Hogere rente klant niet doorberekend Basistarief naar 9 procent United Airlines lijdt ook forse verliezen bee Irijfsvereniging af Inspectie: kunststofbediijven weten niets van giftige stoffen Miljard voor onderaardse Braziliaanse vrachtauto kan op palmolie rijden aardgasopslag Bakkers zetten bestuur VRIJDAG 1 FEBRUARI 1991 Proefmodel cd- speler gestolen bij Pliilips EINDHOVEN (ANP) - Eind vorig jaar is bij Philips in Eindhoven het prototype van een nieuw soort cd- speler ontvreemd. Het apparaat is inmiddels teruggevonden maar het is nog niet duidelijk hoe en door wie het is weggenomen. Het ging om een prototype van een cd-recordable. een cd-speler die niet alleen kan afspelen maar ook opnemen. Vijf weken na de diefstal werd het apparaat teruggevonden. De man die het apparaat in zijn be zit had wilde er een nieuwe aanslui ting op laten maken. Omdat de win kelier het betreffende apparaat he lemaal niet kende noteerde hij het kenteken van diens auto. Hij zegt dat hij de cd-speler in een cafe van een onbekende heeft ge kocht voor 150 gulden. De d ïef heeft volgens Philips waarschijnlijk niet geweten wat hij heeft meegenomen, temeer niet daar het apparaat voor een consument geen enkele waarde heeft. Er zitten geen aansluitingen op en er is nog geen software voor beschikbaar. Philips erkent dat de cd-speler wel waardevol is voor de concurrentie. NEW YORK (KRF/ANP) - Ook United Airlines, één van de finan cieel sterkste luchtvaartmaatschap pijen in de Verenigde Staten. het vierde kwartaal i ruim achttien procent van 2.37 mil jard dollar tot 2,8 miljard dollar en over het hele jaar met ongeveer der tien procent van 9,79 miljard dollar i vorig jaar tot 11,04 miljard dollar. leed een verlies van 123,5 miljoen zwakken positie van een aantal dollar tegen een winst van 6,8 mil- vliegmaatschappijen is door de joen dollar in dezelfde periode i 1989, zo is gisteren bekendgemaakt. Twee andere grote Amerikaanse maatschappijen, Delta Air Lines en USAir, rapporteerden eerder kwar- taalverliezen van respectievelijk niljoen dollar en 221 miljoen. Golfoorlog nog verder verslechterd. Vorige week moest Eastern Airlines voorgoed de witte vlag hijsen in de moordende concurrentieslag. Deze week maakte ook Delta Airlines be kend in grote problemen te zijn ge raakt. Aanvankelijk leek het erop UAL schrijft het verlies toe aan de dat de grote maatschappijen zoals algemene economische zwakte en American Airlines en United de de scherpe stijging van de brand- dans zouden ontspringen, i stofprijzen. De gemiddelde brand stofprijs was in het vierde kwartaal 61 procent hoger dan in dezelfde pe riode van 1989. De brandstofreke ning steeg met 268 miljoen dollar, waarvan 240 miljoen dollar het ge volg was van de prijsstijging. Over geheel 1990 wist UAL nog ten, nadat eerder al een uitgebreid winst te boeken, maar het nettöre- bezuinigingsprogramma is aange- sultaat van 94,5 miljoen dollar was kondigd. 71 procent lager dan de 324\2 mil joen dollar van 1989. De omzet groeide in het vierde kwartaal met r ook United worstelt vooral met dee dure brandstof. In Europa heeft onder meer de KLM het heel moeilijk gekregen. Gisteren kondigde de Nederlandse luchtvaartmaatschappij aan de werktijd drastisch te zullen verkor- AMERSFOORT (ANP) - Een conflict tussen werkgevers en werkgevers heeft er toe geleid dat het bestuur van de Bedrijfsvere- jaarstoespraak niging voor het Bakkersbedrijf van der Pol va (BVB) op non-actief is gesteld. Tijdens een vergadering hebben de werknemers alle volmachten van het bestuur ingetrokken. Werkgevers en werknemers vormen samen het bestuur van de bedrijfsvereniging. Aanleiding voor het conflict is het besluit van de werkgevers de samenwerking met drie andere bedrijfsvereni gingen te beëindigen. Volgens de werkgevers is het "onderling kli maat zo verstoord dat van verdere samenwerking geen sprake meer kan zijn". De werknemers bleken die opvatting niet te delen. De BVB vormt samen met de bedrijfsverenigingen voor de agrarische sector (BVAB), die voor de slagerijen (de Samenwer king) en die voor de tabaksindus trie (BVTI) het Gemeenschappe lijk Uitvoerings Orgaan (GUO). Volgens werkgeversvoorzitter J. van de Vall van de BVB is het niet mogelijk gebleken op goede heeft 72.000 verzekerde werkne- zuim. Dat is door de partners steeds tegengehouden." De laatste druppel vormde de nieuw- an directeur C. de Bedrijfsvere niging voor het Agrarisch Bedrijf. Die zou volgens Van de Vall zich "onjuist, laatdunkend en denigre rend" hebben uitgelaten over de BVB. Zo zou hij de BVB als onbe trouwbaar hebben bestempeld. Deze uitlatingen schoten bij de werkgevers van de BVB in het verkeerde keelgat. Pogingen om het geschil bij te leggen zijn op niets uitgelopen. Volgens Van de Vall is het ook "absoluut ondenk baar" dat de ruzie wordt bijge legd. "De maat is wat ons betreft vol". De samenwerking tussen de vier bedrijfsverenigingen is nog zeer pril. Het GUO is officieel nog steeds een orgaan in oprichting. Volgens Van de Vall moeten de komende dagen uitwijzen wat er verder gaat gebeuren met het GUO en de BVB. Bij de BVB zijn 4.500 werkge- igesloten. De vereniging wijze samen te werken met de drie partners. "Wij hebben steeds getracht actief te werken aan het terugdringen van het ziektever- mers in het bestand. De overige drie bedrijfsvereningen tellen ruim 33.500 werkgevers en 185.000 verzekerden. ROTTERDAM - In de kunststof- verwerkende industrie bestaat geen kennis van de giftige werking van de stoffen waarmee zij werkt. Dit concludeert de Arbeidsinspectie in Rotterdam na een onderzoek in 1989 en 1990 bij 37 bedrijven in de Kunststofverwerkende industrie.- Meestal weet een fabriek niet wat de uitwerking van blootstelling aan verschillende stoffen tegelijk is, of wanneer door bijvoorbeeld zware arbeid een stof sneller in het li chaam wordt opgenomen. De be drijven in deze sector geven hun personeel onvoldoende voorlich ting, stelt de inspectie vast. Het ging bij het onderzoek onder meer om bedrijven waar kunsthar sen en perspex worden verwerkt, waar kunststoffen mechanisch wor den bewerkt en kunstrubber en pvc worden gebruikt. Tijdens het on derzoek is besloten TNO apart be drijven die polyester verwerken, te laten onderzoeken. De inspectie heeft 330 tekortko mingen opgespoord. Zij heeft geen juridische stappen genomen, omdat kort voor het onderzoek de regelge ving inzake toxische stoffen ingrij pend is gewijzigd. De controle was bedoeld om de bedrijven te stimule ren zelf hun zaken op orde te stel- Een apart probleem noemt de in spectie het etiketteren van de stof fen. In werkplaatsen bevinden zich nogal eens stoffen zonder etiket. Dat komt omdat de stoffen in grote vaten binnenkomen en in de fa briek in kleinere hoeveelheden worden verdeeld. Soms staan op de etiketten wel onschuldige bij- Opvallend noemt de inspectie het dat in een groot aantal van de onder zochte bedrijven aan machines ge breken werden vastgesteld. Beveili gingen waren buiten werking ge steld en soms ontbraken deze ge heel. De arbeidsinspectie heeft in 1990 tegen tien bedrijven proces-verbaal opgemaakt, omdat zij hun werkne mers veel te veel lieten overwerken. Bij controle stelde de inspectie in een aantal gevallen vast dat werkne mers voor wie een 38-urige werk week gold inclusief overwerk soms Hoofdinspecteur ing. W.M. van der Poel van de arbeidsinspectie, die dit gisteren desgevraagd heeft meegedeeld, noemt deze situatie onaanvaardbaar. Door de lange werktijden kunnen volgens hem ge vaarlijke situaties in de betrokken bedrijven ontstaan. Hij heeft aange kondigd dat de inspectie strenger op deze overtredingen gaat letten en in voorkomende gevallen eerder gaat verbaliseren. De tien bedrijven zijn vooral te vinden in de sectoren metaal, che mie (vooral onderhoud aan installa ties) en transport. Van der Poel wil de namen van de bedrijven niet noe men. Het zou gaan om middelgrote bedrijven met 100 tot 250 perso neelsleden in vaste dienst. De in spectie heeft geen onderzoek ge daan naar de reden van het uitzon derlijke aantal overuren. Zij heeft wel de indruk dat het in een Mttltal gevallen wordt veroorzaakt door het tekort aan vakbekwaam perso neel. AMSTERDAM (ANP) Naar het voorbeeld van de Duitse centrale bank heeft De Neder- landsche Bank haar rentetarieven met ingang van vandaag, een half procent verhoogd. Fi nanciële kringen verwachten dat de banken de verhoging niet aan hun klanten zullen doorberekenen. Uitkering Bredero De vereffenaar in het faillissement van het bouwconcern Verenigde Bedrijven Bredero verwacht dat de totale uitkering aan de concurrente crediteuren in totaal zal kunnen uit komen op 90 procent van hun vor deringen. Eerder werd een percen tage van 85 genoemd. Bulgarije/IMF Bulgarije heeft een principe-ak koord bereikt met het Internationa le Monetaire Fonds (IMF) over fi nanciële steun voor hervorming van de in een diepe crisis verkeren de economie. Het gaat om een le ning 200 tot 300 miljoen dollar. Roebel geschrapt De nationale bank van Finland heeft gisteren na veertig jaar voor het laatst de waarde van de roebel genoteerd op de lijst van wissel koersen. Directeur Juhani Laurila van de Sovjet-afdeling van de bank zei dat het geen zin meer had de 'verrekenroebel' te noteren nu er een einde was gekomen aan de praktijk van ruilhandel tussen Fin land en de Sovjetunie. Olieproduktie De olieproduktie van de Sovjetunie was in januari acht tot negen pro cent kleiner dan in dezelfde maand van 1990. De steenkoolproduktie in het land verminderde met ongeveer eenzelfde percentage. De Sovjetu nie is 's werelds grootste olieprodu cent, maar haar produktie is de af gelopen anderhalfjaar sterk.terug gevallen door onder meer veroude ring van installaties. 'Bijna doorbraak' Het wereldhandelsoverleg binnen de GATT "staat op het punt van een belangrijke doorbraak" als gevolg van een dramatische verandering in het standpunt van de Europese Ge meenschap inzake landbouwsubsi dies. Dit heeft de Amerikaanse mi nister Yeutter van landbouw giste ren verklaard tegenover journalis ten. Topman Fokker De directeur marketing en verkoop van Fokker Aircraft, C.H. Biersma, legt per 1 maart zijn functie neer. Biersma gaat weg omdat hij proble men zou hebben met het gevoerde beleid bij de vliegtuigbouwer. Een woordvoerder van Fokker wilde geen verder commentaar geven. Jordanië vrijwel aan de grond AMMAN (DPA) - De economie van Jordanië staat aan de rand van de afgrond. Door de zware bombar dementen op de verbindingsweg tussen Baghdad en Amman dreigt er een energiecrisis in het land. De oorlog heeft alle aanvoerwegen af gesneden. Olie, onderdelen en be langrijke voedingsmiddelen komen Jordanië nog maar in zeer kleine hoeveelheden binnen. Bovendien zit al ruim 40 procent van de Jorda- niërs zonder werk. Sinds het begin van de oorlog op 17 januari teert het economisch en militair zwakke Hasjemitische Ko ninkrijk Jordanië flink in op zijn ka pitaal. De olietoevoer vanuit Irak is inmiddels met negentig procent ge daald. Jordanië verbruikt dagelijks 65.000 vaten olie (van 159 liter). Door het wegvallen van de handel met Irak en Kuwayt, het toerisme en de salarissen van de 325.000 Jor- daniërs die in het buitenland wer ken, en door de blokkade van de ha ven Aqaba is de economie van het koninkrijk de ondergang nabij. Van 2 augustus tot eind december heeft het land 1,5 miljard dollar aan in komsten verloren. NORG (GPD) De Nederlandse Aardolie Maatschappij NAM in As sen en de Gasunie in Groningen gaan gezamenlijk een ondergrond se opslag van aardgas realiseren in het bestaande en gedeeltelijk leeg gepompte gasveld Norg. Beide maatschappijen hebben hiertoe be sloten om kleine gasvelden econo misch beter te kunnen exploiteren en om plotselinge pieken in de gas- vraag op te kunnen vangen. Het project kost ongeveer een miljard gulden. De bouw van de in stallaties worden zo veel mogelijk uitgevoerd door noordelijke bedrij ven. Voor beheer en onderhoud ont staan ongeveer 25 permanente ar beidsplaatsen. Het plan is een rechtstreeks ge volg van het Nederlands gasbeleid voorrang te geven aan de ontwikke ling van kleine gasvelden om zo het grote gasveld bij Slochteren te spa ren. Omdat het ontwikkelen van de tientallen kleine gasvelden in het Noorden en op de Noordzee erg duur is, wil de Gasunie de afname hiervan redelijk constant houden. Dit betekent dat er in de zomer, wanneer de vraag laag is. vooral gas wordt geproduceerd dat niet uit Groningen komt. Zelfs dan kan sprake zijn van overcapiciteit en dat gas wordt in Norg opgeslagen. BRASILIA (AP) - De Braziliaanse minister van landbouw, Antonio Cabrera, heeft gisteren aangekon digd dat palmolie als een nieuwe al ternatieve brandstaf beschikbaar is voor zware landbouwmachines en vrachtwagens. Dezelfde dag maak te minister Cardoso (economie) nieuwe maatregelen bekend omm de economie nieuw leven in te bla- Een mengsel met de naam "den- diesel", bestaande uit 74 procent palmolie en 24 procent dieselolie, blijkt uit tests met een personenau to een hoog rendement op te leve ren 18 kilometer per liter. Ook in een bus deed de brandstof het goed. Cabrera zei niet wat de produktie- kosten van de nieuwe branstof wa- Volgens de minister heeft Brazi- US DIM dan 70 miljoen hff toen palmbomen, waarvan de noten ge schikt zijn voor de olieproduktie Cabrera zei verder dat het mengsel rel honor i dan corn, entionele brandstoffen als benzine en alcohol. Brazilië begon aan het eind van de jaren zeventig aan het ontwikke len van een alternatief voor benzine nadeolieprn van 1973 en 1979 Ongeveer 30 procent van de 13 miljoen voertuigen in het land rijdt op ethanol, alcohol die wordt ge wonnen uit de suikerriet die in het land groeit Brazilië importeerde voorheen tegen de 20 procent van zijn oliebehoefte uit Irak en Ku- Het promessedisconto het tarief dat als basis dient voor de rente die de banken hun klanten in rekening brengen is daarmee gebracht op 9 procent. De andere belangrijke ren tetarieven (wisseldisconto nu 7,75 procent, voorschotrente 8.5) gaan eveneens een half procent omhoog. De officiële rentetarieven zijn lang stabiel geweest. Op 2 november 1990 werden zij met een kwart pro centpunt verhoogd. Daarvoor zijn zij ruim een jaar gehandhaafd na op 6 oktober 1989 met een vol punt te zijn verhoogd. Nederland loopt met zijn renteta rieven gewoonlijk in de pas met Duitsland omdat de gulden binnen het Europese Monetaire Stelsel (EMS) min of meer aan de mark vastzit, gezien de economische ver wevenheid tussen de twee landen. Duitsland besloot tot verhoging van de tarieven om die beter te doen aansluiten bij de tarieven die com merciële banken hanteren. Verhoging van de rente maakt de mark aantrekkelijker voor beleg gers. Dat bleek op de Europese wis selmarkten. waar de aandacht van de dollar werd weggetrokken. De koers van de dollar zakte kort na de bekendmaking in Frankfurt met een cent tot 1,6700 gulden. Gewaarschuwd Later op de dag verklaarde Bundes bank-president Pöhl dat de rente verhoging past in het monetaire be leid van zijn bank dat is gericht op stabiliteit. Beheersing van de hoe veelheid geld in omloop is de basis van het beleid van de Bundesbank, niet de rente of de wisselkoersen, al dus Pöhl. De Bundesbank heeft er al een aantal malen voor gewaarschuwd dat ze wellicht haar rente zou verho gen. De bank wtes daarbij op de enorme bedragen die de regering in SEOUL - Een Zuidkoreaanse vrouw loopt langs een winkel in Seoul. Bonn moet lenen om de eenwor ding van beide Duiislanden te be kostigen. De laatste tijd zijn daar nog de bedragen bijgekomen die Duitsland beschikbaar stelt voor de Golfoorlog. De Duitse vereniging van banken brengt de renteverhoging mede in verband met de bezorgdheid van de Bundesbank over de gevaren die het loonbeleid en financiële beleid meebrengen voor de waarde van de mark. De centrale bank is terecht niet bereid om houding van de cao partners op te vangen, aldus de bankvereniging. Eerder op de dag werd bekend dat de metaalvakbond IG Metall de nieuwe cao-onderhan delingen ingaat met een looneis van 10 procent. DAVOS Gisteren is in davos het jaarlijkse Wereld Economische Fo rum weer begonnen. De veiligheids maatregelen zijn verscherpt uit angst voor eventuele aanslagen te gen de belangrijke sprekers.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5