LEIDSCH DAGBLAD EXTRA Quayle zorgt voor opschudding NODIG! Extraatje voor student die niet met trein reist 'Inzet kernwapens mogelijk als Irak chemische wapens gel)ruikt EG-commissie eens met omstreden landbouwplan Drie doden bij vliegongeluk in Los Angeles Vele doden bij zware aardbeving Pakistan iW'iVi-wapii ZATERDAG 2 FEBRUARI 1991 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39463 Prijs fl. 1,45 Lubbers beschermt twijfelende Pronk DEN HAAG (GPD) - Premier Lubbers heeft het gisteren op genomen voor PvdA-minister Pronk, die in verschillende toe spraken heeft laten doorklinken grote twijfels te hebben over de juistheid van de Golfoorlog. Volgens Lubbers doet die pu bliek geuite twijfel niets af aan het door Pronk mede onder schreven kabinetsbesluit een militaire bijdrage te leveren aan de geallieerde troepenmacht. "We moeten Pronk niet te zwaar vallen. Het is een heel moeilijk besluit geweest voor het kabi net", aldus Lubbers na afloop van het wekelijks kabinetsbe- DEN HAAG (GPD) Studenten die geen gebruik kunnen maken van het openbaar vervoer (en dus van de ov-jaarkaart) krijgen een ex traatje. Minister Ritzen (onderwijs) geeft namelijk een financiële tege moetkoming aan studenten, die niet kunnen reizen met de bus of trein tussen woon- en studeer- plaats, maar wel 60 gulden per maand van hun basisbeurs hebben moeten inleveren. Dit blijkt uit een brief van de be windsman aan de Kamer. Ritzen komt hiermee tegemoet aan de be zwaren van studentenorganisaties dat veel studenten wel maandelijks geld moeten inleveren voor de ov- jaarkaart zonder daar echt iets aan te hebben. De tegemoetkomingen gelden vanaf 1 januari, de datum waarop studenten de ov-jaarkaart kregen in ruil voor een korting op hun studiebeurs. Het gaat vooral om studenten die wonen op plaatsen waar bus en trein niet of nauwelijks kunnen ko men. Studenten die bijvoorbeeld wonen op de Wadden-eilanden maar op het vasteland studeren, krijgen een korting op de voetgan- gersprijs van de veren naar de eilan den. Als die student ondanks de korting toch meer dan 50 gulden per maand kwijt is aan veerkosten als voetganger, worden de extra kosten vergoed. Wie thuis woont en bij het 'reizen tussen woon- en studeer- plaats gebruik maakt van een pont, krijgt alle kosten boven de 50 gul den per maand uitbetaald. Thuiswonende studenten die ten minste twaalf dagen per maand met het openbaar vervoer niet in staat zijn de onderwijsinstelling 's mor gens voor het aanvangstijdstip van de lessen te bereiken, krijgen een toeslag van 61 gulden per maand bovenop de OV-jaarkaart., Gehandicapte studenten krijgen de volledige reiskosten tussen woon- en studeerplaats vergoed via de ziektewet. Ritzen zal uit zijn be groting de nodige gelden in het aaw- Fonds storten. De korting op de reiskosten voor thuiswonende ge handicapte studenten die speciaal en voortgezet speciaal onderwijs volgen komt te vervallen. Voor studenten in het buitenland komt er geen speciale regeling, al dus Ritzen, aangezien het de eigen vrije keuze is buiten ons land te gaan studeren. Hoeveel alle vergoe dingen gaan kosten, meldt de be windsman niet. De regelingen moe ten nog verder worden uitgewerkt. Medio dit jaar zal met de NS worden bezien of ook het railrunnerstanef aan de OV-jaarkaart voor studenten kan worden toegevoegd. Naar aanleiding van de te ver wachten toestroom van studenten naar de NS, meldt Ritzen de Kamer dat zich geen blijvende problemen hebben voorgedaan. Voor definitie ve conclusies is het echter nog te vroeg. De NS heeft nog niet vol doende inzicht in de totale omvang van het reizigersvervoer en weet ook niet of de capaciteit voldoende is om alle reizigers op te vangen. WASHINGTON/RIYAD/DEN HAAG (GPD/ANP) - De VS sluiten het gebruik van kernwapens niet uit, als de Iraakse leider Saddam Hussein besluit chemische wapens in te zetten. Dat heeft de Amerikaanse vice-president Quay le gisteren gezegd tijdens zijn bezoek aan Londen. In een vraaggesprek met de BBC zei Quayle ervan overtuigd te zijn dat Saddam op een bepaald moment biologische en chemische wapens zal gebruiken. "Dan is een van de opties hem te overweldigen met conventionele wapens en niet met kernwapens, maar ik sluit op dit moment niets uit". De opmerking van Quayle is bij sommige bondgenoten in het ver keerde keelgat geschoten. De Ne derlandse premier Lubbers noem de de inzet van kernwapens 'onaan vaardbaar'. Hij zei dat de geallieer den voldoende overmacht hebben en geen nucleaire wapens nodig hebben voor de bevrijding van Ku- wayt. "Vasthoudendheid cn geduld lijken mij een beter middel", aldus Lubbers. Frankrijk, dat de Ameri kanen gisteren toestemming gaf om met B-52-bommenwerpers het Franse luchtruim te doorkruisen, OORLOG IN DE GOLF Eventjes uitblazen Een Ameri kaanse sergeant torst behalve zijn M-60 machi negeweer ook een zware tuba door het woes tijnzand. Een gelegenheidsor kest van militai ren greep de her overing van Khafji gisteren aan voor eqn muzikaal feest je. De instru menten werden weer ingeleverd toen de troepen zich klaar maakten om verder op te ruk ken naar het front. (foto epa) DEFENSIE V.S. Ondanks de Golfoorlog zal president Bush voor 1992 waarschijnlijk een lagere Ame rikaanse defensiebegroting indie nen dan de voorgaande jaren, zo hebben zegslieden bekendge maakt. Voor 1992 wil Bush 295 mil jard dollar aan defensie besteden waarvan 4,6 miljard voor SDI-on- derzoek. De voorgestelde begroting ligt vier miljard onder die van 1991. Winterweer De weersverwachting voor zaterdag luidt: Perioden met zon en droog. Middag- temperatuur iets onder het vriespunt. Zwakke tot matige oostelijke wind. vooruitzichten voor zondag tot en isdag: LOS ANGELES (AFP/ANP) - Een Amerikaanse Boeing 737 is vrijdag avond (ongeveer 03.00 uur onze tijd) neergestort op het vliegveld van Los Angeles, na vlak voor de lan ding tegen een ander kleiner toestel te zijn aangevlogen. Bij het ongeluk zijn zeker drie personen om het le ven gekomen en 30 gewonden ge vallen, zo meldde het Amerikaanse televisiestation CNN. Het toestel van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij USair kwam uit Washington DC en had een tussenlanding gemaakt in Co lumbus, Ohio. Aan boord waren 83 passagiers en zes bemanningsleden, aldus CNN. BRUSSEL/DEN HAAG (ANP) - De Europese Commissie is akkoord gegaan met het fel omstreden plan van landbouwcommissaris MacS- harry om het Europese landbouw beleid radicaal om te gooien. Het plan is onlangs hevig gekritiseerd door onder meer Nederland, waar de boeren harde klappen krijgen als MacSharry zijn zin krijgt. De voorgestelde landbouwher vorming, waarover maandag en dinsdag de Europese landbouwmi nisters overleggen, moet een einde maken aan de geldverslindende overproduktie in de landbouw. Voor dit jaar worden de totale EG- landbouwuitgaven geraamd op bij na 75 miljard gulden en volgens MacSharry is het einde niet in zicht. MacSharry wil overschakelen van produktiesteun naar inkomens steun, waarvan vooral de kleine boeren zullen profiteren. Neder land, Groot-Brittannie en Denemar ken zien daar niets in, omdat grote efficiente boeren daarmee worden gediscrimineerd. De plannen van MacSharry zouden volgens Neder land bovendien 'desastreus' zijn voor de EG. Desondanks ging de Europese Commissie gisteren akkoord, mede heeft daaraan de voorwaarde ver bonden dat de toestellen alleen con ventionele wapens bij zich mogen hebben. Terughoudend De grote fracties in de Tweede Ka mer hebben terughoudend gerea geerd. CDA. PvdA. WD en D66 wensten geen duidelijk uitspraak te doen op de vraag of Nederland de eigen bijdrage aan het Golf-conflict opnieuw ter discussie zou moeten stellen als de geallieerden gebruik maken van atoomwapens. Geen van de partijen toont zich echter een voorstander van het gebruik van de nucleaire optie. De uitspraken van Quayle heb ben in Amerika minder opschud ding gewekt. Wat hij zei, was niet meer dan een bevestiging van het formele Amerikaanse standpunt dat 'geen enkele optie is uitgeslo ten' bij de oorlog tegen Irak. In wer kelijkheid is het gebruik van chemi sche of nucleaire wapens niet aan de orde. "Daarmee zouden we Ku- wayt vernietigen met de bedoeling het te redden", aldus een Ameri kaanse functionaris. Bombardementen Irak heeft bij de slag om de Saudi- sche plaats Khafji veel minder ver liezen geleden dan tot nu toe werd aangenomen. De geallieerden zei den gisteren dat 33 Irakezen zijn ge sneuveld. terwijl eerder was gemeld dat tenminste 300 Iraakse militairen waren gedood. Bij de strijd vielen aan Iraakse zijde 33 gewonden. Ruim 400 militairen werden krijgs gevangen gemaakt. Aan Saudische kant zijn vijftien doden en 31 ge wonden gevallen. De nieuwe cijfers werden bekend gemaakt door het Saudische leger, dat samen met troepen uit Qatar de herovering van Khafji had bewerk stelligd. Volgens de Britse lucht machtcommandant Irving, die mel ding had gemaakt van de 300 ge sneuvelden, had hij van de Saudi's een papier gekregen waarop 'een nul teveel stond'. Irak heeft pas gis teren gemeld dat het zijn troepen uit Khafji heeft teruggetrokken. De geallieerde luchtmacht in de Golf heeft gisteren en vannacht zijn bombardementsvluchten op mili taire, industriële en economische doelen in Irak en Kuwayt verplaatst naar de Iraakse grondtroepen aan de Saudische grqns. Door de enor me troepenbewegingen aan de grens, waar zo'n 50.000 Iraakse mili tairen zijn samengetrokken, heeft de geallieerde luchtmacht het ac cent noodgedwongen moeten ver leggen. Op Baghdad werden van onder druk van de Amerikanen die Amerikaanse schepen inh de Rode in de GATT-onderhandelingen al Zee Tomahawk-kruisraketten afge- lang aandringen op een drastisch schoten, snoeien i JAAP VAN RIJN (foto boven) is de topman van het miljardenbedrijf Nationale-Nederlanden. waar een fusieproces met NMB/Postbank aan de gang is. Het moet leiden tot de grootste financiële instelling van ons land, maar Van Rijn blijft bescheiden. "Het belangrijkste in het leven is dienen. Je bedrijf dienen, je gezin dienen Niet alleen voor jezelf bezig zijn, maar iets betekenen voor een ander Portret van een Katwijker in hart en nieren. 'Ik zoek een schat van een man'. Problemen en gein in de LIEFDESLIJN. DE DIKKEN SLANKEN AF, DE DUNNEN GAAN DOOD. Laatste deel van de serie over Oost-Europa Bulgarije staat er beroerder voor dan ooit. DENKWIJZER: de kick van het helpen. Het winnen van de Nijhoffprijs werd een nachtmerrie voor OLGA KRIJTOVA, in Praag vertaalster van Nederlandse literatuur. Pagina 2: Tel Aviv leeft overdag en over leeft 's nachts. Terroristen putten moed uit oorlog. Zwart Amerika: ons aandeel in de Golf is te groot. Pagina 9: Ondoorzichtige rol Iran in oor log. 'Nederlandse schade in oorlog verhalen op Irak'. Israëlische generaals steunen beleid van zelfbeheersing. Israëliërs protesteren bij aan komst eerste zending Duitse hulpmiddelen. PvdA-voorzitter Sint: deelna me aan oorlog was onvermijde lijk. Groen Links zou onder voor waarden oorlog goedkeuren. ISLAMABAD (AP) - Bij een zware aardbeving die gisteren het noorde lijke grensgebied tussen Pakistan en Afghanistan trof. zijn zeker 109 personen om het leven gekomen. Meer dan 350 mensen hebben meer of minder ernstige verwondingen opgelopen. De meeste doden vielen in de Noordwestelijke Grensprovincie in Pakistan, meer dan 600 kilometer van het epicentrum in Afghanistan verwijderd. Volgens de Pakistaanse tv zijn in de noordelijke provincie al de lichamen geborgen van 105 do den en werden honderden huizen verwoest. Omdat de berichten uit afgelegen gebieden met vertraging binnenkwamen werd venvacht dat het dodental nog zou oplopen. In Afghanistan was de tol aan zienlijk minder. Volgens de staats radio daar zijn minstens vier men sen omgekomen en enkele tiental len anderen gewond geraakt. Maar aangenomen wordt dat veel van de slachtoffers in Pakistan Afghanen zijn, omdat op veel plaatsen in de Noordwestelijke Grensprovincie kampen met Afghaanse vluchtelin gen zijn gelegen De beving had een kracht van 6.8 op de schaal van Richter en deed zich voor even na vier uur in de och tend. toen vrijwel iedereen nog in bed lag. In het afgelegen noordwes ten van Pakistan stortten honder den lemen huizen in, waardoor mensen in hun slaap omkwamen. Het epicentrum van de beving lag op grote diepte ongeveer 290 kilo meter ten noordoosten van het Hin du Kush-gebergte in een betrekke lijk dunbevolkt gebied in centraal Afghanistan In de Afghaanse hoofdstad Kabul, 320 kilometer ten zuidwesten van het epicentrum, vielen geen slachtoffers. In de Pakistaanse hoofdstad Islamabad werden mensen door rammelende ruiten gewekt. De beving werd ge voeld tot diep in de Sovjetunie en India. Pyreneeèntunnel MADRID (APi Spanje en Frank rijk gaan een 8,5 kilometer lange au totunnel onder de Pyreneeen bou wen. Dat is gisteren in Madrid be kendgemaakt. De tunnel, die in 1995 gereed moet zijn, voert door de Somportpas in het noordelijke Ara- gon en zal de reistijd door de pas met een half uur bekorten De kos ten worden geraamd op 343 miljoen gulden. Spanje zal daarvan het grootste deel (234 miljoen) betalen Vorig jaar hielpen wij héél snel weer vele mensen onder de PANNEN TEL. 071-214040 de EG-subsidies. Pre- Lubbers zei dan ook dat niet Irak zich niet gewacht moet worden met de her- scheepse inval vatting van de GATT-onderhande lingen totdat er definitieve voorstel len op tafel liggen over de bijstelling bedoeling daan' i het Europees landbouwbeleid. Volgens de Amerikanen bereidt >or op een groot- Saudi-Arabie "Er sprake geweest van enige bewe ging in het gebied rond Wafra. De zie pagina 5: EG i s niet duide lijk. Zeker is, dat de Irakezen sinds eergisteren niet de grens met Saudi- Arabie hebben overschreden", zei generaal Kelly tijdens een perscon ferentie in Washington. óók voor een blik over onze grenzen Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends Oat willen we niet missen j Wij nemen een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 28.75 Wi| nemen een kwartaalabonnement 7675' j Wi| nemen een jaarabonnement 298 60* Voor het abonnement ingaat ontvangen wt| de krant (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres - Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden U kunt ook bellen 071-161400

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1