Jagershuisje als bron van achterdocht en conflict Gemeente Alphen kiest voor aanleg themapark Archeon ZATERDAG 2 FEBRUARI 1991 REGIO LEIDEN Zelfs restauratie kan bewoonster Oegstgeester landgoed niet geruststellen Voorschoten wil meewerken aan vergroten keuken Gouden Leeuw VOORSCHOTEN - B en W van Voorschoten willen het plaatselijke motel-restaurant De Gouden Leeuw een bouwvergunning verle nen voor een uitbreiding van dé keuken op de plek waar nu ook al bebouwing is. Voor een verdere uit breiding, met 36 vierkante meter, willen ze zo snel mogelijk een pro cedure starten. Blijft de eerste verbouwing bin nen de lijnen van het bestemmings plan Buitengebied en Natuurgebie den, voor de tweede uitbreiding moet de gemeente een speciale pro cedure volgen. Dit blijkt uit een brief aan omwonenden van het ho- reca-bedrijf aan de Veurseweg. In september tekende zich in de ge meenteraad een meerderheid af die Van der Valk toestemming wil ge ven een nieuwe keuken te bouwen. De zaak werd echter terugge draaid doordat het Van der Valk concern al illegaal aan een uitbrei ding was begonnen. Deze bouw werkzaamheden moesten worden stilgelegd en veel raadsleden vra gen zich af of de uitbreiding van de keuken los gezien kan worden van de omstreden uitbreiding van motel en restaurant. Volgens burgemeester en wet houders moet het bedrijf zijn keu ken uitbreiden om te kunnen vol doen aan de eisen van hinderwet en (milieu)hygiëne. Ook zouden de ar beidsomstandigheden in de huidige situatie te wensen overlaten. Voorschoten wil sluipen ontmoedigen VOORSCHOTEN - Om het sluip- verkeer terug te dringen op de Voorschotense Krimkade, gaat de gemeente twee verhogingen in, het wegdek aanbrengen. De gemeente raad heeft dat besloten. Burgemeester en wethouders wil den de plateau's combineren met een zogeheten parkeerwisseling. Tussen de twee plateau's in zouden auto's aan een andere kant moeten parkeren dan buiten dit 'gebiedje'. Na kritiek van bewoners, zagen raadsleden daarvan af. Voor de aan passingen is 22.000 gulden beschik baar. Wim Siemerink hoofdarrangeur Floriade 1992 NOORDWIJK - De Noordwijker Wim Siemerink is benoemd tot hoofdarrangeur van de Floriade 1992. Deze wereldbloemententoon stelling wordt eens in de tien jaar gehouden. In 1992 zijn Den Haag en Zoetermeer de standplaatsen. Siemerink zit al twintig jaar in het bloemenvak. Zijn taak voor de Flo riade is het inrichten van een ten toonstellingshal, waarin voorzo- merbloeiers als de anjer, de gerbera en de bouvardia een belangrijke plaats krijgen. Oorlog De wereld is vol kommer en kwel met een Golfoorlog, strijd in de Baltische staten, wereldwijde martelingen en een hongerend Afrika, maar de Zoeterwoudse jeugd heeft jongerenvereniging Utopia om alle ellende te relative ren. 'Op het moment dat ik dit schrijf (14/1) staat de wereld op het moment een zoveelste oorlog uit te roepen in het Midden-Oos ten en sterven de mensen in Afri ka voor de zoveelste keer van de honger, maar is er dan nergens een plek op aarde waar geen el lende is?'. In het verenigingsblad 'Utopia Info' vraagt Mathieu Paardekoo- per zich dat af in zijn rubriek 'De voorzitter spreekt'. Gelukkig geeft de kennelijk goedgeluimde roerganger direct daarna zelf het antwoord: 'Natuurlijk wel! Bij Utopia pakken we nog eens mas saal uit met (vooroorlogse) prij zen zoals bijvoorbeeld op vrijdag avond van 21.30 tot 22.00 uur twee drankjes voor de prijs van een. Da's toch voor niets'. En zo leutert het nog even ver der: 'Om maar even in de woes tijnstemming te blijven; deze maand is het weer zover; het Uto pia strandfeest komt er weer aan. Op 16 februari barst het geweld weer los'. En hoe barst het geweld weer los? 'Met tropische hitte, muziek en overheerlijke cock tails'. En met dead-metal muziek misschien? Trendy! De vrolijke voorzitter heeft nog een fijne uitsmijter voor zijn ach terban. 'Bij Utopia geldt een regel .en dat is 'Always look at the bright side of life', dus oorlog of geen oorlog, honger of geen hon ger, ook deze maand zien we jou bij Utopia'. Erg hè? Fluisteren Vergaderingen van de gemeente raad van Oegstgeest zijn moeilijk te volgen, zowel voor de raadsle den zelf als voor mensen op de publieke tribune. Oorzaak is de intercom, die al tijden niet goed functioneert. Burgemeester Sj. Scheenstra begon de raadsverga dering deze week dan ook met het verzoek aan alle raadsleden om op het knopje van hun microfoon te drukken als ze iets wilden zeg gen. Veel raadsleden hebben de ge woonte om - al dan niet meege sleept door de emotie van het mo ment - zomaar iets te roepen zon der op de knop te drukken. Jam mer genoeg komt hun stem dan niet of nauwelijks hoorbaar is en slecht de geluidsband komt te staan die wordt gebruikt bij het uitwerken van het verslag van de vergadering. Natuurlijk zijn er ook raadsle den die geen microfoon nodig hebben omdat hun welluidende stem overal overheen buldert. Een goed voorbeeld van zo'n raadslid-met-volume is WD-er N. Moonen, financieel woord voerder en erkend Ollie B. Bom mel-fan. Er zijn ook andere uiter sten. Zo weet wethouder J. van der Reijden immer ieders aan- Van onze redacteur Paul van der Kooij OEGSTGEEST - Tien jaar vocht de Oegstgeester me vrouw J. de Nobel voor de restauratie van 'haar' Jagers huis op het landgoed Oud- Poelgeest. Nu de restauratie is toegezegd, is er van het huisje en haar huisraad niet veel meer over. Het Jagers huis is koud, donker en nat. Tegels hangen los van de op bollende muren en een elek trische kachel heeft te wei nig kracht om de hoge ruim ten te verwarmen. Een enkele lamp verlicht de ruim ten die op een paar tuinstoelen, en kele planken, stapels correspon dentie en een voorover hellend keu kenblok na. leeg zijn. Het stinkt er en de bewoonster heeft geen goed woord over voor de gemeente en de stichting Oud-Poelgeest. De ge meente was tot september 1988 haar huisbaas. In die maand verkreeg de stichting het vervallen Jagershuis met de plicht het, samen met de Tuinmanswoning, te restaureren. Vormingscentrum Oud-Poel geest is nooit zo blij geweest met die vervallen woningen en ging pas ak koord toen de gemeente beloofde te zullen vechten voor subsidie. Vol- dacht vast te houden door zelfs met de microfoon wijd open nau welijks verstaanbaar te mumme len. "Harder, harder', sisten toe schouwers dan ook tijdens de af gelopen raadsvergadering. Bij die gelegenheid werd de ap paratuur weer niet consequent gebruikt. Moonen hield een vlam mend betoog en vergat zijn knop je in te drukken. Toen de notulist - de ambtenaar die streng in de ga ten houdt of iedereen wel tijdig op zijn knopje drukt - streng het voorhoofd fronste, suste Van der Reijden dat Moonen ook wel zon der knopje was te verstaan. "Ja. hij wel. maar jij zou zonder inter com door niemand worden ge hoord", grapte collega-wethou der Kohlbeck. Waarop toch nog een aantal mensen in lachen uit barstte. Deze keer was Van der Reijden wel te verstaan geweest. EJW gens mevTouw De Nobel hebben de oude en nieuwe huisbaas er in de loop der jaren alles aan gedaan om haar te verdrijven. Zelfs sloopplan- nen zouden daarbij zijn opgekomen in de hoofden van de geachte be stuurders. Gemeente en vormingscentrum schrijven dergelijke uitspraken toe aan 'emotionaliteit' van de bewoon ster en haasten zich te verklaren dat de feiten anders liggen. Sloop van een monument zou niet alleen niet mogen (zoals Monumentenzorg in oktober 1988 aan Oud-Poelgeest schreef), maar de directeur van dat vormingscentrum zou het ook nooit hebben gewild. "Ik ben geen cul- Bevroren slurf ','Nee, het is geen publiciteits stunt, maar ik verwacht natuur lijk wel dat u die foto op de voor pagina afdrukt", zegt de woord voerder van een van de War- mondse firma's Dekker. Voor het plein in de Veerpolder waar zijn bedrijven zijn gevestigd, staat een bronzen olifant. Dit bedrijfslogo is sinds kort bedekt met een dik ke laag ijzige stalagtieten. Doorgaans draait het dier er zijn slurf niet voor om het water zes meter de hoogte in te spuiten, maar sinds enige dagen weet de voorheen zo fier priemende spui ter zelfs geen enkel druppeltje tuurbarbaar", zegt deze P.W.C. de Vreede. Over het 'lozen' van de bewoon ster zijn de huisbazen van vroeger en nu niet minder beslist: samen be nadrukken ze dat De Nobel meer malen is meegedeeld dat ze ook na verbouwingen kan terugkeren in haar huisje. Vertrouwen Zo ook in 1989. In dat jaar kreeg het Jagershuis een nieuw dak. werden de mooie maar verrotte vloeren ver vangen door betonnen varianten en kwamen er gipsplafonds. De Nobel kreeg tijdelijk een huisje aangebo den, maar hield vast aan een cara- meer in het zwerk te slingeren. Een kapotte pomp is de boosdoe ner, weet de woordvoerder. "De pomp moest worden schoonge maakt, want de spuitkracht werd steeds minder. Op een gegeven moment kwamen er nog maar een paar druppels uit de slurf. Toen het ging vriezen werd de olifant al snel een ijsklomp". Voorlopig blijft de tropische verrassing in Hollandse ijspegels nog even staan. "We laten hem eerst ontdooien en dan gaan we de pomp repareren", zegt de woordvoerder van Dekker. "Maar met de weersverwachting voor de komende dagen kan dat nog wel even duren". EJW van naast het huis. "Omdat ze ons niet vertrouwde, zegt De Vreede. "Omdat ik niet wilde dat er iets met mijn huisje gebeurde", meldt De Nobel. Het zit haar vooral dwars dat ze de meeste ontwikkelingen via-via of achteraf hoorde. Zo hoorde ze pas later dat Oud-Poelgeest haar wo ning in 1988, het jaar van de over dracht. onbewoonbaar wilde laten verklaren. Ze zag in die stap een doelbewuste poging om haar te wippen; volgens het vormingscen trum zelf ging het slechts om de vraag wie voor de restauratie zou opdraaien en wie haar vervangende huisruimte moest geven. Als het pand onbewoonbaar zou worden verklaard, zou dat het vormingscen trum veel geld en moeite schelen. Het pand werd niet onbewoon baar verklaard en de gemeente deed een bemiddelingspoging. Oud- Poelgeest beloofde de huurder zwart op wit dat ze terug mocht ko men en meldde dat de maandhuur niet boven de 400 gulden zou uitko- Illegaal Mevrouw De Nobel kwam in sep tember 1976 'illegaal' m het Jagers huisje wonen, samen met twee kin deren. Ze zag het als tijdelijke huis vesting, maar was al snel gehecht aan naar nieuwe woonruimte. Ze noemt het huisje uniek en de plek niet minder. De oud-medewerker van het dierenasiel aan de Haarlem mertrekvaart heeft altijd veel huis dieren gehad en die kunnen lekker vrij rondlopen: "Ik heb er altijd moeite mee gehad mijn katten in andermans tuinen te laten lopen". Ze begon al snel met een opknap beurt die haar 23.000 gulden aan materiaal zou hebben gekost en haar familie maanden aan het werk hield. Er kwamen nieuwe leidingen voor water en elektriciteit, nieuwe, houten vloeren en een grote keu ken. Aldus De Nobel. "Toen ik klaar was, kwamen burgemeester en wet houders kijken, zo netjes was het", kijkt ze terug. Na enkele jaren begon het toren tje te lekken. Aanvankelijk probeer de De Nobel de gaten zo goed en kwaad als dat ging te dichten. Toen dat niet hielp begon ze de gemeente bij tijd en wijle met klachten te be stoken. In 1984 meldde de gemeen te dat ze het huisje wil restaureren. Een schouwrapport van architect B.C. van Beek had duidelijk ge maakt dat een restauratie 194.000 gulden kost. Voor dat geld kon zo wel binnen als buiten het nodige worden opgelapt. Er gebeurde echter niks en toen Oud-Poelgeest in september 1988 haar nieuwe huisbaas werd. besloot de huurder een advocaat te laten vechten voor haar rechten. Zo liet ze onder meer een brief naar Monu mentenzorg sturen, een beslissing die volgens huiseigenaar De Vreede voor veel verwarring en vertraging heeft gezorgd. De tegenstemmers vinden dat de fi nanciële belangen van de gemeente onvoldoende zijn gewaarborgd en hebben bezwaren tegen het opoffe ren van grond waar ruimte is voor 1200 woningen. Ook achten zij Ar- cheon 'niet in het belang van de Al- phense bevolking'. Aanvankelijk zou de gemeente 4.5 miljoen gulden - de gemeente lijke korting op de grondprijs - te rugkrijgen als Archeon flopt. In het contract waartegen de raad nu in meerderheid 'ja' heeft gezegd, is daarvan afgestapt. Archeon krijgt de grond namelijk niet voor de aan vankelijk afgesproken zes miljoen gulden, maar voor slechts 1.5 mil joen gulden. Dat is om fiscale rede nen met de gemeente overeengeko men. In plaats van de 4,5 miljoen die Alphen terugkrijgt als Archeon mislukt en er op woningbouw wordt overgeschakeld, deelt Al phen de exploitatiewinst die daar uit voortkomt met de financier van het project, Amro Vastgoed Lease (AVL). In de overeenkomst over Ar cheon wemelt het van de verplich tingen en garanties. De AVL, die in totaal 57 miljoen in het project van 69 mihoen steekt, koopt de grond van de gemeente en least deze aan de stichting Archeon. Behalve aan zijn leaseverplichtingcn moet de stichting ook voldoen aan de con tractuele bepaling dat zij drie jaar na de openstelling in 1994, 4,5 mil joen gulden beschikbaar heeft voor Haar oliekachel kon ze op dat mo ment al niet meer gebruiken omdat door de schoorsteen een vervaarlijk mengsel van roet en water naar bin nen kwam. Wonen was daardoor onmogelijk geworden en het bin nenkomende water vernielde in de winter van 1988 op 1989 schilderij en. bedden, boeken en een orgel. Al dus mevTouw De Nobel. Offensief Een winter later werd het Jagers huis opgelapt met 25.000 gulden subsidie van de gemeente. Volgens de bewoonster waren de voorzie ningen afgestemd op de situatie van vóór de fatale winter '88/"89 en scho ten ze duidelijk tekort doordat die winter zo veel was misgegaan. Vol gens Oud-Poelgeest had mevrouw De Nobel de ellende aan haar eigen haast te danken. Als ze gewoon de grote restauratie had gewacht, was in één keer alles in orde gekomen. Hoe dan ook. De Nobel bleef met opbollende binnenmuren zitten, haar Delftsblauwe» tegels vielen zo van de muur. stoken was nog steeds onmogelijk en ze ontdekte steeds meer zwammen tussen buiten- en binnenwand. In 1990 vond de bewoonster het tijd worden voor een laatste wan hoopsoffensief. Ze wisselde voor de zoveelste keer van advocaat en riep de hulp in van een bekend actie- voerster uit Leiderdorp. Deze actie voerster toonde het huisje aan des kundigen van Monumentenzorg, dreigde bij de gemeente kasteel Oud-Poelgeest te bezetten, bemoei de zich met succes met het zoveel ste kort geding over het Jagershuis- je en kreeg de restauratie in enkele weken voor elkaar. Zo ziet me vrouw De Nobel het althans. Wethouder Kohlbeck heeft een geheel andere kijk op de zaak. Hij beweert dat het pand ook zonder ge schreeuw van de huurster eind vo rig jaar bovenaan de lijst van te renoveren huurwoningen was ge komen. De subsidie van Monumen tenzorg zou zelfs zijn aangetast door het vele geschreeuw. Doordat men sen van Monumentenzorg tijdens hun rondleiding zagen wat er alle maal al was vertimmerd aan het pandje, verlaagden ze het subsidia bele bedrag van 70.000 naar 25.000 gulden. Ook om een andere reden vindt de gemeentebestuurder dat de bewoonster en haar medestrij ders maar eens hun mond moeten houden: "Als het huisje klaar is woont ze voor geen geld in een pa leisje". Wanneer die restauratie klaar is is overigens nog onduidelijk. De werkzaamheden aan buiten- en bin nenwanden. kozijnen, ramen en deuren, sanitair en leidingwerk moeten voor 1 apnl beginnen, maar volgens De Nobel kan 'het werk' wel eens neerkomen op het plaat sen van een steiger. Ze houdt de ontwikkelingen angstvallig in de gaten. nieuwe investeringen m het park. Lukt dat niet dan mag er woning bouw (vrije sector) worden ge pleegd. Hoe slechter het gaat met het themapark, hoe meer hectares er mogen worden bebouwd. Geldt og-belasting voor hunebedden? ALPHEN AAN DEN RUN Moet er over hunebedden on roerend-goed belasting wor den betaald? Over dergelijke vragen buigen Alphense be lasting-ambtenaren zich mo menteel. Hun antwoorden zijn bepalend voor de mate waarin de stichting Arrheon voor haar archeologisch themapark wordt aangeslagen wegens de onroerend-goedbelasting. "Hamvraag is in hoeverre de versehillende attracties in het park als onroerend goed die nen te worden aangemerkt. Voor het entreegebouw en het Mlfllb—tf lijkt het duidelijk te liggen, maar voor tal van an dere reconstructies van bouw werken uit het verleden ligt dat veel moeilijker", legt een ambtenaar uit. Vast staat wel dat de gemeente geen toeris tenbelasting zal heffen. Dat zou alleen mogelijk zijn als er sprake Is van toeristenbelas- ting. Heeft ti tips voor deze wekelijkse rubriek, bel dan met de redactie regio Leiden, tel. 071 - 161419 of 071 - 161443. ZATERDAG 2 FEBRUARI optreden van Backstreet Boun ce in het jazzcafé Dicksiés aan de Hooftstraat. aanvang 22 30 uur jongerencafé bi| jongerenorgani satie TOV m het Ouverture gebouw aan de Ouvertureweg, aanvang 20.30 u winter terras bij Winkelcentrum Herenhof met koek en zopie, sne of een giaasie apre's ski, de Eg lander Kapel verzorgt de Muzie 1 00 t< 15.30 u ijn Tightrope, Dealen, Mindcrime n Highwire, aanvang 21.00 uur. 1 rommelmarkt bij buurthuis Wes- jrtiaven aan de Emmalaan van 51ste Zegerplasloop over 5, 10. 15 en 20 kilometer, start om 14.30 uur bij het clubgebouw AAV'36, jeugdvoorstelling (vanaf 12 jaar) 'Stefan' m het Parktheater, ge speeld door het Muztheater. aan vang 20.30 uur. Hazerswoude Seniorencamaval door Blauwkousen in Het Anker, vang 13.30 uur. optreden van de band Storm in jongerencentrum de Schakel, aan vang 21.00 uur. letdse Schouwburg, met 3 balletten, aanvang 20.15 Groenoordhallen, vlooienmarkt, van 10.00 tot 16.00 uur Jazz Podium Hot House in De Waag. aanvang 21.15 uur. Nieuwveen Fanfare Promotie Concert in zaal t' Trefpunt van Huize Ursula, mmv Fanfare Crescendo en het Frysk Fanfare Orkest, aanvang 20.00 u e Lord Badenpoweiiweg 2, van 10.00 tol 14.00 uur carnaval voor ouderen in het Cultureel Centrum, mmv Oga lo- wma. Frans Vrolt|k en John Black, aanvang 14.00 uur kamp m café Öuereile aan de Juk- Letden concert m de Waalse Kerk. mmv de Waalse Cantonj. sokst Anneke Oker se orgel Enk van Bruggen. toonstelling Van Zilver Goud Kornalijn, aanvang 14 00 uur Ri;»sm voor Volkenkunde 'Ana- doiu' Turkse Muziek. 15 00 uu e Lak Thealer, kindervoorstelling van Martin Mens 'Morgenster', aan- concert door de Waaise Contonj met Anneke Okkerse zang. aan vang 19 00 uur Leiderdorp concert door het Cree Kameror kest. werken van Mozart. de Mu- zenhof. aanvang 12 30 uur Loimuiden Bar Restaurant Nautque aan de Herenweg 100. optreden van The Meteoor AH Stars met Rob Ager- beek, en Daisy Ooaterhma. aarv Oogatgeeat concert door het Le«da Vocaal Ensambte m het Groene Kertge. aanvang 15 00 uur Zoetorwoudo k,ndervoorste*ing van Jacobut Os Hu i aan het Kos terspad. aanvang 15 00 uur MAANOAG 4 FEBRUARI Alphen e kiaveoascompetihe b»j buurtver- er g ng Ma",« W4 aan de Van Bra- keiatraat aanvang 20 00 uur Jagershuisje als kapel gebouwd OEGSTGEEST - Het Jagershuisje werd eind vorige eeuw gebouwd in opdracht van G. Willink, de toenmalige eigenaar van het Oegst geester landgoed Oud-Poelgeest. Deze Willink had behoefte aan een kapelletje waarin hij zijn werknemers kon voorgaan in de dienst. Het monumentale huisje is 9 bij 5,5 meter groot en bestaat tegen woordig uit twee grote en hoge vertrekken, een halletje met badka mer en een toren(kamertje). Volgens Monumentenzorg is het Ja gershuisje 'een voorbeeld van neogotische architectuur, toegepast in een bijgebouw van een kasteel'. De neogotiek spreekt %-oigens Monumentenzorg vooral uit kante len van de toren. Dat het gebouw een kapelletje is geweest, maken de kerkachtige spitsboogvensters met gekleurde stukjes raam dui delijk. Het Jagershuisje staat aan de rand van het landgoed, op een soort schiereilandje bij de brug over de Haarlemmertrekvaart. Met bijdragen van Eric-Jan Weterings Een tropische verrassing in Hollandse ijspe gels. De bronzen olifant op het plein voor de Warmondse Dekker-bedrij ven zucht onder de last van ijzi ge stalagtieten. ALPHEN AAN DEN RIJN - Een grote meerderheid in de Al- phense gemeenteraad heeft de aanleg van het archeologische themapark Archeon in de polder naast het NS-station definitief mogelijk gemaakt. Van de 33 raadsleden stemden er slechts zeven tegen de overeenkomst voor het 60 hectare metende park waar 'de wereld van gisteren vandaag kan worden beleefd'.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15