Golfoorlog j aagt Duitser op kosten Iran: Irak moet bloeniet breken Dodental in Israël loopt op tot twaalf Aandeel Nederland in oorlog groeit gestaag Israël hekelt plan van VS en Sovjets voor bestand Aanval Irak telefonisch gemeld DONDERDAG 31 JANUARI 1991 OORLOG4N DE GOLF" PAGINA 9 JERUZALEM (AFP/DPA) - In Is rael zijn sinds 18 januari 12 mensen omgekomen en 273 gewond geraakt na het afschieten van 27 Iraakse ra ketten op Israëlisch grondgebied. Dit heeft de woordvoerder van het Israëlische leger gisteren meege deeld. Van de doden kwamen er 2 om toen hun woning instortte nadat die door een raket was getroffen. De 10 anderen overleden aan een hartaan val of stikten in hun gasmasker tij dens raketalarm. Van de 273 gewonden lagen er gisteren nog 7 in het ziekenhuis. On geveer 500 Israëliërs moesten wor den behandeld aan de gevolgen van een shock, en 220 moesten naar het zieknhuis nadat ze doses atropine hadden binnengekregen. De atropi ne was door het leger uitgereikt sa men met de gasmaskers. 'Ook Jordaniërs gedood bij bombardement AMMAN (AP) - Amerikaanse ge vechtsvliegtuigen hebben gisteren bombardementen uitgevoerd op ci viel autoverkeer in de buurt van de Jordaans-Iraakse grens. Daarbij zijn vier Jordaniërs en een Egypte naar gedood. De Jordaanse minis ter van buitenlandse zaken Taher Masri heeft dit gisteren gezegd. Hij waarschuwde dat zijn land met een reactie zal komen als dergelijke aan vallen niet worden gestaakt. "Amerikaanse aanvallen op au to's van Jordaanse burgers hebben vandaag de dood van vier Jordaan se burgers en een Egyptenaar ver oorzaakt", zei Masri tot een veront waardigd gehoor van parlementari ërs. Hij zei dat de luchtaanvallen waren uitgevoerd boven Iraaks grondgebied, vlakbij de Jordaanse grens, op de snelweg die Baghdad en Amman verbindt en die wordt gebruikt door vluchtelingen die Irak verlaten en in Jordanië een vei lig heenkomen zoeken. Volgens de minister zijn ook door toedoen van Amerikaanse lucht aanvallen dinsdag en woensdag in totaal negen olietankers, met be stemming Jordanië, vernietigd. Turkse generaal doodgeschoten ANKARA (AFP/DPA/Rtr) - Drie gewapende mannen hebben giste ren de gepensioneerde Turkse ge neraal Hulusi Sayin doodgeschoten in Ankara nadat hij met zijn vrouw uit een militair voertuig was ge stapt. De lijfwacht die hem normaal begeleidt, was niet ter plaatse. De aanslag is opgeëist door de ui terst linkse organisatie Dev-Sol. Dev Sol heeft zich verantwoordelijk gesteld voor zeker zes aanslagen op westerse doelen sinds een multina tionale troepenmacht onder leiding van de Verenigde Staten twee we ken geleden de oorlog ontketende om Irak uit Kuwayt te verdrijven. Hogere belastingen, ook wegens Oost-Europa BONN/BERLIJN (GPD/AP/AFP) - Bondskanselier Kohl heeft gisteren in zijn regerings verklaring hogere belastingen aangekondigd, vanwege de financiële steun van Duitsland aan de geallieerden in de Golfoorlog en de hulp aan midden-en Oosteuropese landen. Soli dariteit met Israël was een tweede belangrijke thema in de rede waarin Kohl in Bonn zijn beleid voor de komende vier jaar uitstippelde. De eerste Egyptische vluchtelingen uit Irak bereikten gisteren het kamp aan de grens van Irak met Jordanië Ze werden daar opgevangen door medewerkers van het Rode Kruis. Moto afpj De Duitse regering lijkt zich veel te hebben aangetrokken van de inter nationale kritiek op haar houding in de Golfcrisis Duitsland is verweten onvoldoende steun te geven aan de geallieerde oorlogsinspanning, ter wijl het vooral Duitse bedrijven zijn geweest die Irak aan gifgas, wa pens. bunkers en dergelijke hebben geholpen. Dinsdag werd de finan ciële bijdrage aan de oorlogsinspan ningen aanzienlijk opgeschroefd. De Duitse regering heeft nu Israël Stasi leerde Irak gebruik wapens LONDEN (DPA) - De Stasi heeft Iraakse agenten geleerd hoe ze che mische en bacteriologische wapens tegen burgerdoelen moeten gebrui ken. In een uitzending van de Britse omroep Channel 4 beschreef giste ren een vroegere medewerker van de Oostduitse geheime dienst hoe Irakezen, Palestijnen en andere Arabieren hiervoor worden opge leid. De trainingen hadden tot 1985 plaats in de Stasi-school in Massow, en nadien in Irak, Syrië en Yemen. De agenten werd ondermeer bijge bracht hoe ze drinkwater met bacte riën kunnen vergiftigen. Verder oe fenden de leerling-terroristen in het plegen van aanslagen op luchtha vens, treinstations en bij openbare bijeenkomsten. acht Patriot-raketafweersystemen aangeboden om de joodse staat te helpen beschermen tegen verdere Iraakse aanvallen. Daarnaast heeft Bonn ook apparatuur beloofd ter bestrijding van chemische wapens. Voorts komt er 800 miljoen mark steun voor twee onderzeeers. Volgens regeringswoordvoerder Vogel zal Duitsland ook 'grote hoe veelheden' medische apparatuur en medicijnen naar Israel sturen, als mede 58 tanks die chemische wa pens kunnen opsporen. De Duitse regering heeft ook besloten 800 mil joen mark (ongeveer 900 miljoen gulden) hulp te geven aan Groot- Brittannie als steun voor de oorlog tegen Irak. Turkije In zijn rede wees Kohl wees erop dat volgens de richtlijnen van de NAVO zijn land bij een Iraakse aan val op het NAVO-lid Turkije, recht streeks bij de oorlog betrokken zal worden. "Het bondgenootschap kan op onze steun rekenen. Dat geldt voor alle lidstaten, dus ook voor Turkije". Bonn heeft 18 ge vechtsbommenwerpers van het ty pe Alpha-Jet in Turkije gestatio neerd ter bescherming tegen een Iraakse aanval. Kohl kondigde aan 600 Duitse mi litairen naar Turkije te sturen, die de wapensystemen van het Hawk- en Roland-afweergeschut moeten bedienen od NAVO-vïiegvelden in DEN HAAG (ANP) - De invasie in Iran van zo'n honderd Iraakse gevechtsvliegtuigen, waaronder het puikje van Saddam Husseins luchtmacht, leidt in tal van hoofd steden tot speculaties. Blijft Te heran neutraal of kiest het toch partij voor Irak? Het toelaten van de Iraakse vliegtuigen is niet in strijd met Irans neutraliteit, zo meent een Iraanse diplomaat. Hij wijst erop dat Turkije officieel ook neutraal is, maar niettemin toestaat dat ge allieerde vliegtuigen van een Turkse basis opstijgen voor bom- bardementsvluchten op Irak. Teheran heeft steeds gezegd neutraal te blijven in de oorlog tussen de Grote Satan (de Ver enigde Staten) en de Kleine Satan (Irak). Kort na de invasie van Ku wayt veroordeelde Iran Baghdad en eiste de terugtrekking van de Iraakse troepen. Afgelopen week einde verklaarde Teheran nog dat de vliegtuigen die op zijn grond gebied landen, in beslag worden genomen en er zullen blijven tot dat de oorlog voorbij is. Militaire deskundigen menen dat er mogelijk kort voor het uit breken van de oorlog in januari inderdaad een overeenkomst is gesloten tussen Baghdad en Te heran over het stationeren van vliegtuigen. Maar toch gelooft men niet dat dit betekent dat Iran zijn neutrale houding heeft laten varen. De Iraanse president Rafs- anjani is zich er immers terdege van bewust dat de landhonger van Saddam Hussein na het Ku- waytavontuur niet zal zijn gestild. De kans is groot dat de Iraakse agressie zich daarna weer tegen Iran keert. Vooralsnog gaat voor de Iraniër Rafsanjani het Arabische spreek woord "de vijand van mijn vijand is mijn vriend" dan ook niet op. Bovendien beseft de als pragma tisch bekendstaande president dat de huidige oorlog hem niet bepaald windeieren legt. Zo stemde Irak vorig jaar opeens in met alle Iraanse voorwaarden voor een vredesverdrag van de oorlog van 1980-88. Anderzijds moet Rafsanjani ook terdege rekening houden met de radicalen in zi jn land. Deze zijn fel gekant tegen de militaire aan wezigheid van de "ongelovigen" in Saudi-Arabië, waar zich de be langrijkste islamitische heilig dommen bevinden. Veel radica len willen lucht geven aan hun anti-westerse gevoelens en lijken zelfs bereid zich aan de zijde van de Kleine Satan te scharen. Shaul Bakhash, verbonden aan de George Mason Universiteit in Virginia, wijst erop dat de Ira- niërs zich terdege bewust zijn van Saddams pogingen om van de Golfoorlog een Derde Wereldoor log te maken tussen de islami tische landen en het Westen. "De Iraniërs zouden g^oelig kunnen zijn voor Saddams succesvolle 'pogingen om overal in de wereld radicale islamitische gevoelens te mobiliseren, inclusief Iran". Het toelaten van de Iraakse vliegtui gen moet daarom vooral worden gezien als "een gebaar om de Iraanse publieke opinie tevreden te stellen tegen zeer geringe kos ten", aldus Bakhash. Shireen Hunter, verbonden aan het Centrum voor Strategische Studies in Washington, merkt op dat Iran de Iraakse vliegtuigen mogelijk toeliet om kritiek van ra dicalen te voorkomen dat de rege ring de geallieerden steunt. "De gevoelens die nu in Teheran le ven, worden beheerst door angst. Men is bang dat Saddam Hussein de gevoelens van de Iraanse be volking manipuleert om hen weer in een oorlog te storten. Maar men is men is mogelijk nog banger voor de Amerikaanse intenties na de oorlog", aldus Hunter, Ook zou men in Teheran bang zijn voor een machtsvacuüm als Irak eenmaal is verslagen. Hier mee zouden landen als Syrië en Turkije, leden van de huidige an- ti-Iraakse coalitie, hun voordeel kunnen doen. zo meent men in Teheran. Anderzijds zullen dan ook de posities van Israel en Iran, qua inwoneraantal (55 miljoen) het grootste land in de regio, wor den versterkt, zo menen waarne mers. Vorige week bezocht een Iraan se delegatie Turkije die toen be nadrukte dat de Iraakse territo riale integriteit gehandhaafd dient te blijven. "Iran wil Irak zien bloeden, maar wil niet dat het wordt gebroken", aldus Bak hash. Turkije. Naar Duitsland zijn verder uit de Verenigde Staten 2000 mili taire artsen, verplegers, ziekenver zorgers en ambulance-chauffeurs extra overgevlogen. In zijn rede herinnerde Kohl er verder aan dat de VS 40 jaar in Duitsland de vrede en veiligheid hebben verdedigd en dat de Ameri kanen wezenlijk hebben bijgedra gen tot de Duitse eenwording. "Daarom is het verderfelijk dat m deze tijd een kleine minderheid luidkeels probeert de VS in plaats van Irak verantwoordelijk te stellen voor deze oorlog". Een belangrijk onderdeel in Ko hls tweeeneenhalf uur durende re geringsverklaring vormde ook de Europese eenwording. De kanselier ziet zijn land en Frankrijk als de mo tor bij dit proces en hij wil dal de Europese Unie tot stand komt voor de Europese verkiezingen van 1994. Admiraal Italië legt commando in Golfgebied neer ROME (Rtr/AFP) - De commandant van de Italiaanse zeestrijdkrachten in het Golfgebied, admiraal Mario Buracchia. is gisteren teruggetre den als gevolg van de opschudding die in Italië is ontstaan over uitlatin gen van de admiraal in een week blad. Volgens een woordvoerder is minister van defensie Virginio Rog- noni ingegaan op het verzoek van de admiraal om te worden ontheven van zijn post in het Golfgebied. Buracchia had in een interview opgemerkt dat de Golfoorlog 'met een beetje meer wijsheid' niet nodig was geweest. "Naar mijn mening had een vreedzame oplossing kun nen worden bereikt als bijvoor beeld wat langer was doorgegaan met het economische embargo", zo citeerde het grootste weekblad van Italië, Famiglia Cristiana, de admi raal. De regeringspartijen in Italië, on der aanvoering van de christen-de mocraten. reageerden woedend, terwijl de communisten en de Groe nen, die fel tegen de Golfoorlog zijn gekant, de admiraal juist prezen. Burracchia, die in de Golf het commando voerde over een contin gent van vier schepen, verklaarde dinsdag na het uitkomen van het blad dat zijn uitlatingen uit hun ver band waren gerukt Van de kant van het weekblad werd echter gezegd dat de admiraal in het op de band opgenomen interview woordelijk was geciteerd. Vandaag zou worden beslist wie de opvolger wordt van Buracchia. DEN HAAG (ANP) - Er gaan voor alsnog geen twee, maar slechts één Nederlands Hawk-squadron uit Duitsland naar Turkije, het 324- squadron. Een van de locaties waar Turkije een Nederlands Hawk- squadron wilde stationeren, ligt na melijk in een dal, wat betekent dat de radar van de Hawk vijandelijke doelen niet kan waarnemen. Een verkenningsteam van de Ko ninklijke Luchtmacht gaat op dit moment na of er in Turkije een al ternatieve plek is voor stationering van de Hawk-raketinstallaties. BJijkt deze plaats niet geschikt, dan bestaat de mogelijkheid dat het 328- squadron niet naar Turkije gaat. Van den Broek: 'Nederland in VN-vredesmacht' WASHINGTON (GPD) - Als na af loop van de Golf-oorlog de Verenig de Naties (VN) Nederland zou vra gen, mee te doen aan een vredes macht, dan zou -dat verzoek "zeer welwillend worden bekeken". Al dus minister Van den Broek (bui tenlandse zaken) afgelopen nacht in Washington. "Het ligt in de rede dat voor een vredesmacht eerst aan de Arabi sche landen wordt gedacht, maar ik sluit niet uit dat ook een beroep op andere landen zal worden gedaan", zei de minister na besprekingen met zijn Amerikaanse collega Ba ker. Dit geprek sloot een tweedaags bezoek aan de Amerikaanse hoofd stad af, waarin de bewindsman on der andere ook president Bush, mi nister Cheney (defensie) en natio naal veiligheidsadviseur Scowcroft had. Met Baker sprak hij over de vraag wat er na de oorlog moet ge beuren in de Golf-regio. Het overvliegen van het 324-squa- dron, dat is gestationeerd in het Duitse Blomberg, is vandaag be gonnen. Met vier vliegtuigen wordt materieel naar Dyarbakir overge vlogen. Er gaan vandaag ook 35 mensen mee. De overige militairen, ongeveer 65, vertrekken morgen. Met het besluit van het kabinet, gisteren, in te stemmen met het ver zoek van de NAVO Hawk-squa- drons naar Turkije te sturen, neemt het Nederlands aandeel in de Golf oorlog steeds meer toe. Een 31 men sen tellend medisch team van de landmacht vertrekt zondag recht streeks naar Saudi-Arabië. Commandant P. Kok van de Ne derlandse taakgroep in de Perzi sche Golf verklaarde gisteren dat de kans bestaat dat zijn drie schepen noordelijker gaan opereren, dichter bij Kuwayt. Dit is het resultaat van overleg met de Amerikaanse admi raal March over een roulatiesys teem in verband met reparaties en onderhoud van de schepen in de Golf. In Den Haag wordt ervan uitge gaan dat op korte termijn geen nieu we Nederlandse bijdrage aan de multi-nationale strijdmacht meer is te verwachten is. Politiek gezien is dat ook niet nodig, maar dit wil niet zeggen dat voorgoed de grens is be reikt. Minister Ter Beek heeft de Twee de Kamer gisteren op de hoogte ge steld van de kosten die als gevolg van het Golfconflict voor rekening van Defensie komen. Over 1990 gaat het om bijna 140 miljoen gulden. Dit jaar bedragen de eenmalige uitga ven tot nu toe 26 miljoen gulden. De extra uitgaven belopen per maand 12,5 miljoen. De ontwikkelingen gaan nu zo snel dat de kosten voor het uitzenden van de twee Orion-pa- trouillevliegtuigen naar Sicilië en de Hawk-squadrons naar Turkije nog niet zijn meegerekend. Een soldaat inspecteert een lajiceerinrichting voor Hawk-raketten, vlak voordat zijn onderdeel naar Turkije vertrekt. ltoto EPA) MANAMA (AP) - De eerste aan wijzing voor de buitenwereld dat Iraakse grondtroepen erin waren geslaagd Saudisch grondgebied binnen te dringen, kreeg een jour naliste dank zij een telefoontje met het Khafji Beach hotel, dat op Saudisch grondgebied ligt, tien kilometer van de Kuaytse grens. Een verslaggeefster van Associated Press die gisteren het personeel van het hotel belde voor informatie over de toestand bij de grens, kreeg onverwacht Iraakse militairen aan de lijn. "Wij zijn Iraakse soldaten" hoorde ze toen ze vroeg wie ze aan de lijn had. Ze dacht dat het een grap was en vroeg vervolgens of het waar was dat een Saudische raffinaderij in brand stond, zoals de Iraakse radio dinsdagnacht had gemeld. De verslaggeefster, Nabila Megalli, belt regelmatig met personeel van het Khafii Beach hotel om gebeurtenissen in het grensgebied die door Irak worden gemeld te checken. "Wie bent u?", zei de stem aan de ande re kant, "wie of wat. Egyptisch?". Kennelijk raadde de man de na tionaliteit van de Arabisch spre kende verslaggeefster, afgaande op haar accent. Er meldde zich nog een tweede stem op de lijn- 'Wie zijn jullie?, vroeg de ver slaggeefster. "Arabieren, Arabis- me. Saddam Hussein, Arabisme" werd er geroepen en er volgde een scheldkanonnade tegen Egypte. Zij zeiden niets van een brand op een raffinaderij te we ten. "Welke brand, welke brand, wij zien niks". "Tot ziens in Jeru zalem". riep de andere stem, waarna het contact werd verbro ken. JERUZALEM/CAIRO/WASHING- TON (AP/ANP) - De h—êli—he premier Shamir heeft zich er giste ren over beklaagd dat de Verenigde Staten en de Sovjetunie gezamen lijk met een initiatief voor een be stand in de Golfoorlog zijn geko men zonder daarover eerst met Is rael te overleggen. "Ik zou zeggen dat hier sprake is van nalatigheid. Een politieke actie die ons betreft, ons lot, onze toe komst, is ondernomen zonder over leg met ons, zelfs zonder ons van te voren in te lichten", verklaarde Sha mir. Vooral door rechtse politici in Is rael werd onmiddellijk fel afgege ven op het Initiatief, omdat het in hun ogen een opening zou bieden voor een koppeling tussen de Iraak se bezetting van Kuwayt en de Pa- lestijns-Israilische problematiek Shamir wilde zover niet gaan. Vol gens de Israëlische premier is er wat deze koppeling betreft geen wijzi ging in het Amerikaanse standpunt gekomen. Washington heeft zich steeds krachtig tegen éen dergelijke koppeling verzet, met het argument dat Irak niet voor zijn agressie mag worden beloond. Israel heeft steeds in nauw con tact met de Verenigde Staten ge staan sinds operatie Desert Storm op 17 januari van start ging, vooral nadat de joodse staat het doelwit was geworden van Iraakse raket- aanvallen. Het commentaar van Shamir is de eerste uiting van mo gelijke onenigheid tussen de Ver enigde Staten en Israël sinds het be gin van de Golfoorlog In Egypte werd gisteren daaren tegen met blijdschap op het Sovjet- Amerikaanse initiatief gereageerd. Onderminister Ghali van buiten landse zaken, meent dat het initia tief "de wil van de internationale ge meenschap" uitspreekt. Hij zei dat Egypte ieder initiatief verwelkomt dat een oplossing voor de crisis biedt wanneer de voorstellen zijn gebaseerd op een volledige en on voorwaardelijke terugtrekking van de Iraakse troepen uit Kuwayt. Ghali voegde daaraan toe dat een Iraakse terugtrekking uit Kuwayt een 'precedent' zal scheppen voor een Israëlische terugtrekking uit de t a tta i bieden. "Het zal de basis leggen voor onmiddellijke actie om het Palestijnse vraagstuk tot een oplossing te brengen". In de gezamenlijke verklaring stelden de VS en de Sovjetunie dat er een bestand kan komen in de Golfoorlog als Irak zich "ondubbel zinnig" vastlegt op de terugtrek king uit Kuwayt en "concrete stap pen" in die richting zet. Het aanbod werd gedaan na KlCl PlflllUg 8 overleg dat de Amerikaanse minis ter Baker (buitenlandse zaken) in Washington had met zijn Sovjet collega Bessmertnych. Hoewel de toonzetting van het voorstel zou kunnen doen vermoe den dat de Amerikaanse president Bush operatie Desert Storm wil af blazen voordat alle troepen daad werkelijk uit Kuwayt zijn terugge trokken, liet zijn woordvoerder Marlin Fitzwater weten dat er "geen enkele" beleidswijziging is FKn j ter zei dat alleen een "massale te rugtrekking" van Irak uit Kuwayt een bestand kan opleveren. Overigens heeft de Iraakse zaak gelastigde in Stockholm, die giste ren als eerste met een Iraakse reac tie op het Sovjet-Amerikaanse voor- i'i kwam. emgd dal hd hal niet eens waard is om besproken te wor den. "Onze positie is duidelijk. Ku wayt is een deel van Irak Waarom zouden we zelfs maar discussieren over deze kwestie?", aldus Moham- mtd Said al-Ham. Minister Van den Broek (buiten land— —kan) haafl intussen vanuit Washington meegedeeld dat hij geen koppeling kan ontdekken tus n een terugtrekking uil Kuwa t en het oplossen van het Palestijnse vraagstuk.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9