Toch niet bezuinigd op wijkgebouw Voorschoten Verzet tegen gemeentefolder over gewenste inrichting Warmond Waterverbruik bepaalt hoogte rioolhefEing leven Is een besluit van de raad altijd een raadsbesluit? Nog geen oplossing voor Verdreven' kinderopvang 'Het lijkt wel alsof we in Amsterdam Gemeente Oegstgeest dreigt uit streek muziekschool te stappen Ook winkels, bedrijven en instel lingen gaan fors meer betalen. Het 'hoge' tarief, bestemd voor bedrij ven die voornamelijk eet- en con sumptie-afval produceren, gaat om hoog van 97,65 naar 144,70 per maand. Het 'lage' tarief voor de ove rige bedrijven stijgt van 52,00 naar 77,05 per maand, ongeacht de aan geboden hoeveelheid afval. PvdA-raadslid F. Wegman vroeg om uitstel van de beslissing tot ver hoging van de reinigingsrechten. In een notitie pleitte hij voor een recht vaardiger heffing die sterker afhan kelijk is van de aangeboden hoe veelheid afval. Voor het bestuderen van de alternatieven zou zijn ge meente enige tijd moeten uittrek ken, betoogde hij. Het raadslid toonde zich, gesteund door Groen Links, bezorgd over de extra milieulasten voor de minima. WD-raadlid N. Moonen stelde daar tegenover dat 'een gemeente niet aan inkomenspolitiek moet gaan doen'. Een 'soort verrekening' van de reinigingsrechten via de on- roerend-goedbelasting, zoals Weg man opperde, noemde de liberaal 'absoluut van de gekke': "Ik zie niet in wat die twee dingen met elkaar te maken hebben". Wethouder J. van der Reijden van financien besloot de discussie met een waarschuwing. Uitstel van de beslissing zou veel te duur worden. Uiteindelijk ging de raad akkoord met de voorstellen van B en W. Raad akkoord met 'duur' voorstel B en W Warmonder C.A.L. Van der Zalm op een plekje i toekomst gemeente is eenzijdig en onzorgvuldig". WARMOND - "Eenzijdig en onzorgvuldig", noemt Warmonder C.A.L. van der Zalm de folder waarin hij en zijn plaatsgenoten vorige week door burgemeester en wethouders werden opgeroepen mee te praten over de toekomstige inrichting van hun dorp. Morgenmiddag wil het PvdA-statenlid met een aantal geestverwanten bijeenkomen in Het Wapen van Warmond. Daar zal blijken of boze bewoners hun krachten bundelen in een actiegroep. Reinigingsrechten fors verhoogd in Oegstgeest OEGSTGEEST - Als de streekmu- ziekschool haar exploitatie en orga nisatie niet beter in de hand weet te houden stapt de gemeente Oegst geest uit het regionale samenwer kingsverband. Door de grote tekor ten bij de school in de afgelopen ja ren moet Oegstgeest 262.000 extra betalen. Dat komt neer op een be drag van 1484 guulden per leerling uit Oegstgeest, zo bleek gisteravond tijdens de gemeenteraadsvergade ring. Een voorstel van D66-raadslid M. Poelmans om nu al te beslissen als gemeente uit het samenwerkings verband te stappen haalde het niet gisteravond. Wethouder A. Kohl- beck - tevens vice-voorzitter van het (nieuwe) bestuur van de muziek school - verklaarde dat de eind vorig jaar aangestelde interimmanager VOORSCHOTEN - De Voor- schotense wijk Noord-Hof land krijgt voor 3.130.000 gulden een multi-functio- neel gebouw, dat vooral ge bruikt zal worden door buurthuis, kinderopvang en peuterspeelzaal. De gemeen teraad heeft gisteravond unaniem ingestemd met dit voorstel van burgemeester en wethouders. Eerder deze maand gaven WD en CDA 'hun' college de opdracht op zoek te gaan naar bezuinigingen. B en W vonden bezuinigingen tot een bedrag van 109.000 gulden, maar be nadrukten dat het gebouw er slech- ZOETERWOUDE - Al maan den beloven B en W van Zoeter woude de gemeenteraad een Gemeentelijk Milieu Plan en nog steeds is het niet versche nen. Zowel de collegepartijen Progressief Zoeterwoude en CDA als de oppositionele WD willen dat het plan nu eindelijk eens ter tafel komt. Dit bleek gisteravond tijdens de raads vergadering. Wethouder A. Ringersma wijt het van de school een kans moet krijgen orde op zaken te stellen. Wethouder J. van der Reijden van financien sloot zich bij die woorden aan. Hij noemde het voorstel van Poelmans 'te snel en te hard'. De andere fracties bleken het daarmee eens, waarna Poelmans voorstelde om over enkele maan den nogmaals over de kwestie te spreken. De interimmanager van de school heeft dan een plan voor een betere organisatie en kostenbeheer sing gereed. Uiteindelijk besloten raadsleden een boze brief te sturen naar het bestuur van de school waarin ze duidelijk maken dat hun gemeente het voor gezien houdt als de organisatie niet verbetert. Ook wil Oegstgeest in de toekomst de subsidie aan de school 'op een aan zienlijk lager niveau' brengen. ter van wordt. Of, zoals wethouder J.W.E. van de Poel het gisteravond noemde, 'dan is het geen Voorscho- tens gebouw meer'. De meeste partijen leken dat gis teren direct in te zien, het CDA wil de aanvankelijk een groot deel van de aangedragen bezuinigingen overnemen. Zo zouden er dunnere tussenmuren kunnen komen, lage re hekjes, goedkopere lampekap- pen, plafond- en buitentegels. Geen van de andere partijen leek wat te voelen voor deze bezuiniging van 77.500 gulden omdat die op de lange termijn duurder zou uitpakken voor de gemeente en slecht voor het milieu zou zijn. PvdA-raadslid P. Dordregter noemde de door het CDA voorge stelde bezuinigingen zelfs 'pea nuts'. Moest de gemeente twee pro- uitstel aan het voortslepende over leg op provinciaal niveau. Nog steeds is daar niet bepaald welk sys teem moet worden gehanteerd voor het gescheiden ophalen van huis vuil. De wethouder bestreed dat 'al leen maar wordt gepraat'; "Het ge meentelijk plan is bijna klaar, alleen de financiële onderbouwing ont breekt. Wij willen met een duidelijk plan komen, waarin duidelijk de kosten per onderdeel zijn aangege- Oppositieleider H. van der Kooi (WD) verzocht met klem om zeer PvdA-raadslid F. Wegman: ..'Uit stel'.. (archieffoto Jan Holvast) cent op de bouwkosten bezuinigen om vervolgens naar haar hoofd ge slingerd te krijgen dat het buurt huis 'rottige raampjes heeft die ver keerd open gaan'? Het CDA ging na deze kritiek 'om'. Fractieleider W. Valkenburg bleef echter vinden dat het college de mo gelijke bezuinigingen weinig ele gant had gepresenteerd: "Zo van, als je blijft zeuren krijg je hier een afgekloven botje". Oppositiepartij D66 stelde gister avond voor om bij de bouw al reke ning te houden met de mogelijk heid om straks een kap op het ge bouw te zetten. De partij vreest'na melijk dat het gebouw over tién tot vijftien jaar te klein is. Dit voorstel kreeg echter geen enkele steun. Het zou betekenen dat allerlei bereke ningen opnieuw moeten worden ge maakt, onderhandelingen opnieuw moeten worden gevoerd en er een nieuw raadsvoorstel moet komen. Op de vraag of het multi-functio- nele gebouw echt multi-functioneel wordt gebruikt, antwoordde wel zijnswethouder M. Breunesse (PvdA) dat het buurthuis niet het al leenrecht heeft op de ruimten die niet aan kinderopvang en peuter speelzaal zijn verhuurd: "Als er mensen komen die dit deel willen huren, moeten we samen met het buurthuis kijken hoe het wordt ge bruikt. Het buurthuis moet ook wel omdat men zich niet kan veroorlo ven de ruimten altijd te huren". De eenmansfractie van Groen Links pleitte voor zelfwerkzaam heid, vroeg zich af waarom er tóch tropisch hardhout wordt gebruikt bij de bouw en bleef zich verzetten tegen de sloop van de gebouwtjes waar de toekomstige gebruikers van het buurthuis nu in zitten. Vol gens wethouder Breunesse kan de gemeente er niet aan beginnen nieuwe huurders in de oude ge bouwtjes te zetten omdat dat dure verwachtingen wekt. Volgens haar collega J.W.E. Van de Poel (WD) is er zo weinig mogelijk hardhout ge bruikt, maar is zijn college niet zo dogmatisch dat ook de laatste vier kante millimeter hardhout moet worden geschrapt. Toen na anderhalf uur discussië ren de beslissing genomen was het wijkgebouw neer te zetten, steeg een gejuich op op de tribune. Enke le tellen later brachten toekomstige gebruikers een grote taart binnen met veel slagroom en marsepein. Vóór de vergadering hadden ver tegenwoordigers van buurthuis Noord-Hofland foto's uitgedeeld van het kleine buurthuis, een groep bezoekers en een spandoek met de tekst 'Wij barsten eruit'. In een toe spraak meldde een woordvoerder dat wekelijks 250 personen van 8 tot 80 het 185 m2 kleine buurthuis be zoeken. snel met het plan te komen. Hij vreest dat het anders blijft 'rondzin gen' op de afdeling milieu van de gemeente om het steeds verder te perfectioneren. "Kom wat mij be treft met een plan waarin nog niet alle moeren en bouten vastzitten, maar wij willen erover praten", riep hij uit. Raadslid J. Berkouwer (CDA) zei het treurig te vinden dat het alle maal zo lang moet duren. "Het lijkt wel of wij in Amsterdam leven, zo veel wordt er gepraat en zo weinig wordt er gedaan". Zij suggereerde OEGSTGEEST - Het in Oegst geest te betalen rioolrecht wordt vanaf 1 maart bepaald aan de hand van het waterver bruik. Op deze manier wordt het principe 'de vervuiler be taalt' het best vertaald in de praktijk, zo besloot de gemeen teraad van Oegstgeest gister avond. Het rioolrecht moet wor den voldaan via het energiebe drijf. Per kubieke meter water betaalt de burger 1,08 gulden rioolrecht. De gemeente schat het gemiddelde wa terverbruik van een eengezinswo ning op 100 tot 200 kubieke meter ABP en Oegstgeest bijna eens over verhuren woning aan asielzoekers OEGSTGEEST - B en W van Oegst geest verwachten dat het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) binnen een week het licht op groen zet voor de verhuur van een woning aan asielzoekers. Wethouder A. Kohlbeck deelde de gemeenteraad gisteravond mee dat ABP en Oegstgeest het in hoofd- lijneh eens zijn over de voorwaar den. Op 5 februari komt het hoofd bestuur van het ABP bijeen. Als dit college zijn goedkeuring verleent kan de huur in principe de volgende dag ingaan. Oegstgeest en het ABP hebben maandenlang in de clinch gelegen over de kwestie. Het pensioenfonds weigerde halsstarrig een woning beschikbaar te stellen voor asielzoe kers omdat deze door de gemeente gehuurd zou moeten worden en het ABP alleen aan individuen wenste te verhuren. Het pensioenfonds ging pas overstag nadat B en W van Oegstgeest - daarin gesteund door een raadsbrede meerderheid - enige weken geleden een woning dreig den te vorderen. om meer naar andere gemeenten te kijken, waar milieuplannen al lang zijn uitgevoerd. «Ook zij wil graag over het plan praten. Wethouder Ringersma vond het allemaal 'pri- INBRAAK - Inbrekers hebben gis termiddag uit een woning aan de Ri chard Wagnerlaan in Voorschoten een bedrag van 2500 gulden gesto len. Daarnaast verdween een aantal gouden sieraden. per jaar, zodat de meeste particulie re huishoudens tussen de 110 en 220 gulden per jaar aan rioolrechten kwijt zullen zijn. Tot 1 maart beta len Oegstgeestenaren nog een vast bedrag per maand van 13,10 gulden, wat neerkomt op 157,20 gulden per jaar. De reinigingsrechten gaan per 1 maart fors omhoog in Oegstgeest. Bewoners van eengezinswoningen betalen dan 34 gulden per maand per minicontainer van 120 of 240 li ter, ruim tien gulden meer dan nu. Bewoners van flats zijn verplicht hun huisvuil in vuilniszakken aan te bieden en betalen daarvoor 31,05 per maand, ongeacht de aangebo den hoeveelheid huisvuil. Dat was 20,95 per maand. "Nu al hebben zo'n tien tot vijftien mensen contact met elkaar over de kwestie en ik verwacht dat die groep nog wel wat groter zal wor den. Het gaat om mensen uit ver schillende partijen, een aardige dwarsdoorsnede uit de bevolking - voor zover je hier van links en rechts kunt spreken natuurlijk", zegt Van der Zalm. De woede richt zich op de huis- aan-huis bezorgde folder, getiteld 'Warmond op weg naar 2015'. In die folder leggen B en W uit welke plan nen Rijk en provincie voor de ge meente in petto hebben. Daarnaast presenteren ze twee scenario's die uit deze plannen kunnen voort vloeien. Burgers kunnen kiezen uit deze twee plannen, maar ze kunnen ook zelf ideeën kenbaar maken op een bijgevoegd kaartje van War mond en omgeving. "Het gaat mij vooral om de ma nier van inspraak", zegt Van der Zalm. "Ik vind de presentatie onder de maat en dat vinden veel mensen met mij. Een goede inspraakproce dure begint met een voorlichtings avond waarin de gemeente alle mo gelijkheden en onmogelijkheden van een plan aangeeft. De meeste mensen staan verder af van deze materie dan de plaatselijke politici, dus je kunt geen afgewogen oordeel van ze vragen op basis van een fol der". "Jammer dat mensen zo reageren", zegt burgemeester G.W. van der Wel. "Wij willen alleen maar men sen de gelegenheid geven om in een vroeg stadium iets.te zeggen". Vol gens de burgemeester 'blijven er ge noeg mogelijkheden voor inspraak over': "We hebben bij de presenta tie van de folder heel nadrukkelijk gezegd dat de keuzes van Warmon- ders worden meegewogen in de dis cussie over de structuurschets. Die structuurschets is geen bindend verhaal; daarna komen nog andere procedures voordat echt iets wordt beslist over het gebruik van de ruimte. Wat wij nu doen - en voor zo ver ik weet zijn wij de enige ge meente die die moeite nemen - is ei genlijk een extra inspraakronde". De ergernis van Van der Zalm be perkt zich niet tot de presentatie, ook over de inhoud van de folder is hij absoluut niet te spreken. "Ik vind de folder eenzijdig en onzorg vuldig omdat hij geen keuze biedt", vindt hij. "Verdere verstedelijking van de Randstad is onontkoom baar, maar het is een misvatting om te denken dat het alleen maar over bouwen gaat. Je moet ook kijken naar de samenhang om de open ruimte in de Randstad te bescher men. En dat komt in de folder nau welijks naar voren". Van der Wel vindt ook dat verwijt niet terecht. "Het gaat niet alleen over bouwen, maar ook over wo nen, werken en recreëren. In een folder heb je maar weinig ruimte om dingen uit te leggen, dus het ge vaar bestaat dat mensen de voor beelden gaan verabsoluteren. Ken nelijk gebeurt dat hier". Dieven doen zich tegoed aan koek LISSERBROEK In twee wonin gen en een bedrijf in Lisserbroek is gisternacht ingebroken. Uit een huis aan de Lisserdijk is een type machine meegenomen. Deze werd echter in de tuin weer aangetroffen. Bij een bakkerij aan de Lisserdijk is de hele zaak doorzocht, maar vol gens de politie is er niets gestolen. Wel hebben de inbrekers de magen gevuld met koek, krentebrood, kaas en tomaten. Uit een woning aan de Muntstraat zijn jas en gymschoenen weggehaald. Bij alle inbraken zijn de dieven binnengekomen nadat zij raampjes hadden geforceerd. Ijsbanen in regio morgen geopend LEIDERDORP/VALKEN BURG - IJs en weder dienende gaat de ijsbaan in Leiderdorp morgen open. Als het vannacht ongeveer vijf graden vriest, is het ijs morgen waarschijnlijk dik genoeg om schaatsliefheb bers in staat te stellen van tien uur 's ochtends tot tien uur 's avonds de ijzers onder te bin den. De Leiderdorpse ijbaan ligt aan de Mauritssingel, bij de rijksweg. De ingang is bij de jachthaven. De ijsbaan aan de Duyfrak- laan in Valkenburg gaat mor genmiddag om twee uur open, is de verwachting. Omdat verlich ting aanwezig is, zal de baan ook in de avonduren open zijn. Auto uitgebrand in Leiderdorp LEIDERDORP - Op de Leiderdorp- se Engelendaal is gisteravond een auto geheel uitgebrand. Om onge veer tien voor zeven reed een 43-ja- rige Hagenaar in zijn auto ter hoogte van de Winkelhof, toen hij opeens vonken van onder zijn motorkap zag komen. De motor vloog daarop in brand waarna in korte tijd de wagen ge heel uitbrandde. De brandweer was snel ter plaatse, maar kon niet meer doen dan het wrak nablussen. De eigenaar van de wagen bleef onge deerd. ZOETERWOUDE - Is een be sluit van de raad altijd een raadsbesluit? Dit vroeg de raad van Zoeterwoude zich gister avond af nadat eigenaren van woningen in de nieuwbouwwijk Bloemenweide opnieuw klaag den over het feit dat ?e 5000 gul den te veel hebben betaald voor de grond onder hun woningen. Volgens de eigenaren heeft de gemeenteraad besloten een ar tikel in een exploitatie-over eenkomst met de bouwer te la ten vervallen, waardoor ze duurder uit zijn. Fractievoorzitter W. Ooijen- dijk van Progressief Zoeter woude (PZ) had B en W schrifte lijk gevraagd waarom het ge wraakte artikel niet was toege past. Het college antwoordde dat de raad de overeenkomst met de projectontwikkelaar had goedgekeurd en dat dus ook het schrappen van het artikel dat nu commotie veroorzaakt 'raadsbeleid' is. Boos vroeg Ooijendijk zich af of de raad zich moet bezighou den met elk detail van iedere overeenkomst die de gemeente sluit. Hij stelde dat het college de taak heeft raadsleden op bij zonderheden te wijzen bij te nemen beslissingen. Dat is bij het vaststellen van de exploita tie-overeenkomst niet gebeurd en dus kun je in dit geval niet spreken van een raadsbesluit, constateerde Ooijendijk. Reprimande Wethouder R. Hogenelst (CDA) was het in grote lijnen met dit betoog eens en beloofde dat de raad in het vervolg beter op de hoogte gehouden zal worden. "De feiten zijn echter niet te veranderen", constateerde hij en die opmerking maakte Ooij endijk boos. Hij interpreteerde de opmerking van de wethouder als een onverdiende repriman de voorde raadsleden, omdat ze niet goed opgelet zouden heb ben. Na een schorsing kwam het college met een verklaring: "Wij constateren dat B en W met de aannemer afspraken hebben gemaakt over de stichtingskos- ten en de daarin opgenomen ka- velprijs". Daarnaast beloofde Hogenelst dat de kopersvereni ging binnenkort 'een helder antwoord' zal krijgen. Daar nam de raad genoegen mee. I Parkfilmhuis draait d 'Music Box', aanvang 20.30 u open dag voor scholiere constructiebedrijf Tekoma a; Koperweg en constructiebedrijf Grimbergen aan de Bedrijfsweg, t 16.30 uur saxofonist Jan van ZwieW speelt in jazzcafé Dicksie's aan c Hooftstraat, aanvang 18 00 uur ontmoetingsavond stichting vang 21.00 uur. Katwijk toneelgroep Anno-Nymus speelt "Klugtich Classique' in Tripodia, aanvang 20.15 uur. Philippe Elan en Gemini Ensem ble 'Chansons Classique'. in de au la van het Pieter Groencollege. aan de Helmbergweg, aanvang 20.15 20 .15 u Lak-Theater. Art Pro mei 'Yvonne. Yvonne', aanvang 20.30 lezing van Dr. W.J Ouweneel in Streekschool Lammenschanspark. thema 'Herbouw van de Kerk', aan vang 20.00 uur. 'Folkclub Horus houdl Open Podi um m het Waaggebouw aan de Aal markt 21. aanvang 20.30 uur. ruilbeurs in Buurthuis Het Spoortje aan de Bernardkade 40. aanvang 19.00 uur. BOA. vergadering ter voorberei ding van de actie rond 21 maart in het BOA-kantoor aan de Oude Vest 79. kontaklmiddag voor ouders die korte of langere tijd geleden een kind hebben verloren, Scholenge meenschap 'Oe leidse'. Boerhave- laan t.o 44, aanvang 14.00 uur. Leiderdorp prijsklaverjassen en sjoelen in kantine van .|sclub. 20.00 uur. klaverjassen supportersvereni ging RCL aan de Bloemerd. aan vang 20.00 uur. concert van Ensemble Constan- fijn Huigens in de Dorpskerk, aan vang 20.15 uur. Roelofarendsveen optreden van de band The good e fat' in Dorpshui Zoeterwoude concert van de Zoeterwoudse Mandoline Vereniging in 'Ons Huis', aanvang 20.00 uur. optreden van Backstreet Boun ce in het jazzcafé Dicksies's aan de Hooftstraat. aanvang 22.30 uur. jongerencafé bij jongerenorgani satie TOV in het Ouverture gebouw aan de Ouvertureweg, aanvang 20.30 uur. winter terras bij Winkelcentrum Herenhof met koek en zopie. snert .00 tot 15.30 vier metal bands spelen in het jongerencentrum Het Kasteel, het zijn Tightrope. Dealen. Mindcrime en Highwire, aanvang 21.00 uur. rommelmarkt bij buurthuis Wes terhaven aan de Emmalaan van 14.00 tot 16.00 uur. 51ste Zegerplasloop over 5. 10. jeugdvoorstelling (vanaf 12 jaar) 'Stefan" in het Parktheater, ge speeld door het Muztheater. aan vang 20.30 uur. Hazerswoude Seniorencarnaval door de Blauwkousen in Het Anker, aan vang 13.30 uur. Katwijk optreden toneelgroep Anno-Ny mus met 'Klugtich Classique', in Tripodia, aanvang 20.00 uur. open dag Chr. LTS. metaal en elektrotechniek, Louise de Collig- nylaan. VOORSCHOTEN - Tegelijk met de beslissing een wijkgebouw neer te zetten in de wijk Noord-Hofland, wilde de Voorschotense gemeente raad gisteravond beslissen waar kinderopvang Bibelcbon tijdens de bouw moet blijven. De kinderopvang huist in noodgebouwtjes op de plek waar het multi-functionele gebouw moet komen en dient dus vóór 1 maart te vertrekken, de dag waarop de aannemer wil beginnen. Gisteravond kon welzijnswethouder M. Breunesse echter nog geen pasklare oplossing presenteren. Ze is nog in overleg met het Lucascol- lege over het tijdelijk huren van een deel van het bijgebouw aan de Prins Bernhardlaan. "De school is bereid het idee in overweging te ne men. maar het is nog niet rond", zei ze. Wanneer de gemeenteraad pas geld zou geven wanneer de onderhan delingen zijn afgerond, zou Bibelebon in de problemen komen. Van daar dat de gemeenteraad gisteravond instemde met het collegevoor stel om alvast 100.000 gulden beschikbaar te stellen voor de tijdelijke huisvesting van Bibelebon. Het moet genoeg zijn om enkele lokalen een jaar te huren en enkele aanpassingen te verrichten. Met deze foto probeerde buurthuis Noord-Hofland de Voorschotense ge meenteraad gisteravond te doordringen van de noodzaak van een grotere accommodatie. (eigen foto) Kritiek op uitblijven milieuplan gemeente Zoeterwoude

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 16