Bemiddeling tussen PvdA en 'loyalisten' Familiecomité uit felle kritiek op Vd Broek 'Te weinig gedaan voor gijzelaars^ KLM past ook dienstregeling naar VS aan Contact met Marokkanen verslechterd Gewest Rotterdam praat met Moor en De Visser Spitsbus loopt 'als een trein' Gemeenten 'misbruiken' arbeidsplaatsen jongeren Cocaïnevangst 'Die-in' tijdens congres VRIJDAG 1 FEBRUARI 1991 OORLOG IN DE GOLF PAGINA 11 AMSTERDAM (ANP) - Het familie-comité 'Gijzelaars Vrij' heeft geen goed woord over voor minis ter Van den Broek (buitenlandse zaken). In scherpe bewoordingen keurt het comité het beleid van de minister rond de kwestie van de ex-gijzelaars af. Dat gebeurt in het verslag "Drie keer startklaar, nooit vertrokkendat het familie-comité heeft uitgegeven. KHAFJI (UPI) Twee Amerikaan se verkenningsteams, elk bestaan de uit zes mariniers, zijn gisteren door geallieerde troepen gered na bijna twee dagen te hebben vastge zeten in de tijdelijk door Irak bezet te Saudische grensplaats Khafji. De Amerikaanse kolonel John Admire, die betrokken was bij de herovering van Khafji, vertelde aan verslaggevers dat de verkennings teams dinsdag een routinemissie uitvoerden in de omgeving van de Saudische stad. Zij signaleerden de oprukkende Iraakse troepen en be sloten vanuit Khafji informatie door te seinen naar de geallieerde troepen. "Op het moment dat zij wilden vertrekken merkten ze te zijn om ringd door Irakezen. Het was toen te laat om er vandoor te gaan", aldus Admire. Door zich te verschuilen in enkele gebouwen en dankzij gealli- Verkenningsteams zaten in Khafji bij Iraakse aanval deerde documenten hadden ver brand voor het geval ze zouden wor den gepakt en dat ze bovendien be knopte aanwijzingen aan de gealli eerden wisten door te spelen over de posities van de Iraki's. "Ze deden hun werk. En zo Ivoren ze het ook te t Admire. eerde artilleriebeschietingen, kon den de verkenners aan ontdekking ontsnappen. Volgens Admire zouden de Iraak se militairen twee keer de beneden verdiepingen hebben betreden de gebouw zich schuilhielden. "De werden niet ontdekt omdat ze zich muisstil hielden op de bovenste ver diepingen", aldus Admire. "Ze kon den de voetstappen van de Iraki's horen." De kolonel vertelde dat de ver kenners uit voorzorg enkele geco- De teams werden, nadat Khafj weer in geallieerde handen was, ir de loop van donderdag door Saudi sche en Qatarese militairen naar eer Amerikaanse militaire post ge bracht voor het uitbrengen van ver de "Amerikanen sla8 Volgens een van de chauffeurs die de mariniers wegbracht maak ten ze "een vermoeide maar opge luchte indruk". Kolonel Admire vertelde nog dat slechts een man nier door een granaatscherf een ver wonding aan een dij had opgelopen. "Ze hebben ook wel geluk gehad", aldus Admire. Van den Broek wordt vooral verwe- van de Nederlandse media. "Wij re ten dat hij te weinig heeft gedaan aliseren ons dat de pers ons heeft om de gijzelaars, die tegen hun wil geholpen om heel Nederland duide- in maanden in Baghdad moesten lijk te maken dat de Nederlandse verblijven, uit Irak weg te krijgen. gijzelaars in Baghdad niet aan hun "Waarom baseerde de minister lot mochten worden overgelaten, zich zo eenzijdig op de handhaving Daar zijn we de pers dankbaar voor. van de regels van het internationaal Het is evenwel onaanvaardbaar dat recht. Deed hij daarmee de mensen bij terugkeer de eerste omhelzing die al het slachtoffer waren van het en de spontane tranen door de ca- overtreden van de internationale mera's werden vastgelegd in het fel- rechtsorde niet te kort", zo vraagt le licht van de schijnwerpers dat de het familie-comité zich in het ver- mensen in verlegenheid bracht", slag af. "Handhaving van de rechts- Het familie-comité 'Gijzelaars orde is op zichzelf heilzaam, maar Vrij', opgericht op 29 oktober vorig wordt wreed als niet tegelijkertijd jaar, wordt morgen opgeheven, in het oog wordt gehouden dat er ook een andere pijler is waarop de samenleving rust: welzijn", meent het familie-comité. De gegijzelden en hun familiele den nemen het de minister ook kwalijk dat het ministerie van bui tenlandse zaken geen enkele maal enige blijk van belangstelling gaf bij de gespreide terugkeer van de Nederlandse gijzelaars. "Sommi gen hadden er vast op gerekend dat de minister zelf de gijzelaars wel kom zou heten. Geen enkele verte genwoordiger van het ministerie nam echter de moeite aanwezig te zijn bij de terugkeer. Zelfs een bloe metje kon er niet af'. Ook het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur krijgt veel kritiek van de ex-gijzelaars en hun familieleden. De hulpverlening kwam pas veel te laat op gang. Met name de vrouwen en kinderen kampten bij terugkeer in Neder land met traumatische ervaringen. "Pas nadat op 9 november de gij zelaars die met Willy Brandt mee kwamen in ons land arriveerden, kwam de hulpverlening op gang. Aan de vrouwen en kinderen die al eerder waren teruggekomen en die hun man in Kuwayt of Irak hadden moeten achterlaten, werd geen en kele aandacht besteed. En dat ter wijl zij in sommige gevallen toch ooggetuige waren geweest van de wreedheden die werden begaan tij dens de inval van Irak in Kuwayt", aldus het verslag van het familie-co mité. Tenslotte plaatst het familie-co mité in het verslag ook kritische kanttekeningen bij de opstelling AMSTELVEEN (ANP) - Behalve de diensten van en naar bestemmin gen in Europa zal de KLM de ko mende week ook haar diensten van en naar de Verenigde Staten vol gens een aangepast schema uitvoe ren. Van de in totaal 49 retourvluch ten die de KLM volgens de dienstre geling op Amerika had moeten uit voeren, worden er vijf geannuleerd, zo meldde de luchtvaartmaatschap pij gisteren. Het betreft volgens een woord voerder vluchten naar New York, Atlanta, Baltimore, Washington en Chicago. Het aangepaste schema is een gevolg van verminderd passa giersaanbod als gevolg v oorlog. de Golf- Net als deze week worden vluch ten met bestemmingen binnen Eu ropa, waarop meerdere malen per dag vanaf Schiphol gevlogen wordt, samengevoegd. Andere bestem mingen, die anders apart worden aangedaan, worden gecombineerd en soms zullen kleinere vliegtuigen worden ingezet. De capaciteitsbe- perkende maatregelen gelden voor 28 diensten van de in totaal 69 Eu ropese bestemmingen van de KLM. TURKIJE Diyarbakir Donderdag, vrijdag Israëlische veiligheidszone in Libanon opnieuw door PLO bestookt. Israël beschiet Palestijnse dorpen en kampen Kaspische SOVJETUNIE ]-> Teheran IRAN Baghdad Donderdagmiddag Iraakse Scudraket komt neer op Westelijke Jordaanoever Donderdagavond Hercules C130 transportvliegtuig stort achter Iraakse linies neer: 20 Amerikanen vermist Vrijdag Een Iraakse pantserkolonne met ongeveer 1000 voertuigen, die oprukt naar de Saudische grens, wordt aangevallen door de Amerikaanse luchtmacht. VS zeggen vele tientallen tanks te hebben vernietigd j w Jeddah i Mekka Donderdag, vrijdag Saudische en Amerikaanse troepen heroveren Khafji. Gevechten gaan door ten noorden van de stad donderdag 31 januari vrijdag 1 februari Khamis Mushayt J£L UTRECHT (ANP) - De speciale in formatielijn voor de Islamitische en Arabische gemeenschap van het Nederlands Centrum Buitenlan ders heeft sinds de opening afgelo pen dinsdag al honderden telefoon tjes verwerkt. Voornaamste conclu sie na twee dagen is volgens het NCB dat met name Marokkanen in Nederland zich in toenemende ma te geïsoleerd voelen. "Klachten betreffen met name verstoorde relaties in de woonom geving". aldus een woordvoerder "Buren die sinds het uitbreken van de oorlog geen woord meer wisse len terwijl het contact daarvoor nor maal was." Marokkanen hebben meer last van onrustgevoelens dan Turken. Waarschijnlijk omdat Tur kije duidelijk tot de coalitie be hoort, aldus het NCB. Bedreigingen hebben zich niet voorgedaan Het gaat er vooral om. dat Marokkaanse ingezetenen vaak gedwongen worden zich uit te spre ken tegen of voor Hussem. "Dat geldt niet alleen voor ouderen op werk. maar ook jonge leerlingen op school." De informatielijn van het NCB is dagelijks bereikbaar tussen 19.00 en 21.00 uur via nummer 030-342.999. Nederland erkent Kuwayt nog als zelfstandige staat DEN HAAG (ANP) - De Neder landse regering erkent Kuwayt nog steeds als staat, hoewel het land. wegens verlies van het grondgebied en een daarover effectief gezag uit oefenende regering, strikt genomen niet meer aan de vereisten die het volkenrecht in het algemeen aan een staat stelt. Er mag worden aangenomen dat een staat niet onmiddellijk ophoudt te bestaan, zodra zijn gebied door een vijandelijke mogendheid wordt bezet. Zo n staat wordt vooralsnog geacht voort te bestaan, zolang maatregelen om de oude situatie te herstellen nog actief worden onder nomen, zo schrijft minister Van den Broek (buitenlandse zaken) in een brief aan de Tweede Kamer. De mi nister wijst erop dat Nederland in 1940 ook niet onmiddellijk ophield te bestaan. Hij voegt eraan toe dat het VN-handvest Irak verbiedt het grondgebied van Kuwayt te an nexeren. Andere staten mogen zo'n onrechtmatige gebiedsverwerving ook niet erkennen. DEN HAAG - Het bestuur van het PvdA-gewest Rotterdam gaat bemiddelen tussen de Tweede Kamer-fractie en de met de fractie overhoop liggende kamerleden Moor en De Visser. Het gaat volgend week afzonderlijk met Moor en De Visser praten. Daarna volgen nieuwe gesprekken met alle betrokkenen, aldus bestuurslid mevrouw De Bresser. "Daar is ook de kamerfractie toe be reid. Deze situatie moet zo snel mo gelijk beëindigd worden. Dit moet zo niet", zei zij. Een echt inhoude lijk commentaar op de affaires wil de het bestuur van het PvdA-ge west gisteren nog niet geven. Daar voor wil men eerst nadere informa tie van Moor en De Visser zelf. Moor gaf gisteren zelf te kennen geen initiatief met Wöltgens of de fractietop te ondernemen. De PvdA-fractieleider had hem daar woensdagavond wel toe opgeroe pen. De Visser gaf al eerder te ken nen pas na het PvdA-congres van UTRECHT (ANP) - De spitsbus is een succes. De 19 speciale spitsbus- lijnen waarmee het streekvervoer in september 1989 van start ging. heb ben in een jaar tijd een reizigers groei van twintig procent geboekt, zo blijkt uit onderzoek van Streek vervoer Nederland (SN). Het spitsbussennet is inmiddels fors uitgedijd tot circa zestig lijnen, vooral in de Randstad. Een verdere uitbreiding van het lijnennet lig in het verschiet. "Waar het mogelijk is komen spitsbussen. Voorwaarde is wel dat de bus bijvoorbeeld via vrije busbanen en dergelijke voorrang krijgt boven het particulier ver voer", aldus een woordvoerder van SN. De spitsbus moet volgens hem ongeveer een derde maal sneller zijn dan de gewone bus maar mag over een bepaalde route maximaal vijftig procent langer doen dan de auto. Als de bus nog langzamer wordt is hij geen aantrekkelijk al ternatief meer en laat de automobli- list de bus links liggen. De klandizie van de spitsbussen bestaat afhanke lijk van de lijn voor 7 tot 37 procent uit ex-automobilisten. SN verwacht dat dit percentage nog toeneemt. dit weekeinde een positie te willen bepalen. Tekst Gisteren lekte de letterlijke tekst uit van de brief die fractiesecretaris Buurmeijer, De Visser op 24 januari zond. Aanleiding vormden uitspra ken die De Visser in de media had gedaan over de besluitvorming bin nen de fractie over de betrokken heid van ons land bij de Golfoorlog. De brief begeleidde kopiën van de citaten die de fractietop in het ver keerde keelgat waren geschoten. De brief werd verzonden nadat een eerste gesprek tussen Wöltgens en De Visser op woensdag 23 januari geen klaarheid bracht. In de brief staat letterlijk: "Jou is in het gesprek meegedeeld dat de fractieleiding uit de diverse teksten de conclusie trekt dat jij je daarmee buiten het verband van de collegia le verhoudingen der fractie plaatst. Aan jou is vervolgens de vraag voor gelegd, hoe jij in de hierdoor gecre- eerde situatie verder denkt te kun nen functioneren". De brief bracht De Visser ertoe zijn werk binnen de fractie op te schorten. Over de brief zei De Visser giste ren: "Ik vond het een overspannen reactie, buiten alle proporties. Van sommige uitlatingen die ik heb ge daan kun je misschien achteraf zeg gen 'dat had ik beter niet kunnen zeggen'. Ik ben ook bereid daarvoor SCHOLEN - Schoolbesturen en ge meenten krijgen minder last van overheidsbemoeienis bij regelge ving. Het kabinet wil toe naar meer autonomie voor beiden. De minis terraad heeft gisteren het groene licht gegeven voor een aanpassing daartoe van de Wet op het basison derwijs en de Interimwet op het speciaal onderwijs en voortgezet speciaal onderwijs van staatssecre taris Wallage. Zo verdwijnt de rol van een bewindspersoon van het departement bij een geschil tussen de inspecteur en het schoolbestuur. mijn excuses aan te bieden. Maar zo'n reactie met een brief pik ik niet". Excuses De Jonge Socialisten hebben bij monde van voorzitter Mark de Ko ning aangekondigd dat zij bij het PvdA-congres van Wöltgens excu ses zullen eisen. Tevens moet de PvdA-fractieleider de brief aan De Visser intrekken en de schorsing van Moor als woordvoerder onge daan maken. De Jonge Socialisten lieten in een verklaring weten "diep verontwaardigd" te zijn over de wij ze waarop Wöltgens de discussie binnen de PvdA "met kadaverdisci pline" meent te kunnen stroomlij nen. De Jonge Socialisten scharen zich openlijk achter De Visser en Moor. In CDA-kring is gisteren met leedvermaak op de situatie binnen de PvdA-fractie gereageerd. "Nu hebben zij hun eigen loyalisten", al dus een CDA'er, onder meer verwij zend naar de periode toen het CDX met de dissidente fractieleden Jan- Nico Scholten en Stef Dijkman kampte. "Ik benijd ze niet. Den Uyl verweet ons toen kadaverdiscipline maar kijk nu eens naar wat zij doen. Ik wil wel eens zien hoe zij daar nu uit komen". DEN HAAG (GPD) Gemeenten hebben bij het ministerie van soci ale zaken en werkgelegenheid gel den voor arbeidsplaatsen ten be hoeve van werklozen jongeren ge claimd, zonder dat zij de arbeids plaatsen hebben bezet. Minister De Vries (sociale zaken) heeft dit giste ren in de Kamer bekendgemaakt. De bewindsman probeert nu de gelden, ruim 13 miljoen, van de ge meenten terug te krijgen. Door het gedrag van de betrokken gemeen ten zijn andere gemeenten die even eens om een bijdrage vroegen, en ook jongeren hadden om die ar beidsplaatsen te bezetten, afgewe- De situatie doet zich voor bij de sinds 1987 bestaande Tijdelijke voorziening jeugdwerkgarantie- plan. Op basis van die regeling kon den gemeenten zich vrijwillig aan melden om jongeren die een jaar na dat zij van school kwamen nog werkloos waren, werk te bieden. Voor elke plaats kreeg de gemeente een vergoeding van 1800 gulden van Sociale Zaken. Op papier werken er nu 13.000 jongeren onder de Tijdelijke voor ziening. De Vries moest gisteren echter erkennen dat het hierbij gaat om het aantal plaatsen waarvoor hij een goedkeurende verklaring heeft De Tweede Kamer stemde giste ren in meerderheid in met harde sancties tegen werkloze jongeren die een aangeboden baan op basis van de Jeugdwerkgarantiewet (JWG) afslaan. De betrokken jonge ren kunnen, nadat zij tot drie maal toe de baan hebben geweigerd, voor maximaal 13 weken hun uitkering verliezen. Ook wordt hen geen nie- we JWG-baan meer aangeboden. Alleen de VVD. Groen Links en het PvdA-kamerlid Moor zijn tegen het sanctiebeleid in de JWG. In de JWG gaat het om jongeren onder 21 jaar die een jaar nadat zij van school zijn gekomen nog .geen werk heb ben gevonden. Hen wordt dan een baan aangeboden bij de overheid, met name gemeenten. Onder zware druk van de Kamer bleek De Vries bereid om de JWG niet alleen tot de overheidssector te beperken. Indien werkgevers in het bedrijfsleven ook JWG-banen aan willen bieden mag dat, aldus de be windsman. Datzelfde geldt voor in stellingen en organisaties die niet op het maken van winst zijn gericht Afspraken zullen echter binnen de regionale besturen arbeidsvoorzie ning gemaakt moeten worden. Van dwang mag geen sprake zijn. AMSTERDAM - Voorlichter Cees Rameau van de Amsterdamse poli tie toonde gisteren een partij van dertig kilo cocaïne die in december werd onderschept. De cocaïne kwam uit Suriname en werd via Schiphol overgedragen naar koe riers. De straatwaarde van de drugs is ruim twee miljoen gulden. AMSTERDAM (ANP) Vredesac tivisten houden morgenochtend in Amsterdam een protest-actie -, zogenoemde 'die-in' - voor de gang van de RAI. Daar houdt de PvdA haar partijcongres. De die-in moet de weerzin voor het beleid van de PvdA in de Golfoorlog duidelijk maken. De anti-oorlogsactivisten roepen iedereen op "voor lijk te gaan liggen", zodat de PvdA-gede- legeerden "over lijken zullen moe ten lopen" om het congrescentrum binnen te komen. "Het is geen schone en ook geen rechtvaardige oorlog die PvdACDA regering in onze r voert", menen de activisten. De PydA heeft zich, op een enkeling na, tot nu toe met volle overgave in de oorlog gestort. Dit in schrille te genstelling tot bij voorbeeld de Duitse SPD en vakbonden, die juist actief mee doen aan acties tegen de oorlog. Met haar houding is de PvdA medeverantwoordelijk voor de massale verwoesting die in het Midden-Oosten wordt aangericht. De PvdA gaat letterlijk over lijken in het Midden Oosten". ROTTERDAM (ANP) - "Mensen met een lagere opleiding, een la ger inkomen of een beroep met minder status zijn ongezonder. Daarover is geen misverstand meer mogelijk". Staatssecretaris Simons (volksgezondheid) zei dit vandaag in Rotterdam op een congres over de eerste resultaten van het begin 1989 gestarte vijfja rige onderzoekprogramma naar sociaal-economische gezond- heidsverschillen. Hij voegde hieraan toe dat de achterliggende oorzaken van die verschillen nog helemaal niet dui delijk zijn. Ze hebben onder meer te maken met een ongezondere leefwijze, arbeidsomstandighe den en de organisatie van de ge zondheidszorg. Maar of en in hoe verre het sociaal-economisch be leid rechtstreeks inwerkt op ge- zondheidsverschillen staat nog niet vast. Dat maakt het ook moeilijk om een efficiente integrale aanpak voor te stellen, al valt al wel te voorspellen dat er een langdurige inspanning van vele betrokkenen voor nodig zal zijn. Simons heeft om te beginnen de belangrijkste maatschappelij- Aandacht voor invloed sociale factoren op de gezondheid ke organisaties die bij het terug dringen van sociaal-economische gezondheidsverschillen een rol zouden kunnen spelen uitgeno digd voor een gesprek, zo deelde hij mee. Aan dat gesprek zal ook worden deelgenomen door de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid. Aan de organisaties zal worden gevraagd hoe zij hun rol zien bij het verkleinen van de verschillen. Ook zal de vraag aan de orde ko men welke verschillen in princi pe onaanvaardbaar zyn. Simons zei dat hu er daarom ook de we tenschappelijke bureaus van de politieke partijen bij heeft betrok ken. De al bekende onderzoeksre sultaten bieden volgens hem al wel aanknopingspunten voor be leid. Als voorbeeld noemde hy het gegeven dat in sommige wij ken van grote steden een opeen hoping voorkomt van factoren die een rol spelen by ongezond heid: slechte woon- of arbeidsom standigheden. het ontbreken van werk. het voorkomen van ge welddaden en dergelyke. Simons is van plan om, vooruit lopend op de definitieve onder zoeksresultaten. een aantal proef projecten te starten die duidelyk moeten maken dat maatregelen niet onmogelijk zyn. Zo heeft hij de Jeugdgezond heidszorg gevraagd in samenwer king met onder andere scholen een project te UlilWpU NMlfB wordt geprobeerd jongeren als ze de school verlaten, ongeacht het schooltype, een zo gelykwaardig mogelijke start te geven. Hy denkt daarby aan rook- en drink gewoonten, het deelnemen aan sport- en clubactiviteiten en schoolverzuim. Dit voorjaar komt de staatsse cretaris met een Nota Gezond heidsbeleid. Hu zei dat hij daarin uitgebreid aandacht zal besteden aan achterstandsgroepen en be leidsevaluatie.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11