TAD LEIDEN Minder verkeer door Breestraat waÊÊÊÊÊmi Shulton: voorwaarden aan buitenlandse schoonmakers Geld blijft probleem bij stationsplannen weru s LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 1 FEBRUARI 1991 LEIDEN - De directie van Shulton wil dat het Haagse schoonmaakbedrijf La- vold alleen buitenlandse schoonmakers stuurt die minimaal twee jaar bij de firma in dienst zijn. Een van de schoonmakers is onlangs geweigerd omdat hij niet aan deze voorwaar de voldoet. De maatrege len zijn genomen om de kans op aanslagen door moslims zo klein mogelijk te houden. Volgens algemeen directeur A. Estourgie van de Leidse vestiging van het Amerikaanse cosmetica bedrijf is het geenszins de bedoe ling buitenlanders te discrimine ren. "We willen niet eens weten of er moslims zitten in de groep schoonmakers, dat maakt hele maal niets uit". Om het zekere voor het onzeke re te nemen, heeft de directie het ingehuurde schoonmaakbedrijf gevraagd alleen buitenlandse schoonmakers naar de Roosevelt- straat te sturen die minimaal twee Uit angst voor terrorisme jaar in dienst zijn. Voor Nederlan ders geldt die bepaling overigens niet. Vorige week is een van de schoonmakers weggestuurd. Vol gens Estourgie is geconstateerd dat zijn paspoort werd gecopi- eerd. Daaruit leidde men af dat de man nog niet zo lang in dienst is. De opzichter van het schoon maakbedrijf is meegedeeld dat de buitenlandse werknemer de vol gende dag niet meer welkom was aan de Rooseveltstraat. Volgens Estourgie is de betrokkene in middels weer aan het werk op een ander project. De 'schoonmakersregeling' staat niet op zichzelf. De directie van Shulton reist voorlopig niet meer per vliegtuig. De maatrege len zijn volgens de algemeen di recteur uitgevaardigd door het Amerikaanse moederbedrijf. Voor de buitenlanders die de onderneming zelf in dienst heeft, gelden geen beperkende maatre gelen. "En we werken hier met behoorlijk wat vaste werknemers en uitzendkrachten van buiten landse afkomst". Wel worden vol gens Estourgie de paspoorten ex tra gecontroleerd op vervalsingen als de allochtone werknemers zich voor hun eerste werkdag melden. Worstelt De directie van het schoonmaak bedrijf laat bij monde van staflid Van Droffelaar weten dat zij 'ook worstelt met het probleem'. Vol gens de woordvoerder is het ze ker niet zo dat de firma kri tiekloos discriminerende voor waarden van opdrachtgevers ac cepteert. "Maar in het geval Shul ton is een goede regeling getrof fen". meent hij. Van Droffelaar zegt te begrij pen dat het Leidse bedrijf een af weging maakt tussen de veilig heid van de eigen medewerkers en gevoeligheden bij een ander dienstverlenend bedrijf. Hij verwacht de komende tijd vaker dergelijke verzoeken te krijgen van opdrachtgevers. De managers van de schoonmaakfir ma is opgedragen met de direc ties van zulke bedrijven rond de tafel te gaan zitten om het verzoek te bespreken. "Want wij steken de hand in het vuur voor onze mede werkers. We hebben ze zelf ook nagetrokken. Dat is noodzakelijk omdat we bij voorbeeld ook de Amerikaanse ambassade in Den Haag schoonmaken". Van Droffelaar verzekert dat de vorige week weggestuurde werk nemer inmiddels volledige tekst en uitleg heeft gekregen van de directie. "We hebben uitgelegd dat het niet uit onze koker komt en dat het zeer zeker niet discri minerend is bedoeld". Treurig Een woordvoerder van het Meld punt Discriminatie aan de Ketel- boetersteeg spreekt van 'een treu rige ontwikkeling'. Hij erkent dat de maatregel van Shulton welis waar op alle buitenlanders slaat, maar meent dat in de praktijk toch met name de Turken en Marokkanen er last van hebben. "Die nationaliteiten zijn im mers zeer ruim vertegenwoor digd in het personeelbestand van de schoonmaakfirma's". De woordvoerder is bang dat de werknemers nog meer het gevoel krijgen 'dat ze met scheve ogen worden aangekeken'. Het Meldpunt Discriminatie heeft nog niet besloten of stappen worden ondernomen tegen Shul ton. "Mogelijk dat we de directie benaderen voor een gesprek, maar dat kan ik nog niet met ze kerheid zeggen". Lege taxi's en bussen worden geweerd Controle op maximum-snelheid LEIDEN Taxi's zonder passagiers mogen niet meer door de Breestraat rijden. Als over een maand blijkt dat chauffeurs zich niet hou den aan deze nieuwe regel, wordt overwogen de taxi's helemaal uit de winkelstraat te weren. Dat is een van de maatregelen die worden ge nomen om de situatie in de Breestraat verder te verbete ren. Voorts is de afspraak gemaakt dat de politie de komende maand er vooral op let of taxichauffeurs zich houden aan de maximumsnelheid van 15 kilometer per uur. Het is de bedoeling dat de chauffeurs de straat zoveel mogelijk vanaf de Ko- revaarstraat inrijden en alleen in uitzonderingsgevallen vanaf het Noordeinde. Bussen die buiten dienst zijn, mij den in het vervolg de Breestraat. In overleg met de vervoersmaatschap pijen is bepaald dat chauffeurs van deze voertuigen voortaan via de Hooigracht rijden. De Breestraat is van negen uur 's ochtends tot zes uur 's avonds afge sloten voor het verkeer, met uitzon dering van bussen, taxi's en wagens die goederen moeten afleveren. De vergunningen die voor de afgifte van goederen zijn afgegeven, wor den volgens politiewoordvoerder D. Graveland voor een groot deel 'omgebouwd'. De chauffeurs kun nen de Breestraat niet langer vanaf het Noordeinde inrijden. Ontheffingen worden alleen nog afgegeven als daar een 'dringende noodzaak' is. "Als het ga^t om het afleveren van een pakje ter grootte van een luciferdoosje, dan zullen we Themamiddag 'vrouwen uit de bijstand' LEIDEN De Gemeentelijke Soci ale Dienst Leiden houdt 4 februari een themamiddag 'vrouwen uit de bijstand'. De GSD wil met deze the mamiddag maatschappelijk wer kers en andere ambtenaren die met vrouwen in de bijstand te maken hebben op de mogelijkheden wij zen om die vrouwen weer aan het werk te helpen. Tot nu toe is die groep een beetje buiten de aandacht gebleven, meent de GSD. De themamiddag begint om 13.30 uur met een openingswoord van de wethouder van Sociale Zaken, H. de La Mar. Verder zal onder andere staatssecretaris Ter Veld het woord voeren. Ook is er de mogelijheid tot discussie. Nieuw nummer voor brandweer LEIDEN De Leidse brandweer, de Eerste Hulpdienst, de regionale brandweer Rijnland en de Centrale Post Ambulancevervoer hebben een nieuw telefoonnummer: 071 - 240777. Het alarmnummer blijft 06- 11. Bij geen gehoor is de brandweer bereikbaar via telefoonnummer 212121 en de ambulancedienst via 233233. de chauffeur doorverwijzen naar een fietsenverhuurbedrijfgrapt Graveland. Voor het afleveren van grote en zware pakketten wordt nog wel ^en ontheffing verleend, maar die is maar kort geldig. "Het mag niet meer zo zijn dat de chauffeur vijf minuten aan het laden of lossen is en vervolgens een half uur in de betreffende zaak gaat koffie drin ken". De dienst parkeerbeheer gaat het afgeven van vergunningen en ont heffingen regelen. De regeling geldt voor nieuwe aanvragen, maar het huidige bestand wordt ook ge schoond. Graveland: "Er wordt grondig bekeken of iemand wel zo'n ding nodig heeft. Het is in het verleden weieens voorgekomen dat de persoon aan wie de vergunning was verleend niet meer leefde en dat iemand anders die vergunning gebruikte. Door een systematische Kind drukt op alarm: politie massaal in actie LEIDEN - De politie is gister avond rond een uur of zeven met i en macht uitgerukt nadat het stil-alarm was afgegaan van het filiaal van de AMRO-bank i het Stationsplein. Een aan tal surveillance-auto's spoedde zich naar het bankgebouw en zette de uitvalswegen van de stad af. In de bank bleek niemand op de hoogte van het alarm. Uit on derzoek bleek later dat een kind een klant zich achter de ba lie had begeven en daar een knopje ontdekte waar het op ge drukt heeft. controle willen we dat soort zaken voorkomen". De politie is overigens 'gematigd positief over de situatie na de herin richting van de Breestraat, aldus Graveland. "De situatie is verbeterd en dat komt ongetwijfeld ook door het vrij strakke beleid. Het politie toezicht is groter geworden, er wordt vooral gecontroleerd op het inrijden vanaf het Noordeinde. Die controles blijven voorlopig gehand haafd". Ook de 'positieve instelling' van de buschauffeurs heeft gezorgd voor een betere doorstroming. "Ze doen duidelijk hun best om het ge heel soepeitjes te laten verlopen. En in de praktijk blijkt ook dat er te genwoordig sporadisch stremmin gen of ophopingen zijn", is de erva ring van de politie. "Je hoort zelfs geluiden", vervolgt Graveland, "van mensen die denken dat er veel minder bussen over de Breestraat rijden. Maar dat komt omdat ze minder stil staan". Volgende week is er weer een bij eenkomst van de begeleidingscom missie, waarin behalve de politie en de gemeente ook de busmaatschap pijen en winkeliers vertegenwoor digd zijn. Vertegenwoordiger H. van Cleef van de winkeliersvereni ging wil tot die tijd nog geen mede delingen doen. "Ik zal het stand punt van de leden eerst in de bege leidingscommissie aan de orde stel len. Het wijkt overigens niet veel af van ons oude standpunt. En dat was niet zo positief, inderdaad". De winkeliers klaagden erover dat het nog steeds te druk was in de Breestraat. Van de plannen om er een mooie winkelpromenade van te maken, komt niet veel terecht, was de conclusie die zij steeds trokken. "We zullen van de wethouder ook wel horen wanneer die mooie ver lichting komt en wanneer de groen voorzieningen worden aange bracht. Daar zitten we met smart op te wachten", aldus Van Cleef. LEIDEN De werkzaamheden cCan het drijvend café dat in het Galgewater bij de Prinsessekade komt te liggen, zijn in volle gang. In het water bij houthandel Noordman zijn de vormen van de romp van een schip al herken baar. De twee initiatiefnemers, Sjaak Veringa en Hendrik-Jan van der Klip, hopen dat het drijvend cafe in juni in gebruik genomen kan worden. Een naam voor de uitspanning hebben de twee nog niet bedacht. "We denken eraan om de uitspanning Ruim Zicht te noemen, omdat vroeger op die plaats aan de Prinsessekade een café was met die naam. Dat is echter nog niet definitief. «foto Jan Holvast) Dochterbedrijf van IBB-Kondor Groep in geldproblemen RODEN (GPD) Een verlies van 4 a 5 miljoen gulden over 1990 is er de oorzaak van dat Giezen Bouw BV en Giezen Vastgoed BV in Roden zo goed als zeker failliet worden ver klaard. De bedrijven maken deel uit van de IBB Kondor Wessels Groep in Leiden. De financiële resultaten zijn aan het licht gekomen tijdens een con trole door een extern accountant. Het onderzoek is gedaan in op dracht van de directie van het bouwbedrijf Koenen in Coevorden dat vorig jaar de beide bedrijven overnam. Giezen werd in 1989 door Koenen overgenomen. De IBB Kondor Wessels Groep wenst zich met de nu gerezen problemen niet te bemoeien. De onderhandelingen tussen Koenen en Giezen hebben plaats gevonden op een moment dat van enige relatie met IBB Kondor nog geen sprake was. Het concern stelt zich op het standpunt dat Koe nen de moeilijkheden in Roden zelf moet afhandelen. De verliezen van de Roder bedrij ven zijn vooral ontstaan door het in zakken van de markt voor premie A-koopwoningen. LEIDEN Het is nog steeds heel onzeker of de plannen voor de sta tionsomgeving in Leiden financieel haalbaar zijn. Dat bleek gisteravond tijdens een commissievergadering. Het plan om onder meer het Sta tionsplein te ondertunnelen gaat tientallen miljoenen kosten. De ge meente wil zelf 15 miljoen in het project steken, de rest moet via sub sidies worden binnengehaald. Alle politieke partijen waren het gisteravond eens met het voorstel van het college om vijftien miljoen gulden te reserveren voor het totale plan en subsidie aan te vragen voor een lange tunnel onder het Stations plein. PvdA. CDA, Groen Links en So- cialistiese Partij (SP) stemden ook in met het plan om een nieuwe weg aan te leggen tussen de Schiphol- weg en de spoorbaan. Daar kan het verkeer gebruik van maken dat van af de Plesmanlaan komt en de stad wil inrijden. Eerder was het de be doeling dat de Marislaan een door gaande route zou worden. Bewoners van deze doodlopende weg protesteerden daar heftig te gen. Naar aanleiding van de in spraakreacties op dat plan, kwam de nieuwe variant uit de bus. D66 en WD beraden zich nog over de vraag of ze dat een goede oplossing vinden en doen daar dinsdagavond tijdens de raadsvergadering een uit spraak over. Al eerder was afgesproken dat de gemeente vijftien miljoen gulden in het stationsproject steekt. De rest van het geld moet voornamelijk bij een worden gebracht door subsi dies. PvdA'er L. Geradts benadruk te nog eens dat in het collegepro gramma is vastgesteld dat de ge meente niet meer zal betalen 0<>k voor Groen Links en de Socialistie- se Partij is dat een harde voorwaar- CDA'er L. van Velzen liet echter merken dat voor hem de financiële grens niet zo duidelijk is. "Er is een grens gelegd, maar bij ons kan er wel een of twee gulden bij. We be slissen nu dat we vijftien miljoen gulden reserveren. En als het colle ge met een gat in de begroting blijft zitten, dan moeten we nogmaals de afweging maken. Dan moeten we kijken wat het ons waard is. Voor ons is het meer een symbolische grens". C. Vergeer van de SP constateer de dat de CDA-fractie daarmee de deur op een kier zette voor grotere uitgaven. "Ik constateer dat de SP zich meer bindt aan het collegepro gramma dan het CDA", concludeer de Geradts. Winst Wethouder T. van Rij van ruimtelij ke ordening zag wel een oplossing voor het probleem. "Het college trekt nu geld uit en dat bedrag groeit door de rente. Elk jaar uitstel betekent meer geld. En als het uit eindelijk hangt op één gulden, dan kunnen we ons afvragen of we niet nog even moeten wachten. Hoewel ik absoluut niet wil zeggen dat uit stel winst betekent. Ik heb liever vandaag dan morgen een goed en autovrij Stationsplein". "De ervaring is juist dat de kosten harder stijgen dan de rente", merk te Vergeer op. "De laatste jaren is dat niet het geval, maar hoe het zal lopen kan niemand voorspellen", antwoordde de PvdA-wethouder. Wethouder P. Bordewijk van fi nancien rekende tijdens de verga dering uit dat op een gegeven mo ment een gulden kan worden ver diend door de rente als het project veertig seconden wordt uitgesteld. Niet alleen de financiële kant van het project is nog onzeker. Ondui delijk is ook of de nieuwe variant kan worden uitgevoerd. Daarvoor moet de gemeente onder meer on derhandelen met de Nederlandse Spoorwegen over de aankoop van grond. W, van der Hoeven van de di rectie grondzaken wilde geen uit spraken doen over de kans dat die onderhandelingen lukken. Wel zei hij dat de NS in een eerste reactie op het nieuwe plan stelde dat de grond die overblijft langs de tunnel min der aantrekkelijk wordt voor de bouw van kantoren. De gemeente denkt daar anders over, onder meer omdat de toegangswegen naar de kantoren beter worden. File D66 en WD zijn er ook nog niet van overtuigd dat de nieuwste variant de beste is. Automobilisten moeten een u-bocht maken en slaan totaal drie keer linksaf en dat is geen logi sche route, zo werd geredeneerd. G. Bakker van de WD vroeg zich bo vendien af of het verkeer wel goe kan doorstromen. Er komen twee drukke kruispunten met stoplich ten, bij de Rijnsburgerweg en de Parmentierweg. "De vraag is of het voordeel van de tunnel niet verlo ren gaat omdat er twee keer voor stoplichten moet worden gewacht. Er zouden zelfs files in de tunnel kunnen ontstaan". Volgens G. Aletrino van de direc tie verkeer is die kans niet zo groot. "En anders kunnen we de verkeers lichten zo afstellen dat de kans op een file in de tunnel heel klein wordt". Volgens hem wordt voor het autoverkeer de situatie in elk ge val beter dan nu het geval is. Zowel Bakker als H. de Goede van D66 stelden voor goed te onder zoeken of het verkeer niet beter kan worden omgeleid via de Leeuwen hoek. Van Rij voelde daar niets voor. "Dan komt er ook een weg met veel bochten. Bovendien rijdt het verkeer dan door een gebied dat redelijk bebouwd is, met universi- teits- en ziekenhuisgebouwen. Bo vendien is de grond voor een groot deel eigendom van het ziekenhuis en is de huidige route niet berekend op zoveel verkeer". Van Rij benadrukte nog eens dat het niet de bedoeling is om van de Marislaan een doorgaande route te maken. De weg is in de toekomst al leen toegankelijk voor bestem mingsverkeer. In overleg met de be woners worden maatregelen geno men om te voorkomen dat de weg als sluiproute wordt gebruikt. Als de 'Schipholvanant' niet mo gelijk blijkt te zijn, komt het door trekken van de Marislaan overigens weer in beeld. "Het Marislaanplan gaat gewoon even de ijskast in. we gaan nu kijken of deze nieuwe vari ant kan worden gerealiseerd", aldus Van Rij. J. Laurier van Groen Links merkte op dat voor zijn fractie zeker niet vast staat dat voor de Ma- rislaanvariant wordt gekozen als de nieuwe weg langs de Sehipholweg niet kan worden aangelegd. Klachtenregeling voor klanten van Leidse rechtswinkel LEIDEN - De Leidse Rechtswin kel is onlangs gestart met een klach tenregeling voor haar klanten. In dien zij niet tevreden zijn over het werk dat door de medewerkers van de rechtswinkel is geleverd, kun nen ze hun klachten voorleggen aan De voorzitter van de een oud-medewerker van de rechts- winklel die van geval tot geval een aantal deskundigen om zich heen verzamelt om te beoordelen of de klacht gegrond is. De regeling is volgens woord voerder J. Maassen van de rechts winkel in het leven geroepen om te kunnen leren van gemaakte fouten. "Natuurlijk gaat er hier ook wel eens iets mis. We hopen door de klachtenregeling een beter beeld te krijgen van zaken die mis gaan. Zo kunnen we voorkomen dat we ons voor een tweede keer aan dezelfde steen stoten". Volgens Maassen valt het aantal klachten over de instelling tot nu toe wel mee. Hij is ook niet bang dat meer mensen gaan klagen als er een officiële regeling is. Automobiliste zwaar gewond LEIDEN - Een 45-jarige Leidse au tomobiliste is gistermiddag gewond geraakt bij een ongeval op het Schuttersveld. De Leidse stond met haar auto voor de verkeerslichten op de kruising met de Sehipholweg. De bestuurder van een vrachtauto, een 43-jarige man uit Staphorst, zag te laat dat de auto voor hem stil stond en klapte er bovenop. Door de klap werd de vrouw met haar hoofd achterover geslagen. Zij is met nekletsel overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. De auto werd zwaar beschadigd. ADVERTENTIE f natuurlijk kunststof STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13