Media-oorlogjes rond de Oorlog Amerikanen schaffen op grote schaal 'oorlogs-souvenirs' aan Noordwijk ziet af van carnavalsmis Peter Arnett is niet de enige verslaggever in Baghdad' PAGINA 2 VRIJDAG 1 FEBRUARI 1991 OORLOG IN DE GOLF DEN HAAG (GPD) De Nederlandse omroepen zijn. na dertien dagen van ongekende samenwerking, weer als vanouds verdeeld. Dinsdag staakte 'de Gezamenlijkheid' de uitzendingen op Nederland 3. Oorlogjes rond De Oorlog doen zich ook in de media elders in Europa voor. Problemen met de programmering, ruzie met de kijkers, de politiek of tussen media onderling. Zo is de Spaanse krant El Mundo in gevecht geraakt met het veel beju belde Amerikaanse tv-station CNN. Dat blijft erop hameren dat CNN- correspondent Peter Arnett de eni ge westerse journalist is die nieuws uit Baghdad stuurt. Toch weet CNN heel goed dat er naast Arnett nog een andere westerse journalist in Irak werkzaam is. Want naast Ar nett bleef ook El Mundo-verslagge- ver Alfonso Rojo achter toen het in ternationale perskorps de wijk nam naar de Jordaanse hoofdstad Am- Hoewel Rojo niet beschikt over de geavanceerde apparatuur van Arnett, slaagt ook hij erin om nage noeg elke dag reportages uit Bagh dad te versturen. El Mundo heeft CNN gevraagd of Rojo voor zijn ver halen ook over de satelliettelefoon van Arnett kan beschikken. De Amerikanen weigerden dat. met het argument dat de Irakezen dat niet toestaan. El Mundo is daar woe dend over. Het spreekt van een 'nieuwsmonopolie. dat van de oor log een show maakt'. Gezichtsverlies 'Oorlog' is het in Duitsland tussen de kranten en de regering-Kohl. De kranten zi jn het zelden in de recente Duitse geschiedenis zo oneens ge weest met de koers van de regering als in de Golfoorlog. Terwijl Kohl en zijn hele kabinet hoopten zwijgend buiten schot te kunnen blijven, had den de kranten, van links tot rechts, al partij gekozen voor de geallieer den en de Israëliërs en tegen de ei gen regering Onder aanvoering van de Sprin ger-pers met zijn machtige boule vardblad Bild en de serieuze Welt. werd schande gesproken van de De Europese radio- en televisiestations en kranten strijden elk op hun ma nier om de aandacht. Deze Britse soldaten in de Saudische woestijn zweren bij de uitzendingen van de legerradio. passiviteit van de regering. De bla den voorspelden enorm internatio naal gezichtsverlies. Zelfs Neder land wordt door de VS beter op de hoogte gehouden van de ontwikke ling dan wij, jammerde Bild. De toonaangevende Frankfurter Allge- meine oordeelde koel over de rege ring: "Gewogen en te licht bevon den". De houding van de Belgische re gering in de Golfoorlog afwach ten en als het even kan vooral niet meedoen wordt blijkens enquê tes door de meerderheid van onze zuiderburen gedeeld. Een houding die ook zijn weerslag vindt in het kijkgedrag van de Belgen. Die laten immers de Golfoorlog het liefst aan zich voorbijgaan. De BRT en de commerciële VTM besteden buiten de journaals om dan ook weinig aandacht aan de oorlog. Audimat n Frankrijk hebben televisie-ma kers te maken met een constante nachtmerrie en die heet 'Audimat'. Aan de hand daarvan worden kijk cijfers en de daarmee samenhan gende advertentietarieven vastge steld. Als een programma niet in de smaak valt, gaat het er uit. Ook de programma's over de oorlog in de Golf zijn aan die Audimat onder worpen. Vanaf de eerste dag van de oor logshandelingen hebben de naar de Golf uitgezonden Franse reporters tot nu toe niet veel anders kunnen beweren dan dat ze niets hebben ge hoord en niets hebben gezien. Het hangt dan ook louter van hun pro fessionele babbelkunde af of ze op het thuisfront ook nog recla mespots blijven trekken. In Groot-Brittannië hielden kort na het uitbreken van de Golfoorlog niet zozeer de programma-makers alswel de meeste kijkers het wel voor gezien. De Amerikaanse bom die met een laserstraal door een ventilatieschacht het hoofdkwar tier van Saddams luchtmacht bin nengleed? Oude koek. De JP233 bom die op een startbaan ontplofte en de landmijntjes die aan kleine parachutes in de bomkraters vie len? Een afgelikte boterham. De oorlog was nog geen week oud, en de halve natie was tot militair ex pert omgeschoold. BBC en de commerciële ITN zon den de eerste dagen bijna 24 uur per dag uit. Vooral de BBC ging weinig scrupuleus te werk. Het televisie budget werd achteloos met zeven miljoen gulden overschreden, po pulaire series geschrapt, kinderpro gramma's naar het tweede net ver bannen. De resultaten waren er naar. In de eerste oorlogsweek wer den de kijkcijfers voor de journaals verdubbeld (tot bijna 13 miljoen voor het 21.00 uur journaal). Van onze correspondent Henk Dam WASHINGTON Buiten het metrostation Rosslyn, even buiten de Amerikaanse hoofdstad Washington, verkoopt John Ebert dezer dagen zijn t-Shirts. Ze kos ten zeven dollar per stuk en ze laten de Amerikaanse vlag zien, een tank, een straaljager en een fregat. "Ope ration Desert Storm" staat er op en "These colors don't run" een woordspel, omdat de zin zowel "Deze kleu ren lopen niet door (in de was)" betekent als "Deze kleuren (met andere woorden: deze vlag) lopen niet weg". Ze verkopen goed. zegt John. "They're hot". Maar hij weet dat dat een tijdelijke zaak kan zijn. "Je weet niet hoe lang ze het blijven doen. Maar als ze niet meer lopen, ga ik gewoon weer petten en handschoenen verkopen, zoals altijd". Ebert is maar een van de vele Amerikanen die een extraatje verdient dankzij de oorlog 10.000 kilometer verderop. De souvenir-industrie draait op volle toeren, in de vlaggenfabrieken worden overuren gemaakt, en neringdoenden van boekhandels tot speelgoedzaken hebben haastig hun voorraad en etalages aangepast aan de actualiteit. Het klinkt cru maar het is niet anders: voor handel drijvend Amerika is de Golf-oorlog een onverwacht commercieel buitenkansje. De winkels voor feestarti kelen en kaarten bijvoorbeeld hebben bijna zonder uitzondering speciale, aan de oorlog gewijde afdelin gen ingericht. Je kunt er vlaggen kopen, papieren hoeden en ser vetten met het rood, wit en blauw van "Old Glory" er op, voorgedrukte kaarten die je naar militairen in de Golf kunt sturen, buttons en t-shirts met intens pa triottische boodschappen of hele nare mededelingen voor de heer S. Hussein uit Irak van het gehalte: "Let's nuke the bastard" (laten we een atoombom op die schoft gooien). Een van Washington's beste boekhandels, Politics and Prose, heeft sinds kort enkele tientallen oorlogs boeken in de etalage staan. De drie bestverkopende boeken van de afgelopen twee weken gaan over het Midden-Oosten, aldus eigenaresse Barbara Cohen. Kaarten van het Midden-Oosten verkopen ook als warme broodjes. In de Map Store in Washington zijn dit soort kaarten vrijwel steeds uitverkocht. Naar militaire goederen is meer en meer vraag. Pet ten. leren pilotenjasjes, identiteits-armbanden zoals soldaten die dragen, vliegen de winkels uit. Toys-R-Us verkoopt zelfs kruippakjes in camouflagekleuren voor baby's. Kinderen, en dan vooral jongetjes, gaan de ene na de andere speelgoedzaak af op zoek naar plastic modellen van F-15 en F-16 straaljagers. B-52 bommen werpers en andere vliegtuigen die bij het bombarde ment van Irak zijn ingezet. Op dezelfde manier worden modellen van tanks en schepen van de schappen weggerukt. Menige winkel heeft oude bouw-pakketten van dit soort wapentuig nu voorzien van stickers waarop staat: "Zoals ge bruikt bij Desert Storm". Uiteraard heeft Hollywood het verse gat in de markt ontdekt. Ten minste drie films over de oorlog zijn op dit moment in voorberei ding, te weten: "Desert Shield", "Desert Storm" en "Human Shield". Tenslotte zijn dit absoluut gouden tijden voor de verkopers van gasmaskers. De Amerikanen hebben hun verslaggevers in Israel en Saudi-Arabie met de maskers voor op hun tv's gezien, en zijn nu bang dat het spoedig de beurt aan henzelf zal zijn. Amerikaanse jongetjes breiden momenteel hun speelgoedcollectie uit met miniaturen van de vliegtuigen, die in de Golfoorlog worden ingezet. Jacht vliegtuigen zijn zeer in trek. (foto epa> Bompakket MADRID Ruim een maand na de jaarwisseling worden er bij mij nog kerstkaarten en beste wensen voor het nieuwe jaar bezorgd. Dat komt niet door slordige afzenders, maar kan geheel op het conto van de Spaanse posterijen worden geschreven. Want van alle Opmtart voorzieningen is de bezorging van brieven en postpakketten in Spanje het slechts geregeld. Een brief naar Nederland doet er minstens een week over, meestal langer, maar erger nog ishet met de lokale post gesteld. Die kan gerust een maand onderweg zijn. Zo zat er vorige week een uitnodiging vooreen persconferentie in mijn brievenbus, die al op 15 november was verstuurd. Ook de uitnodiging voor de officiële receptie van het ministerie van informatie voor buitenlandse correspondenten, die in de tweede week van december plaatsvond, heb ik tot nu toe niet ontvangen. Toch heeft het ministerie me verzekerd dat er een uitnodiging verstuurd is. Hoewel de situatie bij de Spaanse post het hele jaar rampzalig is. lijken alle stmcturele problemen waarmee de post te maken heeft wanbeheer, stakingen, ziektes en ontslagen rond de feestdagen samen te komen. Ik ben eens gaan kijken op het postkantoor van Pozuelo, waar mijn post verzameld wordt. De chef liet me de sorteerruimte zien, die tot aan de nok gevuld was met postzakken. Tussen de honderden postzakken stond zegge en schrijven één persoon iets te doen dat op sorteren leek. Het was dan ook een wonder, dat ik de volgende dag toch een flinke zak met achterstallige post thuis bezorgd kreeg. Vanwege het slechte functioneren van de posterijen zijn vele Spaanse bedrijven ertoe overgegaan zelf de bezorging ter hand te nemen. Particuliere postbedrijfjes en koeriersdiensten doen gouden zaken, als tenminste hun personeel niet ook in staking is. Daarnaast worden uitnodigingen voor recepties en persconferenties altijd telefonisch bevestigd om te voorkomen dat er niemand op het geplande tijdstip komt opdagen. Maar de overbelasting van de particuliere koeriers als gevolg hiervan kan ook weer problemen met zich meebrengen. De promotie afdeling van de Canarische Eilanden bijvoorbeeld nodigde begin januari haar relaties uit voor een nieuwjaarsreceptie. Deze uitnodiging natuurlijk verstuurd met een koeriersdienst ging vergezeld met een relatiegeschenk. Omdat ik niet thuis was. werd het Canarische pakketje door de portier van het complex waar ik woon, in ontvangst genomen. De koerier vergat in zijn haast te vertellen wie het pakketje had verstuurd en wat er inzat. De alerte portier vertrouwde het zaakje niet en dacht aan een bompakket. Niet helemaal vreemd in een land, waar de Baskische terreurorganisatie ETA wekelijks zulke pakketten rondstuurt. Misschien dacht hij ook wel aan een aanslag van een pro- Iraakse groepering. Ik heb het van de portier vernomen, maar het moet een kostelijk schouwspel zijn geweest. De door hem ingeschakelde politie stuurde onmiddellijk met sirene-geloei de anti-terreurbrigade, die zich met verve over het verdachte Canarische blik ontfermde. Met de nodige omzichtigheid en deskundigheid werd het blik uiteindelijk toch met een ordinaire blikopener geopend en tot opluchting en hilariteit van iedereen zat er alleen maar een 'promotievideo' in. Eerlijk is eerlijk: de Spaanse posterijen verwaarlozen misschien hun taak, maar dat kan beslist niet gezegd worden van mijn 'portero'. GEESTELIJK LEVEN Speciale vredesdienst in St. Jeroen NOORDWIJK - De carna valsmis, die dit jaar voor óe derde maal in de St. Jeroen in Noordwijk zou plaatsvinden, gaat niet door, doch wordt vervangen door een vredes dienst. Prins Apollo I en de Raad van Elf zullen wel aan wezigen zijn, maar dit keer zonder "alle toeters en bel len", aldus pastoor W. J. Kleijn. Volgens de Noordwijkse pastoor is hiertoe besloten met het oog op de Golfoorlog, de situatie in Afri ka en "het onrecht dat de volken in de wereld wordt aangedaan". Kleijn: "Laten we dat vooral niet vergeten". In de dienst, die nu op 10 februari, de zondag voor carna val, wordt gehouden, zal het the ma vrede centraal staan. Zo zal de Jeugdprins voorbede doen. "Dat zal ongeveer gaan van: God, u weet dat ik de prins ben, wat hebben we er met z'n allen een zootje van gemaakt. Toch wil len we het feest van de verbroede ring vieren...Prins Apollo I zal, zonder zijn feestkledij, na afloop van de dienst toelichten waarom het feest is aangepast. Volgens Kleijn kon carnavals vereniging 'de Noortukkers' zich goed vinden in deze wijziging. De vereniging besloot zelf alle bui tenactiviteiten als de optocht en kroegentocht af te lasten. De dienst houdt wel het karakter van een gezinsmis: het kinderkoor zal zingen en de 'Hofkapel' zorgt en kele malen voor een "gepast mu zikaal intermezzo". Pastoor Kleijn toont zich zeer enthousiast over de carnavals- mis, die de laatste twee jaar in de St. Jeroen is gevierd. In het begin was er in de parochie "heel veel tegenstand", maar die verdween toen de mensen ontdekten dat het een "heel stijlvolle viering" be trof. Geen puntmuts "De Prins is er. en de Raad van Scenario voor priesters. Het bisdom Rotterdam publiceert binnenkort een 'scenario' voor de verdeling van priesters en pasto raal werk(st)ers over de veertien dekenaten. Het bisdom verwacht dat het aantal priesters in de 205 parochies in 1995 zal zijn gedaald tot 135 en dat er dan ongeveer 50 pastoraal werk(st)ers zijn. Het plan, dat wordt opgesteld door de benoemingenafdeling van het bisdom, verdeelt de pries ters op basis van objectieve gege vens of criteria, zoals het aantal parochies en gelovigen, de onker kelijkheid, de oppervlakte van het dekenaat en de mogelijkhe den om vrijwilligers in het pasto rale werk in te schakelen. De priesterraad vraagt zich af of het wel verstandig is om het aantal priesters per dekenaat vast te leg gen. Intrede ds. Van der Bom. Ds. G. H. van der Bom wordt zondag als predikant verbonden aan de Gereformeerde Kerk van Leiden. Bevestiging en intrede vinden plaats in een dienst in 'De Regen boog' (Watermolen 1), die om tien uur begint en mede geleid wordt door ds. A. Alblas. Jubileum Schlatmann. Zon dag wordt in de Meerburgparo chie in Zouterwoude het 35-jarig priesterfeest van pastoor J. M. Schlatmann gevierd met een plechtige hoogmis, die om half elf begint. De andere diensten en die op zaterdagavond vervallen. Elf, maar ik loop natuurlijk niet zelf met een puntmuts op. Het heeft iets uitbundigs, maar we maken er geen gekke boel van". Hoewel het oorspronkelijke ka rakter van carnaval als voorberei ding op de vastentijd verloren is gegaan, hecht hij nog steeds grote waarde aan het feest. "Het is het feest van de verbroedering, van het er voor elkaar zijn". Kleijn hoopt naast veel paro chianen ook op veel gasten in de dienst. De pastoor heeft geen en kel bezwaar tegen deze zoge noemde 'dagjesmensen'. Kleijn: "Nee. waarom zou ik? Ik hoop dat ze na afloop zullen zeggen: God, het is toch niet zo gek in de kerk. Blijkbaar voelen een heleboel mensen zich daar thuis". Overigens blijkt volgens Kleijn ook een vredesdienst door velen gewaardeerd te worden. De spe ciale dienst, die op 14 januari de dag voor het VN-ultimatum aan Irak afliep - plaatsvond, werd door zeker duizend mensen bezocht. De vredesdienst in de St. Jeroen in Noordwijk op 10 februari be gint om elf uur. Kerkelijkheid heeft nauweli jks invloed op seks DEN HAAG (ANP) - Kerkelijke betrokkenheid beïnvloedt bij de meeste Nederlandse rooms-ka- tholieken nauwelijks de manier waarop zij met hun relatie en met seksualiteit omgaan. Dit blijkt uit een onderzoek van het onder zoeksbureau KASKI, dat mede op verzoek van de bisschoppen conferentie is uitgevoerd. "Men is niet ongelovig, men is niet onkerkelijk, men permitteert zich niet alle vrijheid op het ge bied van relaties en seksualiteit, maar wat God en kerk ermee te maken hebben blijft in het vage", concludeert het KASKI. "Alleen als er nadrukkelijk naar gevraagd wordt, stemmen gelovigen vaker dan anderen in met voorgelegde religieus geladen uitsprakeh over relaties en seksualiteit". Het KASKI benaderde in totaal 1.038 katholieken, die via een steekproef waren verkregen uit adressenbestanden van katholie ke vrouwenorganisaties. Via pas tores werden ook pas gehuwden, ongehuwd samenwonenden en homofielen geselecteerd. Het KASKI kreeg 569 ingevulde en quêteformulieren retour. Voor het overgrote deel van de respondenten is het geloof in God geen bron van kerkelijk gedrag. Zij nemen deel aan kerkelijke ac tiviteiten, omdat ze zich ervan be wust zijn katholiek te zijn, of om dat ze het geloof van groot belang vinden. Het duidelijkst wordt dit zicht baar bij de groep 'kerkelijk hu wenden'. "Zij hebben weliswaar een band met het instituut kerk. maar niet omdat ze gelovig zijn". TIRANA Duizenden jeugdige en oudere moslims verdrongen zich gisteren bij de grootste mos kee van Tirana, de hoofdstad van Albanië. Het is voor het eerst sinds lang, dat het communistische re gime in Albanië toestaat dat de godshuizen de deuren weer ope nen.' ('®to AP> Madrid Ruud de Wit

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2