YS verlagen rente-tarief Bectrijfsspionnage: wegkopen, uitmelken, ontslaan en stelen TWA kan schulden niet meer betalen Landbouwhervorming kost EG meer Nieuw plan Brazilië pakt inflatie aan Staatsaandeel financiële gigant snel in verkoop Beurs wil snel garantie dat Newtron blijft ZATERDAG 2 FEBRUARI 1991 WASHINGTON (AP/Rtr) De rente in de Verenigde Sta ten wordt met een half procent verlaagd in een poging om de Amerikaanse economie uit de recessie te halen. De Fed, het stelsel van Amerikaanse centrale banken, hoopt dat be drijven door de renteverlaging meer geld kunnen lenen om te investeren. De centrale bank kondigde gisteren Duitsland (en ook Nederland) is nu aan dat de prime rate, het disconto met een vol procent gegroeid. Dit dat de beste klanten in rekening heeft de dollar voor beleggers min- vordt gebracht, met onmiddellijke der aantrekkelijk gemaakt in verge- DEN HAAG (GPD) - De diefstal van het prototype van een nieuwe CD-recorder bij Philips in Eindho ven is een van de weinige gevallen van bedrijfsspionage in Nederland die in de openbaarheid komen. Be drijfsspionage of diefstal van nieu we vindingen wordt óf nooit opge lost en dus verzwegen, óf de betrok 6,5 tot 6 lijking met de mark en de gulden, de prime Ook blijkt er nog eens uit dat de VS Duitsland wat betreft het ingang wordt verlaagd procent. De verlaging rate zal gaan doorwerken in andere rentetarieven, zoals die van per- taire beleid tegengestelde koersen soonlijke leningen en hypotheken, volgen. de de hun prime rate, de rente die geldt Zwitserse centrale bank in eigen voor leningen aan de beste cliënten, land dollars om de koers te steunen. Dit tarief gaat van 9,5 naar negen Ook waren er geruchten over inter- procent. Morgan Guaranty was de ventie door de Fed en de Bundes- eerste die met de bekendmaking bank. kwam, al snel gevolgd door First Chicago. In de loop van de dag volg- den onder meer de betrekkelijk kleine Southwest Bank of St. Louis, die doorgaans als eerste commer ciële instelling haar tarieven wij zigt, en de bankreuzen Citibank en Bank of America met eenzelfde ver laging van de prime rate. De verlaging is gerechtvaardigd gezien de afzwakkende inflatie en de magere groei van de geldomloop en de kredietverlening, aldus de Fed. De vorige verandering van het disconto dateert van 18 december 1990, toen het rentetarief werd ver laagd van zeven tot 6,5 procent. Ook toen noemde de Fed de zwakte de leid en de beperkte groei hoeveelheid geld in omloop de leiding van haar besluit om de rente te verlagen. s daarmee op het hoogste peil sinds juli 1987 gekomen, toen eveneens 6,2 procent van de Amerikaanse be- eerste aanwijzing van de VS in de afgelopen maand. De koers van de dollar is gisteren door de berichten over slechte eco nomische cijfers en de renteverla ging met nog eens anderhalve cent werden ge*-BTN-iseerd gedaald tot dicht bij het na-oorlogse matisch opgehoogd. dieptepunt. De dollarkoers donderdag al met bijna twee cent gedaald. De koers lag gisteren bij het slot van de handel in Amster dam op 1,6570 gulden tegen een slotkoers van 1,6715 op donderdag. De Amerikaanse discontoverla ging kwam een dag na de verhoging van de rentetarieven door de Duitse lia Cardoso de Mello Bundesbank met 0,5 procent. Het sche zaken zal het effect renteverschil tussen de VS en Lubbers verdrietig over hogere rente DEN HAAG (GPD) - Premier Lub bers twijfelt aan de juistheid van het besluit vati de Duitse Bundesbank om de rentetarieven met 0,5 procent op te trekken. "Ik begrijp de Duitse niet", aldus Lubbers na afloop schuld (totaal 7,2 miljard doïlar). van het kabinetsberaad. De Neder- landsche Bank besloot in navolging van de Duitse centrale bank de ren te met te verhogen. De eerste minister erkende dat de renteverhoging ook extra proble men voor het kabinet kan geven. Dat zou gebeuren als de renteverho ging ook doorwerkt in de kapitaal markt en de regring dus duurder moet lenen. Rechtzaak 1 De Nederlandse Staat moet een be drag van ruim 20.000 betalen aan de vroegere directeur van Staal Ban kiers, de heer A. Jongbloed. Dit heeft de Amsterdamse rechtbank bepaald. De 20.000 gulden zijn de kosten van rechtskundige bijstand die Jongbloed heeft uitgegeven om beschuldigingen te weerleggen dat hij gebruik zou hebben gemaakt van vertrouwelijke informatie, hem toegespeeld door een voormalige accountant van De Nederlandsche Bank Rechtzaak 2 De Britse importeur Nissan UK heeft het Japanse autoconcern Nis san Motor gisteren voor de rechter gedaagd. Nissan UK eist een scha devergoeding die kan oplopen tot zo'n 800 miljoen pond sterling (2,6 miljard gulden). Nissan UK en Nis san Motor liggen al enige tijd met el kaar overhoop, nadat het Japanse autoconcern besloot zijn overeen komst met Nissan UK met ingang van volgend jaar op te zeggen.(Rtr) Rechtzaak 3 Het gerechtshof in Den Haag heeft het verzekeringsconcern Aegon na bijna vijfjaar in het gelijk gesteld in zijn conflict met een aantal ex-leden van AGO. AGO was overgegaan van een onderlinge waarborgmaat schappij in een vereniging. Volgens de eiser werd hij samen met vele an deren die een levensverzekering bij AGO hadden afgesloten bij deze operatie gedegradeerd van leden- /verzekerden/mede-eigenaren tot gewone polishouders. Over de diefstal bij Philips v; CD-recorder is niet veel mee ken Varteen"regefen'de Mak"b£ kend dan dat eind vorig jaar het ap be- paraat ineens verdw 'het Amsterdamse bureau m'ddels blijkt de politie de CD-spe- Ier ergens in Zuid-Limburg te heb ben opgespoord. De bedrijfsrecher- den geprobeerd gegev :he van Philips Eindhoven heeft de eiligheidsmaatregelen verscherpt. Philips Hoffmann Bedrijfsrecherche BV, zijn in de meeste gevallen werkne- on r>r>ooc mers van de bedrijven zelf betrok ken bij het afluisteren, spioneren of diefstal van waardevolle gegevens. "Bedrijfsspionage is weliswaar in Nederland geen schering en inslag, de maar het komt toch nog betrekke- zoekslaboratorium iets lijk veel voor", aldus Hoffmann. vreemd. Bekende voorbeelden "Om wat algemene voorbeelden stal of spionage zijn te geven: tapes i gramma's willen bedrijf verdwijnen. Of het hele adressenbestand van een firma is ineens in het bezit van de concur rentie. Er zijn gevallen van het af luisteren van de concurrentie be kend en de laatste jaren worden we heel veel met de zogenaamde com putercriminaliteit geconfronteerd. Alleen de schade bij die laatste vorm van spionage wordt door de steeds dezelfde bedrijven de op drachten in de wacht sleepten. Dat Nederlandse bedrijven ook internationaal in de belangstelling staan, bleek in 1976. Twee Russen werden uitgewezen omdat ze had- jok nogal problemen bij het opspo- -en. omdat bedrijven het vaak wil- en verzwijgen en onderling rege- en. Ze geven nooit alles prijs en zul- en het vaak niet op een rechtszaak willen laten aankomen. Dan lopen 16-straaljager te stelen bij de elec- tronicafabriek Hollandse Signaal in Hengelo. Philips en Fokker. En in 1983 bleken bij het scheepvaartbe- uithetondèr- dr'Jf Wijsmuller tekeningen voor ont_ een schip te zijn gestolen, waar schijnlijk in opdracht van een be- dief- dr'Jf in JaPan r de F ie bijvoorbeeld het risico dat de v de afge- puterpro- lopen jaren genoeg te vinden. Zo verdween in 1989 de hele nieuwe wintercollectie dames- en herenon dergoed van het textielbedrijf Ten Cate in Geesteren. In 1984 kwam een schandaal aan het licht binnen enkele dakbedekkingsbedryven, die gegevens van elkaar probeerden te stelen. Een jaar eerder bleken we genbouwers uit het noorden van ons land de concurrentie af te luiste ren om erachter te komen voor welk Pers i bednjfs- ding alsnog in de openbaarheid komt via de pers". Bedrijfsrechercheur Hoffmann zegt dat het vaak ook uiterst lastig is om sluitende bewijzen te vinden van spionage of diefstal van gege vens. "Ineens zit een concurrent met hetzelfde produkt op de markt, waarover jouw bedrijf jaren heeft nagedacht. En soms schrijven ze al je klanten ook nog eens aan. Dan tegen de lamp, want het viel op dat In 1919 was een geval spionage aanleiding om het begrip blijken ze behalvt 'onrechtmatige daad," op te nemen ding ook het clientenbestand in hun in het Wetboek van Strafrecht. M. bezit te hebben. Soms kunnen we Wladimiroff, hoogleraar econo- diefstal bewijzen omdat er opzette- nisch strafrecht, uit Den Haag zegt lijk verkeerde voorletters in dat be- iat er in de Nederlandse wet geen stand zijn gezet en je ziet dan dat de speciale artikelen zijn opgenomen concurrent die zomaar heeft over- iie bedrijfsspionage of diefstal van genomen. Dan is het leveren van be- waardevolle gegevens uit bedrijven vvijs simpel. Maar meestal hebben speciaal regelen. "Tot nu toe valt we er wel iets meer moeite mee", iet onder het gewone strafrecht on- T ier de noemer 'diefstal' of 'verdui- u iLlTieiKen stering'. Dat geeft voor de politie Een slimme manier om aan infor matie van de concurrentie te ko men. is het wegkopen van werkne mers. Hoffmann: "Men nodigt dan iemand uit, biedt hem of haar een zeer aantrekkelijk salaris, maar als de man of vrouw eenmaal voldoen de is 'uitgemolken' en alle informa tie is binnen, dan wordt zo iemand weer ontslagen. Dat komen we re gelmatig tegen. Een bednjf kan der gelijke zaken nauwelijks voor de volle honderd procent voorkomen, maar er zijn wel maatregelen te be denken die het zoveel mogelijk kunnen tegengaan". Hoffman verwacht in de nabije toekomst weer een'golf van geval len waarbij bedrijven bespioneerd worden. "Als straks de oorlog rond Kuwayt is afgelopen, zal daar heel veel moeten worden herbouwd. Dan wil een aantal bedrijven dat het niet zo nauw neemt met de regels, graag weten voor welk bedrag de concurrent inschrijft op een op- Soms komen bedrijfsspionnen ook bedrogen uit. Hoffmann 'Een paar jaar geleden had ons bureau een geval, waarbij een directeur van een bedrijf geheime gegevens van een grote concurrent kreeg aange boden. Hij weerstond de verleiding en belde de directeur van de con current op om hem te waarschu wen. Wij zijn vervolgens ingescha keld om na te gaan hoe de gegevens zijn gestolen. En met die ervaringen kunnen wij een bedrijf dan advise ren over eventuele veligheidsmaat- regelen". RIO DE JANEIRO (GPD) - De re gering in Brazilië is met een nieuw pakket economische maatregelen gekomen om de inflatie te bestrij- het strakke kredietbe- den. De belangrijkste maatregel is de de afschaffing van de indexering. Brazilianen zijn eraan gewend dat prijzen van veel artikelen, huren, belasting, telefoon en dergelijke volgens een vaste rekenvoet, de de Verenigde BTN, iedere maand omhoog gaan. ipgelopen tot De BTN wordt nu afgeschaft. Om 6,2 procent van de beroepsbevol- het land voor te bereiden op deze king, zo heeft het Amerikaanse mi- drastische stap zijn alle prijzen en nisterie van werkgelegenheid giste-., lonen voor onbepaalde tijd bevro ren bekendgemaakt. Het werkloos- ren. Ook de 'overnight' wordt ten heidspercentage over december be- grave gedragen. De 'overnight'Üet- droeg 6,1 procent. De werkloosheid terlijk: gedurende de nacht) stelde bankrekeninghouders in staat hun saldo voor één nacht te beleg gen en zo te vrijwaren voor inflatie. roepsbevolking zonder werk zat. De In plaats daarvan komen nu beleg- werkloosheidscijfers vormen de gingsfondsen met lange looptijden. Dankzij de BTN heeft de Brazi liaanse economie de afgelopen ja ren redelijk kunnen functioneren. In 1989 beliep de inflatie op jaarba- 40.000 p£Ocent, maar contracten dus auto- Maar indexatie houdt inflatie ook in stand. Daarom hing afschaffing van de BTN al lange tijd in de lucht. Niemand had echter gedacht dat de regering het lef had indexering af te schaffen met inflatie van ruim 20 procent per maand, zoals verwacht februari. Volgens minister Ze de af schaffing zich in maart vertalen in scherpe daling van inflatie. De eerste reacties op de maatre gelen, zowel van links als rechts, zijn positief. Banken toonden zich verrast. Zij spreken over een 'nieuw economisch plan', gezien de conse quenties van de beslissingen. Uruguay Uruguay heeft een akkoord geslo ten met zijn schuldeisers over bijna kwart van de buitenlandse Uitstaande leningen ter waarde i 1,69 miljard dollar (ruim 2,8 miljard gulden) worden herschikt. Uruguay zal een deel van de 1,69 miljard oude leningen afkopen met een korting van ruim veertig pro cent, hetgeen overeenkomt met de prijs die vandaag de dag wordt be taald voor 'tweedehands' Uruguay - aanse schuldverklaringen. Een an der gedeelte wordt afgelost tegeh de volle prijs maar pas over dertig jaar met een rentevoet van 6,75 procent. Het restant tenslotte wordt vervan gen door nieuwe leningen met een looptijd van vijftien jaar. NEW YORK (KRF/ANP) - Het vol gende bankroet in de Amerikaanse luchtvaart is gisteren dichterbij ge komen met de mededeling van Trans World Airlines (TWA) dat de maatschappij een schuldbetaling maandag verkocht op een veiling in New York. Transavia beraadt zich over het aanvragen van wertijdverkorting voor haar personeel. Dit heeft een woordvoerder van de luchtvaart- weten niet van plan te zijn :e van betaling aan te vragen. TWA moet maandelijks dertig miljoen dollar aan rente betalen als Transavia-woordvoerder het terug- KLM aan deze maatregel te c gen. Als mogelijke reden voc verktijdverkorting noemt gevolg van de grotendeels met ge leend geld gefinancierde overne ming door Icahn in 1988. TWA liet vallen van boekingen op de charter- markt en de lage bezettingsgraad op vluchten van de luchtvaartmaat- de Amerikaanse regering dinsdag schappij naar de Londense luchtha- veten dat goedkeuring genomen verkoop Londen aan American Airlines 445 miljoen dollar essentieel is voor het voortbestaan van de maatschap pij. De besprekingen hierover en over andere luchtvaartkwesties tus sen de VS en Groot-Bnttannie ver keren echter in een impasse. TWA zou bij een bankroet de vier de grote Amerikaanse maatschap pij worden die het niet me< bolwerken. Behalve Pan Am Continental Airlines Eastern Airlines besloot op 18 janu ari na bijna twee jaar surséance om alle vluchten te staken. De bezittm- Gatwick. Er worden voorlopig routes op geen nieuwe krachten of uitzend- aangenomen. zo voordvoerder r De Europese luchtva schappijen hebben in de week na het uitbreken van de Golfoorlog 25 procent minder passagiers in Euro pa vervoerd dan in dezelfde week van 1990. Dit blijkt uit een gisteren kan gepubliceerde raming van de Asso- ook ciation of European Airlines (AEA). In de vierde week van januari was volgens de AEA nog slechts 35 pro cent van de vliegtuigstoelcn bezet tegen ruim vijftig procent in dezelf- gen de maatschappij worden de week van vorig jaar. VEB raadt beleggers aan aandelen vast te houden DEN HAAG (GPD) Minister Kok schuwt particuliere beleggers dat zi (financien) wil snel af van het staats- hun stukken niet te vroeg moetei belang in Internationale Nederlan- omruilen. Ze adviseert daar in ell den. de financiële gigant die moet gevalmeetewachtentotlmaart.de voortkomen uit de fusie tussen NMB-Postbank en Nationale-Ne- derlanden, afstoten. Ondanks grote tijd nog bezwaren tegen de beschermings constructies die de staat alle zeg genschap in de nieuwe onderne ming ontnemen, gaat Kok wel ak koord met de fusie Hij heeft dit de Kamer n uiterste datum waarop aanmelding nog mogelijk is. "Er kan voor die alles gebeuren", aldus directeur mr. R. de Haze Winkel man. "Want er zijn sterke aanwijzin gen dat de fusie voor Nationale niet zo vlekkeloos zal verlopen". De VEB gaat ook onderzoeken of de beschermingsconstructie die de brief fusiepartners vbor de nieuwe hol- - Een restauranthouder in het Brazilaanse Rio de Janeiro legt het bijltje e an regering voorzien in gigantische prijsstijgingen. Uit het stuk blijkt dat ding hebben bedacht, wel rechtma- plan was het belang in NMB-Post- De preferente aandelen zullen wo bank af te stoten. Dat belang is op den ondergebracht bij t volg van pagina 1) worden aangepakt, hield Andriessen zich donderdag soort Europees inkomensbeleid a's enige bij de stemming. De Kritiek de Ierse landbouwcom- zijn nu dus Commissie- oorstellen geworden. Veel concreets bevatten zij echter BRUSSEL Nederland is niet te spreken over de voorstellen van de Europese Commissie voor hervor ming van het gemeenschappelijk de landbouwbeleid van de EG. Vol gens berekeningen van het ministe- 0 landbouw in Den Haag zul- ters van de twaalf een eerste discus- graan, zuivel, suiker, tabak en scha- zichzelf zorgen', staat in een pt richt dat gisteren over de voc len werd uitgebracht. Kern blijft dat de produkti* graan. melk. rundvlees en andere ternationale Nederlanden zal dit moment nog 23.3 procent, exclu sief 110.000 warrants die tot 23 de cember 1993 recht geven op de aan koop van 3,75 miljoen aandelen te gen een prijs van 39,56 gulden per aandeel. Kok zal het belang in Internatio nale Nederlanden alleen bij een gunstig beursklimaat en in overleg mogen worden geplaatst, met de onderneming afstoten. De aandeelhouders in beide fusieon dernemingen hebben tot 1 maart nog de kans hun aandelen in te leve- Het belang van de Staat de stichting, die daardoor net zoveel stemrecht krijgt in de nieuwe hol ding als alle andere aandeelhouders samen. Volgens de VEB Strookt dat niet met de regels van de Amster damse beurs, die voorschrijven dat hooguit 50 procent van het aantal uitstaande aandelen als preferente De Europese Commissie bereikte niet. Het gaat om 'oriëntaties' donderdagavond een akkoord over een nieuw EG-landbouwbeleid. Er Hen van EG-landbouw- worden geen cijfers genoemd over 2 wijden aan het stuk, de pevlees. In een eerder voorstel details vrijdag nog niet bekend zijn MacSharry kwaï die wel ten dan de 70 miljard gulden die het gemaakt. Maar nu al staat vast dat einige dat de voorstellen bekend is. Minister van landbouw Clayton Yeutter zei zelfs dat zij een 'belangrijke door braak' betekenen voor het GATT- verleg Europese landbouwbeleid nu kost. De Europese Commissie wil dat de kleinere boeren die hun inko men zien dalen door de noodzake lijk geachte produktieverminde- gereageerd op het ring en de verlaging van de land bouwprijzen en -quota, gecompen seerd worden via directe inkomens steun. Die moet door de lidstaten worden betaald. De EG is dan min der geld kwijt, m« meer dan dubbel moeten bijpassen. Vooral de rijkere landen met gro te en welvarende boerenbedrijven, zoals Nederland en Engeland, zul len dan de armere landen in vooral Zuid-Europa met hun marginale boerenbedrijfjes moeten bijsprin gen. In Den Haag wordt daar kri tisch over gedacht. Men vindt overi gens wel dat de overproduktie moet daar kwam meteen een kritiek op. Vut-regeling De VS hebben inmiddels positief De komende maanden zullen vele vergaderingen aan de hervorming van het landbouwbeleid worden ge wijd. Het is zelfs niet uitgesloten dat in het voorjaar in Luxemburg een extra-topconferentie van de twaalf de vrijmaking van de regeringsleiders v de twaalf moet landbouwsubsidies wereldhandel. Dat overleg zit tot rfu worden gehouden om knopen door de landen zullen dat toe vooral vast op weigering van de te hakken. De hervorming betreft EG fors het mest te zetten in de Eu ropese landbouwsubsidies. landbouwprodukten moet worden beperkt. Prijsverlagingen vormen het belangrijkste middel daartoe. Boeren die daardoor inkomensver lies lijden, moeten worden gecom penseerd. De Commissie denkt dan vooral aan de kleine en middelgrote boerenbedrijven. De grote moeten de last deels zelf dragen. In zijn eerste voorstel pleitte MacSharry voor een verlaging van de melkquota met 10 procent en van de melk- en boterpnjzen met 5 tot 15 procent. De graanprijzen zouden met 50 procent omlaag moeten. Het is onduidelijk of die cijfers nog steeds als uitgangspunt gelden. In het nieuwe plan komen zij niet meer voor. Maar volgens ingewijden in Brussel zijn zij niet van tafel. 7,5 procent uitkomen. In geld gemeten ongeveer 1 miljard gulden. Als aandeelhouder in NMB-Post bank had Kok wel enige bedenkin gen, zo blijkt uit zijn brief aan de Kamer. Met name het feit dat de Staat als aandeelhouder straks geen AMSTERDAM (ANP) stemrecht krijgt, was de bewind» man een doorn in het oog. Hij is ech ter gezwicht voor het grote com merciele belang van de fusie. Om De Am sterdamse effectenbeurs heeft aan het informatietechnologie-bedrijf Newtron gevraagd om voor de ope ning van de beurs op maandag 'uit- .vettelijke blokkades voor de fusie sluitsel te geven of het voortb geva derlanden aandelen m Internatio- tegemoet komen. Dat geld ook de grootste uitgavenpost boeren die rrn in de Gemeenschap. Het omstreden uitgangspunt var Andriessen de voorstellen is dat er zoveel moge lijk kleine boeren moeten blijven de EG de GATT-onderhandelingen Daarom moeten die bednjve voert, blijkt echter helemaal niet den gesteund, ten koste van de gro- positief te zijn over de voorstellen te boerenbedrijv van MacSharry. In de vergadering cent van de grote, meer van de Europese Commissie ont- de bedrijven moet dan i r het voorstel om dan 200.000 ton melk produceren extra te laten inle veren. Dat zou de Nederlandse melkveehouderij treffen. Ook pleit de Europese Commissie voor het in voeren van een VUT-regeling voor boeren die ouder dan 55 jaar zijn en voor maatregelen om een meer milieubewuste landbouw te stimu leren. nale Nederlanden onderbrengen bij een administratiekantoor, dat daar voor dan weer certificaten uitgeeft. Het betrekkelijk kleine staatsbe- met Newtron. lang in Internationale Nederlanden hand bij Topdata Volgens Newtron is de vraag van het beursbestuur desondanks 'bela chelijk'. "Er is niets aan de hand Waarschuwing verder toe gebracht ber 1990 op de parallelmarkt gein- meer te doen. troduceerde bedrijf liet woensdag weten vooralsnog geen voorlopige cijfers over 1990 te publiceren, an Effecten Bezit- Het bedrijf kampt met grote pro- ert haar leden hun blemen bij de Belgische dochter certificaten Nationale-Nederlande met aan te melden voordat er meer duidelijkheid is over het definitieve lot van de omstreden fusie met de NMB Postbank. De VEB waar- Topdata. die donderdag de boeken neerlegde bij de handelsrechtbank in Brussel Topdata zou niet meer kunnen voldoen aan zijn financiële verplichtingen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5