fIk zoek een schat van een man' SPREEKUUR Alledaagse kwalen (1) Problemen gecombineerd met gein in KRO's radioprogramma Liefdeslijn door Barbara Thiel, arts ZATERDAG 2 FEBRUARI 1991 PAGINA 25 Luchtig, leuk, bruisend, snel en onverwacht. Dit moeten de nieuwe ken merken worden van KRO's Liefdeslijn. Sinds een krappe maand wordt dit eens zo spraakmakende programma gepresenteerd door Jeanne Kooymans en cabaretier Bert Visscher. De zoveelste presentatie wisseling in het vijfjarig be staan. "Wij proberen de qekte er weer in te bren gen". door Eva Prins Christel (16) is ontzettend ver liefd op Hugoeen jongen uit haar klas. Maar toen ze een maal al haar moed bij elkaar had geraapt en hem haar gevoe lens had verteld kreeg ze te ho ren dat de verliefdheid niet we derzijds was. Nu heeft ze zich tot KRO's Liefdeslijn ge wend en is ze (telefonisch) recht streeks in de uitzending. "Waar om ben je verliefd op hem?", vraagt presentatrice Jeanne Kooymans. "Hij is leuk, aardig en hulpvaardig", antwoordt Christel. "Het is moeilijk te zeg gen waarom je verliefd bent op iemand: dat gaat gewoon van zelf'. Ze schrikt als Hugo zich meldt via een andere telefoon en be gint spontaan te stotteren. Hugo: "Ik voel niks voor haar, niet meer dan voor een ander". "Dan kan ik er verder ook niks aan doen" zegt Jeanne. Hugo hangt op. "We proberen het ergens over te la ten gaan", zal Jeanne Kooymans la ter zeggen. "Het is niet alleen maar: A zoekt B. De luisteraars moeten zich met de verhalen kunnen identi ficeren, een 'dat heb ik ook-gevoel' krijgen. We krijgen honderden brie ven van mensen die ooit eens ie mand in de trein hebben gezien en die ze terug willen vinden. Maar daar heeft een luisteraar natuurlijk geen boodschap aan". Alleen de originelere verzoeken worden in de uitzending behan deld. Serieuze onderwerpen wor den daarbij niet geschuwd. "Ik kan me voorstellen dat we bij een brief over bijvoorbeeld incest, zullen pro beren live-reacties te krijgen", zegt Jeanne. "Een wisselwerking met de luisteraar houdt een uitzending spannend". Briefschrijvers worden, volgens het tweetal, zeker serieus genomen, "tenminste als het in on ze ogen een serieuze brief is". Bert Visscher: "Wij vinden het zelfs heel moedig van mensen als ze schrij- Serieus probleem Ria is iemand met zo'n serieus pro bleem. Ze is al vijftien jaar geschei den en ze heeft van alles geprobeerd om weer aan de man te komen. "Ik heb het niet zo op die liefdesbureau's en die vrijgezellenavonden", vertelt ze in de uitzending. "Ik zoek een schat van een man, die weet wat eenzaamheid is. Aan mannen die meteen met je naar bed willen, heb ik geen behoefte. Hij moet eerlijk en betrouwbaar zijn. Als het nu niet lukt bel ik jullie terug om het opnieuw te proberen". "Het doel van de uitzendingen is tweeledig", vertelt eindredacteur Paul van der Lugt. "De luisteraars een beetje helpen met hun liefdesaf faires en een luchtig programma brengen". Dat luchtige aspect was de afgelopen jaren wat op de achter grond geraakt. KRO's Liefdeslijn was vooral serieus. Daarom werd begin dit jaar besloten met een nieu we ploeg de zaak anders aan te pak ken. "Wij willen ook leuke dingen in de uitzending. Er moet wat te la chen zijn", aldus Bert Visscher. "Ik vind dat je er best wat voor mag doen, als je op zoek bent naar iemand", zegt Camilla (19) uit Gro ningen. Zij 'vroeg' op zondag 13 ja nuari om een jongen, die net als zij voor zijn mening durft uit te komen. Ze heeft tot nu toe twintig reacties gehad. En ze heeft goede hoop dat daar degene tussen zit, naar wie ze op zoek is. "Ik kan wel allerlei dis cotheken af gaan lopen, maar daar vind ik ook niet wat ik zoek. En een advertentie in een'krant vind ik te beperkt. Op de radio kunnen men sen je stem tenminste horen". Lieve Paul Het begon in 1986 allemaal met een rubriekje van Paul de Leeuw, waar in de cabaretier op geheel eigen wij ze liefdesproblemen behandelde. Dat groeide uit tot het programma 'Lieve Paul'. "De bedoeling was ca baret op de radio te brengen. Wij waren een hele middag aan het brainstormen om allerlei typetjes te verzinnen", vertelt Van der Lugt, medepresentator en eindredacteur Jeanne Kooymans en Bert Visscher: "Wij proberen de gekte e van dat programma, dat ook een on derdeel 'liefdesproblemen' kende. Achteraf zegt Van der Lugt: "Het was dikke keet". Deelnemers wer den niet echt serieus genomen, vooral De Leeuw stak voortdurend de gek met kandidaten. Het wende snel. Van der Lugt: "Mensen die se rieus genomen wilden worden, rea geerden gewoon niet meer. De luis teraars wisten wat ze aan ons had den. Wij namen de mensen zo seri eus als ze zichzelf namen. En men sen die een bord voor hun kop had den, zaten er natuurlijk ook vaak bij". De luisteraars lagen volgens de makers ondertussen wel 'in een deuk' voor de radio. De Leeuw hield het eind juni 1987 voor gezien. Tot grote teleurstelling van Van der Lugt: "Zo iemand krijg je nooit meer terug. 'Lieve Paul' was bij een bepaalde groep heel popu lair". Nadat Van der Lugt het een tijdje alleen had gedaan, vond hij in Erna Sassen een opvolger. Opnieuw ie mand uit het cabaret en dat was een bewuste keuze, aldus Van der Lugt, "want de combinatie van een caba retier met een 'gewone' presentator vormt een ijzersterke formule". KRO's Liefdeslijn, zoals het pro gramma inmiddels was gaan heten, was nadien volgens Van der Lugt, voor vijftig procent s de rest gevuld met flauwekul. Na een reeks wisselingen van de wacht, zetten in juli 1989 Jeroen Kosterman en Marjolein Marcander de toon voor een wat serieuzere aan pak. "Je praat met mensen toch over heel persoonlijke ervaringen. Wij lieten de mensen doorpraten", zegt Kosterman. "Ik kon het trou wens niet op zo'n lollige manier. Ik ben geen cabaretier en dan pikken mensen niet alles van je". Toch sloeg het programma, volgens hem, wel aan. Dat werd bewezen door de luistercijfers die vrijwel gelijk ble ven, en de stapels brieven die elke week binnenkwamen. Eindredacteur Van der Lugt was echter niet tevreden met die serieu ze toon en wilde weer terug naar de 'gemengde' aanpak van vroeger. "Het cabareteske element was ver dwenen en dat wilden we er weer graag in hebben". Daarom werden vorige maand Jeanne Kooymans en cabaretier Bert Visscher aangetrok ken voor de presentatie. Een aantal onderdelen verdween: de contact advertentie-rubriek bleef gewoon bestaan. En daarvan wordt nog steeds veelvuldig gebruik gemaakt. Die zondag vraagt ene Johan om een eerlijk spontaan meisje van rond de achttien jaar, dat niet langer moet zijn dan 1 meter 73. In de aan bieding heeft hij een dagje zwem men in een subtropisch zwempara dijs. Jeroen zoekt een leuk meisje van rond de 24 jaar met blond of kastan jebruin haar "om een leuke relatie mee te beleven", waaronder hij in eerste instantie "een etentje en een bioscoopje pakken" blijkt te ver staan. En Peter "een meter achtenzeventig, donkerblond, eer lijk en nogal eigenwijs", zoals ie zichzelf neerzet - roept leuke mei den tussen de 20 en 27 jaar op te rea geren. Ze moeten modebewust, iet wat verlegen en vooral eerlijk zijn. 'En na een periode van schrijven danwel stappen, hoop ik dat er iets leuks tussen ons bloeit". Aan ernstige en zeldzame ziekten wordt veel aandacht besteed in de media, aan alledaagse kwalen eigenlijk nooit. Deze rubriek staat vandaag, en de volgende afleveringen, in het teken van deze onge makken. Centraal staan nu oog en oor. Onze ogen zijn gevoelige en kwetsbare organen. Oogklachten zijn al snel veront rustend. Waar heel veel mensen last van hebben zijn vlekjes voor het oog, ook wel 'mouches volantes' genoemd. Deze zwarte vlekjes worden veroorzaakt door veront reinigingen die achterin het oog liggen, vlak voor het netvlies, de lichtgevoelige laag. Die vlekjes bewegen mee met de oogbe wegingen. En bewegen nog na, als de oog beweging gestopt is. Deze 'mouches volanxes' heeft vrijwel iedereen zonder het te merken, en ze zijn ook vrijwel altijd onschuldig. Alleen de plotselinge aanwe zigheid van een groot aantal van die vlekjes kan een symptoom van iets emsti- gers zijn. Strontje Ook het 'strontje' is een heel bekende kwaal. Het is niets anders, dan een soort puistje in een ooglid: een verstopt haar zakje van een wimper raakt ontstoken. Dat veroorzaakt pijn en doet het ooglid zwellen. De genezing is net als bij een gewone pukkel - een kwestie van wach ten tot er een puskopje ontstaat, dat dan vanzelf doorbreekt. Dat proces kan wor den versneld met warme compressen. Als een oog rood wordt, kan dat zeer veel oorzaken hebben. In verreweg de meeste gevallen gaftt het om een ontste king van het bindvlies, het dunne vlies dat de buitenkant van de oogbol en de binnenkant van de oogleden bekleedt. Een bindvliesontsteking kan worden veroorzaakt door een virus. Het oog is dan rood en geïrriteerd en traant hevig. Als er geel, pussig vocht uit het oog komt, en het oog bij het ontwaken dichtgeplakt zit, is er meestal sprake van een ontste king door een bacterie. Dan zal de huis arts antibioticadruppels of -zalf geven waarmee de ontsteking in een paar da gen overgaat. Een conjunctivitis, oftewel bindvlies ontsteking kan tot slot ook door ee allergische reactie ontstaan, bijvoo beeld bij een allergie voor stof of bij hooi koorts. Baby-oogjes Vieze oogjes komen bij baby's niet zelden voor. Heeft een kind daar direct na de ge boorte last van, dan heeft het een bacterie uit de schede van de moeder meegekre gen. Behandeling met antibiotica-drup pels is dan noodzakelijk. Openbaart de kwaal zich later, dan is er vrijwel altijd sprake van een vernauwd traanbuisje, het gangetje waardoor de tranen uit het oog naar de neus worden afgevoerd. Het kind kan dan zijn traanvocht niet kwijt, en het traanzakje dat onder de binnen ste ooghoek ligt - raakt ontstoken. Dit euvel is vrijwel altijd te verhelpen door de oogjes schoon te maken met een in gekookt water gedrenkt watje. Deze be handelingsprocedure moet enkele malen per dag worden herhaald (met een betve- ?<- ging van buiten naar binnen). Het traan zakje dient daarbij regelmatig te worden gemasseerd door het zachtjes tegen de neus te drukken. Bij verreweg de meeste kinderen gaat het afvoerbuisje dan van zelf open. Blijft het oogje vies. dan kun nen druppeltjes nodig zijn. Mocht het traanbuisje daarna nog verstopt zijn, dan moet het uiteindelijk worden doorge prikt door de oogarts. Over nu naar het oor. Problemen met de uitwendige gehoorgang vooral be staand uit 'proppen' in het oor doen zich zeer frequent voor. De uitwendige gehoorgang is ongeveer twee centimeter lang; aan het einde ervan ligt het trom melvlies, dat het middenoor afsluit van de buitenwereld en de geluidstrillmgen overbrengt op de gehoorsbeentjes die in dat middenoor liggen. De gehoorgang is zo gebouwd dat water en ziektekiemen moeilijk binnen kunnen komen: de in gang is heel nauw, de gang loopt in een bocht, en er wordt oorsmeer gevormd. Dat oorsmeer (of cerumenis een kleverig geelbruin tot donkerbruin goedje, dat de huid van de gang vettig houdt en waarin stof en ander vuil wordt opgevangen. Het smeer droogt op en beweegt iuit zichzelf) geleidelijk naar buiten toe. waar het ten slotte als droge korreltjes uit het oor valt. Prop Schoonmaken t>an de gehoorgang is heel onverstandig. Met name het gebruik van wattenstokjes en scherpe voorwerpen werkt averechts: het smeer uordt alleen maar naar binnen geduwd en de huid van de gehoorgang wordt beschadigd. Door het schoonmaken van de gehoor gang kan het oorsmeer zich gaan opho pen ineen 'prop'; soms is de oorzaak ion de ophoping een erg grote produktie van oorsmeer, waardoor de afvoer te kort schiet. Ten slotte zal zo'n prop de gehoor gang helemaal afsluiten. Dat kan plotse ling gebeuren als er water in het oor komt, doordat de prop dan iets opzwelt. Het gevolg is een zeer hinderlijke doof heid, oorsuizen en een vol gevoel, alleen te verlichten door het oor uit te spuiten. Bij dat uitspuiten wordt met een straat water de prop losgespoten, waarna deze naar buiten wordt gespoeld. Het water moet dezelfde temperatuur hebben als het lichaam, omdat anders door prikkeling van het evenwichtsorgaan hevige duize ligheid optreedt. Een ander gevolg van peuteren is een ontsteking van de uiticendige gehoor gang (otitis externa). Als zo'n ontsteking acuut ontstaat, is er zeer hevige pijn. die verergert als er aan de oorlel wordt ge trokken. De gehoorgang is sterk gezwol len. wat een vol gevoel in het oor geeft. Deze acute onsteking wordt in het alge meen verholpen met oordruppels. De ontsteking kan ook chronisch wor den. en geeft dan juist hevige jeuk in plaats van pijn. Meestal ts hierbij ook een infectie in het spel. Oordruppels of -zalf zijn hier weer aangewezen. Een uitwendige oorontsteking wordt behalve door peuteren ook bevorderd door vocht en warmte. In de zomer kan ze daardoor optreden bij kinderen die vele uren per dag in het water verkeren. Ter voorkoming van een ontsteking is het aan te raden de oren tussen het zwemmen door goed te laten drogen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 25