'Ik wil gewoon dienen' Jaap van Rijn, de mens achter de topman van miljardenbedrijf Nat-Nederlanden ZATERDAG 2 FEBRUAR11991 PAGINA 23 BIJLAGE VAN HET LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD Eigenlijk heeft hij als topman van Na- tionale-Nederlanden nergens tijd voor. 's Avonds samen met zijn gezin eten, dat lukt de Katwijker niet vaak. Jaap van Rijn (61) zit midden in een fusieproces dat moet leiden tot de grootste financiële instelling van ons land: Internationale Nederlanden Groep. Een combinatie van verzeke ringsgigant Nationale-Nederlanden en NMB/Postbank, ook bepaald geen kleintje in de bankwereld. Een portret van een onvermoeibare man, een Katwijker in hart en nieren die verliefd is op 'zijn' miljarden-bedrijf en zijn ge- door Caroline van Overbeeke Tekenend voor het jachtige leven van Jaap van Rijn is dat zelfs zijn vrouw en kinderen vaak niet eens weten waar hij uithangt. Zo meldt een ge zinslid in eerste instantie dat pa in het buitenland zit. Bij Nationale-Neder landen* vertelt zijn secretaresse dat Van Rijn elk moment kan binnenlo pen. Inderdaad, net terug uit Londen. De voorzitter van de raad van bestuur weet toch tijd vrij te maken voor het (zoveelste) vraaggesprek. Ditmaal met 'het blad dat mijn vrouw leest, ik heb er geen tijd voor'. "Maar ja, voor haar is het belangrijker: zij lééft in Katwijk, ik slaap er alleen". Dit keer doet hij ook een boekje open over de combinatie carrière-gezin en zijn band met Katwijk, het vissersdorp dat hij weigert te verruilen voor een villawijk in Wassenaar. Hartelijk Jaap van Rijn is niet bepaald het kleurloze type dat velen denken aan te treffen onder topbestuurders van een verzekeringsbedrijf als Nationa le-Nederlanden. De buitenwereld heeft niet zelden het beeld van een saai, duf en stoffig bedrijf waar velen zich achter hun bureau's over verze keringspolissen buigen. Dan zal de topman ook wel saai, duf en afstande lijk zijn, zo wordt geredeneerd. Niets is echter minder waar: tijdens het gesprek komt Van Rijn over als een levendige en hartelijke man, en thousiast pratend over wat straks een van de grootste ondernemingen in Nederland is: de combinatie van een verzekeraar en een bank. Tenminste als het lukt. Want dat is nog maar de vraag. "De aandeelhouders kunnen het nog grondig verzieken", bena drukt Van Rijn. Alleen als de nieuwe holding Inter nationale Nederlanden Groep op 1 maart 51 procent van de aandelen van NMB/Postbank en Nationale-Neder landen in handen heeft, kan de sa mensmelting doorgang vinden. De fu sie is gegarandeerd bij 90 procent aan delen-bezit. Daartoe is maandag een nieuw, hoger bod gedaan dat de onte vreden aandeelhouders van Nationa le-Nederlanden over de streep moet trekken. Zij krijgen er 6 gulden 50 contant of 0,15 aandeel Internationale Nederlanden bij. Verschillende groot aandeelhouders (zij die meer dan 5 procent in handen hebben), zijn al met het bod akoord gegaan, dus Van Rijn is optimistisch. De kans bestaat echter dat concur rent-verzekeraar Aegon roet in het eten groot door massaal aandelen op te kopen. Aegon is bang voor te grote concurrentie van de nieuwe financië le gigant. Als Aegon verhindert dat de nieuwe holding 51 procent van de aandelen iri bezit krijgt, gaat het fusie- feest niet door. "Deze kapitalist wordt nu dus geconfronteerd met het harde kapitalistische spel. De macht van het 'Fietsen met mijn kleinkinderen in de polders bij Katwijk, dat ga ik straks doen'. kapitaal bedreigt ons: iemand met een zak met geld miljarden guldens kan ons plan verhinderen", relati veert Van Rijn. Onmenselijk "Ik ben redelijk menselijk hoor", zegt de Katwijker die zich excuseert voor de vuile koffiekopjes op de tafel in zijn directiekamer in Den Haag. On menselijk is echter wel zijn levens tempo, althans voor de buitenstaan der want zelf lijkt hij er wel bij te va ren gezien zijn jeugdige uiterlijk. "Mijn leven bestaat uit werken. Ik sta elke morgen om 6.15 uur op en als ik er 's avonds voor twaalven in ga, is dat vroeg. Thuis eten doe ik niet vaak. Ik eet 's avonds ook nooit warm. Meestal houd ik het bij een boterham, fruit of warm ik een kopje instant soep op in de pantry". Vroeger maakte Van Rijn elke avond voor het slapen gaan nog een wandeling door Katwijk. "Ik vind wandelen heerlijk, het geeft rust". In deze hectische periode heeft hij zelfs daar geen tijd meer voor. Deze manier van leven, of liever ge zegd van werken, want dat doet hij ze ven dagen per week tot hij naar bed gaat, is geen bewuste keuze van de Katwijker. "Dat gaat vanzelf zo, zon der datje het wilt. Het komt op je af: je werkt gewoon en komt hogerop. Ik heb dit niet gezocht. Heus, ik was ook gelukkig in mijn vorige functies", be nadrukt Van Rijn. Zijn loopbaan is er een uit het boek je: alle lagen van het bedrijf heeft Van Rijn doorlopen voor hij nu twee jaar geleden op het pluche van de voorzit- tersstoel kwam te zitten. Hij begon ge woon als leerling-medewerker, 'als niks dus'. 34 jaar geleden, en bleek uiteindelijk een groot bestuurlijk ta lent te zijn. Teleurgesteld Mr. J.J. van Rijn ging bij Nationale- Nederlanden werken toen hij 27 was. "Wer nichts wird, wird Wirt, und wenn dass auch nicht ist gelungen, geht man in -Versicherungen" (Vrij vertaald: "Wie niks waard is, wordt waard en als het ook niet lukt met an dere dingen, gaat men in verzekerin gen"), grapt hij als hem wordt ge vraagd hoe hij bij het assurantie-be drijf terecht kwam. Eigenlijk wilde hij na zijn studie in 1956 dolgraag ad vocaat worden maar dan moest hij zijn huwelijk uitstellen. Want tijdens zijn stage zou hij niets verdienen. "Ik wilde trouwen dus ben op zoek gegaan naar iets anders. Teleurge steld, dat wel, ja. Ik had vervolgens de keus tussen een baan bij Unilever maar boter en zeep vond ik niet zo in teressant Shell en Nationale-Ne derlanden. Het werd de laatste omdat ik dat het meest vond aansluiten bij mijn juridische opleiding. Ik dacht: dat is één bonk ruzie tussen verzeke raar en verzekerde over schade claims, dus dat kan leuk worden. En bovendien vond ik de mensen er aar dig", zo motiveert hij zijn beslissing. Hij ging er nooit meer weg, want "dit is het meest fascinerende bedrijf dat Van Rijn kent zijn bedrijf. Hij ver kocht polissen en werd later chef van een afdeling gespecialiseerd in frau de- en berovingsverzekeringen. Daar na werd hij chef van een buitendienst, directielid van een werkmaatschap pij, en ten slotte in 1974 lid van de raad van bestuur. "Al dat werk heb ik een tijdje gedaan. Zo heb ik het vak ge leerd". Drie dingen van het verzekerings bedrijf hebben hem altijd enorm ge boeid. "Op de eerste plaats het vak zelf, want bijvoorbeeld een arbeids ongeschiktheid-verzekering is heus niet zomaar een stuk papier. Het heeft te maken met de wereld om je heen: politiek, maatschappelijk, technolo gisch. Ten tweede vind ik de interne en externe organisatie interessant: het management. Bij mensen horen, samen dingen doen. Ten slotte heb je hier te maken met de verkoop van een produkt. Interessant vind ik hoe je de afstand kunt overbruggen tussen 'fa briek' en consument. Ik vind het kortom gewoon heerlijk om met men sen te maken te hebben en dat heb ik voordurend". Wel zegt hij erbij dat degenen die hem het best kennen de chauffeurs zijn, de portiers, de meisjes van de be drijfsrestaurants en de directiesecre taresses. "Ik ben nu eenmaal altijd op stap". Miljarden Volgens Van Rijn heeft de veel be sproken mammoetfusie alleen maar voordelen. "Ik hoop dat het doorgaat. Maar als het niet lukt, is het ook niet erg, dan gaan we vrolijk verder". Vak bonden en ondernemingsraden zijn akkoord omdat werkgelegenheid wordt gegarandeerd in het bedrijf dat straks bijna 49.000 werknemers telt. De nieuwe onderneming is actiefin 41 landen. Het eigen vermogen bedraagt 15,5 miljard gulden, geheime reserves niet meegeteld. De omzet is ongeveer 25 miljard gulden per jaar. Niet gering voor een Nederlands bedrijf. "We be horen straks dan ook tot de top drie: Shell, Unilever en Internationale Ne derlanden", zegt Van Rijn vol trots. "Een mooie onderneming waarin bankklanten en verzekeringsklanten van elkaar kunnen profiteren". Ook dwars liggen echter de assur- rantie-tussenpersonen die bang zijn dat zij hun nering verliezen door con- curentie van NMB/Postbank als afzet kanaal. Ze boycotten Nationale-Ne derlanden. Van Rijn: "Ze moeten er op vertrouwen dat we hun belangen goed in het oog zullen houden". Volgens de topman is de fusie be langrijk als straks de grenzen in Euro pa opengaan en er vrij kan worden ge handeld. "We zijn dan een grote finan ciële macht en kunnen onze vleugels prima uitslaan. We krijgen daardoor een grotere omzet, produktie en ver mogen. Bovendien behouden beide bedrijven hun eigen identiteit in de holding. Straks hebben we het mooi ste Nederlandse bedrijf dat er is". Logisch Hij ziet de fusie niet als een kroon op zijn werk maar als logisch gevolg van een fusiegolf die Nederland de laatste tijd overspoelt. "Wat wij nu doen is niet bijster origineel. Als we samen zijn met NMB/Postbank, is de koek gewoon op. Dit is een eenmalige kans die we moeten pakken". Kritiek in de pers doet hem niet zo veel. Hij zegt de laatste jaren te zijn gehard. Maar voor zijn gezin ligt dat anders. "Mijn vrouw kan daar niet te gen. Ze wordt kwaad als er onaardige berichten in de krant staan. Dat geldt ook voor mijn vier kinderen. Mijn echtgenote heeft dan de neiging om mensen op te bellen om te zeggen wat ze ervan vindt. Ze is een echte NN- vrouw: erg betrokken bij het bedrijf "Onlangs stond in een landelijk dagblad: De fusie is de ambitie van twee kleurloze oudere heren (bedoeld werden Van Rijn en de voorzitter van de raad van Bestuur van NMB/Post bank, W.E. Scherpenhuijsen Rom) die vlak voor hun pensioen nog histo rie willen schrijven'. Mijn drie doch ters worden dan razend ze vinden mij absoluut niet kleurloos, eerder te le vendig: een jonge hond". Het ontroert Van Rijn dat zijn vier kinderen hem door dik en dun steu nen. In de drukste tijd, november vo rig jaar toen heel Nederland over hem heen viel bij het bekendmaken van het fusieplan, stuurden ze bloemstuk- jes naar kantoor. "Op het kaartje stond dan: Pap, toij hebben respect voor je en houden van je. Dat doet me wat hoor". Gezin Zijn gezin is erg belangrijk voor hem. Vol trots vertelt hij over zijn drie kleinkinderen die hij naar hartelust fotografeert op zijn schaarse vrije zon dagen. Het hele gezin eet dan samen. "Voor vrouw en kinderen is het wel moeilijk dat ik zo weinig thuis ben, dat realiseer ik me. Ik herinner me dat mijn zoon jaren geleden als kind de deuren van mijn tuinhuisje had dicht gespijkerd zodat ik er niet meer in kon. Ik zat daar te vaak te werken vol gens hem. Op zo'n moment denk ik: verdomme, wat vervelend toch dat ik mijn gezin zo weinig zie. Maar tussen werk en thuis zit niks, dat is een be wuste keus. Ik ben geen lid van vere nigingen, ik ben niet actief in de kerk. Als ik niet werk, ben ik bij mijn gezin. En andersom". In zijn weinige vrije uurtjes wil Van Rijn zich het liefst fysiek inspannen: 'Tennissen met mijn vrouw vind ik zalig, of met het gezin wandelen in de bergen, met een zware rugzak". Ook zijn huis in Katwijk, waar hy geboren en getogen is, geeft hij niet graag op Hij woont er in een 'gewone' straat, in tegenstelling tot collega Scherpen huijsen Rom van NMB/Postbank die in zijn kapitale villa zelfs een butler schijnt te huisvesten. 'Wij hebben een eenvoudige stulp maar ik ben dik tevreden. Wel is het een beetje jammer dat er in zo'n mooi dorp als Katwijk helemaal geen villa wijken zijn. Maar als ik naar ons erf kyk met dne gezellige zitjes ben ik ge woon happy". Katwijk heeft voor Van Rijn vele herinneringen en mooie plekjes, hij heeft er zijn kennissen en wil dat alles beslist niet kwijt. "Ik ben dol op het strand en vind de duinen heerlijk. Ik voel me daar ontzettend thuis. Ik hou van dit dorp en de mensen Het ligt bovendien vlak by grote steden". Katwijker 'De Katwyker' is volgens Van Ryn soms wat hard, ruw maar wel open en duidelijk. "Zo ben ik zelf ook Ik ben niet altijd tactisch of diplomatiek. Wij Katwijkers hebben het hart op de tong, ik mag dat wel. Maar ik ben niet erg kritisch als het over Katwyk gaat. Ik word boos als ze ons dialect nadoen bijvoorbeeld". Een echte Katwijker gaat nooit van zijn dorp weg en dat geldt ook voor Van Rijn. "Twee van mijn dochters wonen in dezelfde straat we zijn een hechte familieclan. dat is ook typisch Katwijks. En we vinden het nog fijn ook". De 'echte Katwijker' wil dolgraag weten wat Van Rijn verdient. Als hem dit wordt voorgelegd, barst hij in la chen uit. "Heel veel", zegt hij. "Dit is een van de grootste bedrijven van Ne derland, dus ga maar na. Maar ik moet er heel wat van afstaan ten be hoeve van de gemeenschap, dat zal ze tevreden stellen! Al is dat niet geheel vrijwillig", voegt hij er grinnikend aan toe. Op de vraag wat hij het belangryk- ste in zijn leven vindt, volgt een kort antwoord. "Dienen". Hij legt uit: "Ik wil het bedrijf dienen, de mensen, mijn kinderen en mijn vrouw. Ik wil iets betekenen voor anderen en niet alleen voor mezelf leven". Aardigheidje Als hij volgend jaar met pensioen gaat en zyn collega Scherpenhuijsen Rom zijn taken overneemt (als de fusie er tenminste komt), zou hy het heerlyk vinden om 'veertig uur per week te gaan werken'. "Een aardigheidje er bij. Ik heb al een aantal commissaria ten maar ik wys nu veel af. want voor je het weet zit je hartstikke vol. Veer tig uur betekent niets voor my. Nu word ik van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat opgejaagd als ik van Schiphol kom, staat mijn chauffeur my alweer op te wachten met een zak vol post. Maar ik merk het met eens. al die adrenaline in mijn bloed. Dat komt omdat ik het zo fijn vind, samen met mensen werken aan een goeie zaak Maar de vrijheid komt dichter bij. Als ik gezond blyf. ga ik straks wandelen, lezen, tennissen. Dat lykt mij hartstikke zalig! Ik heb een fiets op mijn verlanglijstje staan dan zet ik mijn kleinkinderen voor- en achterop en trek ik de polders in by Katwyk

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 23