TelAviv leeft overdag en overleeft 's nachts Terroristen putten moed uit Golfoorlog PAGINA 2 ZATERDAG 2 FEBRUARI 1991 lREPORTAGEi deze week verrijkt met acht nieuwe krachtige luchtalarm-sirenes, een geschenk van haar Duitse zusterste den Düsseldorf en Mainz. Zo kun nen de inwoners nu tijdig dekking zoeken als de met Duitse hulp ge bouwde 'Al-Hussein' raketten in aantocht zijn. Sirene De Israëlische Bescherming Bevol king heeft voor het sirene-probleem een provisorische oplossing be dacht. Iedereen is aangeraden bij het naar bed gaan af te stemmen op Galei Zahal, het radiostation van het leger. Dat station is weliswaar tussen een uur 's nachts en zes uur 's ochtends uit de lucht, maar het komt onmiddellijk met krachtig si renegeluid in de ether zodra er on raad dreigt. De volumeknop op de hoogste stand, is de raad van de BB. Mijn boekverkoopster, met diepe wallen onder haar ogen, ziet zich ge plaatst voor een dilemma: moet ze tot een uur opblijven, om daarna het volume open te draaien, of wordt ze geacht vroeger naar bed te gaan en te proberen de slaap te vatten onder keiharde radiomuziek? Veel nacht rust is haar hoe dan ook niet ver gund, want met de volumeknop vol open geven de discjockeys van Ga lei Zahal om zes uur 's ochtends oor verdovend acte de présence. De spanning, het gebrek aan slaap in de nacht en de inhaalslaap- jes overdag vervagen het tijdsbesef van de Israëliërs. Luchtalarm bete kent urenlang geen slaap, maar de meeste mensen zijn inmiddels ge wend aan een nieuwe routine. Na het alarm begeeft iedereen zich in zijn schuilplaats. In de noordelijke wijken is dat voor de meesten nog altijd een met tape afgeplakte ka mer, maar ook daar beginnen men sen de raad van de BB in de wind te slaan en zoeken de oude vertrouw de schuilkelders op. Dan is het wachten tot Nachman Shai, de militaire woordvoerder, in de televisiestudio aan de telefoon komt met mededelingen over het afzetten van gasmaskers en het ver laten van de afgesloten kamers. Het eerst in het zuiden, daarna het noor den en Jeruzalem en als laatste Hai fa en Tel Aviv. Tegen die tijd staat het Israëli sche telefoonnet al roodgloeiend. Het publiek is gewaarschuwd geen informatie over de getroffen plaat sen door te geven via open lijnen en de meeste mensen houden zich daaraan. Maar via cryptische om schrijvingen ('Vlak achter de super markt bij tante Bertha') weten de meeste inwoners van Tel Aviv en Haifa, eën groot deel van de rest van het land, plus de nodige familiele den en kennissen in de Verenigde Staten, al precies wat er aan de hand is voor televisie en radio druppels gewijs met het nieuws voor de dag komen. Alarm De kranten brengen iedere dag anecdotische verhalen over de ma nier waarop de bevolking het lucht alarm beleeft. Zo zat een gezin in Je ruzalem geboeid naar de Cosby- show te kijken toen de sirene ging Van onze correspondent Frans van Hasselt ATHENE Na het uitbreken van de Golfoorlog is in zowel Grieken land als Turkije het aantal terroristi sche aanslagen sterk toegenomen. In zowel Athene als Ankara heeft men niet de indruk dat daar een Iraaks of Palestijns brein achter zit of dat de aanslagen met geld uit die contreien worden gefinancierd. Het lijkt er eerder op dat reeds lang be staande plaatselijke groeperingen uit de gebeurtenissen in het Mid den-Oosten nieuwe inspiratie put ten. In Turkije heeft de organisatie Dev Sol (Revolutionair Links), die al een rol speelde in de terreur van voor de staatsgreep van 1980 maar de laatste jaren veel selectiever te werk gaat, zich in de drie grote ste den vooral gericht tegen Ameri kaanse, Britse, Franse en Saudische doelwitten. Maar haar laatste aan slag, de moord op de generaal bui ten-dienst Hulusi Sayin, brengt haar terug op het oude stramien: het 'straffen' van figuren die tijdens de militaire dictatuur prominent wa ren in het veiligheidsapparaat of in de geheime dienst en zich als zoda nig aan folteringen of andere onder drukking zouden hebben schuldig gemaakt. De generaal was in die jaren de tweede man van de gendarmerie. Hoewel zelf van Koerdische af komst, werd hij door de organisatie beschuldigd van 'onderdrukking van het Koerdische volk'. Doelwitten. Er zijn enkele overeenkomsten tus sen Dev Sol en de revolutionaire or ganisatie '17 November', die in Griekenland als sinds 1975 onge straft opereert. Een daarvan is de grote precisie waarmee de doelwit ten worden uitgezocht. De laatste week ging het ook in Athene tegen Amerikaanse, Britse en Franse in stellingen. Daarbij werden ook bu reaus getroffen in de uithoeken van de stad. Men krijgt de indruk dat de 17e November er in de eerste plaats op uit is haar afwijkende meningen over het politiek gebeuren in bin nen- en buitenland bekend te ma ken en daartoe haar gewelddaden pleegt. Ook nu weer stuurde zij, na dat de reeks aanslagen was vol tooid, een pagina vullend manifest naar een van de Atheense kranten de Eleftherotypia die daarmee haar oplage verzekerd wist. Alle verdere publikatie van soort gelijke manifesten werd verboden door de officier van justitie van het Hooggerechtshof, die daartoe door een recente wet tegen het terorris- me het recht heeft gekregen. Het is te gek, zo redeneerden de voorstan ders van deze wet allen van de re geringspartij Nieuwe Democratie dat de pers haar kolommen open mag stellen voor deze organisatie en hun zoveel plaatsruimte biedt. De oppositie en ook de meeste kranten roepen dat de persvrijheid is aangetast. Bovendien mag een of ficier van justitie zich niet op het terrein van de regering of de wetge- Eeni i Tel Aviv plakt de r i dicht als voorzorg t i mogelijke gasaanval. en de mededeling 'alarm' op het scherm verscheen. De familie haastte zich naar de afgesloten ka mer, in de veilige wetenschap dat de video het verdere verloop van de show zou opnemen. Nadat het sein 'alles veilig' was gegeven, besloten ze alsnog ongestoord van de hele Cosby-aflevering te genieten. Ze zetten de video aan en na tien minu ten klonk via de luidspreker de sire ne en verscheen het woord 'alarm' op het scherm. Het gezin verdween opnieuw in de afgesloten kamer, gasmasker op, en het kostte enige tijd voor de eerste familieleden zich realiseerden dat ze zich door de vi deo hadden laten beetnemen. Nog voor het donker wordt, be gint in Tel Aviv de grote uittocht. Veel bedrijven sluiten vroeger dan anders en al tegen drieën staan de auto's op de uitgaande wegen bum- per-aan-bumper. De autoriteiten, zich realiserend wat er kan gebeu ren bij een aanval met chemische wapens, hebben inwoners van Tel Aviv en Haifa aangeraden zoveel mogelijk met het openbaar vervoer te reizen, maar die raad is massaal in de wind geslagen. Wel geeft ieder een, gasmasker op de passagiers stoel gereed, gehoor aan het ver zoek op zijn autoradio naar Israëli sche zenders te luisteren, waar tij dig gewaarschuwd wordt bij een ra- ketaanval. Hadden al die automobilisten op weg naar hun slaapadres afgestemd op het Iraakse station 'Moeder van alle Veldslagen' dan hadden ze daar kunnen horen dat "de nacht in Tel Aviv donker zal zijn en angstwek kend, terwijl de dageraad zal aan breken in alle Palestijnse huizen". Want "de Iraakse raketten, be schermd door de Goddelijke Voor zienigheid, zullen neerregenen op de hoofden van de indringers die het gestolen land Palestina bezet ten, om hoop te zaaien onder de ste nengooiende helden en het begin aan te kondigen van de grote dag van de overwinning. In het woord gebruik van de verraders, de misda digers en de Zionistische en Ameri kaanse agenten, vertegenwoordi gen deze raketten ongerechtvaar digde Iraakse agressie. Wij horen al leen de sterke, vreugdevolle stem van de Arabische massa's, en de stem van de vervloekte gifslang die Israël heet, grommend van pijn en bang voor de toekomst, als ze hoofd en staart zal hebben verloren". vende macht begeven, aldus de Eleftherotypia. Eën krantje, het driemaal in de week uitkomende '48 Uur', had al vorig jaar moedig aan gekondigd alle teksten van de orga nisatie te zullen plaatsen, ongeacht de zware geldstraffen. Het blad is inmiddels opgeheven. Maar '17 November',zal ook een volgende keer wel middelen vinden haar commentaren te spuien. Intus sen kan ze zich reeds vermeien in de grote hilariteit over het aanhou dend welslagen van haar optreden. Zeker na de verklaringen van de op eenvolgende ministers van orde. Deze wisten en weten dingen te zeg gen die juist niet gezegd hadden moeten worden. In de socialistische regeerperiode riep een oud-gene raal: "We leunen al op hen". Woor den die klassiek zijn gebleven, evenals die van zijn opvolger: "We wachten op de fout die ze eens zul len maken". Hooggeplaatst Mikis Theodorakis, nu minister zonder portefeuille in de rechtse re gering, verkondigde een jaar gele den dat de '17 November' haar be wegingsvrijheid dankte aan "hoog geplaatste figuren" binnen de toen nog meeregerende socialistische Pasok. Maar zijn collega van orde in de huidige regering van de Nieuwe Democratie, admiraal buiten-dienst Vasiliadis, maakte het wel heel bont. In de zomer, toen de activiteit van de '17 November' tanende was het hechte groepje lag zeker er gens op het strand riep hij dat zij "in ontbinding" was en niet meer durfde op te treden vanwege de ef fectieve veiligheidsmaatregelen. Dat liet de organisatie natuurlijk niet op zich zitten. Zodra de zomer voorbij was, kwam zij met een spec taculaire, op het nippertje mislukte moordaanslag op een van Grieken- lands rijkste ondernemers: Vardis Vardinoyannis. De minister: "Het zijn laffe amateurs". Na de jongse serie aanslagen ver klaarde Vasiliadis: "De 17e Novem ber heeft de oorlog van Saddam Hussein naar Athene gebracht". Hij bood het publiek ook zijn veront schuldigingen aan voor het nog steeds falen van het veiligheidsap paraat: "We moeten zóveel doelen bewaken". Het is echter opgevallen dat hij zijn premier al geruime tyd niet meer heeft gesproken en nie mand zal verbaasd zijn als hij. even als een lange stoet voorgangers, het veld zal ruimen voordat de 17e No vember dat heeft gedaan. Bedreigd door de olie De kust van de Perzische Golf bestaat niet alleen uit zandstranden. Rond de modderbanken, plassen, riviermondingen en groenstroken komt een grote verscheidenheid aan dieren voor, die door de olievervuiling wordt bedreigd. TARUT BAAI Modderbanken. zeegrasweiden, en mangrove bomen Washington (IPS) Onder de zwarte bevolking in de Verenigde Staten ontstaat steeds meer weer stand tegen het onevenredig gro te aantal zwarte mannen en vrou wen dat in het Golfgebied is gele gerd. Eenderde van de Ameri kaanse soldaten in de Golf is zwart, terwijl zwarten slechts twaalf procent van de Ameri kaanse bevolking vormen. Een meerderheid van de zwarte bevol king is overigens sowieso tegen de Golfoorlog, in tegenstelling tot de blanke Amerikanen. Het begin van de schermutse lingen op de grond heeft grote spanningen teweeggebracht, om dat de meeste zwarte soldaten tot de grondtroepen behoren. Het Pentagon geeft toe dat zwarten onevenredig vertegenwoordigd zijn in de Operatie Woestijn Storm maar wijst erop dat zij vrij willig in dienst van het leger zijn Zwart Amerika ons aandeel in Golf is te groot getreden. "Niemand heeft hen ge dwongen. Zij zijn geen slachtof fers maar patriottische Amerika nen", zegt Christopher John van personeelszaken van het ministe rie van defensie. Uit een deze week gepubliceer de opiniepeiling bleek dat er een aanzienlijke scheiding is tussen de zwarte en de blanke bevolking in de Verenigde Staten. De cijfers toonden aan dat 79 procent van de blanken de militaire acties on dersteunt, terwijl slechts 47 pro cent van de zwarte bevolking ach ter de operatie in de Golf staat. Ruim zestig procent van de zwarte inwoners van Washington wenst overigens dat de Ameri kaanse regering vredesonderhan delingen begint met Saddam Hussein. Anette Pool, een zwarte inwoonster van Washington, ver woordt haar gevoelens als volgt: ,,Het is niet onze taak om daar te zijn. Ik geloof niet in het vermoor den van mensen en ik denk niet dat we voldoende hebben onder handeld voor een vreedzame op lossing." De voormalige presidentskan didaat Jesse Jackson, zaterdag tijdens een anti-oorlogsdemon- stratie: ,,De invasie van Kuwayt was een afschuwelijke en moord dadige daad maar nu is het zaak om deze te beeindigen. De Verenigde Staten hebben tenslot te ook geen wapens in Zuid-Afri- ka gebruikt om de apartheid te bestrijden." TEL AVIV - Het Israëlische leger heeft nog geen schot gelost, maar Israëls psychologen hebben onmiddellijk na de eerste raket beschietingen van Tel Aviv en Haifa een stormaanval geopend. Pagina's in de kranten en uren op radio en televisie schrijven en praten ze vol over de effecten van de Iraakse agressie op de Israëli sche bevolking. Hun eensgezinde en niet verrassende diagnose is dat de Israëliërs in deze dagen gespannen zijn. Als de raketaanval- len nog enkele weken aanhouden, zijn zelfs tal van psychosomati sche klachten te verwachten, zoals kortademigheid, diarree en maagzweren. Het wordt tijd kortom dat het Israë- Het winkelcentrum ligt er troos- lische publiek aandacht gaat schen- teloos bij. Onder een miezerige re ken aan zijn geestelijke gezondheid, gen reppen buurtbewoners zich van en dat kan behalve door een bezoek de supermarkt via de bank naar het aan de psycholoog ook door het bel- postkantoor, de kartonnen doos len van een van de vele klaaglijnen, met het gasmasker aan de schou- die na het begin van de oorlog zijn der. Een enkeling blijkt al ingesteld. Er zijn telefoonnummers voor volwassenen en kinderen en er bestaat sinds een paar dagen ook een speciale dieetlijn, want de drei ging van de Scud-raketten heeft er voor gezorgd dat veel mensen ge neigd zjjn hun vetzucht te relative ren. Ze compenseren hun onmacht dan nodig is weg zijn van huis met een teveel aan zoetigheid, zeg- zin. gen de psychologen. Daarom zitten het Medisch Centrum de juist op de markt gebrachte modieuze tas van zwarte kunststof, waarin het masker vochtvrij kan worden meegenomen. Kapulsky's lunchroom, in betere tijden tref punt van moegewinkelde huisvrou- leeg. Niemand wil langer Herzliya de diëtisten klaar achter de vrijwel niets telefoon om dikke Israëliërs speciaal raketdieet voor te schrij ven, als er tenminste eerst per cre ditcard tachtig gulden is overge maakt. Een bezoek aan een winkelcen- zegt Raul vanachter zijn toonbank met noten en snoepgoed. Hij schat dat drie kwart van onze buurtbewoners de stad heeft verlaten, "verhuisd van Hiroshima naar Nagasaki", zoals hij zegt. trum in Tel Aviv brengt nijpender pi:njQn problemen aan het licht. Verschei- ■DUIluen dene middenstanders hebben de Van de meeste ramen in de hoge ruiten van hun zaak met plakband flatgebouwen in de omgeving zijn versterkt. Ze blijken minder bang de blinden gesloten. Hier en daar geluidsbarrière en die daverende-Israëlische blauwe Davidsster en de. klappen doen in de hele buurt de Stars and Stripes te zien: wapen ruiten trillen. broeders in de strijd tegen Saddam Hussein. Sinds burgemeester Shlo- mo Lahat inwoners die een veiliger heenkomen hebben gezocht voor deserteurs heeft uitgemaakt, is thuisblijven bijna een daad van ver zet tegen Saddam Hussein gewor den. Er zijn zelfs bumperstickers te koop met de tekst: 'Ik bleef in Tel Aviv'. In het zuiden van de stad is het aantal 'deserteurs' aanmerkelijk kleiner dan in het noorden. Dat heeft alles te maken met een ver schil in welvaartsniveau. Het leven in de zuidelijke volkswijken, voor namelijk bewoond door joden uit Arabische landen, gaat overdag min of meer zijn gewone gang. Sommige inwoners zijn vertrokken naar fami lie in andere delen van het land. Maar wie geen familie buiten de stad heeft, blijft thuis, want geld voor een hotel is er niet. De huizen en flats zijn slecht gebouwd en dus een makkelijk doelwit voor de Scuds. Veel bewoners slapen daar om in openbare schuilkelders, die ze hebben versterkt met zandzak ken. De ventilatie-openingen zijn zo goed mogelijk dichtgeplakt om het binnendringen van gifgas te voor komen. Terwijl de winkeliers in het zui den van Tel Aviv gewoon zaken doen, sluiten de winkels in mijn noordelijke buurtcentrum al om twee uur of half drie in de middag. "De mensen willen naar huis, of de stad uit, voor het donker is", zegt de verkoopster van de boekwinkel. "Het is verschrikkelijk. Ik weet niet hoe lang deze nachtmerrie nog doorgaat". Ze klaagt over slapeloos heid. 'Tedere tien minuten zit ik rechtop in bed en spits mijn oren om te horen of de sirene gaat". Het sirene-probleem zal na deze oorlog zonder twijfel onderwerp van studie zijn in commissies. Hoe het komt dat een land als Israël zo pover is voorzien van goed werken- een raadsel. Haifa is zit te bedelen op de straat Een oudere Palestijnse vrouw schoot. MANGROVE De met mangrove bomen begroeide kuststroken dienen als kraamkamer vele diersoorten. zijn zeer gevoelig voor 1OÖEJONG (Dugong dugong) Deze donkergrijsbruine zeekoe kan een lengte van 3 meter bereiken, Doejongs grazen de onderzeese kustweiden van wieren en zeegras af. De paartijd van dit zoogdier valt in de maanden februari en maan. verontreinigd I VISSEN In de Perzische Golf leven talloze soorten vis. GROENE WATERSCHILDPAD Dit bedreigde dier leeft van zeegras en garnalen. De drie jaar, hun eieren op de eilanden. H Het dierenleven in en rond de ondiepe kustwateren en koraalriffen wordt het zwaarst getroffen door de vervuiling. VOGELS Op de eilanden voor de kust broeden diverse vogelsoorten. Trekvogels gebruiken de eilanden als tussenstop. BRUINVIS In het water tussen Qatar en Iran leeft een grote populatie bruinvissen. GARNALEN Onmisbaar voedsel voor vissen en schildpadden.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2