Andere besteding ontwikkelingshulp 'Nieuwe wereldorde nog lang geen feit Geld voor asielzoekers en Oost-Europa PvdA: milieu mag burgers meer kosten 'Psychiater weet niets van cultuurverschillen' Pronk pleit voor milieu-veiligheidsraad Personeel reisorganisaties niet dupe korter werken KIJKDAGEN ZATERDAG 2 FEBRUARI 1991 DEN HAAG/AMSTERDAM (GPD) Premier Lubbers wil de automatische groei van de begroting van minister Pronk (ontwikkelingssamenwerking) de komende jaren besteden aan hulp voor Oost-Europa en het opvangen van kosten voor asielzoekers die naar ons land komen. Over vier jaar gemeten gaat het om circa 750 miljoen gulden. De eerste minis ter liet dit gisteren na afloop van het kabinetsberaad weten. indeling nodig van groepen landen die ontwikkelingshulp krij gen. Om de minst ontwikkelde lan den hoe dan ook te beschermen, zal een deel van de ontwikkelingshulp blijvend naar hen moeten gaan. Daarvoor moeten aparte plafonds binnen het totale budget worden vastgelegd. Lubbers ontkende dat hij wil tor nen aan de regel dat de begroting van Pronk 1,5 procent van het natio naal inkomen beloopt. Wel zei hij de groei van het budget anders te wil len benutten. Lubbers stelde dat het huidige onderscheid tussen lan den in de Derde Wereld (ontwikke lingslanden) en de Tweede Wereld (het vroegere Oostblok) op den duur niet is te handhaven. Lubbers gaf aan dat het bij de Ten aanzien van Oosteuropese hulp aan de landen in Oost-Europa landen moet worden besloten of zij gaat om circa 350 miljoen gulden, zo welvarend zijn, dat er geen hulp een bedrag dat nu nog drukt op de nodig is, of dat zij wel moeten wor- begrotingen van buitenlandse za den gesteund. Lubbers gaf aan het ken, economische zaken en financi- laatste standpunt in te nemen. ën. De hulp aan Oost-Europa moet Daarmee is er volgens hem ook volgens hem ook verder toenemen, geen bezwaar meer tegen financie- Bij de kosten voor de opvang 1 i de hulp uit het budget v Pronk. Indeling Met de door hem gekozen beleids lijn is er volgens Lubbers wel een VNG ongelukkig met kinderopvang DEN HAAG (ANP) - De Vereni ging van Nederlandse Gemeenten (VNG) is niet gelukkig met de voor stellen van minister d'Ancona (WVC) aan de sociale partners voor de realisering van kinderopvang. De vrees bestaat dat veel gemeen ten vanwege de grote financiële risi co's zullen weigeren de plannen uit te voeren. Minister d'Ancona stelde deze week voor dat 35 procent van de nieuwe opvangplaatsen moet wor den gereserveerd voor het bedrijfs leven en 35 procent voor werkne mers in de non-profitsector. Voor de extra kinderopvang moeten de gemeenten volgens de VNG zelf ook grote investeringen doen. Er is echter geen garantie dat de opvang plaatsen ook door het bedrijfsleven worden afgenomen. asielzoekers valt een verdubbeling te verwachten. Justitie schat het aantal asielzoekers de komende ja ren op gemiddeld 25.000 per jaar. In financiële zin wordt echter nog ge werkt met ramingen die gebaseerd zijn op 14.000 asielzoekers. De te genvaller zou zo tegen 500 miljoen gulden belopen. Minister Pronk verzet zich voor alsnog tegen verdere 'vervuiling' van de begroting van ontwikke lingssamenwerking. Hi.i voelt er niets voor hulp aan Oostbloklanden uit zijn begroting te betalen. Dat zei hij gisteren tijdens het PvdA-con- gres in Amsterdam. "Ontwikkelingshulp moet in de jaren '90 omhoog in plaats van om laag", zei hij tijdens een discussie wil maken is voor de rioolbelasting, het milieubeleid. "Omdat veel die momenteel door de gemeenten AMSTERDAM (GPD) - Het con gres van de PvdA vindt het aan vaardbaar dat milieuheffingen op bepaalde produkten en handelin gen voor alle burgers extra lasten opleveren. Op die manier wordt het gedrag van de consumenten beïn vloed en kan de opbrengst worden gebruikt voor verbeteringen van het milieu. De gevolgen hiervan voor de laagste inkomens moeten niet via het inkomensafhankelijk maken van heffingen, maar via de belastingen worden gecompen seerd. De congresafgevaardigden stem den er gisteravond mee in dat er meer dan tot nu toe heffingen moe ten komen op milieuvervuilende produkten en activiteiten. Daarbij staat de gewenste verandering van het gedrag centraal. Op die manier wordt milieuvriendelijk gedrag ge stimuleerd. Minister Alders is het daarmee eens. De enige uitzondering die hij SANTPOORT (GPD) - Neder landse psychiaters die Surina- mers en Antillianen behandelen, weten absoluut niets van de leef cultuur in die landen. Vaak weten zij niet eens of een patient creools of hindoestaans is, terwijl tussen deze beide groepen hemelsbrede verschillen bestaan in familiepa tronen en gezinsstructuren. Dit is de uitkomst van een on derzoek door het provinciaal zie kenhuis Santpoort naar knelpun ten in de psychiatrische behande ling van Surinaamse en Antilli aanse patiënten. De resultaten van het onderzoek worden vol gende week bekendgemaakt. Het onderzoek wijst uit dat veel te weinig wordt stilgestaan bij de ingrijpende consequenties voor Surinamers en Antillianen van de verhuizing naar Nederland. Psy chiaters weten meestal niet om te gaan met de cultuurverschillen. Veel Surinamers formuleren hun problemen in termen van 'winti'. Dat is het sterke Surinaamse volksgeloof in een god, waarmee de mensen zichzelf in trance kun nen brengen. De Nederlandse be handelaars weten daar geen raad Het blijkt dat Surinamers en Antillianen vaker dan Nederlan ders onvrijwillig worden opgeno men en dat bij die groep vaak te snel en uit onwetendheid als dia gnose wordt gesteld 'paranoïde schizofrenie'. Wel heeft het on derzoek opgeleverd dat bij de be handelaars de interesse aanwezig is om zich in de culturele verschil len te verdiepen. Het onderzoek van het zieken internationaal milieubeleid terecht uit Ontwikkelingsgelden wordt gefi nancierd, is verdere vervuiling, laat staan bezuinigingen op die hulp, strijdig met dus Pronk. Natuur en Milieu: geen luchtreclame Binnenland kort Autodiefstallen Het aantal autodiefstallen is in 1990 fors gestegen. In vergelijking met 1989 zijn het afgelopen jaar 3000 torvoertuigen taal verdwenen er 21:656, DEN HAAG (ANP) - De stichting Natuur en Milieu vindt dat er een verbod op luchtreclame moet ko men. Reclamevliegtuigen veroorza ken onnodige hinder en tasten waardevolle natuurgebieden aan, aldus de stichting. Ze wijst er op dat in sommige andere Europese lan den, zoals Zwitserland, reclame- vluchten al zijn verboden. Natuur en Milieu zegt dit in een reactie op de nieuwe concept-rege ling voor reclamevluchten. Die gestolen. In to- vormt weliswaar een bescheiden rordt geïnd. Alders voortaan uit de algemene middelen van het rijk laten betalen, wat in fei te neerkomt op het ïnkomensafhan- groen beleid", al- kelijk maken van de rioolheffing. Belastingen worden immers naar draagkracht geheven. Alders ging in zijn toespraak tot het congres ook in op de plannen voor een forse uitbreiding van de luchthaven Schiphol. Als er veel vluchten bijkomen, moeten volgens hem extra maatregelen worden ge nomen. Zo wil hij de gebruikers la ten opdraaien voor de kosten die daarmee worden gemaakt. Twee jongeren lieten gisteren tijdens het congres in de RAI duidelijk i ten hoe zij over de PvdA denken. f verbetering ten opzichte 1050 auto~sröp~ei scoort met"5195 staande regeling, omdat ze reclame- gestolen auto's het hoogst. Volks- vluchten op zondag verbiedt, maar wagen en Ford staan op de tweede nog niet ver genoeg, zo stelt de en derde plaats in de top tien van stichting, autodiefstallen. Dit blijkt uit het jaarverslag van de Autodiefstallen AMSTERDAM (ANP) - Minister ties-conferentie Pronk (ontwikkelingssamenwer- wikkeling 1992 king) heeft gisteren een krachtig pleidooi gehouden milieu-veiligheidsraad met r milieu en ont- drag, aldus Pronk. Brazilië. Pronk Het moet een krachtige interna dat tijdens het PvdA-congres. tionale instelling worden, met een ler veiligheidsbegrip, collectie- 'eiligheid, inclusief de ecologi- ____oveiligheidsraad mc bevoegdheden dan de huidige Vei- toezien op het naleven van interna- sche veiligheid. Iigheidsraad van de Verenigde Na- tionale milieuverdragen, natuurbe- De samenstelling ties. Zo'n ecologische veiligheids- schermingsverdragen, ter bescher- zou, ook van het permanente deel, raad zou zijn beslag kunnen krijgen ming van de genetische en biolo- representatief moeten zijn voor tijdens de komende Verenigde Na- gische diversiteit en het klimaatver- Azië, Afrika en Latijns-Amerika. jaarverslag van ae muoaieisiaiien TT H/T* 1 1 1 1* 1 11 1 1 Centrale van de Centrale Recherche Hans van Mierlo en de wrede wending van de wereldgeschiedenis Informatiedienst (CRI) in Den c5 Brand Passage Een uitslaande brand heeft gister middag opnieuw schade aangericht in de Haagse Passage. De brand ont stond tegen half vijf in de afzuigko- ker van de keuken van het Mexi caanse restaurant in het hoekpand Passage-Buitenhof. De brandweer was het vuur binnen een uur mees ter. De brandweer schat de totale schade tussen de twee en zes ton. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. In april vorig jaar werden in een ander deel van de Passage een winkelpand en een deel van de karakteristieke glazen overkapping door brand verwoest. Enquête verpleging Driekwart van de verpleegkundi gen en ziekenverzorgenden vindt dat vrijkomende gelden voor hun positieverbetering allereerst moe ten gaan naar betere arbeidsom standigheden en daarna naar een salarisverhoging. Zes op de tien vin den hun salaris te laag in relatie tot de zwaarte van het werk. Eenvijfde noemt het salaris veel te laag. Een en ander blijkt uit een enquête van de Vereniging Verplegenden en Verzorgenden in Opstand (WIO). Kinderopvang NS Alle NS'ers kunnen vanaf vandaag kinderopvang aanvragen. Of dat in derdaad leidt tot een bijdrage in de kinderopvang, is afhankelijk van de hoeveelheid aanvragen en of er plaats is in een kinderdagverblijf in de woon- of standplaats van de be langhebbende ouder. Methylbromide De PvdA-fractie in de Tweede Ka mer wil het volledig verbod van het gebruik van het bestrijdingsmiddel methylbromide met één jaar ver vroegen zodat het verbod al dit jaar kan ingaan. Dit blijkt uit schriftelij ke vragen van de PvdA-kamerleden De Jong en Feenstra aan de minis ters van sociale zaken en landbouw. Aanleiding voor die vragen is het re cente ongeval met methylbromide in kassen in Zevenhuizen. Negen mensen kwamen hierdoor met ver giftigingsverschijnselen in het zie kenhuis terecht. Van onze correspondent Peter de Vries DEN HAAG (GPD) - Het is als een wreed ontwaken uit een feestroes. Een jaar lang leefde wereldwijd de hoop op vrede na het einde van de koude oorlog, en op democratie als gevolg van de hervormingen in de Sovjetunie. Maar de terugslag is eerder gekomen, en blijkt veel pijn lijker, dan verwacht. En Europa, su permacht in aanbouw, staat er ver deelder bij dan ooit. Hans van Mierlo, fractievoorzitter -van D66 in de Tweede Kamer en voormalig minister van defensie, is dezer dagen geobsedeerd door de zwarte wolken die zich boven de wereld samenpakken. Maar hij wei gert de moed op te geven: "Als het aardedonker is, moetje zeggen: het wordt weer licht. Zo voel ik het ook". Van Mierlo is er diep van over tuigd dat Saddam Hussein de oor log heeft gewild. "Hij had maar eén ding in z'n kop: door militaire ver overingen de baas van de Arabieren worden, en daarna de grote con frontatie met Israël aangaan. In alle scenario's was de oorlog met het Westen vroeg of laat gekomen. Je realiseert je nu ook wat het zou heb ben betekend wanneer we nog jaren gewacht hadden. Ik koester geen enkele illusie meer over de vraag of hij de nucleaire wapens die hij te gen die tijd ontwikkeld zou hebben ook daadwerkelijk zou gebruiken". Stolp Niet alleen de hoop op een vreedza me internationale orde ligt door de Golfoorlog aan duigen. Het Rode Leger stelde in de Baltische landen hardhandig orde op zaken. Bij het ontwaken uit de dromen van 1989 over vrede en democratie heeft Van Mierlo een 'enorme kater' overge houden aan de wrede wending die de geschiedenis de afgelopen we ken nam. "Er is op een rare manier een sa menhang tussen al die gebeurtenis sen. Het is zeer de vraag of het Golf- conflict was uitgebroken als de oude Oost-West-tegenstelling nog had bestaan, want dan had de USSR haar 'bondgenoot' Irak waar- baar is. "Al leidt het tot gruwelijke spanningen en taferelen, het wordt niet meer zoals het was". Hij vindt overigens dat het Westen in een vlaag van teleurstelling en pessi misme niet alle steun moet terug draaien. "Dat zou een kleine en on doelmatige actie zijn. Het is trou wens belachelijk om ons model van democratie in een paar jaar tijds als meetlat naast die samenleving te leggen". Misdadig De opstelling van de twaalf Europe se landen is voor Van Mierlo de der de grote teleurstelling geworden in het werelddrama van de afgelopen weken. "Ik mag toch hopen dat we uit de Golfoorlog de les leren dat we paal en perk moeten stellen aan de wapenexport Het is misdadig Hus sein verbergt zich in Britse hangars, heeft Franse vliegtuigen, Duits gif gas, en Russische raketten. We moe ten ons realiseren dat we zelf het slachtoffer worden van onze poli tiek dat de vijand van onze vijand onze vriend is. De christen-vijand Khomeini moest door Irak tot de or de worden geroepen, en Saddam liet zich vollopen met wapens. Nu bewapenen we Syrië". "De Europese landen zijn mach teloos verdeeld geraakt toen het aankwam op diplomatieke initiatie ven in de Golfcrisis. Zij hebben als eerste de afspraak doorbroken dat we niet met Hussein over de gijze laars gingen onderhandelen. Daar na hebben ze zich zo afzijdig moge lijk gehouden. Vooral Duitsland wekt de indruk dat ze zich in de eer ste plaats om haar eigen lot bekom mert en zich verder weinig gelegen laat liggen aan de andere elf'. Ook over de Nederlandse rol is hij de ketting gelegd. De dé redenering dat het Westen zich niet te spreken. "Van den Broek verkeken heeft op de veranderings- heeft veel te krampachtig achter de gezindheid van Gorbatsjov. "Maar Amerikanen aangesjokt, bang Gorbatsjov heeft het licht aangesto- tegenov ken i Mierlo: "Als het aardedonker is. moet je zeggen: het wordt u schijnlijk Koude Oorlog was weliswaar mijnenveld, maar we wisten waar de mijnen lagen. Met het einde van de Koude Oorlog is een stolp weg gehaald. en slapende problemen uit die periode zijn nu wakker gewor den. Degenen die dachten dat de nieuwe wereldorde vlak voor ons lag, hebben een ontzettend naïeve voorstelling van zaken gehad". Van Mierlo verwerpt vooralsnog het veranderingsproces onomkeer- kan z'n weerslag hebben op 1992' huis in Santpoort heeft anderhalf jaar geduurd. De provincie, het ministerie van wvc en de Bond zonder Naam betaalden de kos ten van 150.000 gulden. Santpoort houdt zich al vanaf 1986 bezig met 'etnopsychiatrie', de psychiatri sche behandeling van allochtone patiënten. Reden hiervoor was de sterk groeiende patientenstroom van buitenlanders: in 1980 12 pro cent van het patientenbestand en in 1990 25 procent. Van hen ko men de meesten uit Suriname. Het overgrote deel van de pa- tienten van PZ-Santpoort is af komstig uit Amsterdam. Er is in middels een operatie op gang ge komen om de helft i de i 1000 patiënten over te brengen naar vestigingen in de hoofdstad. Uit praktische overwegingen heeft het onderzoek zich vooral gericht op Surinamers. Daarvoor werden Surinaamse deskundigen geraadpleegd zoals professoren, psychiaters, psychotherapeuten, verpleegkundigen en niet in de laatste plaats familieleden. Het ziekenhuis wil een reeks maatregelen nemen om de kloof tussen de culturen te verkleinen. Het aantal allochtone medewer kers wordt uitgebreid. Er is in middels een cursus B-verpleeg- kundige voor Surinamers en An tillianen gestart in Amsterdam en er zijn contacten gelegd met de psychiatrische gezondheidszorg in Suriname. Enkele medewer kers van het ziekenhuis hebben een werkbezoek aan Suriname achter de rug. Met al deze activi teiten haakt de directie van het ziekenhuis in op het multicultu rele karakter van de hoofdstad. termijn worden nageleefd. Volgens Noordman is geen enke le voorspelling te doen over een eventueel verlies van arbeidsplaat sen. "Het is een tijdelijke ittuatie ._0 .ordt verkort, hun loon volledig die vraagt om tijdelijke oplossin- krijgen doorbetaald. Oproepkrach- gen. Voorlopig biedt de werktijd- UTRECHT (ANP) - De reisorgani saties in Nederland zijn met de Dienstenbond FNV overeengeko men dat werknemers van wie de werktijd als gevolg van de Golfoor log ten behouden hun contract. Bij eventueel ontslag wordt de periode van werktijdverkorting ge compenseerd door een langere op- verkorting soelaas Als reisorga: saties in financiële nood komen, is een beroep op de overheid vooreen- nalige steun niet ondenkbaar, al- zegtermijn. zodat de ww-uitkering dus Noordman. op peil blijft. Dit heeft bestuurder Aan het overleg hebben alle (mid- W. Noordman van de Dienstenbond deDgrote reisorganisaties deelgeno- FNV gisteren meegedeeld na afloop men. van overleg met negentien reisorga nisaties. De bond heeft het initiatief voor dit overleg genomen om te voorkomen dat werknemers de du pe worden van de gevolgen van de Golfoorlog. De reisbranche in Nederland (on geveer 10.000 werknemers) ziet zich geconfronteerd met een forse om zetdaling voor zowel de zakenreizen als de zomervakantiereizen. Tot toe hebben reaus werktijdverkorting aange vraagd bij het ministerie zaken en werkgelegenheid, gaat meestal om 30 tot 35 procent i het totale personeelsbestand. Grotere huizen in Het Dorp ARNHEM (ANP) - Het Dorp in Arnhem, de 28 jaar oude leefge meenschap voor ernstig gehandi capten. wordt in de komende jaren honderd reisbu- ingrijpend gerenoveerd "We heb ben ons gerealiseerd dat de wonin- sociale gen niet meer helemaal voldoen aan Het de eisen van deze tijd. Daarom zul len er na de renovatie minder, maar r wel grotere woningen in Het Dorp De dienstenbond gaat akkoord staan. We hebben gekozen voor de erktijdverkorting als de af- kwaliteit van wonen", zegt renova- ■^^^■tiedirecteur A. Rinkel. die tot zijn vut in september 1990 nog alge meen directeur van Het Dorp was "Toen Het Dorp m de jaren zestig werd gerealiseerd, was het uniek voor Nederland. Aparte woningen voor zwaar gehandicapte mensen, dat kenden we nog niet. Inmiddels vinden we dat de oppervlakte van de woningen die toen zijn gebouwd. met spraken over 100 procent doorbeta len en het verlengen van de opzeg Zwervers niet langer in de kou AMSTERDAM (ANP) - De op vangcapaciteit voor de ruim 3000 dak- en thuislozen in Amsterdam is met ingang van gisteren uitgebreid. Het crisisteam winteropvang in Amsterdam heeft besloten tot af kondiging van 'fase 2' in verband met het aanhoudend koude weer waardoor op straat overnachten voor steeds meer zwervers onmoge lijk wordt. Fase 2 in de opvang houdt in dat de centra niet meer verplicht zijn om vast te houden aan het maxi mum van vier dagen dat een daklo ze achter elkaar in een opvangcen trum mag doorbrengen. Fase 1, het plaatsen van tientallen extra bed den ook 's nachts geopend blev al anderhalve week van kracht. In het crisisteam hebben verte genwoordigers zitting van diverse organisaties die zich bezighouden met de zorg voor dak- en thuislozen. Dat zijn onder andere het Leger des Heils. het Vincentiushuis, Hulp Voor Onbehuisden (HVO) en de GG &GD. De vorige drie winters waren zo zacht dat er geen behoefte be stond aan extra maatregelen. "Op het gebied van ruimte zullen niet direct problemen ontstaan. Het vinden van voldoende vrijwilligers wordt moeilijker. Het grootste pro bleem wordt waarschijnlijk het geld", aldus J. Ruiter, voorzitter van het crisisteam. De gemeente Amsterdam heeft 24 vierkante meter, te klein i: het formaat van een studentenka mer, maar niet geschikt voor men sen die in zo'n ruimte hun hele le ven moeten leven. Na de renovatie zullen er ongeveer tachtig wonin gen minder zijn in Het Dorp. maar elke woning is dan wel een keer zo groot geworden", aldus Rinkel. Proefproces over boete zwartrijden DEN HAAG (ANP) - Het openbaar ministerie zal in een aantal grote ar de bestaande instellingen die rondissementen een proefproces beginnen om na te gaan of de rech ter bereid is het huidige tarief voor zwartrijden van 100 gulden in het openbaar ervoer toe te passen. De ministers Hirsch Ballin (justitie) en Maij (verkeer) hebben dat gisteren aan de Tweede Kamer geschreven Voorlopig wordt het tarief voor zwartrijden niet aangepast, zo schrijven de ministers verder. Zij wachten eerst een rapport van een projectgroep af, die studeert op een meer samenhangend beleid om het zwartrijden terug te dringen Maij verhoogde op 1 augustus vo rig jaar de boete voor zwartrijden van 25 naar 100 gulden. De Kring van Kantonrechters vond die ver hoging echter te fors. omdat een wanverhouding zou ont -t.i^n het principe 30.000 gulden per jaar be- de boetes voor andere overtredu schikbaar voor winteropvang. aldus gen De kantonrechters besloten woordvoerder van de gemeen- zich bij het opleggen te. "Mocht er meer nodig zijn, dan te richten op de oude zoeken we naar een oplossing. De gemeente stelt zich op het stand punt dat we verantwoordelijkheid hebben voor de de boet»- 65 tot 70 gulden. Niettemin kondigden Maij en Hirsch Ballin in november aan de boete van 100 gulden voor alsnog te handhaven. ADVERTENTIE hen met lege handen te Oost-Europa, en toen is die staan. Het Nederlandse beleid is rotzooi zichtbaar gewor- geen moment sterk of overtuigend den. Daarna had iedereen kunnen geweest, zoals bijna met alles wat absoluut het doet". De Europse eenwording zijn". ziet hij nu somber tegemoet Het overleg ging al uiterst stroef, en na Hij heeft nog steeds de hoop dat de oorlog past enige retraite Dat mm VENDUEHUIS Der Notarissen te s-Gravenhage. NnbeKtrut 2JI) BC VGravtnhagc Fa* (7X1-346 77 Telefoon 0X) 365 RH 37' maandag 4 februari dinsdag 5 februari 13 - 21 uur 10 - 14 uur ALGEMENE VEILING Veilingdagen 6, 7 en 8 februari Waaronder een Renault Traffic T 313 diesel. beige. 33.000 km. bouwjaar april 1986 (van Ie eigenaar ANWB technorapporl ter inzage aan de balie \an het Venduehuis. In verband met de grote belangstelling houden wij een EXTRA TAXATIEDAG maandag 4 februari van n.oo tot 21.00 uur waar u uw objecten gratis en vrijblijvend door onze experts kunt laten taxeren. Bent u op deze dag verhinderd9 Neemt u dan contact op met mevr. Y. Meyer voor het maken van een afspraak m i AgJCSTN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3