'Betrek bedrijven bij jeugdwerkplan' 25 PvdA vreest politieke zelfmoord op congres Ziektekostenverzekering voor studenten tot 1992 uitgesteld Kamer wil dat ook marktsector banen schept Meer ruimte rituelen bij teraardebestelling Alders wil meer milieiilieffingen teintratu: DONDERDAG 31 JANUARI 1991 DEN HAAG (ANP/GPD) De Tweede Kamer wil dat het bedrijfsleven alsnog wordt be trokken bij de bestrijding van de jeugdwerkloosheid, zo bleek gisteren bij de behandeling van het jeugdwerkgarantieplan. In het ontwerpvoorstel kwam in eerste instantie alleen een bepaling voor dat overheidsinstanties - met name gemeentes - de banen voor werkloze jongeren zouden moeten creëren. De wet moet in juni in werking treden. Een meerderheid in de Tweede Kamer vindt nu dat ook bedrijven arbeidsgaraatieplaatsen moeten schep pen. Alleen daardoor zouden de plaatsingsmogelijkheden voor de doelgroep voldoende zijn. Het zou bovendien de doorstroming naar reguliere en vaste banen in de marktsector bevorderen. De fracties verschillen echter van mening over de wijze waarop dit moet wor den geregeld. De regeringspartijen CDA en PvdA willen regelingen met het bedrijfs leven over garantieplaatsen overla ten aan de besturen van regionale arbeidsvoorzieningsorganisaties (RBA's). Daarin hebben bedrijfsle ven, vakbeweging en overheid zit ting. De Kamerleden Huibers (CDA) en Vliegenthart (PvdA) leg den dit vast in een wijzigingsvoor stel. De WD-fractie vindt evenals Groen Links en D66 dat de "markt sector meteen en voluit bij de JWG- wet" moet worden betrokken. Des noods moeten er sancties - bijvoor beeld geldboetes - in de wet worden opgenomen in het geval het be drijfsleven medewerking weigert, verklaarde WD-kamerlid Frans- sen. Minister De Vries (sociale zaken en werkgelegenheid) is niet princi pieel tegen de deelname van het be drijfsleven aan de jeugdwerkgaran- tiewet. Maar hij stelt zich tot nu toe terughoudend op omdat het be drijfsleven er grote bezwaren tegen heeft. Een kamermeerderheid wil overi gens ook dat de werking van de wet wordt uitgebreid naar gedeeltelijk arbeidsongeschikte jongeren. Die moeten eenzelfde principieel recht krijgen op een garantieplaats als hun werkloze valide leeftijdgeno ten, aldus Vliegenthart (PvdA), die hierover een wijzigingsvoorstel in diende. De Jeugdgarantiewet heet een sluitende aanpak te zijn van de jeugdwerkloosheid. Het komt er op neer dat jongeren tot 21 jaar (en la ter uiteindelijk tot 27 jaar) recht hebben op een gegarandeerde baan en inkomen of in ieder geval op een scholings- of werkervaringsplaats terecht kunnen, als zij na uiterlijk een jaar geen werk hebben gevon den. Jongeren die tot drie keer toe een garantieplaats weigeren, kun nen worden gestraft met het stop zetten van hun werkloosheidsuitke ring voor dertien weken. Het wetsvoorstel is het sluitstuk van vijfjaar van discussies in de Ka mer en met de de gemeenten en so ciale partners. De grondslag vormt een plan van oud-minister De Ko ning van sociale zaken. In de Kamer bestaat een ruime meerderheid, zo bleek gisteren, die instemt met het wetsvoorstel. Inclusief het sanctie beleid, een heikel punt in de discus sies de afgelopen jaren. De WD-fractie vindt het sanctie beleid niet streng genoeg. In eerste instantie wilde het kabinet bij wei gering de uitkering geheel schrap pen maar koos uiteindelijk voor een mildere straf onder druk van de so ciale partners en een kamermeer derheid. De WD'er Franssen ver weet het kabinet op dit punt "slap heid". Groen Links vindt de uitein delijk gekozen sanctie te ver gaan. Van onze correspondent Bert van den Hoed UTRECHT (GPD) De nieuwe Wet op de Lijkbezorging wordt ook wel de wet van de lange adem ge noemd. Bijna twintig jaar heeft be handeling van de wet op zich laten wachten, maar nu ziet het er dan toch naar uit dat hij nog dit jaar van kracht wordt. Op 19 februari wordt de wet in de Eerste Kamer behan deld en als de senatoren geen roet in het eten gooien, zullen vanaf medio dit jaar beheerders van begraaf plaatsen en crematoria, uitvaarton dernemingen en andere betrokke nen minder last hebben van overbo dige procedures en beter in staat zijn te voldoen aan wensen van hun clientèle. Voor de consumenten, en dan vooral die bevolkingsgroepen die behoren tot de etnische minderhe den, biedt de nieuwe wet eindelijk de mogelijkheden de laatste eer te bewijzen op een wijze die overeen komt met m hun cultuur gangbare rituelen. Zo is het straks wettelijk toegestaan dat moslims hun doden zonder kist begraven of cremeren. Ook mag na aanvaarding van de wet de bus met as thuis worden be waard. De oorspronkelijke wet dateert uit 1869, is tussentijds wel gewijzigd maar nooit vervangen door een nieuwe. En toen in 1971 het huidige wetsvoorstel bij het parlement werd ingediend, bleef het twintig jaar in procedure. "Een gebrek aan politieke belangstelling", meent G.J.A. Korte, oud-hoofd van de Ge meentelijke Begraafplaatsen Den Haag en een van de sprekers op een symposium over de nieuwe wet dat vandaag in Utrecht wordt gehou den. Oogje dicht Volgens Korte heeft de politiek de besluitvorming voor zich uitge schoven omdat in Nederland 'nu eenmaal niemand graag over de dood praat'. Korte: "Om dezelfde redenen is het wetsvoorstel over eu thanasie ook in de wachtkamer te rechtgekomen. Voor alle betrokke nen was het uitblijven van de nieu we wet vervelend, omdat er veel on duidelijkheden bestonden over wat nu wel en niet was toegestaan". Dat laatste bevestigt R. van Alde- ren van de Unie van Uitvaartonder nemers (NUVU). "We kregen steeds vaker te maken met wensen die niet overeenstemden met de wet, zoals het begraven zonder kist". Veel uit vaartondernemers waren op die manier gedwongen 'op een creatie ve manier om te gaan' met de moge lijkheden en onmogelijkheden van de wet. "Bijvoorbeeld door een groot gat te maken in de kist, zodat deze toch nog enigszins open was. Ik sluit ook niet uit dat in sommige gemeenten al een oogje dicht werd gedaan bij het begraven zonder kist. Maar wij hebben de ondernemers altijd geadviseerd zich aan de letter van de wet te houden", aldus Van Alderen. Op dit moment kunnen beheers- verordeningen van begraafplaatsen per gemeente sterk verschillen. Op sommige begraafplaatsen is tot in details geregeld welke soorten en maten grafsteen, tot aan de belette ring toe, moeten worden gebruikt. In de nieuwe wet is dan ook een mo del beheersverordenig opgenomen die voorziet in ruimere dienstverle ning en nieuwe taken. G.J.A. Korte: "Het probleem is DEN HAAG Koningin Beatrix is vandaag 53 jaar ge worden. Ze vierde haar verjaar dag in besloten kring in paleis Huis ten Bosch. De nationale viering is op 30 april in de Gel derse plaatsen Buren en Culem- borg. Ze gaat dan haar twaalfde jaar in als staatshoofd. Op 10 maart vieren koningin Beatrix en prins Claus echter eerst nog hun 25-jarig huwelijksfeest, (foto Brandstichting De politie heeft een 24-jarige man uit Deurne aangehouden die heeft bekend dat hij in de nacht van zon dag op maandag brand heeft ge sticht in snackfabriek Beckers in zijn woonplaats. De man heeft de brand (schade: 7 miljoen gulden) gesticht om aandacht te vragen voor een aantal persoonlijke proble men, aldus de politie. Relschoppers Officier van justitie mr. E. Harder wijk heeft gisteren bij de rechtbank in Den Haag gevangenisstraffen van 21 en 24 maanden geëist tegen een 28-jarige en 27-jarige man uit Den Haag. Het tweetal wordt ervan verdacht in de nacht voorafgaand aan de oudejaarsnacht in Den Haag enkele jongens te hebben mishan deld en met een auto op hen te zijn ingereden. Amsterdam in trek Amsterdam is in trek bij het Azia tisch bedrijfsleven. Naast het Ko reaanse handelscentrum waarvoor in maart of april de eerste paal wordt geslagen, krijgt de hoofdstad er mogelijk ook een Japans busi ness center bij met 20.000 tot 25.000 vierkante meter kantooroppervlak te. De plannen daarvoor worden half februari officieel aan de ge meente gepresenteerd. Om het leven gebracht Een 48-jarige Papendrechtse wedu we is op gewelddadige wijze in haar woning in de H. Polakstraat om het leven gebracht, zo heeft sectie uit gewezen. De politie had de avond daarvoor de alleenstaande vrouw levenloos aangetroffen. DEN HAAG (ANP) - Minister Al ders van milieubeheer ziet moge lijkheden om milieusubsidies te vervangen door milieuheffingen. Dat zou leiden tot een milieuvrien delijker gedrag bij burgers en be drijven. Alders wijst er daarbij op dat heffingen op energie (benzine, elektriciteit) alleen effect hebben als ze fors zijn. De lastenverhoging die de heffingen teweeg brengt, zou elders moeten worden gecompen seerd. Alders schrijft dit een notitie die hij aan het kabinet heeft aangebo den in het kader van de tussenba lans, de bezuinigingsoperatie die volgens minister Kok (financien) 17 miljard gulden moet opleveren. Al ders borduurt in zijn notitie •voort' op een advies van topambtenaren. Die zijn van mening dat het bestraf fen van milieu-onvriendelijk gedrag door heffingen veel meer resultaat heeft dan het belonen van milieu vriendelijk gedrag door subsidies. Volgens een woordvoerster van Alders maakt de minister in zijn no titie geen keuzes, maar zet hij slechts de mogelijkheden op een rij tje. Pas als het kabinet met zijn plannen heeft ingestemd, zullen dergelijke keuzes worden gemaakt. Bij het vervangen van milieusub sidies door milieu-heffingen is ove rigens met de bezuiniging die dit voor het rijk oplevert het uitgangs punt, maar het milieu, aldus de woordvoerster van de minister. Het extra geld dat via de heffingen bin nenkomt, moet dan ook zoveel mo gelijk ten goede komen aan milieu doeleinden. Ook de lastenverlaging voor bur gers en bedrijfsleven moet waar dat kan worden gezocht in de sfeer van het milieu, bijvoorbeeld een verla ging van de reinigingsrechten. Scholieres uit Londen spelen voor Iraakse VN-delegatieleden tijdens de 'Model Jeugd United Nations' in Den Haag. Ze protesteren tegen aantijgin gen over de rol van Irak in de Golfoorlog. Tijdens de Model United Nations vaak dat er op het gebied van be heer van begraafplaatsen zo weinig specialisten bestaan. Vaak is dat on dergebracht bij de Plantsoenen dienst of Openbare Werken waar men het er een beetje bij doet. Ge lukkig wijst de praktijk uit dat juist om die reden een modelverorde ning door gemeenten vaak worden overgenomen". In deze modelverordening wordt onder andere geadviseerd een spe ciale adviescommissie in de ge meenten in te stellen die zich bezig houdt met cultuur-historische en recreatieve waarden die begraaf plaatsen kunnen hebben. Daarin kunnen mensen zitting nemen als kunsthistorici, rouwdeskundigen. uitvaartondernemers. steenhou wers en dergelijke. Zij kunnen van gedachten wisselen en de beheer ders advies verstrekken. Ook zou een lijst van gedenk waardige monumenten moeten worden opgesteld, zodat historisch waardevolle graven niet terstond worden geruimd op het moment dat de grafrechten aflopen Korte: "In Den Haag is bij voorbeeld zo'n twin tig jaar geleden het graf van Aagje Deken en Betje Wolff geruimd zon der dat iemand ernaar omkeek. Er zijn zelfs voorbeelden dat complete begraafplaatsen zijn verdwenen. Dat doe je niet. net zo min als de py- ramiden of de hunebedden worden gesloopt". Scholen geven 43 miljoen te veel uit DEN HAAG (ANP) - De uitgaven van de basisscholen in de jaren 1985-1989 vallen nog hoger uit dan tot dusverre werd gedacht. Staats secretaris Wallage (onderwijs) hield al rekening met een overschrijding van 350 miljoen gulden, maar nieu we berekeningen van zijn departe ment laten zien dat dit bedrag met minstens 43 miljoen gulden tot 393 miljoen moet worden verhoogd. De nieuwste schatting is geba seerd op de gegevens zoals die zijn geleverd door 98 procent van alle 8400 basisscholen. Wallage weet nog niet hoe groot de over schrijdingen over 1990 en volgende jaren worden, schrijft hij. Wallis de Vries vreest komst van commerciëel net HILVERSUM (GPD) - AVRO- voorzitter Wallis de Vries vreest dat minister d'Ancona van WVC één van de drie bestaande televisienet ten alsnog vrij wil maken voor com merciële omroep. Hij wil van de mi nister weten of zij inderdaad afstapt van haar oorspronkelijke wetsvoor stel tot wijziging van de Mediawet. Daarin wordt ervan uitgegaan dat de drie huidige ethernetten voor te levisie voor de publieke omroep in gebruik blijven en de commerciële omroep slechts van de kabel ge bruik mag maken. Er circuleren in de Haagse wan delgangen al geruime tyd geruch ten dat er op het ministerie van WVC een verandering op til is met betrekking tot de toekomst van de publieke omroep. Wallis de Vries laat in zijn brief aan minister d'An cona weten 'bijzonder verbaasd' te zijn door deze mogelijke ommme- zwaai in het denken. Hij wijst erop dat de AVRO op basis van het re geerakkoord 1986 zich in principe bereid heeft verklaard om samen met TROS en Veronica en vier uit gevers een commerciële te stichten. spelen zo'n tweeduizend scholieren uit 140 landen de vergaderingen van de Dit plan is overigens nooit van de Verenigde Naties na. grond gekomen omdat de voor- uoto anp) waarden - te vinden in het regeerac- coord - te onaantrekkelijk waren. ADVERTENTIE Een sprankelende waterval van kleine bonte blaadjes. ja pa Grote Tradescantia- KI I hangplant voor een I kleine prijs HET GROENE WARENHUIS voorschoten Leidseweg 518, tel. 071-763748 DEN HAAG (GPD/ANP) - Minis- staatssecretaris Simons met het mensgroepen krijgen de premie ter Ritzen (onderwijs) heeft de in- KLOZ en de studentenverzekeraar straks via de studiefinanciering te- voering van een ziektekostenverze- SSGZ zal overleggen over de deflni- rug. Datzelfde geldt voor de studen- kering voorstudenten uitgesteld tot tieve hoogte van de premie Boven- ten uit de lagere inkomensgroepen 1992. De verzekeraars willen niet dien zal het kabinet de Verzeke- die (meestal via hun ouders) bij een aan een collectieve ziektekosten- ringskamer vragen wat volgens ziekenfonds of een ambtenarenver- verzekering voor deze groep tegen deze toezichthouder op het verzeke- zekering zijn aangesloten. In dat een premie van 455 tot 475 gulden ringsbedrijf een redelijk bedrag zou laatste geval bedraagt de vergoe- i het kabinet is dat zijn. udenten uit de lagere inko- Van onze correspondent Henri Kruithof DEN HAAG Het is of de duvel er mee speelt. Keek menig sociaal-de mocraat al met angst en beven uit naar het PvdA-congres dat komend weekeinde in Amsterdam wordt ge houden, de laatste dagen hebben het er voor de partijleiding niet makkelijker op gemaakt. Zo op het eerste gezicht zijn er krachten bezig die de partij bewust kapot willen maken. Toen vele maanden geleden op het PvdA-bureau aan de Amster damse Nicolaas Witsenkade werd afgesproken dat op 1 en 2 februari een congres zou worden gehouden, dachten de organisatoren dat het over het in de partij weinig omstre den onderwerp 'milieu' zou kunnen gaan. Officieel staat het nog steeds op de agenda, zij het dat de tijd in middels van twee naar één dag is beperkt. En het is nog maar de vraag of het zover komt. De afdeling Eindhoven van de PvdA heeft inmiddels voor gesteld het milieu-onderwerp maar helemaal van de agenda te schrap pen. Als argument voert deze afde ling aan dat de concept-resolutie, die het PvdA-bestuur heeft opge steld, zo weinig toevoegt aan het verkiezingsprogramma van de PvdA, dat een discussie erover zin loos is. Door de problemen die zich de af gelopen tijd in de politiek hebben voorgedaan (Golfoorlog en tussen balans) is het niet uitgesloten dat de motie-Eindhoven het nog gaat ha len ook. Die kans is des te groter ge worden nu ook nog twee PvdA-Ka- merleden in aanvaring zijn geko men met het fractiebestuur. Piet de Visser, bekend van de pas poort-affaire, heeft zich deze week scherp afgezet tegen fractievoorzit ter Thijs Wöltgens en buitenland specialist Ad Melkert. Zij zouden de fractie hebben gemanipuleerd, toen een standpunt over deelname aan de Golfoorlog moest worden gefor muleerd. Dat kwam hem op een bo ze brief van de fractievoorzitter te staan, waarin deze De Visser vroeg zich te bezinnen op zijn positie in de fractie. Met andere woorden: als l^et zo moet, kun je maar beter vertrek ken. Nu wil het lot dat De Visser kan didaat staat om vice-voorzitter van de PvdA te worden, de rechterhand van Maijanne Sint. De Visser heeft zijn antwoord aan Woltgens dan ook maar even uitgesteld. Hij denkt veel sterker te staan als hij wordt ge kozen tot vice-voorzitter. Die kans lijkt echter niet groot. De voor dracht zal worden gepresenteerd als een keuze voor of tegen Wölt gens, en dan is het voor het congres niet moeilijk. Die kiest vermoede lijk voor het einde van De Visser. Gisteren kwam ook de notoire dissident Frans Moor, net als De Visser afkomstig uit Rotterdam, nog met een aanval op de fractietop. Zonder de fractie er tevoren in te kennen liet hij zich op de sprekers lijst zetten bij de bespreking van de Jeugdwerkgarantiewet. Hij haalde daar fel uit naar de rest van de frac tie. Die was laaiend en reageerde snel: Moor mag niet meer namens de fractie spreken. Het leek wel of er een epidemie van politieke zelf moordneigingen in de PvdA-fractie was uitgebroken. Hoe de partijtop het congres tot rust moet brengen is nog volstrekt onduidelijk. Zonder de beide dissi denten waren er al problemen ge noeg. Veel partijleden vinden dat de PvdA-fractie veel te gemakkelijk akkoord is gegaan met de Neder landse deelname aan de Golfoorlog. Om die partijgangers in toom te houden heeft fractievoorzitter Wölt gens al moeten grijpen naar het be trekkelijk ongebruikelijke middel van een uitgebreid verhaal in de partijkrant om het optreden van de fractie te rechtvaardigen. Of het veel zal helpen is de vraag. Maar de politieke top zit met nog een probleem. Het kabinet praat al weken, zonder veel succes overi gens. over de zogeheten tussenba lans. Voor vele miljarden guldens zal er moeten worden bezuinigd. Veel actieve partijleden van de PvdA zien dat helemaal niet zitten. Zij waren juist zo blij dat de PvdA weer aan de regering kon deelne men in een tijd van economische vooruitgang. Ze konden weer 'leu ke dingen' voor de mensen gaan doen. De vrolijkheid zakte echter al snel \yeg. En nu er dramatisch moet wor den bezuinigd, zal het congres wil len voorkomen, dat dat gebeurt op sociaal-democratische stokpaard jes. Moties over de koppeling tus sen lonen en uitkeringen, ontwik kelingssamenwerking. sociale ze kerheid, de tarieven voor het open baar vervoer en nog een handvol an dere onderwerpen, zullen de fractie met handen en voeten binden. Als politiek leider Wim Kok en fractievoorzitter Thijs Woltgens dat niet weten te voorkomen, ligt een kabinetscrisis in het verschiet. Het CDA zal het nooit accepteren dat op 'linkse' onderwerpen niet mag wor den bezuinigd en op 'rechtse' wel. Om nog maar te zwijgen van een drastische belastingverhoging, zoals veel sociaal-democraten wil len. Het is dan ook maar de vraag of de tactiek van Kok en de zijnen om de discussies over de tussenbalans te rekken tot na het PvdA-congres zo verstandig is geweest. De partij leden krijgen nu de kans vooraf alle invloed uit te oefenen op de besluit vorming die ze maar willen. De PvdA-ministers hoeven zich daar formeel niet zoveel van aan te trekken, maar echt negeren kunnen ze de congresbesluiten ook niet. De PvdA-fractie heeft het wat dat be treft nog moeilijker. Bij de beoorde ling van de besluiten die het kabinet uiteindelijk neemt zijn de kami rle- den sowieso moreel met handen en voeten aan de congresuitspraken gebonden De PvdA gaat een ouderwets roe rig congres tegemoet. Het zal alles van de stuurmanskunst van Kok, Woltgens. Sint en de congresleiding vergen, om de partijleden in de hand te houden Alleen dan is de rust weer voor even hersteld, tenzij de provinciale verkiezingen in maart desastreus verlopen ding het landelijke gemiddelde van de premies die door de ouders wor den betaald. Studenten uit de hoge re inkomensgroepen krijgen, net als nu, geen premie vergoed. Het kabi net gaat er vanuit dat de verzeke ring in dat geval door de ouders wordt betaald. Met de invoering van een collec tieve ziektekostenverzekering voor alle studenten hoopt het kabinet het aantal studenten dat zich niet verze kert. te verminderen. Volgens een schatting van minister Ritzen lopen op dit moment ongeveer 24.000 van 600 000 studenten onverzekerd rond. Volgens berekeningen van de Landelijke Studentenvakbond (LS- VB) hangt de studenten een verze- kerinfspremia bovan M hoofd "die enkele honderden guldens duurder gaat uitvallen" De LSVB zegt teleurgesteld te zijn in Ritzen en voorspelt dat studenten met al leen een basisbeurs de "onverzeker de studenten van de toekomst" worden. LAAGVLIEGEN (ANP) - Vanaf 1 februari zullen 's vrijdags geen laag- vhegenoefemngen boven Neder land meer worden gehouden. Het jaarlijkse aantal vluchten op de laagvliegroutes in Noordoost-Ne derland zal voorlopig worden terug gebracht van 3.000 tot 2.000. Dit heeft de staatssecretaris van defen sie, Van Voorst tot Voorst, meege deeld.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3