LEIDSCH DAGBLAD Irak verdreven uit bezette NODIG! PvdA-er Moor mag niet namens partij spreken Man bestal en verkrachtte vrouwen in opvanghuizen *t Hofflants Huys: 'Op alle fronten bezuinigen' Amerikanen vrezen nieuwe massale aanval Gratis annulering om reizen te stimuleren ff DONDERDAG 31 JANUARI 1991 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39461 Prijs fl. 1,45 VS verspreiden pamfletten met overgave-regels RIYAD(Rtr) - De VS bedelven de Iraakse troepen vanuit de lucht onder 5 miljoen pamfletten waar in staat hoe zij zich moeten over geven. Dat melden journalisten die meereizen met de Amerikaan se militairen in Saudi-Arabië. De biljetten vertellen de Iraki's in het Arabisch en het Engels dat zij duidelijk maken dat zij capitu leren door hun wapens met de loop naar beneden over hun lin kerschouder te hangen terwijl zij met hun rechterarm met iets wits zwaaien. In hetzelfde pamflet kunnen de Amerikanen lezen hoe zij een Irakese soldaat herkennen die zich willen overgeven. Voor de Amerikaanse troepen staan er ook simpele zinnen op als 'Handen omhoog' en 'Laat je ge weer vallen' in het Arabisch. 'Irak zorgt opnieuw voor olievlek' LONDEN (AFP/Rtr) - Irak is sinds een etmaal bezig olie in de Perzische Golf te laten lopen vanaf het schiereiland Fao in het uiterste noorden van de Perzische Golf. Dit zeggen Britse militaire bronnen in Londen. Het olietapijt is waargenomen ter hoogte van Mina al-Bakr, het belang rijkste Iraakse olie-overslagstation aan de Perzische Golf. De omvang van de vervuiling die hierdoor wordt veroorzaakt is niet exact vast te stellen. ALPHEN AAN DEN RIJN - De Al- phense politie heeft een 32-jarige man aangehouden die zeker elf vrouwen heeft bestolen van geld en goederen. Twee vrouwen zijn door hem verkracht. De man koos al zijn slachtoffers uit vrouwen die om uit eenlopende redenen waren opgeno men in opvangtehuizen. Het be stelen en verkrachten van een 39-ja- rige Alphense heeft hem uiteinde lijk de das omgedaan. Uit onderzoek van de Alphense recherche bleek dat de man na zijn ontslag in september 1990 uit de ge vangenis van opvanghuis naar op vanghuis trok. Hij bediende zich steeds van een valse naam en vertel de zielige verhalen om binnen te ko men. In de tehuizen legde hij ver volgens het contact met de vrou wen. Na het winnen van hun ver trouwen sloeg hij zijn slag. De man bestal vrouwen in onder meer Heerlen. Maastricht, Amster dam, Coevorden, Zutphen, Texel, Baarn en Alphen in de periode van oktober tot januari. Daarbij ging het in de meeste gevallen om niet gerin ge bedragen. Zo ontnam hij een vrouw uit Maastricht maar liefst 10.000 gulden. Een Amsterdamse vrouw werd eerst bestolen van haar koffers en cheques en vervolgens verkracht. Andere vrouwen raakten geld, sieraden of zelfs hun auto kwijt aan de man. Na veel speurwerk verzamelde de Alphense recherche elf aangiften van slachtoffers. Tevens werd zijn verblijfplaats ontdekt. VOORSCHOTEN - Lege Im mers worden voorlopig niet meer verhuurd in het Voorscho- tense bejaardenoord 't Hof- flants Huvs. vacatures blijven onvervuld en van uitzendkrach ten wordt zo min mogelijk ge bruik gemaakt. Personeel maakt openbare ruimten min der vaak schoon, brengt bewo ners niet langer naar recreatie zaal. hobbysoos en kapsalon en besteedt minder aandacht aan de activiteiten. Post wordt niet meer opge haald, bewoners worden niet of nauwelijks in bad gedaan en het uitzoeken van de was gebeurt onregelmatig en geïmprovi seerd. Bewoners krijgen geen bouillon meer en moeten hun menulijsten zelf invullen. Dit heeft directeur J. Lenselink de bewoners geschreven. Volgens de brief zijn de be zuinigingsmaatregelen nodig omdat de provincie voorlopig Bejaarden niet of nauwelijk in bad weigert om over 1991 de ge vraagde 5.1 miljoen gulden sub sidie te geven, 500.000 gulden meer dan vorig jaar. Alleen wanneer een onderzoeksbureau aantoont dat de subsidie-aan vraag terecht is, wil de provin cie over de brug komen. De directeur hoopt dat het eind februari zo ver is en bena drukt dat de beslissingen 'na heel veel praten en met heel veel moeite zijn genomen'. Ze moeten voorkomen dat het per soneel overbelast raakt in het huis met 131 volle en zes lege kamers, gelegen naast NS-sta- tion De Vink. Familie is gevraagd bij te springen en bewoners die het niet met de maatregelen eens zijn. kunnen de klachten- en ge schillencommissie van de pro vincie een briefje schrijven. Elf bejaarden hebben dat inmid dels gedaan. Volgens een woordvoerder van die commis sie heeft hij een dergelijk mas saal protest niet eerder meege maakt en is vooral het schrap pen van de badbeurt slecht ge vallen. "Er zitten hele persoon lijke. schrijnende verhalen bij", zegt hij. DEN HAAG/RIYAD (GPD/Rtr) De geallieerde strijdmacht is er na meer dan 24 uur van heftige gevechten in geslaagd de laatste Iraakse aanvallers uit het Saudische grensplaatsje Khafji te verdrijven. Dat heeft het Saudische persbureau Saudi Press Agency bericht. De Saudi's hebben daarbij hulp gekregen van Britse Jaguar-vliegtuigen die vanuit een basis in Bahrayn de stellingen bestookten. Intussen vrezen de Amerikaanse mariniers dat Irak op korte termijn een massale uitval zal plegen vanuit Kuwayt. Uit berichten van verken ningseenheden maken zij op dat vijf of zes divisies van het Iraakse leger zijn samengetrokken bij Wafra, 55 kilometer ten westen (landin waarts) van Khafji. Dat zou beteke nen dat Saddam Hussein op korte I termijn zo'n 50.000 manschappen in I de strijd kan werpen. I Bij de eerste grondgevechten tus sen het Iraakse leger en de geallieer- te zeggen. Beide partijen maakten melding van successen. De Ameri kanen zeiden dat 41 Iraakse tanks en twee geallieerde pantservoertui gen waren vernietigd. Een onbe kend aantal Irakezen zou krijgsge vangen zijn gemaakt. Saudische lichte tanktroepen trokken gister- Politie onderschept sen ntairaaKse leger en aegeameer- de strijdmacht bij Khafji zijn zeker 2 drugstransporten twaalf Amerikaanse mariniers ge- 1 sneuveld, en een nog onbekend AMSTERDAM/ROTTERDAM aantal Saudiërs. Twee Amerikaanse (ANP/GPD) - De Amsterdamse po- soldaten worden nog vermist. Aan litie heeft 30 kilo cocaïne onder- Iraakse zijde zijn mogelijk enkele schept die van Suriname - via honderden slachtoffers gevallen. Schiphol - naar Nederland kwam. De veldslag begon dinsdagnacht Bovendien werden er 16 arrestaties met een onverwachte aanval van verricht. Behalve de cocaïne, met Irak. Legereenheden, vergezeld van een straatwaarde van ruim 2 mil- tanks en artillerie, rukten in colon- joen gulden, zijn 6 auto's (waarde nes op. Twee aanvallen kwamen uit rond 1,3 miljoen gulden) en voor rê wörden met grote regelmaat ge- de richting van Wafra. Twee andere tonnen aan sieraden in beslag geno- - colonnes rukten in snel tempo op in men. Hoofdverdachten zijn een 24- de richting van Khafji, rond twintig jarige man en zijn 47-jarige vader, kilometer van de grens met Ku- Een speurhond van de Rotter damse politie vond gisteren in een uit Turkije afkomstige vrachtwagen 30 kilo heroïne. De partij was ver- een tweede front aan de grens met stopt in blikken met olijven. De Turkije wil openen, douane in het Limburgse Gennep Het officiële Iraanse persbureau IR- had de vrachtwagen eerder deze NA kondigde verlaten Khafji, maar zowel de Saudiërs als de Amerikanen moes ten zich terugtrekken toen ze door de Irakezen hevig werden bescho ten met mortiergranaten en lichte artillerie. In Baghdad werd bekendge maakt dat Saddam Hussein afgelo- ling dat de geallieerde grondtroe pen nog niet klaar zouden zijn voor een landoorlog. De Amerikaanse generaal Schwarzkopf toonde zich gisteren ondanks de verliezen bij de onver wachte grondgevechten tevreden over het verloop van de oorlog. "Ik beweer niet dat Irak op het punt staat zich over te geven, maar we hebben wel veel successen ge boekt", aldus de generaal. De geallieerden hebben in de lucht volledige suprematie bereikt. Negen Iraakse vliegvelden kunnen niet meer worden gebruikt, 38 ande- wayt. Over het werkelijke verloop van de strijd viel vanmorgen nog weinig bombardeerd. De CIA zegt dat Irak honderd lan- ceerinrichtingen voor Scuds wil ko pen van Iran. Iran wil daar niet aan meewerken. Militaire deskundigen Franse soldaten houden sinds de Iraakse aanvallen de troepenbewegingen bij de grens met Kuwayt nauwlet tend in de gaten met behulp van verrekijkers. «oio epai DEN HAAG (GPD) - Het PvdA-ka- ge PvdA-er tegen het voorstel, merlid F. Moor mag niet meer het Volgens PvdA-fractieleider Wolt- woord voeren in de Tweede Kamer gens heeft Moor zich daarmee "bui namens zijn partij. De PvdA-fractie ten de fractie geplaatst". De fractie- oefend op de besluitvorming over hebben, heeft dit gistermiddag in een extra leider stelde dat de dissidente Nederlandse deelname aan de Golf- beraad besloten. Aanleiding voor PvdA-er zijn fractie op geen enkel oorlog door zijn partijgenoten. Maximum premie voor verzekering van ziektekosten UTRECHT (ANP) - Ouderen hoe ven geen hogere premies te betalen voor hun particuliere ziektekosten verzekering dan jongeren. Het kabi net heeft gisteren besloten dat parti culier verzekerden, die voor hun ge wone ziektekostenpolis meer beta len dan het bedrag voor de stan daardpakketpolis. vanaf morgen kunnen verlangen dat zij tot de standaardpolis worden toegelaten. Voor deze 'meerbetalersregehng' komen naar schatting 200.000 van de 4 miljoen particulier verzeker den in aanmerking. Hiermee heeft overheid een maximum gesteld aan de premie van de meest gangbare particuliere ziektekostenverzeke ring. Het kabinet komt zo tegemoet aan de al jaren levende wens om de aanzienlijke verschillen tussen pre mies voor ouderen en jongeren te rug te dringen. Eerdere pogingen van de particuliere verzekeraars om de premies aan een maximum en een minimum te binden, zijn op niets uitgelopen omdat lang niet al le verzekeraars wilden meewerken. Voor de standaardpakketpolis geldt een maandelijkse premie van 170,30 gulden voor mensen jonger dan 65 jaar en een premie van 140 gulden voor mensen van 65 jaar en ouder. De polis komt ongeveer overeen met het ziekenfondspak ket. Fiat laat zo'n 3000 Tipo's controleren DIEMEN (GPD) - Fiat-Nederland roept zo'n 3000 Fiats van het type hoe hij dacht nog verder te kunnen Tipo terug naar de garage. Het gaat functioneren in de fractie. De Visser om wagens die in februan en maart had tevoren openlijk kritiek uitge- '89 zijn geleverd en een carburateur Wöltgens: "Ik blijf vooralsnog leiding. De leiding, die de overge- van mening dat het niet aangaat bleven brandstof van carburateur voor een collega in een fractie in het naar de benzinetank terugvoert, is OORLOG IN DE GOLF pagina 2 Piloten zijn voorbereid op krijgsgevangenschap Rambo's spelen een sleutelrol in de Golfoorlog pagina 7 Duitsland solidair met VS en Israël Nederlands aandeel in Golf oorlog groeit gestaag Iraakse aanval in Saudi-Ara bië telefonisch gemeld Stasi leerde Irak gebruik van chemische en bacteriologische wapens pagina 9 Perez de Cuellar weerlegt be schuldigingen Irak Syrië wacht met smart op ver lies van Irak Japanse premier Kaifu beko geld met tennisschoenen van wege beleid in Golfoorlog Embargo tegen Irak sinds oor log massaal ontdoken w 1 dat Iran, Irak, Ye- week ter inklaring naar Rotterdam men, Algerije en Frankrijk in Tehe- doorgezonden. De heroïne heeft ran vandaag met elkaar zullen spre- een straatwaarde van ruim 3 mil- ken over mogelijkheden de oorlog joen gulden. De politie arresteerde te beëindigen. Het gaat om 'hoge het fractiebesluit was een 'slipper- moment had laten weten dat hij te- tje' van Moor gistermiddag tijdens gen het jwg was en het woord daar- het kamerdebat over het jeugd- over in de Kamer wilde voeren. - ZI1^H^mnH.Kc6(.'in werkgarantieplan (jwg). Toen voer- Moor had vorige week in een ge- openbaar twijfel uit te spreken over gemaakt van een verkeerd soort vermoeden dat saddam nussein de hgt kamerlid 'namens zichzelf sprek met Woltgens wel geeist weer de integriteit van andere collega's, rubber het woord en keerde hij zich als eni- woordvoerder te mogen worden bij Ik wil niet vooruitlopen op de afwe- debatten over werkgelegenheid en ging die hij r werkloosheidsbestrijding. Officië- beurt als hij vijf mannen. ambtelijke delegaties'. Korter werken honderd bedrijven DEN HAAG (ANP) - Meer dan honderd bedrijven in ons land, veelal uit de toeristenbranche, hebben werktijdverkorting voor hun personeel aange vraagd in verband met de Golfcrisis. Een woordvoerster van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid heeft dit vanmorgen meegedeeld. De aanvragers moeten aantonen dat de bedrijvigheid tot een abnormaal laag niveau is gezakt, aldus de woordvoerster. De daling in werkzaamhe den mag verder niet het gevolg zijn van normaal bedrijfsrisico en moet bo vendien van tijdelijke aard zijn. Gelden deze criteria, dan moet de werkgever gedurende een periode van zes weken 50 procent van het salaris doorbetalen. Het werkloosheidsfonds vergoedt vervolgens maximaal 50 procent van de resterende inkomens derving. "Het ontbrekende deel wordt over het algemeen ook door de werkgever vergoed", aldus de woordvoerster van het ministerie. De KLM, die ook werktijdverkorting heeft aangevaagd, schrapt vanaf maandag vijf van de 49 wekelijkse vluchten op Amerika en het aantal Eu ropese bestemmingen dat met een ingekrompen dienstregeling te maken krijgt, stijgt van 19 naar 28. (pagina 5: KLM vraagt korter werken aan) voerderschap ontnomen. De leidingen kunnen scheuren en ging die hij moet maken. Wat er ge- benzine lekken, met het risico dat er tijdens het rijden brand ontstaat, al dus woordvoerder Enklaar van Fi at. Ze worden vervangen. Tot nu toe is dat nog niet gebeurd, verzekert hij. Iedere eigenaar krijgt een brief van de dealer. niet op terugkomt? eel had het kamerlid het inkomens- Ik wacht het af', aldus de PvdA- beleid onder zijn hoede. "Als ik fractieleider. Ook bij De Visser wil- niets wilde toezeggen zou hij bij elk de hij niet spreken over een eventu- onderwerp waar hij het niet eens eel royement. was met het fractiestandpunt zelf- Moor verklaarde gisteravond dat standig gaan opereren. Ik heb Moor hij in de brief - die De Visser van de toen gezegd dat het voor mij on- fractieleiding heeft gekregen - een denkbaar was dat ik onder deze teken ziet dat vooral de linkervleu- vorm van druk iets voor hem zou re- gel van de fractie onder druk wordt Sfllyilt-7 lil Nederland oaicn tu ïwiphi nip» unnr rhanta. gezet. Het kamerlid rekent zichzelf daar ook toe. Moor heeft - beweert DEN HAAG (ANP) - Er is een zeer kleine kans dat brokstukken van het Russische ruimtestation Salyut- steeds gehoopt dat wij royement uitlatingen in een interview die af- 7 begin februan in Nederland neer konden voorkomen. Het initiatief weken van het fractiestandpunt. komen. Minister Dales (binnen ligt nu bij hem. Hij moet de logische Het kamerlid noemt het "bijna landse zaken) heeft de Commissa- stap nu voor zichzelf maken. Ik belachelijk" dat een fractielid moet rissen van de Koningin hiervan op hoop dat het mogelijk is dat wij een gaan nadenken over zijn functione- de hoogte gesteld, werkwijze vinden waardoor hij in ren in de fractie, als er een ander Tussen 2 en 12 februari valt het de fractie kan blijven functione- standpunt ingenomen wordt dan de ruimtestation met de daaraan ge- meerderheid van de fractie heeft, koppelde Kosmos-1686 naar de a gelen. Ik zwicht niet voor chanta ge", verklaarde Woltgens over het gesprek. Moor mag van hem wel lid hij - zelf ook al eens een dergelijke van de PvdA-fractie blijven. "Ik heb brief gekregen naar aanleiding van Inmiddels blijft het rommelen binnen de PvdA-fractie. Kamerlid P. de Visser besloot dinsdagavond om zijn werkzaamheden in de frac- tie voorlopig op te schorten nadat PudA-kamerhdJlfoor^is het woord- fractiesecretaris Buurmeijer hem in u - (foto anp) een brief de VT&aR had voorgelegd "Dat is onaanvaardbaar", aldus de terug. De terugkeer van de 40 ton Moor. „Er moet gediscussierd kun nen worden in de fractie." wegende combinatie gebeurt vol gens Moskou ongecontroleerd. Oorlogsvrees weerhoudt vakantiegangers van zomerboekingen óók voor de laatste mode nieuwtjes Droo Droog, wolkenvelden en in het oosten van het land ook zonnige perioden. Minimumtemperatuur van min 1 aan de kust tot min 6 graden in het binnenland. Mid- dagtemperatuur rond het vries punt. Zwakke tot matige zuidoos telijke wind. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: Droog. In de nacht lichte tot matige vorst. Mid- dagtemperatuur rond of iets on der nul. 24 PAGINA'S DEN HAAG (GPD) - De ANVR- reisbureaus stellen een gratis an nuleringsverzekering beschikbaar omdat er door de Golfoorlog te wei nig reizen worden geboekt. Met deze aanbieding wordt opnieuw ge probeerd klanten naar de reisbu reaus te lokken. Het aantal boekin gen ligt op dit moment 27 procent lager dan vorig jaar rond deze tijd. Iemand die voor 5 maart bijvoor beeld voor komende zomer een reis naar Marokko boekt, kan zes weken voor de datum van vertrek zonder enige kosten afzeggen. Ook de kos ten van de reisverzekering en het tientje voor het waarborggarantie- fonds worden teruggestort. De ANVR overlegde gisteren uit voerig met touroperators, lucht vaartmaatschappijen en verzeke raars overlegd hoe ze gezamenlijk het reizen opnieuw aantrekkelijk kunnen maken. Veel vakantiegangers die een an nuleringsverzekering hadden afge sloten, kwamen bedrogen uit toen ze de reis wilden afzeggen 'wegens oorlogsgevaar'. In de verzekering is namelijk geen clausule opgenomen die schade vergoedt als de reiziger door oorlogsgeweld wordt be dreigd. Hiervoor moet een speciale molest-verzekering worden afgeslo-' ten, die veel duurder is. Met de nieuwe aanbieding van de ANVR is het oorlogsgevaar wèl een geldige reden om een reis te annule ren. De drie reisverzekeringsmaat schappijen Elvia, Europeesche en Volgens adjuct-directeur Kenter van Elvia reisverzekeringen is dit niet nadelig voor de verzekeraars. „We moeten de consument weer een beetje zekerheid bieden. Als de klant door de oorlogsdreiging echt de kriebels krijgt, moet hij zonder problemen kunnen annuleren. De kans is groot dat er nu weer meer reizen worden geboekt. Pas als toe risten door deze aanbieding uitein delijk alle reizen afzeggen, dan kost het ons handen vol geld". Kenter verwacht niet dat er mis bruik wordt gemaakt van de gratis annulering: "Integendeel, vroeger was dat eerder mogelijk. Iemand die wegens oorlog niet op vakantie a durfde en zijn geld terug wilde, pro beerde bij de huisarts een dokters- 9 verklaring los te peuteren. Zo'n brieve is eigertlijk ongeldig. Geluk kig zijn die trucs nu niet meer no- I dig. Als je tijdens de oorlog gewoon lekker thuis wil blijven, krijg je ge- woon je poen terug". De ANVR heeft in overleg met de luchtvaartmaatschappijen Air Hol- L land, Martinair en Transavia ook be sloten om de brandstoftoeslag voor de vakantieganger tot een maxi mum van 25 a 50 gulden te be per- I ken. Die garantie geldt met terug werkende kracht ook voor alle tot 5 maart geboekte vliegreizen voor deze zomer. Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 28.75 Ik neem een kwartaalabonnement 76.75' Ik neem een jaarabonnement 290,60' Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode .Tel Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden U kunt ook bellen 071-161400

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1