'Je moet vooral niet leuk villen doen Oude moraal in nieuw jasje Integer portret koningin Dick van den Toorn in 'oud' toneeldebuut Annie Jchmidt Gedicht Vondel in afgedankt boek UIT AS HERREZEN '.'A'',' m Artoteek voor kinderkiinst jriis. it> Drie premières bij NDT De Korre maakt van 'Oblomov' een soort 'Spitting Image' DONDERDAG 31 JANUARI 1991 LEIDEN Vijf Leidse en vijf Groningse kunstenaars kregen vorig jaar van deze twee gemeen ten de opdracht grafiek te maken op de begrippen 'moraal en mora lisme'. Het resultaat is tot en met 3 maart in de Leidse Waag te zien: tien interpretaties van dit thema, waarvoor het werk van Lucas van Leyden en de Groningse graficus en schilder H.N. Werkman als uit gangspunt dienden. Of er door dit initiatief van bei de gemeenten analoog aan de Haagse ook een 'Leidse' en 'Gro ningse' school zullen ontstaan, zoals de Leidse wethouder Van Dongen gisteravond tijdens de opening van de expositie met eni ge zelfspot zei, de toekomst zal het leren. Vooralsnog hebben de tien kunstenaars op het toch wat vage thema een grote verschei denheid aan werken afgeleverd. Van de sombere 'Bomen van goed en kwaad', zeefdrukken van de Groningse Jet van Oosten tot de strakke 'Tien geboden', een viertal zeefdrukken van Renate Bauer uit Leiden die de tekst van die tien geboden als ondergrond voor haar werk heeft gebruikt. Opvallend van eenvoud zijn de zeef/blinddrukken van Herby Nijenhuis: ellipsvormige zwart- /witten op Japans papier. De Leidse Astrid Beumer maakte een drieluik zonder titel: de zijpa nelen geven twee figuren te zien, een man en een vrouw. Ze heb ben de kop van een dier, de man heeft ook nog een kroontje op. In het middenpaneel is een huis (pa leis?) met allerlei (dier)figuren erin geëtst. Duidelijk verwijst dit werk naar het beroemde drieluik van Lucas van Leyden 'Het laatste oordeel'. Ook in het werk van Trees Klijn wordt naar dit drieluik verwezen. In elke zeefdruk zijn drie duide lijk afgebakende vlakken gezet, waartegen zij een motief uit het oude werk van Werkman plaatst. Peter Kattenberg benadert het thema vanuit een christelijke in valshoek: het kruis is hoofdmo tief in zijn 'X-ray's'. En de motie ven van de zeefdrukken worden ook gebruikt op plastic huisvuil- zakken. Heft Kattenberg hiermee het vingertje naar de afvalmaat- schappij? De Groningse Anne Marie Hoe ven beziet de christelijke moraal met een knipoog: rood en blauw eileeskleur geven in haar litho's divleselijke verleiding weer w>aan de mens blootstaat. it de tentoonstelling in de Wa boeiend maakt is niet alleen heterschil in opvatting van de kuienaars, maar ook het uit etend gebruik van de gra- fiekchniek. En dat was nu juist de boeling van de organisato ren, Waag en het Centrum Beelcjde Kunst Groningen. Een aeshonderd jaar bestaande techn^ verbeterd en gemoder- niseengebruikt om het thema van ouimeesters op hedendaag se wijz\e interpreteren. Het re sultaat een boeiende tentoon stelling e beschouwd en herbe- schouw^an worden. Een calogus is er niet, maar in plaats dt-van een mapje met tien repr^kties. Van elke kun stenaar AlfEMIEK RUYGROK 'Koningin Sophie1 van Ton Vorstenbosch door Nel Kars. Gezien op 30 januari in de Leidse schouwburg. LEIDEN "Ik voel geen spoor van geluk" - het is de droeve constate ring van Koningin Sophie (1818- 1877) die terugkijkt op haar leven. Deze bitter gestemde bekentenis slaat op haar jawoord aan de Erf prins van Oranje, Willem III (1817- 1890). Over het leven van deze Sop hie van Wurttemberg gaat de solo voorstelling door de actrice Nel Kars. Het is een integer portret van een koningin geworden. Met grote zorgvuldigheid is een monoloog in vier aktes tot stand ge komen. Uitgangspunt daarbij is het grote verdriet van Sophie door de dood van haar zesjarig zoontje Mau- rits. Langs spiritistische weg zoekt zij contact met haar lievelingskind, aan wie zij onder meer haar huwe lijksleed vertelt. Terwijl zij in de eerste akte (voor jaar 1853) zelfs over plannen tot een scheiding durft te spreken, lijkt zij een jaar later in het tweede gedeelte van de voorstelling zich meer met haar situatie verzpend te hebben. In de overleden Maurits heeft deze monoloog dus een aanspreek bare persoon. Alleen de derde akte wijkt daarvan af; hier is het de brie ven schrijvende koningin die wij horen. In beide gevallen echter is er een manier gevonden om de mono logen een overtuigende achter grond mee te geven. Dat is een winstpunt waardoor de tekst niet als een kunstmatig zelfgesprek in het luchtledige bluft hangen. De toonzetting van Nel Kars is daarbij dan ook zo min mogelijk pompeus en archaïsch. Dat er het nodige onderzoek is gedaan en al leen al aan de kostumering zeer ge detailleerd aandacht is besteed, ga randeert nog niet dat het portret van koningin Sophie theatrale zeg gingskracht heeft. Dat dit nu juist wel het geval is. komt hoofdzakelijk door het spel van Nel Kars waar door je je van het leven van deze eenzame, ontwikkelde - 'La Reine Rouge' genoemde - vorstin Sophie enigszins een voorstellinc kunt ma ken. WIJNAND ZEILSTRA Van onze correspondent Annemiek Huyerman AMSTERDAM "Vlak voor een première stroomt er heel wat adrenaline door mijn aderen. Dan is het lekker om veel te praten." Acteur Dick van den Toorn (30) heeft het over 23 januari, wanneer En ik dan?, het blijspel waarmee Annie M.G. Schmidt in 1968 debuteerde als toneelschrijver, op nieuw in première ging. Van den Toorn speelt de rol van de jonge frauduleuze boekhouder Han Reuling. De adrenaline is nodig om op de been te blijven, want naast de dagelijkse repetities heeft de in Am sterdam wonende acteur een aantal nachtopnamen achter de rug voor een horrorfilm. Het is een manier van werken die hem typeert, want hij pakt veel en vooral uiteenlopen de dingen aan. "Mijn artistiek cre do? Ach, ik doe gewoon wat ik leuk vind". Dick van den Toorn is een rap en enthousiast prater. Hij vertelt over het gevaar van te leuk willen zijn, vooral in een blijspel als En ik dan?, over het schooltoneel op het Haar lemse Coornhertlyceum en natuur lijk over Wim T. Schippers, in wiens series en stukken hij al jaren mee speelt. In En ik dan? heeft Han Reuling, de jonge secretaris van de zojuist overleden oprichtster van de Stich ting Nieuw Positief, zich door spe culeren met stichtingsgeld in de nesten gewerkt. Zijn moeder, een gescheiden en avontuurlijke vrouw, wil de zaak redden en komt onder een andere naam ook bij de stich ting werken. Het klassieke gegeven van de persoonsverwisseling zet de handeling in gang en zorgt voor hi larische en onverwachte gebeurte nissen. In eerste instantie zou Annie M.G. Schmidt het stuk enigszins aan deze tijd aanpassen, maar Van den Toorn vertelt dat dat nauwelijks no dig is geweest. "Zij heeft zo'n eigen stijl, die kan niet verouderen. Ja, goed, in plaats van de dertigduizend gulden die Reuling oorspronkelijk verduisterde, heeft hij nu tachtig duizend gulden weggemaakt. Maar dat zijn details". Ook de stichting Nieuw Positief, die zich bekommert om morele waarden, is volgens Van den Toorn nog steeds iets van deze tijd. "Er zijn honderden van die initiatieven, kijk maar naar Greenpeace of naar kerkelijke genootschappen, alle maal instellingen die zich om het milieu bekommeren of om de ver loedering die in hun ogen om zich heen grijpt. Annie Schmidt heeft de stichting heel subtiel neergezet, zo danig dat er eigenlijk wel iets te zeg gen valt voor zo'n instantie. Tegelij kertijd maakt ze er enorm veel grap pen over. Carol van Herwijnen speelt de oprichter dan ook niet als een oude dominee met roos op zijn schouders. Hij lijkt eigenlijk meer op de eigentijdse, vlotte Ameri kaanse televisie-evangelist. Maar als je in de kranten over de misstap pen van dergelijke types leest, maakt hem dat tegelijkertijd ook een beetje eng." Poor de mand En ik dan? is een situatiekomedie over iemand die poen heeft gejat en dat probeert terug te draaien. "Ie dereen in dat stuk valt op de een of andere manier door de mand of komt zichzelf tegen. Die stichting blijkt niet helemaal te kloppen en ook de echtgenoot van de opricht ster is niet helemaal zuiver op de graat. Ook mijn rol bevat tegenstrij digheden. Ik speel een nogal bekakt en zelfverzekerd iemand, die op eens over de schreef gaat en daarna behoorlijk in de prut zakt". Het spelen in een blijspel of ko medie luistert nauw en vergt heel wat techniek, vindt Van den Toorn. "De Engelsen hebben daar een uit drukking voor: 'Dying is easy, co medy is hard'. Je moet dit genre bloedserieus spelen en vooral niet te leuk willen doen, want zodra het riekt naar lolbroekerij, is het effect weg. Dit stuk is geen klucht. Berend Boudewijn, die ook in '68 voor de regie tekende, heeft het heel strak geregisseerd. Ik heb nog nooit zo se-# rieus, zonder te lachen gerepeteerd. Bij een voorstelling of film lach of huil je alleen als je het niet ziet aan komen. Vooral bij het spelen in een Acteur Dick van Toom: Ik wil het liefst zoveel mogelijk acteerstijlen o; der de knie krijgen'. ciotocpi komedie moet je als acteur het ge vaar van de voorspelbaarheid we ten te vermijden. Het is moeilijk om dat twee uur lang vol te houden". Op zijn elfde wist Dick van den Toorn al dat hij acteur wilde wor den. Via zijn moeder, de actrice Kit ty Jansen, kwam hij als kind in aan raking met het theater, vertelt hij. Coornhertlyceum "Als mijn moeder een toernee had, ging ik in de kerstvakantie mee naar Zeeland bijvoorbeeld. Daar speel den ze De Kersentuin. Aan het eind ervan, als die boomgaard tegen de vlakte moet, stond ik achter de schermen op een stuk hout te ram men. Daarna raakte ik gefascineerd door Wie is bang voor Virginia Woolf. Dat stuk heb ik wel veertig keer gezien, ook al kon ik de ins e< outs ervan toen nog niet bevatten" Zijn enthousiasme voor het toneel werd verder aangewakkerd tijdens zijn schooljaren op het Coornhertly ceum in Haarlem, waar docenten en leerlingen grote Sinterklaasfeesten en toneelprodukties organiseerden en eigen versies van de Muppet- show maakten. Het Coornhert was een van de eerste scholen waar mu ziek een eindexamenvak was. Hel- mert Woudenberg, Boudewijn de Groot en Manouk van der Meulen zijn maar enkele van de vele leerlin gen die het lyceum afleverde en die net als Van den Toorn in 'het teik' zijn terecht gekomen. Voordat Van den Toorn aan zijn acteursopleiding aan de Londense Webber Douglas Academy begon, had hij al heel wat televisie- en film werk gedaan en aan theaterproduk- ties meegewerkt. Die trend zette zich voort toen hij terugkwam in Nederland. Hij speelde onder ande re bij het RO Theater en was recen telijk nog te zien als gastspeler in een aflevering van Medisch Cen trum West. Van den Toorn: "Ik wil het liefst zoveel mogelijk acteerstijlen onder de knie krijgen. Daar hoort ook het acteren bij dat tegen het cliché-ma tige aan zit, noem het maar het Dal las-effect. Daarom doe ik ook mee aan een echte 'soap' als Medisch Centrum West. Als collega's dan vragen hoe dat past in mijn artistie ke credo, dan denk ik, wat nou. ar tistieke credo. Ik vind het gewoon leuk om te doen". De enige constante in Van den Toorns carrière is dat hij al tien jaar speelt in de comedy's van Wim T. Schippers. Dick van den Toorn wordt bijkans lyrisch als hij het over schrijver en regisseur Schip pers heeft. "Ik houd ontzettend van zijn humor. Al toen ik twaalf was, gniffelden mijn vader en ik om de Kerstshow met Van Oekel als het kindeke Jezus, terwijl de visite ge geneerd was. Nu spreken kinderen van tien, twaalf jaar mij aan over We zijn weer thuis, omdat ze dat veel in teressanter vinden dan de kinder programma's die speciaal voor hen bestemd zijn. Schippers behandelt onderwerpen als sex, milieu en lief de en daar zijn zij juist mee bezig. Doordat hij die zaken op een absur distische manier brengt, is de uit werking ervan komisch". "Maar als je goed op die teksten let, kun je er een serieuze ondertoon in beluisteren. Gelukkig gaan we het volgend seizoen door met de se rie. Doordat ik nu al langere tijd met hem werk, ontstaat er continuïteit n het werken en ga je elkaar steeds eter aanvoelen. Hij schrijft teksten a>eciaal op zijn acteurs en dat er- var ik als een grote luxe". Voorstelling: En ik dan? van Amie M.G. Schmidt. Regie: Be rend Boudewijn. Met: Henny Or- ri, Carol van Herwijnen, Ingeborg Elzevier, Dick van den Toorn, Ryai van den Akker; t/m 3 februa ri in het Nieuwe de la Martheater. Amsterdam. 9 februari in de Leid se schouwburg. TILBURG (ANP) - In een afgedankt boek uit de universiteitsbibliotheek van Tilburg is een pamflet ontdekt dat waarschijnlijk is geschreven door Joost van den Vondel. Het pamflet, ondertekend met de initia len J.V.V., heeft kennelijk als blad wijzer gediend. Volgens J. Kuijlen, bibliothecaris van de universiteit, is het vergeelde papier met zekerheid een origineel zeventiendé eeuws document. Het gedicht is op dit mo ment in onderzoek bij de Koninklij ke Bibliotheek in Den Haag. De vondst werd onlangs gedaan door een student die het boek eind vorig jaar voor een appel en een ei van de bibliotheek had gekocht. Wekelijks verkoopt de Katholieke Universiteit Brabant dubbele Opvallend veel buitenlandse koren op koor festival Arnhem ARNHEM (GPD) - Aan het Inter national Koorfestival, dat van 28 ju ni tot en met 5 juli in Arnhem wordt gehouden, zal een onverwacht groot aantal buitenlandse koren deelnemen. Vijf maanden voor het festival hebben zich al een kleine honderd koren, waaronder slechts vijftien Nederlandse, voor het con coursgedeelte ingeschreven. Vier jaar geleden, toen het festival voor het eerst in Arnhem werd gehou den, deden tachtig koren mee. Tegenvallend is voorlopig het aantal Nederlandse verenigingen, maar, zo zegt de organisatie: "De er varing leert dat de Nederlandse ko ren eerst de verplichte werken gaan oefenen, en daarna pas een beslis sing nemen". Voorlopig lopen de buitenlanders echter voorop. Groot is het aandeel van de Oosteuropese koren. Eén Is raëlisch koor heeft zich aangemeld, maar de organisatie houdt rekening met afzegging op termijn. exemplaren van boeken, voor de prijs van hooguit enkele guldens per stuk, aan geïnteresseerde stu denten en medewerkers. De rijmtekst op het pamflet han delt over de terugtocht van stad houder Frederik Hendrik uit Breda in 1634. Breda viel destijds in han den van de Spanjaarden. De aan Vondel toegedachte tekst is een re actie op eerder in Brabant versprei de vlugschriften van de hand van andere politieke dichters, waarin de nederlaag van de stadhouder ken nelijk werd toegejuicht. Vondel stond aan de kant van Frederik Hendrik en komt in het pamflet in het geweer 'TEGENS de ongesoute en redeloose snorekeryen Van drie Lichte Brabantsche Poëten'. Vol gens bibliothecaris Kuijlen was het verspreiden en op elkaar reageren door middel van strooibiljetten in de zeventiende eeuw een heel gewo ne manier van communiceren. De vondst is volgens hem histo risch van belang, "maar het pamflet is niet uniek. De Universiteit van Amsterdam bezit een tweede exem plaar". Dat het pamflet in de uitver koop terecht kon komen, is volgens Kuijlen puur ongeluk. "Het papier is tussen de mazen doorgeglipt. De boeken die van de hand gaan wor den altijd goed nageplozen. Waar schijnlijk is het gedicht voor een kranteknipsel aangezien of zijn twee bladzijden tegelijk omgesla gen". De waarde van het pamflet houdt hij op "wat de gek er voor geeft. Ik had het graag zelf gevon den", aldus Kuijlen. ROTTERDAM (ANP) - In de Rot terdamse wijk het Oude Noorden is woensdag 's werelds eerste ar toteek voor kinderkunst ge opend. Kinderen kunnen daar hun kunstwerken tentoonstellen en ze zijn ingelijst en wel te huur voor iedereen. De artoteek komt voort uit een al twee jaar lopend project onder de naam „Kunst en Kids". Kinde ren uit deze aan de rand van het centrum gelegen stadswijk fleu ren sinds twee jaar op verschillen de plaatsen blinde muren op met uitvergote schilderingen. De woonomgeving in de wijk is de laatste vijftien jaar sterk be paald door de stadsvernieuwing. Gevolg daarvan waren grote ver- huisstromen, veel nieuwe bevol kingsgroepen en opgroeien tus sen afbraak, rommel en bouwac tiviteiten. De wijkbewoners von den dat de apathie en desinteres se als gevolg hiervan onder meer met kinderkunst doorbroken kon worden. Het project heeft geresulteerd in een kunstwerkplaats - drie lo kalen in een oude school - voor kinderen waar elke woensdag middag les wordt gegeven en kunstenaars op bezoek komen. Vanaf september gaan vijf basis scholen in de wijk de werkplaats gebruiken voor lessen. il* DEN HAAG Het Nederlands Dans Theater geeft op donderdag 21 febru ari drie premières van het zesde programma in dit seizoen. Het programma bestaat uit drie balletten, alle uitgevoerd door het NDT2. Het zijn: 'In and out' van Hans van Manen op muziek van Laurie Anderson en Nina Hagen; het op Bulgaarse muziek uitgevoerde nieuwe ballet 'Step lightly' van NDT-danser Paul Lightfoot, en 'Encantados de Servir' van gastchoreo- graaf Paulo Ribeiro, eveneens een nieuw ballet op het NDT-repertoire. Ook op 22 februari is deze voorstelling te zien. Voor belangstellenden die boeken bij K&O in Leiden stelt het NDT op deze avond gratis busvervoer beschikbaar. OWomov'. voorstelling van het Vlaamse theatergezelschap De Korre uit Brugge. Re gie Karst Woudstra Spelers Goeie Denck, Kris Cuppens, Mare de Corte. Bart van Avermael en Wouter van berde Gezien gisteravond in het LAK-theater. Leiden. Nog te zien: vanavond. LEIDEN 'Oblomov' van de Russische schrijver Gontsjarov is een boek vol wijsheden over het leven, en dan vooral over de zinle digheid ervan. Gontsjarovs ro man is eigenlijk een ernstig en melancholiek boek, al zijn humor en zelfspot, net zoals dat bij een Russische auteur als Gogol het geval is, altijd aanwezig. Die humor en zelfspot komen zeer goed over in het toneelstuk 'Oblomov', zoals dat gisteravond in de regie van Karst Woudstra door het gezelschap De Korre uit Brugge in het LAK-theater werd gebracht. Maar de ernst en de me lancholie worden door de karika turale, absurdistische opzet waar voor regisseur Karst Woudstra koos in het eerste gedeelte van de voorstelling wat naar de achter grond gedrongen. In het, deel na de pauze komt die ernst bij vla gen terug, maar al met al is Woud stra's 'Oblomov' toch meer een soort 'Spitting Image' geworden van de eigenlijke roman van Gontsjarov. Dat stoort niet, integendeel. Hoogst amusant en soms ontroe rend is het intellectuele uitdra gerszooitje dat de spelers van De Korre hier neerzetten. Oblomov, eigenaar van het landgoed Oblomovka, is een te ruggetrokken levende intellectu eel, die er naar hartelust op los mijmert en zijn ogen letterlijk en figuurlijk sluit voor de werkelijk heid. Zijn dienaar Zachar tracht hem te wekken uit die droom: er moeten rekeningen worden be taald, de boeren op Oblomovka lijden honger en de landerijen verdorren. Maar Oblomov komt niet van de divan af, wat er ook gebeurt. Soms krugt hij bezoek van een vriend, een hoogst sentimentele, voortdurend appeltjes etende componist, een verwekelijkte, maar in zijn zieligheid sympathie ke figuur. Hij heeft besloten om van het leven te genieten, zo lang als zijn povere financiën hem dat toestaan. Oblomov verdenkt zijn vriend ervan dat hij alleen maar bij hem langskomt als hij op zijn tocht door de stad ineens nodig naar het toilet moet. En inder daad: de vriend neemt plaats op een ouderwets gemak en kreunt en trompettert er lustig op los. 'O, de wind, de wind, dat hemelse kind'. Met de tong verlekkerd uit zijn mond vormt hij een treffende illustratie van de volkswijsheid, dat goed kakken vaak lekkerder is dan...nou ja. Deze vriend wordt door Kris Cuppens voortreffelijk gespeeld. De man heeft een prachtige mi miek en lijkt met zijn gilletjes, kreetjes en kreuntjes zo weggelo pen uit een film van Fellini. Als hij bij Oblomov voor de eerste keer binnenstapt, is het alsof hij zich met die frequente stuiptrek kingen in gezicht en ledematen een beetje schuldig maakt aan overacting, maar zo gauw blijkt dat hij in hoge nood verkeert en desondanks beschaafd probeert te converseren, zijn die gebaren voor de toeschouwer te plaatsen. Dan is er nog de Duitser Stolz (Wouter van Lierde), ook een vriend van Oblomov. Natuurlijk een mank been. zoals dat hoort bij Teutonen. Iemand van de nieuwe tijd, die niets meer moet hebben van het feodale Rusland. Hij maakt Oblomov verwijten: waar om kom je niet van de divan af? Je zinkt steeds dieper weg in een moeras van lethargie. Stolz doet zijn naam eer aan. Van Lierde maakt van hem een man langs wie een lineaal is ge legd, een figuur vol overwicht, die met zijn wandelstok de toekomst uitdaagt. Natuurlijk komt er een vrouw in het spel. Olga (Goeie Derick). Wanneer zij het lied 'Castadiva' zingt, wordt Oblomov verliefd op haar. En zij op hem. Maar Ivan Ijitsj Oblomov mist de wilskracht een nieuw bestaan met haar op te bouwen. Hij moet een ander wor den als hij met haar wil trouwen. Maar hoe? 'Zoveel water is er al door de beek gevloeid, moet dat dan allemaal weer terug?', vraagt hij zich af. Liefhebben is elkaar pijn doen, eikaars leven verande ren, initiatieven nemen - en dat kan Oblomov niet. 'Ik heb nooit zelf mijn brood verdiend, god zij dank'. Hij stuurt Olga een brief waarin hij haar uitlegt dat hij haar niet waard is. Ze trouwt uiteinde lijk met Stolz. Olga verandert van een dwepe rig type in een verbitterde vrouw. Goeie Derrick, die een groot dra matisch talent bezit, brengt deze metamorfose verrassend ingeto gen en beheerst. Het is knap hoe zij van het ene op het andere mo ment overschakelt van een exu berante, bijna hysterische jonge dame, naar een verbitterde, illu sieloze echtgenote. Zo wordt ge leidelijkheid gesuggereerd, ter wijl de verandering in nog geen minuut plaats heeft. En Oblomov, ja Oblomov ligt maar tussen de vette lappen De anderen doen druk, lopen heen en weer, gebaren, wringen met hun handen, kortom: een en al ac tiviteit Waarom toch?, denkt Oblomov, ieder mens gaat dood, dat is zijn lot. Oblomov laat zich rustig meevoeren door dit lot. Als lading, willoze lading, die nooit uit zichzelf van de wagen kan springen. CEES VAN HOORE Toneelcriticus Jac Heijer overleden UTRECHT Over een maand wordt het herbouwde gebouw voor Kun sten en Wetenschappen in Utrecht officieel geopend. In maart 1988 brandde het gebouw volledig uit. Op het moment wordt de laatste hand aan de af werking gelegd. ,loto ANn HAARLEM (GPD) - Jac Heijer, de meest toonaangevende toneelcriti cus van de afgelopen dertig jaar, is deze week op 54-jarige leeftijd in zijn woonplaats Haarlem overleden. Heijer, die eerst kunstredacteur bij het Haarlems Dagblad en sinds 1976 van het NRC Handelsblad was, wist als geen ander begrip en warmte te kweken voor de experimenten en ideeën van de naoorlogse generatie theatermakers. Dat deed hij niet door van boven af over de nieuwe ontwikkelingen te schrijven, maar als iemand die zichzelf net zo zoe kende en nieuwsgierig toonde als de regisseurs waarover hij het liefst berichtte. Van doorslaggevende betekenis voor zijn eigen passie voor theater zijn de bezoeken aan de inmiddels legendarische theaterboederij Mic- kery in Loenersloot geweest. Daar liet Ritsaert ten Cate hem kennis maken met Amerikaanse groepen als La Mama, voorstellingen die een nieuwe taal spraken, en dus ook om nieuwe antwoorden vroegen. Bij zijn zorgvuldige en ook zeer per- Japanse schrijver Yasushi Inoue dood TOKYO (DPA/REUTER) - Yasus hi Inoue. al jaren beschouwd als de belangrijkste schrijver van Japan, is dinsdag op 83-jarige leeftijd over leden. Inoue, die steeds gezien werd als een kandidaat voor de nobelprgs voor literatuur, overleed aan de ge volgen van een longontsteking in een kliniek voor kankerpatiënten in Tokyo. De schrijver, die inmiddels de status van 'sensei' (wgze leraar) had verworven, ontving de afgelo pen tientallen jaren bijna elke denk bare Japanse literatuurprijs. t Inoue was gespecialiseerd in his torische romans, waarvan vele ver wezen naar Japans culturele ban den met China en Centraal-Azie. In de de jaren 70 leidden zijn romans tot een sterke toename van de be langstelling voor de Zijderoute door Azie. soonlijk geformuleerde interpreta ties vond hij steun bij de abstracte beeldende kunst. "Door me in de moderne beeldende kunst te ver diepen ben ik meer van de ideeen van deze generatie theatermakers gaan begrijpen", heeft hij ooit ge zegd. Hoewel zijn hart lag bij het kleine zalen-toneel, wist hij ook groot res pect in de kringen van het traditio nele theater af te dwingen. Zun toon was altyd tolerant, niet zelden zon der humoristische relativeringen, en altijd getuigend van warmte en liefde voor het métier van de toneel maker. Nieuwbouw moet passen in omgeving HAARLEM (ANP) - Architecten en andere verantwoordelgken dienen zich in de toekomst meer reken schap te geven van wat nieuwbouw betekent voor de reeds bestaande bebouwing en het landschap daar in de buurt. Ze moeten zich meer om de aanblik van het geheel be kommeren. Dit wil minister D'Ancona van WVC voorstellen in de nota Archi tectuurbeleid, die zij met haar colle ga Alders van VROM, al langdurig in voorbereiding heeft. Architecten en bouwers moeten daarom vol gens D'Ancona 'beeldkwaliteit >- plannen' gaan ontwikkelen voor een gebied waarin gebouwd gaat worden. In die plannen worden structuur van een gebied en de (toe komstige) aanblik daarvan eerst op een rytje gezet. De bewindsvrouw lichtte boven genoemd tipje van de sluier van daag op in Haarlem, waar zü de eer ste paal sloeg voor de restauratie van het Tumwuk-complex. Dit complex is een belangrijk voor beeld van het Nieuwe Bouwen, zoals dat tussen de Eerste en Twee de Wereldoorlog bedreven werd. De restauratie wordt bekostigd door WVC en de Rijksdienst voor de Mo numentenzorg.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 21