TAD LEIDEN 'Ik ben vrij nuchter, ik zie het als een pure registratie' Elfstegenkoorts laait op na plaatsen scherm Valkbrag W inkels mogelijk op andere tijden open Persfotograaf' Tejo Ringers legt Leiden al 21 jaar vast Pieper Niet alleen muzikanten zijn te be wonderen. Burgemeester Vis die een gekke bek trekt, Freddy Heine- ken, Maarten Biesheuvel. Schaat sen op de grachten, opnames voor de Film Soldaat van Oranje, acties tegen het beleid van staatssecreta ris Heerma van volkshuisvesting of vóór 'sociaal stadsherstel'. Mensen die sporten, 3 oktober vieren, een oude ambacht uitoefenen. Kinde ren ("die hebben inmiddels zelf ook al kinderen)" en dokters en patiën ten in het AZL. Het is een afwisselend schouw spel. "Ik ben drie weken bezig ge weest met het uitzoeken, tien uur per dag". Pas nadat de plannen voor de ex positie rond waren, kwam Ringers erachter dat hij precies 21 jaar. pers fotograaf is in Leiden. Een 'volwas sen periode' die meteen de aanlei ding werd voor de kleine tentoon stelling. Via het Leiderdorps Nieuwsblad waar hij een soort manusje van alles was, en vormingscentrum Troef waar hij als vrijwilliger onder meer een donkere kamer opzette, kwam hij in '70 bij de Leidse Courant te- Tejo Ringers: "Door een semafoon wordt je bereikbaarheid groteri recht. "Ik heb een Nikon gekocht en ik ben aan de slag gegaan. Ik heb nog steeds dezelfde camera, en die doe ik nooit weg, ook". "Onderdelen vervangen? Welnee. Waarom? Er komt steeds meer elek tronica voor in de plaats. Ik moet al les zelf doen. Met die elektronische camera's gaat het misschien sneller. Maar het heeft geen zin om die me chanische camera in te wisselen voor een elektronische. Je krijgt toch dezelfde plaatjes". In het begin nam hij vrij veel op drachten aan. "Maar ik kwam er al vrij snel achter dat dat niets voor mij was, dat snel van het een naar het ander gaan. Ik had ook een joe kel van een pieper, zo'n ouderwetse semafoon. Ik vond het vreselijk. Dan zat ik even lekker en dan ging dat ding weer af. Door een sema foon wordt je bereikbaarheid gro ter, maar ook je onrust. Ik heb hem zes maanden gehad, toen heb ik hem weer weggedaan". Tejo Ringers houdt niet van haas ten. Er zijn persfotografen die juist dat snelle aspect leuk vinden, beseft hij. "Die racen je dan voorbij op de Willem de Zwijgerlaan met een snelheid van 120 kilometer per uur. Dat doe ik niet, als je wat langzamer rijdt, is die brand er ook nog wel". Hij maakt liever foto's van men sen die geïnterviewd worden. "Sommigen hebben zo'n boeiend verhaal te vertellen. Dan is het zon de om alleen een foto te maken en meteen weer weg te gaan". Het is niet altijd even gemakke lijk om portretten te maken. "Het mooiste is als iemand met handen S LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 2 FEBRUARI 1991 en voeten praat. Maar ik heb wei eens twintig foto's van iemand ge maakt en toen ik aan het ontwikke len was, dacht ik: volgens mij zijn ze allemaal hetzelfde. En ja hoor, die man stond overal precies hetzelfde op". Kinderen zijn het leukst om te fo tograferen, 'want die kunnen na tuurlijk poseren'. "Maar een mooie brand is ook nooit weg. De branden in de Veilinghal en in het Herenlo gement, die waren mooi. Er vielen ook geen gewonden bij". Aan het fotograferen van onge lukken heeft hij h*»»l lang moeten wennen. "De ee wt» k» r dat ik naar een ongeval mc-»t, H. inner ik me nog goed. Het w< if» Leiderdorp, 't was best een zware klapper. Er was een kind bij betrokken. Toen ben ik eerst een rondje gaan lopen. Maar dat kwam achteraf niet zo slecht uit, want toen ik terugkwam, was de ambulance er en kon ik nog een mooi plaatje maken". Sinds het begin van de jaren tach tig fotografeert hij ook veel voor het academisch ziekenhuis. "Dat is net een heel groot dorp. Maar de eerste de beste keer dat ik bij een operatie liep te fotograferen was het ook niet mis. Ik ben er wel achter gekomen dat die chirurgen heel erg hun best doen. Als je zelf in het ziekenhuis ligt, kijk je er tegen aan als een witte muur, dan denk je dat die artsen je zien als een nummer. Maar ik denk niet dat dat zo is, de meesten zullen je niet gauw vergeten zijn" Doden Het leuke van zijn werk vindt hij dat hij op plaatsen komt waar hij anders nooit zou komen. "Er is wel veel veranderd. Vroeger fotografeerde ik bijvoorbeeld ook veel bij toneel voorstellingen. Nu stuurt iedereen al zelf foto's naar de krant". Uiteraard heeft hij de stad ook zien veranderen, in de loop van de jaren. "Daar had ik wel wat mee kunnen doen, hoe de stad van ge zicht is veranderd. Als je bijvoor beeld kijkt naar het gebied Heren- gracht/Zijlsingel, dat was een schit terende oude buurt. Ooit waren ze van plan om daar flats neer te zet ten. Maar gelukkig is het oude ka rakter bewaard gebleven, met al die kleine straatjes en grachtjes. Ik vind het een boeiende stad, en gelukkig was het beleid niet zo om alles plat te gooien en er vierkante blokken neer te zetten 'Dat starre', is verdwenen, vindt hij. "In het begin van de jaren ze ventig mocht je nog geen stoel bui ten zetten voor een cafe. En nu zie je overal terrasjes. Daardoor is de overlast misschien wel toegeno men. maar de stad is er ook levendi ger door geworden". Ook de mensen waren wat stijver. "Burgemeester Vis werkte ook wel mee. maar Goekoop is toch wat los ser. soepeler. Ik denk dat ik wel veertig keer een foto heb gemaakt van wethouder Tesselaar die een eerste paal sloeg. En Cees Waal die heeft denk ik wel vijftig bruggen ge opend. Ik heb weieens gedacht: dat is het enige dat hij doet. En Dick sloeg maar van die palen in de grond". "Ik vind drie-kwart van de dingen die ik doe leuk. Werken is wel grap pig, maar echt nuttig is het natuur lijk niet. Ik heb ook niet het gevoel van dit werk is zaligmakend. Ande ren hebben dat wel, die zijn hele maal bezield bezig. Ik niet. ik ben vrij nuchter. Ik zie het als een pure registratie". Hij neemt heel gemakkelijk af stand van zijn werk. In de zomer bij voorbeeld. Dan kiest hij een maand of twee voor de absolute eenzaam heid. Trekt in zijn eentje, bijvoor beeld door Schotland. Loopt dan door parken waar bijna geen mens komt. Vindt het heerlijk om 's och tends wakker te worden in een trek kershut, naar buiten te lopen en heel hard te kunnen schreeuwen omdat toch niemand hem hoort. "Als je veel mensen tegenkomt, is het heerlijk om ergens te zijn waar het rustig is. Daarom voel ik me ook zo lekker tussen de doden. En je hebt in Leiden natuurlijk prachtige kerkhoven, bij de Zijlsingel en m de Groenesteeg". LEIDEN De gemeente Leiden krijgt in de toekomst mogelijk meer zeggenschap over de openingstij den van winkels. Dat zou betekenen dat er bijvoorbeeld een avondwin kel in Leiden kan komen. Wethouder J. Walenkamp over legt daarover met belangengroepen als winkeliers en vakbonden. Hij doet dat naar aanleiding van een plan van het ministerie van econo mische zaken om een experiment uit te voeren in een aantal gemeen ten. Als de belangenorganisaties er wat voor voelen, zal Walenkamp de raad voorstellen mee te doen aan het experiment. "Het experiment biedt een aantal mogelijkheden om de openingstij den van maandag tot en met zater dag te veranderen. Winkels zouden bijvoorbeeld tot half zeven kunnen openblijven. Of er zou misschien een extra koopavond kunnen ko men", aldus de wethouder van eco nomische zaken. Hij zelf voelt wel wat voor deelna me aan de proef. "Ik vind het een ra re situatie dat iemand die in Noord- wijk woont of werkt naar een avondwinkel kan. Dat er in steden als Den Haag, Rotterdam en Am sterdam avondwinkels zijn en in an dere gemeenten niet. Ik vind datje als gemeente meer zelf zou moeten kunnen regelen. De argumenten van de overheid om in de ene plaats een avondwinkel toe te laten en in een andere niet. hadden onder meer te maken met toerisme. Als er veel toeristen zijn, mag er een avondwin kel komen, was de redenatie. Het is juist mijn bedoeling om het toeris me in Leiden te promoten. En daar past een avondwinkel goed bij". D(' gernrrntc i .>n <Ttuii;rl dat de kleine criminaliteit ook af neemt als winkels langer openblij ven. "Als er meer mensen op straat zijn. worden bepaalde plekken vei liger". aldus Walenkamp. Het experiment van economische zaken is een gevolg van de zogehe ten deregulenngswet. Die is door de Tweede Kamer aangenomen en be doeld om gemeenten over meer za ken zeggenschap te geven De Eer ste Kamer moet dit wetsontwerp overigens nog behandelen Koelwater EWR stroomt niet meer in grachten LEIDEN - De kans is groot dat volgende week kan wor den geschaatst op de Leidse grachten. De directie civiele werken plaatste gistermiddag een groot scherm in het water aan de oostkant van de Valk- brug. Hierdoor zijn de grach ten afgesloten van de Ma- resingel, waarin de EWR ge bruikt water loost. Zonder zo'n scherm vriezen de Leidse grachten niet dicht, omdat het water te warm blijft. De orga nisatie heeft inmiddels het draaiboek voor de Elfstegen- tocht inmiddels uit de kast ge haald. Omdat de weervoorspellers nog meer vrieskou aankondigen, be sloot L. Barendregt, hoofd van de directie civiele werken, het scherm te laten plaatsen. Op die manier wordt voorkomen dat koelwater van de EWR in de grachten stroomt. Het wordt nu noordwaarts afgevoerd naar de Haarlemmertrekvaart. Door de plaatsing van het scherm kan het water van de grachten snel dichtvriezen. Zon der het scherm is schaatsen op de grachten uiterst gevaarlijk. Tij dens de strenge winter van 1987 werd de Elfstegentocht op het laatste moment afgeblazen omdat het ijs door het verwarmde koel water aan de onderkant begon te smelten. Vorstdagen Toch is voorzitter H. van Woerden van het comité Elfstegentocht niet erg optimistisch over een nieuwe editie van dit schaatsfes- tijn, dat in 1986 voor het laatst is gehouden. "Het is prachtig dat het scherm er staat, maar we heb ben toch nog wel een paar flinke vorstdagen nodig. Ook het feit dat de middgatemperaturen nog steeds boven het vriespunt lig gen, werkt niet in ons voordeel". hoofd. "Volgende week zondag zou prachtig zijn". Hij benadrukt dat niet te vroeg moet worden ge juicht. "We moeten zo'n beetje net zo veel ijs hebben als bij de Friese Elfstedentocht, dat onder schatten de mensen wel eens". Van Woerden wil er absoluut zeker van zijn dat het ijs honderd procent betrouwbaar is voordat het startschot voor de tocht valt. "Het gaat toch om duizenden deelnemers. Hun veiligheid staat voorop". Bijkomend probleem is het ijs onder de vijftig bruggen waar langs de Elfstegentocht voert. "Daar duurt het natuurlijk wel een flinke tijd voordat een dikke laag is ontstaan". De organisatie wil maximaal vijf plaatsen waar moet worden 'geklünd'. Onveilig Voorts is het uitgesloten dat de tocht wordt verreden voordat de gemeentelijke ijsbaan (Witte en Zoeterwoudse Singel) is vrijgege ven. Nou staat de gemeente er niet om bekend snel het bord te plaatsen dat schaatsen veilig is. Ambtenaren van civiele werken plaatsten gistermiddag een scherm aan de oostzijde van de Valkbrug. Hier door stroomt het warme afgewerkte koelwater van de EWR niet meer in de grachten. (foto hihco Kuiper*) Dit jaar lijkt het niet veel an ders te gaan. "Als we nou en week lang tien graden vorst krijgen, gaan we eens kijken", aldus een woordvoerder van de afdeling be stratingen van de gemeente die verantwoordelijk is voor het vrij geven van het ijs. Voorlopig is daarvan nog geen sprake. "Onder de bruggen ligt nog gewoon water, zelfs de jeugd waagt zich er niet op". Pas als mensen het ijs betreden worden borden geplaatst met het verbod te schaatsen. "Als je het eerder doet heeft het geen zin. Het pu bliek denkt dan dat die borden er het hele jaar staan en dat ze het er wel op kunnen wagen", aldus de ambtenaar. Op het moment dat het ijs dik genoeg wordt geacht, meldt de gemeente dit aan de politie. Die geeft het vervolgens door aan de media. Zo kunnen de schaatslief hebbers te weten komen of ze al dan niet op de ijsbaan mogen. Extra zittingen kantongerecht voor zwartrijders LEIDEN - Het Leids kantonge recht houdt de komende twee maandagen 's middags extra straf zittingen voor zwartrijders. Op de middagen zijn in totaal ruim zeven honderd mensen gedagvaard die zonder geldig plaatsbewijs in de trein gezeten hebben. Naar ver wachting verschijnen per middag slechts tien tot twintig verdachten in persoon voor het gerecht. De extra strafzittingen zijn nodig, omdat het parket een grote achter stand opgelopen heeft. Het meren deel van de overtredingen is tussen een en bijna twee jaar geleden ge pleegd. Omdat een overtreding na twee jaar verjaart, ziet het kanton gerecht zich genoodzaakt nu met spoed deze zaken te behandelen. Usbaan Dobbedreef LEIDEN - De ijsbaan van de ijs- club Rijndijk-Hoge Mors aan de Dobbedreef (Stevenshof) gaat van middag open. Totdat het weer om slaat. kan elke dag van 13.00 tot 23.00 uur worden geschaatst. Twee weken geleden is de ijsbaan ook al twee dagen open gegaan. Se cretaris W. Verboon hoopt dat de vorst nu wat langer aanhoudt. "Het was enorm druk. blijkbaar hebben veel mensen de schaatskriebels". LEIDEN - Mr. M.A. Kamp (mid den op de foto) is gistermiddag als kantonrechter in Leiden geïnstal leerd. De afgelopen negen jaar was hij rechter in Den Haag. De 56-jari- ge jurist neemt de plaats in van Mr. J.A. Rigters, die tot kantonrechter in Alphen is benoemd. Kamp studeerde van 1953 tot 1959 rechten in Leiden en vervulde zijn dienstplicht bij de Koninklijke Ma rechaussee. Daarna werkte hij twintig jaar in het bedrijfsleven. Aanvankelijk was hij werkzaam bij de Amsterdamse Bank, later stapte hij over naar de Banque de Suez. Daarna trad hij in dienst bij Pak hoed. In 1979 werd hij tevens plaatsver vangend rechter bij de rechtbank in Den Haag. Deze deeltijdfunctie werd in 1981 omgezet in zijn benoe ming tot rechter bij de Haagse ar rondissementsrechtbank. Mr. M.A. Kamp behoort tot de rechters met een maatschappelijke achtergrond. Zij vormen tegenwoordig de helft van de rechterlijke macht. Kamp beleeft maandag vanaf halftien op de strafzitting zijn Leid- in afwisseling met zijn collega's mr. en mr. R.Th. van Leeuwen (links), se vuurdoop. Hij spreekt daar recht H.B.M. Morshuis (rechts op de foto) ,,oto Htelco Kuiper*) LEIDEN Zo af en toe overkomt het hem. Dan loopt hij bij voorbeeld door de Haarlemmerstraat en hoort een wild vreemde roepen: 'Het is allemaal in orde gekomen, hoor'. Tejo Ringers lacht dan maar wat. "Ik weet dan echt niet wie het is. Maar het huis zal wel lek zijn geweest. Daar zal ik dan wel een fotootje van hebben gemaakt. Die mensen redene ren dan dat het probleem is opgelost omdat de krant er aan dacht aan heeft besteed". Hij vergeet veel gezichtën van men sen die hij in zijn werk als persfoto graaf tegenkomt. Dat de mensen hem wel herkennen is niet zo ver wonderlijk. Met zijn ruige blonde baard, zijn grote bril en het fototoes tel op zijn buik is hij geen alledaag se verschijning. Ringers viert morgen het feit dat hij 21 jaar persfotograaf is. Dan wordt een expositie geopend in Lijn 3 aan de Middelstegracht. Tot 20 maart is daar een een aantal collages te zien van foto's die hij in de loop van de jaren vooral in Leiden heeft gemaakt. "Een plaatjesboek", noemt hij het zelf. "Willem Mulder, die ik al dertig jaar ken, runt deze tent. Hij kwam op het idee om wat met mijn foto's te doen. Ik heb er een weekje over nagedacht en toen bedacht ik dat het collages moesten worden. Want als je alleen een paar grote foto's op hangt, ja wat moetje dan. Je zou het rond een bepaald thema kunnen doen. Over Leiden in de afgelopen twintig jaar, of zo. Maar dan moetje een gigantisch archief hebben en dat heb ik niet. Ik heb heel veel weg gegooid. Ik heb altijd gedacht, alles wat geplaatst is, is geplaatst. Wat ge weest is, is voorbij. Over. Dat moet weg". Toch had hij nog wel wat foto's. "Blijkbaar heb ik toch iets in mijn hoofd gehad van: misschien ge bruik ik het nog weieens. Ik heb zelf blijkbaar heel selectief bewaard. Want wat ik nog had, dat waren din gen die ik leuk vond. Veel foto's van muziekfestivals in Leiden, bijvoor beeld. Key Town, Mud in Leiden, Eric Clapton, dat was in 1976. En in die tijd waren er nog veel meer leu ke popfestivals". STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11