Corsica: eiland van 'eeuwige' vendetta De kick van helpen SCHOP Onze taai ENKWIJZER ZATERDAG 2 FEBRUARI 1991 Beesten. De Golfoorlog heeft sinds het afgelopen weekeinde niet alleen een ■■m menselijk maar ook een dier- Olijk gezicht. De gevechtshan delingen hebben het dier in de Xmens losgemaakt en daar zijn vooral beesten de dupe van geworden. Niet alleen de aalscholvers en de doe- jongs, maar ook de Iraakse president Saddam Hussein die de schuld heeft gekregen van de olievervuiling die hij helemaal niet zegt te hebben veroor zaakt. En waarom zou men twijfelen aan iemand die er altijd trots op is als hij de terrorist kan uithangen, maar nu weigert om met de eer van een ander te gaan strijken. Dat alles neemt niet weg dat de be woners van de Perzische Golf als bees ten zijn behandeld door een dader, van wie alleen bekend is dat hij niet op het door hem gecreëerde kerkhof ligt. Ter wijl op veel plaatsen wordt afgezien van carnaval (in elk geval in de open lucht, zodat het kennelijk minder vro lijk is), zijn de stamgasten van de Golf in de olie. Tegen hun zin. Dat leidde tot polonaises van'aalscholvers, die via het strand de huiskamer binnenwaggel- den. Niet wetend dat ze ook hun toe vlucht hadden kunnen zoeken tot de zandbank Qaruh, die kort voor de olie vloed door de geallieerden bij eb was bevrijd. Aan dramatiek derhalve geen ge brek. In feite is met die beelden voor veel televisiekijkers de oorlog pas echt begonnen, omdat zij voor het eerst wer den geconfronteerd met slachtoffers. Weliswaar zijn ook al de nodige mensen er bij ingeschoten, maar die hadden geen tijd meer om voor de camera te po- De Golfoorlog blijft daarom voorlo pig een gevecht met en tussen vreemde vogels met een menselijk gezicht, dat tijdens een gemaskerd bal met zou mis staan. JAN PREENEN Arena. Voetbalstadions gaan steeds meer lijken op luxe theaters. Er zijn straks louter nog zitplaatsen te ver geven. Want als een hooligan op zijn achterste een wedstrijd aanschouwt, vloeit de agressie langzaam uit zijn li chaam en is het supportersgeweld tot staan gebracht, zo wordt geredeneerd. Daar zit wat in. De slachtoffers van het Heizeldrama en Hillsborough waar tientallen mensen op een rumoerige staantribune werden doodgedrukt zijn de 'kalve ren' in deze voetbalput die pas in de verre toekomst zal worden gedempt. Maar er is tenminste een begin ge maakt. Nieuw te bouwen accommoda ties bieden de toeschouwer al geen keus meer. Dat iedereen op de zittribu- ne uit enthousiasme op de banken gaat staan en zo het effect van de staantribu ne terughaalt, moet worden uitgesloten gezien het gemiddelde niveau van een voetbalwedstrijd. Bij popconcerten wordt aan dit vei ligheidsaspect nog geen aandacht be steed. Hier is een zitplaats eigenlijk minderwaardig, zeker als het gaat om de wat hardere muziekgenres. Nog meer dan een mensenleven moet eerst de sfeer worden veiliggesteld. Met z'n allen dus zo hard mogelijk duwen in de richting van het podium waar de groot ste fans zo dicht mogelijk bij hun ido len het 't zwaarst te verduren heb ben. Bij een concert van AC/DC die band van Rock 'n roll Damnation en If you want blood, you got it vielen on langs op die manier drie doden. Deze heavy-rockgroep komt op 6 april naar de Leidse Groenoordhallen. Aan de kassa kon je in de voorverkoop nog kiezen tussen een plaats op de tri bune of in de 'arena'. Want zo heet dat gebied voor het podium. Het waarom is nu wel duidelijk. ROB VAN DER ZANDEN Verwarring. De PvdA leek zo goed op weg. Het geruzie over de koers van de partij was aan het verstommen, ze mocht eindelijk meeregeren, Kok begon al een beetje de reputatie van een nieuwe Drees te krijgen en Wolt- gens was verkozen tot de 'Beste politi cus van het jaar'. Kortom, de PvdA be gon steeds minder op een 'interne-dis- cussiestukken-fabriek' en steeds meer op een politieke partij te lijken. In nauwelijks een paar weken tijd ligt dat mooie, met zorg opgebouwde imago evenwel volkomen aan gruzele menten. PvdA-kamerleden maken het beleid van hun eigen partij af op een manier die zelfs de oppositie de rillin gen over de rug doet lopen. En worden vervolgens door de anders zo aimabele Woltgens voor straf naar huis gestuurd of uitgenodigd zichzelf naar huis te stu- Ministers krijgen openlijk op hun donder omdat ze blijkbaar de hele dag naar CNN zitten te kijken en maar niet opschieten met hun bezuinigingen, en krijgen daarna weer op hun kop als ze wèl een voorstel indienen. PvdA-leden schoppen boos tegen de partijleiding aan omdat ze zich, twee weken nadat de oorlog is uitgebroken, zijn gaan afvra gen of het allemaal niet anders had ge moeten. En als voorstanders in een vol strekte chaos over elkaar heentuime- len, stelt Woltgens trots vast dat de PvdA van alle partijen toch maar mooi de meeste tijd en moeite aan deze kwes tie heeft besteed. De PvdA is dus een beetje het spoor bijster. Misschien moet er maar weer eens een intern discussiestuk worden ge schreven over een nieuwe partijkoers. 'Snuivende Kamelen', of zo. Van rege ren zal voorlopig in elk geval wel niet veel meer komen. WIM WEGMAN Domino. Sommige mensen ont groeien hun jeugdjaren nooit. Ze blij ven de spelletjes van toen spelen. Het onschuldige voorbeeld is dat van de va der die een speelgoedtrein koopt voor zijn zoontje en daar dan zelf uren mee zoet is. Bedenkelijk wordt het echter wanneer daarbij anderen tegen hun wil worden betrokken. Dat kan zelfs le vensgevaarlijke toestanden opleveren, zoals deze weken wordt aangetoond door Sovjet-president Gorbatsjov. Vroeger, thuis bij vader en moeder, mocht Michail Sergejevitsj vermoede lijk graag aan tafel zitten om met zijn dominosteentjes te spelen. Steentjes die je leuk aan elkaar kunt leggen, waar je huizen mee kunt bouwen en die je op een rij kunt zetten en vervolgens met effect kunt laten omvallen. Uren heeft de kleine Gorby op die manier doorge bracht. Tegenwoordig speelt hij domino in het groot. Het begon met het bouwen van een Europees huis, waar voor de Europese volken plaats zou zijn om in vrede en veiligheid met elkaar samen te wonen. Alleen, in dat huis moet de deur van gangkast wel op slot blijven. Met de daarin opgesloten Balten, Arme niërs, Georgiërs en andere volken uit het Sovjet-rijk speelt Gorbatsjov een andere variant van het dominospel. Eén voor één worden ze omgegooid, platgewalst en als het niet snel genoeg gaat, neergeschoten. En anders dan vroeger, gebruikt hij daarvoor geen wa terpistool. Oom George in Amerika en oom Ruud in Nederland waarschuwen Mi chael dat hij zo niet door kan gaan. Bo ze, opgeheven vingertjes. Verre neef Saddam, die nog steeds geen genoeg krijgt van landjepik, krijgt zelfs bille- koek. Maar waar het Gorbatsjov be treft, blijft dit domino-effect uit. HANS JACOBS Een Letse chauffeur legt een krans op de plek langs de weg waar Sovjet-troepen onlangs een collega bij een wegversperring doodscho- Tijdens de Tweede Wereldoorlog viel een Amsterdammer in de Prinsengracht. "Help, help", schreeuwde hij, "ik kan niet zwemmenAan de wal stonden Duitse soldaten lachend toe te kijken zonder een hand uit te steken. Plotseling schreeuwde de man in doodsnood: "Hitier ist ein scheisshund! Een klerelijer! Afmaken moesten ze dat sekreet!" Onmiddellijk sprong een half dozijn soldaten het water in en nog geen vijf minuten later stond de man druipend op de kant. Mensen helpen elkaar alleen als dat in hun eigen kraam- te pas komt, uit eigen belang dus, beweerde de beroemde zeven tiende eeuwse filosoof Thomas Hobbes. Iemand die Hobbes ooit geld aan een be delaar zag geven, kreeg als verklaring dat hij op die manier zijn eigen ellendige gevoel bij het zien van de ellende van de bedelaar probeerde kwijt te raken. Die verklaring zal bij veel mensen een bel van herkenning doen rinkelen. Inder daad gaan we ons zelf vaak beter voelen door anderen te helpen. Onlangs ver scheen een uitermate interessant rapport van het Instituut voor Gezondheidsbe vordering in New York met als titel 'Hel per's High', wat zoveel betekent als de kick van het helpen. Uit de verschillende onderzoeken die in het rapport worden beschreven, blijkt dat het helpen van zieke mensen of men sen in nood voor de helper zelf een stimu lerend ervaring kan zijn. Een ervaring die nieuwe energie geeft en het zelfver trouwen verhoogt. Helpen blijkt vaak zelfs dezelfde gevoe lens innerlijke kalmte en een weldadig gevoel ontspanning op te roepen als flink sporten of joggen. Mensen die zowel geregeld aan joggen als aan het helpen van anderen doen, zeggen dat hun gevoe lens zowel tijdens als na beide activitei ten sterk overeenkomen. Er zijn zelfs aan wijzingen dat het helpen van anderen voor de helper verlichting van eigen kwa len kan betekenen. Spanningsklachten als hoofdpijn nemen af en hetzelfde geldt voor stemmingsklachten als depressie. In het rapport wordt een vrouw aange haald, die geregeld als vrijwilligster in een verpleeghuis werkte om op die ma nier haar bloeddruk onder controle te houden. Hoe moeten we deze effecten verkla ren? Het antwoord op die vraag weten we niet precies, maar vermoedelijk is er het volgende aan de hand. Uit onderzoek bij dieren is onder meer komen vast te staan dat helpgedrag waarbij de helper de geholpene aanraakt tot een toename van bepaalde stoffen in de hersenen leidt. Een aap die bij een andere aap de vacht schoonmaakt of ontvlooit het zo genaamde 'grooming' vertoont een verhoogde afscheiding van endorphines. een opiumachtige stof die de hersenen ook afscheiden bij joggen of duurlopen en die een positieve invloed op onze stem ming heeft en pijngevoelens vermindert. Wordt het dier ingespoten met een stof die de afscheiding van endorphines onder drukt, dan wordt ook het helpgedrag De ruïne van de opgeblazen hangar in Aleria. Het mooiste en tegelijk wreedste meisje in de geschiedenis van Corsi ca heet Colomba. Ze is de heldin van een verhaal dat in 1840 verscheen. Dat verhaal werd geschreven door Prosper Mérimée, een auteur die als 'Inspecteur der oudheden' op ezels en paarden door Frankrijk trok. Hij maakte die reizen om een inventaris te maken van alle onder takken en struikgewas vergeten geraakte res ten van kerken en kastelen. door Rudolph Bakker Op Corsica kwam de vlijtige Mérimée met de wilde en beeldschone Colomba in aanraking, want het verhaal dat hij later schreef is echt gebeurd. Het liep alleen anders af. Mérimée, ook auteur van het wereld succes 'Carmen', werd waanzinnig ver liefd op Colomba. "Ik ben naar Fozzano gegaan om er het huis van Colomba te zien. Fozzano ligt hoog in heuvels ten noorden van Sartene. Terwijl aan de kust de zon scheen, werd het naar boven toe steeds duisterder en ging Fozzano ten slotte achter dichte mistbanken verbor gen. Het is een van die honderden Corsi- caanse bergdorpen die in vroeger dagen berucht waren om hun 'vendetta'. De dorpelingen waren er onontkoombaar in twee 'clans' verdeeld. De ene clan stond de andere dag en nacht naar het leven, letterlijk eeuwenlang en tenslotte zonder dat ook nog maar iemand in zo'n dorp kon vertellen a "Toch bracht een verkeerd opgevatte blik het bloed van de ander weer aan het koken. De karabijnen werden ontgor- deld, de doden vielen bij bosjes. En dat is karakteristiek voor Corsica: het ging nooit om een eerlijk duel met een open vizier. Nee: de kogels floten altijd vanachter de struiken of uit gebarrica deerde ramen en het liefst als het slacht offer zich even had omgedraaid. Ook de vrouwen in die dorpen werden in koelen bloede vermoord, bij voorkeur als ze nietsvermoedend in de keuken in de pot roerden of op het veld gebukt stonden bij de oogst". Colomba was het hoofd van een van die twee clans in Fozzano. Het verhaal van Mérimée gaat er over dat Colomba's vader bij zo'n vendetta is vermoord en dat haar broer die moord moet wreken. De broer heet Orso en is al jarenlang van het eiland weg. Op Colomba's verzoek komt hij wel terug, maar als modern mens begrijpt hij weinig meer van al die lokale opwinding. Zijn bloedmooie maar bloeddorstige zuster moet Orso dan ook eerst weer helemaal 'her-opvoeden' voordat hij bereid is zijn karabijn op de mannen van de 'clan' aan de overkant leeg te schieten. In zijn onhandigheid schiet Orso dan maar liefst twee dorpsge noten tegelijk dood. De eer is dan ruim schoots gered. In het lugubere Fozzano staan de hui zen zo dicht bij elkaar dat er nauwelijks een ezel tussendoor kan. Hoge vestingto rens zijn het, opgetrokken uit graniet, al leen op de hogere etages voorzien van ra men en soms met een balkonnetje boven de voordeur. Deze angst inboezemende torens zijn nu onbewoond. Er is ook een kapelletje dat Colomba zelf liet bouwen en waar ze in 1861 begra ven werd. Het is typerend is voor de ei- landmentaliteit. Want hoewel die bloed dorstige Corsicanen hun hand er niet voor omdraaiden om de buurman een kogel door de kop te jagen, waren ze te gelijkertijd heel erg bang voor de dood. Het liefst wilden ze dan ook op hun eigen grond, en dan nog niet eens er in maar er boven in keurige namaakhuisjes, voor eeuwig worden opgeborgen. Het kapelletje van Colomba staat ove rigens op instorten, maar past daarmee precies in de historie van Corsica. Die is voornamelijk aan de hand van zulk soort ruïnes na te gaan en gaat terug tot de oer mensen. Hun sporen werden terugge vonden in Filitosa, een gehucht in het eens zo ondoordringbare zuidelijke bin nenland. De opzienbarende menhirs die er al 3000 jaar door wild gewas aan het oog ontrokken waren, wijzen er op dat Corsica allerminst zo'n geïsoleerde posi tie innam als wel wordt beweerd. Dat historische isolement wordt altijd als argument aangevoerd als het er om gaat het eigenzinnige karakter van de Corsicaan te verklaren en te verdedigen. Maar in Aleria, aan de oostkust, kwamen in de oudheid al de geheimzinnige en hoog-gecultiveerde Etrusken aan land om er handel te drijven. En ze werden la ter gevolgd door de Romeinen, die er een stad stichtten. Aleria is ouder dan Parijs, Narbonne of Lyon. In de reeks historische mijlpalen op Corsica past na Filitosa, Aleria en Fozza no ook een ruïne van nog maar 25 jaar oud. Die bestaat uit de resten van een moderne hangar waarin wijn opgeslagen werd, aan de noordkant van datzelfde Aleria. Het gebouw werd in augustus 1975 na een bezetting door de Corsicaan- se 'autonomisten' opgeblazen. De hangar was eigendom van een van die duizen den uit Algerije verdreven Fransen ('pieds-noirs') die op Corsica met veel steun van de Franse staat en met veel on wettig gesjacher tweemaal zoveel wijn wisten te produceren als de door 'Parijs altijd in de steek gelaten Corsicanen zelf. De hangar was door de autonomisten be zet om aan die situatie een einde te ma ken. De bezetting stond onder leiding van de arts Edmond Simeoni, voor wie later een standbeeld werd opgericht. Nadat hij gevangen was genomen door de op roerpolitie, zat Simeoni jarenlang in een Parijse gevangenis. De vernietigende knal waarmee hij en zijn mannen de hangar in Aleria hadden opgeblazen, bleek echter het startschot te zijn ge weest voor een nooit meer opgehouden reeks aanslagen tegen het Franse gezag. In januari kom je op Corsica niet éen toerist tegen. Dorpen als Fozzano zien er dan uit zoals ze er uitgezien moeten heb ben in de dagen van de vendetta. Net als Soveria, een ander bergnest, waar ze nog deze maand hun burgemeester Mariani hebben doodgeschoten. Ik ontmoet er zwijgende koppen en een stilte als het graf. Veel is er sinds Colomba op Corsica niet veranderd. Het traditionele geweld heeft niet meer het karakter van een ven detta, maar het manifesteert zich nu in de politiek. De autochtone bevolking is even ondoorzichtig gebleven als ze altijd al was. Iedereen gelooft er nog in de ou derwetse 'omerta', d.w.z. de plicht die je hebt om te zwijgen over wat je hebt ge zien als de politie er naar vraagt. Intelligente Corsicanen die boeken over hun eiland schrijven (zoals Gabriel Xavier Culioli in zijn recente 'Le com plexe Corse', uitg. Gallimard, Parijs) draaien zich in de amusantste bochten om al die nationale wreedheid die boven dien nog gekarakteriseerd wordt door een ontstellende lafheid ook de nieu we 'activisten' opereren alleen maar ge maskerd en in het donker aan de hand van de geschiedenis goed te praten. Maar monsieur Culioli woont zelf wel op het vasteland. Burgemeester Mariani van Soveria was teruggekeerd uit Parijs en had de voeling met Corsica misschien wel verlo ren. Daarom liep hij in Soveria in de val. Zijn tragiek heeft veel van die van Orso della Rebbia, de broer van Colomba die naar Corsica terugkeerde om zich in een vendetta te storten waarvan hij niets meer begreep. Want anders dan in het boek van Mérimée, dat een happy end kent, werd hij later in Fozzano met een welgemikt schot om het leven gebracht. minder of verdwijnt zelfs helemaal. Het is waarschijnlijk, dat bij zowel mens als dier direct persoonlijk contact noodzakelijk is voor het optreden van deze hersenreactie. Mensen voelen de hel per's high' namelijk niet of nauwelijks als hun hulp alleen maar bestaat uit het geven van geld, ongeacht hoe belangrijk of hoe goed het doel ook is waarvoor ze ge ven. Belangrijk is verder, en dat is natuur lijk niet zo verrassend, dat de hulp vrij willig wordt gegeven, d. w.z. dat we niet het gevoel moeten hebben er toe gedwon gen of verplicht te zijn. Mensen die zich lange tijd gedwongen voelen om bijvoor beeld hun bejaarde ouder(s) te verzorgen komen vaak onder meer en niet onder minder stress te staan. Het lijkt dus zo te zijn dat iemand die door René Diekstra hoogleraar psychologie te Leiden een ander uit vrije wil helpt, ook zichzelf helpt. Maar betekent dat nou dat we echt alleen maar uit eigenbelang hulp bie den? Het zal diegenen die oprecht geloven in de menselijke soort verheugen, dat het antwoord op die vraag naar alle waar schijnlijkheid 'neen' is. Helpgedrag of de eerste uitingen daarvan ontwikkelen zich al op heel jonge leeftijd. Babies van 10 maanden oud vertonen al sympathie ke betekent letterlijk meelijdende j re acties op anderen die in moeilijkheden verkeren of verdrietig zijn. Vanaf de leef tijd van een jaar gaan kinderen er ook toe over anderen actief te troosten. Een ontroerende ervaring in dit op zicht had ik op het moment waarop ik vernam dat mijn moeder was overleden. Na mijn eerste reactie van ongeloof barstte ik zittend op een stoel m de huis kamer in huilen uit. Tot op de dag van vandaag is me bij gebleven dat mijn zoontje uan nog geen twee jaar oud heel stilletjes naar mij toe kwam geslopen en vervolgens zachtjes onhandig over mijn hoofd begon te aaien terwijl hij steeds herhaalde: "pappa drietig. ikke pappa help". Tegen de tijd dat kinderen 3 a 4 jaar oud zijn, is behulpzaam en zorgend ge drag (we noemen dat ook wel prosociaal eu. ■k~ ui. DOOR JOOP VAN DER HORST Het schijnt dat Elias Howe (1819-1867 de uitvinder was van de naaimachine Helemaal nieuw was zijn uitvinding niet. want in 1930 had de Franse kleermaker Barthelemy Thimonnier reeds houten naai-apparaten in wer king. Die werden echter weldra ver nield door enkele andere kleerma kers, die bang waren voor de concur rentie. Howe kwam met ijzeren naai machines en heet dus de uitvinder, ook al is niet hij maar Isaac Merrit Sin ger er rijk van geworden. Het eerste patent op een soort rits sluiting staat ook op naam van deze Howe (1851). die daar overigens ver der geen werk van gemaakt heeft Op de Wereldtentoonstelling van 1893 te Chicago was een andere ritssluiting te zien. vinding van de Amerikaan White- combe L. Judson. De ritsen van Judson werden nog met de hand ge maakt. in zijn fabriek de Universal Fastener Company' later de 'Automa tic Hook and Eye Company' geheten. Erg praktisch waren deze ritsen niet. Pas toen in 1907 de Zweedse in genieur Gideon Sundback bij Judson kwam werken, kwamen er belangrijke verbeteringen, waar in 1914 patent op werd verleend In de Eerste Wereld oorlog leverde de Automatic Hook and Eye Company veel ritssluitingen voor het Amerikaanse leger In Nederland werd op 17 oktober 1918 het eerste octrooi aangevraagd. Ik zou dat allemaal niet geweten hebben als ik niet zo veel brieven van lezers had gekregen over de ritsslui ting. Twee van hen noemden het prachtige boek van H Baudet. Een vertrouwde wereld. 100 jaar innovatie in Nederland (Amsterdam 1986); an deren noemden Kevin Desmond's In ventions. innovations, discoveries from prehistory tot the present day (London 1987) of nog weer andere boeken. Ik was op zoek naar de op komst van het woord ritssluiting en dan krijg je vanzelf ook te maken met de opkomst van het ding zelf. In dit ge val is het woord er pas later gekomen dan het ding zelf. Vorige week beschreef ik al dat on ze rits anno 1930 nog treksluiting of patentsluiting heette en dat de bena ming ritssluiting vermoedelijk ergens tussen 1931 en 1937 is opgekomen. Tot 1930 was de rits vooral in ge bruik voor militaire kleding en voor laarzen. Daar kwam verandering in door het gedurfde en doorslaggeven de initiatief van de Italiaanse-Franse modeontwerpster Elsa Schiaparelli, die in 1930 ritssluitingen in haar col lectie verwerkte, zelfs over de volle lengte van de japon. Daarna werd de ritssluiting, pardon: de treksluiting. binnen enkele jaren tamelijk gewoon voor tassen, laarzen en dameskle ding De herenbroeken volgen later pas. hoewel ik al berichten heb over een gulp met rits uit 1939 De eerste ntsen in de literatuur vinden we in Al- dous Huxley's Brave New World (1932). Niet alleen bij ons kreeg de rits pas na verloop van tijd zijn definitieve naam. Ook in het Engels was dat zo Volgens de OED. de Oxford Enghsch Dictionary, is de benaming zipper of ritssluiting dus vrijwel even oud als het Engelse zipper of zipfastener De verrassende snelheid van de rits klinkt nog door in de Zweedse en de Deense benaming lynlas. BhxVas. wat letterlijk betekent *bliksemslot'. Trouwensook in het Frans fermetu- re éclair, al spreekt men daar ook wel van une zip. gedrag m tegenstelling tot asociaal ge drag) al betrekkelijk gewoon. Natuurlijk kunnen ze ook heel egoïstisch en gemeen zijn, maar even 'natuurlijk' is het om so ciaal en helpend te reageren. In de volgende jaren leren kinderen steeds beter om zich te verplaatsen in de situatie en gevoelens van anderen 'em- pathisch' noemen psychologen dat wel zodat ze de pijn van anderen kunnen voe len en kunnen begrijpen hoe de wereld er in de ogen van die anderen uitziet. Een van de bekendste psychologen van deze eeuw, Carl Rogers, heeft eens gezegd dat geen eigenschap zo wezenlijk is voor de kwaliteit van onze relaties en daarmee voor onze samenleving in het algemeen als empathie. Een actueel voorbeeld daarvan is het volgende. Als een soldaat van de ene par tij persoonlijke dingen te horen krijgt over een soldaat van de andere partij - zoals of deze getrouwd is, kinderen heeft, angst heeft, graag naar huis wil - en als hem vervolgens gevraagd wordt zich in zijn vijand-collega in te teren, dan wordt het hem bijna onmogelijk nog te gen die collega ten strijde te trekken. Vandaar dat bevelhebbers er de voor keur aan geven de vijand zo onpersoon lijk te houden als maar mogelijk is. Mensen verschillen sterk in de mate waarin ze empathisch en helpend zijn. Uit verschillende studies blijkt dat dege nen die met die eigenschap gezegend zijn een paar duidelijke kenmerken hebben: ze hebben een positief beeld van mensen in het algemeen, ze hebben een positief beeld van zichzelf, ze zijn betrekkelijk on afhankelijk van de mening of goedkeu ring van anderen, en ze roeien zich per soonlijk verantwoordelijk voor hoe het anderen gaat. Het zijn ook precies deze kenmerken die verklaren waarom mensen die ge neigd zijn te helpen dat met uitsluitend uit egoïsme doen of om zichzelf beter te voelen. Want de snelste manier om ervoor te zorgen dat je jezelf niet beroerd gaat voelen bij het lijden van iemand anders is natuurlijk dat lijden gewoon te nege ren of weg te lopen. Gebleken is nu dat juist de mensen die zich angstig of over stuur voelen als ze met het lijden van ie mand anders worden geconfronteerd, ge neigd zijn weg te lopen of te doen alsof ze het niet gezien hebben. Dat ts een van de redenen waarom sommige mensen snel doorlopen bij iemand die op straat in moeilijkheden verkeert of doorrijden na een ernstig ongeval te hebben veroor zaakt Mensen die met doorlopen, ook al zou den ze dat gemakkelijk kunnen doen, maar die er voor kiezen om te helpen, doen dat dus minder omdat ze zich van binnen rot voelen (en dat willen vermin deren door te helpenen meer uit positie ve betrokkenheid en persoonlijk i^erant- woordehjkheidsgevoel voor de ander Het is ook onjuist te veronderstellen dat we vooral helpen uit een soort van schuldgevoel want vaak ts het voor ons al genoeg om te weten dat iemand in nood geholpen wordt. We hoeven met zo nodig zelf degene te zijn die helpt. Al met al lijkt het er dus op dat zorgen voor anderen net zozeer een deel is van onze menselijke natuur als zorgen voor onszelf. Naar welke van deze twee zorgen onze aandacht en energie het meeste uit gaat, lijkt vooral een kwestie van opvoe ding en persoonlijkheid. In onze 'ik-kom- eerst' cultuur zouden we misschien wat vaker stil kunnen staan bi; het feit dat helpen ook voor onszelf net zo gezond is als hollen en net zo'n 'kick' geeft. En daar heeft een ander dan ook nog wat aan.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 27