Uiirwa geeft Palestij nen gasmaskers Iran heeft kritiek op Irak Hawk verdedigt tegen vliegtuigen die niet komen Moskou eist naleving van -resolutie Emir Kuwayt begon op Saddam te lijken VRIJDAG 1 FEBRUARI 1991 PAGINA 9 WENEN (IPS) De De vluchtelingenorganisatie van de Verenigde Naties, Unrwa, gaat 52.000 gasmaskers uitdelen onder Palestijnen in de bezette gebieden van Israël. On danks een uitspraak van het hooggerechtshof hebben de Is raëlische autoriteiten lang niet genoeg gasmaskers ter be schikking gesteld van de Palestijnen. Palestijnen die bij overheidsinstel lingen en medische diensten wer ken krijgen prioriteit bij de uitde ling, evenals bewoners van gebie den op de Westelijke Jordaanoever diejiet grootste gevaar lopen om ge troffen te worden door een Iraakse raketaanval. De gasmaskers zijn be schikbaar gesteld door Zweden, Ca nada, Noorwegen en Finland. Te vens gaat de Unrwa. die hulp geeft aan Palestijnse vluchtelingen, door met het uitdelen van voedsel. 'Massale vlucht soldaten Irak PARIJS (Rtr) - Sinds het begin van de oorlog zijn meer dan 100.000 Iraakse soldaten gedeserteerd en naar Kurdistan gevlucht in het noordoosten van Irak. Dat heeft een Kurdische organisatie die zich te gen het bewind van Saddam Hus sein verzet in Parijs gezegd. Volgens Ahmed Barmani, woord voerder van de Patriottische Unie van Kurdistan (PUK), zijn zo'n 129.000 militairen en 150.000 bur gers gevlucht uit Baghdad en ande re delen van het land om zich in de bergen van Kurdistan te verschui len. De bombardementen van het bondgenootschap zouden honder den burgerlevens hebben geëist. De olieproducerende stad Kirkuk nabij de grens met Iran wordt bijna dagelijks gebombardeerd, aldus Barmani. en honderden burgers zijn er gedood door bommen van het bondgenootschap. Maar ook mi litaire bases, munitiedepots, lucht- bases en oliebronnen zouden zijn geraakt. Barmani ontvangt om de twee a drie dagen berichten van bronnen in Kurdistan, maar zijn gedetailleer de verslag kon niet worden geverifi eerd. De PUK is een van de vijf par tijen van het Kurdistan Front, dat zich opmaakt voor de gewapende strijd tegen het Iraakse regime. De Unrwa heeft een oproep ge daan op de Israëlische regering om het uitgaansverbod in de bezette ge bieden in te trekken. Volgens de or ganisatie is de maatregel onnodig en verergert hij alleen de nood on der de Palestijnen die het toch al zwaar te verduren hebben door de oorlog. Door het uitgaansverbod zijn grote tekorten ontstaan aan me dicijnen en voedsel. Het uitgaansverbod werd van kracht op 16 januari, een dag na het uitbreken van de Golfoorlog. Pale stijnen mogen hun woningen niet verlaten, met uitzondering van een korte periode om boodschappen te doen. Het hele economische leven in de bezette gebieden is echter tot stilstand gekomen. Volgens de Unr wa moet het de Palestijnen worden toegestaan zoveel mogelijk hun normale werkzaamheden te hervat ten. De Unrwa verstrekt nu voedsel hulp aan 295.000 Palestijnse fami lies. In een verklaring onderstreept de organisatie echter dat de uitein delijke verantwoordelijkheid voor het welzijn van de Palestijnse be volking bij de Israëlische regering ligt. Golfdocumenten verwaaiden buiten WELLINGTON (AP) De regering van Nieuw-Zeeland stelt een onder zoek in naar de verdwijning van ge heime documenten over de Golf oorlog. De papieren waren op het terrein van het parlement in Wel lington een speelbal van de wind ge worden. Een kantinemedewerker vond gisteren een deel van de documen ten terug. Er zaten onder meer een verslag van de huidige toestand in de Golf en een brief van de Kuwayt- se regering tussen. Van onze correspondent Cees van Zweeden LONDEN "De Amerikanen gaan Kuwayt niet bevrijden om dat ze ons mogen", zegt de profes sor van Kuwayt University. "Ze gaan het land bevrijden omdat ze de koninklijke familie mogen". Het wordt dezer dagen gemakke lijk over het hoofd gezien, maar ook voordat de Irakezen er neerstreken, was Kuwayt geen paradijs. Het land was altijd wel goed voor een aantal kolommen in het jaaroverzicht van Amnesty International en de democratie wilde er geen wortel schieten. Uit lijfsbehoud wil de professor zijn naam niet onthullen, maar hij presenteert zich als een aanhan ger van de Beweging voor Demo cratie Hij zegt: "Wij vergelijken het Kuwayt van voor de bezetting niet met Irak. De repressie in Irak was groter. Maar in zijn gedragin gen begon de emir steeds meer op Saddam Hussein te lijken". En de emir was zo goed begon nen. Negen jaar nadat sjeik Jabir al-Ahmad ai-Sabah de troon had bestegen, kregen zijn 1.9 miljoen onderdanen plotseling een parle ment. Weliswaar waren de leden van dat parlement door slechts 60.000 mensen gekozen (geen stemrecht voor vrouwen en gast arbeiders). maar voor het eerst had een emir een deel van zijn macht afgestaan. In de rest van de Arabische wereld werd gespro ken van het 'Kuwaytse model'. Mestvaalt De parlementariërs kweten zich echter wat al te nauwgezet van hun taak. Nadat terroristen in 1985 een aanslag op hem hadden gepleegd en volksvertegenwoor digers hem er vervolgens van betichtten al tien jaar zijn tele foonrekening niet te hebben be taald, besloot de emir terroristen en volksvertegenwoordigers maar op een hoop te gooien de mestvaalt van de geheime dienst. Het parlement werd ontbonden, precies een jaar nadat het geko zen was, en de oppositie (mond- )dood gemaakt. "Vooral de sji'ie- ten werden gezien als onruststo kers", zegt de professor. "In 1987 kreeg een sji'iet 15 jaar cel wegens het verspreiden van pamfletten. Een sunniet die hetzelfde politie ke vergrijp had gepleegd, werd tot een boete van 200 dinar ver oordeeld". In het jaarboek van Amnesty International kreeg Kuwayt een steeds prominentere plaats. Tien tallen opposanten verdwenen in 1989 achter de tralies, sommigen zouden gemarteld zijn, en ten minste een van hen werd opge hangen. In dalzelfde jaar werden in Saudi-Arabië 16 sji'ietische Kuwayters geëxecuteerd omdat zij een bomaanslag in Mekka zou den hebben gepleegd. "Het klinkt nu wat merkwaar dig. maar een hoop sji'ieten ver dwenen achter de tralies omdat ze tegen Saddam Hussein waren", zegt de professor "De emir finan cierde tijdens de Golfoorlog tus sen Irak en Iran de oorlogsmachi ne van Saddam. De sji'ieten. die zich verwant voelden met de Ira- niërs, waren daar tegen". De sji'ietische gemeenschap, on geveer een derde van de hele Ku waytse bevolking, meent op zijn minst recht te hebben op eerher stel. "Wij willen de emir niet van zijn troon stoten, maar we vinden wel dat hij de Grondwet moet eer biedigen. Hij moet het parlement weer bijeen laten komen en er kennen dat zijn steun aan Sad dam Hussein een misstap is ge weest". Maar de geluiden die hij uit Taif hoort, de Saudische stad waar de Kuwaytse regering nu zetelt, ver mogen de professor niet tot opti misme te stemmen. "We hebben hier laatst een boodschapper uit Taif gehad die ons uit de droom heeft geholpen: de eerste twee jaar na de bevrijding van Kuwayt zal in het land de staat ven beleg heersen. Dat betekent dat ook de laatste vrijheden zullen verdwij- Voor veel Kuwaytse sji'ieten zou dat het sein kunnen zijn voor een burgeroorlog, aldus de pro fessor. "Vergeet niet dat de sji'ie ten het sterkst tegen Saddam Hussein zijn gekant. Zij hebben daarom ook een onevenredig groot aandeel in het verzet. Velen lopen met wapens rond, die zij niet zonder slag of stoot zullen willen afgeven als de emir niet tot concessies bereid is. De emir was de eerste die het land uitvluchtte Velen van ons zijn gebleven en hebben hun levens geriskeerd. Dat willen zij beloond zien". ALGIERS Een opgeheven Koran en een Iraakse vlag moeten de de wen sen van deze Moslimfundamentalist kracht bijzetten. Gisteren demon streerde in de Algerijnse hoofdstad Algiers het Islatnitische Bedrijdings- "Elke bom die op het vreedzame volk van Irak valt, vernietigt de my the over de juiste oorlog Het gaat om een ware slachting, een massa moord op het Iraakse volk", schrijft de krant in het meest kritische arti kel dat tot dusver in de Sovjetunie over de Amerikaanse acties in de Golf is geschreven. De conservatieven onthouden zich in hun stuk van kritiek op het Sovjet-beleid ten aanzien van de Golf. Wel varen ze uit tegen de her vormingsgezinde pers. "die in de naam van vrijheid, gelijkheid en broederschap de president van een bevriend land belastert en zich blij maakt over de bombardementen front voor de Heilige Oorlog en de vestiging van een Islamitische staat in Algerije. MOSKOU (AP/AFP) - Sovjet-par- tijfunctionarissen hebben de Ver enigde Staten gisteren gewaar schuwd niet verder te gaan dan de door het VN-mandaat toegestane bevrijding van Kuwayt. De waar schuwing lijkt een uiting te zijn van de angst die leeft onder traditioneel denkende communisten, die gelo ven dat de VS de Golfoorlog alleen gebruiken om hun invloed in het Midden-Oosten te vergroten. De vijfhonderd leden van het cen trale comité van de communisti sche partij stemden gisteren una niem in met een verklaring waarin de VS wordt opgeroepen om alleen Kuwayt te bevrijden en de verdere politieke doelen beperkt ta houden Het centraal comité kwam bijeen om een rapport van minister Bes- smertnych (buitenlandse zaken) aan te horen. Hij deed verslag van zijn besprekingen met de Amen kaahse regering. "Wij roepen de leiders van de VS op meer aandacht te schenken aan maatregelen die een wapenstilstand en een einde aan het bloedvergieten kunnen bewerkstelligen", aldus Alexander Dzasoehov. de hoogste ideologiefunctionaris van de partij en afgevaardigde van de Opperste Sovjet. Zijn verklaring sluit aan bij een eerder deze week door de VS en de Sovjetunie uitgegegeven verkla ring waarin Saddam Hussein wordt opgeroepen zich uit Kuwayt terug te trekken in ruil voor een staakt- het-vuren. Bush heeft de verklaring later ingetrokken. Terwijl het centraal comité bij eenkwam verklaarde een zegsman in Washington dat de Sovjetunie en de VS overeen zijn gekomen dat het Kremlin de inspanningen van de geallieerden zal steunen in ruil voor Amerikaanse terughoudendheid voor wat betreft het Sovjet-optre den in de Baltische landen. Het dagblad Sovjetskaja Rossija, een orgaan voor conservatieve com munisten in de Sovjetunie, heeft gisteren de "massamoord op het iraakse volk" veroordeeld. Met de Golfoorlog zouden de Verenigde Staten erop uit zijn een pro-Ameri kaans bewind in Irak te vestigen, al dus het blad. Minister ongelulddg over binnendringen luchtruim LONDEN/RIYAD/TEHERAN (Rtr/DPA/AFP) Het Amerikaanse opperbevel in de Saudische hoofd stad Riyad heeft gisteren verklaard geen aanwijzingen te hebben voor het bericht van de Britse omroep Sky-TV dat er een pendeldienst zou zijn van Iraakse vliegtuigen naar Iran. De Iraanse minister Velayati (buitenlandse zaken) heeft kritiek geleverd op Baghdad vanwege de Saddam Hussein 'onttroont' Hitler LONDEN (DPA) - De Iraakse pre sident Saddam Hussein heeft Adolf Hitler verdrongen op de ranglijst van Madame Tussaud als meest ge hate persoon. Dit heeft een woord voerder van het wassenbeeldenmu seum in Londen gisteren meege deeld. Volgens de woordvoerder is Hit- Ier in de laatste tien jaar slechts een maal van de eerste plaats op de lijst verdreven. In 1985 moest Hitier kor te tijd het veld ruimen voor de Ame rikaanse president Ronald Reagan. De jongste lijst van de meest ge hate persoon is eind vorig jaar opge steld. Hussein is - in tegenstelling tot Hitier - nog niet in de collectie van het wassenbeeldenmuseum op genomen. "Sinds Saddam in augustus in de volle schijnwerper van de open baarheid is getreden, hebben wij nog geen kans gehad een afspraak met hem te maken om het beeld te vervaardigen", aldus de woordvoer der v het Oproep tot heilige oorlog tegen Hussein DHAHRAN (UPI/AFP) - Moslims hebben het recht een heilige oorlog te voeren tegen Saddam Hussein, die de vijand is van Allah. Dat heeft de hoogste religieuze leider van de regering van Saudi-Arabië. sheik Abdul-Aziz Ibn Baz, gezegd. Vol gens Abdul-Aziz hebben moslims het recht steun te vragen aan n iet moslims om de door Saddam Hus sein gepleegde agressie en onrecht vaardigheden tegen te gaan. Vol gens Abdul-Aziz is "een heilige oor log tegen Saddam een plicht voor alle islamitische staten die hun broeders willen behoeden voor on recht en agressie". landing van Iraakse gevechtsvlieg tuigen op het grondgebied van Iran. Dat heeft het Iraanse persbureau IRNA gisteren gemeld. Velayati uitte zijn kritiek tegen over een Iraakse regeringsdelegatie onder leiding van vice-premier Hamadi. Velayati zei dat de Iraanse leiders zich 'ongelukkig' voelen over het feit dat Baghdad geen toe stemming heeft gevraagd voor het binnendringen van het Iraanse luchtruim door militaire vliegtui gen uit Irak. Wijzend op Irans neutraliteit her haalde Velayati het eerder ingeno men standpunt van de regering in Teheran dat de Iraakse toestellen gedurende de oorlog zullen worden vastgehouden. Zeker honderd Iraakse vliegtuigen hebben sinds het afgelopen weekeinde hun toe vlucht gezocht in Iran, daarmee de militaire strategen aan geallieerde zijde voor een raadsel plaatsend. De Iraanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, Kamal Kharrazi, zei gisteren in New York dat de Iraakse missie naar Teheran heeft te maken met de protesten van Iran te gen de onaangekondigde komst van Iraakse vliegtuigen. "We zullen van de gelegenheid gebruik maken om na te gaan of er een opening is voor nieuwe diplomatieke initiatie ven om de oorlog te beëindigen", vertelde Kharrazi. Op de vraag of Iran zijn neutrali teit zal laten varen wanneer Israël aan de gevechten gaat deelnemen antwoordde Kharrazi: "We zijn te gen uitbreiding van de oorlog en vinden dat de Irakezen Kuwayt moeten ontruimen". Weekblad Het Amerikaanse opperbevel rea geerde nog niet op een bericht in 'Jane's Defence Weekly'— een Brit se weekblad dat gespecialiseerd is in defensiezaken dat naar Iran ge vluchte Iraakse vliegtuigen een "re gelmatig maar geen druk vliegver keer tussen de twee landen zouden onderhouden". Volgens de hoofdredacteur van Jane's Defence Weekly, Paul Bea ver, zouden de Iraakse vliegtuigen levensmiddelen en medicijnen transporteren. Volgens Radio-Teheran heeft het Iraanse ministerie van buitenlandse zaken gisteren berichten tegenge sproken dat Iran een Iraaks trans portvliegtuig, dat op zijn grondge bied werd vastgehouden toestem ming zou hebben verleend om naar Irak te vertrekken. Dit ondanks de belofte van de Iraanse autoriteiten de Iraakse vliegtuigen die naar het buurland zijn gevlucht vast te hou den. 'Gastarbeiders niet uitwijzen' BRUSSEL (AP) De Internationa le Confederatie van Vrije Vakbon den heeft er gisteren op aangedron gen de vreemdelingenhaat tegen gastarbeiders, die sinds het begin van de Golfoorlog sterk is toegeno men, tegen te gaan. De ICFTU, de grootste vakbondsorganisatie in de niet-communistische wereld, riep haar ongeveer 100 miljoen leden in 110 landen op om hun regeringen te vragen gastarbeiders te bescher men tegen massale uitwijzingen. Een aantal landen overweegt derge lijke maatregelen om terrorisme te gen te gaan. AMMAN - President Saddam Hussein houdt in zijn onderaardse bunker dertijd gebouwd door de Britten. De foto werd gisteren gepubliceerd i krijgsberaad met de legercommandanten. De bunkers van Saddam zijn in- Jordaanse krant. «ou DYARBAKIR Op de Turkse mili taire vliegbasis van Dyarbakir is af gelopen nacht begonnen met het in stelling brengen van een squadron Hawk-luchtdoelraketten van de Ne derlandse luchtmacht. Aanvanke lijk had het NAVO-hoofdkwartier in Europa (Saceur) Nederland ver zocht twee squadrons te leveren, maar op het laatste moment werd daarvan afgezien. Voor een tweede eenheid is geen plaats op het vlieg veld. Bovendien is één Hawk-squa- dron voldoende om de eveneens door Nederlandse miltairen beman de Patriot-raketten te verdedigen, aldus luitenant-kolone' B. Heijnen, chef-operatie, die gisteren samen met vijf kwartiermakers in Dyar bakir aankwam. In totaal worden 75 aan de al aanwezige 170 Nederland se militairen toegevoegd. Omstreeks middernacht landde het eerste vrachtvliegtuig met Hawks op het zwaarbewaakte vlieg veld, zo'n 300 km van de Iraakse grens. Onmiddellijk werd begon nen met het installeren van de lan- ceerinnchtingen. Kwartiermakers hadden al berekend waar de raket ten in de modderige bodem ge plaatst moesten worden. Volgens overste Heijnen zijn acht vluchten nodig om manschappen en materieel uit het Duitse Laatzen (100 km van Hannover) naar Dyar bakir over te brengen. Ook dit keer maakt de Nederlandse luchtmacht daarbij gebruik van een Russische Antonov, het grootste vrachtvlieg tuig ter wereld. Verder worden II- joesjin-toestellen ingezet, gechar terd van een onder Russische vlag vliegende vrachtmaatschappij in Luxemburg. Vliegtuigen Naar verwachting zijn vanavond al le lanceerinrichtingcn operationeel. Een tweede, in Duitsland gelegen Hawk-eenheid, wordt paraat gehou den. Mochten de Navo-bazen als nog besluiten dit squadron in Tur kije in te zetten, dan in elk geval niet in Dyarbakir. aldus overste Heij- Een squadron bestaat uit twee vuurpelotons met elk zes afvuunn- stallaties waarop per stuk drie ra ketten zijn gemonteerd. Het sys teem wordt bediend door 38 militai ren; de rest is voor logistieke onder steuning. Het wapen dateert uit de jaren zestig, maar is sinds 1974 ge moderniseerd. In tegenstelling tot de Patriot kan het slechts op een doel tegelijk richten. Als het vijan delijke vliegtuig wordt gemist, blaast de raket zichzelf op De Nederlandse Patriotbeman ningen vragen zich intussen af of de Hawks echt bijdragen aan de defen sie van het vliegveld en de stad. "We hebben er weer een taak bg", zei een militair op basis teit deze week. "Hawks kunnen geen Scud-raketten uit de lucht ha len. dus verdedigen we in principe ook dit nieuwe squadron. Het wa pensysteem is alleen geschikt voor de vernietiging van vliegtuigen die op lage en middelmatige hoogte vliegen. En het is niet te verwachten dat Saddam Hussein het in zijn hoofd zal halen Turkse militaire vliegvelden met bommenwerpers of gevechtsjagers aan te vallen". Gaten Het radarsysteem van de Patriot 'kijkt' alleen vooruit. Aan de achter kant zijn deze lanceennrichtngen kwetsbaar. Maar naar het oordeel van militaire experts is dat in de Turkse situatie geen dreiging Het gevoel bestaat dat de Nederlandse regering met wapensystemen loopt te "leurenzoals een luchtmacht- militair het in Dyarbakir het eerder deze week uitdrukte. "We kunnen die F16's in deze oorlog al niet aan de straatstenen slijten, dus is er naar iets anders gezocht om toch vooral maar de Nederlandse militaire aan wezigheid in dit conflict te bena drukken Het is een goede zaak dat we in NAVO-verband andere lidsta ten ondersteunen, maar je moet wel blijven afwegen of het zinvol is De Patriot is dat in mijn ogen wel". Ov'erste Heijnen wil op die kritiek niet ingaan. In tegenstelling tot de statische radarogen van de Patriot, heeft het Hawk-systeem i*n rond zoekend radar, zodat in alle richtin gen het luchtruim naar vijandige vliegtuigen kan worden afgetast "We vullen de gaten op die de Pa triot niet ziet. Zo simpel is dat". Wel heeft de overste geen goed woord over voor het gebrek aan ge schikte transportvliegtuigen bij de Nederlandse luchtmacht "We zijn aangewezen op die Fokker Friends hips. maar die kunnen geen grote trucs vervoeren. Jarenlang heeft de luchtmachtstaf bij defensie op die tekortkoming gewezen".

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9