor Van den Broek is de voorgeno men afschaffing van de drie apart heidswetten "een overtuigend be wijs van de positieve continuiteit Herstel relaties Albanië en VS BELGRADO (AFP) - Albanië en de Verenigde Staten hebben afgespro ken dat zij hun diplomatieke be trekkingen zullen herstellen. Dit meldde het Albanese persbureau ATA. De VS verbraken de relaties met Tirana in 1939. Albanië herstelde in juli de be trekkingen met Moskou, na een breuk van 29 jaar. Buitenland kort Seriemoordenaar Een rechtbank in de Amerikaanse staat New York heeft gisteren een 45-jarige man veroordeeld tot 250 jaar gevangenisstraf wegens de moord op tien vrouwen. De moor den zijn gepleegd toen de man voor waardelijk vrij was na een straf van vijftien jaar te hebben uitgezeten wegens het wurgen van twee kinde ren. (AP) Dolfijnen Japanse vissers hebben zo'n 300 dolfijnen gedood, maar honderden andere de kans gegeven terug te gaan naar open zee, nadat de over heid had meegedeeld dat het om een soort ging die zelden in de wate ren van Japan wordt gesignaleerd. Vissers hadden een duizendtal zo genaamde Fraser-dolfijnen in een baai bijeen gedreven met de bedoe ling ze te doden voor de consump tie. (AP) Raad van Europa Roemenie heeft gisteren de speciale gaststatus bij de Raad van Europa gekregen, ondanks de bestaande twijfels over de voortgang van het democratisch proces in Roemenie. (Rtr) Warschau pact Het Warschau Pact zal op 30 juni van dit jaar zijn militaire activitei ten stopzetten. Dit een woordvoer der van het Tsjechoslowaakse mi nisterie van buitenlandse zaken gis teren bekendgemaakt. Daarmee voldoet Moskou aan de termijn die de regeringen van Tsjechoslowa- kije, Polen, Hongarije en Bulgarije hadden geëist voor de opheffing van het militaire samenwerkings verband. (DPA) Olieramp Venezuela heeft gisteren het meer van Maracaibo tot rampgebied ver klaard. Door breuken in pijpleidin gen zijn er meer dan 45.000 vaten olie (ruim acht miljoen liter) in het meer in het noordwesten van Vene zuela gelopen. De breuk is ontstaan in dertig jaar oude pijpleidingen die te zwaar belast zijn. (IPS) Extreem-rechtse De extreem-rechtse Israëlische par tij Moledet heeft zich aangesloten bij de regering van premier itzhak Shamir. Moledet beschikt over twee zetels in het Israëlische parle ment. De leider van Moledet, Reha- vam Zeevi, wordt minister zonder portefeuille. Hij zal zich vooral gaan bezighouden met veiligheidszaken. Zeevi is reserve-generaal in het Is raëlische leger. Moledet is voorstan der van verwijdering van de Pale- stijnen uit de door Israel bezette ge bieden. De Likud-partij van pre mier Shamir is daartegen gekant. van het Zuidafrikaanse beleid". Het kabinet vertrouwt erop dat politie ke gevangenen spoedig worden vrijgelaten en ballingen kunnen te rugkeren naar Zuid-Afrika. Met dit alles moeten onderhandelingen over een nieuw constitutioneel be stel in het land "een stap dichterbij zijn gebracht", aldus Van den Broek. Den Haag Ook in politiek Den Haag waren de reacties overwegend instemmend. WD en CDA in de Tweede Kamer vinden dat de tijd is aangebroken om de laatste economische sancties tegen Zuid-Afrika langzaam aan te versoepelen. "Als de beloftes van De Klerk handen en voeten krijgen, kunnen de laatste sancties worden opgeheven" aldus een woordvoer der van het CDA gistermiddag. WD-kamerlid Weisglas meent dat de EG nu al moet werken aan ophef fing van het verbod op invoer van ijzererts en staal uit Zuid-Afrika. Al eerder besloot de EG het investe ringsverbod voor bedrijven te laten vervallen. Bij beide partijen werd zeer verheugd gereageerd op de uit latingen van De Klerk. PvdA-buitenlandspecialist Van Traa zei het nog te vroeg te vinden om de sancties op te heffen. "Wij willen eerst overleggen met de zwarten in Zuid-Afrika, maar ik ben erg blij met het opheffen van de apartheidswetten", aldus Van Traa. D66 vindt bij monde van het kamer lid Eisma dat de sancties pas kun nen worden opgeheven als voor 30 april de laatste politieke gevange nen zijn vrijgelaten. De Europese Commissie uitte haar waardering voor de rede van De Klerk bij monde van commissa ris Andriessen (buitenlandse be trekkingen). "De commissie spreekt haar diepe voldoening uit over deze ontwikkelingen en ver wacht dat de wetsvoorstellen van president De Klerk, vooral die be treffende de afschaffing van de wet op de groepsgebieden en de land wet, zeer snel in het parlement wor den ingediend", aldus Andriessen. Versoepeling Volgens Andriessen zullen de ont wikkelingen in Zuid-Afrika leiden tot een versoepeling van de EG- sancties, die in 1986 werden inge steld. De EG stelde toen een verbod in op de import van ijzer, staal en gouden munten uit Zuid-Afrika, alsmede een verbod op nieuwe in vesteringen in dat land. Verleden maand werd dit laatste verbod op geheven. De Britse regering liet gis teren al weten dat wat haar betreft de resterende sancties tegen Zuid- afrika moeten worden opgeheven. Minister Hurd (buitenlandse zaken) "verwelkomde" De Klerks "ver snelling van het hervormingspro- Ook Washington heeft positief ge reageerd op de rede van De Klerk. Woordvoerder Marlin Fitzwater van het Witte Huis zei in een eerste reac tie dat De Klerk met zijn gisteren aangekondigde plannen "zeker een grote stap lijkt te nemen in de juiste richting, waar het het tegemoet ko men aan de voorwaarden voor op heffing van de sancties betreft". Secretaris-generaal Javier Perez de Cuellar van de Verenigde Naties noemde de rede van De Klerk in een eerste reactie "goed nieuws". "La ten wij hopen dat dit volledig be krachtigd wordt en dat wij kunnen zeggen dat wij het begin van het ein de van de apartheid hebben ge zien", aldus de VN-chef. JOHANNESBURG (GPD) - Naar schatting 15.000 mensen hebben gisteren in Kaapstad deelgenomen aan een protestmars naar de gebou wen van het 'blanke minderheids- parlement'. De betogers eisten de ontbinding van het blanke parle ment en de verkiezing van een grondwetgevende vergadering. De demonstratie, onderdeel van een landelijke actiedag, was georgani seerd door de zwarte oppositiebe wegingen ANC en PAC, de eerste keer dat deze rivalen samenwerk ten. De opkomst viel tegen; gere kend was op minstens 20.000 deel nemers. De stoet werd geleid door ANC- leider Sisulu, terwijl bisschop Tutu en ex-dominee Boesak meeliepen in de voorste rijen. In een toespraak ZAGREB/BELGRADO (AP/AFP) Het Joegoslavische leger heeft gisteren gezegd dat het woensdag tegen de Kroatische minister van defensie Spegelj uitgevaardigde ar restatiebevel desnoods met het in zetten van militairen ten uitvoer zal worden gelegd. Tot op heden heb ben de justitiële autoriteiten in Kroatië geweigerd aan de oekaze uit Belgrado gehoor te geven. De Kroatische regering is als een man achter Spegelj gaan staan en noemt het aanhoudingsbevel een "stalinis tische schertsvertoning". Maar de federale strijdkrachten lijken niet te willen inbinden. De militaire onderzoeksrechter in de Kroatische hoofdstad Zagreb liet gisteren in een verklaring weten dat de tot strafrechtelijke vervolging bevoegde militaire instanties "stap pen ondernemen". De leiders van Kroatië en hun geestverwanten in Slovenië verlie ten donderdag het beraad in Belgra tot de menigte zei Sisulu later, dat "het schrappen van apartheidwet- ten alleen niet voldoende is. Ook datgene wat de apartheid overeind houdt moet geschrapt worden. Er zullen bovendien maatregelen ge nomen moeten worden om de scha de te herstellen die is aangericht". Sisulu hield een vurig pleidooi om een einde te maken aan het ge weld dat het land teistert. Hij zei dat de recente schermutselingen tussen aanhangers van het ANC en de Zulu-beweging Inkatha in de pro vincie Natal geen einde mogen ma ken aan het vredesakkoord dat ANC-leider Mandela en Inkatha- chef Buthelezi dinsdag hebben ge sloten. Ook elders in het land werd giste ren tegen de opening van het blanke do met de federale regering, omdat zij de steeds grotere inmenging van het leger in de politiek van de deel republieken ontoelaatbaar achten. Als reden voor de arrestatie van Spegelj heeft het leger aangegeven, dat hij bezig zou zijn moordplannen te smeden tegen legerofficieren wanneer het tot een burgeroorlog zou komen. Een medewerkster op het ministerie van defensie in Za greb verklaarde dat Spegelj niet was ondergedoken en normaal aan het werk was. parlement geprotesteerd. Aan de oproep tot een ëëndaagse staking werd niet overal met evenveel en thousiasme gehoor gegeven. In de oostelijke Kaapprovincie bleven ve le bedrijven gesloten en ook in Jo hannesburg en Pretoria was het rus tiger dan normaal. In Natal had het ANC besloten niet tot staking op te roepen om een confrontatie met het ANC te vermijden. Een zwarte Zuidafrikaan is giste ren omgekomen toen hij van een rij dende trein van Johannesburg naar Soweto werd gegooid. Veertien an deren, die ook uit de trein werden gegooid, raakten gewond. Volgens de politie was er geen verband met de door de gezamenlijke zwarte op positie uitgeroepen staking. De Joegoslavische premier Markovic heeft gisteren tijdens een persconferentie verklaard dat het iegër "geen politieke rol speelt" in zijn land Markovic antwoordde op een vraag naar de jongste ontwikke lingen in Joegoslavië, die hebben doen vrezen voor legeringrijpen in de noordwestelijke deelrepubliek Kroatië. Optreden van het federale leger zou kunnen leiden tot een bur geroorlog in de veelvolkerenstaat op de Balkan. "De functies van het Joegoslavi sche leger staan omschreven in de MOSKOU/VILNIUS (GPD/AP/AF- P/UPI) Het Kremlin wil onder handelingen beginnen met de drie Baltische republieken Estland. Let land en Litouwen. Sovjet-president Gorbatsjov heeft gisteren per de creet de formatie van drie delega ties gelast. Zij moeten op een nog nader te bepalen tijdstip namens het Kremlin gaan praten met de lei ders van de drie republieken, die zich willen afscheiden van de Sov jetunie. Gorbatsjov presenteerde gisteren tevens een nieuw Unie-ver drag. De Litouwse president Landsber- gis noemt het sturen van de delega ties "niet de daad van goede wil van het Kremlin waarop wij wachten". Aanvankelijk hadden de drie Balti sche republieken positief gerea geerd op suggesties voor onderhan delingen. De formuleringen van het decreet van Gorbatsjov geven de in druk dat Moskou zeggenschap kan eisen irt de samenstelling van de Baltische onderhandelingsdelega- ties. Het persbureau Tass wees erop dat de Baltische landen in het de creet van Gorbatsjov werden aange duid als "socialistische Sovjet-repu- blleken", benamingen die zij zelf al lang hebben laten vallen. De termi nologie duidt erop dat "Litouwen eerst moet capituleren en zich moet schikken", aldus Landsbergis. Volgens de door Tass aangehaal de president van Wit-Rusland, De- mentei. gaat het door Gorbatsjov voorgestelde nieuwe unieverdrag ervan uit dat de vijftien Sovjet-re- publieken als soevereine staten al leen op basis van vrijwilligheid een unie vormen. Op welk gebied de centrale overheid zeggenschap moet krijgen wordt door de repu blieken zelf bepaald. De republie ken moeten na afspraken hierover bereid zijn de nationale wetten te la ten prevaleren boven die van de re publiek, aldus Tass. De afgelopen twee jaar hebben de parlementen van alle republieken hun eigen wet ten hoger gesteld dan die van de Sovjetunie, een stap die door Gor batsjov is veroordeeld als ongrond wettelijk. Conservatief Gorbatsjovs opening naar de Balten komt tegelijk met nieuwe signalen van toenemend conservatisme in het Kremlin. In de straten van Mos kou verschenen gisteren de gecom bineerde politie- en legerpatrouil les, die volgens Gorbatsjov nodig zijn om de criminaliteit te bestrij den. Een legerwoordvoerder ver klaarde dat in Moskou 320 militai- ren worden ingezet. Elke patrouille bestaat uit twee gewapende officie ren. één van de politie, één van het leger, en twee soldaten. Incidenten waren gisteravond nog niet gemeld Zeven republieken, waaronder de Russische Federatie, hebben zich inmiddels tegen deze vorm van mis daadbestrijding uitgesproken Vol gens de critici zal het inschakelen grondwet en het kan dus geen poli tieke rol spelen", zei de premier. Maar hij voegde er aan toe dat m het geval een burgeroorlog dreigt, of il legale groepen zich bewapenen "het leger in actie moet komen, maar alleen op last van het opperbe vel". Het opperbevel van de strijd krachten berust bij het collectieve presidentschap van Joegoslavië, dat wordt gevormd door een verte genwoordiger van iedere deelrepu bliek en de twee autonome provin- De autoriteiten in de deelrepu bliek Slovenie maakten woensdag een geheim document van het Joe goslavische ministerie van defensie openbaar, waarin het leger zich „vastbesloten" verklaarde het soci alisme ln het land te bewaren, en de federale staatkundige eenheid. Het Joegoslavische leger zou ook de heroprichting van een orthodox communistische partij voorberei den. van het leger tot nieuwe maatschap pelijke confrontaties leiden. Boven dien menen zij dat Gorbatsjov, wiens decreet hierover een eerder genomen besluit van de ministers van binnenlandse zaken en defen sie bekrachtigde, ongrondwettelijk heeft gehandeld. Sommige republiekspresidenten, zoals Savisaar van Estland, hadden al aangekondigd deze kwestie te zullen aansnijden op de gisteren be gonnen zitting van de Federatie- raad. Deze Raad valt direct onder de president en wordt gevormd door presidenten, premiers en partijlei ders uit de republieken. Het donderdagnacht geeindigde plenum van het Centraal Comité van de Communistische Partij zorg- vuurwerk. Het 'partijparlement' be sloot twee vooraanstaande leden, de econoom Sjatalin en de toneel- schrnver Gelman. te royeren In Sjatalins geval werd de definitieve beslissing uitgesteld tot een volgen de vergadering, mede met het oog Sjatalins slechte gezondheidstoe stand. Het bleef gisteren onduidelijk wat Gorbatsjov op het plenum heeft gezegd. Al weken wordt in de Sov jet-media voorspeld dat de prijzen per 1 februari twee tot driemaal ho ger zouden worden. De meeste re publieken, inclusief de Russische Federatie, willen eerst prijscom pensatie-regelingen vaststellen voor de verhogingen worden afge kondigd. Vliegtuig hangt boven ravijn in een boom JAKARTA (Rtr/UPI) - In het noorden van Sulawesi in Indo nesië heeft een klein vliegtuig een noodlanding moeten maken in dicht oerwoud. Het toestel met 18 passagiers en drie be manningsleden aan boord hangt in de boomtoppen. Zo deelde een woordvoerder van de bin nenlandse luchtvaartmaat schappij Merpati Nusantara Air lines gisteren mee. Eén passagier is inmiddels overleden. Enkele inzittenden van de tweemotonge Casa-212 zouden lichte verwondingen hebben opgelopen De inzitten den kunnen het toestel niet ver laten omdat het boven een ra vijn hangt. Er is geen voedsel aan boord. De reddingsoperatie is nog niet van start gegaan. Het weer en het moeilijk toegankelijke gebied maken het onmogelijk het toestel te bereiken. Gewacht wordt op een helikopter die uit Jakarta moet komen. Réi vliegtuig verongelukte woensdag in een afgelegen streek. De autoriteiten wisten het toestel pas te lokaliseren na dat een van de passagiers er met een walkie-talkie in was ge slaagd een plaatselijke radio amateur te alarmeren. Kabinet Suriname komt zelf met wetsvoorstellen PARAMARIBO (ANP) - Het za- kenkabinet in Paramaribo gaat het parlement een nieuw wetgevings programma aanbieden. De nieuwe wetten moeten tijdens de zittings periode van het kabinet worden be handeld. Alle wetsontwerpen van de afgezette regering, waaronder de begroting voor 1991, zijn door presi dent Johan Kraag ingetrokken. Hij heeft dit gisteren schriftelijk aan parlementsvoorzitter Lachmon meegedeeld. Een termijn voor het indienen van nieuwe wetten is niet genoemd Parlementariërs, die anoniem wensen te blijven, zien in de intrek king van wetsontwerpen een be knotting van parlementaire be voegdheden. Het is nu de regering die bepaalt wanneer het parlement weer bijeen komt. JOHANNESBURG Het was niet zo spectaculair als verleden jaar, toen hij het ANC legaliseerde en de vrijlating van Nelson Mandela aankondigde, maar de Zuidafrikaanse president Frederik de Klerk is er ook dit jaar weer in geslaagd vriend en vijand te verrassen. Het besluit om de bevolkingsregistratiewet, het fundament van de apartheid, te sehrappen, samen met de groepsgebiedenwet en de wetten op het grondbezit, betekent dat dit systeem nu de genadeklap is toegebracht. Zelfs de grootste sceptici zullen nu moeten erkennen dat een wederopstanding van de apartheid onmogelijk is. Toen Nelson Mandela deze week zei dat het schrappen van de groepsgebiedenwet, die zwarten verbiedt in blanke wijken te wonen, en de afschaffing van de landwetten, die zwarten verbieden (landbouw)grond te be zitten in blanke gebieden, geen verandering inhouden voor de 'zwarte massa's' in de woonoorden, had hij gelijk De inwoners van de Zuidafrikaanse Wassenaars en Aerden- houts hoeven voorlopig geen zwarte invasie te vrezen en de kans dat een zwarte met suc ces kan boeren te midden van blanke agrari ërs. is eveneens te verwaarlozen. Maar dit gaat niet op voor de bevolkingsre gistratiewet, op grond waarvan Zuidafrika nen naar ras worden gekwalificeerd als eer ste-, tweede- en derderangsburgers. Het praktische effect zal misschien niet direct tastbaar zijn, maar het psychologisch effect kan moeilijk overschat worden. Een blanke kan zich niet meer met de wet in de hand su perieur voelen aan een zwarte en een zwarte weet nu dat hij voor de overheid de gelijke is van zijn blanke medeburger. Ook het 'Manifest voor het nieuwe Zuid- Afrika', dat gisteren werd gepubliceerd, is een bewijs dat de regering ondubbelzinnig gekozen heeft om voort te gaan op het verle den jaar ingeslagen hervormingspad. "Alle mensen in ons land", zo staat onder meer in dit document te lezen, "zullen op basis van een algemeen kiesrecht deelhebben aan alle geledingen van het landsbestuur". En: "Alle mensen zullen gelijk zijn voor de wet en de zelfde rechten hebben, ongeacht hun ras, huidskleur, geslacht of geloof'. Geen woord zelfs over speciale 'groepsrechten' voor de blanke en andere minderheden Het is aan de late kant. maar ook in Zuid-Afrika lijkt de opmars van de democratie niet meer te stui ten. Voor het werkelijk zover is. zullen de on derhandelingen met het ANC tot een goed einde moeten worden gebracht. Opvallend was dat De Klerk het ANC hier eigenlijk geen centimeter tegemoet is gekomen. Ver leden maand maakte Mandela een gebaar naar de regering door een conferentie met al le partijen voor te stellen, waar over de hoofdlijnen van de nieuwe grondwet gespro ken zal worden. De Klerk zei er op te ver trouwen dat deze conferentie snel van de grond komt. maar wees ANC-eisen over een Grondwetgevende Vergadering en een over gangsregering van de hand. Wel zullen "an dere leiders ipspraak krijgen bij het nemen van belangrijke beslissingen". Zolang de re gering blijft bepalen wat wel en niet belang rijk is, is een dergelijke toezegging weinig meer dan een bescheiden troostprijs. Opmerkelijk was ook dat De Klerk met geen woord repte over de vrijlating van poli tieke gevangenen en de terugkeer van bal lingen Het ANC heeft op zijn congres van verleden jaar gedreigd de onderhandelingen af te breken als deze kwestie voor eind april niet bevredigend geregeld is. De president rekent er of op dat dit voor deze datum ge beurd is. of is zo zeker van zijn zaak, dat hij het dreigement van zijn belangrijkste onder handelingspartner met serieus neemt Als er een gevaar schuilt in de voortvarendheid van De Klerk, is het waarschijnlijk dat het ANC. een reus op lemen voeten, zijn adem benemende tempo niet kan volgen en uit frustratie meer dan nu al het geval is zijn toe vlucht zal zoeken tot 'massale acties' en de onderhandelingen naar een zyspoor zal ran geren. De conservatieve blanken kunnen hem. zo bleek gisteren opnieuw, toen afgevaardig den van de extreem-rechtse Konservatieve Partij (KP) onder het uitroepen van 'verra der' de vergaderzaal verlieten, al lang niet meer bijbenen. Aan hen kan De Klerk uitein delijk lak hebben, de KP lijkt aan haar pla fond te zitten, maar tegenover de grootste zwarte oppositiebeweging kan hij zich een dergelijke houding niet veroorloven De initiatieven van gisteren zijn niet in de laatste plaats een signaal aan het buitenland dat de veranderingen in Zuid-Afrika 'onom keerbaar' zijn. Voor de Verenigde Staten en de Europese Gemeenschap wordt het na de rede van gisteren moeilijk, zo niet onmoge lijk. om de sancties tegen Pretoria te hand haven. Wanneer, zoals verwacht mag wor den. binnen afzienbare tijd politieke gevan genen worden vry gelaten en ballingen mo gen terugkeren, is aan nagenoeg alle voor waarden voor het opheffen van sancties vol daan. Zuid-Afrika kan dan een beroep doen op het Internationale Monetaire Fonds en het internationale bankwezen De politieke apartheid mag dan dood zyn, het oplossen van de sociaal-economische ramp die dit sy- teem heeft nagelaten, zal kapitalen kosten.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7