'De huidige generatie studenten is wat te braaf Provincie negeert twee extreem-rechtse partijen Haarlemmermeer ldest voor aanleg vijfde baan VERKIEZINGEN Golfoorlog speelt kleine reisbureaus parten 0uöilicuto£ ZATERDAG 2 FEBRUARI 1991 REGIO PAGINA 13 Rector magnificus Beenakker van Leidse universiteit vertrekt Van onze redacteur Caroline van Overbeeke LEIDEN Hij laat niet het achterste van zijn tong zien. Hij praat behoedzaam, wikt en weegt, formuleert en herformu leert. "Dat komt omdat je als topbestuurder van een grote instelling als de Leidse universiteit nu eenmaal altijd in functie bent en dus niet alles kunt zeggen", verklaart hij zijn voorzichtigheid. Zelfs bij zijn vertrek als rector magnificus wil hij niemand tegen de schenen schoppen. Een gesprek met prof. dr. J.J.M. Beenakker (65) over zijn jaren aan de (bestuurs-) top, goede en slechte ontwikkelingen bij de uni versiteit. en haar 'bewoners': wetenschappers en studen ten. Beenakker, van huis uit hoogleraar experimentele natuurkunde, gaat na zes jaar het gezicht van de uni versiteit te zijn geweest, met 'func tioneel leeftijdsontslag'. In gewoon Nederlands: hij gaat met pensioen. De vertrekkende rector heeft met een behoorlijk aantal mensen te ma ken gehad in zijn toko: de universi teit heeft ongeveer 5000 mensen in dienst en onderwijst bijna 20.000 studenten. Terugkijkend vindt hij dat die ja ren van besturen een ander mens van hem hebben gemaakt. "Het is zo intensief: een andere manier van leven, denken, reageren. Ik denk daarom dat het goed is dat iemand deze baan vervult aan het eind van zijn carrière, en niet aan het begin. Want weer terug de wetenschap in, valt na zo'n bestuursfunctie niet mee". De rector magnificus ziet nog andere voordelen die zijn leeftijd met zich bracht. "Je bent misschien wat relativerender, want minder een Draufganger (vechtersbaas- red.) dan een veertiger bij voor beeld'.' Gevraagd naar de inhoud van zijn werk als rector magnificus, filoso feert hij uit eigen ervaring over het verschil tussen de bestuurder en de wetenschapper. "Als wetenschap per heb je tijd voor dingen. Je kunt eens rustig je probleemstelling for muleren, je onderzoek doen, je een oordeel vormen en je werk een paar dagen laten liggen om het te laten bezinken. Als bestuurder is dat on mogelijk. Je moet als rector magni- fucus vaak zeer snel ergens over be slissen. Bovendien zijn de marges die je daarbij hebt, vaak erg klein. En je moet voortdurend schakelen: je bent vaak op hetzelfde moment met allerlei dingen tegelijk bezig. Het is een apart soort leven", ver zucht hij. Scepter Een ander kenmerk van zijn baan is de merkwaardige mengeling van besturen en zijn verplichtingen als het gaat om de tradities van de uni versiteit. Bij belangrijke gebeurte nissen - de installatie van nieuwe hoogleraren, hun afscheid, het Die- sfeest - is hij altijd van de partij. Bo vendien is de rector ook actief in het informele circuit. "Ih zekere zin ver persoonlijk ik de universiteit. De staf die de pedel (bode van de uni versiteit-red.) altijd met zich mee draagt, is eigenlijk een scepter, een teken van waardigheid. Ik ben ei genlijk een vreemd mengsel van be stuurder en hoogwaardigheidsbe kleder. En dat heeft zijn charme". Maar het heeft echter ook zijn na delen, verzekert Beenakker. "Ook bij ongedwongen ontmoetingen moet je je realiseren dat je de rector van de universiteit bent. Je kunt niet zomaar alles zeggen. Ik moet op mijn woorden letten, ook als ik een borrel op heb. En dat is wel eens vermoeiend". Gevraagd naar een voorbeeld, geeft hij geen antwoord. "Het is me een paar keer overko men dat ik achteraf dacht: dat had ik niet moeten zeggen", is het enige dat hij erover kwijt wil. Lachend verwijst hij ten slotte naar hoog waardigheidsbekleders die na wel erg spontane uitspraken in de pers, flink onderuit gingen. Wel wil hij vertellen over wat hij zelf ziet als zijn belangrijkste wa penfeit na zes jaar besturen. "Je moet daarbij de macht aan de top niet overschatten, je kunt vaak niet zoveel aan details veranderen. Maar je moet ook niet onderschatten wat je aan het klimaat van je instelling kan verahderen. Daar kun je heel veel aarr doen. Mijn belangrijkste wapenfeit vind ik zelf dan ook het bevorderen van de goede sfeer. Mensen werken hier met plezier. En dat plezier in het werk neem je als leidraad bij het besturen van de uni versiteit". Als we het over een belangrijke gebeurtenis voor de universiteit hebben, herinnert Beenakker aan de vele veranderingen de laatste ja ren op allerlei terreinen. "Zowel maatschappelijk als politiek. Ik vind het opvallend dat we daar zon der al te grote kleerscheuren door heen zijn gekomen als universiteit. Beenakker: 'Leiden loopt voorop temidden van andere universiteiten'. Het aantal studenten is bij voor beeld toegenomen", terwijl de finan ciën op hetzelfde niveau zijn geble ven. We hebben twee bezuinigings rondes overleefd en een ander on derwijssysteem gekregen. Dat geeft onze veerkracht aan: onze universi teit is tenslotte een van de oudste in stellingen van Europa, samen met de katholieke kerk. En daar zijn we trots op". Bitter Vervelende dingen zijn er ook ge beurd. Beenakker aarzelt geen mo ment als hij de voor hem vervelend ste gebeurtenis noemt. "Het feit dat ik mensen heb moeten ontslaan", zegt hij. "Achter elk ontslag zit een persoonlijke tragiek en dat slaat he le diepe wonden. Dat zijn mijn bit terste herinneringen". De plaats van de Leidse universi teit temidden van de andere univer siteiten is voor hem duidelijk. "Het is een beetje een flauw antwoord, maar ik zou zeggen: vooraan. Zoals onze plaats in het cortège, de op tocht van rectoren. Als oudste uni versiteit lopen wij voorop". Over het algemeen gesproken vindt Beenakker het niveau van de Ne derlandse universiteiten 'niet slecht'. "Nederland is een klein land en je moet het dan ook niet meten met Amerika. Daar worden veel meer Nobelprijzen in de wacht ge sleept. Zeker is dat Nederland een vooraanstaande rol speelt op een aantal terreinen". Op de vraag welke terreinen dat zijn, kruipt Beenakker onmiddel lijk weer in zijn schulp. Hij wil nie mand passeren door hem of haar niet te noemen. Een voorzichtig ant woord volgt. "Wat natuurkunde be treft en de vergelijkende taalweten schap, bevinden we ons in de voor ste gelederen. Toonaangevend zijn we op het terrein van de astronomie en de genetica. Maar dat geldt niet alleen voor Leiden. Ik word altijd een beetje kriegel van een dergelij ke vraag. Het geld wordt niet altijd goed besteed, maar we hoeven ons zeker niet te schamen". Leiden on derscheidt zich volgens Beenakker met name wat betreft de exotische talen (de Kleine talen), genetica-on- derzoek en de grote rechtenfacul teit. De plaats van de universiteit in de Nederlandse samenleving is voor Beenakker duidelijk. "De universi teit is een plek waar leerlingen en geleerden samen zijn tot heil van de maatschappij", zegt hij lyrisch. Hij vindt niet dat de afstand tussen de universiteit en de samenleving te groot is. "Onze studenten zijn straks geen roependen in een woestijn, maar maken deel uit van de maat schappij. Als instituut heeft de uni versiteit wel een bepaalde afstand tot de samenleving. We opereren ei- genijk in de wereld zonder die we reld te zijn. Afstand is nodig voor bezinning in de wetenschap. Door er een eindje vanaf te zitten, kun je de samenleving beter onder de loep Afstand Wel constateert de scheidende rec tor magnificus dat de afstand tus sen de stad Leiden en het bolwerk van geleerden wat te groot is. "De universiteit is een betrekkelijk ge sloten gemeenschap en leidt een sterk eigen leven. Stad en universi teit mengen dan ook slecht. We zijn een gemeenschap met een sterke ei gen signatuur en een eigen belang stelling en dat kan wel eens hinder lijk zijn. Maar aan de andere kant is het ook hinderlijk als een stad uit het oog verliest dat wij hier een do minante economische factor zijn met 5000 werknemers en bijna 20.000 studenten". Ook over de huidige generatie studenten heeft Beenakker een dui delijke mening. "Wat ik opvallend vind is dat ik in de veertig jaar dat ik hier zit heb moeten constateren dat elke generatie studenten weer an ders is. Dat is grappig. Vaak kun je ze later aan hun kleding al herken nen: hebben ze een trui aan of een pullover, hebben ze een jasje, is hun overhemd open, dat soort dingen. Wel vind ik de huidige generatie wat te braaf. Ze zijn wat traditione ler, sterker op hun studie gericht, individualistischer, neigen wat minder naar collectief gedrag. Maar ja. dat is verder niet zo erg. Als het je niet zint, moet je gewoon even wachten... Dat is de charme: er ko men altijd weer nieuwe. Dat houdt je jong". Over de toekomst van de univer siteit is Beenakker niet pessimis tisch. "De universiteit heeft vier honderd jaar overleefd en zal het al tijd wel weer redden. Het is geluk kig een van de sterkste instellingen van de maatschappij. Wel maak ik me zorgen over iets anders. Steeds meer wordt het onderwijs door de samenleving als kostenfactor ge zien. Voorbijgegaan wordt dan aan het feit dat de universiteit een van de belangrijkste bijdragen is aan onze natuurlijke hulpbronnen, waar we een tekort aan hebben. We moeten het dan ook hebben van de kwaliteit van onze mensen, de vol gende generatie. Het onderwijs speelt daarbij een cruciale rol. Het is in dat licht ongelooflijk dat onder wijs als zachte sector wordt bestem peld..." Aan het eind van het gesprek wil hij nog graag een ding kwijt. "Ik vind het opvallend dat alle aan dacht van de pers altijd op mij is ge richt. Deze functie doe ik namelijk samen met mijn vrouw. Het goed vervullen van je taak valt of staat met de bereidheid waarin je vrouw die sociale functie ook wil aanvaar den. Zij heeft haar eigen rol bij cere monies en die is even belangrijk als de mijne. Mijn vrouw heeft altijd veel tijd, energie en zorg aan die rol besteed Beenakker draagt vrijdagmiddag zijn ambtsketen over aan zijn opvol ger, prof. dr. L. Leertouwer, tijdens de dies natalis-vienng: de universi teit bestaat 416 jaar. Beenakker is gekozen als voorzit ter van de Stichting voor Funda menteel Onderzoek der Materie (FOM) en zal zich in de toekomst be stuurlijk met zijn eigen vak bezig houden. Van onze redacteur Meindert van der Kaaij DEN HAAG - Net als vier jaar gele den doen straks op 6 maart 13 partij en mee aan de verkiezingen voor de Provinciale Staten van Zuid-Hol land. Nieuwe partijen daarbij zijn Centrumpartij '86 en de Vooruit strevende Volkspartij (WP). Behalve de partijen die nu in de Staten zitten - PvdA, CDA, WD, D66, Groen Links, SGP' en GPV/RPF - gaan ook de Socialistie- se Partij (SP), Groenen, Centrum democraten en de Socialistische Ar beiderspartij (SAP) proberen een zetel in de wacht te slepen. Partijen die vier jaar geleden zich hadden in geschreven, maar nu ontbreken zijn de Humanistische Partij en de in Groen Links opgegane EVP. Zoals werd gevreesd hebben zich ook de racistische Centrumpartij '86 en Centrumdemocraten zich voor de statenverkiezingen inge schreven. Bij de verkiezingen van 1837 kregen de Centrumdemocra ten, dit jaar met Tweede Kamerlid Janmaat als lijsttrekker, ruim 11.000 stemmen. Te weinig voor een zetel omdat de kiesdrempel in dat jaar op bijna 18.000 stemmen lag. De tweede extreem-rechtse partij op de kandidatenlijst, Centrumpartij '86, is een afsplitsing van de Centrum democraten. Lijsttrekker van de PvdA voor de provincie Zuid-Holland is wederom Hans van der Vlist, de afgelopen vier jaar milieugedeputeerde. De sociaal-democraten hebben voor de statenverkiezingen nog steeds het systeem van drie lijstrekkers. Be halve Van der Vlist zijn dat Albert' jan Peters voor het district Den Haag en Peter van Heemst voor het district Rotterdam. Oorzaak van dit ingewikkelde systeem is de histo risch gegroeide strijd tussen de kieskringen Den Haag en Rotter dam. De PvdA heeft nu 29 zetels, maar staat in de peilingen nog steeds zwaar op verlies. Doordat de PvdA nog steeds de verschillende kieslijs ten heeft, is van te voren moeilijk te voorspellen wie wel en wie niet in de staten komen. Pas na de verkie zingen kan na veel gereken duide lijk worden wie voor de komende vier jaar gekozen is. Nieuwe kandidaten uit deze regio voor het CDA zijn Jo van der Vlugt (Koudekerk aan de Rijn) en Hans Horlings (Voorschoten) die respec tievelijk op de 8ste en 25ste plaats staan. Van der Vlucht heeft ruim 20 jaar voor zijn partij in de Koude- kerkse gemeenteraad gezeten. Sinds de gemeentelijke herverde ling is hij raadslid voor Rijneveld. Ook Horlings is bijna zeker van een statenlidmaatschap gezien de huidige 25 zetels voor de christen democraten. Hij kwam bij de ver kiezingen in Voorschoten net niet in de raad en staat daar eerste reser ve. Daarnaast is Horlings vice-voor- zitter van de CDJA en lid van het partijbestuur van het CDA. Lij strekker voor het CDA is Huub van der Meer, nu gedeputeerde van eco nomische zaken. Noordwijker en gedeputeerde Ted Jansen voert voor de provin ciale WD de lijst aan. Andere regio nale kandidaten zijn J. Nolten op de 12de en F.P. de Rooy op de 18de plaats, beiden woonachtig in Was senaar. Op een onverkiesbare 21ste plaats staat H.S. Graniewski. Zij was acht jaar lang wethouder in Zoeterwoude. Grote commotie in de nieuwe ge meente Rijneveld is immiddels ont staan over de kandidatuur van haar burgemeester M.J.J.M. Boelen. Een deel van de raad vindt dat hij het burgemeesterschap niet kan combi neren met werk van een statenlid. Boelen die nu al voor de WD in de staten zit, denkt daar anders over. Voor D66, volgens de peilingen de gedoodverfde winnaar, staan er verschillende huidige statenleden op de verkiezingslijst zoals lijsttrek ker Eddy Schuyer (Wassenaar), Jan Pool (Leiderdorp) en Harry van Woerden (Alphen aan den Rijn). Een nieuw gezicht in de staten wordt waarschijnlijk Ruud Stam, die 12 jaar gemeenteraadslid voor D66 in Leiderdorp is geweest. Stam staat óp de 9de plaats. Bij Groen Links is de in Alphen aan den Rijn bekende milieu-acti viste Cecile van Laar op de 2de plaats gezet. Zij is lid van de project groep Coupépolder en heeft de hui dige dicussie over de vergiftigde voormalige vuilnisbelt weer aange zwengeld. Erik Meijer neemt de functies van lijsttrekker en fractie voorzitter over van Leidenaar John Steegh. Lijsttrekker bij de SGP is de hui dige fractievoorzitter M. Houtman., Bij de GPV en RPF, die net als voor gaande jaren bij de provinciale sta ten gezamenlijk optrekken, is J. Blokland lijsttrekker. HOOFDDORP De geluidsover last in Amstelveen, Amsterdam- Oost en Amsterdam-Zuidoost neemt aanmerkelijk toe als de Zwa- nenburgbaan van Schiphol wordt gedraaid. Daarom kiest het college van B en W van Haarlemmermeer voor de aanleg van een vijfde start en landingsbaan. Dit blijkt uit de re actie van het college op het Plan van Aanpak voor Schiphol. Tijdens de twee hoorzittingen over het Plan van Aanpak werd vo rige week door een groot aantal in sprekers gepleit voor het draaien van de vierde baan. Zij wijzen de aanleg van een vijfde baan af van wege het ruimtebeslag en de te ver wachte toename van de geluids overlast in het gebied ten noorden van Haarlemmermeer. Het college houdt vooralsnog vast aan de aanleg van een vijfde baan. Draaiing van de Zwanenburg- baan betekent namelijk dat de capa citeit van de baan minder wordt en dat meer vliegtuigen gebruik moe ten maken van de Buitenveldert- baan. Hierdoor komen er 7000 wo ningen in Amsterdam en Amstel veen meer binnen de lawaaizone van Schiphol te liggen dan bij aan leg van de vijfde baan. Tijdens een kprte toelichting op het collegevoorstel in het Hoofd- dorpse raadhuis zei wethouder J. Kroon van milieu dat de gemeente wel een voorbehoud over het inge nomen standpunt inneemt. "Er moet verder onderzoek komen naar de precieze gevolgen van aanleg van de vijfde baan of het draaien van de vierde baan. Als daaruit mocht blijken dat de vierde baan hetzelfde milieu-effect heeft als de vijfde baan dan heeft draaiing onze voorkeur". In het Plan van Aanpak staat te le zen dat met name door aanleg van een extra start- en landingsbaan de geluidsoverlast door het luchtver keer in de toekomst aanmerkelijk zal teruglopen, met name in Zwa nenburg. Wethouder Kroon erken de gistermiddag dat dit 'perspectie ven op termijn' zijn. Zolang de vijf de baan er niet is, krijgt Zwanen burg te maken met een enorme toe name van het aantal nachtvluchten. Meer dan zestig procent van de mensen die in de regio rond Schip hol wonen is overigens 'zeer nega tief of 'ernstig bezorgd' over de milieugevolgen van de uitbreiding van de luchthaven. Dat blijkt uit een imago-onderzoek dat in op dracht van het ministerie van VROM onder 1000 personen is ge houden. Herman v.d. Velde: Tijdig de LEIDEN/ALPHEN/KATWIJK "Af en toe komt er hier nog ie mand binnen voor een folder of informatie. Als de bezoeker heel dapper is dan wil hij nog wel een wintersportvakantie boeken, maar daar houdt het dan wel mee op". De gevolgen van de Golfoor log zijn volgens M. van Rossum van het reisbureau Inge Hou- weling uit Alphen heel duide lijk te merken. "Reizen naar Griekenland worden niet meer geboekt en om iemand naar Spanje te krijgen moet je al je overredingskracht gebruiken". "Mensen mijden bewust de vliegrcizen".aldus Van Rossum. Ze verwacht dat er toch nog een drukke periode zal komen. "De mensen stellen hun vakantie nu uit. Zodra de oorlog voorbij is gaan ze alsnog op reis". Voorlopig zal het echter nog wel rustig blijven. "Ik had hier net een meneer die voor half fe bruari een reis naar Tunesië had geboek. Hij heeft de vakantie nu geannuleerd, ondanks het feit dat hij zijn geld niet meer terug kan krijgen". Van Rossum vreest ondanks het teruglopen van het aantal boekingen nog niet voor haar baan, maar: "Ik ben nu in verhouding natuurlijk wel duur geworden". Herman van der Velde vreest ook nog niet voor de toekomst van Djoser reizen in Leiden. Het bedrijf, dat zich voorheen alleen op Egypte en Turkije richtte, heeft de risico's tijdig gespreid. "Sinds oktober vorig jaar ri< hten wij reizen naar het Verre Oosten. Bij bet opnemen van de nieuwe bestemmingen in ons aanbod, heeft de toen dreigende Golf oorlog een rol gespeeld. Natuur lijk zijn de reizen naar onze oorspronkelijke bestemmingen doorgegaan en op het ogenblik zit er nog een groep toeristen van ons in Egypte. Naar ik uit de telefonische contacten heb be grepen, merken ze daar nauwe lijks iets van de oorlog. Het aan tal toeristen dat daar is ligt na tuurlijk lager en er zijn atrac- ties gesloten. Verder heeft de groep er weinig last van". "We verwachten voorlopig geen nieuwe reizen naar Egypte of Turkije meer te boeken. Dit verlies hopen we te compense ren met de boekingen voor lan den in het Verre Oosten. Maar we beseffen dat mensen nu voorzichtig zijn met het reizen per vliegtuig. Er zijn al wat rei zen geannuleerd, bijvoorbeeld naar India. We zitten echter nog niet in de problemen en hebben voldoende reserves". J. de Nes van het Reisbureau Katwijk constateert een sterk toegenomen belangstelling voor bestemmingen in eigen land en de buurlanden. "Vooral de bun- gelowparken in de Benelux va ren wel bij de oorlog. De men sen willen wel fiaar Engeland. Scandinavië en Duitsland, maar dan niet met het vliegtuig. Men sen zijn bang om naar Grieken land of Turkije te gaan ondanks het feit dat deze landen zón 3000 kilometer van Irak liggen. Tot nu toe hebben we drie annule ringen gehad, maar het is wel een stuk rustiger. Ook al moet u niet denken dat we met onze duimen zitten te draaien". Honderd jaar geleden stond in de krant: - In het onderwijzers-tijdschrift 'School en Studie' wordt een feit medegedeeld, waarvan de re dactie de waarheid verzekert, dat, zegt de Arnhemse Courant, een nieuui bewijs oplevert voor den geringen waarborg, welken examens opleveren. Een jong- mensch had op 18-jangen leef tijd zijne hulpakte verkregen en groep van zes candidaten. Hij behoorde das tot de allerbesten. In 1888 ging hij op voor de com missie der hoofdakte te Gronin gen; hij kreeg voor rekenen vol doende. maar voor taal onvol doende. Hij werd afgewezen. In 1889 bood hij zich aan voor de commissie van Leeuwarden, deze vond taal niet 'onvoldoen de', maar 'zeer goed'; doch het re kenen rood zij niet 'voldoende.' maar 'onvoldoende'. Hij werd afgewezen. In 1890 ging hij voor de commissie van Assen. Deze vond het rekenen niet 'onvol doende'. maar 'voldoende', doch de taal vond zij niet 'zeer goed', maar 'onvoldoende'. Hij werd afgewezen. - Als een bewijs dat het den vo gels ook te erg wordt met de kou de, diene, dat maandagavond te Heerenveen de torenkraaien dood ter aarde vielen. Vijfentwintig jaar geleden: - "Het was krankzinnig. Ik ben beduusd van het enthousiasme van deze mensen". Zo reageerde vanochtend een volledig fitte Ab Goubitz na een uitzending i zijn ochtendgymnastiek uit het Calypsotheater in Amsterdam, waar hij de spieren had losge maakt van ongeveer 600 film liefhebbers die gisteravond om half elf waren begonnen aan een filmmarathon van 24 uur. Van avond wordt onder degenen die de marathon helemaal hebben volbracht eemge prijzen verloot.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13