KLM doet aanvraag korter werken voor Na deze 361 Foto's Maken we graag 'n Tekening voor u. Grote plannen Newtron door Belgisch debacle bedorven KEUKENS SieMatic Keukericenter Leiderdorp Rechtstreeks gevolg van cle oorlog in de Golf Reders rekenden te vroeg hoge verzekeringspremies Lucratieve order werf De Merwede onderzocht Nationale blijft aandelen NMB/Postbank opkopen DONDERDAG 31 JANUARI 1991 PAGINA 5 SCHIPHOL (GPD) De KLM gaat voor een aantal personeelsleden arbeidstijdverkorting aanvragen. Dit door de sterke terugval in het passagiersvervoer door de Golfoorlog. Op sommige bestemmingen is het aanbod van reizigers met vijftig procent teruggelopen. Hoe lang de maatregel geldt en voor hoeveel personen is nog niet be kendgemaakt. De KLM heeft haar voornemen gistermiddag telefonisch aan de vakbonden en de ondernemings raad meegedeeld. Die zeggen in een De aanvraag voor arbeidstijdver korting zal morgen worden inge diend bij het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid. Het is voor de eerste keer in haar geschie- ringspremies een stuk gestegen, denis dat de KLM arbeidstijdver korting aanvraagt. Volgens de wet- ROTTERDAM (ANP) - Rederijen met lijndiensten naar het Midden- en Verre Oosten hebben vanaf be gin dit jaar een voorschot genomen op de enorme stijging van de verze keringspremies die zij in verband met de Golfoorlog verwachtten. De te verwachten hogere premies wer den onmiddellijk doorberekend aan de verladers. Twee weken na het uitbreken van de Golfoorlog blijken de verzeke ringspremies maar een fractie te zijn van wat verzekeraars en reders hadden verondersteld, aldus mede delingen van zowel de verladersor ganisatie EVO als van rederij Ned- lloyd. EVO eist dat de reders de te veel in rekening gebrachte toesla gen terug betalen. Molest is normaal meeverzekerd in het standaardcontract dat de re derijen voor hun schepen en be manningen afsluiten. In dit con- nemingen in de rode cijfers terecht tract 's echter een clausule opgeno- te komen. Naast het sterk terugge- men< die de verzekeraars het recht lopen aantal passagiers zijn de geeft de molest-dekking voor een brandstofprijzen en de verzeke- bepaald gebied op te zeggen (met inachtneming van een opzegter- eerste reactie begrip te hebben voor telijke regeling kan er maximaal de maatregel. Wel eisen de bonden dat de betrokken werknemers er fi nancieel niet op achteruit gaan. Boerenyoghurt straks ook belast met superheffing PUTTEN (ANP) Landbouwmi nister Bukman gaat de verkoop van boerenyoghurt aan banden leggen. Boeren die zelf yoghurt, kwark en karnemelk maken en verkopen moeten daarover binnenkort super heffing betalen. Bukman maakte dat gisteren bekend tijdens de vee houderijconferentie van de Christe lijke Boeren- en Tuindersbond (CBTB) in Putten. o De maatregel volgt op een besluit den/Parijs/Frankfurt te boeken. In voor twaalf weken en voor de helft van de werktijd arbeidstijdverkor ting worden aangevraagd. De directie van de KLM kan ook nog niet zeggen voor welke catego rie personeel de maatregel zal gel den. Vermoedelijk betreft het een deel van het vliegend personeel en een klein deel van het grondperso neel. Vorige week maakte de KLM reeds bekend het aantal vluchten op negentien Europese bestemmin gen in te krimpen. Vermoedelijk zullen daar nu ook intercontinenta le bestemmingen bijkomen. Vol gens president Benno Baksteen van de Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers is de terugval op de Atlantische routes dramatisch. De KLM-toestellen zitten halfvol. Amerikaanse maatschappijen staan er nog slechter voor. Zij slagen er niet in meer dan zestig passagiers op een gecombineerde vlucht Lon- van de Europese Commissie Europa is het vervoersaanbod bij de Brussel. Die vindt het niet juist dat KLM inmiddels met tien procent veehouders meer melk kunnen ver- gedaald ten opzichte van vorig jaar. kopen dan de EG toestaat door hun melk zelf te verwerken. Voor kaas Dit alles is een rechtstreeks ge en melk die aan de boerderij wordt volg van de Golfoorlog. Toeristen verkocht geldt al dat er superhef- annuleren vakanties uit vrees voor fing moet worden betaald. Voor de terroristische acties. Bedrijven ver- zogenaamde zure melkprodukten bieden om dezelfde redenen hun gold dat tot nu toe nog niet. personeel op zakenreis te gaan. De De superheffing bestaat sinds gehele internationale luchtvaart 1984, zodat er flinke bedragen mee verkeert momenteel in een diep dal. zijn gemoeid. Nederland telt onge- De KLM is echter de eerste Europe- veer tweehonderd melkveehouders se maatschappij die arbeidstijdver- die zelf hun melk verwerken, de*zo- korting aanvraagt. genaamde zelfzuivelaars. Het gaat niet alleen slecht met de Bukman haalde in Lunteren nog KLM ten gevolge van de Golfoor- eens fel uit tegen de plannen van log. Ook vestigingen van buiten- Europees landbouwcommissaris landse maatschappijen op de lucht- MacSharry. MacSharry koerst aan haven Schiphol maken bijzonder op "bevoordeling van kleine boeren zware tijden mee. Enkele overwe- boven gróte, gemengde boven ge- gen een deel van hun personeel tij- specialiseerde, part-time boven full time en oud boven jong". Bukman is het wel met MacShar ry eens dat de EG te veel geld kwijt delijk naar huis te sturen. De eerste ontslagen zijn reeds gevallen. De EG-Commissie bekijkt, sa- met de Europese luchtvaart- is aan opslag en afzet van overschot- maatschappijen, wat er gedaan kan ten, dit jaar ongeveer 70 miljard gul- worden om de tijdelijke problemen den. Dat is drie keer zoveel als tien van deze bedrijven op te vangen, jaar geleden. Dat heeft een woordvoerder van de Commissie gisteren meegedeeld nadat twee EG-commissarissen met vertegenwoordigers van de lucht vaartondernemingen hadden over legd. Als gevolg van de Golfcrisis drei gen alle Europese luchtvaartonder- Economie kort TAMSUI Een lid van de politiedienst voor natuurbescherming laat nog even de buit zien die stropers in Taiwan aan buitenlanmdse handelaars dachten te verkopen. De huid van deze zeldzame vos en van luipaarden, ivoor, neushoornhorens en andere kostbare zaken werden daarna ver brand. (foto EPA) Premies verlaagd Minister Bukman (landbouw, na tuurbeheer en visserij) heeft beslo ten de premies voor het braakleg- gen van landbouwgrond vanaf van daag te verlagen. Ook de groep boe ren die een beroep kan doen op de regeling wordt beperkt. De wijzi gingen hebben te maken met Eu ropese voorschriften en de behoefte de uitgaven van de braaklegrege- ling in de hand te houden.(ANP) GATT weer bij elkaar Arthur Dunkel, directeur-generaal van de GATT (algemene overeen komst inzake tarieven en handel) heeft de hoofdrolspelers in de vast gelopen GATT-onderhandelingen over de landbouwsubsidies uitge nodigd vanaf donderdag in Genève opnieuw te komen praten. De EG, de Verenigde Staten en de Cairns- groep (veertien landen die veel landbouwprodukten exporteren) konden het eerder niet eens worden over een regeling voor verminde ring van landbouwsteun.(ANP) Arbeidsplaatsen weg Bij Philips-dochteronderneming Splendor in Wijchen vervallen hon derd van de honderdvijftig arbeids plaatsen. Het verliesgevende nas- tempelen van lampen en de afde ling overzeese export worden stop gezet. De verkooporganisatie voor Nederland en Europa blijft bestaan. Het concern zal gedwongen ontsla gen zoveel mogelijk voorkomen door mensen in- en extern te her- plaatsen.(ANP) Uitgefuseerd Financieel Nederland is uitgefu seerd. Na de fusie tussen NMB Postbank en Nationale-Nederlan- den, en de al samenwerkende ABN en Amro, kent Nederland met de Rabobank in Utrecht drie grote fi nanciële partijen. Rabo-hoofddirec- teur H. Wijffels is ervan overtuigd dat een grote fusie tussen deze drie partijen niet echt meer denkbaar is: "Wel is te verwachten dat nu nog zelfstandige banken en verzeke raars zich bij een van die blokken zullen aansluiten".(ANP) Hulp opgeschort Het Amerikaanse ministerie van landbouw heeft een leengarantie- programma van 15 miljoen dollar aan Suriname tot nader order opge schort. De opschorting van het krediet programma houdt in dat Surinaam se importeurs voorlopig geen aan kopen van graan, maïs en soja-con- centraten in de Verenigde Staten kunnen doen. waarvoor de Ameri kaanse regering garant staat. Voor dit jaar had Suriname al 2,6 miljoen dollar gebruikt.(ANP) Van onze correspondent Ad Moerman AMSTERDAM Nog eergiste ren nodigde Newtron, een samen raapsel van verschillende automati seringsbedrijven, de financiële pers uit voor de bekendmaking van de voorlopige jaarcijfers. Een dag later kwam daar niets van terecht. De juist gisteren aangetreden kersver se directeur P. de Ridder verklaarde dat "er eerst maar eens een accoun tant door het bedrijf moest omdat het in deze situatie niet verant woord is om voorlopige cijfers te verstrekken". De Ridder, die tot in zijn laatste vezel gestresst leek, bekleedde reeds de functie van commissaris bij Newtron. Dat een commissaris op de stoel van de directie gaat zit ten gebeurt over het algemeen al leen als een directie er een soepzooi tje van maakt. Newtron is het geesteskind van automatiserings-tycoon Willem Smit die ook oprichter was van Da- tex, dat enkele jaren geleden be hoorlijk in opspraak kwam en vele beleggers handen vol geld kostte. Smit is nu commissaris en groot aandeelhouder (ongeveer 40 pro cent) van Newtron en geniet enige faam vanwege zijn extravagante le venswandel. Het water moet bij de Newtron- top tot boven de lippen staan, aan gezien plots de voorlopige jaarcij fers uitbleven. Nog twee weken ge leden bevestigde het bedrijf, waar van de aandelen sinds dit najaar worden verhandeld op de parallel- markt van de effectenbeurs (de 'kraamkamer'), de eerder uitgespro ken verwachting dat over 1990 23 miljoen gulden winst zou worden behaald over een omzet van 450 miljoen gulden. Die bevestiging kwam vlak nadat president-commissaris N. Smit- Kroes (de oud-minister) half januari plots opstapte wegens 'een verschil van inzicht in het te voeren beleid'. Een maand eerder verdween al even zo plotseling en om dezelfde reden directeur A. Stam. Ook giste ren bleef een verklaring over deze De Ridder «oio anp» spectaculaire leegloop in de top uit. "We hebben over en weer afgespro ken geen nadere mededelingen te doen. Ook nu wil ik me daar aan houden", aldus voormalig Centraal Planbureau-directeur De Ridder gisteren. eerst van een externe accountant weten hoe heel Newtron er voor staat en of er nog meer addertjes on der het gras zitten. Eind februari ho ren we meer. Newtron, dat in onge veer een jaar tijd door overnemin gen uitgroeide van 0 tot 1400 werk nemers, is in ieder geval te snel ge groeid. "Het feit dat ik nu hier zit en niet de directie betekent dat ik de gevaren in zie van een te snelle groei. In het Financieele Dagblad is geschreven dat Newtron als los zand in elkaar zit en ik ben de eerste om dat niet te ontkennen", aldus De Ridder. Na al het slechte nieuws had De Ridder nog wel enkele geruststel lende woorden voor zijn aandeel houders. Het was zeker niet het ge val dat Newtron op de rand van de afgrond balanceerde. En een aantal divisies, zoals het Utrechtse Ordina, waren 'nog uitermate profitabel'. "De onderneming is krachtig ge noeg om deze moeilijke tijden te bo ven te komen", zo sprak De Ridder. mijn van zeven dagen) zodra zich een gewapend conflict voordoet. Molest moet dan tegen een nader te bepalen premie per individueel risi- so apart worden verzekerd. De reders zagen begin januari al aankomen, dat de verzekeringspre mies voor reizen naar het Midden- en Verre Oosten fors zouden stijgen als de oorlog in de Golf zou uitbre ken. Hierop inspelend werden vrachttoeslagen geheven, geba seerd op aannames die op dat mo ment redelijk leken, aldus G.J. van der Ziel van Nedlloyd-lijnen in Rot terdam. De standaard molest-verzekering voor het Suez-kanaal en de Rode Zee werd op 26 januari om midder nacht opgeheven. Inmiddels is dat ook het geval voor havens in Egypte BRUSSEL (ANP) - De Europe se Commissie gaat onderzoeken hoe scheepswerf De Merwede uit Hardinxveld-Giessendam een order van 100 miljoen gul den voor de bouw van een hop perzuiger in de wacht heeft ge sleept. Dit heeft een woordvoer der in Brussel gisteren meege deeld. Begin december maakte de werf bekend dat ze erin was ge slaagd ondanks scherpe interna tionale concurrentie de order binnen te halen. De opdrachtge ver is het Belgische baggerbe drijf NV Ondernemingen Jan de Nul in Aalst. Het zou gaan om de grootste hopperzuiger ter we reld. Aanvankelijk lieten de Neder landse autoriteiten weten dat zij geen steun zouden verlenen als de order naar een Nederlands bedrijf zou gaan. Toen het con tract echter rond was, meldden zij dat er een concurrent uit een land buiten de EG in het spel zou zijn geweest. In dat geval staan de EG-regels subsidie toe om de order in eigen huis te hou den. Volgens de EG-Commissie zijn er tot nu toe geen harde be wijzen voor zo'n niet-Europese concurrent. Daarom wil zij nu uitzoeken of daar echt sprake van is geweest. Mocht die niet-Europese con current niet bestaan, dan is er geen reden voor subsidie omdat Britse en Duitse concurrenten geen overheidssubsidie was toe gezegd. Alleen in België was steun beloofd. en Turkije. Maar de verzekerings premies voor schepen die naar die gebieden gaan. blijken nu lang niet zo hoog te zijn als aanvankelijk werd aangenomen. De Far Eastern Freight Conferen ce (FEFC), het in Londen gevestig de kartel van 31 rederijen (onder meer Nedlloyd) die lijndiensten op het Verre Oosten onderhouden, hanteert sinds het uitbreken van de Golfoorlog een vaste vrachttoeslag van 300 dollar voor een 20-voetscon- tainer. Navraag bij de verzekenngsbeurs van Lloyd's in Londen leert volgens D. van den Bosch van de EVO dat de verzekeringspremies voor sche pen die door het Suez-kanaal en de Rode Zee varen momenteel slechts op 50 dollar per 20-voetscontainer DEN HAAG/AMSTERDAM (ANP) - Nationale-Nederlanden heeft ook begin deze week op de Amsterdam se effectenbeurs aandelen NMB- /Postbank bijgekocht. Volgens een woordvoerder van Nationale ging het om 3,44 miljoen stuks. In totaal bezit Nationale nu 14,2 miljoen aandelen NMB/Postbank, wat neerkomt op bijna 15 procent van het geplaatste kapitaal. Volgens de woordvoerder zullen "zo nu en dan" opnieuw aandelen worden bij- gekocht. Over de motieven van de aankopen wilde hij niets loslaten, maar in financiële kringen brengt men deze strategie in verband met de pogingen van concurrent Aegon om de voorgenomen fusie te dwars bomen. Aegon heeft een belang van ten minste 5 procent in Nationale en be zit tevens ongeveer 5 procent in NMB/Postbank. De woordvoerder kon niet beves tigen dat Schweizerische Ruckver- sicherung haar pakket in Nationale, dat volgens ingewijden rond de 6 ligt. Dit betekent volgens Van den Bosch dat voor de totale container stroom vanuit de Rotterdamse ha ven naar het Verre Oosten per week 1 tot 2 miljoen gulden teveel aan vrachtkosten is betaald. De European Shippers Council, de overkoepelende organisatie van Europese verladers, vergadert van daag in Londen met de FEFC Vol gens Van der Ziel zullen de rederij en de verladers inzicht geven in de door hun gehanteerde tarieven. "Maar de toeslagen die wij in reke ning hebben gebracht, bestaan niet alleen uit verhoogde verzekerings premies. De rederijen hebben als gevolg van de oorlog ook hogere kosten. Zo gaat er uit voorzorg niet meer dan een schip tegelijk door het Suez-kanaal en hebben we te ma ken met hogere brandstofkosten. Bovendien zijn de tolgelden voor de passage van het Suez-kanaal ook verhoogd" Nedlloyd is dan ook van mening dat de toeslagen wel degelijk een af spiegeling zijn van de gestegen kos ten. procent zou liggen, zou hebben aan gemeld. Buitenlandse financiële bladen meldden dit gisterochtend, maar Nationale zegt hiervan nog niets te hebben vernomen. Bij Aegon was vooralsnog nie mand bereikbaar om te vertellen wat Aegon gaat ondernemen om de Nationale en NMB een hak te zet ten. Naar verluidt zou Aegon andere opstandige aandeelhouders willen mobiliseren om samen "iets" te doen. Aegon zou hierbij willen han delen Uil puur lijfsbehoud Zij Is bang dat de grote combinatie Inter nationale Nederlanden Groep Aegons positie op de verzekenngs- markt zal ondergraven. Een woordvoerder van Aegon zei gistermiddag desgevraagd dat een tegenzet van Aegon deze week niet meer mag worden verwacht We beraden ons nog steeds en dat duurt nog even, zodat pas volgende week nadere mededelingen kunnen wor den tegemoetce/ien". aldus de Aegon-zegsman ADVERTENTIE Gebakken lucht Directe aanleiding voor alle com motie is de gang van zaken bij het Belgische Topdata, dat vorig jaar onderdeel werd van Newtron. Bij dat bedrijf, waar 80 mensen werken en dat 10 miljoen gulden omzet draait, is van alles loos. Wat precies wilde De Ridder niet bekendma ken. "Maar het bedrijf zag er beter uit dan het is. Nu blijkt dat er sprake is van aanzienlijke verliezen. En het is de vraag of dit bedrijf moet wor den voortgezet". In de automatiseringsbranche is het niet ongebruikelijk dat bedrij ven na overneming 'gebakken lucht' blijken te zijn. Befaamd van enkele jaren terug is de overneming van het Culemborgse Multi Func tion door Multihouse. Of Topdóta Newtron heeft geflest wilde of kon De Ridder gisteren niet zeggen. En hoe groot de schulden en verplich tingen van Topdata zijn en of New tron deze ook allemaal moet overne men wist hij ook niet. De zaak ligt bij de Belgische rechter. In ieder geval wil De Ridder nu Los zand Voor de nabije toekomst ziet De Ridder het als zijn taak om bij de als los zand aan elkaar hangende New- tron-bedrijven 'een Newtron-gevoel te laten ontstaan'. Verder moet de bestuurbaarheid en de financiële verslaggeving binnen het bedrijf worden verbeterd. Daarvoor wil hij de top van het bedrijf versterken. "Ik ben op zoek naar iemand die ge pokt en gemazeld is en die een grote wijsheid meebrengt", aldus De Rid der. Voorlopig lijken aandeelhouders in ieder geval alle vertrouwen in Newtron te hebben verloren. Be taalden zij in oktober bij de beurs gang nog 10,50 gulden voor een aan deel. Gisteren deed het aandeel nog maar een gulden of 8. Het risico dat de koers verder omlaag duikt is niet denkbeeldig. Vanochtend is de handel in aande len Newtron aan de Amsterdamse effectenbeurs tot nader order op geschort. De commissaris voor de noteringen maakte dit bekend in verband met een 'te verwachten bericht'. Het keukenideeenbeek SieMatic Als u bij ons het grote SieMatic Keuken boek hebt gehaald fmeer dan 180 pagina 's met informatie en ideeën, met 194 inspirerende kleurenfoto's) en ontwerptekening van uw droomkeuken Kompleet met een kostenbegrotmg En vrijblijvend uiteraard SieMatic is in Duitsland als beste getest. Een kopie u weet zo ongeveer wat u CjnUng/i van het lovende testrapport wilt, dan maken we gratis een krijgt u van 0ris mee 't Liefst een SieMatic. Meubelplein 9, Leiderdorp. Tel 071-412615 0" e'age Mijnders Meubelen) AMSTERDAM De meest gangbare Beatrix-postzegels worden duidelij ker, de waarde-aanduiding zal straks beter te lezen zijn. Tevens is het ont werp van de afbeelding van de koningin vernieuwd, als gevolg van toepas sing van nieuwe technieken bij de druk van postzegels. De inkt-dragende diepdrukcihnders worden voor het nieuwe ontwerp voortaan gegraveerd in plaats van geetst. De nieuwe zegel van 75 cent is vanaf 14 maart ver krijgbaar. «oio anp» NEDERLAND

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5