'De dikken de dunnen slanken af, gaan dood' Bulgarije staat er beroerder voor dan ooit ZATERDAG 2 FEBRUARI 1991 PAGINA 35 Protest van een Bulgaarse moeder tegen het martelen van haar dochter. "De partijbonzen logen ons veertig jaar voor en wij lieten ze geloven dat we werkten", zegt Snejana, een Bulgaarse onder wijzeres. "Dat was een onge schreven overeenkomst, een spel eigenlijk, en als je de regels naleefde had je geen proble men. Vrijwel iedereen schikte zich daarin en dat kwam de par tij goed uit. Dat consolideerde haar macht". door Taco Slagter Oude vrouwen maken de stoep sneeuwvrij voor het gebouw van de BSP. Tot blubber vertrapte sneeuw zuigt zich aan de schoenzolen vast. Be jaarden, maar ook jongeren met af getrapte sportschoenen houden zich met moeite overeind. Toch krioelen ook die dag overal mensen. In rijen voor de staatswinkels, voor de toonbanken van de textiel- en speelgoedafdeling van de Tsum (een warenhuis), op de vrijmarkt in de hoofdstraat en in de voetganger tunnels onder het Leninplein van Sofia. Op het eerste gezicht is de Bulgaarse hoofdstad dynamisch. Het lijkt er een vrolijke boel. Maar het is met Bulgarije als met de ijskristallen die op de drukbe volkte straten samenhang zoeken, maar door schuifelende voeten tot smurrie worden getrapt. Vrijheid en democratie dwarrelen als slo gans van de oppositie al een jaar lang op de bevolking neer, maar de politiek sterk verdeelde Bulgaren pletten ze tot drab. Doordat de communisten onder de versluierende naam 'socialisten' na algemene vrije verkiezingen dit jaar aan de macht bleven, verander de er niets. Evenals in de overige landen van het Oostblok die vorig jaar van het dwingende marxisme werden verlost, zijn in Bulgarije doeltreffende economische hervor mingen uitgebleven, stagneert de produktie overal, zitten regering en parlement in een politieke impasse en overheerst de mentaliteit van 'ie der voor zich en de staat voor ons al- Smaakvor En toch, in Sofia is hiervan ogen schijnlijk maar weinig te merken. De mensen kleden zich in verhou ding smaakvol, lopen fier en uiten zich zelfbewust. In tegenstelling tot in steden in Tsjechoslowakije en Roemenië zijn in Sofia de etalages met beperkte materialen en enige scheppingsdrift wel 'aangekleed'. Kortom, van het straatbeeld valt 40 jaar communistische dictatuur niet direct af te lezen. Maar ook hier bedriegt de schijn. Miljoenen Bulgaren immers zijn buitengewoon somber over de toe komst. Ook Nikolai Girginov (40, huisschilder), en zijn vrouw Sneja na (48, onderwijzeres). Voor de ze kerheid hadden we zaklantaarns meegenomen naar hun bovenwo ning in Sofia. Snejana had gewaar schuwd dat door de energieschaar- ste de elektriciteit regelmatig uit valt. Maar we hebben geluk. Een voormalige communistische partijbons van de Bulgaarse Socia listische Partij (BSP) behaagt het die avond zich via de tv tot het volk te richten. Niemand die naar zijn ge zwets luistert, maar de energie die de fel omstreden BSP in haar ge loofwaardigheid wil steken, heeft wel tot gevolg dat het licht bij de Girginov's blijft branden en dat de elektrische tegelkachel in de huis kamer de warmte in de stenen man tel kan opslaan voor de volgende dag. De kou in huis weerhoudt Sneja na er niet van een vlammend betoog te houden over oorzaken van de po litieke, sociale en economische mi sère in haar land. Haar analyse komt er op neer dat de socialisten in het parlement nog als communisten denken en doen; de oppositie, ver enigd in de Unie van Democrati sche Krachten (SDS), niet weet hoe ze dat moet bestrijden en de Bulga ren, met uitzondering van een hand jevol studenten en de leden van de onafhankelijke vakbond Podkrepa, zelf te laks zijn om daar tegen in op stand te komen. "U vraagt zich af', zegt ze met vuur schietende ogen, "waarom al die mensen in de stad lopen te ban jeren en niet op hun werk zijn. Dat is heel simpel. Ze beseffen voor de lege winkels dat ze in juni op de ver keerde partij hebben gestemd, dat die tot socialisten getransformeerde communisten oplichters zijn die de hervormingen rekken totdat ze hun eigen zaadjes hebben veilig gesteld. Veertig jaar lang dronken de Bulga ren onder werktijd in een restaurant koffie met een kennis, regelden ze hun inkopen of andere zaakjes en was het usance een film te gaan be kijken. Het is dus maar ten dele waar dat ze weigeren te werken uit protest tegen 'die rode zwijnen'. Spel In die kille huiskamer van Snejana en Nikolai met een bakje zouteloze zoutjes (zout is op de bon), een fles Bulgaarse brandy, een schaaltje verschrompelde appels en een bord met plakjes worst op tafel, valt een korte stilte als dit verschijnsel ter sprake komt. "Die partijbonzen lo gen ons veertig jaar voor en wij lie ten hen geloven dat we werkten", zegt Snejana. "Dat was een onge schreven overeenkomst, een spel eigenlijk, en als je de regels maar naleefde had je geen problemen. Vrijwel iedereen schikte zich daar in. En dat kwam de partij goed uit, het consolideerde haar mabht". Ook Nikolai geeft toe dat hij de af gelopen 20 jaar niet in werkijver heeft uitgeblonken. "In de bouw was vaak geen verf en kon ik niet aan de slag", zegt hij somber. "Ik ging dan wat klussen voor mezelf'. Volgens Nikolai deed iedereen dat. De resultaten van zijn zelfwerk zaamheid zijn zichtbaar in de wo ning. Bij binnenkomst had hij zich al tegenover ons verontschuldigd voor de 'rommel in de keuken', de laatste fase in de renovatie. In ruim tien jaar verbouwde de huisschilder het oude huis tot een redelijk onder komen. Deels in werktijd en met materialen die van de bouwplaats waren meegenomen. "Ja, gestolen, zou je kunnen zeg gen", reageert Snejana fel. "Maar het was soms de enige manier om er aan te komen. Wat wij als arbeiders in de loop der jaren van de staat hebben afgepakt, is nog geen fractie van wat het partijkader bij elkaar heeft gegraaid". Vermoedelijk zal niemand haar tegenspreken. Plotseling staat Snejana op, vliegt naar de boekenkast en smijt met verachting een paar exemplaren van het 31 delen tellende standaard werk van voormalig partijleider To- dor Zjivkov op tafel. Op hagelwit glanzend papier zijn de toespraken voor het plenum van de partij, be schouwingen over het onderwijs (ti tel: 'De zaak van het onderwijs is een zaak van het volk') en uiteenzet tingen over de 'ware uitleg van het marxisme' afgedrukt. Ter vergelijking van de uiterlijke kwaliteit gooit de nog steeds zie dende onderwijzeres boeken van De Balzac en Stendhal op de ge schriften van de kleine dictator. Die zijn vervaardigd van veredeld toi letpapier. "Ik heb die zieke onzin van Zjivkov allemaal gelezen", zegt ze bijna hysterisch. "Ik wilde weten wat dat ventje beweerde om niet de zelfde fouten te maken en om die debiele communistische kamera den op school er mee om de oren te slaan. Maar nooit, nooit heb ik een fatsoenlijk antwoord gekregen op de vraag wat al die nonsens bete- Sneeuw Bulgarije staat er beroerder voor dan ooit tevoren. Dat maakt een week in Sofia wel duidelijk. De drei ging van achtereenvolgende hon gerwinters en jaren van economi sche malaise - indien hulp van het westen uitblijft is voor de Bulga ren vele malen groter dan voor de inwoners van de Sovjetunie. Dit ge duldige. snel tevreden volk, waar van wordt gezegd dat het een haas vangt met een ossekar, is ook te volgzaam, te passief en vooral poli tiek naïef. Het wordt tijd dat de Bulgaren de zotteklap van het communisme doorkrijgen. Anders wordt de cyni sche grap van Snejana Girginov be waarheid deze winter zullefi de dik ken afslanken, de dunnen dood gaan en wie het overleeft heeft daar sput van. schuivers de stoepen rond het ge bouw sneeuwvrij. De enige plek in Sofia waar dat gebeurt. In het onderdanigheid afdwin gende gebouw is sinds enige tijd een club gevestigd, zoals in rode swingende letters wordt aangege ven bij de hoofdingang. De sociëteit blijkt een ontmoetingsplaats voor hoofdzakelijk oudere mannen, ver moedelijk onverbeterlijke stalinis ten, die in leren fauteuils op fluister toon herinneringen uit die 'goede oude tijd' ophalen. Maar de BSP richt zich niet alleen op de oude garde. Leep als al die omgeturnde communisten zijn, proberen ze met cola de jeugd naar de club te trekken om ze vervolgens enthousiast voor de partij te maken. En dat lukt aardig. Als wij er zijn, lo pen jongeren met schooltassen en rugzakken in en uit om zich te laven aan deze voor hen magische fris drank waarvan ze jarenlang alleen konden dromen. Nergens anders in Sofia is deze kapitalistische versna pering zo gemakkelijk te koop voor zo weinig geld. Propaganda Het kwetst rechtgeaarde Bulgaren diep, dat het ex-communistisch partijkader jongeren verleidt met cola om hen vervolgens z'n propa ganda op te dringen. Het krenkt ze dat zo weinigen tegen de machina ties van de BSP in verzet komen. Petko Pamoetchieva, een 52-jarige koeltechnicus en bevriend met het echtpaar Girginov, merkt op het 'immoreel' te vinden. "Een paar jaar geleden verdween je nog in de ge vangenis als je naar Amerikaanse popmuziek had geluisterd of een westerse spijkerbroek had gedra gen. Maar diezelfde lieden die nu met cola aan de macht proberen te blijven, zijn ook degenen die de por no op straat brengen. Alleen zij heb ben het geld ervoor, alleen zij heb ben de contacten om er aan te ko- Petko, Snejana en Nikolai erge ren zich er ook mateloos aan dat nog honderdduizenden Bulgaren partij lid zijn van de BSP. Wanneer Pet- ko's zoon Luutmil (14) ons een mid dag door de stad rondleidt, maakt hij een treffende opmerking bij het zien van een legerkolonel die het centrum afstruint naar voedsel. "Begrijp je dat nou", zegt de jongen, "die man stapte op 9 november vo rig jaar het bed in als een overtuigd communist. De volgende dag werd dictator Todor Zjivkov afgezet, de partij veranderde de 'c' van commu nistisch in een 's' van socialistisch en die kerel ging slapen als een overtuigd democraat". Vroeger zat Zjivkov, de trouwe stadhouder van Moskou, in het mid den van een ragfijn spinneweb en kleefde iedereen er aan vast die zelfs maar naar hem knipoogde. Royaal strooide hij met gunsten redelijk gevulde winkels (de artike len waren aangekocht met geleend buitenlands geld), betrekkelijke ho ge lonen en krankzinnig hoge subsi dies op eerste levensbehoeften en daardoor was hij in staat rust en sta biliteit in het land voor lange tijd te handhaven. Nu de kleine dictator uit dat web is gesneden hangen de draden er los bij, heerst er chaos. Hoe de heers- en verdeelpolitiek van Zjivkov bijvoorbeeld de ar beidsmoraal van de Bulgaren ver morzelde, wordt midden op de dag aangetoond door de lange rijen voor de loketten van theaterbureaus en bioscopen (Emanuel 3, softporno, trekt de meeste belangstelling) in Sofia. Ze zijn nog langer dan de mensenslierten voor de winkels waar zo af en toe enkele kratten met uien of broden arriveren. Het lijkt wel of geen mens meer naar z'n werk gaat. Personeel van staatswinkels sluit de deuren als het lunchtijd is. Ook al staan een paar honderd mensen in de rij te wach ten voor een paar verrotte vissen- koppen of van kopvlees vervaardig de worsten. Ze doen het gewoon, zonder scrupules. En waarom eigenlijk niet? Met wie en wat zouden ze solidair zijn? Dit is het vijfde en laatste deel in de serie over Oost-Europa. Eerder ver schenen: De ingekapsel de vrijheidsdrang in Roe menië - Het verdriet van Hongarije - De natuur is dood in Tsjechoslowakije - Het Oostblok op het hel lende vlak. Vandaag: de sombere situatie in Bul garije. Met gevoel voor humor hebben de 'blauwen' in hun favoriete kleur de tekst 'Ik wil terug naar Moskou' op de strak gevormde sokkel ge klad. Maar het laat de meeste Bulga ren koud dat deze versteende dwin geland een jaar na de zouteloze re volutie nog in hun midden is. Alleen de natuur lijkt de spot met hem te drijven. Gejaagd door de wind heb ben sneeuwvlokken zich op het rechter oog van Lenin afgezet, als het ooglapje van eer. zeerover. Glorie Ook het partijgebouw van de voor malige communisten, recht tegen over de beeltenis van Lenin, staat er nog in volle glorie bij. Een kolossaal bouwwerk dat veertig jaar geleden in dezelfde gezwollen socialistisch- realistische stijl werd opgetrokken als die wanstaltige sculptuur. Tot halverwege dit jaar prijkte op een torentje bij de hoofdingang ooR nog een reusachtige rode ster. Maar toen opstandige studenten dreigden dat gehate symbool er desnoods met een zelfgemaakt kanon af te schie ten, liet de regering het gevaarte door een helikopter verwijderen. Ter compensatie voor dit zware ver lies wappert op het dak aan de ach terzijde van het BSP-hoofdkwartier nu een rood vlaggetje, waarop de hamer en de sikkel nauwelijks zichtbaar zijn. 'Laat maar waaien', denkt het overgrote deel van de Bulgaren. Sjiek geklede partijbonzen strui kelen hier nog dagelijks uit hun dik ke Mereedessen. Bij een zij-ingang, want ze beseffen dat een 'democra tie' een ietwat bescheidener opstel ling vereist. Maar ze hoeven niet te vrezen bij het betreden van de oude vertrouwde vesting< door het pu bliek onder de voet te worden gelo pen, terwijl er ook geen gevaar be staat dat ze voor het oog van het volk een uitglijer maken - dat doen ze binnen wel. Met een rood koord .is het trottoir voor deze ingang afge zet en oude. gekromde vrouwen houden de hele dag met ijzeren Een geslacht varken is op dit moment een zeld zaamheid in Bulgarije. In de rij wordt begerig naar het vlees gekeken. (foto's GPD) Het Bulgaarse proletariaat verdomt het voor die rode zwijnen te wer- Rood De 'roden' en de 'blauwen', het zijn in Bulgarije de politieke kleuren van de BSP en de SDS. De Bulga ren stemden massaal 'rood' in juni. Op het platteland belandden de meeste rode briefjes in de stembus. Bang als landarbeiders en bejaar den waren voor het verlies van hun schamel pensioentje indien de 'blauwen' een meerderheid in het parlement zouden behalen. Dat hadden de ex-communisten deze veelal ongeletterde stumpers wijs gemaakt. Het werkte, evenals de discreet in de handen van bejaar den geduwde enveloppen met vijf tig leva (30 gulden) een halve maand pensioen als ze het 'rode' briefje in de gleuf hadden laten zak ken, Kiezersbedrog dat het handje vol westerse waarnemers ontging en waartegen de oppositie zich blauw protesteerde. Snejana wordt rood van woede als ze over de politieke intriges van de BSP spreekt. Haar vocabulaire in het Duits schiet te kort om het ge marchandeer van de ex-communis- ten te benoemen. De verdeeldheid, de verlegenheid met de democratie en de onverschilligheid voor de machtsstructuren en symbolen van het communisme vinden eveneens hun weerspiegeling in het straat beeld van Sofia. Voor het bezoek aan Snejana en haar man hebben we dagen door het centrum van de stad 'gesopt' en kunnen waarnemen wat de onder wijzeres en de huisschilder bedoe len. Het bombastische beeld'van Lenin bijvoorbeeld staat nog ponti ficaal overeind op het naar deze bol sjewistische leider genoemde plein. Als een van God gezondene (lees: Marx) wijst de profeet ferm de rich ting van de heilsweg. Stoer en zelf verzekerd is de blik. Een macho avant la lettre.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 35