Van outsider naar kanshebber Piket verliest en ziet toernooizege in rook opgaan Schaatssters kijken op tegen Kleemann ■hup i i lüiiiiiiy Goede start van Hooman bij Top-12 Geesink hoopvol gestemd WIJK AAN ZEE (ANP) - De stemming was gisteren bedrukt in Wijk aan Zee. De vele schaakliefhebbers, die naar Dorpshuis De Moriaan waren gekomen voor Piket zagen tot hun droefenis, dat hun held mat werd gezet door een in de sloppen van de Bronx op gegroeide Amerikaan. John Fedorowicz fungeerde als beul, waar door Piket meteen was uitgeschakeld voor de hoofdprijs in het 53ste Hoogovens toernooi, die iedereen hem twee dagen eerder nog toedacht. HAMAR (ANP) - Al drie jaar is Gunda Kleemann 's werelds beste schaatsenrijdster. Ziekte en een verkeerde wissel verhinderden dat die overmacht ook in wereldtitels werd uitgedrukt. De Duitse heeft inmiddels zo'n grote afstand genomen van de concurrentie, dat de derde poging wel raak moet zijn. De Brit John Nunn (rechts) schudt de IJslander Helgi Olafsson de hand c verslaan, daarmee zijn kansen op de hoofdprijs aanzienlijk vergrotend. ZATERDAG 2 FEBRUARI 1991 De kans, dat John Nunn nu voor de derde keer in totaal en de tweede maal in successie (gedeeld of niet) winnaar wordt, is bijzonder groot. De Brit, met zijn 35-jaar de oudste deelnemer, won zoals hij wilde van de onderaanstaande IJslander Hel gi Olafsson en kwam op acht pun ten, overigens het totaal, waarmee hij vorig jaar eerste werd. In de laatste ronde, die morgen wordt ge speeld, treft Nunn met wit uitgere kend zijn 19-jarige landgenoot Mi chael Adams, die zijn afgebroken partij tegen de Sovjetrus Valeri Sa- lov ongetwijfeld gaat winnen en dan slechts een half punt achter- Volleybalsters Sneek starten tegen Russinnen SNEEK (ANP) - Volleybalclub Avero Olympus uit Sheek start de finaleronde van het toernooi om de Europa Cup 1 op vrijdag 22 februari tegen Oeralotsjka Sverdlovsk. De Russinnen verdedigen de titel. Een dag later spelen de Friezinnen tegen gastploeg Mladost Zagreb, op 24 fe bruari is het afsluitende duel met Olimpia Ravenna. Olympus is voor het eerst in de clubgeschiedenis geplaatst voor de eindronde van het belangrijkste Eu ropa Cup-toernooi. Vorig jaar werd de zes-voudige landskampioen in de kwartfinales uitgeschakeld door Sverdlovsk. •De Nederlandse volleybalploeg keert terug naar Rio de Janeiro. De stad, waar tijdens het WK van okto ber de zevende plaats werd bereikt, is op de agenda van de wereldbond FIVB gezet voor het duel in de World League tussen Brazilië en Nederland op 14 juni. De ploeg van trainer Harry Brok king is in groep A van de World Lea gue ingedeeld bij Cuba, Canada, Brazilië en Frankrijk. Het toernooi wordt gehouden in de periode van 17 mei tot de finale op 29 juli. Groep B bestaat uit Italië, de Verenigde Staten, Zuid-Korea, Japan en de Sovjetunie. •Het deelnemersveld van de Haarlemse Volleybal Week bestaat uit de nationale ploegen van Neder land, Cuba, Bulgarije en Duitsland. De landen spelen tijdens het evene ment van 10 tot en met 13 april een halve competitie, aangevuld met een play-off. De openingswedstrijd is Neder land - Cuba. De volleybalbond van het Caraibische land heeft beloofd dat Cuba met de sterkste selectie naar Haarlem komt. Amateurvoetbal algeheel afgelast DEN HAAG (ANP) - In navolging van de afdelingen heeft ook de KNVB alle wedstrijden in de ama teurcompetitie van vandaag en morgen afgelast, alsmede de duels in de landelijke jeugdcompetitie. In de eerste divisie zijn twee wed strijden. die voor zaterdag op het programma stonden, afgelast: Cam- buur - BW Den Bosch en AZ - Her acles. De wedstrijden zullen ook zondag niet worden gespeeld. De KNVB is niet van plan over te gaan tot een gehele afgelasting van het betaalde voetbal. Op de velden waar gespeeld kan worden, hard mits egaal is geen probleem, zullen dit weekeinde wedstrijden kunnen doorgaan. Engeland hoopt op organisatie WK '98 I ZURICH (SID) - Engeland heeft zich bij de FIFA kandidaat gesteld voor de organisatie van het toernooi om het wereldkampioenschap voet bal in 1998. Een woordvoerder van de Engelse bond. de FA, verklaarde zelfs dat zijn land er vanuit gaat ook daadwerkelijk te worden aangewe- zen. Frankrijk en Marokko hebben i zich eveneens aangemeld. stand heeft. Alle insiders verwach ten een snel beklonken remise. Ook de Deen Curt Hansen, die van de Joegoslaaf Sokolov won, heeft nog uitzicht op de eerste plaats. Hij treft op de slotdag Piket. De Nederlander maakte na afloop een bijzonder aangeslagen indruk. Dat was ook geen wonder. Woens dag had hij nog alleen de leiding en zijn resterende programma leek gunstig af te steken bij dat van de concurrentie. Een dag later liet de Leiderdorper echter tegen Kozul een winnende voortzetting liggen om zelfs nog te verliezen. Die klap kwam hard aan. Piket maakte met zwart tegen Fedoro wicz geen moment de indruk in de goede afloop te geloven. In de Sa- mischvariant van het Konings- Indisch beperkte hij zich tot ondui delijk laveren op de dame-vleugel, terwijl Fedorowicz stukje bij beetje zijn koningsaanval kon versterken. Daar kwam nog bij, dat Piket veel te veel bedenktijd investeerde in zijn doelloze geschuif. Met 22....Tc7 liet Piket een pionnenopmars van Fe dorowicz toe, die later de doorslag zou geven. De Amerikaan, die zo nu en dan een uitdagende blik in de richting van de knarsentandende galerij wierp, liet zijn slachtoffer niet meer ontglippen en ontluister de Piket zelfs door hem in een mat- net te vangen. Nunn deed na afloop alsof zijn winst op de arme Olafsson niet al te veel voorstelde. „Och, het was hele maal niet zo'n geweldige partij. Mijn tegenstander werkte aan alle kanten mee", zei hij. „Ik hoefde er eigenlijk zelf niet zo veel aan te doen." In de kennelijk weer zeer po pulaire Konings-Indier wachtte Nunn simpel totdat Olafsson fouten ging maken en die houding leverde op de negentiende zet (19. Te2) het gewenste rendement op. Nunn won het Hoogovens toernooi al eens in 1982, met de Sovjetrus Balasjov. John van der Wiel is vermoedelijk hele maatschappelijke leven. Ik plaats het liever in een breder per spectief. Wat dat betreft was ik van de week al verheugd met de ontmoeting tussen Mandela van het ANC en Inkatha-leider Buthe- lezi. Het l(jkt de goede kant uit te gaan". Zuid-Afrika onderneemt al ge ruime tijd pogingen om toegela ten te worden tot de Olympische Spelen. Vermoedelijk komt dit punt op de agenda van het eerst volgende IOC-congres. in april van dit jaar in Birmingham ZIOC-voorzitter Samaranch liet gedoemd in deze editie van het toer nooi zonder zege te blijven. Tegen de Amerikaan Yasser Seirawan bleef hij voor de negende keer op re mise steken. In de B-groep deelde Friso Nij- boer in de malaise, die Piket trof. De mede-koploper (met de Spanjaard Romero) liet zich afbluffen door Ri- ni Kuijf. Daardoor kan Nijboer een nieuw grootmeesterresultaat verge ten. Sax In de voorlaatste partijen voor de tweekampen van het kandidaten toernooi miste Gyula Sax een uitge lezen kans om een waarschijnlijk beslissende voorsprong te nemen tegen Viktor Kortsjnoi. Terwijl de huisschakers onder het verbijsterde wel even blij en opgelucht als je zo'n eerste wedstrijd voor eigen publiek wint". De zege op Nemes gaf Vriesekoop vertrouwen voor de partij tegen Ba- torfi. Het liet zich aanvankelijk aan zien dat Vriesekoop binnen een om mezien met lege handen zou wor den weggestuurd, maar zij wilde niet van wijken weten. Nadat zij de moeilijk bespeelbare opslag van de Hongaarse onder controle had ge kregen, kwam de scoringsmachine op gang. Een zwak moment in de beslissende game kostte Vriese koop evenwel de zege. Onder de in druk was zij daarvan nauwelijks: „Ik heb nog steeds goede kansen", klonk zij strijdbaar. eerder al weten dat de kwestie Zuid-Afrika bespreekbaar moet zijn, en dat er naar gestreefd moet worden om een afvaardiging van het land in 1996 weer toe te laten tot de Olympische Spelen in At lanta. De Zuidafrikaanse voetbal hond wil zich kandidaat stellen yoor de organisatie van het we reldkampioenschap in 1998. Als enig Afrikaans land beschikt Zuid-Afrika over de vereiste ac commodaties en infrastructuur Gezien de steeds grotere inbreng van de Afrikaanse landen in de eindrondes van het WK. denkt de nationale voetbalbond een goede kans te maken. publiek hun ogen niet konden gelo ven bood Kortsjnoi zijn opponent de kans in e e n zet een stuk te win nen om vervolgens te constateren dat de Hongaar er ook glad over heen keek. Even later was het remi se. Sax, met nog grotere wallen dan normaal onder zijn ogen, beende woest op zichzelf weg. Hij heeft zon dag wit in de laatste partij. Wordt het remise, dan volgt dinsdag (en eventueel woensdag) nog een ver lenging. Sergej Dolmatov kwam een stap je dichter bij kwalificatie. Hij slaag de er in Artoer Joesoepov ondanks diens sterk aandringen op remise te houden, waardoor Dolmatov met zwart in het laatste duel aan een nieuwe remise voldoende heeft voor de winst in de tweekamp. Dank zij het fenomeen wild-card werd Paul Haldan de eerste Neder landse Top-12 binnengeloodst. Een prachtig podium om een ticket voor de Olympische Spelen te verdie nen. Tijdens de openingspartij te gen de Zweed Persson viel er voor Haldan weinig eer te behalen. De Scandinavier gunde de Europese nummer 14 geen enkele game: 21- 15, 21-19 en 21-18. De Belg Jan-Ma- ne Saive gunde de ex-Roemeen meer punten en speeltijd. Verwon derlijk is dat niet, want beiden ken- EDE (ANP) - Bons Becker neemt van 20 tot 25 mei deel aan het ïnvita- tietoernooi in Ede. De winnaar van de open Australische kampioen schappen en nummer éen van de wereld is de grootste publiekstrek ker van het toernooi. Het contract met de Duitse tennisser werd in de eerste week van de open Australi sche titelstrijd op Schiphol met Beckers manager Tiriac afgesloten. Toernooidirecteur Langendijk ver zekerde zich eerder van de komst van de Amerikaan Pete Sampras, vorig jaar winnaar van de open Amerikaanse titelstrijd. Verder zijn contracten met de Fransen Yannick Noah en Guy Forget afgesloten. Langendijk hoopt binnen een week de onderhandelingen met de Ame rikaan Andre Agassi af te ronden Het thuisvoordeel woog zwaar op de openingsdag van de mondiale Daviscupstnjd Australië en Joego slavië namen een voorsprong van 2- Met diep respect volgen de overige deelneemsters de krachtige slagen die Kleemann in het ijs van Hamar krast. Een dag voor het toernooi om het wereldkampioenschap weten zij zich reeds verslagen. De tweede plaats is voor hen normaal gespro ken de hoogst haalbare klassering. Kleemann kan alleen van zichzelf verliezen. „Iemand die zo veel sterker is dan de rest zou wel wat zelfverzekerder mogen zijn", vindt Karin Kama. Nooit eerder deklasseerde een schaatsster de „concurrentie" zo nadrukkelijk als Kleemann twee weken geleden. Met een voor sprong van 3,255 punten (ofwel 32,55 seconden op de vijf kilometer) werd zij in Sarajevo Europees kam pioene. Kania beheerste in de jaren tachtig het vrouwenschaatsen, tot dat Yvonne van Gennip haar met louter troostprijzen uit Olympisch Calgary wegstuurde. Kleemann beweert voor WK-toer- nooien altijd veel nerveuzer te zijn dan voor andere evenementen. Dat zou merkwaardige vergissingen in het verleden moeten verklaren. Zo vergat ze vorig jaar nota bene de schaatsen in haar baggage naar Cal gary te stoppen. De titel ging naar haar landgenote Jacqueline Borner, die momenteel herstelt van een on geval. Kania, die na 1988 afscheid nam en sindsdien slechts enige keren als toeschouwer bij grote toernooien aanwezig was. herinnert zich de blonde zenuwpees. In Kama's laatste seizoen op de ijsbaan debu teerde Kleemann. Tijdens het Eu ropese toernooi werd ze achter An- nen elkaar van haver tot gort. Ze trainen al jaren samen en komen sinds dit seizoen zelf uit voor dezelf de club: het Belgische Charleroi. In het onderonsje had Haldan een uit nemende mogelijkheid om zijn eer ste Top-12-winst te boeken In de vierde game echter blokkeerde het doorgaans sterke gestel. Saive klampte daardoor aan en kon even later zijn tweede zege op de avond noteren 11-21. 21-9, 21-15. 19-21 en 18-21. ROB ONDERWATER Becker grootste publiekstrekker toernooi Ede 0 tegen respectievelijk Belgie en Zweden. Bij die laatste ontmoeting startte de 19-jarige Goran Ivanise vic in Zagreb met een zege in vier sets over Jonas Svensson 6-2 4-6 6-3 H-4 De verwachting was dat Stefan Ed berg de stand gelijk zou trekken, maar de nummer twee van de we reld liet zich met 6-4 6-3 6-2 verras sen door Goran Prpic. Dat heeft tot gevolg dat de Zweden, die zeven maal achtereen in de finale stonden en de beker in de jaren tachtig drie maal veroverden, de overige drie partijen moet winnen om het n dr^a Ehrig tweede. „Ze maakte haar slag niet goed af Bij de enige wed strijd van het Olympisch toernooi die ik min of meer rustig kon vol gen, viel ze." Op die vijf kilometer finishte Kleemann toch nog als zes de. De elfvoudige wereldkampioene gelooft er niets van dat Kleemann door haar weinig gepolijste stijl een grotere valkans zou hebben dan een stiliste als Van Gennip. ,Ze staat net zo stevig op het ijs als Yvonne." Ka ma's vroegere coach Rainer Mund en zijn opvolger Gaby Fuss zien de afzet als de basis voor de schaatsbe- weging. Een esthetisch begrip als stijl is daaraan ondergeschikt ge maakt. „Als het om mooischaatsen was gegaan, hadden wij niet al die titels gewonnen", erkent Kania. „Dat neemt niet weg dat ik in de loop der jaren technisch beter ben gaan rij den." Toen Karna (onder haar meis jesnaam Enke) in 1980 wereldkam pioene op de sprint werd. schaatste ze rechtop. „Diepzitten", waardoor een maximale afzet kan worden ver wezenlijkt, bleek later met zo'n pro bleem. Kuiten Volgens Mund is de overeenkomst tussen Karna en Kleemann de grote kracht in de kuiten. Op grond daar van zou Kleemann zijn voorbe stemd de opvolgster van Karna te worden. Het verhaal wil dat dat ge beurde voordat zij regelmatig de schaatsen onderbond en nog als hordenloopster actief was. Kritiek op de stijl van Kleemann wordt uit de mond van insiders steeds minder vernomen. Twee maanden geleden beweerde schaatsveteraan Egbert van 't Oever dat de techniek van het meisje uit Sondershausen onvoldoende zou zijn om records aan te scherpen. Op 9 december legde zij de drie kilome ter af in 4,10.80, een verbetering van Van Gennips wereldrecord met ruim een seconde. In Hamar. waar waarschijnlijk voor het laatst op natuurijs een we reldtitel op het spel staat, wordt te gen Kleemann opgekeken. Vooral door de overige deelneemsters. Car- la Zijlstra. debutante in de Neder landse ploeg en studente bewe gingswetenschappen, zorgt voor een onbevangen blik. „Slechte techniek? Dat is flauwekul. Nie mand heeft een dergelijke effectie ve slag in de bochten. Als enige ver snelt ze. Op dat rechte stuk heeft die slag een tik. Zo heeft iedereen wel wat" Geen kopman in Nederlandse ploeg GIETEN (ANP) De Nederlandse selectie voor het wereldkampioen schap veldrijden vertrekt morgen zonder specifieke kopman. Ieder een. op Reinier Groenendaal na. rijdt in eerste instantie voor eigen kans. Pas na een half uur wordt be keken of het noodzakelijk is dat een kopman wordt aangewezen. De Nederlanders. Van der Poel. Hendriks, Baars, Van Bakel en Groenendaal, kunnen bij een we reldtitel 20.000 gulden verdelen Tienduizend gulden spendeert sponsor Houtland en tien mille be taalt de wereldkampioen uit eigen zak. •De UCI (Internationale Wiel- renunie) heeft nog geen beslissing genomen over Danny de Bie. De of ficials spreken zich vandaag pas uit over of de Belgische veldrijder mor gen wel of niet aan het wereldkam pioenschap in Gieten mag deelne- Volgens de Nederlander Hein Verbruggen. vice-voorzitter van de UCI, is het een zware juridische klus. Moreel gesproken vindt de in ternationale wielrenunie het moei lijk De Bie te laten starten. Maar evenals de BWB (Belgische Wieler bond) is de UCI gebonden aan de uitspraak van de Brusselse rechter. •TVM heeft de UCI (Internatio nale Wielrenunie) officieel gratie ge vraagd voor Gert-Jan Theunisse. De UCI-officials zullen vandaag het verzoek van de Nederlandse ploeg behandelen Directeur Bos en ploegleider Priem hebben gevraagd de tot 13 juni geschorste renner van af 1 april in actie te laten komen. De medische aspecten zijn wel betrokken bij de uitspraak in de zaak Gert-Jan Theunisse. Volgens dr. Werner Gohner, voorzitter van de arbitragecommissie van de UCI (Internationale wielrenunie). is niet louter op juridische gronden geoor deeld. van degradatiewedstrijden te voor komen. De Daviscupwedstr\jd tussen Duitsland en Italië groeit uit tot een nieuwe confrontatie tussen Bod Becker en Omar Camporese Bac ker, de nieuwe nummer één van de wereld, won in de openingsp.irtn van het treffen in Dortmund met 3-6 6-1 6-4 6-4 van Paolo Cane. Campo rese hield de Italianen in de race door in het tweede enkelspel te win nen van Michael Stich. Enkele ontmoetingen werden in verband met de golf-oorlog uitge steld. Hiertoe behoren Frankriik i rm n Mexico - Verenigde Sta Petra Kamstra is in de kwartfi nales van het tennistoernooi in Auckland NZ1uitgeschakeld Het zestien-jarige talent uit Rotterdam viel na een achterstand van 4-3 in de T, t.U. Paz Uit met een knieblessure DEN BOSCH Zelfverzekerdheid leidt in de sport vaak tot het onverwachte. Neem Mirjam Hooman-Kloppenburg, een van de deelneemsters aan het gisteren begonnen Top- 12-tafeltennistoernooi in Den Bosch. Op papier werd de Leiderdorpse geconfronteerd met twee moeilijke tegen standsters. Maar dank zij de andere koers die zij met haar privé-coach Frits Kantebeen volgt, bleken de Zwitserse Tu en de Franchise Wang (beiden zijn geboren in China) rela tief gemakkelijke obstakels en heeft zij een uitstekende kans om morgen de halve finale te bereiken. voor internationale begrippen te weinig. Geen wonder dus dat Hooman zegevierde, hoewel de in woner van Leiderdorp de winst (21- 13, 21-17, 20-22, 21-18) bepaald niet cadeau kreeg. Dat had ze voorname lijk aan zichzelf te danken, want Hooman raakte veelal verstrengeld .in haar eigen web. De alsmaar fou ten producerende Tu offreerde haar Nederlandse tegenstandster even wel de winst. Tegen Xiaoming Wang was de 25- jarige speelster van Scylla beter op dreef. Óp papier was de Frangaise een bijzonder moeilijke opponent, maar in De Maaspoort was daar hoe genaamd niets van te merken. Dat Wang nimmer haar gebruikelijk ni veau haalde, was de verdienste van de losgeslagen Leiderdorpse. In de tweede game stokte het ritme even, maar daarna liet de vastheid Hooman tot verbijstering van Wang. nota bene de Europese num mer vier, nimmer meer in de steek: 21-17, 20-22, 21-15 en 21-15. Bettine Vriesekoop vierde haar her optreden bij het beste dozijn tafel- tennissters met een winst- en ver- liespartij. De zege tegen Olga Ne mes was er eentje om in te lijsten. Na een marathonpartij van een uur trok de als vanouds vechtlustige Vriesekoop aan het langste eind. De confrontatie tegen de Hongaarse Batorfi duurde net zo lang, alleen was het resultaat voor Vriesekoop ditmaal minder prettig. Kansloos voor een halve finaleplaats is zij echter geenszins. Paul Haldan mag zichzelf als uitgeschakeld beschou wen na de verliespartijen tegen de Zweed Persson en de Belg Saive. Het eerste prestigieuze tafelten nistoernooi binnen de grenzen stel de de organiserende NTTB nog voordat een oranje bal op een blau we tafel was gesiagen voor proble men. Het 'personeel' dat voor dit evenement was ingehuurd voor de som van 40.000 gulden, bleek niet al te optimaal in conditie. Eén dag voor aanvang zegden de Zweed Mickael Appelgren, de Pool Andr- zej Grubba en de Bulgaarse Daniela Guergueltscheva met allerhande blessures af. Niet de minsten trou wens (Appelgren en Guergueltsche va zijn Europese kampioenen), zo dat de waarde van het toernooi in Brabant devalueerde. Afmeldingen De afmeldingen hadden tot gevolg dat de poules opnieuw moesten worden ingedeeld. Verliezer op voorhand leek Mirjam Hooman, want zij zag zich plotseling gecon fronteerd met voor haar ongunstige opponenten. Een daarvan was Young Tu. een Chinese met Zwit sers paspoort. Haar beste prestatie: een tweede plaats bij het EK vorig jaar in Zweden. Maar sindsdien is de reputatie van Tu aanmerkelijk verbleekt. Na de succes van Go thenburg liet de 'Zwitserse' haar Aziatische gezicht niet meer zien op de internationale tafeltennistafels. Tu heeft een dwarsliggende echtge noot. die het liefst zou willen dat het batje voorgoed zou worden opge borgen. Twee keer wekelijks 'mag' Tu een training volgen en dat is Grenzeloos Door de winstpartijen is de rolver deling in Den Bosch gewijzigd. Hooman is van outsider gepromo veerd tot kanshebber van poule A. Twee van de vier tegenstandsters van vandaag, de Hongaarse Wirth en de Tsjechische Safarova, hebben Hooman nog nimmer verslagen. „Ik voel me heel zeker", gaf zij gister avond blijk van een grenzeloos zelf vertrouwen. „Hoe dat komt? Ik heb gewoon heel ontspannen naar dit toernooi toegeleefd. Vroeger maak te ik me altijd zo druk. Mijn kansen? Ik zit natuurlijk nog niet in de halve finale, maar het is wel zo dat ik de twee zwaarste tegenstanders nu heb gehad" Voor Bettine Vriesekoop gloort eveneens een positie bij de laatste vier. In de openingswedstrijd tegen haar oude rivale Olga Nemes reikte zij bij vlagen tot een zeer hoog ni veau. Vriesekoop sprong bijkans een gat m de lucht toen zij de mara thonpartij in haar voordeel besliste: „Wat wil je ook, er wordt nogal wat van mij verwacht. Ik was behoorlijk gespannen Dan ben je natuurlijk UTRECHT (GPD) - Anton Geesink is 'als mens hoopvol ge stemd' over de politieke ontwik kelingen in Zuid-Afrika. waar president De Klerk gisterochtend tijdens de opening van het parle mentairejaar heeft aangekondigd dat de laatste apartheidswetten in zi jn land nog dit jaar worden afge schaft. „Ik ben verheugd over die gang van zaken. Zoals ik verdrie tig ben over de oorlog in de Golf De Utrechter vindt dat de inter nationale sportboycot van Zuid- Afrika pas kan worden opgehe ven als alle partijen in dat land zich hebben gevonden in het de mocratiseringsproces. „Wij moe ten niet beslissen over de hoofden van de bevolking heen. Dat moe ten de Zuidafrikanen zelf aange ven. En zo lang belangrijke men sen als Mandela nog met klem verzoeken de sancties te handha ven moeten wij niets onderne men. Het kan toch niet zo zijn dat Zuid-Afrika in Barcelona van de partij is, terwijl een deel van de bevolking zich nog altijd gediscri mineerd voelt" Uiteraard hoopt Geesink dat De Klerk voor 1992 zijn beloften is nagekomen. „Dan denk ik niet alleen aan de situatie van de geor ganiseerde sporters, maar aan het

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19