Jongbloed start zonder Joosten met Crime Time Nederland kijkt meer tv STER lijdt nauwelijks schade door Golfoorlog Meer gezamenlijke radio uitzendingen over Golf 'J van de Acht9 terug MC HAMMER IN AHOT PAGINA 24 RTV-SHOW VRIJDAG 1 FEBRUARI 1991 HILVERSUM „Achteraf bezien is het eigenlijk heel goed, dat het programma Jongbloed Joosten in juni vo rig jaar als gevolg van het vertrek van Astrid naar de VARA beëindigd is. Na drie seizoenen en 100 uitzendin gen wilden we wel eens iets anders", zegt Jaap Jongbloed (35). Zonder Joosten keert Jongbloed vanaf vanavond na ruim een half jaar op dc; TROS-schermen terug als pre sentator van een geheel nieuw veertiendaags magazine: 'Crime Time'. Het nieuwe Jongbloed-pro gramma zal het midden hou den tussen een talkshow en een actualiteitenprogramma. Met als specialisatie: Grote en kleine criminaliteit. Jongbloed: „Voor Jong bloed Joosten werd het steeds moeilijker gasten te vinden, die niet voor die vele andere talkshows op de Ne derlandse tv waren uitgeno digd. Voordat er sprake van was dat Astrid zou vertrek ken, hadden we al over een nieuw jasje voor het program ma gepraat. Eén van de moge lijkheden, die tijdens een ver gadering met de redactie vo rig jaar werden geopperd, was een programma over misdaad en alles wat daar aan grenst te gaan maken. Dat sprak mij meer aan dan weer in dezelfde vergaarbak van 22 Nederland se talkshows te gaan zitten". Afkicken - Waarom ben je niet meteen met ingang van het nieuwe tv- seizoen -in oktober dus - met Crime Time van start ge gaan? Moest je eerst van Jong bloed Joosten afkicken? Jongbloed: „We wilden het programma gedegen voorbe reiden. Het was niet eenvou dig deskundige mensen te vinden. Maar tegelijkertijd vond ik het inderdaad wel' prettig om even af te kicken. Elke week, drie jaar lang, dat programma maken, vond ik erg zwaar. En dan heb ik het niet over het presenteren, want dat onderga ik niet als het zwaarste werk, maar voor al over het produceren". Zelfde idee Voor Crime Time is een ge heel nieuwe redactie samen gesteld. Jongbloed: "De for mule voor het programma heb ik samen met Peter R. de Vries, hoofdredacteur van het weekblad Aktueel en ex-mis daadverslaggever van De Te legraaf, bedacht. Peter bleek ook al geruime tijd met een formule voor een dergelijk tv- programma rond te lopen." - Een bekende stelling in tu land luidt, dat kijkers graag naar ellende en sores van een ander kiikt. Jullie program- HILVERSUM (GPD) De Stichting Ether Reclame (STER) on dervindt nauwelijks schade door de extra aandacht op met name Nederland 3 voor de oorlog in de Perzische Golf. Een aantal ad verteerders heeft wel te kennen gegeven tv-commercials liever op een andere zender te zien of pas later in het jaar, maar de STER verliest volgens adjunct-directeur P. Kenninck nauwe lijks inkomsten door de oorlog. Volgens Kenninck zijn er zo'n zes adverteerders die liever hun commercial uitstellen naar een later tijdstip, omdat zij het niet kies vinden nu hun reclame op Nederland 3 te laten zien. Daar onder zijn volgens de adjunct-directeur van de STER oliemaat schappijen en luchtvaartmaatschappijen. HILVERSUM (GPD) - De uitzendingen over de Golfoorlog op Radio 1, die de Hilversumse omroepen in gezamenlijkheid maken, zullen worden uitgebreid. Dat heeft het Copra, het college van radiopro grammadirecteuren, gisteren besloten. De uitzendingen beginnen op vaste tijden, maar krijgen een vari abele lengte, afhankelijk van het nieuws uit het Golfgebied en het aanbod van overig nieuws. De uitzendingen beginnen om 7, 8,12,13, 17 en 18 uur. Eén redacteur wordt belast met een 'nachtdienst' zodat - als de oorlog zeer belangrijke ontwikkelingen kent - ook tijdens de nachtelijke uren het gezamenlijk programma binnen korte tijd kan worden gestart. Het nieuwe uitzendschema geldt in elk geval tot half februari. Jaap Jongbloed: 'Ik vond het wel prettig om even af te kicken' <foto gpd» Jongbloed: „Ik werk bij de TROS en dan weet je, dat je voor een groot publiek werkt. Als TROS-programmamaker probeer ik te bereiken, dat veel mensen kijken, in de hoop op die manier toch nog een klein stukje informatie over te brengen naar een doel groep, die anders die informa tie helemaal zou ontgaan, Wij zijn bij het maken van de plannen voor dit programma niet uitgegaan van de gedach te, dat mensen graag naar el lende van medeburgers kij ken." Lifestyle tv-zender voor vrouwen HILVERSUM - Een eigen tijds vrouwenblad op televi sie. Zo de producent 'Lifesty le', een nieuwe tv-zender die sinds deze week op kanaal 3 te ontvangen is. In 'Lifestyle' dus veel 'vrouwenonderwerpen': fitness, interviews, kookru- brieken, maar ook komische series, spannende films en 'in teressante gasten'. Lifestyle is op werkdagen tussen elf en zes uur en in het weekeinde van één tot vijf uur te ontvangen. Oorspronkelijk is de zender op Engeland ge- örienteerd en dus zijn de pro gramma's Engelstalig. In de loop van dit jaar zal het groot ste deel van de progamma's Nederlandstalig worden. De presentatie is in handen van- Pam Rhodes en David Hamil ton. HILVERSUM 'Tv-cory- fee' Jos Brink laat vanaf eind deze maand een uit 1973, destijds zeer succesvol programma op de buis herle ven: 1 van de Acht'. RTL 4 brengt het programma-met- dc-lopende-band, het gees teskind van Mies Bouwman, vanaf 28 februari wekelijks op de buis. Voor wie het toen allemaal niet meemaakte: 1 van de Acht' bestaat uit een aantal spelronden waarbij de hu-' mor voorop staat en waarin acht kandidaten het tegen elkaar opnemen. Jos Brink hoeft het alle maal niet alleen te doen. Hij wordt bijgestaan door Lucie de Lange, de 'dochter van Cees' die al jaren in de musi cals van Brink meespeelt. Onderlinge concurrentie niet op prijs gesteld HILVERSUM (GPD) Onder linge concurrentie tussen de publieke omroepen wordt door de kijker niet op prijs gesteld. Dat is de kern van het betoog van onderzoeker René van Dammen van de afdeling Kijk en Luister Onderzoek (KLO) van de NOS in een artikel in het joumalistenvakblad Reporter. Van Dammen stelt in het blad dat meer coördinatie tussen de omroepen (onder druk van de komst van RTL 4) één van de oorzaken is van het verschijn sel dat er in Nederland weer meer naar tv wordt gekeken. Volgens Van Dammen is er sinds het eind vorig jaar weer sprake van een toename van de tijd die een Nederlander ge middeld per dag besteedt aan het kijken naar televisie. Sinds 1987 daalde die gemiddelde kijktijd van twee uur en twin tig minuten per dag in 1987 tot twee uur per dag in 1988 en Stijging Vanaf november vorig jaar ver toont het kijkgedrag echtei weer een stijgende lijn. De Ne derlander kijkt nu gemiddeld per dag twee uur en een kwar tier naar de buis. Dat is altijd nog vijf minuten minder dan in 1987. maar minder 'dreigend' Extra 42nd Street DEN HAAG De musical '42nd Street' die met de ori ginele Broadway-bezetting - dezer dagen in Den Haag op de planken stond, is met groot enthousiasme ontvangen. Re den voor de organisatie om het doek voor deze musical nog niet te laten vallen. Het musicalgezelschap zal in het Haagse Danstheater van 6 tot en met 13 februari een serie extra voorstellingen geven. Voor informatie over kaart verkoop: de VW-kantoren of het Danstheater (070- 3604930). dan de daling die zich in 1988 en 1989 aftekende. Hilversumse beleidsmakers vroegen zich met de handen in het haar af wat de oorzaken van deze da ling waren. Volgens Van Dam men wordt een lopend onder zoek naar deze daling niet af gerond, omdat de gemiddelde kijktijd inmiddels weer is ge stegen. Overigens is de Neder lander met 135 minuten buis- vertier in vergelijking met an dere Europeanen nog een mati ge tv-kijker. De gemiddelde Belg kijkt al een paar minuten meer en een Fransman zit zo'n 179 minuten per dag naar zijn toestel te staren. In Europa zijn de Engelsen echte tv-verslaaf- den; een Brit besteedt per dag ruim 3,5 uur voor de buis. ROTTERDAM Rapfenomeen MC Hammer treedt zaterdag 6 april op in het Rotterdamse sportpaleis Ahoy'. De Amerikaanse zanger-danser geldt als een van de meest populaire popartiesten van dit moment. Van zijn jongste album 'Please Hammer don't hurt'em' werden alleen al in eigen land het afgelopen jaar negen miljoen exemplaren verkocht. Met dezelfde langspeler is MC Hammer tevens kanshebber voor maar liefst zes Grammy Awards. De voorverkoop voor Ahoy' begint morgen bij de beken de adressen. (foto ap> Witte heks De vredesmarsen in Engeland en Duitsland beginnen steeds meer op middeleeuwse proces sies te lijken. Als Magere Hein geschminkte demonstranten, gehuld in rouwkleding en met een zeis over de schouder, zeulen een doodskist met zich mee. Het doffe geluid van omfloerste trommen prent de omstanders het memento mori in. Het is dui delijk dat het omineuze jaar 2000 in aantocht is. In Londen ging ook een groep je heksen de straat op, om den volke hun afschuw van het oor logsgeweld in de Golf te tonen. Uiterlijk hadden ze niets ge meen met Eucalypta of de schoonmoeder van Sneeuwwit je; ze zagen er eigenlijk heel ge woontjes uit in hun winterjas sen en met hun stevige doorstap pers. Alleen het opgeheven bord 'Wicca Against War' verried dat we hier met afgezanten van moderne heksenkringen te doen hadden. 'e noemen zichzelf wicca, ar een oud-Engels woord, araan het latere witch (heks) ontsprongen zou zijn. De witte heksen, zoals ze ook wel ge noemd worden, beschouwen zichzelf als heidenen, die hun hemel met een heleboel natuur goden en natuurgodinnen be volken. Zij geloven, of willen weer geloven, dat dieren, plan ten, bergen en rivieren bezield zijn door geheimzinnige mach ten. Zij willen de natuUr weer aanbidden, in plaats van er roofbouw op te plegen. Hun hek serij is van het vrolijke soort, waarbinnen ruimte is voor dans en zangkunst. In de wicca- blaadjes overheerst dan ook een blijde toon: "We hebben gewan deld in de magische wouden, we zijn behekst door de oude Groe- Dingen, we kennen de Zilve- 7i Maagd van het Maanlicht en het geluid van gespleten hoe ven. We hebben de fluit gehoord in de schemering van de varens en we hebben de betoveringen gezien van de Fee en de Tijd hield haar adem in. Weef een be tovering van woorden, maak de magische knoop". Tijdens aller lei rituelen, waarbij de blote deelnemers met zwaarden, schalen en kelken druk in de weer zijn, tracht men met zich zelf en de kosmos in het reine te raken. Enkele jaren geleden, toen ik voor de radio een serie pro gramma's maakte over magie en bijgeloof, klopte ik ook bij de witte heksen op de deur. Hun heksenkring bevond zich in Zeist, langzamerhand het ma gisch centrum van Nederland, waar Hernhutters, antroposo- fen en vele andere sekten en stromingen hun hoofdkwartier hebben ingericht. De wanden van het bescheiden flatje in een buitenwijk waren behangen met posters van Griekse en Egyptische leden van het goden rijk en kleurenfoto's van beek dalen en hunebedden. In de woonkamer hing een doordrin gende wierooklucht. Uit de boxen van de cd-speler klonk het geluid van de stormwind die door de bossen en over de velden joeg. In een hoek van de kamer stond een eenvoudig altaar, met een kandelaar witte en een kan delaar zwarte kaarsen, en een schaal met een wijwaterkwast. Uit het gesprek werd wel duide-t lijk dat vele witte heksen een ka tholieke achtergrond hebben. Kennelijk hebben zij na het af scheid van de moederkerk hun nostalgie naar gewijde rituelen nooit kunnen onderdrukken. De gouden leefregel van de witte heksen luidt: "Doet wat gij wilt, mits het niemand schaadt". Een vrijheid-blijheid- regel dus, zo weggelopen uit de jaren zestig. Maar de heksen zelf vinden dit devies veruit su perieur aan de tien geboden van het christendom, want die zeggen alleen maar dat je be paalde dingen absoluut niet mag doen. Terwijl de regel van de wicca daarentegen juist alle verantwoordelijkheid bij het in dividu legt. Als eenmaal de magische cir kel getrokken is en de goden ver zocht zijn om in de geest aanwe zig te zijn, beginnen de heksen aan hun rondedans. Daarbij wordt een enorme energie stroom opgewekt die voor aller lei goede doelen aangewend kan worden. De stroom wordt door de hogepriester bijvoor beeld gedirigeerd naar een ziek of gedeprimeerd lid van de groep, dat thuis in bed ligt te zweten. Maar hij kan ook heel goed, zo vertelde hogepriesteres Diana mij, op een publiek per soon worden gericht dat met zijn daden de mensen schade berokkent. Geen wonder dat de heksen uit de vredesmarsen er zo vermoeid uitzhgen! Ze zijn natuurlijk dag en nacht in touw om de man uit Baghdad op an dere gedachten te brengen! Met hun toverkunsten dienen zij de geallieerde zaak. Volgens de in quisitie waren heksen vroeger handlangers van de duivel. Maar in deze tijd leggen zij de kleine satan juist het vuur na aan de schenen. DC POPULAIRE TV SERIE TV/// PEAKS HEEFT EEN VERRASSENDE INHOUD. o*r oe KVKtm Bl'j wa*en TOEN JJ LAURU, ste/tiooftoofN F KITS. IK WAS DE SHERIFF, BON6A WAS LUCKY LUKE EU JIJ

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 24