LEIDSCH DAGBLAD De Klerk schrapt pijlers apartheid 38 Biusim. Vrachtwagenchauffeurs: weg naar Baghdad hel Iraakse tanks zijn opnieuw Saudi Arabië binnengevallen LEIDSCH DAGBLAD Extreem-rechts loopt weg bij rede president 'Bij Khafji 200 Irakezen gedood en 400 gevangen' /RIJDAG 1 FEBRUARI 1991 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39462 Prijs fl. 1,45. 3UWEISHED (Rtr) - De reis naar 3aghdad staat gelijk aan een tocht ioor de hel met dode mannen in jrandende vrachtwagens, na bom- jardementsvluchten van de gealli- ?erden op trucks die olie en meel .ervoeren. Dit hebben Jordaanse :hauffeurs giseren gezegd. "Ik zag de dood met eigen ogen", •egt Mohammed Deeb tegen ver- ilaggevers na zijn reis over de Iraak- ;e snelweg naar de grenspost met fordanië bij Ruweished. "Ik ga niet erug. Ik was stijf van angst", zegt le vrachtrijder. Drie ziekenauto's van de fordaanse Rode Halve Maan kwa- nen gisteren uit Irak aan met wat ■en dokter in het ziekenhuis van tuweished, Mahmoud Khreis, aan- Geen lichaam meer "Een heeft geen lichaam meer. Zijn vlees was tot op het bot weggesmol ten. De andere twee zijn stukken houtskool", zegt Khreis. Minister van buitenlandse zaken Taher al-Masri van Jordanië be schuldigde woensdag Amerikaanse en geallieerde vliegtuigen die Irak bombarderen, er van dat die willens en wetens aanvallen uitvoeren op Jordaanse tank- en personenauto's op de Iraakse snelweg dicht bij de grens met Jordanië. Naar Masri zei waren dinsdag en woensdag vier Jordaniërs en een Egyptenaar gedood en negen tank auto's vernietigd. De multinationa le troepenmacht onder Amerikaan se leiding heeft gezegd dat de lucht aanvallen gericht zijn tegen militai re doelen en dat ze zodanig gepro grammeerd worden dat er geen bur gerslachtoffers vallen. Deeb (42) en andere chauffeurs zeiden dat ze gistermorgen een brandende olietankauto hebben ge zien met de chauffeur dood achter het stuur op 100 km snelweg tussen de Iraakse stad Ar Rutbah en de Iraakse grenspost Treibeel. Ze zagen een andere vrachtwa genchauffeur dood op de grond naast zijn wagen liggen nadat deze kennelijk was geexplodeerd. Zeker vier meelauto's en verscheidene personenauto's waren ook geraakt, zeiden zij. Een medewerker van de ambas sade van Vietnam in Baghdad, die 120 Vietnamese verpleegsters naar de grens begeleidde, zei dat hij twee dode vrachtautochauffeurs heeft gezien. "Ze zaten opgesloten in hun brandende voertuigen", zei hij, "de weg is bezaaid met bomkraters". Jordanië heeft zich gehouden aan de VN-handelssancties tegen Irak die na de invasie in Kuwayt aan Baghdad werden opgelegd, maar het is - met toestemming van de VN - olie blijven ontvangen uit Irak, dat zijn enige leverancier is. Jordaanse chauffeurs vullen hun tankauto's regelmatig bij een pompstation ten westen van Bagh dad. waarna ze hun vracht naar Jor danië terugbrengen. 'Auto's beschoten' Verscheidene reizigers hebben gis teren gezegd dat Jordaanse vrachtwagenchauffeurs meel en thee naar Irak vervoeren, wat in strijd lijkt met het VN-embargo lÓireis zei dat hij woensdag ook mensen heeft behandeld die ge wond waren geraakt bij de aanval len op de snelweg. Hun wonden wekken het vermoeden dat de vliegtuigen de auto's zowel beschie ten als bombarderen, aldus de dok- Maar weinig vluchtelingen kwa men de grens over in vergelijking met eerdere dagen. Onder hen wa ren Vietnamese verpleegsters die in Iraakse ziekenhuizen werkten. "Mijn land is het armste ter we reld als gevolg van de oorlog die Amerika heeft veroorzaakt", zegt de 35-jarige Ton Win. "Nu moest ik Baghdad verlaten omdat het wordt als Vietnam". OHANNE^ .TG (GPD) - De Zuidafrikaanse president De Klerk heeft vanochtend in iaapstad het ^nrappen van de drie belangrijkste apartheidswetten aangekondigd. In zijn -■de ter gelegenheid van de opening van het parlementaire jaar zei De Klerk dat de drie hoekstenen van 1 et apartheidssyteem", de bevolkingsregistratiewet, de groepsgebieden- 'et en de wetten op grondbezit, binnenkort verdwijnen. Het parlement moet zich nog ver de voorstellen van de regering uitspreken. ooral het feit dat de uit 1950 stam- ïende bevolkingsregistratiewet, et fundament van de apartheid en e basis van de huidige grondwet, ordt geschrapt komt als een com- lete verrassing. Alleen de bepalin- en die betrekking hebben op het inctioneren van het huidige parle- ïent, waar naast de blanken ook de leurlingen en Indiërs in aparte ka- ïers zitting hebben, blijven ge-- andhaafd tot de nieuwe grondwet i werking treedt. In de praktijk be- (VD opgetogen, VABN ontevreden >ver rede De Klerk >EN HAAG (ANP) - De Anti- partheidsbeweging Nederland LABN) is teleurgesteld over de toe- ?ggingen die de Zuidafrikaanse resident De Klerk vanochtend in et parlement heeft gedaan. De me- hanismen van de onderdrukking orden in stand gehouden, aldus de ABN in haar verklaring. De WD indt bij monde van kamerlid Weis- las dat de EG in reactie op de aan- ondiging dat binnenkort de laatste partheidswetten worden afge- chaft, de economische sancties ïoet versoepelen. hogelijk einde portboycot EN HAAG (GPD) De sportw'e- ld heeft verheugd gereageerd op ?t voorgenomen afschaffen van de atste apartheidsregels in Zuid- frika. Met het wegnemen van de atste discriminerende wetten, >mt vermoedelijk op korte termijn n einde aan de sportboycot van iid-Afrika. De kans is groot dat t land mag deelnemen aan de ympische Spelen, volgend jaar In ircelona. Het besluit daarover ardt waarschijnlijk al genomen dens het eerstkomende congres n het Internationaal Olympisch imité (IOC), in april van dit jaar in rmingham. ,ieen voetbal SIDEN - De Afdeling Leiden van KNVB heeft het programma van t weekeinde geschrapt. Door de rst zijn de velden onbespeelbaai worden. De 'grote' KNVB beslist de loop van de avond of er al dan et wordt gevoetbald. tekent de afschaffing van deze wet dat Zuidafrikanen niet langer wor den ingedeeld op grond van hun huidskleur. "Het einde van de apartheid en het schrappen van deze laatste dis criminerende wetten brengt ons aan het einde van een tijdperk waar in door middel van dwang werd ge probeerd het hoofd te bieden aan de verscheidenheid van volkeren en gemeenschappen binnen onze landsgrenzen", aldus De Klerk. De afgevaardigden van de ex treemrechtse Konservatieve Partij (KP) verlieten uit protest de zaal, toen de president deze maatregelen bekendmaakte. Een van hen noem de De Klerk "een verrader van het Afrikaner volk". De regering stelde het verdwij nen van de uit 1953 stammende gröepsgebiedenwet, die zwarten verbiedt in blanke wijken te wonen, verleden jaar al in het vooruitzicht, evenals het schrappen van beide wetten op het grondbezit. Deze wet ten, uit 1913 en 1936, behoren tot de beruchtste uit de geschiedenis van de apartheid. Op basis van deze wet ten werden zwarte boeren zonder compensatie van hun land verdre- De Klerk kondigde tevens een 'manifest voor het nieuwe Zuid- Afrika' aan. Dit manifest verklaart dat 'alle mensen in Zuid-A'frika op basis van een algemeen kiesrecht moeten deelnemen aan alle geledin gen van het landsbestuur en dat de rechten van alle individuen en min derheden, volgens het beginsel van non-racisme in de grondwet wor den beschermd'. Conferentie Over het onderhandelingsproces zei de president te hopen dat de meer-partijenconferentie, waar wordt onderhandeld over de nieu we grondwet, zo snel mogelijk van de grond komt. Het ANC heeft zich ook uitgesproken voor een derge lijk forum. De grootste zwarte oppo sitiebeweging houdt echter wel vast aan haar eis dat een grondwetge vende vergadering het laatste woord over de nieuwe grondwet heeft. De Klerk wees dit van de hand, evenals een andere eis van het ANC, een overgangsregering, waaraan het ANC deelneemt. Hij was echter wel bereid "andere leiders inspraak te geven bij de formulering van maatregelen". De president maakte verder voor lopige stappen bekend die het schrappen van de apartheid in het gemeentebestuur mogelijk maken en zegde meer geld toe voor zwart onderwijs en huisvesting. Hij kraakte verder harde noten over de campagne van 'massale ac tie' waarmee het ANC de regering onder druk zet en zei dat excessen niet worden getolereerd. Het ANC heeft opgeroepen vandaag massaal te demonstreren tegen de opening van het 'minderheidsparlement'. Hoogtepunt van de acties is een pro testmars onder leiding van ANC-lei- der Sisulu naar de parlementsge bouwen. Baby er toch bij SAUDI ARA- BIË Kapitein Joan Con ley van het Ameri kaanse leger met een fotootje van haar twee jarige dochter tje Stephanie op de helm. De kapitein u den in Saudi Arabië, waar ze bij een logistieke eenheid van de National Guard zorgt voor de be- voorading van de fronttroepen. (foto EPA) DEN HAAG (GPD/Rtr) - Iraakse tanks zijn vannacht opnieuw Saudi-Arabië binnengevallen. Dit hebben verslaggevers aan het front vanmorgen meegedeeld. Minstens drie Iraakse tanks wer den tijdens gevechten met Amerikaanse mariniers uitgeschakeld. Het treffen vond plaats ter hoogte van de Kuwaytse grensplaats Umm Hujul, ongeveer 80 kilometer ten westen van de kustplaats Khafji. Gisteren slaagden Saudische legereenheden er in Khafji op Iraakse troepen de heroveren. Duizenden Iraakse grondtroepen in Na de herovering door het Saudi- Kuwayt zouden inmiddels zijn op- sche leger van de grensstad, in de gerukt naar de grens met Saudi- jQop van gisteren, verplaatsten de Arabië. Ze werden opgemerkt door gevechten zich naar de grens met een eskader van de Amerikaanse Kuwayt. Over een grote afstand luchtmacht, die meldde dat een langs de grens is de afgelopen 24 konvooi van zo'n duizend tanks en uur gevochten, pantservoertuigen in zuidelijke richting trokken. De Iraakse versterkingen werden De geallieerden hielden gisteren afgelopen nacht heftig bestookt al rekening met een nieuwe Iraakse door de geallieerde luchtmacht, aanval. Bij Wafra, in het zuiden van Volgens een Engelse journalist die Kuwayt, waren vijf tot zes divisies met de vierde Britse legerbrigade samengetrokken, in totaal 50.000 meetrekt, werd de zeventien kilo manschappen. meter lange kolonne van Iraakse erioden iet zon oog en perio- chts en 's itends lichte matige rst. 's Mid- ;s om vries- *nt. Zwakke matige oos- wind. De vooruit- hten voor ndag tot en *t woensdag: 'roog. perio- n met zon en 'hte tot mati- vorst. WEERSVERWACHTING WEEKEINDE 2ófl3tebruarl SAUDI-ARABIË (UPI/Rtr) - Saudi sche militairen hebben vanmorgen verklaard dat bij de gevechten rond Khafji de afgelopen dagen ongeveer 200 Irakezen zijn gedood en dat er meer dan 400 gevangen zijn geno men. De militairen verklaarden dit tegenover verslaggevers die met het Saudische leger meetrokken naar het front. Eerder zeiden de geallieerden dat ruim 160 Irakezen gevangen waren genomen. Volgens de Saudi's zijn ook 46 vijandelijke voertuigen ver nietigd. Aan de zijde van de Saudi's, die Khafji heroverden met artille- riesteun van Amerikaanse mari niers, zouden vier mensen zijn ge sneuveld en acht gewond zijn ge raakt. Ook zijn twee tanks en zes voertuigen verloren gegaan, aldus de zegslieden. Het Pentagon maakte vanmorgen de namen bekend van de laatste vijf van de elf mariniers die tijdens de Iraakse aanval op Khafji werden ge dood. De namen van de overigen waren al eerder vrijgegeven. In Khafji werd vanochtend nog steeds geschoten. De geallieerde troepen die de stad hebben ingeno men, worden geregeld beschoten door Iraakse sluipschutters die zijn achtergebleven. Ook liggen overal landmijnen die door de Irakezen zijn achtergelaten. Volgens het Amerikaanse pers bureau CNN wordt ook in de omge ving van de stad nog gevochten tus sen geallieerden en delen van Iraak se eenheden die zich nog op Saudisch grondgebied bevinden Afgelopen nacht beschoten de Irak ezen Khafji nog met artillerievuur. militairen en voertuigen die naar de grens optrok aangevallen door geal lieerde bommenwerpers van het ty pe B-52. Londen heeft inmiddels inge stemd met een Amerikaans verzoek om B-52's in westelijk Engeland te stationeren voor hun voortdurende bombardementsvluchten op Ku wayt en Irak. Amerikaanse woordvoerders noemden de Iraakse troepenbewe ging 'een poging om de geallieerden eerder in een grondoorlog te lokken dan zij van plan zijn'. De Ameri kaanse luchtmacht toonde zich niet ongelukkig met de activiteiten op de grond. De ingegraven Iraakse troepen komen nu tevoorschijn en vormen een gemakkelijk doelwit voor de in de lucht oppermachtige geallieerden. De Iraakse grondaan- val op Khafji was volgens de com mandant van de Amerikaanse luchtmacht, generaal Horner, 'het stomste dat hij (Saddam Hussein) kon doen'. Hoewel de onverwachte Iraakse grondaanval verliezen tot gevolg had en heeft geleid tot kritiek op de geallieerde inlichtingendiensten, is de veldslag door de Amerikanen af gedaan als 'militair onbelangrijk'. De bevelhebber van de geallieerde strijdmacht, generaal Schwarzkopf, vergeleek de Iraakse actie met een mug die een olifant te lijf gaat. Irak noemde de slag om Khafji 'een gro te overwinning die aantoont dat Baghdad het initiatief heeft overge nomen van de Verenigde Staten'. De geallieerden moesten giste ren, op de vijftiende dag van de oor log, forse verliezen incasseren. Het Amerikaanse ministerie van defen sie meldde dat een transport toestel met achttien tot twintig militairen aan boord achter de Iraakse linies was neergestort. Volgens het Pen tagon betrof het een vliegtuig van het type EC-130H dat wordt ge bruikt voor het elektronisch storen van communicatiesystemen. Hel was het twintigste en tot nu toe grootste vliegtuig dat de multinatio nale strijdmacht in de oorlog heefl verloren. Q andagimeftsj wrrtiaol Reisorganisaties verlagen kosten DEN HAAG (ANP) - De grote reis organisatoren in Nederland bestrij den de nadelige gevolgen van de Golfoorlog in hun branche vooral met kostenverlaging. Holland Inter national (1.000 werknemers) neemt voorlopig geen uitzendkrachten meer in dienst en bezint zich op werktijdverkorting. Arke Reizen (600 personeelsle den) heeft al besloten tot tot een werktijdverkorting van 20 tot 32 uur per week voor de helft van het per soneel. SCHAATSPLEZIER nj Bristol kunt u kiezen uit een ruime i.a kwast- en ijsbockeyschaatson en dit lage model NOOR met zwart leder schoen en verchroomde ijzers. Maten 36-46 Bristolprijs nil voor siackts Pagina 2: Media-oorlog om Golf. Amerikaanse souvenir-indus trie bloeit op door Golf. Pagina 9: Hawks en Patriots vullen el kaar goed aan. Iran bekritiseert landing Iraanse vliegtuigen. Emir van Kuwayt: democraat of potentaat? Communistische partij waar schuwt tegen 'straffen' Irak. Pagina 11: Familiecomité 'Gijzelaars vrij' heeft forse kritiek op Van den Broek. Marokkanen in Nederland voelen zich geïsoleerd. Aangepaste diensten KLM, NLM, Cityhopper en Netherli- Overzichtskaart oorlogshan delingen Golfgebied. Woltgens gaat gesprek aan met dissidente leden AMSTERDAM (GPD) - PvdA- fractievoorzitter Thijs Woltgens heeft een handreiking gedaan naar de beide dissidente kamerle den Piet de Visser en Frans Moor. Woltgens nodigde zijn beide fractie genoten uit voor een gesprek, "zo dat het mogelijk wordt weer in rede lijke harmonie met elkaar samen te werken". De Visser en Moor zijn deze week in opspraak gekomen. De Visser he kelde de manier, waarop de fractie onder druk was gezet om in te stem men met deelname aan de Golfoor log. Moor sprak deze week in de Tweede Kamer zonder overleg met de fractie over zyn afwijkende standpunt over de Jeugdwerkga- rantiewet. Beiden werden zij door de fractie leiding voorlopig buiten spel gezet- Moor mag niet meer namens de fractie optreden. De Visser kreeg een zodanig harde brief van de frac tieleiding, dat hij zich beraadt op zijn positie. Woltgens nodigde hen vanoch tend tijdens het PvdA-congres in Amsterdam uit voor een gesprek. Daarmee gaf hij een opening voor een oplossing van het conflict. Nederlandse vredesactivisten in Amman DEN HAAG (ANP) - Vijf vredesactivisten uit Nederland zijn vanochtend vanuit de Iraakse hoofdstad Baghdad aangekomen in Jordanië. De vijf maken deel uit van een groep van 86 activisten, die gisteren met twee bus sen naar de Jordaanse hoofdstad Amman zijn gereden. De vredesactivis ten verbleven de afgelopen weken in een vredeskamp op de grens tussen Irak en Saudi-Arabie. De Nederlanders hopen over enkele dagen terug te keren in Nederland. "We willen onze vredesstrijd nu voortzetten op eigen terrein. Hoe, dat weten we nog niet precies", aldus een van hen. BRISTOL In LEIDCN Uagtgrtchl 5 (nusl CXGR0S) tel 071 - 226154 Donderdag koopavond DAM JA, IK WIL EEN ABONNEMENT OP DE KRANT VOOR IIX EJGEN STUK DUIl VAN NEDERLAND D Ik neem het leidsch Dagblad 7 weken op proef voor maar 28,75 Noteer mij voor een kwartaalabonnement 76,75 Voor hel abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis' (Aankruisen wat van toopassmg i») Naam: Adres

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1